Scherpe critiek op onderwijs beleid der regering Bel IN DE WERELDPOLITIEK Een nieuwe energiebron wacht Agenda voor Haarlem ^Hoe is het ontstaan?^ In komende drie jaar wordt gedeelte van de behoefte aan huizen gedekt Een Eeuw Geleden Bittere woorden van N.O.V.-voorzitter Belgisch-Russisch handelsverdrag Snelvervoer J voor laatste ronde Bel!-Boy prijsvraag 12000.- aan prijzen 75 ct Onderhandelt Nederland ook? Volmachten voor stafchef kol. Bambang Sugeng? Dit woord: BEUNHAAS V Provinciaal antwoord over Holland-Nautic Pensioenregeling van Provinciaal orkest Woningtekort in Noordholland U:t de Opregte Haarlemse he Courant van 28 December 1853 DINSDAG 29 DECEMBER 1953 De voorzitter van de Nederlandse On derwijzers Vereniging-, de heer Jac. Loots- ma, heeft in de jaarvergadering, die in Am sterdam wordt gehouden, ernstige critiek geoefend op het onderwijsbeleid der re gering. Wij willen, zo zei hij onder meer, een behoorlijk levenspeil voor de Nederlandse onderwijzer, dat hem in staat stelt te leven in een milieu, waartoe hij krachtens zijn opleiding, ontwikkeling en het gewicht van zijn ambt behoort. Weliswaar zijn de on derwijzerssalarissen ontknikt, maar de on derwijzers hebben nog steeds het gevoel on rechtvaardig behandeld te zijn. De regering, die nu honderden millioe- nen over heeft voor belastingverlaging, weigerde hardnekkig een paar millioen gulden beschikbaar te stellen om tegemoet te komen aan de gerechtvaardigde verlan gens der onderwijzers. Zelfs geen gebaar wenste zij in die richting te maken, aldus de heer Lootsma, die het voorts „een na tionale schande" noemde, dat onderwijzers na hun pensionnering „schrikbarend wor den onderbetaald". „Deze oud-opvoeders van de Nederlandse jeugd worden aan de rand van de armoede, vaak in de bitterste nood aan hun lot overgelaten. Deze men sen verkommeren. Onze regering laat dit onbewogen voortduren. Wij doen nogmaals een klemmend beroep op de regering om aan de oud-onderwijzers een extra toeslag op de onvoldoende pensioenen te geven, waardoor deze mensen althans in hun laat ste levensjaren nog een enigszins draaglijk bestaan krijgen". „Het is onbegrijpelijk", zo zei de voor zitter verder, „maar als wij de zorg van de regering voor het onderwijs in beschou wing nemen, moet men wel haast tot de conclusie komen, dat onderwijszaken de regering maar matig interesseren. Duide lijk werd dit gedemonstreerd in de Troon rede, aan het slot waarvan enkele zinnen over onderwijs en cultuur waren vastge plakt". De heer Lootsma merkte voorts op, dat de organisaties er jarenlang op hebben ge wezen dat in 1952 en volgende jaren grote behoefte aan schoolruimte en onderwijzers zou ontstaan. Nu is er een aanzienlijk te kort aan schoolruimte en een enorm tekort aan onderwijzers. „Deze wantoestanden zullen nog erger worden, want de grootste golf van oorlogskinderen is nog maar tot de laagste klassen van de lagere school door gedrongen. Men staat versteld van de ge moedsrust, waarmede de regering deze chaos heeft laten ontstaan". „Wij hebben enkele jaren gekend, dat het leek alsof onderwijs een volwaardig bestuursdepartement zou worden. Er wer den voorbereidingen getroffen voor een grondige reorganisatie van ons onderwijs. Zo zou eindelijk ook eens aandacht wor den besteed aan de reeds lang verwaar loosde groep van 12- tot 15-jarigen. Toen men hiervoor een leerplan begon op te stel len werd de Lager Onderwijswet gewij- ADVERTENTIE Boekei Brandschoon, secretaris van de Bell-Boy Bond, herinnerde tussen het openen van twee post zakken vol inzendingen door, ons nogmaals aan de sluitingstermijn: 5 Januari 1954. Wie dus nog wil meedoen, haaste zich. Schrijf op een briefkaart een slagzin van ten hoogste S woorrien, die. volgens tl, de voortreffelijke eigenschappen van de bovenste beste Bell-Boy het best weergeeft. Ie prijs f. 10C0.-, 2e prijs f. 600.-, 3e prijs f. 25U.-, en 10 prijzen van f 25.- elk. Iedereen kan gratis meedoen. Adres seer aan Bell-Boy Bond, p.a. N.V. Ed. Laurens, Postbus 3031, Amsterdam. Be oordeling geschiedt dooreen jury: haar ui'spraak is bindend. Inzendingen blij ven eigendom der N.V. Ed. Laurens. Over de prijsvraag kan niet worden gecorrespondeerd. Uitslag: 27 Februari 1954, o.a. in dit blad. Bovenste Beste Virginia DINSDAG 29 DECEMBER Begijnhofkapel: Interk. Herm. Zaiss co mité, bijeenkomst. 8 uur. Bloemlust, Lisse: Bloemententoonstelling 922 uur. Minerva: „Fra Diavolo", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „By the light of the silvery moon", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Het gouden zwaard". 14 jaar 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vrouwen die het teken dragen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wraak van de zwarte adelaar", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „De kuise Violetta", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Puntje en Anton", alle leeft., 7 én 9.15 uur, City: „Gevangenen van het oer woud", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 30 DECEMBER Concertgebouw: Noordhollands Philharmo- nisch Orkest met Jo Vincent. 8 uur. Bloemlust, Lisse: Bloemententoonstelling. 922 uur. Minerva: „Fra Diavolo", alle loeft... 2.30 en 8.15 uur. Palace: „By the light of the silvery moon", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: „Het gouden zwaard", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Twintig jaar op wacht", alle leeft., 2.30 uur. „Vrou wen die het teken dragen", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Dolle Woensdag", alle leeft., 2.30 uur. „De wraak van de zwarte adelaar", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „De kuise Violetta", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Puntje rn Anton", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Zie je ze vliegen", alle leeft.. 10.30 uur. „Gevangenen van het oerwoud", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. zigd. waardoor de groeikansen voor dit ex periment vrijwel tot nul werden geredu ceerd. Dit experiment dreigt nu te verzan den doordat de centrale leiding van het departement ontbrak". De heer Lootsma noemde het bescha mend, dat Nederland nog geen wettelijk geregeld kleuteronderwijs heeft. „Tot nu toe heeft de rijksoverheid zich aan dit stuk volksopvoeding niets gelegen laten liggen. Men is gekomen tot een wetsvoorstel, dat ten enenmale onvoldoende moet worden genoemd. Het moet weer op een koopje. Dit onderwijs kan op zijn allervroegst in 1955 op verzorging van overheidswege rekenen". Tot slot critiseerde spreker de hoge af trek die op het grondsalaris wordt toege past voor het niet bezitten van de niet noodzakelijke hoofdakte. „Onderwijzers met of zonder hoofdakte hebben dezelfde verantwoordelijkheid en doen in de ge wone lagere school hetzelfde werk", aldus de voorzitter. De vergadering heeft het hoofdbestuur opgedragen bij de regering aan te dringen op afschaffing van het toelatingsexamen voor H.B S., lyceum en gymnasium. Voorts werd b hoofdbestuur opgedragen te trachten met de andere leden van de alge mene Nederlandse Onderwijzers Federatie te komen tot een gemeenschappelijke actie om het instituut van de zogenaamde oplei dingsscholen te doen verdwijnen. Verder kreeg het hoofdbestuur opdracht er voor te ijveren, dat de bevrijdingsdag 5 Mei gehandhaafd blijft als nationale feest dag. Rusthuis De vergadering besloot op voorstel van het hoofdbestuur in Renkum een rusthuis voor gepensionneerde onderwijzers te bou wen. De verwachting is, dat het in het na jaar van 1955 kan worden geopend. De af deling Amsterdam schonk hiervoor 5000. Prof. dr. M. J. Langeveld hield in de avondzitting een inleiding over: „De mens zal bij brood alleen niet leven", waarin hij cultuur, na minimale materiële bestaans voorwaarden, de tweede bestaansvoor waarde voor de mens noemde. Van onze correspondent in Berlijn) Vorige week heeft het Belgische depar tement van Handel belangrijke handels- accoorden afgesloten met Tsjechoslowakije en Polen. De Belgische export naar beide landen zal tot een bedrag van 100 millioen gulden mogelijk worden gemaakt. Met Sovjet-Rusland worden de onderhandelin gen gevoerd op basis van een handelsver keer van 300 millioen gulden. Zo zal Bel gië aan Rusland 5000 ton haring leveren. Deze week zal een Russisch schip de haring te Ostende inladen. Een Antwerpse scheepswerf zal tien koelschepen bouwen. De textielindustrie zal voor het eerst ook weefsels en wel een millioen meter kunnen leveren. Te Brussel werd ons in bevoegde krin gen verzekerd, dat Rusland ook met Ne derland op het ogenblik over een belangrijk handelsverdrag onderhandelt. Men vindt het in Brussel eigenaardig dat hierover niets bekend is gemaakt, zelfs niet eens het feit dat de onderhandelingen binnen kort beëindigd zullen worden. Het Nederlands-Russische handelsao- coord zou een Nederlandse export van minimum 200 millioen gulden naar Rusland behelzen. Te Brussel wordt geconstateerd dat de betrekkingen met Sovjet-Rusland sterk zijn verbeterd. Normaal hebben de Russen drie maanden tijd nodig om de voorbereidende besprekingen te voeren over een handels verdrag, thans werd alles in een paar we ken afgehandeld. De sfeer is te Moskou veranderd. Zo werd aan Belgische indus triëlen toestemming gegeven om fabrieken te bezoeken waardoor zij zich beter reken schap konden geven van de toestand van de bedrijven waaraan zij materieel leveren. Onze Haagse redacteur meldt: Naar aanleiding van het b ivenstaando bericht van onze Brusselse correspondent inzake handelsbesprekingen tussen Neder land en Rusland, die momenteel aan de gang zouden zijn en binnenkort zouden worden beëindigd, deelde men ons van de zijde van het ministerie van Economische Zaken mede, dat van Nederlands-Russi sche handelscontacten officieel geen spra ke is. De mogelijkheid is evenwel niet uitge sloten. dat er officieus contacten met in- dividuëlen zijn gelegd om na te gaan, wel ke goederen aan Rusland geleverd zouden kunnen worden. Het zou hen hierbij hoofd zakelijk gaan om consumptiegoederen. Binnenkort zal in Katwijk een monument van Graaj Willem 1 worden onthuld bij de ingebruikstelling van het in aanbouw zijnde nieuwe stoomgemaal. Graaf Willem I heeft in de geschiedenis van de waterstaat een grote rol gespeeld. Het beeld werd vervaardigd door prof. Wenckebachin opdracht van het Hoogheemraadschap Rijnland, ter gelegenheid van het 750-jarig bestaan. Hoeveel mensen zijn dagelijks, alleen reeds in Nederland, slachtoffer van het zogenaamde snelvervoer? Hoeveel tienduizenden worden iedere :lag, vooral op de drukke uren, in kleine ruimten geperst en moeten dan hangende of staande, of leunende van het ene been op het andere, geruime tijd in adembe nemende benauwenis doorbrengen? Hoeveel mensen, dikwijls vermoeid van jaren, dikwijls armzalig van ouderdom en kwalen, worden iedere dag heen en weer geslingerd, gestompt, geduwd, gedrukt en uit hun toch al povere evenwicht gezwaaid op de balkons van onze verouderde trams en in de kleine „open" ruimten van onze bussen, vooral wanneer deze zwaaiend en kreunend door de bochten gaan of wan neer zij, bijna altijd zo plotseling dat de een of ander van de been raakt, stoppen bij bun halten? Ge moet op de drukke uren aan de trein, de trammen, de bussen men sen zien dringen en duwen voor hun on menselijke staanplaatsje, om een gevoel van werkelijk meelij te krijgen met de grove wijze waarop alle individualiteit en alle menselijke vrijheid opgaan in de drift van de troep, die door de nauwheid der deuren naar de benauwenis-binnen wor stelt. En nog dieper wordt dit medelijden- met-ergernis wanneer ge overweegt, dat al die tienduizenden het zich allemaal maar laten doen, het allemaal maar aan vaarden als een onwrikbare onvermijde lijkheid. Voor gezonden én sterken is dit vervoer reeds een bijna mensclijk-onwaar- dige situatie; voor oude mensen en gebrek- kigen is het een ware marteling: ge moet eens zien hoe zulke oude dames en heren als vodden worden behandeld in de snel heid van een afgestampt trambalcon, van een volle bus, of in een trein met aneen nog maar sta-ruimte. Ik zou graag willen dat het directorium der Nederlandse Spoor wegen van hogerhand de opdracht kreeg een maand lang, elke dag, om 5 uur in de derde klas van Amsterdam naar Rotterdam te reizen en dat de gemeentelijke hoger- handen de dienstauto's van de directeuren der tram- en bus-ondernemingen één maand verzegelden en die heren de op dracht gaven zelf de hele dag in hun eigen vervoermiddelen te rijden, liefst in gezel schap van hun familieleden van zeventig jaar en daarboven. Misschien dat de ver- voers-aspecten dan beter werden. ELIAS De Indonesische legerktvesfie DJAKARTA (Aneta). De fungerende chef-staf van de Indonesische Landmacht, kolonel Bambang Sugeng, die zijn ontslag bij president Sukarno had aangevraagd wegens moeilijkheden met de minister van Defensie, Kusumasumantri, heeft een wei gerend antwoord van de President ont vangen. Dat het Indonesische staatshoofd dit ontslag niet wil verlenen, betekent volgens het onafhankelijke blad „Indonesia Raya" dat de minister van Defensie in de toekomst geen belangrijke beslissingen meer zal mogen nemen, zoals de jongste mutaties in het stafkwartier van de land macht, zonder medeweten van het kabinet. Het blad meent, dat men van een „politieke curatele" voor de minister kan spreken. Het blad „Merdeka" schrijft, dat het be sluit van de president aan kolonel Sugeng de volmacht geeft alle moeilijkheden van de landmacht op te lossen. Vice-premier Wongsonegoro heeft ver klaard dat volgens de regering de proble men van de landmacht langs hiërarchieke weg opgelost moeten worden, in casu door kolonel Sugeng zelf. waarbij de regering nauwlettend zal toezien:" Een beun, bun of ben is een losse planken vloer boven de eigenlijke vloer. Het is zowel een viskaar als een zol dering. Een beunhaas is dus een zolder haas, een kat, net als een dakhaas. Men gebruikte het woord reeds in de zes tiende eeuw voor een arbeider die stil letjes op een zolder werkte, omdat hij geen lid was van het gilde. In Neder- Duitsland was Böhnhase een scheld woord voor 'n kleermaker die zijn proef stuk niet gedaan had. Daardoor werd het de algemene term voor: onderkruiper, knoeier, iemand die een vak uitoefent zonder het te beheersen. Van Effen, aan wie wij zoveel bijzonderheden over hei leven in de achttiende eeuw te danken hebben, noemt de repetitoren, die in zijn tijd ook al in Universiteitssteden werkzaam waren: „avocatemakers of beunhazen" in tegenstelling tot de hoogleraren in de juridische weten schappen. Om elf uur Maandagochtend is de Koninklijke familie voor haar wintervacan'.ie in Grindelwald aangekomen. Men ziet op de foto Koningin Juliana en links van haar prinses Margriet. Meer naar rechts prinses Beatrix met prinses Marijke. (ANP-Telefoto) Naar aanleiding van een vraag van een lid van de Provinciale Staten van Noord holland bij de behandeling van de provin ciale begroting over de Holland-Nautic te Haarlem hebben Gedeputeerde Staten ge antwoord, dat zij geen mogelijkheid zien de Holland-Nautic te redden. Daar zou een groot bedrag ingestoken moeten worden zonder dat er enige aanwijzing is, dat daar mee op den duur het bedrijf rendabel zal worden. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft in deze reeds alles gedaan wat mo gelijk was. Bij de politie te Nijmegen heeft zich een bediende van de stationsrestauratie aangemeld, die bekende in één jaar tijd. f6000 verduisterd te hebben. Het geld had hij in het buitenland opgemaakt. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan de Provinciale Staten meege deeld, dat de regeling van de salarissen en sociale voorzieningen voor de leden van het Noordhollands Pilharmonische Orkest geschiedt evenals die voor de leden van de andere van rijkswege gesubsidieerde orkesten krachtens het Buitengewoon Be sluit Arbeidsverhoudingen 1945 door het college van riiksbemiddelaars. Gedeputeer de Staten hebben te dier zake geen taak. Het tot stand brengen van een pensioen regeling voor het personeel is een van de aangelegenheden die in de eerste plaats de aandacht hebben van het bestuur der stichting. Indien mocht blijken, dat de ex ploitatie van het orkest tegenvalt, dan zal dit bestuur zich ter zake tot de subsi diërende overheidslichamen moeten wen den. Uiteraard hebben Gedeputeerde Sta ten zich nog niet beraden over de stap pen, waartoe zij in dat geval aanleiding zullen vinden, aangezien deze dan mede bepaald zullen worden door de oorzaken van het clan blijkende tekort. Vijf gemeenten afzijdig Wat de financiële medewerking van ge meenten betreft delen Gedeputeerde Sta ten mee, dat van de 28 gemeenten wier medewerking gevraagd werd er zich vijf afzijdig hebben gehouden. Aangezien van geen van deze gemeenten een grotere bij drage dan f 252 geraamd was is de toege zegde steun slechts f 972 beneden de ver wachting gebleven. De belangstelling voor het orkest is „Gedeputeerde Staten begrijpen zeer wel de belangstelling die -ik bij de leden der Provinciale Staten bestaat zowel voor de omvang van het pro i ia 1 c richtcontingent als voor de verdeling van dit richtcontingent. In de jaren 1951 tot en met 1953 heeft het contingent ruim 24.000 woningen bedragen en dit is voor de jaren 1954 tot en met 1956 op 25.121 woningen gesteld. Het rijkswoningbouwprogramma in deze twee perioden is opgevoerd van 150.000 tot 174.000 woningen. Het procentueel aandeel van de provincie is verminderd", aldus delen Gedeputeerde Staten van Noordholland aan de Provinciale Staten in de Memorie van Antwoord op de prov. begroting 1954 mee. Zij vervolgen dat: hoezeer zij deze ver mindering ook betreuren zij moeten erken nen, dat de toeneming van de woningbe hoefte in de provincie, als gevolg van de vorming van meer nieuwe gezinnen dan door sterfte uiteen vallen, langzamer ver loopt dan elders. Ook is het contingent na- groeiende. Gedeputeerde Staten hopen, dat nog meer gemeenten docr toetreding de financiële basis van het orkest zullen ver sterken. Van de toegezegd bijdragen voor het boekiaar 1952/1953 is reeds drie kwart gedeelte betaald. Het resterende kwart gedeelte zal worden betaald na de vaststelling van de rekening over dat boekjaar. Misschien zal het jaar 1953 in de geschiedenis toch nog een goede reputatie krijgen, wanneer uit het contact tussen de twee rivalen op het terrein van de wereldpolitiek, de Verenigde Staten en Rusland, een basis kan worden gebouwd waarop enige gelijkschakeling van het beleid dezer grote mach ten zou kunnen worden gegrondvest. Plet contact is totstandgekomen in de laatste maand van dit jaar, langs tweeërlei wegen: Ten eerste via de diplomatieke notawisseling ten aanzien van de mogelijkheid om een vier- mogendhedenconferentie over Duitsland te beleggen, en ten tweede door het directe gebaar van president Eisenhower, die na de Bermuda-conferen tie met een atoomplan voor de microfoon kwam. De onderhandelingen over een eventueel „wereld-atoomplan", waarmede de heide partijen zich reeds accoord hebben verklaard, hebben geen verhand met de viermogend- hedenconfercntie, doch in wezen is er tussen deze twee manieren van contact weinig verschil. Zij zijn beide ingegeven door de wederzijdse over tuiging, dat dc problemen van vandaag wereld-problemen zijn, dat wil zeg gen, dat zij niet meer eenzijdig kunnen worden aangepakt en wat veel belangrijker is niet meer eenzijdig kunnen worden geëxploiteerd tot eigen voordeel. Het zijn niet alleen de eenvoudige, langs directe wegen redenerende lieden, die in de ontwikkeling van de techniek en dan speciaal van de atoomtechniek een drei gend monster de kop zien opsteken, waar van het niet meer zeker is of het door de mensen, die het vrijlieten, nog kan worden beheerst. Ook geleerden, wetenschapsmen sen, hebben huiverend kennis genomen van de vooruitgang op het gebied dei- at oomenergie en hebben zich gerealiseerd, dal deze ontwikkeling vér uitgaat boven datgene wat de huidige politieke situatie op de wereld zou kunnen verwerken zon der rampen te veroorzaken. De vooruit gang zou in wezen een achteruitgang be tekenen, wanneer de producten van de wetenschap onheil zouden brengen over de mensheid. Er zijn wel eens lieden die alle ont wikkeling van techniek en wetenschap be treuren, omdat zij van mening zijn dat de mens zonder deze veel gelukkiger zou zijn. Het is mogelijk, dat zij gelijk hebben, doch het is niet realistisch gedacht. De weten schap en de techniek zijn onstuitbaar, zij vormen beide ketenen van consequenties waaraan niet te ontkomen valt. Het ligt in de aard van de mens en in die van de natuur besloten dat de een zoekt, en de ander geeft. De wisselwerking tussen het menselijk vernuft en de verborgenheden van de wereld is een logische, „natuur lijke" kracht, die telkens weer nieuwe uit komsten geeft en telkens weer aanspoort tot verdere navorsingen. Doch in geen en kele stelling ligt het natuurlijke doel van dit alles duidelijker voor iedereen te kijk dan in deze: dat de menselijke samenle ving een organisch geheel is, dat voor het geluk van die samenleving de krachten dienstbaar moet maken in gemeenschappe lijk streven. De atoomenergiebron, geëxploiteerd in gemeenschappelijk streven, zou geen enkel nadeliger aspect voor de wereldsamenle ving behoeven te bezitten dan welke an dere energiebron ook en zou wellicht zelfs meer dan andere haar bijdrage kunnen le veren voor een vergroting van het geluk der mensheid, voorzover dat op deze we reld bereikbaar is doch voorop staat de eis, dat zij geëxploiteerd wordt met het doel, waarmee in theorie de ganse bescha ving wordt bevorderd: Het menselijk geluk. Hier tekent zich de tweespalt in de ont wikkeling der wereld duidelijk af: Ener zijds is de mens erin geslaagd, een energie bron aan te boren die voor de hele wereld bestemd is en uit de aard van haar krach ten de hele wereld kan bestrijken. Ander zijds is de wereldsamenleving gesplitst in een aantal elkander soms nog naar het leven staande kleinere gemeenschappen, die deze energiebron willen dienstbaar maken aan eigen, tegen het algemene be lang indruisende strevingen. De politieke structuur der wereld is dus achtergebleven bij de ontwikkeling van wetenschap en techniek en beweegt zich nog op het ver ouderde, tot ongelukken nodende niveau van de souvereine verdeeldheid. Thans is een contact totstandgekomen tussen twee gemeenschappen, die voordien ieder binnen hun eigen grenzen geprobeerd hebben de atoomenergie te onderwerpen aan hun eigen oogmerken. Deze doorbre king van de grenzen moet tot verheugenis stemmen, al weten we nog niet of het resultaat zal zijn, dat de atoomenergie inderdaad tot een gemeenschappelijk goed wordt. Het feit, dat de twee geïsoleerde gemeenschappen of althans de leiders daarvan tot. het inzicht zijn gekomen dat de atoomenergie inderdaad uitgaat boven datgene, wat een natie voor zichzelf kan en mag gebruiken en bewaren, is een ver schijnsel, dat, gezien in het grote panorama der menselijke ontwikkeling, logisch en natuurlijk zou moeten heten, doch dat niet temin reden tot. optimisme geeft. Omdat de logische en natuurlijke lijn in de verhou dingen der naties zo vaak ontbreekt en tel kens weer aanleiding is tot verdere ver deeldheid, angst, rampen, misverstanden en teruggang: Men kan de vrees koesteren dat de oor log, door atoomwapens nagenoeg onbruik baar geworden als middel om geschillen te beslechten, terugkomen zal wanneer men hem bij afspraak bevrijd heeft van de atoomvernietigingsmiddelen. Doch men moet niet vergeten, dat een afspraak tus sen naties slechts zolang geldt, als de par tijen er voordeel bij hebben. De partijen in een eventuele oorlog der toekomst zullen voortdurend de vrees moeten hebben dat de tegenstander toch ondanks de af spraak gebruik zal maken van de atoomkracht. Dit alleen al zal een toekom stige oorlog ondanks alle overeenkomsten op het gebied der atoomenergie zó af schrikwekkend doen zijn, dat zijn onbruik baarheid even groot zal blijven als wan neer men geen accoord ever de atoom energie zou hebben gesloten. Het belang van een eventuele overeen komst tussen Amerika en Rusland ten aan zien van de atoomenergie ligt dus niet in de eerste plaats op hel militaire terrein, al lijkt dat zo. De natuur dwingt veeleer de ach tergebleven naties in het gareel van haar krachten voor het belang van de mensen zelf. Een nieuwe energiebron wacht op volledige exploitatie om een nieuw hoofd stuk toe te voegen aan de ontwikkeling der moderne techniek. Daartoe moeten de naties of zij willen of niet naar buiten kruipen uit hun eigendunkelijkheid en de hand reiken aan andere. Anders gaat. de nieuwe energie verloren. En dat is iets wat de natuur zelf nog nooit getolereerd heeft, althans niet in de moderne geschiedenis. J. L. delig beïnvloed door het feit, dat de vorige keer aan de provincie 2661 woningen be schikbaar waren gesteld voor de huisves ting van migranten uit andere provinciën, terwijl thans slechts 542 woningen voor dit doel zijn uitgegeven. De toezegging werd echter verkregen, dat de verhoging van deze post zal plaats vinden zodra het aantal zich uit andere provinciën gevestig de migranten daartoe aanleiding geeft. Slechte woningen Gedeputeerde Staten hebben er bij de gemeentebesturen zowel ten plattelande als in de steden op aangedrongen, plan nen tot systematische sanering van slechte woningen voor te bereiden. Het woningtekort in Noordholland is nog belangrijk. De beschikbare cijfers hebben geleid tot een berekening, waarbij dit te kort thans valt te stellen op 42.817 wonin gen, dit wil zeggen op 8,6"van de totale behoefte. Van dit aantal zijn 26.000 stuks geconcentreerd in Amsterdam, waar het tekort niet minder dan 10"van de behoef te uitmaakt. De toeneming van de woning behoefte tengevolge van de natuurlijke aanwas is voor de komende periode be cijferd op 14.245. Tezamen is er dus naar berekening een behoefte van 57.062. Ter dekking hiervan is een volume van 27.429 woningen toegekend, waarop echter van rijkswege weer 3.712 woningen in minde ring gebracht zijn wegens geraamde emi gratie uit de provincie. Volgens Gedeputeerde Staten wordt in de komende drie jaar dus slechts een ge deelte van de behoefte gedekt. De verdeling van het nieuwe provinciale richtscontingent over de gemeenten zal eerstdaags plaats vinden. Evenals de vori ge maal zullen zowel de per gemeente be rekende stijging van de woningbehoefte tengevolge van de natuurlijke aanwas van de bevolking en het in iedere gemeente bestaande woningtekort als het bevorde ren van de economische ontwikkeling dei- provincie bij de verdeling in acht worden genomen. Evenmin als bij de verdeling van het contingent voor de jaren 1951 tot en met 1953 zullen de ramingen van de toe komstige inwonerstallen der gemeenten ten grondslag liggen aan de verdeling van het nieuwe contingent. Gedeputeerde Staten merken op, dat de mededeling, dat aan Beverwijk reeds 3.800 migratiewoningen voor de komende drie jaar zouden zijn toegewezen, op een mis verstand moet berusten. Het overleg met het gemeentebestuur over een voorschot voor migratiewoningen moet nog worden geopend: over de periode van 1951 tot en met 1953 heeft Beverwijk volume voor 553 migratiewoningen ontvangen. AnvF.IErENTiE HAARLEM. De gemeenteraad heeft zich in meerderheid vereenigd met een voorstel van burgemeester en wethouders, om in beginsel te besluiten tot het sloopen van de ves't-murèn van het Groote Hout hek tot aan den Papentoren. De gronden, welke hierdoor beschikbaar komen, zullen tot openbaar gebruik worden aangewend.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5