plantsoen Markt op EEN BETER VOORSTEL OCeHSVL 9.80 SENSATIONELE PRIJZEN 'huurverhoging* H( H' H GLASPLATEN MERKSCHOENEN De bekwame Opticien 18.90 20% Burgerlijk Kin de rh o of dj es Blijde ernst Soberheid Prijsvraag Teylers Tweede Genootschap Zoetelijk E' Vorstelijk huwelijk in Bourg-en-Bresse Verontwaardiging \M DAMESKAPSALON f ENORME REORGANISATIE OPRUIMING VANAF 2 JANUARI 4.2° 5.80 15% voorl3.80 30% Fa Guillaume Velü Oudejaar Iets nieuws DE SPECIALIST voor LEKKERE HAPJES: t GROTE HOUTSTR. 89 J ROELOFSEN OPTICIEN VINK Spekstraat NUMMER EEN DINSDAG 29 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Over de betekenis van Willem Buytewech Nederlandse troepen naar Gag bij Halmaheira Indonesisch minister wil Nw. Guinea veroveren Warmonder tol op 1 Januari verdwenen Autobus reed Muidervaart in Betrekkingen tussen Engeland en KSG PIANO gevraagd WOONHUIS TE KOOP GEVRAAGD LECTORIUM ROSICRUCIANUM OVERHEMDEN 10 °/c BADBROEKJES HOEDEN PYAMA'S 7.90 VESTEN 8. O N DERGOED 20 1.98-2.98 TELEFOON 12210 op alle andere artikelen GROTE HOUTSTRAAT 96 op alle andere artikelen Woningbureau KWEEKDUIN MORGEN zal dus de Haarlemse raad opnieuw zich gaan verdiepen in het be nauwende probleem of er al dan niet een plantsoentje op de middenvluchtheuvel van de Grote Markt zal worden aangelegd. De proporties van het voorstel worden bepaald door de twee enige gegevens welke houvast bieden: de oppervlakte van het te beplanten terrein en de kosten. Het gaat hier om een schamele honderd vierkante meter van ons gemeenschappelijk grond bezit en om 550 gulden van ons gezamenlijk kapitaal. Men heeft uit ons vorig raads- verslag kunnen lezen hoe de vroedschap dieper geschouwd heeft dan de genoemde, niet bijster indrukwekkende feitelijkheden en dat men de culturele verworvenheden van twintig eeuwen, de ruimtelijke ordening en natuurlijk het verkeer, dat immers noch met cultuur noch met orde iets van doen heeft, in de discussies heeft betrokken. Slechts de voorzitter planeerde boven dat alles met luchthartige, lichtvaardige, ja lichtzinnige scherts, alsof het niet ging om het hoogste goed waarop de Haarlemse gemeenschap zich mag beroemen: DE GROTE MARKT. Hoe verheugd zijn wij daarom, dat een aantal verdienstelijke burgers en oud-stad genoten zich spontaan verenigd hebben in een stroom van brieven aan de redactie, waarin zij van hun verontrusting, van hun droefheid en van hun hoon jegens het schier onvermijdelijke raadsbesluit blijk geven. Tenzij de raad, onder de indruk gekomen van zoveel bewogen argumentatie, zich te tweeder ure bekere. Wij bieden hem en onze lezers onderstaande bloemlezing daarom eerbiedig ter over denking aan. DE vraag, of er op de Grote Markt te Haar- j lem een plantsoentje moet komen, heeft in Rome, waar ik thans vertoef, wei nig gemoederen in bewe ging" gebracht. Ten eerste, omdat niemand weet waar Haarlem ligt en ten tweede, omdat het probleem, in zijn algemeenheid, hier sinds een paar duizend jaar is opgelost. Men kent na- nel ijk in Rome geen „plantsoentjes". Althans niet op de grote piazza's. Een ruim plein, met enorme hui zen, kerken of paleizen als wanden, wordt nimmer centraal beplant. Wel staat in het midden een beeld of fontein, niet om de ruimte te vullen, maar als knooppunt, van waaruit zij wordt opgevangen en weer uitgeworpen. Zo ook in Florence, Parijs en Brussel. In Londen is het anders. De architectuur is daar armer en vele Londense „squares" zijn daarom beplant. Zij behoeven die be groeiing, omdat de coulissen zelf geen aandacht vragen. Zij zijn bovendien klein en hebben een zekere intimiteit, waarin een plantsoentje past. Een mooi voorbeeld van dit laatste is het Ripperda-plantsoen in Haarlem. Het pleintje doet het goed, met zijn gras en bomen, omdat de huizen er omheen niets betekenen. Zou men hetzelfde op de Grote Markt toepassen, dan wordt het iets knutseligs. De kerk, het stadhuis en de vleeshal zijn daarvoor te groot van allure. Er staat dan ook niets dan het beeld van Coster, dat de spanningen van de geweldige ruimte in één enkel punt convergeert. Het lijkt mij juist, de bestaande toestand te handhaven. GODFRIED BOMANS DE NEIGING om op de Grote Markt een plantsoen aan te leggen is een uitvloeisel van de behoefte, die in ons volk aanwezig is, te pas erp te onpas met bloemetjes en groen te werken. Wie van bloemen houdt en wie tevens van de Grote Markt houdt, zal uit respect voor bloemen en voor de Grote Markt deze dingen uit elkaar hou den. Men gaat van de verkeerde veronder stelling uit, dat bloemtjes en groen altijd en overal frisser en opgewekter maken. Men ziet blijkbaar niet in dat deze elemen ten bij verkeerde aanwending een kinder achtige, flauiveburgerlijke indruk maken. Verwant aan deze neiging is de behoefte aan schemerlampjes met bruine kapjes en vaasjes tulpen in café's en zelfs in tram wagens, gezellige hoekjes, knusse zitjes, leeslampjes, artistieke snotneuzen, aan een punt opgehangen batiks boven de schoorsteen enzovoorts. Dat een dergelijk knus gevoel zeker niet gedemonstreerd mag worden op de Grote Markt aan de voet van de St. Bavo is dui delijk. Al erg genoeg zijn de bloemetjes op de bruggen, erger de bloemetjes tegen de gevel van het stadhuis op feestdagen, heel erg is het verlichte polshorloge om de toren va.n de Bavo (wij weten in Haarlem toch wel hoe laat het is). Vernietigend echter zou een plantsoen werken. Het stadsbestuur bespare ons deze gruwel. MARI ANDRIESSEN fet laat mij koud, of er al dan niet een bloemenperk op de Grote Markt komt. Dit plein is toch al geofferd aan het ver keer. Het is mij trouwens bijna ontgaan dat deze markt met zijn fraaie en verfom faaide oude gebouwen historische waarde had. Willen wij een marktplein hebben, dat herinnert aan de stille pleinen van oude steden, dan zullen asfalt en vluchtheuvel moeten plaats maken voor kinderhoofdjes en kleine steentjes. Zolang dit plein de doorgangsroute blijft, is dit onmogelijk. Bovendien wil ik mij niet gaan verdiepen in het lot van dat gemeente- bestuur, dat zijn fiat zou geven aan een dergelijke rigoreuze verandering. Als het zover zou komen dat de markt van Haarlem met die van Delft kan wed ijveren in schoonheid en stilte, dan wil ik graag van dat moment af die markt te voet betreden en, staande met mijn rug naar de Handelmaatschappij, genieten van zijn herwonnen glorie zonder plantsoen en zon der verlichte Bavoklok. A. PLANTEYDT De Grote Markt is een plein Van steen op steen. Zó moet het zijn. Maar pruts dan niet met groen in groen Dit prachtig plein tot een plantsoen. Want vlak bij Vlees- en Vishal is Toch ieder tuintje vlees noch vis. H. L. Pr enen et hoogtepunt van Haarlems mooie, oude stad is onbetwist de Grote Markt. Een paar minder gelukkige bouwwerken daargelaten, overheersen er een aantal heerlijke werken. De Grote Markt is voor Haarlem een oud, dierbaar erfgoed, waar mede wij nooit met voldoende respect zul len kunnen omgaan. Wij moeten berusten in het feit, dat toen de laatste keer de Grote Markt ingrijpend gewijzigd werd in de huidige toestand, dit oude marktplein op een volkomen willekeurige manier werd ingedeeld door een aantal voor deze kleine ruimte te brede wegen, die over en naar dit hart van de stad toevoeren. Dit moeten wij zien als het voldoen aan de redelijke eisen van het eigentijdse leven. Maar men is toen bezweken voor een eenzijdige opvatting van doelmatigheid de wegen werden namelijk voorzien van een asphaltdek. Dat was mis. Dat die zwarte lavastroom vrijwel overal in de stad werd geaccepteerd is nog te begrijpen. Maar op de Markt? Neen, dat had niet mogen gebeuren. Door het gladdige, glim- merige aanzien van het asphalt en het feit, dat er noch wat materiaal en kleur be treft, noch wat schaal betreft, een ver bindende werking op de omgeving van uitgaat, is dit een weinig gelukkige keus geweest. Daar kan het gemeentebestuur trouwens nog wel eens op terugkomen. De aanwezige wegstroken laten echter ook nog een paar resten plaveisel over met een groot aantal ontsierende palen er op, mogen wij wel zeggen welke, wat ligging en vorm betreft, elk verband met de krachtige architectonische omgeving ten enenmale missen. Zou men hier nog meer vergissingen willen begaan door op dit vrij kleine plein, waar overigens alles van een grote, maar blijde en ingetogen ernst spreekt, nog een „groen lievigheidje" te creëren? Dat mag niet gebeuren. Waar wij onze stad ook leuk, lief, aardig of hoe dat tegenwoordig heet, zouden willen maken, laten wij dit nooit hier doen. Een j toegeven aan een volkomen misplaatste illusie om met een „versierde" Markt de stad aantrekkelijk te maken is uit den boze. Een dergelijke toevoeging verdraagt de Markt niet. De oude steden kenden zeer terecht in hun kernen deze moderne kinderachtig heden niet. Trouwens, men was nooit kinderachtig, maar van een blijde ernst. Door op de Markt een rond „groen-perkje- met-bloemen" neer te zetten doen we af breuk aan het karakter van de blij-ernstige gebouwen er rond omheen. We kunnen ons in de ogen van de goeddenkende buiten landers, die dikwijls om de Grote Markt met zijn terecht beroemde gebouwen onze stad bezoeken, niet belachelijk maken. Een dergelijke aantasting van de goede smaak zou hen niet ontgaan en terecht ergeren. PROF. G. H. M. HOLT „Heilig is de edelsteen in de Lotus (Tibetaans gebed). GEMETEN naar tijd en ruimte is er geen wezenlijk verschil tussen de stelling van Galilei, dat de aarde om de zon draait en de mening dat in Haarlem alles om de ro tonde van de Grote Markt zou draaien. Vooral als men weet, dat met dit „alles" de inwoners van Haarlem bedoeld zijn, begrijpt men pas van wel een veelomvat tend onderwerp hier sprake is. Zo min men van de sterren kan ver wachten, dat zij hun loop zullen verande ren, of van de aarde dat zij niet langer om de zon zou draaien, kan men veronderstel len dat een echte Haarlemmer ooit zou in stemmen met wijziging in het eeuwenoude grondvlak van de Grote Markt. Dat hier tenslotte toch een verandering dreigt te worden aangebracht, brengt dan ook begrijpelijkerwijze bij ons Haarlem mers een hevige beroering teweeg. Na uit eenzetting van het voorafgaande meen ik dan ook met klem te moeten protesteren tegen zowel een blijvend als een tijdelijk bloemenpark (hoe fris en fleurig ook uit het standpunt van Haarlem als Bloemen stad gezien) op deze centrale plaats. Laten wij Hollandse soberheid verkiezen boven misplaatste verfraaiïngslust. KEES VERWEY De directeuren van Teylers Stichting en de leden van Teylers Tweede Genootschap hebben besloten voor het jaar 1954 weder om een prijsvraag uit te schrijven. Gevraagd wordt: een overzicht van het leven en werk van de Rotterdams-Haar lemse schilder Willem Pietersz Buyte wech, zijn betrekkingen tot Frans Hals en andere meesters en zijn invloed op het anti-academische realisme. Ook op de samenhang met Breero moet gewezen worden. Een zo volledig mogelijke cata logus van zijn oeuvre en een litteratuur overzicht dient te worden toegevoegd. Het wordt van belang geacht, dat de overgangs periode van het 16de eeuwse academisme naar het 17de eeuwse realisme duidelijk wordt. Buytewech speelde hierbij een grote rol op het gebied van-het figuurstuk en het landschap. Om voor beoordeling in aan merking te kunnen komen, dienen de ant woorden te worden ingezonden vóór 1 Ja nuari 1956. Deze moeten in het Nederlands, Frans, Engels of Duits geschreven zijn. De prijs bestaat, indien naar het oordeel van directeuren de omstandigheden dat ge dogen, in een gouden erepenning of, zo de bekroonde daaraan de voorkeur mocht geven, in een som gelds ten bedrage van vierhonderd gulden. Uitgeschreven blijft nog de prijsvraag voor 1953, verlangende een samenvattend verhaal over de scheuring van het Konink rijk der Nederlanden in 1830, die beant woord moet worden vóór 1 Januari 1955. Voor laatstgenoemde datum kunnen ook nog antwoorden binnen komen op de prijs vraag, die verlangde een botanisch ana lyse van de veenvorming in Nederland onder de huidige klimaats-omstandigheden. en plantsoen-aanleg op de Grote Markt in Haarlem zou absoluut misplaatst zijn: het oude plein met de historische ge bouwen is geen plek voor een park. Wat aardig is in het Kenaupark zou zoetelijk zijn op de Markt. Een „opluistering" door gras, bloemen en planten zou bovendien onrustig blijken te zijn en de rumoerigheid nog verergeren. PROF. HENDRIK ANDRIESSEN BOURG-EN-BRESSE (A.F.P.) In de gallische kerk van Brou, bij de Zuidelijke toegang tot het Franse plaatsje Bourg-en- Bresse, is hedenochtend het huwelijk vol- trokken van de 35-jarige aartshertog Robert van Habsburg, die een werkkring heeft aan een bank, en de 23-jarige Prinses Margerita van Savoye ingezegend. Maandag was in het raadhuis ten overstaan van burgemeester Jean Mercier het burger lijk huwelijk gesloten. De plechtigheid in de kerk van Brou riep voor korte tijd de vergane glorie van de hoven te Wenen en Rome in herinnering. In de zijbeuken van de kerk verdrong zich een dichte menigte. In het midden schip was plaats genomen door de laatste vertegenwoordigers van de Oostenrijks- Hongaarse en de Italiaanse vorstenhuizen. Te half twaalf arriveerde de bruidegom met zijn moeder, ex-Keizerin Zita. Kort daarna verscheen de bruid met ex-Koning Umberto en de Hertogin-moeder van Aosta. De bruid droeg een gewaad van ivoorkleurig satijn en een lange sluier van Brusselse kant, die op haar kastanjebruine haren door een diadeem werd bijeengehou den. Weense studenten in traditioneel costuum vormden een erewacht aan beide kanten van het middenpad, waarlangs de bruids stoet naar het altaar schreed. De plechtig heid werd verricht door mgr. Maisonobe. Het universiteitskoor van Lyon voerde de gezangen uit.. Aanwezig waren ook Otto van Habsburg, de erfprins van Luxemburg, Prins Henri van Liechtenstein, de Prinsen Xavier en Ixmis van Bourbon-Parma, de Hertogen van Braganoe en Rochefoucauld, ex-Ko- ningin Giovanna van Bulgarije, Otto van H-ibsburgs echtgenote Regina, de aarts hertoginnen Yolanda, Xenia, Adelaide en Charlotte van Oostenrijk, de Prinsessen Marie-Christine en Maria Pia van Savoye. Prinses Conrad van Beieren en anderen. Niet aanwezig bij de plechtigheid was de Graaf van Parijs, die aanspraak maakt op de Franse troon. Hij weigerde als getuige voor de bruid op te treden, omdat bij de plechtigheid voorrang zou worden gegeven aan Prins Xavier van Bourbon-Parma, die ook naar de Franse troon dingt. Indonesisch blad meldt: Het Indonesische blad „Pedomau Rakjat' heeft bericht, dat Nederlandse troepen zijn aangekomen op het eiland Gag, dat op on geveer 70 mijl ten Oosten van het eiland Halmaheira ligt. Halmaheira behoort tot de Noord-Mo- lukken en maakt deel uit van de deelstaat Oost-Indonesië van de Indonesische Repu bliek, Gag behoort bij Nieuw Guinea en er zal volgens „Pedomau Rakjat" een basis gevestigd worden. DJAKARTA (Aneta) De minister van Sociale Zaken, de heer Susoso, heeft in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Parin dra (Partai Indonesia Raya) in een rede te Bandjermasin verklaard, dat de Parindra ten aanzien van de kwestie-Irian van mening is, dat het niet meer nodig is deze langs de weg van onderhandelingen af te wikkelen. „Er moet naar gestreefd worden krachten te verzamelen, teneinde dit gebied të kunnen veroveren," aldus de voorzitter van de Parindra. Gedeputeerde Staten van Zuidholland, die tevens optreden namens het rijk, de gemeenten Warmond, Leiden en Oegstgeest en een aantal autobusondernemingen heb ben het Warmondse tolrechtdefinitief overgenomen. Tot 12 uur in de Oudejaarsnacht zullen de tolgaarders nog hun werk doen. Daarna is de weg vrij. Dit is de bekroning van een reeks pogin gen om dit verkeersobstakel opgeruimd te krijgen. De laatste actie hiertoe ging uit van de A.N.W.B., die begin Januari van dit jaar na geconstateerde overtredingen van het door Provinciale Staten vastgestelde tarief, felle protesten deed horen. De par tijen, te weten de n.v. Warmonder Tolhek enerzijds en rijk, provincie, gemeenten en busondernemingen kwamen daarna tot een accoord over een afkoopsom van 275.000 en daarop rustende belastingen tot een be drag van ten hoogste 50.000.—. Rijk en provincie zullen ieder 100.000 en de helft der belastingen bijdragen. Lei den betaalt 20.000, Warmond 30.000, Oegstgeest 15.000 en de autobusonderne- mingen samen 10.000. Hoewel geen nauwkeurige cijfers bekend zijn, schat men de inkomsten van de tol de laatste jaren op 30.000 per jaar. Van daar ook, dat de eigenares aanvankelijk een half milllioen voor de tol vroeg. Kort voor de oorlog kon de gemeente Warmond de tolrechten voor 15.000 kopen, maar de toenmalige burgemeester voelde daar niets voor. Het Warmondse tolrecht dateert van 5 Mei 1639, toen de Staten van Holland en West-Friesland octrooi voor een veer ver leenden. Dit veérrecht werd op 1 October 1657 veranderd in een brugreeht, waarbij Haarlem en Leiden „eeuwigdurend" het onderhoud van de brug (ter bescherming van de Haarlemmer trekvaart), op zich na men. In 1902 kocht de Haagse slager J. J. Leeuwen de tol voor 21.151. Als de Warmondse tol verdwenen is, blijven er in ons land nog vijf kleine tol len over, waarvan alleen het locale verkeer last ondervindt. Een autobus van de N.B.M. met 20 pas sagiers is vanmorgen bij. Naarden in de Muidervaart gereden. Op de oude weg NaardenAmsterdam moest de chauffeur een militaire colonne van vier auto's voor bijrijden. Toen hij er drie gepasseerd was, ging de voorste auto plotseling naar links. De buschauffeur moest toen ook naar links uitwijken, waarbij de zware bus in de berm van de weg kwam en de Muider vaart inreed. De wagen kantelde echter niet, zodat de passagiers door de zijdeuren naar buiten en op de wal konden komen. LUXEMBURG (A.N.P.) Vergezeld door de heer Franz Etzel, vice-president, en de heer D. Spierenburg, lid van het Hoge Gezagsorgaan der Europese gemeenschap voor kolen en staal, heeft de voorzitter van het gezagsorgaan de heer Jean Monnet, op 24 December aan Sir Cecil Weir, chef van de missie van het Verenigd Koninkrijk bij het H.G.O. een brief overhandigd, bestemd voor de Engelse regering, waarin deze re gering wordt uitgenodigd onderhandelin gen te openen, met het doel een'concrete vorm te vinden voor een associatie tussen de K.S.G. en het Verenigd Koninkrijk. In de brief zijn enkele suggesties verwerkt, die naar de mening van het H.G.O. de on derhandelingen zouden kunnen vergemak kelijken. E T voorstel om een bloemenperk op de Grote Markt aan te leggen, is in de gemeenteraad door toedoen van één stem ver worpen. Eens te meer be wijst dit hoe dicht de de mocratie, als het er op aan komt, grenst aan de dicta tuur. Want die ene stemmer was toch maar de dictator, die besliste. Weliswaar is hij niet aan te wijzen ieder der tegenstemmers kan de dictators-eer voor zich opeisen maar dit maakt het niet minder be denkelijk. Als een spook hangt deze onpersoonlijke alleenheerser boven de de mocratie. De democratie is de terreur van mr. Nobody. Echter niet over staatsin richting heeft men (verstan richting heeft men (verstan dig genoeg) mijn mening gevraagd. Men wil weten of ik pro of contra het bloemenperkje ben. Welnu, contra natuurlijk. Het afgestemde voorstel ging lang niet ver genoeg! Een bloemenperkje? Alleen een bloemenperkje? De hele Grote Markt dient met bloemen beplant te worden! Ten spoedigste behoren honderden arbeiders aan het werk te gaan om alles wat naar steen zweemt uit de grond te halen. Niets mag er over blijven van het plaveisel! Van het Stadhuis tot aan het City-Theater, van Brinkmann tot aan de Vleeshal dienen de werkers ieder spoor van wegdek te verwijderen! Met geraas door dag en nacht zullen pneumatische hamers hun plicht doen, en stevige mannen zullen het asfalt en klinkerpuin joelend in grote vrachtwagens werpen, die er de Bakenessergracht mee zullen dempen. Dan is dat probleem ook meteen op gelost. En dan komen de kwekers! Met duizenden bollen, knol len en wortelstokken! Ha! Dan moet men eens zien in het voorjaar! Niet meer naar Hillegom en Lise •naar de Grote Markt! Rood en wit en blauw en geu rend ligt daar dan ons plein. Met slingers zullen wij ons tooien en zingen van de bloemen en de blij heid. En dan zullen wij weldra opmerken hoe lelijk Je stenen der gebouwen zijn, en wij zullen klim planten planten. Klimop over de Vleeshal, klimop over het Stadhuis. Het kan niet lang duren of wij zul len ook het stenen gevaarte van de Grote Kerk niet meer zien: bloemen en bla deren zullen het overdekt hebben tot in de hemel! Rondom bloemen, een gi gantische kom van bloe men! En over tien jaar, over vijf misschien al, zullen de ar beiders weer komen en de Grote Houtstraat opbreken. Bloemen er in! En dan de Jans9fraat, de Smedestraat, de Zijlstraat en de Bartel- jorisstraat, ja, elke straat van Haarlem zal verheven worden tot een laan van tulpen, rozen en narcissen. En wij, Haarlemmers, wij allemaal, daar middenin, juichend en jubelend! Van heinde en verre zul len de vreemdelingen aan zwermen om te zien hoe wij in Haarlem het leven heb ben begrepen! Met tranen van ontroering in de ogen zullen zij de Gemeenteraad loven, op de schouders ne men en wegdragen naar hun eigen land Eenzaam, maar getroost door de bloemen, zullen wij achterblijven: proper en gelukkig. Van de Franse schilder Edgar Degas ver telt men dat hij er alleen in toestemde bij iemand te komen dineren als er geen honden en geen bloemen in huis waren. Was hij dan een vijand van dieren en bloe men? Zeker niet. Zijn prachtige pastels van paarden tonen al aan hoeveel liefde en eerbied voor de nobele bouw van het dier hij had. Bloemen schilderde hij slechts bij hoge uitzondering, maar zeker is dat hij er een hekel aan had er mee overstelpt te ivorden. De verbinding architectuur-bloemen is zelden een gelukkige combinatie. Het rond-point op de Haarlemse Grote Markt in een bloemenperkje veranderen! De proef hoeft niet meer genomen te worden, want we hebben al gezien hoe misplaatst dit ..tuintje" was midden in de stenen stad. Wie van bloemen houdt, wil ze niet in gemetseld zien binnen trottoirbanden en asfalt en wie van de Grote Markt houdt met zijn overgelijkelijk stadhuis en Bavo wil zijn bewonderende blik niet laten af leiden door bloemperkjes. Vorig jaar liep ik met Dirk Coster door zijn geliefde Delft. Aan de binnenkant der grachten waren door een sierzuchtig ge meenteambtenaar rotstuinplantjes in hei metselwerk aangebracht. De verontwaar diging van Coster dat men „zijn" stad kleineerde met zulke flauwe versierseltjes was niet gering. Hoe zal hij denken over een perkje op onze Grote Markt. Ik zal het hem vragen dat beloof ik u, maar ik weet de uitslag al. maakt het extra gezellig en huiselijk! Zet vrolijke gramofoonplaten op! Een platenspeler of platenwis- selaar, (de nieuwste, die uw platen op z'n mooist laten uitkomen! hoort in uw huiskamer thuis! Be sluit het jaar goed! Gaat naar de unieke moderne platenkelder van HAARLEMS OUDSTE MUZIEKZAAK MUZIEKINSTRUMENTEN OUDE GROENMARKT 28 De kleine zaak met de grote sortering! of Vleugel. Br. met merk en prijs Winkelman, Teylinger- horstlaan 37, Wassenaar, tel. K 1751—9951. In alle maten. SABELIS KERREBIJN Anthoniestr. 19-31 Haarlem. Tel. 11898. HAARLEM. bij voorkeur Haarlem-Z. (ga rage gewenst). Koopsom f 20 a 25.000. Binnenkort vrij te aanv. Vest. verg. verzekerd. Br. met voll. gegevens on der no. 4190. Adverteert in dit blad Ter overname ingerichte agb. modern gel. aan een der hoofdwegen in Haarlem, wegens andere werkzaamheden, met won.- ruil. Brieven no. 4193. Internationale School v. h. Rozekruisers Genootschap Bakenessergracht 11-15 Haarlem Inlichtingen: schriftelijk of mondeling Woensdag en Zaterdagmiddag van 3—5 uur of na afspraak s avonds. TeL 21828. HARRY MULISCH. OTTO B. DE KAT. met vaste boord met losse boorden Rivaro - Sunbird Cojo - Fablo - Kerko van 8.50 t.m. 21.50 voor 5.60 - 8.40 9.80-11.20 TWEKA van 11.25 - Qft voor 4-80 Wolvilt v.a. Haarvilt v.a.. Staalmeester van 37.50 7.90 9.80 voor winter vanaf o.a. Robson - Nobelt Aristocrat Gabardine lassen zomer vanaf van 23.75 t.m. 31.50 PULLOVERS SLIPOVERS 60 Jansen en Tilanus S e s a Interlock Jaeger v.a. RIEMEN SOKKEN ANKLETSva ZELFBINDERS HANDSCHOENEN SHAWLS Voor het Garnalen, Haring, Vlees salades en pakjes gesne den Zeezalm. is ons borrelgarnituur, een combinatie van 20 heerlijke hapjes v.a. f 3.50 Verrukkelijk zijn onze opgemaakte schotels Zalm salade en Russische eieren Onze vleessalades lenen zich ook uitermate voor het maken van zelf te ar rangeren schotels. Verder een rijke variatie com plete schotels en pate's. Toast en korstgebak in zakjes, diverse soorten kaaszoutjes. Binnen- en Buitenlandse kaas o.a.: Brie, Camembert, Roque fort, Bel-Paesi, Port du Salut, etc. Tel. 11456. Haarlem voor DAMES en HEREN tegen Barteljorisstraat 31 - Haarlem zal altijd trachten U een bril te leveren die bij Uw gelaatsvorm past. U kunt zich nu zelfs een glasbril verschaffen die in hoge male aan deze eis voldoèt. U kunt zich hiervan gemakkelijk overtuigen door een bezoek aan H. H. HUISEIGENAREN laat thans Uw percelen administreren (beheer, incasso, enz.) door MAKELAARSKANTOOR N.B.M. te O VER VEEN JULIANALAAN 46 TELEFOON 10903 J

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3