Beslissing over wethoudersvergoedingen tot volgende vergadering verdaagd Autorijles? ZE VEN DA GEN HAARLEM Raad aanvaardde uitbreidingsplan van sportpark in Noord-Akendam Toch tuintje op Grote Markt N' Gemeenteraad van Haarlem Nut van toonkamer Energiebedrijf niet meer in discussie r Van mensen en dingen onder de Damiaatjes DONDERDAG 31 DECEMBER 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE IIAARLEMSCHE COURANT J. Schippers verlaat de Twentsche Bank Loonbelasting op uitkering Ongevallenwet Bouwmeester snelschaak kampioen van Haarlem v. STATIONSKAPPER „DE STATIONSHAL" Twee nieuwe kleedhuizen op sportterreinen Wederom hebben de stemmen over een belangrijk voorstel aan de Haarlemse raad gestaakt. En merkwaardig genoeg was de bewerker van dit resultaat weer de heer Van V e 1 s e 11 (K.V.P.), die, evenals in het geval van het marionettentheater, afweek van de gedragslijn van zijn fractie. In de volgende raadsvergadering zal dus opnieuw het voorstel van de burgemeester aan de orde komen om aan Gedeputeerde 'Staten mee te delen, dat de Haarlemse raad van oordcel is dat de vergoeding voor de werk zaamheden der wethouders met ingang van 1 Januari 1953 op tienduizend gulden per jaar dient te worden gebracht. Uiteraard waren de vier wethouders niet bij de be handeling van het voorstel aanwezig, hetgeen daarom nog niet wil zeggen, dat de stemmenverhouding een verrassing voor hen was. Het seniorenconvent was immers tevoren door de burgemeester over het voorstel geraadpleegd en toen was al gebleken, dat alleen de fracties van de Partij van de Arbeid en de Anti-Itcvolutionnaire partij steun zouden verlenen aan de voorzitter van de raad en dat bij de overige groepe ringen tegen het voornemen ernstige bedenkingen hadden. Het bleek, dat de heer Schippers (K.V.P.) niet verder wilde gaan dan negen mille, ten vroegste ingaande 1 September 1953 en dat de V.V.D., de C.P.N. en de C.H.U. het bij een verhoging met 5 wilden laten en van terugwerkende kracht al helemaal niets wilden weten. De heer Schippers had het stuk liever willen aanhouden tot de minister zich had uitgesproken over dit, beter centraal te regelen vraagstuk. Overigens verklaarde de fractievoorzitter van de K.V.P. nadruk kelijk niet een gebrek aan waardering voor het werk van zijn met het wethouderschap belaste mederaadsleden te bedoelen: die viel niet in geld uit te drukken. Hij zag geen analogie met de salarissen der amb tenaren omdat het hier een politieke functie betreft. De heer Hennevelt (C.P.N.) had uit gerekend dat de wethouderssalarissen met 37 zouden stijgen als men de vorige verhoging meetelt. Op zichzelf had hij daar geen bezwaar tegen als de lonen en sala rissen in dezelfde verhouding omhoog zouden gaan. Nu .zeergeleerde heren in Den Haag" hadden uitgerekend, dat 5 voldoende was om huurverhoging en con sumptiebeperking op te heffen, meende hij dat op die regel geen uitzonderingen mochten worden toegestaan. Natuurlijk was het wethouderswerk veeleisend en veelomvattend, maar dat wist men tevoren en desniettemin had een der gekozenen op de vraag van de voorzitter of hij de be noeming aannam geantwoord: „Zeer graag". (Hilariteit). De heer Albrecht (Arbeid) vond het een moeilijk punt omdat elk vergelijkings object ontbrak. Maar wel kan nagegaan worden hoe bijvoorbeeld het bedrijfsleven een dergelijke verantwoordelijke functie honoreert en dan is tien mille nog aan de bescheiden kant. Bovendien is het niet meer mogelijk een functie naast het wet houderschap uit te oefenen zoals voor de oorlog het geval was. Dat er desondanks mensen „zeer graag" zeggen is een ver heugend verschijnsel van burgerzin, die niet in de eerste plaats naar de beloning vraagt. De terugwerkende kracht achtte de heer Albrecht zeker gerechtvaardigd omdat deze denivellering in feite vijf of zes jaar te laat komt. Herinnering Mevr. Scheltema-Conradi (V.V.D.) vond dat de herwaardering met het oog op de volledige dagtaak reeds bij de her ziening der vergoedingen in 1950 had plaats gehad. Overigens was haar moti vering niet van enig politiek raffinement gespeend: zij herinnerde eraan dat de door haar bepleite uitbreiding van het College met een vijfde wethouder was afgewezen, c,>nöat er van overbelasting van het huidige kwartet geen sprake zou zijn. Temeer kan dit argument nu niet opgaan omdat er ten dienste van de wethouders een secreta resse is aangesteld. Voorts was zij niet vergeten dat zowel de voorzitter als de wethouder van Financiën zich bij herha ling afkerig hadden getoond van regelingen met terugwerkende kracht. De heer Spek (A.R.) trok als voorstan der van de verhoging een vergelijking met overeenkomstige maatregelen in andere gemeenten en bij hogere vertegenwoordi gende lichamen, die in dezelfde lijn liggen. De huidige vergoeding ligt beneden de norm welke voor deze functie geldt. Het betoog van de heer W e n s i n g (C.H.U.) vertoonde overeenkomst met dat van mevrouw Scheltema. Hij merkte bo vendien nog op, dat men eigenlijk ook niet moet uitgaan van een volledige taak, om dat het volgens hem juist goed is wanneer een wethouder nog een nevenfunctie kan bekleden. Dovemans oren Burgemeester Cremers meende vol doende gronden te hebben om de tegen standers te kunnen overtuigen. „De wet- ADVERTENTIE ibn+je.watis de grootste vinding vonde laatste tijd 9" i,Göpa&teunteerde Kemid,meneer, ik luit er wel tie* boterham wen mee Wegens het bereiken van de vijfenzestig jarige leeftijd legt de heer J. Schippers te Heemstede, directeur van het Westelijk rayon van de Twentsche Bank, zijn functie met ingang van morgen neer. Van 1 Januari 1939 heeft hij deze functie vervuld en in de loop der jaren heeft hij zitting genomen in diverse besturen in Haarlem. De heer Schippers is o.a. penningmeester van de af deling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis, regent van het Frans Loenenhofje en voorzitter van de Vereniging voor de Haar lemse Geld- en Effectenhandel. Voor de heer Schippers in Haarlem kwam was hij ook bij het bankwezen werkzaam en wel sedert i910; toen kwam hij bij de Nijmeegse Bank. welke bank in 1931 over genomen werd door de Twentsche Bank. houders werken alle uren van de dag en vaak die van de nacht erbij. Hun zorgen en moeilijkheden nemen geleidelijk toe, hun persoonlijke verantwoordelijkheid is zeer zwaar. Een vijfde wethouder zou daar niets aan veranderen, zij zouden ten hoogste meer in de breedte of in de diepte gaan werken, maar de zorgen zouden hetzelfde blijven". Alleen al de indexcijfers wettigen een verdubbeling van het salaris ten opzichte van 1945, de verdubbeling of verdrievou diging van het werk is daarbij niet eens begrepen. Óp de huidige basis zijn practisch geen krachten te verkrijgen die het werk wil len overnemen. Hoewel inderdaad moei lijk vergelijkingen met andere functies zijn te trekken wilde de burgemeester toch het voorbeeld noemen van leraren met twintig lesuren die in enkele gevallen f 10.800. per jaar verdienen. De terugwerkende kracht moet men ver staan als een correctie op de traagheid bij het nemen van beslissingen elders over deze materie. Bij de replieken bleken de standpunten geen duimbreed gewijzigd: niet voor niets maakte een raadslid de opmerking, dat in deze raad blijkbaar niemand zich meer door argumenten laat overtuigen, maar dat iedereen zich krampachtig vasthoudt aan de beslissingen der fractievergadering. De voorzitter wees er nog op, dat een en ander toch wel zeer betreurenswaardig zou worden wanneer Gedeputeerde Staten en de regering achteraf wel accoord zou den gaan met de verhogingen en de raad deze zou hebben verworpen. Het werd geen 16-18 zoals de getalsver houdingen der partijen zou hebben doen vermoeden. De stemmen staakten omdat de heer Van Velsen (K.V.P.) voor stemde. Nu gaat het in de volgende ver gadering over. T oonkamer bleken de contante verkoop in de toon kamer te laten vervallen, tot de overtuiging gekomen dat in de praktijk vrijwel geen bezwaren tegen de toonkamer vielen aan te voeren. Bij de behandeling in de raad werd dan ook gisteren slechts tegenstand geconsta teerd tegen de passage in het prae-adviés dat de gemeente als compensatie voor de contante verkoop de huurkooptransacties wilde overnemen. De heren Spek (A.R.), F i b b e (V.V.D.) en Wensing (C.H.U.) wilden daar niet van weten: de laatste hield een uitvoerig betoog over alle zwarigheden welke aan het stelsel waren verkleefd, de heer Fibbe zei bondig: „De gemeente moet niet ach ter de toonbank staan" en „Kopen op de pof is fout". De heer Mol (C.P.N.) daarentegen wilde naast het huurkoopsysteem nog het ,leg-bij" of „bijleg"-stelscl ingevoerd zien, dat wethouder Angenent overigens niet bleek te kennen, maar hij wilde de mogelijkheid ervan wel bestuderen. De heer De Leeuw (Arbeid) meen de dat een centraal registratiebureau voor de credietverlening kon voorkomen, dat kopers-op-afbetaling, zich teveel in de schulden zouden steken. Hij wees er voorts op, dat het sociale belang van de toon kamer, dat voor de oorlog niet zo duidelijk werd gezien, thans op de voorgrond is komen te staan. De voordelen door de pro paganda voor het stroom- en gasverbruik achtte hij vele malen groter dan het di recte verlies dat op de toonkamers wordt geleden. De heer Adelaar (K.V.P.) zag in het wegvallen van de contante verkoop een betere basis voor de samenwerking tussen gemeente, nering en ambacht en wenste voorts, evenals de heer Fibbe, een goed koper pand. De uiteenzetting van wethouder Ange nent vormde in wezen een herhaling van het prae-advies. Aan het nuttig effect van het door de heer De Leeuw beoogde re gistratiebureau geloofde hij niet: ander zijds wees hij erop, dat het geheel van de middenstand afhangt hoeveel huurkoop transacties de gemeente zal overnemen. De werkwijze'van de toonkamer wordt er niet principieel door veranderd. Die laat ste toezegging was voor de heren Wen sing en Spek aanleiding om met het voorstel accoord te gaan. Slechts de V.V.D. handhaafde haar be zwaren en liet haar tegen-stern aantekenen. Tot dusverre werd geen loonbelasting ingehouden op de uitkeringen krachtens de Ongevallenwetten. Dit bracht met zich mede, dat de betrokkenen later inkomsten belasting moesten betalen, hetgeen veelal tot moeilijkheden leidde. Met ingang van het nieuwe jaar zal de Rijksverzekerings bank in de daarvoor in aanmerking ko mende gevallen loonbelasting inhouden op de uitkeringen krachtens de Ongevallen wetten. Er zal een nieuw model formulier voor ongevalsaangiften in gebruik worden genomen met een aantal noodzakelijke vragen met betrekking tot de inhouding van de juiste loonbelasting. Daar nog for mulieren met de oude tekst in omloop zijn, zullen de Raden van Arbeid en de post kantoren aanvullingsformulieren ter be schikking stellen. Op de uitkeringen krachtens de Werk loosheidswet werd door de uitvoerings organen reeds loonbelasting ingehouden. Op de ziekengelduitkeringen werd, indien de uitkering via de werkgever werd uit betaald, eveneens loonbelasting ingehou den, niet echter indien de bedrijfsvereni ging de uitkering rechtstreeks aan belang- hebben verstrekte. In deze laatste geval len zal voortaan ook steeds loonbelasting worden ingehouden. Onder auspiciën van de Haarlemse Schaak kring heeft HSG een tournooi georganiseerd om het snclschaakkampioenschap van Haar lem. Aan deze strijd nam een twintigtal schakers deel, waaronder verschillende der sterksten van Haarlem. Het is aan H. Bouwmeester, ex-schaak kampioen van Haarlem, gelukt beslag te legeen op de titel. Op de 2e plaats eindigde J. H. Marwitz (HSGl. De wisselbrker werd uitgereikt door de secretaris van de schaak kring, mr. J. Jansonius. ADVERTENTIE De en SIGARENMAGAZIJN Hoofduitgang Stationsplein wensen U een voorspoedig nieuwjaar. CHR. SCHAVELING De zevende klas van de O. L. school te Schagen heeft de eerste prijs gewonnen in de scholenwedstrijd, die was verbonden aan de kinderpostzegelactie. De kinderen lezen voor de microfoon de namen voor van de scholen, die in aanmerking kwamen voor een prijs. Links het hoofd der school, de heer Westenberg, naast hem de burgemeester van Schagen, de heer W. J. Wognum. Het was gisteren een belangrijke dag voor dat gedeelte van de Haarlemse bevolking, dat actief de een of andere veldsport beoefent. De meeaten van hen zullen zich dat misschien niet bewust geweest zijn maar de leden van de Haarlemse gemeenteraad hebben gistermiddag geruime tijd gediscussieerd over twee vrij belangrijke agenda punten: het aanleggen van sportvelden in Noord-Akendam en het verhogen van het crediet voor de bouw van twee kleedhuizen op de gemeentelijke sportvelden aan de Kleverlaan en de Van Oosten de Bruijnstraat. Deze twee voor de sport zo belangrijke voorstellen van B. en W. zijn tenslotte door de raad zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, maar niet voordat diverse leden van de verschillende functies het hunne gezegd hadden over de kosten, die bij het uitvoeren van deze projecten gemoeid zijn. Op Texel heeft een eend zeven eieren uitgebroed. Zij zwemt thans met haar kroost in het natuurreservaat Dijkmanshuizen. Energiebedrij f Daarna heeft de raad nog in den brede gediscussieerd over de toonkamer van het Energiebedrijf een materie welke reeds in het prae-advies van B. en W. uitputtend was behandeld. Aanleiding daartoe vormden adressen van handelaren in electrische apparaten enerzijds van installateurs-organisaties anderzijds. De eersten vroegen aanvanke lijk afschaffing van de toonkamer doch zijn na overleg met B. en W. die bereid ADVERTENTIE Houtplein 55 - Tel. 15000 De Haarlemse raad heeft zich gistermiddag niet verder begeven in diepzinnigheden over een (tijdelijk) tuintje op de rotonde van de Grote Markt. De erepalm komt in dit debat aan de heer Proper (CPN) toe, die de kortstondige discussie, „in het voetspoor van negen cultuurdragers" in ons blad van Dinsdag, met het volgende gedicht opende: O. dames, heren van de raad, bedenk toch wat gij doet nu gij op deze dag vw slem uitbrengen moet. Een groot gevaar bedreigt dit plein, en dat is: FleiengHtH die met zijn zotte narreka.p de stijve:sfcer ontwijdt. Vergeet de bonje riddersloet. die vanaf dit oude Sant van feestgedruis vervulde het ganse lage land. Vergeet de schutters van Frans Hals, die op dit oude plein het volk de kleuren loonden, die de roem van Holland zijn. Breng terug die steile deftigheid, die wij bijna vergaten Want grijs op grauw, dat is de teint die pasin onze straten. De vreemde zoekt hier in de stad slechts modder, mist en regen: dan ook geen bloemperk op de Markt: Stem. bij dit voorstel tegen! Welk advies hem overigens niet ver-hinderde zelf voor te stemmen! En wethouder Angenent die nu weer voor de verdediging opdraaide, nu hij wegens het tijde lijk karakter ervan wèl met het voorstel instemde vond het vers van de heer Proper eerder een argument voor het plantsoentje dan er tegen. De stemming leverde nog een vrolijk moment op toen de heer Stoffels (VVD), die drie weken geleden zich om ruimtelijke redenen tegen het plan had gekant, thans voor stemde. En met hem nog 27 anderen, zodat de voorstanders nu de bloemetjes buiten kunnen zetten. Er waren zeven tegenstanders a l'outrance: mejuffrouw Bol si us en de heren Blokdijk, De Landmeter, Goedee, Van der Veldt, Fibbeen Vissers. En laat de voorzitter nu een paar agendapunten later zich plotsklaps herinneren, dat er ook nog een adres over het voorstel was binnengekomen: van de Kring Haarlem van de B.N.A. Tegen, natuurlijk. Vanwege de verwerpelijke aesthetiek. De raad bleef drie tellen eerbiedig zwijgen. En ging toen over tot de orde van de dag. Over de aanleg van zeven sportvelden van het sportpark „Noord-Akendam" aan de Vondelweg in Oud-Schoten was de raad het vrij spoedig eens. Ook het bedrag van 222.500. dat hier voor uitgetrokken dient te worden en dat na aftrek van de rijkssubsidie voor reke ning van de gemeente zal blijven, leverde voor de raad geen bezwaar op. De heer Henneveldt (C.P.N.) meen de echter zijn afkeuring te moeten uitspre ken over het feit, dat dit werk in D.U.W.- verband zal worden uitgevoerd. Zijn frac tie stelde zich echter op het standpunt, dat sportvelden vóór de politiek gaan en daar om besloot hij voor te stemmen. De heer Janssen (Arb.) herinnerde er aan dat op 4 Januari de reorganisatie van de D.U.W. zal beginnen zodat ook zijn fractie nu in staat was voor het plan te stemmen. De heren Van der Veldt (K.V.P.) en Spek (A.R.) uitten dezelfde bezwaren, doch ook zij zegden toe hun steun te verlenen. Het voorstel van B. en W. werd hierna zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. „Kleedpaleizen" Het verhogen van het crediet voor de bouw van twee kleedhuizen op de gemeen telijke sportvelden aan de Kleverlaan en de Van Oosten de Bruijnstraat lokte heftige discussies uit. Vooral de heer 3 e 11 i n k (V.V.D.) toon de zich bijzonder verontrust over de voor gestelde verhoging. Spreker verkeerde in de mening dat er voor 60.000 vijf arbei derswoningen gebouwd kunnen worden en ook de inrichting van de kleedhuizen, twee kleedlokalen en vier waslokalen, kon zijn instemming niet verkrijgen. Hij raadde B. en W. dan ook aan dit voorstel over de, zoals hij zei, „kleedpaleizen" terug te nemen en met een particuliere aannemer te overleggen of de bouw van deze huizen niet voor een lager bedrag kon geschieden. De heer Spek (A.R.), lid van de Sport raad, verkeerde ook in de mening, dat het bedrag te hoog was. Toch zou hij, zoals hij verklaarde, zich tezamen met zijn fractie leden niet tegen het plan verzetten omdat Afscheid van '55 TIET HET GETAL 39 staat vandaag in ere, zoals andere weken. Nu gaat het om '53, het getal dat we de eerste dagen nog bij vergis sing boven onze brieven zullen schrijven tot we er aan ge wend zijn, dat we weer een jaar in de twintigste eeuw zijn gevorderd. Het is gebruik, dat men op de laatste dag van het jaar de blik achterwaarts werpt om een ogenblik de afgelegde weg te overzien. En al zullen wij in dit notedop-rubriekje er geen „365 Dagen Haarlem" van maken door de gebeurte nissen op de voet te volgen, aan de verleiding om hier en daar een mijlpaal aan te wij zen, kunnen wij moeilijk weer stand bieden. Te meer niet omdat de Haarlemse gemeenschap kan terugblikken op een uitermate gunstig jaar. We denken aan 't vertier dat Haarlem als Flora's Lichtstad heeft gekend en dat een uitstekende propaganda heeft betekend, zozeer dat wij gaarne vergeten dat dergelijke „stunts" bij ons altijd heel wat moeizamer georganiseerd worden dan elders het geval schijnt te zijn. Men kan zich er ook over verheugen, dat de woningbouw binnen 't keurs lijf van het bouwvolume zoop gang kwam, dat er thans een dikke tweehonderd huizen meer op stapel staan dan een jaar geleden het geval was. De eerste straten van de Burgerzinwijk zijn al be woond, zodat een aantal stad genoten nu toch eindelijk er vaart dat de woningnood ver mindert, zij het dan dat het iedereen nog veel te langzaam gaat. Niet minder belangrijk was 1953 door de vaststelling van die belangrijke nieuwe uit breidingsplannen Delftwij k en Zinnevelt, waardoor tiendui zend Haarlemmers in ruime, schone wijken zullen wonen. Waar huizen zijn, zijn ook kinderen, waar kinderen zijn komen scholen. De scholen bouw ging en gaat gestadig voort, waaronder niet minder dan drie lycea: Coornhert, Marnix van St. Aldegonde en Mendel. Tot de sombere aspecten van '53 zijn twee zaken te reke nen: de stijging van het aan tal dodelijke verkeersongeval len na een zo gunstig 1952 dat we er nog een wisselbeker door in de wacht sleepten en de financiële moeilijkheden van de Holland-Nautic welke voor vele zorgelijke dagen geven, ook al zijn er gelukkig tegenwoordig heel wat be schermende bepalingen voor de positie van de arbeider. Tot de positieve kanten van 1953 rekenen wij ook het be volkingsonderzoek op tuber culose, dat thans aan de gang is en waarvan we alleen maar hopen, dat het weinig „posi tieve" resultaten zal opleveren. Sluiten wij deze zeer ver korte balans af met de consta tering, dat onze stad haar eeuwige jeugd behield en on getwijfeld ook in het komende jaar zal behouden. De bezet ting van zovele belangrijke posten door jonge, frisse krachten vormt daartoe mede een waarborg. Wie behoefte gevoelt de burgemeester dezer stad ter gelegenheid van het nieuwe jaar veel heil en zegen te wensen is daartoe van harte welkom op de receptie, die morgenmiddag van .16 uur tot 17,30 uur ten Stadhuize wordt gehouden. Nieuw contact Op deze laatste dag van het jaar gaan in de invallende duisternis onze gedachten ook van het Spaarne naar de Krammer, dat brede water dat in de nacht van 31 Januari op 1 Februari het dorpje Oude Tonge vrijwel verzwolg. Ne gentienhonderddrieënvijftig heeft oude Tonge op het pad der Haarlemmers gebracht en is voor velen een levende werkelijkheid geworden. Maar nog lang niet voor allen en dat vinden wij jam mer, omdat men daardoor het nadeel gewaar wordt van de grote stad: het wordt moeilijk alle burgers in te schakelen voor een groot doel. Toch ligt die kans er nog, want, zoals wij al eens meer hebben betoogd, er valt voor Haarlemmers op Goeree nog veel te doen, minder in mate rieel dan wel in moreel op zicht. En daar kunnen beide partners in de adoptie alleen maar wel bij varen. wel willen, maar hij mag niet van hoofdinspecteur Brauck- mann, ciie stoppende bussen bij een parkeerplaats en een school maar niks vindt. Aan de andere kant is het zekei-, dal velen in de binnen stad en de Leidsebuurt bij die stopplaats gebaat zijn, zodat wij dat verzoek gaarne onder steunen. Waar goede wil is (en daar heeft het de Ver keerspolitie nooit aan ontbro ken) is een oplossing mogelijk. Etend schakertje Toen wij een der zalen van restaurant Brinkmann bin nenkwamen waren ze er alle zesenveertig. Schakers en schaaksters. Botwinniken en Fenny Heemskerken in de dop: bedachtzaam schuivend of snel zettend. De schaakklokken tikten door elkaar en af en toe viel een stuk met een harde klap LAATSTE NIEUWS VAN 1955 Knollen en citroenen op de Grote Markt Verzoekje We zullen voor het laatst dit jaar ons stokbusje berij den. Klachten schijnen er tegenwoordig niet meer te zijn, sinds de directeur van de Noord-Zuid het publiek via de pers mee liet spreken bij de bepaling der busroutes, welke dan ook sinds de in voering daarvan bij de ope ning der Flora goed voldoen. Maar er is natuurlijk nog wel het een en ander te wen sen en een der billijkste ver zoeken welke ons bereikten betreft de instelling van een halte op de Raaks voor de lijnen 3 en 4. De directeur voornoemd zou dat zelf ook in een van de houten doosjes. Een blozend jongetje, mis schien de jongste van het school-schaaktournooi, was kennelijk met zijn partij al klaar en wandelde langzaam langs de borden, een half-op- gegeten gevulde koek in de hand. Hier en daar wilde hij een raad geven, maar steeds werd hij weggesnauwd door spelers, die nauwelijks op keken en met verwarde haren verder dachten. „Zullen we een vluggertje?" vroeg hij, toen hij ons gewaar werd en daar wij sinds het candidatentournooi in Zürich ook met de loop der torens en met het springen van de paar den op de hoogte zijn, aan vaardden wij dit voorstel met beide handen. Hij behoorde blijkens zijn spel tot die lieden, die niet volgens een bepaald systeem spelen, iets wat erg practisch is, vooral als men er geen machtig is. Hij begon goed: na enkele zetten sloeg hij kort achter elkaar zonder de minste gewetenswroeging een loper en een pion. Nu is eigendom eigendom en even later namen wij dan ook een stuk terug, maar dat ging niet, het ding stond gedekt. Wij speelden zo een klein half uur en beiden begonnen wij er iets beter in te komen. Ons tegenstandertje legde ons intussen uit, dat men een stuk niet weer mag terugzetten, wanneer men het al met de hand heeft aangeroerd en be val ons pindakaas aan voor de boterham. Daarop zagen wij een goede zet en enige secon den later kwamen wij trots als overwinnaar uit een afruil te voorschijn. De knaap aan de andere kant van het bord volhardde echter in zijn ver zet, grendelde een penetratie af en begon een wormstekige appel te beknabbelen. Wij wendden nog verschillende pogingne aan om hem alsnog op de knieën te krijgen, echter zonder noemenswaardig resul taat. Plotseling legde hij zijn klokhuis in een asbak en vroeg: „Hoe kan dat nou?" Na een minuut of vijf waren wij er achter. Hij stond, „pat" en het was remise. Hij bukte naar zijn tas en overhandigde ons een bijzon der klein mandarijntje. „Tot de volgende keer," zei hij en ging zijn jas halen. volgens hem voor het seizoen 1954-'55 de kleedhuizen er moeten zijn. Evenals de heren Bettink en Henneveldt wees de heer Spek op het belang van de bouw van nog een kleedhuis in het Noor dersportpark. De heer Henneveldt drong daarhij aan op een noodoplossing voor dit park, zolang er nog geen definitief besluit omtrent de bouw van een dergelijk huis genomen kan worden. De heer Van der Giessen (Arb.) steunde het voorstel van B. en W. omdat, volgens hem, de gemeente aan de ouders van de leerlingen, welke laatsten dagelijks op de genoemde velden hun lessen in de lichamelijke opvoeding krijgen, verplicht is voor een goede accomodatie te zorgen. Dè heer De Landmeter (C.H.U.) was het daar in zoverre niet mee eens, dat ook hij het bedrag, dat voor de bouw van de kleedhuizen zou worden uitgetrokken, te hoog achtte. Stijging bouwkosten Wethouder Geluk meende bij de ver dediging van het voorstel, dat men zeer zeker niet langer kan wachten. Daarbij moet men niet vergeten, dat de bouwkosten gedurende de laatste jaren aanmerkelijk gestegen zijn, zodat het voor dit project uitgetrokken bedrag zeker niet te hoog moet worden geacht. De heer Geluk illu streerde zijn betoog over de dringende noodzaak van de kleedhuizen met enkele cijfers over het gebruik van de sportvelden aan de Kleverlaan en aan de Van Oosten de Bruijnstraat. In het winterseizoen krij gen op dit laatste terrein 125 klassen van 25 leerlingen iedere week les. Tevens maken 17 verenigingsgroepen met elk 30 leden van de velden gebruik, zodat men op een totaal van 3560 personen per week komt. Bij de Kleverlaan ligt dit getal iets lager (2135). Naar aanleiding van enkele vragen van diverse raadsleden over de bouw van een kleedhuis aan de mr. Jan Gerritslaan. merkte de wethouder op, dat men nog niet met volle zekerheid kan zeggen, waar dit kleedlokaal zal moeten komen te liggen, omdat onder meer binnen afzienbare tijd de EDO-tribune zal moeten worden ver nieuwd. De Sportraad zal echter binnen kort advies uitbrengen over de ligging van dit kleedhuis. Nadat wethouder Happé enkele tech nische détails had verstrekt over de bouw van de huizen, nam de raad het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aan, echter pas nadat wethouder Geluk de heer Henneveldt de verzekering had ge geven dat men zo spoedig mogelijk met de bouw van de kleedhuizen zal beginnen. Voorschot Eveneens nam de raad het voorstel van B. en W. aan om het voorstel voor de bouw van een complex woningen aan de J. J. Hamelinkstraat door de woningbouwver eniging „De Voorzorg" te verhogen met 135.000,Ook het voorstel om een voor schotverhoging van ƒ42.134,voor de bouw van een bejaardencomplex door de R.K. woningbouwvereniging „St. Bavo" aan de Orionweg te aanvaarden, werd aangenomen. Wethouder Happé wees daarbij op vragen van de heer G o e d e e (Arb.) op het feit, dat men, indien men deze verhogingen niet toestaat, de bouwers niet in de gelegenheid stelt de woningen naar de eisen van de tijd te laten con strueren. Vriendelijk betoog Bij het voorstel van B. en W. om zich garant te verklaren voor de regelmatige voldoening en aflossing van de door het bestuur van de Stichting Kleuterhuis Mar griet bij de Nutsspaarbank te sluiten geld lening ten behoeve van de verbouwing van het kinderhuis in de Anna van Burenlaau 60, ten bedrage van 150.000,oppeO mevrouw ScheltemaConradi (V. V.D.) aanvankelijk enkele bedenkingen over de erfdienstbaarheden, die over de grond, die bij dit pand behoort, liggen, maar even later zat zij toch toegefelijk te glimlachen toen mevrouw Kerkhof f Pet (Arbeid) een vriendelijk betoog hield over de kindertjes, die onder leiding van directrice en verzorgsters in dit kleuterhuis opgevoed worden. De raad aanvaardde dit voorstel zonder hoofdelijke stemming, evenals de aanvul ling van art. 66 van de Algemene Politie verordening, waarbij de voorzitter naar aanleiding van vragen van de heren Bet- tink (V.V.D.), Wensing (C.H.U.) en Adelaar (K.V.P.) toezegde de ingevoer de bepaling (die ten doel heeft een zelfde sluitingsregeling toe te passen op verlof B- zaken, waarin tevens een winkelnering wordt uitgeoefend, welke voor die branche geldt) zo soepel mogelijk toe te passen. Tenslotte herinnerde de voorzitter er aan dat deze vergadering de laatste van een succesvol 1953 was en hij sprak de hoop uit dat het nieuwe jaar een even goede periode in het bestaan van de gemeente raad zou worden tot heil van de stad Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9