Zendtijd omroepverenigingen afhankelijk van aantal leden Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Herriot dringt aan op onderhandeling met Vietminh Ontwerp voor nieuwe Radiowet Koppeling van lidmaatschap met abonnement op programmablad komt te vervallen In de arrestee Bus bij Rijsbergen tegen boom; 18 gewonden Het woord is aan Twee tankers in V.S. na aanvaring in brand Russisch voorstel is definitief aanvaard Voor de Stille Armen Rustig weer 68e JAARGANG No 146 WOENSDAG 30 DECEMBER 1953 297e JAARGANG No 299 Zendtijdver deling wordt om de vijf jaar herzien „Supersonische" minister Toestand van chauffeur en drie passagiers ernstig Rebellen-leger in Laos plotseling onvindbaar voor Franse vliegtuigen Honderd man in nood Geblokkeerde marken makkelijker over te maken „Westerdam": Rotterdams 16000ste schip in 1953 Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BIJ DE TWEEDE KAMER is thans ingediend een wetsontwerp tot regeling van de radio-omroep. In de toelichting zegt de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat uitgangspunt van het in het ontwerp neergelegde stelsel is het toevertrouwen van de binnenlandse omroep aan culturele organisaties, die uit de kringen der luisteraars voortkomen. Daarbij is de starheid vermeden van het vooroorlogse stelsel, dat in het geheel niet dacht aan de mogelijkheid, dat een nieuwe organisatie opkomt of een bestaande wegens gebrek aan belangstelling van de luisteraars verdwijnt. In het voorgestelde systeem bepalen de luisteraars door hun toetreden tot een omroeporganisatie, welke organisaties met de uit zendingen zullen worden belast. Tot deelneming aan de omroeptaak worden die organisaties toegelaten, die een bij de wet voorgeschreven minimum aantal luisteraars als betalende leden of contribuanten hebben en die aan enkele andere in de wet gestelde eisen voldoen. Deze organisaties worden onderscheiden in omroeporganisaties A, B en C, al naar gelang zij ten minste 10 pet., 7pet. of 5 pet. van het aantal luisteraars als leden of contribuanten hebben. Op deze wijze wordt rekening gehouden met de mogelijkheid van een geleidelijke groei van nieuwe en kleine omroeporganisaties. De omroeporganisaties C krijgen elk ongeveer 12 uur zendtijd per week, hetgeen nog iets meer is dan vóór 1940 aan de V.P.R.O. was toegewezen. De omroeporga nisaties B komen elk in aanmerking voor ongeveer 24 uur zendtijd per week. De overblijvende zendtijd wordt verdeeld onder de omroeporganisaties A. Neemt men aan, dat de situatie niet veel zal veranderen een nieuwe organisatie za! toch altijd ruim 115.000 leden moeten tellen, voor zij zich als omroeporganisatie C zendtijd ziet toegewezen dan krijgt elke omroeporganisatie A ongeveer 53 uren zendtijd in de week, ongeveer dezelfde tijd als die, waarover ieder der vier grote om roepverenigingen nu beschikt. Bepaald is, dat telkens na vijf jaren een nieuwe verdeling van de zendtijd geschiedt op de basis van de voorkeur der luisteraars, zoals deze blijkt uit hun toetreden tot de verschillende organisaties. Voor de uitzending van kerkdiensten kan zendtijd worden toegewezen aan de kerk genootschappen die daartoe verzoeken, tot een maximum voor alle kerkgenootschap pen tezamen van ongeveer 12 uren per week. Deze genootschappen kunnen de verzorging van hun uitzendingen opdragen aan omroepverenigingen of aan speciaal daartoe in het leven geroepen instellingen. Geen gezamenlijk programma In het ontwerp is geen zendtijd gereser veerd voor een gezamenlijk programma, waaraan de omroeporganisaties verplicht zouden zijn mede te werken. In het huidige omroepbestel is het voorgeschreven ge zamenlijk programma niet, zoals werd ge hoopt, het uitgangspunt geworden van een steeds verdergaande vrijwillige samenwer king op programmagebied. De regering verwacht op dit punt dan ook heel weinig van dwang en geeft er de voorkeur aan bij de samenwerking op programmagebied het woord te laten aan het. vrijwillig overleg tussen de organisaties. Ten einde de samenwerking tussen de omroeporganisaties te bevorderen op alle gebieden, waar die in de praktijk mogelijk en nuttig is gebleken, is het gewenst deze organisaties samen te brengen in een cen trale organisatie. Daarom is aan de stichting Nederlandse Radio Unie een plaats in het nieuwe bestel gegeven. Een regeringscommissaris voor de radio- omroep komt in het wetsontwerp niet voor. In Grindelwald is overvloedig sneeuw gevallen. Een gelegenheid bij uitstek voor de vier prinsesjes om een tocht te maken met. de arrestee. Hier ziet men het vrolijke gezelschap gedurende zijn rit tegen de fraaiste achtergrond waar voor de natuur maar had kunnen zorgen Louis Christiaens, de 62-jarige Franse minister van Luchtvaart, mag zich de eer ste „supersonische minister" noemen. Christiaens doorbrak gisteren de geluids barrière in een straalvliegtuig van het Franse leger, dat bestuurd werd door kapi tein René Galvani. De minister die zijn uithoudingsvermogen maandenlang heeft voorbereid omdat het zijn „liefste wens" was de geluidsbarrière te doorbreken, zag deze 'wens in vervulling komen in een duik van 15.000 meter af. Achttien personen werden gewond bij een verkeersongeluk dat vanmorgen om halfacht gebeurde op de Rijsbergseweg nabij Rijsbergen. In de zware mist zag de chauffeur van een van Rijsbergen naar Breda rijdende bus van de Brabantse Buurtspoorweg- en Autodiensten N.V. te laat een voor hem rijdende melkwagen. Hij week op het laatste moment nog naar links uit, waarbij de melkwagen aan de linker kant nog werd geraakt en waarbij de bus op de rechterkant omsloeg en tegen een links van de weg staande boom botste. De -voorkant van de bus werd ingedrukt. De banken werden door elkaar geslingerd en de ruiten braken. De chauffeur van de bus, die zijn leven er aan te danken heeft, dat zijn zitplaats rechts en niet links aan de voorzijde was, werd ernstig gewond. Drie van de passagiers eveneens. Veertien mensen moesten met lichte verwondingen worden overgebracht naar het St. Ignatius- ziekenhuis te Breda. Deze gewonden zijn allen personeelsleden van de Ijzergieterij en Emailleerfabriek ,,De Etna" te Breda. De bus werd gebruikt voor groepsvervoer uit Achtmaal, Wernhout, Zundert en Rijs bergen naar deze fabriek. De inzittenden werden uit de gekantelde bus bevrijd door de chauffeur van een nabijgelegen expe ditiebedrijf in samenwerking met twee in woners van. Rijsbergen. Zij maakten het schuifdak open, waardoor zij de ingesloten mannen konden bevrijden. Het paard van de melkwagen is na de aanrijding op hol geslagen, maar kon later worden opgevangen. De voerman kwam met de sehrik vrij. De minister wordt bij de omroep vertegen woordigd door een gedelegeerde. De regering is van oordeel, dat de con trole van de staat in het algemeen slechts repressief behoeft te zijn. Zij heeft derhalve in het ontwerp de preventieve controle, die in het vooroorlogse radiobestel bestond, doen vervallen. In bijzondere omstandig heden kan het landsbelang het echter nood zakelijk maken, dat voor kortere of langere duur een preventieve controle wordt inge voerd. In het wetsontwerp is de mogelijkheid opengelaten deze voor een bepaalde tijds duur in te stellen. De repressieve controle zal worden opgedragen aan een kleine com missie. De voorzitter van de Radioraad zal ambtshalve met de leiding daarvan wor den belast. De regering stelt prijs op handhaving van deze Radioraad. Studio's De omstandigheid, dat ten gevolge van de oorlog niet alle omroeporganisaties over een voldoend ingerichte studio beschikken, maakte het nodig voor de overgangstijd een regeling te treffen, waarbij alle eige naressen van studio's met bijbehorende omroepmiddelen deze gratis ten gebruike afstonden aan het centrale orgaan, de Nederlandse Radio Unie, die de gebouwen en goederen onderhoudt en ze naar be hoefte ter beschikking stelt van ieder die over zendtijd beschikt. Hierdoor kan het gebeuren, dat omroeporganisaties, die studio's hebben ingebracht, hun uitzendin gen niet in hun eigen studio kunnen ver zorgen. De omroeporganisaties zijn bereid nog gedurende enige jaren het medegebruik van haar studio's aan andere organisaties toe te staan, maar wensen voor haar eigen uitzendingen van haar eigen studio's ge bruik te maken. Hiermede kan de regering zich verenigen. In beginsel is het derhalve gewenst, dat de omroepinrichtingen in han den zijn van het centrale orgaan, de Neder landse Radio Unie. Op grond hiervan is de bouw van studio's, voor zover deze betaald wordt uit het luistergeld, voorbehouden aan die stichting. „L id-abon né"-stelsel vervalt De in het verleden gebruikelijke koppe ling van het lidmaatschap aan het abonne ment op het programmablad, waarbij beide tezamen even duur zijn als het abonnement alleen, zal niet meer mogelijk zijn. Het moet, volgens de minister, onaanvaardbaar geacht worden, dat iemand, die zich voor het doeltreffend gebruik van zijn radiotoe stel moet abonneren op een programma blad, als gevolg van deze daad, tenzij hij uitdrukkelijk- het tegendeel verklaart, tevens geacht wordt in te stemmen met de geestelijke en maatschappelijke beginselen van de instelling, die het blad uitgeeft. Wel kan worden erkend, dat tot op zekere hoogte de keuze van een programmablad een beeld geeft van de onderlinge verhou ding tussen de aanhangers van de ver schillende omroeporganisaties, maar een maatstaf voor het absolute aantal luister aars, dat met de doelstelling van de orga nisaties instemt, is zij niet. Geen reclamewel enige propaganda Het verbod van reclame in de omroep heeft in Nederland steeds gegolden. Als uitzondering werd evenwel toegelaten de propaganda voor de omroeporganisatie zelf, voor haar programmabladen en voor bepaalde door haar georganiseerde bijeen komsten. Reeds lange tijd wordt door de ondernemers van cabarets, revue's en bioscopen bezwaar gemaakt tegen de microfoonfeelame der omroeporganisaties voor tournées van haar propaganda-gezel- schappen. ,Ook uitgevers deden bezwaren horen tegen de microfoonreclame voor kalenders, kookboeken en dergelijke. De regering meent, dat aan deze bezwaren tegemoet gekomen moet worden, maar dat anderzijds aan de ormroeporganisatie de propaganda door middel van de microfoon moet worden gelaten voorzover zij onont beerlijk is voor haar verenigingsleven. Geen toestemming zal worden verleend voor het maken van reclame voor de mi crofoon, waaronder evenwel naar het oor deel der regering niet valt het bespreken van voortbrengselen van letterkunde en kunst en van kunstzinnige uitvoeringen. De propaganda voor de omroeporganisaties zal aan regelen worden gebonden. De bepalingen van het Radio-reglement 1930 beperkten de uitzendingen van poli tieke aard tot uiteenzettingen of toelichtin gen van politieke beginselen. Na de oorlog werd dit-criterium losgelaten Uitzendingen van politieke aard werden slechts ontoe laatbaar geacht, voor zover daarbij per sonen of groepen werden aangevallen dan DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Horace Walpole: De wereld is een comedie voor hen die denken, een tragedie voor hen die voelen. (Brief aan Sir Horace Mann, in 1769). wel in kwetsende of laatdunkende zin ge noemd werden. De in het ontwerp neergelegde regeling maakt het mogelijk politieke uitzendingen met propagandistisch karakter te weren of te beperken. Zonder de luisteraar kennis neming te willen onthouden van al wat uit politiek oogpunt van belang is, kan door deze bepaling belet worden dat de politieke strijd te zeer overgebracht wordt naar de aether en gevoerd wordt met het instru ment, aan welks instandhouding alle luis teraars ongeacht hun politieke belangstel ling of inziehten medebetalen en waarover niet alle politieke richtingen altijd kunnen beschikken. Politieke partijen mogen in een periode van ten hoogste dertig dagen voorafgaande aan de verkiezingen van de leden van de Tweede Kamer door de omroep aan haar doelstellingen bekendheid geven, deze toe lichten en een aanbeveling tot de kiezers richten omtrent het uitbrengen van hun stem. De hiervoor beschikbare zendtijd wordt over de partijen verdeeld. Om te voor komen, dat deze verdeling van de zendtijd zou worden omzeild, wordt aan de omroep organisaties verboden in de verkiezingstijd politieke uitzendingen te geven. V.P.R.O. en R.V.U. Het is volgens de minister twijfelachtig of de V.P.R.O. voldoende luisteraars als lid zal hebben ingeschreven voor de erkenning als omroeporganisatie. Teneinde deze om roeporganisaties niet bij voorbaat het voort bestaan onmogelijk te maken, wordt haar gedurende de eerste periode van vijf jaren gelegenheid gegeven te trachten het ver eiste aantal leden te verwerven. De Radio-Volksuniversiteit heeft thans de beschikking over ongeveer 35 zenduren per jaar. Op historische gronden wordt zij nog gedurende vijf jaren in de gelegenheid ge steld haar werk voort te zetten. Aangezien dit werk behoort tot de taak van de om roeporganisaties, zal de R.V.U. na deze periode slechts in de aether kunnen komen krachtens een overeenkomst met een of meer dier organisaties. De regionale omroep wordt in het wets ontwerp niet geregeld. Volstaan is met enkele bepalingen, die de mogelijkheid voor een verdere ontwikkeling scheppen. De Wereldomroep wordt verzorgd door de stichting Radio Nederland Wereldom roep. De regering is van oordeel, dat een samen gaan van overheid en omroeporganisaties in een stichting een goede oplossing biedt. Het bestuur van deze stichting zal bestaan uit vertrouwenslieden van de omroeporga nisaties en van de regering. Het wetsontwerp voorziet niet in de voortzetting van een instelling als de Nozema. De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen draagt de exploi tatie van de zendinrichtingen op aan het staatsbedrijf der P.T.T. Het luistergeld blijft 12 per jaar. Bijna de helft van de luisteraars verzuimen hun luistervergunning in de voorgeschreven maand in te ruilen. Aan hen moet dan een waarschuwing worden gezonden. Daarna verzuimen wederom de helft van de ge- waarschuwden aan hun verplichtingen te voldoen, zodat zij door controleurs moeten worden bezocht. Deze extra-werkzaam heden maken een vrij uitgebreid bureau nodig, zonder dat aan de nalatige luiste raars daarvoor kosten in rekening kunnen worden gebracht. De regering is van oordeel, dat deze methode niet kan worden gehandhaafd en dat aan degenen, die in verzuim zijn, de door hen veroorzaakte kosten in rekening moeten worden gebracht. Voor een aan maning zal ƒ1,worden berekend. PARIJS (United Press) De bejaarde staatsman Edouard Herriot heeft verklaard, dat Frankrijk een militaire nederlaag tegen de rode strijdkrachten in Indochina heeft geleden en dat het hoog tijd wordt om onderhandelingen aan te knopen teneinde een einde aan de strijd te maken. Deze ver klaring van Herriot onderstreept nog eens te meer de groeiende ontevredenheid, die in Frankrijk bestaat over het gebrek aan initiatief, dat de regering aan den dag legt bij het vinden van een positief antwoord op het bestands-aanbod, dat eerder deze maand door de Vietminh-leider Ho Tsji Minh gedaan werd. Ook het invloedrijke blad „Le Monde" heeft gisteren reeds geschreven over de toestand in Indochina onder de kop „De affaire Indochina gaat Frankrijks kracht te boven" en waarin het blad op hulp uit het buitenland, in het bijzonder van Engeland en Australië aandringt. „Spookleger" Franse vliegtuigen en patrouilles speur den gisteren vergeefs naar het „spookleger" van de rebellen-generaal Giap, na 48 uur lang pogingen in het werk te hebben ge steld gevechtscontact te maken met de Vietminh-troepen. De communistische legerscharen ver dwenen in de verlatenheid van de vlakte van Laos aan de grens tussen Laos en Thai land, het gebied waarin ook Thakhek ge legen is. Thakhek werd verleden week door de rebellen genomen. Genei-aal Giap staat bekend om zijn or^ verwachte manoeuvres en mogelijk ligt het in zijn bedoeling generaal Navarre te ver rassen door zijn strijdkrachten, gecombi neerd met plaatselijke guerillatroepen, Noordwaarts te dirigeren, terwijl de troe pen van Navarre zich ingraven in afwach ting van een stoot in Zuidelijke richting. Hoe Giap echter twee goed-bewapende divisies kan verbergen, is iets wat de mili taire waarnemers met verbazing vervult, temeer waar zich bij de rebellentroepen complete aanvoer-treinen bevinden. De verdwijning van de rebellentroepen kan volgens hen betekenen dat Giap niet in het gebied is waar men hem zoekt, en dat hij reeds met een opmars begonnen is. Terwijl Franse vliegtuigen uitgebreide voorraden aan wapens en ander materiaal NEW YORK (A.F.P. en Reuter). Twee grote tankschepen zijn op de rivier de Delaware in dichte mist met elkaar in aanvaring gekomen, aldus meldt de Ame rikaanse kustwacht. De schepen vlogen in brand. Het zijn de „Atlantic Delaware" en de „Atlantic En gineer", beide van de „Atlantic Refining Company". Mogelijk zijn er honderd personen aan boord van de twee tankschepen. (Reuter). De „Atlantic Engineer" is een vaartuig van 19.498 ton. De „Atlantic Dealer" meet 10.296 ton. overbrachten naar het vliegveld Seno bij Savannakhet, 75 kilometer ten Zuiden van Thakhek, om de Franse opperbevelhebber generaal Henri E. Navarre de nodige steun te geven bij een verwachte actie der rebel len in Zuidelijke richting, doorkruisten Fanse en Laotische eenheden het gebied ten Oosten van de Mehkong om de concentra ties der rebellen op het spoor te komen. Zij vendén niets Waarnemers houden het voor mogelijk dat Giap zich naar het Noorden zal keren en een plotselinge stoot za) uitvoeren via Noord-Laos naar het Franse bolwerk Dien Bien Phu. FRANKFURT (D.P.A.) Houders van oorspronkelijke rekeningen van geblok keerde Marken kunnen naar de Bank Deutscher Lander mededeelt voortaan ter voorziening in de kosten van levensonder houd 500 D.M. per maand laten overmaken, zonder dat behoeft te worden aangetoond, dat zij dit geld dringend nodig hebben. Verder kunnen tegoeden op oorspronke lijk geblokkeerde markenrekeningen, die op 31 December niet hoger zijn dan 10.000 D.M., op verzoek in éénmaal worden over gemaakt, zonder dat ook hier behoeft te worden aangetoond, dat men het geld dringend nodig heeft. De aanvragen moeten via de bankinstelling, waar de rekening loopt, worden gericht tot de bevoegde cen trale bank in de Duitse staat, waarbij de aanvrager een verklaring moet voegen, dat hij geen soortgelijke aanvrage bij een andere centrale bank van een Duitse staat heeft ingediend. LONDEN (United Press). De Britse premier Sir Winston Churchill en zijn kabinet hebben gisteren definitief hun goedkeuring gehecht aan het Russische voorstel om de vier-ministers-conferentie in Berlijn op 25 Januari te laten beginnen, aldus wordt van gezaghebbende zijde ver nomen. In Washington deelde minister Foster Dulles op een persconferentie mede, dat de door de Russen voorgestelde datum voor de V.S. aanvaardbaar is. Het Westen had oorspronkelijk 4 Januari als dag van samenkomst voorgesteld. Volgens wel ingelichte bronnen zullen de Westelijke nota's nog deze week naar het Kremlin verzonden worden. Deze bronnen zeiden verder, dat de Wes telijke nota's waarschijnlijk kort en een voudig gehouden zullen worden en zullen zeggen, dat het Westen accoord gaat met de regeling, dat de Hoge Commissarissen van de vier mogendheden zullen bepalen waar in Berlijn de ministers-conferentie gehou den zal worden. In de Westelijke nota's zal echter zeer waarschijnlijk aan het Kremlin duidelijk gemaakt worden, dat de grote drie niet het standpunt huldigen, dat een vijf-mogend- heden conferentie met inbegrip van rood China noodzakelijk is voor het bereiken van een ontspanning in de internationale toe stand. Achttiende verantwoording Tr. en D. ƒ10,—; T. W. M. ƒ25.—; J. J. ƒ1,—; Fam. v. Z. ƒ10,—; T. T. C. ƒ2.50; fa. de L. en S. ƒ10,—; A. C. v. B.—D. ƒ10.—; M. L. 10,—; H. H. 5,—; C. B.—V. 5,—. Dagtotaal 88,50. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen f 10.634,26. Bij het Comité voor de Stille Armen is binnengekomen: N.V. Zeepfabriek „Het Kla- vei-blad" 1 doos harde zeep. Bij de Twentsche Bank is binnengekomen: N. V. H. S. f25,—: O. J. A. B. ƒ2.06; N. V. d. H. B. v. H. F. 50,—; Th. M. J. D. 10,—. De Westerdam van de Holland-Amerika- lijn is het 16000ste schip, dat dit jaar via de Nieuw Waterweg in de Rotterdamse haven is aangekomen. Het schip arriveerde in de afgelopen nacht omstreeks half twee met passagiers en stukgoederen aan boord. De Westerdam heeft ligplaats gekozen aan de Wilhelminakade. Het aantal 16000 betekent een record voor de haven van Rotterdam, want nog nimmer is het in de geschiedenis van de stad voorgekomen, dat 16.000 schepen in één jaar haar haven binnenliepen. Zelfs niet in 1938, dat een topjaar wordt ge noemd. Want toen kwamen 15.360 schepen binnen, een aantal dat het vorig jaar werd overtroffen door de aankomst van 15.443 schepen. In het topjaar 1938 hadden de 15.3éo schepen een totale nettoregister- tonnage van 24.721.542 en in dat jaar be droeg de totale aan- en afvoer van goede ren per zeeschip over Rotterdam 42.370.990 ton, bunkermateriaal inbegrepen. Het laatstgenoemde totaal is nog nooit overtroffen en deskundigen verwachten, hoewel het aantal schepen dit jaar groter is dan ooit tevoren, dat de aan- en afvoer per zeeschip over Rotterdam ook dit jaar nog beneden het cijfer van het jaar 1938 zal blijven. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende, de.Kerstdagen en ook daarna is het weer in Nederland beheerst door een koude luchtstroming uit het Noord-Westen. Deze lucht was boven het water van de Noordzee, dat nog altijd een temperatuur heeft van 8 a 9 graden, onstabiel, hetgeen talrijke buien tot gevolg had. Op tal van plaatsen gingen de buien van hagel ver gezeld, een enkele keer kwam zelfs onweer voor. Aan dit alles is nu een einde geko men. Doordat het laatste etmaal de lucht druk in Scandinavië sterk is gestegen, kwam er een rug van hoge druk tot stand, die zich uitstrekt van de Azoren tot in Finland. De aanvoer van onstabiele lucht werd afgesneden en de bewolking loste op. Als gevolg hiervan daalde de afgelopen, nacht in het gehele land, behalve in de onmiddellijke nabijheid van de kust, de temperatuur beneden het vriespunt. Twen te en Volkel meldden vanochtend 4 graden vorst. Intussen is er ten Westen van de Britse eilanden een volgend gebied van hoge luchtdruk in aantocht, dat het hoge drukgebied boven Europa overvleugelt. Een zwak front, dat thans over Enge land naar het Zuid-Oosten beweegt, komt daardoor dicht in de buurt van ons land. Of de minder koude lucht achter het front er echter in zal slagen tot ons land door te dringen, is nog onzeker. (van-hedenmorgen 7 uur) toestand ■Sy *2 P In S S a f-t- 2.5 Helsinki onbewolkt N 1 -10 0 Oslo geen opgaaf ontvangen Stockholm zwaar bew. NNW 3 -2 0,2 Kopenhagen onbewolkt NNO 3 -1 0 Londen regen windstil 3 0,1 Amsterdam onbewolkt ONO 4 2 2 Brussel nevel windstil 0 1 Parijs onbewolkt NNW 3 0 0 Bordeaux zwaar bew. NNW 2 3 0 Grenoble sneeuw NW 10 2 0 Nice onbewolkt NW 5 2 0 Warschau geheel bew. NNO 2 -2 0 Berlijn nevel N 3 0 0 Frankfort licht bew. windstil -4 1 München sneeuw N 3 -3 4 Zürich zwaar bew. NNO 4 -2 5 Genève licht bew. NO 6 -1 3 Locarno onbewolkt ZZO 4 4 0 Rome geheel bew. NO 4 4 - joooncooc Neerslag laatste 24 uur jooooooooonccoocxc ocooooooooooooooot>xioora»^G. WËINIG WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend droog weer met verander lijke bewolking en hier en daar tijde lijk mist. Meest zwakke wind. aanvan kelijk Oostelijk, later veranderlijk. Vanavond en morgenochtend op de meeste plaatsen lichte vorst. Overdag temperaturen enkele graden boven het vriespunt. 31 December Zon op 8.48 uur. onder 16.38 uur. Maan op 4.22 uur. onder 12.48 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 30 December Hoog water: 10.52 en 23.28 uur. Laag water: 6.04 en 18.37 uur. Donderdag 31 December Hoog water: 12.01 en uur Laag water: 7.17 en 19.46 uur. C<XOXCQX'XaXOClOOXCCOOOXCCcrocOXlC«X)OOlXlOK)OCCOb

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1