Maandag begint bouw van nieuwe kleuterhuis Margriet „Gebouw Provinciale Waterstaat komt op de juiste plaats" Kort en bondig TAXI? Bel 13000 ^Laah N. VAN BREEMEN Co. - TEL. 10070 Gemeentediensten op 2 Januari gesloten Amsterdamse Beurs Heemstede Een bril? FEDERMANN? NATUURLIJK* DINSDAG 29 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlems Dagblad Profiteer hiervan Mening van Gedeputeerde Staten Mevrouw Vorstman 25 jaar bij „Geloof en Wetenschap" Rapport gemeentelijke indeling nog niet gereed Tarieven PEN worden niet verhoogd Drie auto's beschadigd bij verkeersongeluk Geslaagd kinderfeest in de Concertzaal Scheepvaart <^>nacf Levert voor OUDEJAARSAVOND Uw bestellingen worden keurig thuisbezorgd HAARLEM, 28 December 1953 BEVALLEN van een zoon: 24 Dec., W. van BraakDaudeij; D. M. DickmannGoring; 25 Dec., E. G. Buis—Frank; E. M. van Bre- derodevan der Zee; C. f G. Gentten Bokkel; 26 Dec., C. StoopDam; L. Repko van Roijen; N. KuytBout; L. H. ten Broek Rauwenhoff; J. M. Vliek—van Egmond; M. Flipphivan der Veen; 27 Dec., A. C. G. van GooiStol; J. C. M. MulderBoosman; 28 Dec., P. M. van der Veldt—Hagen. BEVALLEN van een dochter: 23 Dec., A. W. van DeldenDelforge; 24 Dec., A. A. de Keizer—Stals; H. A. ThijsseKarsen; R. J. van Veen—Bahlen; J. H. van der Lei—van de Poppe; E. G. RooijersKunis; L. Heijdenrijk —de Klonia; 25 Dec., W. J. DeviesKraan; R. Wingelaarvan Gent: 26 Dec., C. E. Lamme van Loevezijn; C. KnapeStolvoort; C. J. HemsbergenVisser: C. A. M. de Kok Meijnckens; H. J. M. van den BergStam- meijer; M. Wijnubergen—Vos; 27 Dec., M. J. Chr. SchoenmakerBrauers; E. van Polen -Bols. OVERLEDEN: 2,4 Dec.. G. W. Dreijer. 70 j., Westergracht; C. W. Faas, 73 j., Kouden- horn; M. J. Lammers, 4 j„ Teding van Berk houtstraat; 25 Dec., E. M. Fruijtier, 91 1. Van Hogendorpstraat; A. van Zeeland, 75 j., Pijnboomstraat; R. M. P. F. F. Bruijel—Mus- sche, 70 j„ Iordensstraat; 26 Dec., M. J. Brink Wijmenga, 72 j„ Van Dortstraat; J. Baars, 40 j., Pleiadenstraat: T. van Blitterswiik, 55 j„ Oudaenstraat; J. B. van der Geest—Meijer, 61 ,i„ Lijsterstraat; 27 Dec., N. A. Poulis, 62 j., Hazepaterslaan; G. C. Beljaards—Kruijer, 54 j., Gedempte Raamgracht; J. L. Oliemans Stolk, 74 j., Frans Halsstraat. ADVERTENTIE Zoals men weet heeft het bestuur van „Kleuterhuis Margriet", daartoe in staat gesteld door cle offervaardigheid van het Haarlemse publiek, onlangs een kapitale villa aan de Anna van Burenlaan 40 aan gekocht, die te zijner tijd en na een grondige verbouwing het tegenwoordige kleuterhuis aan het Kennemerplein no. 3 zal vervangen. De aankoop van de villa kon geheel bekostigd worden uit de op brengst der beide Margriet-loterijen; voor de noodzakelijke aan- en verbouwing zal een geldlening gesloten worden. Het genoemde pand aan het Kennemer plein, na de oorlog gehuurd van het Be heersinstituut, voldeed in vrijwel -geen op zicht meer aan de eisen, die men aan een dergelijk kleuterdagverblijf moet stellen en is dan ook steeds beschouwd als een nood behuizing, die zo spoedig mogelijk diende te worden vervangen. Dat bleek echter om allerlei redenen verre van eenvoudig, nieuwbouw was veel te duur en een be staand pand met voldoende grond bleek in Haarlem niet te vinden. Daarom zijn er plannen geweest het kleuterhuis naar Zandvoort of Bloemendaal te laten ver huizen, waardoor het contact met de ouders en de nazorg echter veel moeilijker geworden zouden zijn. Juist die nazorg is echter van groot belang omdat de resultaten van een kleuterhuiskuur (de medische en psychische verzorging in dagverblijven van zwakke of ziekelijke kinderen van 1-6 jaar) anders wellicht maar van korte duur zouden zijn. Groot was daarom de vol doening, toen men er tenslotte in slaagde, de fraaie villa aan de Anna van Buren laan te kopen, welker eerste verdieping en zolderétage zonder enige verandering ge schikt bleken om de directrice en de in wonende kinderverzorgsters, een onder zoek- en spreekkamer voor de kinderarts alsmede de administratie-, bestuurs- en recreatievertrekken te herbergen. Beneden is voorts het dienstgedeelte (keuken, bij keuken e.d.) onveranderd bruikbaar. De verblijven der kinderen moeten echter bij gebouwd worden, waartoe veel studie en overleg van het bestuur met de architect de heer J. P. Kloos nodig bleken. Tenslotte is besloten tot het bouwen van afzonderlijke kinderverzorgings-„units", waarin de kleuters tezamen een groep vor men. Er zullen nu drie van deze „units" vleugels van een verdieping aan de villa aangebouwd worden. Elk van die vleugels omvat een sanitaire afdeling, een eet- en speelzaal en een slaapzaal-lighal, geflankeerd door een ter ras, waarop bij goed weer kan worden ge geten en geslapen en door een ruime, be schutte tuin die een ideaal speelterrein voor de kleintjes vormt. Het „unit"-sys- teem is gekozen, omdat dit volgens de des kundigen als de meest doeltreffende vorm voor kleuterverzorging beschouwd wordt, maar de heer Kloos heeft er een hele puzzle aan gehad om deze opzet zo te rea- 'iseren, dat er architectonische aansluiting nan de villa wei-d verkregen zonder het 'unctionele doel van het geheel te schaden. Jat hij daarin naar wens geslaagd is, blijkt •it de hierbij afgebeelde situatie- en pers- :ectieftekeniiïgen. De verbouwing is dezer dagen aanbe- 'eed en Maandag a.s. gaat het werk be- innen. Duurt het huidige zomerse winter eer voort, dan kan het nieuwe kleuter- '.uis al in Mei zijn heilzame taak aanvan- en. Het zal plaats bieden aan zestig kin- :eren, daartoe telkens door de GG en GD angewezen en naar alle eisen des tijds ;jn ingericht. Veel last zullen de omwonenden niet van un nieuwe kleine buren hebben, want avonds en des Zondags zijn de kleuters huis en 's middags slapen zij allen enkele ren. Waar zij bovendien in huiselijke roepen van ten hoogste twintig kinderen iij elkaar zullen zijn, zal er van hinderlijk gerucht wel geen sprake zijn. Met een in OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT bereikt U Uw vrienden, ken nissen en clientèle op het rustige moment dat zij de krant lezen. De prijs van de Nieuwjaarsadvertenties welke in ons nummer van 31 December of 2 Januari worden geplaatst, bedraagt bij een minimum van 12 mm 2.40 elke mm meer 0.20. maximum 60 mm. Geheel gezet in de gewone courant- letter, Bij groter formaat en groter letters afschrijving van het bestaande contract of. indien niet aanwezig, ge wone losse-regelprijs. Gaarne ontvangen wij tijdig Uw opgave aan onze kantoren: GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN 37 Sihiatietekening voor het nieuwe kleuter huis. Gearceerd de bestaande villa; zwart: de drie bij te bouwen vleugels. (Architect J. P. Kloos te Haarlem). ADVERTENTIE GRUISVRIJ Perspectiefschets van een der drie nieuwe vleugels. Op 8 Januari hoopt mevrouw Vorstman de dag te herdenken, waarop zij vijfen twintig jaar geleden de taak van het secretaresseschap en later die van het pen- ningmeesteressesehap van de vereniging „Geloof en Wetenschap" op zich nam. Een aantal leden van de vereniging hebben thans een huldigingscomité gevormd en zij hebben besloten voorbereidingen te tref fen tot een huldiging van de zilveren jubi- laresse na afloop van het piano-recita.1, dat op 8 Januari door Willem Andriessen in de stadsschouwburg zal worden gegeven. Het comité doet een beroep op alle leden van de vereniging om een bijdrage te zen den voor een op die feestavond aan me vrouw Vorstman aan te bieden geschenk. Bij diezelfde gelegenheid zal haar een al bum ter hand worden gesteld, bevattend de handtekeningen van allen, die een bij drage zullen hebben geschonken. De bijdragen kunnen gestort worden voor 1 Januari op gironummer 102764 ten ten name van accountantskantoor A. M. Leeuwenberg, Amsterdam, of rechtstreeks aan de penningmeester van het comité, Westerhoutpark 22, Haarlem. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan de Provinciale Staten meege deeld met betrekking tot het vraagstuk van de wijziging van de grenzen der Gooise gemeenten dat zij hun standpunt nog niet hebben bepaald. Het rapport betreffende de gemeente lijke indeling van Kennemerland hebben Gedeputeerde Staten nog niet ontvangen. Naar de commissie heeft bericht zal het haar door tal van omstandigheden niet mo gelijk zijn dit rapport op korte termijn uit te brengen. Naar aanleiding van een vraag van Pro vinciale Staten van Noordholland of we gens de komende loonsverhoging over wogen wordt de electriciteitstarieven en de watertarieven te verhogen antwoorden Gedeputeerde Staten ontkennend. Met het thans geldende electriciteitstarief kunnen, dank zij een geringe daling van de groot- handelprijzen en het te verwachten betere rendement van de Centrale, de extra- lasten, voortvloeiende uit de met ingang van 1 Januari 1954 toe te passen verhoging van lonen en salarissen riet 5 worden opgevangen. Wat de waterleidingtarieven betreft hebben Gedeputeerde Staten zich in de af gelopen zomer genoodzaakt gezien deze met ingang van 1 Januari 1954 te ver hogen wegens de extra-lasten, welke de uitvoering van de werken voor de infil tratie van het waterwingebied van het P.W.N. met Lekwater reeds thans met zich brengen. Maandagavond vond bij Hillegom een ver keersongeluk plaats waarbij drie auto's be trokken waren. Op de Leidsestraat nabij de steenfabriek is men op het ogenblik bezig met het herstel van de weg. Een Belgische auto naderde dit punt uit de richting Haar lem en hoewel er een teken werd gegeven, dat de bestuurder door kon rijden, stopte deze. Een daarachter rijdende auto stopte eveneens, maar een derde auto slipte bij het remmen, waardoor deze tegen de daarvoor staande auto reed. Door de schok werd deze wagen .ïaar voren geduwd en botste tegen de eerste auto op. Alle drie de wagens wer den beschadigd. De Haarlemse R.K. vereniging voor het gezin geeft deze week, zoals ieder jaar, een groot feest voor kinderen van zes tot twaalf jaar en dat betekent, dat de ge meentelijke concertzaal vier middagen lang geheel gevuld Is met vrolijke kinderen. Gistermiddag omstreeks vijf uur verliet de eerste van vier groepen dubbel en dwars tevreden het Concertgebouw om aan hun ouders voor zover die niet zelf in de zaal meegenoten hadden te gaan vertellen, dat het weer een onvergetelijke middag was geweest. En dat hebben zij dan weer voor een groot deel te danken aan de familie Habraken, die zo langzamerhand bij hen een zeer goede bekende is geworden en die ook nu weer zorgde voor een vrolijke, frisse op voering van de nieuwe avonturen van Jan Klaassen. De kinderen leefden volledig mee met alle verwikkelingen, die zich op het toneel voordeden en telkens wanneer de boze heks verscheen, zonder dat Jan Klaas sen en de zijnen het merkten, werden de duimen uit de mond gehaald en werd er met een hoog rode kleur van opwinding gebruld. Ontelbare vingertjes wezen dan naar de „persoon des onheils" Toen het gehele gezelschap, ook de feeën, die keurige balletjes hadden opgevoerd, tot besluit nog een rondgang door de zaal had gemaakt, voorafgegaan door leden van de „Spaarnebazuin", stond de kinderen een heerlijke versnapering te wachten. Maar zij hadden nog niet de helft daarvan op of het licht ging al weer uit, want er stond ook een filmvoorstelling op het programma. Zo zaten zij even later te genieten van dieren-, poppen- en tekenfilms en ook dit gedeelte van de middag heeft hen stellig jaloers ge maakt op de andere kinderen, die al dit moois de komende dagen nog te wachten staat. Want vanmiddag, Donderdag- en Zaterdagmiddag wordt dit vrolijke kinder feest herhaald. Bij de behandeling van de provinciale begroting 1954 in de vergader?vgen in de afdelingen uit de Provinciale Staten van Noordholland is gesproken over het voor stel van Gedeputeerde Staten om een nieuw gebouw van de Provinciale Waterstaat te stichten in de tuin van de Griffie aan de Dreef te Haarlem en het gebouw der Grif fie uit te breiden. In de memorie van antwoord schrijven Gedeputeerde Staten, dat zij niet gedacht hebben over en gezocht hebben naar een ander terrein, omdat zij van mening zijn, dat de gekozen plaats, namelijk de tuin achter het gebouw der Griffie, alleszins geschikt is. De opmerking, dat het in de Grieffietuin te stichten Waterstaatsgebouw expansie van het Griffiegebouw zou uit sluiten, is volgens Gedeputeerde Staten niet juist. Prof. ir. Zwiers heeft in zijn toe lichting op de ontwerpen opgemerkt, dat het geheel niet onmogelijk is er later nog iets aan toe te voegen zonder het idee van het complex aan te tasten en met behoud van de nodige inval van het licht. Over de noodzakelijkheid van de uit breiding van het Griffiegebouw delen Ge deputeerde Staten mee, dat de thans nog in het archief beschikbare ruimte zo ge ring is, dat binnen enkele jaren geen stuk ken meer in het archief kunnen worden ge borgen. De jaarlijkse toeneming van de werkzaamheden (in 1939 bedroeg het aan tal ingekomen geregistreerde poststukken 29.200 en in 1952 40.000) brengt een stij ging van het aantal ambtenaren met zich en dus een verhoogde behoefte aan kan toorruimte. Kon in deze stijgende behoefte aan ruimte voor een deel worden voorzien door het in gebruik nemen van het perceel Wilhelminapark 29, waarin de Provinciale Accountantsdienst zijn bureaux heeft en het bureau tot afgifte van rijbewijzen is gevestigd, afdoende is deze maatregel niet en het is een dringende behoefte, dat de Griffie zelf wordt uitgebreid. De behoefte aan ruimte is de laatste tijd nog aanmer kelijk toegenomen door het bij de Griffie onderbrengen van de administratie van de Interprovinciale Ziektekostenregeling voor het gehele provinciale personeel. Voorts vraagt de binnenkort in het leven te roepen nieuwe afdeling „culturele zaken" ruimte. De thans beschikbare oppervlakte in het Griffiegebouw zal bij voltooiing van de voorgestelde uitbreiding stijgen van 760 m2 tot 1282 m2; van de verkïegen meer dere oppervlakte van 522 m2 wordt 357 m2 verkregen door het aanbrengen van een verdieping van de administratieruim ten voor „registratie" en „archief". Daar de verbouwing van het Griffie- gebouw eerst eind 1957 voltooid zal zijn, is het niet wel mogelijk thans reeds te zeg gen of het na voltooiing mogelijk en wen selijk zal zijn het bureau van de Provin- De diensten en bedrijven der gemeente Haarlem zullen op Zaterdag 2 Januari 1954 de gehele dag gesloten zijn. Op genoemde dag zijn echter geopend: Het bureau van de Burgerlijke Stand van 910 uur doch uitsluitend voor aan giften van geboorten en overlijden. Het gemeentelijk laboratorium voor pa thologische bacteriologie (Zondagdienst). Het kantoor van de Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst van 911 uur, doch uit sluitend voor het verkopen van munt meterpenningen. Het kantoor van dienst van de Hout, de plantsoenen en de begraafplaatsen van 1011 uur, doch uitsluitend de afdeling begraafplaatsen. Het kantoor van het Havenwezen aan de Koudenhorn. Het Frans Halsmuseum van 10—*-15 uur. De tentoonstelling werken van Johan Buning in het museum „Het Huis Van Looy" van 14—17 uur (ingang Kamper laan). Het huisvuil wordt die Zaterdag niet opgehaald. ciale Accountantsdienst en het bureau rij bewijzen naar het Griffiegebouw over te brengen. De beschikbare kantooroppervlakte in de thans bij de Provinciale Waterstaat in ge bruik zijnde gebouwen bedraagt 1280 m2 zonder reserveruimte en het nieuwe ge bouw zal een nuttige oppervlakte bieden van 2136 m2 met reserve van 478 m2. Gaarne zijn Gedeputeerde Staten bereid aan kunstenaars de gelegenheid te bieden aan de verfraaiing van gevel en interieur van het nieuwe gebouw mee te werken, indien de Staten de daarvoor benodigde extra credieten beschikbaar zouden stellen. ADVERTENTIE de welbekende schotels HORS D'OEUVRES RUSSISCHE EIEREN ZALMSALADES HUZAREN-SALADES SAUCIJZENBROODJES, PASTEITJES en CROQUETTEN STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3J4 Nederl.'47 99% 99)4 A.K.U 178 177)4 Unilever 225 'A 225)4 Philips Gloeil. 202% 203 Kon. Petroleum 354J4 35314 A'dain Rubber 9514 97 Holl. Amer. Lijn 14714 147 N. Scheepv Unie 134 133/4 H.V.A 119J4 118# 91% 98<4 Amsterd. Bank 183% 183)4 Ned. Handei Mij 169 169 Rotterd. Bank 178)4 178)4 Twentsche Bank 178)4 178)4 Anaconda Copper 3l13'n 31)4 Bethlehem Steel 50% 49 Republic Steel 48's/„ CO Shell Union 77% 77)4 20 20 U. S. Steel 39)4 39 BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: C. M. Smit en A. A. M. Hazenberg; F. Staal en H. Draijer; J. B. Hei- len en H. H. Bakker; A. J. Hageman en A. Kempkes. GETROUWD: J. van Schie en J. H. M. Cobelens; A. J. Schaafsma en M. C. van Meerendonk; J. A. van der Linden en C. van der Zwan; C. M. van der Prijt en J. G. Pollé; A. Starreveld en W. Toepoel. GEBOREN: Cécile Catharine, d. van L. J. Graven en E. Leupen; Tine Jacqueline, d. van J. v. d. Schuit en W. Pabst; Barbara Johanna Cornelia Maria, d. van H. J. J. Hoo- genboom en J. B. van Berkel; Johannes Al- bert, z. van A. M. J. Broekman en W. J. van Gelder; Monique Clementine, d. van J. Kap- tein en W. G. de Boer; Petrus Michael, z. van Th. B. H. Veling en J. C. H. Jonker; Johannes Hendrik, z. van J. J. Houben en M. Breeuwer. OVERLEDEN: M. L. Deenik, 44 j.; Ch. Leeners, 78 j.; Mw. E. K. Elvy, 53 j.; C. A. van den Heuvel, 81 j.; Wed. A. M. Diepen- daalBuijtenweg, 83 j.; W. H. Termohlen, 80 j.; W. Konijn, 86 j.; A. L. M. Koolbergen— C-erritse, 53 j.; Mej. R. Melisie, 50 j. Aagtedijk, 27 v. Santos, n. Rlo de Janeiro. Al da bi, 27 te Rotterdam. Alderamin, 27 te Rotterdam. Algenib, 27 v. Victoria n. Ilheos. Amstelpark, 28 te Coquimbo. Arendskerk, 28 rede Port Swettenham. Amedijk, pass. 27 Flores n. New Orleans. Alphacca, 27 v. New Work n. Buenos Aires. Amstelkroon, 28 te Rotterdam. Andijk, 28 te Brownsviile. Axeldijk, pass. 27 Scilly's n. New York. Alioth. 25 v. Santos te Montevideo. Amsteldiep, 25 te Genua. Annenkerk, 26 v. Yokohama te Cebu. Appingedijk, 27 980 m. W.ZW. Scilly s. Arkeldijk, 27 380 m. NO. Fiores. Averdijk, 27 220 m. O. Kp. Race. Ariadne, pass. 28 Kp. Malea n. Piraeus. Aalsum, 27 te Mombasa. Aardijk, 23 v Tampa n. New Orleans. Alettn, 29 te Bangkok. A'.mdijk, 28 v. Coatza Coalcos n. New Orleans. Arendskerk, 29 te Penang. Argos, te Lissabon. Alblasserdijk, 29 v. Lissabon n. Havana. Alcyone, 28 v. Buenos Aires n. Montevideo. Alnati, 28 470 m. N. ten O. St. Paulsrock. Aludra, pas. 28 St. Paulsrock n. Recife. Arendsdijk, 28 v. Paranagua n. Santos. Aalsdijk, 29 v. Antwerpen n. Rdam. Abbedijk, 28 te Philadelphia. Alehiba, 28 v. Paranagua n. Santos. Alphard, pass. 29 Vllssingen n. Antwerpen. Amor, 28 te Hamburg. Bloemfontein 27 240 m. Z. Dakar. Boissevain, 29 te Singapore verwacht. Blitar. 27 510 m. O. Guardafui. Blommersdijk, 27 900 m. W.ZW. Scilly's. Breda, 27 360 m. ZW. Flores. Baarn, 25 te Valparaiso. Bali, 28 v. Temate n. Makassar. Bintang, 29 te Tj. Priok. Bonaire, pass. 28 Ouessant n. Barbados. Boschfontein, 29 te Marseille. Boskoop, pass. 28 Flores n. Rotterdam. Bennekom. 28 v. Balboa n. Pimentel. Banka. 29 v. Colombo te Djibouti. Barendrecht, 29 v. Bahrein n. Mena el Ahmadi. Cumulus, 27 v. Rotterdam n. Noordzee. Caltex The Hague, 30 Hoek v. Holland verw. Ceronia, 27 120 m. N.NO. Port Soedan. Chama, 27 1200 m. NO. Martinique. Cleodora, 27 90 m. O- Lorenzo Marquez. Corilla, 26 530 m. NW.t. N. Sharksbay. Caltex Delft, pass. 28 Pantellaria n. Sidon. Congostroom. 28 te Amsterdam. Caltex "Utrecht, 28 v. Sidon n. Rotterdam. Cirrus, 28 v. R'dam n. Atlantische Oceaan. Caltex Leiden, pas. 29 Kreta n. Sidon. Duivendijk, 27 v. d. Elbe n. Bremen. Delfland. 26 te Montevideo. Diemerdijk, pass. 30 Vlissingen n. Antw. Drente 28 te Tj. Priok. Eemdijk, 27 op de Thames n. Londen. Elmina, 27 v. River Cess n. Grandbassam. Erinna. 26 360 m. W. Ouessant. Esso Amsterdam, 27 400 m. W. Finisterre. Esso Den Haag, pass .28 Malta n. Antwerpen. Eendracht, pass. 28 Finisterre n. Brem. Esso Rotterdam, 29 v. Aruba te Salt End. Farmsum, 26 te Kobe. Friesland (KRL), 30 Bahrein verw. Gaasterland, 28 te Bahia. Groote Kerk, 23 dwars Mogadisco. Gaasterkerk, 28 v. Marseille te Duinkerken. Gouwe, 29 v. Dakar te Monrovia. Graveiand, 28 v. Hamburg te Amsterdam. Heelsum, pass. nacht 27-28 Bermuda n. Le Havre Heemskerk, 28 v. Port Elizabeth n. East London Hoogkerk, 28 v. Aden n. Colombo. Hei-mes, 28 v. Ellesmereport te Bremen. Hathor, 29 v. Malaga n. Cartagena. Hoogkerk, pass. 28 Guardafui n. Colombo. Illos, 25 te Genua. Indrapoera, pass. 28 Golf v. Bougie n. R'dam. Japara (KRL). 29 te Belawan. Jagersfontein, 28 v. East London te Port Elize- beth. Karimun, 28 v. Amsterdam n. Indonesië. Kota Baroe, 28 v. Rotterdam n. Mexico. Kieldrecht, 26 te Yokohama. Langkoeas, pass. 27 Azoren n. Trinidad. Loosdreeht, 27 v. Suez n. Karachi. Limburg, 26 te Zamboanga. Leersum. 24 v. Hamburg te Amsterdam. Lindekerk, pass. 28 Kreta n. Genua. Luna, 26 v. Tel Aviv n. Haifa. Larenberg, 28 v. Cape Coast te Accra. Laagkerk, 29 v. Aden te Suez. Mapia, pass. 28 Ceylon n. Port Said. Modjokerto, 27 90 m. O. Gibraltar. Myonia. 28 te Curasao. Maas 27 90 m. NO. Finisterre. Malea, 27 750 m. O. Guardafui. Malvina, 26 1380 m. NO.t.O.Pitcalrn. Marisa. 27 360 m. O.NO. Aden. Maasdam, 28 te La Guaira. Mariekerk 29 te Beira. Markelo, 29 te Leixoes. Marken, pass. 28 Ouessant n. Port Said. Modjokerto, 29 te Marseille. Muiderkerk, 28 v. Singapore n. Ilo Ilo. Maasdam, 28 v. La Guaira n. Curagao. Manoeran, 29 te Port Said. Mentor, 29 v. Alexandrië te Beyrouth. Mitra, 27 180 m. N. Finisterre. Nieuw Amsterdam, 28 te Kingston. Notos, pass. 27 Kp. St. Vincent n. R'dam. Nestor. 28 v. Port of Spain n. Paramaribo. Nigerstroom, 30 Amsterdam verw. Noordam, 28 te New York. Noordwijk, 24 v. Botwood n. Mobile. Oranje, pass. 27 Periin n. Suez. Oranjefontein. 24 te Amsterdam. Orestes, 25 te Amsterdam. Ondina, 26 130 m. O. Anamba eü. Ootmarsum. 27 in Golf v. Mexico n. Houston. Orion, 27 650 m. W.ZW. Flores. Ovula, 27 380 m. N.t.W. Recife. Oberon. 29 te Curagao. Polydorus. 28 170 m. NO. La Buan n. Menado. Pendreeht, pass. 28 Finisterre n. Mena el Ahmadi Polyphemus, 28 v. Soerabaja n. Banjuwangi. Pygmalion, 28 te Casablanca. Phrontis, 30 v. Amsterdam te Port Said verw. Prins Fred Willem, 26 te Lissabon. Prins Philips Willem, 28 v. Rotterdam n. Dakar Prins Willem V, 29 dwars Noordhinder. Prins Willem IV, 29 te Aalesund. Ruys, 27 v. Santos n. Rio de Janeiro. Raki, 25 te Amsterdam. Rempang, 26 800 m. ZW. Midway eil. Ridderkerk, 29 te Lorenzo Marquez. Rita, 28 v. Bangkok n. Pladju. Rijnland, pas. 29 St. Paulsrock n. Las Palmas. Slamat, pas. 27 Gibraltar n. Beyrouth. Slotei-dijk, 28 te Baltimore. Singkep, 28 te Djeddah. Sommelsdijk, 24 v. Medan n. New York. Salland, 27 Amsterdam n. Hamburg. Saparoea, 26 v. Mangalore te Bombay. Sirrah, 26 v. Mombasa n. Beira. Stentor, 27 te Amsterdam. Samarinda, 27 220 m. ZW. Ascencion. Sliedrecht, 26 180 m. O.NO. Lorenzo Marquez. Stanvac Benakat, 27 v. Tj. Uban n. Bangkok. Salland, 28 te Hamburg. Sibajak, 28 t.r.v. Elba Cape n. Suez. Stad Amsterdam. 29 te Immingham. Stad Alkmaar 30 te Newport Mon verw. Stad Schiedam, 31 te IJmuiden verw. Stad Vlaardingen, verm. 29 of 30 v. Narvik n. Baltimore of Philadelphia. Salawati, pass. 28 Ouessant n. Antwerpen. Tara, pass. 27 Fernando Noronha n. Antw. Tawali, 27 v. Port Said n. Napels. Teiresias, pas. 27 Minikoy n. Aden. Tibia, pass. 27 Finisterre n. Singapore. Talisse, 28 v. Port Said n. Suez. Teucer, 29 te Belawan verw. Tosari, 23 v. Tj. Priok n. Rotterdam. BINNENLAND Woensdagmorgen a.s. wordt het m.s. „Wonosari" uit Indonesië te Rotterdam ver wacht. Het schip heeft dan nog maar één passagier aan boord, een 29-jarige planter uit Sumatra. Alle andere passagiers wilden vóór Kerstmis thuis zijn. Zij gingen op 23 December in Genua van boord en hebben hun reis over land vervolgd. De „Wonosari" brengt zestig apen uit Indonesië mee. Uit de haven van Amsterdam zijn zes spoorwegrijtuigen naar Indonesië verscheept van de 298 die de Indonesische spoorwegen bij Oostenrijkse, Franse en Nederlandse fabrieken hebben besteld. Van de zes wa gons, die op achter- en voordek van het m.s. „Karimun" waren geladen, zijn er vier van Oostenrijks en twee van Nederlands fabri- Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw is benoemd prof. ir. G. J. A. Terra, hoogleraar in de landhuishoudkunde aan de faculteit van landbouwwetenschap van de universiteit van Indonesië te Bogor. Vrijdag is per radio de opsporing ver zocht van de 23-jarige vertegenwoordiger E. Z. uit Meppel. die op 24 December met twee van zijn kinderen per auto was weggegaan en niet naar huis was teruggekeerd. Men vreesde voor een ongeluk, doch naderhand bleek dat van een misverstand sprake was. Z. is intussen met beide kinderen in zijn woning teruggekeerd. De textiel- en confectie-industrie in Twente heeft gebrek aan geschoolde arbei ders. Op grote schaal worden thans uit Duitsland arbeidskrachten aangetrokken, speciaal vrouwelijk personeel. HAARLEM EN OMGEVING De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal deze week geen spreekuur houden. De burgemeester van Bloemendaal is op Donderdag 31 December verhinderd spreekuur te houden. Dat geldt ook voor de wethoudster van Onderwijs, mejuffrouw dr. M. E. Nolte, op 5 Januari. Het Engelse parlementslid Sir Edward Keeling zal op Woensdagavond 6 Januari, in de Kleine Brinkman, voor het genootschap NederlandEngeland een lezing houden over de functies van het Britse Parlement. In de strafgevangenis alhier wordt op Nieuwjaarsmiddag een uitvoering gegeven, waaraan medewerken Riek BonsetHorst (voordracht), en een trio bestaande uit: Ruud Stoffer (viool), Bob v. Marken (cello) en Berta Bonset (piano). ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 3? Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen Tiba, 27 190 m. Z.ZW. St. Vincent. Tankhaven I, 28 v. Sungeigerong n. Tj. TTban. Tjibadak, pass. 26 Brisbane n. Makassar. Tjipondok, 26 360 m. Z.ZW. Hongkong. Tabinta, pass. 28 Finisterre n. Amsterdam. Tjipanas, 28 v. Singapore n. Mauritius. Thalatta, 29 v. Swansea te Port Said. Waterland, 27 170 m. NO. Bahia. Westland, 27 180 m. ZW. Las Palmas. Winterswijk, 25 250 m. ZO. Bermuda. Willem Ruys, 28 260 m. O.ZO. Guardafui. Willemstad. 28 v. Grenada n. Barbados. Winsum, 27 te Hamburg. Waal, 28 te Messina. Waterman, 28 860 m. ZO. St. Vincent n. Las Palmas. Westerdam, 28 te Antwerpen. Woensdrecht, 28 v. Rotterdam te Hamburg. Willemstad, 28 v. Barbados n. Engeland. Wonosari, pass. 28 Finisterre n. Rotterdam. IJsel, 29 v. Valencia n. Rotterdam. Zuiderkruis, 28 380 m. W.NW. Anderhaligraads- kanaal. KLEINE VAART Albergen, 26 v. St. Nazaire n. Genua. Arnoudspolder, 26 dwars Wight n. Lissabon. Ary Scheffer, 27 v. Rotterdam te Kingslynn. Atlas, 27 te Constantza n. Istanboel. Barracuda. 27 v. IJmuiden te Kopenhagen. Beekbergen, 28 v. Fowey te Genua verw. Bernina, 27 v. Rouen n. Parijs. Beta, 28 v. Whitehaven te Rotterdam verw. Bree Helle, 29 v. Rotterdam n. Londen. Batavier I, pass. 23 Ouessant n. Rotterdam. Casablanca. 27 v. Rouaan n. Casablanca. Coolhaven, 27 45 m. N. Finisterre n. Gibraltar. Cornelia b "II, pass. 23 lie de Bas n. Boston. Corrie b, vertr. 28 v. Rotterdam n. Port Jerome. Depa, verm. 28 v. Delfzijl n. Schwarzenhuette. Douro, 26 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Daviena Goekoop, 27 op Elbe ten anker. Deni. 29 v. Liverpool te Rotterdam verw. De Ruyter, 27 v. St. Brieux n. Manchester. Elsenburgh. 26 dwars Estacapumt n. Casablanca. Evertsen, 26 rede Lubeck. Ferocia, 27 te Vlaardingen. Fidxicia, verm. 28 v. Maassluis n. Boston. Frans, 28 v. Rotterdam n. Beckton. Gaasterland, 26 v. Harlingen n. Goole. Henrica b, pass. 28 Brunsbüttel n. Gosport. Harold, 28 v. Gdynia te Harburg. Hartel, vertr. 29 v. Rouen n. Londen. Hast I, 26 v. Swansea te Antwerpen. Hast IV, 26 v. Huil te Rouen. Hoflaan, 27 in het Kanaal n. Cork. Ida Pieters, verm. 28 v. Karlshamn n. Man chester. Ilias, 28 te Kopenhagen n. Amsterdam. Jokurma, 26 v. Brest te Rochefort. Jo, 28 v.Rotterdam n. Helslngborg. Kemphaan, 28 te Kolding. Kortenaer, 27 v. Preston te Fowey. Leuvehaven, pass. 2? Holtenau n. Kopenhagen. Lies, 27 v. Bayonne n. Londen. Marjan. 26 v. Rotterdam te Odense. Marne, pass. 27 Kiel n. Stockholm. Menkar, 26 v. Casablapca n. Marseille. Marcella, 28 v. Antw. te Le Havre. Matthew, 27 v. Southampton te BilHngham. Mees Cremer, 28 v. Goole te Hamburg verw. Midas, 28 v. Gdynia te Amsterdam. Merak, 26 v. Montevideo n. Ascuncion. Meuse, 26 v. Rouaan n. Londen. Mirfak, 26 v. Hamburg n. Antwerpen. Mirzam, 27 30 m. Z.ZW. Finisterre. Myfem, 26 v. Gefie te Kalmar. Mypuck, 28 v. Rouaan te Goole. Myson, vertr. 28 v. Rouaan n. Parijs. Nero 25 te Gdynia n. Amsterdam. Neeltje b, 28 v. Bona te Londonderry verw. Noach, 28 t.h.v. Brindisi n. Rotterdam. Noord, 28 v. Kopenhagen te Tromse verw. Nettie. 26 te Bremerhaven. Nieuwehaven, 27 te Malmö. Nottingham. 26 v. Harlingen n. Leith. Nij en burgh, 28 dwars IJmuiden n. Rotterdam. Oostzee, pass. 28 IJmuiden n. Bengazi. Prima, pass. 27 Lands End n. Rotterdam. Pavo, 28 v. Zaandam te Goole. Plato, 26 te Trlëst n. Rijeka. Rijnhaven, vertr. 28 v. Casablanca n. P. Lyautey Rose Marie, 27 v. Gothenburg te Antw. Ruby, pass. 26 Holtenau n. Stockholm. Spora, 27 v. Bayonne te Garston. Servus, 27 v. Granville te Antw. Silvaplana, 28 v. Antw te Kopenhagen. Spes, 26 v. Bordeaux te Garston. Spurt. 27 v. Avelro te Antwerpen. Swift. 26 v. Londen te Malmö. Taormina, 26 v. Maassluis te Esbjerg. Trito, pass. 27 Lizard n. Dublin. Vrijburgh, 27 v. Casablanca te Bordeaux. Vlndlcat Atque Pollt, 26 v. Londen n. Rostock, Vlieland, 27 v. Kopenhagen te Rouen. Vrouwepolder. 27 v. Lissabon te Oporto. West-laan, 28 bij Borkum n. Rotterdam. Wickenburgh, 28 v. Casablanca te Duinkerken. Westersingel, 26 v. Belfast te Berry. Wiebold Bohmer, 26 v. La Pallice n. Bordeaux

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7