's Ministers ingrijpen in huisartsen-kwestie gehekeld Kort en bondig „Honger is ernstigste gevaar voor de wereldvrede" „Deze vrouw mag niet branden" Ratten, koeien en de jeugd teisterden Santpoorts ijsbaan c Voedselproductie even belangrijk als militaire krachtsinspanning „Europese eenheid zeer dringend noodzakelijk" Zandvoort Beverwijk Inbrekers maken f 1600.— buit Restauratie Oude Kerk Bedrijfsleven als „lachende derde" Lentespel bij Haagse Comedie Amsterdamse Beurs Lisse Provinciale damstrijd nog niet beslist Bloembollencultuur vierde 60-jarig bestaan HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Minister Mansholt waarschuwt: Geslaagde tentoonstelling van P.V. „Pleines" Nieuwjaarsvuur op strand in Zandvoort groot succes „Plannen in voorbereiding" Kiem gelegd voor conflict tussen Ziekenfondsen en medicidat hele geneeskundige verzorging op losse schroeven zal zetten IJsclub Santpoort wacht op vorst Harddraverij vereniging gaat feest vieren Lezingavond over vogels Loodsdiensten gestaakt en hervat Geparkeerde auto's moesten het ontgelden G.S. cn IJmuiden tegen elkaar Nieu w j aarsbij eenkomst P.v.d.A. MAANDAG 4 JANUARI 1954 In een Nieuwjaarsrede voor de afdeling Amersfoort van de Partij van de Arbeid heeft minister S. L. Mansholt betoogd, dat alle uitgaven voor militaire instellingen eigenlijk weggegooid geld zijn als niet ge lijktijdig krachtig wordt gewerkt aan de wereldvoedselvoorziening. Men moet be denken, dat de wereldbevolking jaarlijks met 25 miliioen zielen toeneemt en dat driekwart van de mensheid ondervoed is. Ieder jaar komen er nog hongersnoden voor in het Verre Oosten waar het brand punt van de spanningen ligt. In die gebieden' doet Rusland zijn in vloed gelden en voert daar actie waar honger heerst. In China b.v. zou het vol gens minister Mansholt anders gelopen zijn als er meer welvaart was geweest en hongersnoden waren uitgebleven. Nu was China een rijpe vrucht, die Rusland in de schoot viel. Een eerste eis is, aldus de minister, dat de productie in de onontwikkelde gebieden, die altijd nog 70 pet. van de wereld uit maken, wordt opgevoerd. Er wordt tot nu toe bitter weinig aan verbetering gedaan. Truman gaf de eerste stoot, doch bij de republikeinse regering van de V.S. prevaleert nu de bewapening. Het politieke perspectief voor de toe komst noemde minister Mansholt zeer som ber. De totale productie in Rusland stijgt sterker dan in de vrije wereld. Rusland is bezig om zijn onontwikkelde gebieden snel tot ontwikkeling te brengen. Ondanks de overschotten zal de vrije wereld de productie dienen te verhogen, maar dan dient er gelijktijdig een goed distributie-systeem te komen. Wij mogen geen voedsel laten verrotten waaraan el ders behoefte is. De FAO (Voedsel- en Landbouworgani satie der UNO) is in gebreke gebleven om dat in de wereld de zakelijk-kapitalistische belangen nog te groot zijn. Het blijft betreurenswaardig dat men internationale organisaties schept, waarvan men zich, zodra de keiharde dubbeltjes er aan te pas komen, afwendt, aldus spreker. Dat de belangstelling voor de postduiven sport in Zandvoort steeds toeneemt, bewees zeker de fraaie tentoonstelling die de Zand- voortse postduivenvereniging „Pleines" Za terdag en Zondag in hotel Keur hield. -Ook de publieke belangstelling voor de ongeveer 170 geëxposeerde vogels, die allen zeer goede kwaliteiten bezaten, was zeer bevredigend. Keurmeester K. Middelkoop uit Dordrecht ontdekte vele verrassingen, waarvan de aantekening op de hokken als: „snelle vlieger (500 km.)" „vogel, die grote verwachtingen geeft voor de toekomst" en „buitengewoon fraaie vogel" wel getuigden. De totaal uit slagen werden door hem als volgt samen gesteld 1. M- Buis 55lVs p.; 2. A. Dorsman 549Vs p.; 3. H. Landsdorp 549 p.; 4. J. J. Lansdorp 548'/2 P-; 5. V. C. de Muinck 547 p.; 6. P. stok man 546 p.; 7. H. Bartens 535V2 p.: 8. B. Luk- kassen 545 p.: 9. C. Driehuizen 544p. Schoonste doffer: M. Buis 92Vï P- Schoon ste duif M. Buis 92% p. Schoonste jonge dof fer: A. Dorsman 92 p.; Schoonste jonge duif: M. Buis 92 p. Door elk der leden werden zes vogels in gezonden; de juniores zonden er ieder vier in en verkregen de volgende uitslagen: 1. L. Versteegh 363'/ï p.: 2. R. van Dijk 360 p.; 4. H. Gaus 359 p.; 5. J. Donder 358Va p. Ereprijzen: Jont»e duif L. Versteegh: jonge doffer: L. Versteegh; oude duif: F. Textor; oude doffer: F. Textor. „Een prachtige brand", dat was de alge meen geuite mening van de Zandvoortse jeugd, die in groten getale was opgekomen, om te zien hoe de Zandvoortse brandweer Zaterdagavond om precies zes uur op het strand voor de rotonde de brand stak in de ettelijke meters hoge stapel kerstbomen, die de Zandvoortse jongens en meisjes de gehele dag ijverig hadden aangesleept. Men had er vrijwel alle huizen voor afgeleurd en het resultaat van deze hoge brandstapel was dan ook indrukwekkend. Doch het wa ren niet alleen de jongeren, ook vele ouderen kwamen genieten van het fantas tisch schouwspel dat de hoog oplaaiende vlammen boden. De belangstelling had wel iets weg van die voor een vuurwerk op een zoele zomeravond, al noodde de tempera tuur nu niet bepaald tot lang stilstaan. Maar dit spel van vonken en vlammen v. erkte zo fascinerend, dat men pas huis waarts keerde toen een zielig hoopje gloeiende as was overgebleven van deze bomen. Toen de politie, om het schouwspel nog aantrekkelijker te maken, ertoe overging dozijnen stuks klein vuurwerk in de laaiende vlammenzee te werpen, werd dit door kleine en grote aanwezigen bijzonder geapprecieerd. Politie en brandweer ver dienen voor deze perfecte regeling alle lof, het werd een werkelijk fantastisch en groots Nieuwjaarsvuur. Het is daarom, naar het inzicht van mi nister Mansholt, diep te betreuren, dat de gehele vrije wereld bezig is zich militair sterk te maken, maar in gebreke blijft de meest elementaire noden te lenigen. Als de spanningen zich zullen ontladen dan is dat in het Verre Oosten, dat in snel tempo rijp wordt voor de ideologie van Het communisme, aldus de minister. Het is daarom een dringende eis, dat alles in het werk wordt gesteld om inves teringen te doen in die onontwikkelde lan den. Een program van actie voor 1954 1955 is zeer gewenst. Ten aanzien van Europa acht de heer Mansholt een snelle verwezenlijking van de Europese eenheid zeer dringend nood zakelijk. Hij betreurde het, dat op dit punt de socialisten elkaar nog niet hebben ge vonden. Het heeft geen zin, nationale plannen voor vrijheid en arbeid te ontwikkelen als er niet gelijktijdig een Europees plan is. Daai'aan dienen de socialisten op zeer korte termijn te gaan werken. Wij leven in een kunstmatige hausse-periode en een crisis zal vooral voor Nederland zeer noodlottig zijn. De heer Mansholt belichtte hetgeen reeds op het gebied van Europese samenwerking is bereikt, maar zo zei hij, de werkgroep voor de samenstelling van een Europees Tijdens de afwezigheid der bewoners hebben dieven in een der afgelopen nach ten hun slag geslagen in het woonhuis van cle aannemer, de heer C. Nelis, aan de Lin delaan te Beverwyk. Twee kistjes met waardepapier en 1600 aan contanten maakten zij buit, gouden en zilveren voorwerpen lieten de heren liggen. Het was een minder pr-ettige thuiskomst voor de familie Nelis, die de oudejaars avond bij een schoonzoon had doorgebracht. Een keukenraam was uitgesneden, waar door de daders ongestoord konden binnen komen. Er is ook geprobeerd bij een andere bewoner in deze buurt binnen te komen, maar hier was wel iemand thuis, zodat de inbrekers op de vlucht sloegen. De politie onderzoekt de zaak. Poolse Zweed was weg kwijt Een Poolse opvarende van een Zweeds ertsschip, dat bij de Hoogovens lost, raakte Zaterdagnacht in oud-IJmuiden de route kwijt, mede als gevolg van een uitgebreide rende langs de café's en moest de politie te hulp roepen voor de weg terug. Na ont nuchtering ten burele heeft de politie zich van deze taak gekweten. Blijkens het antwoord van het college op desbetreffende vragen uit de raad zijn de welvaartprogramma dient snel tot stand voorbereidingen voor een algehele restau- te komen. Vóór Europese verkiezingen dient er een Europees socialistisch pro gramma te zijn. Daarvoor kan vooral de jeugd actief worden gemaakt. Het is een zaak die de jeugd perspectief biedt op een betere toe komst. ratie van de toren en het aangebouwde kerkje in oud-Velsen al getroffen. Inmiddels is, in afwachting van het oor deel van „Monumentenzorg", opdracht ge geven tot het opnieuw schilderen van de torenklok-wijzerplaat. Van het Algemeen Ziekenfonds" „Vecht en Omstreken" ontvingen wij het volgen de schrijven (door ons bekort Red.): „In ziekenfondskringen is het besluit van de huisartsen, dat zij van 1 Februari af per verrichting gehonoreerd wensen te worden, met gemengde gevoelens ontvan gen. Afgezien van de bezwaren, die aan het verrichtingssysteem kleven, zou dit besluit wel eens een grote stap terug kunnen zijn. De ziekenfondsen en de huisartsen had den, na advies van hun economische des kundigen, overeenstemming bereikt over een voorschot op een verhoging van het abonnementshonorarium. De twee andere partijen, die in de Zie kenfondsraad hierover mede moeten be slissen, het bedrijfsleven en de minister, hadden echter bezwaren. Desondanks werd de overeenkomst door de Ziekenfondsraad goedgekeurd. De minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid schorste echter dit besluit, omdat hij van mening is, dat het voorschot te hoog is. Dit betekent dus, dat de minister, met achter zich het be drijfsleven, zich stelt tegenover huisartsen èn ziekenfondsen. De huisartsen, ontstemd over het minis teriële ingrijpen, zegden daarop elke over eenkomst met de ziekenfondsen op en ver klaarden dat zij in het vervolg gehonoreerd wensen te worden per verrichting. De on derhandelingen met de ziekenfondsen be ginnen dus weer van voren af aan. Daarbij zijn er twee mogelijkheden. De eerste is, dat huisartsen en ziekenfondsen met het verrichtingenstelsel als uitgangspunt tot overeenstemming komen. De artsen zullen dan echter veel water in hun wijn moeten doen, wat de hoogte van het honorarium betreft, zodat die kans zeer geririg is. Stel dat de artsen hun eisen matigen, dan zal de overeenkomst weer ter goedkeuring moeten worden voorgelegd aan de Zieken fondsraad met de grote kans, dat de minis ter dan weer ingrijpt. De tweede veel grotere mogelijk heid is, dat ziekenfondsen en huisartsen het niet eens worden op grond van de be zwaren, die de ziekenfondsen zullen hebben tegen de voorgestelde hoogte van het hono rarium per verrichting. Dan zullen dus huisartsen en ziekenfondsen tegenover el kaar komen te staan. Het besluit der huisartsen betekent daarom: uitstel van executie öf onenigheid ook met de ziekenfondsen. Strijd om de macht? Het is niet onmogelijk als achtergrond van deze gehele geschiedenis een toespit sing te zien van de stille strijd, die het bedrijfsleven (werkgevers- en werkne mersorganisaties) voert om een grote in vloed te krijgen in het ziekenfondswezen. De hoogte van het artsenhonorarium en het systeem van honorering zouden in dit geval dus maar bijzaak zijn. Het bedrijfsleven baseert zijn verlangen naar invloed op het feit, dat het in feite de gehele verplichte verzekering financiert. De vraag is echter of dat wel juist is. Zoals bekend, wordt de helft van de zieken fondspremie van het loon ingehouden, ter wijl de werkgever de andere helft sup pleert. Zowel het werknemersaandeel als ook de bijdrage van de werkgever pleegt men echter als loon te beschouwen, zodat strikt genomen de werknemer zelf zijn premiegelden betaalt. Op deze grond meent men dan ook aan de werkgevers alle in vloed op het beheer van de ziekenfondsen te moeten ontzeggen. De werknemers hebben in de besturen van de meeste ziekenfondsen en in die van de grootste ziekenfondsorganisaties een ruime mate van medezeggenschap. Ook in de Ziekenfondsraad zijn zij, als afgevaar digden van de ziekenfondsen, vertegen woordigd. Men vraagt zich dan af of het wel nodig is, dat de werknemersorganisa ties als zodanig ook nog vertegenwoordi gers in de ziekenfondsraad hebben. Wij wijzen er hierbij op, dat hetzelfde mutatis mutandis geldt voor de medewerkers der Ziekenfondsen. Uit het voorgaande moge blijken, dat het huidige conflict wel eens zou kunnen uit lopen op een sterke verwijdering tussen ziekenfondsen en medewerkers. Wellicht zal dan het bedrijfsleven de lachende derde zijn. Om uit de impasse te geraken dienen de ziekenfondsen met klem bij de minister Christopher Fry's blijspel „The lady's not for burning" moet men zien als het eerste deel van een cyclus comedies of mood" (stemmingsstukken) waarin zowel de vier jaargetijden als de mens in zijn op eenvolgende levensfasen gestalte krijgen. Hiermede schreef de auteur het spel van de lentevan de zoekende en begerende jeugd, die geslingerd wordt tussen moed wil en moedeloosheid, die zich afwisselend teder en baldadig toont, die tegen de ver starde opvattingen van de oudere generatie in verzet komt, noodsprongen maakt naar de vrijheid en zich gedraagt als het weer in April, de grilligste maand van het jaar. Aldus de Nederlandse dichter Bert Voeten in zijn inleiding tot de op Nieuwjaarsdag begonnen reeks opvoeringen van zijn nieuwe vertaling onder de titel Deze vrouw mag niet branden" door de Haagse Comedie. Hetzelfde stuk werd in 1951 door leder, van het toenmalige A.T.G. onder regie van Cruys Voorbergh vertoond als „Gelieve de dame niet te verbranden" in de veel zwakkere vertaling, die Michel van der Plas ervan maakte. Misschien herinnert men' zich daarvan, dat het voornamelijk handelt over de levenslustige Jennet Jour- demayne, die men op beschuldiging van hekserij tot de brandstapel wil veroordelen en over de zeven jaar tot walgens toe in Vlaanderen gevochten hebbende sol daat Thomas Mendip, die in doodsver langen een moord verzint en om de galg komt smeken. Het eigenlijke thema is de verwonderde ontdekking van het bestaan en tenslotte, door de alle desillusies over winnende kracht van de liefde, de jubelen de bevestiging daarvan. Vandaar de sym bolische functie van bloemen, speciaal van de narcis, de goudgele trompetter der wedergeboorte. Deze Christopher Fry aanvankelijk in Engeland verheerlijkt als de moderne Shakespeare, van welke overschatting men meer en meer terugkomt, inziende dat hij veeleer verwantschap heeft met Bernard Shaw of Oscar Wilde is een bijzonder merkwaardige figuur. Deze van alle kanten te beschouwen zou de aard en het bestek van een krantenartikel ver te buiten gaan. Wat men vooral in hem bewondert is zijn even speelse als grandioze taalvirtuositeit. Men moet Bert Voeten gelijk geven als hij „Deze vrouw mag niet branden" een lente storm van poëtische vondsten noemt. Fry is zo'n dichter, waarvan Nijhoff in een be kend vers eens heeft gezegd: hij hoort in ieder woord geboorten van litteratuur. „Welk een heerlijk ding is de metafor!" laat mij Thomas Mendip in het eerste be drijf uitroepen en dit klinkt als de geloofs belijdenis van een jongleur met woorden en beelden. Zo'n goochelaar is Fry: hij ver bluft, verbaast, boeit en overrompelt ons. Talrijke verrassende invallen, burleske wendingen van een watervlugge verbeel dingskracht, leiden tot vaak brillante, hoe wel soms overladen parafrasen. En won derlijk is het, hoe de opwellingen van zijn bewegelijke fantasie zich laten kristalli seren tot een reeks van schijnbaar grillige, doch mysterieus samenhangende facetten van het centrale thema. Maar hij is geen tovenaar, zoals Shakespeare kon zijn, die aan te dringen op intrekking van het schor singsbesluit, opdat verdere onderhande lingen weer mogelijk gemaakt worden en een chaotische toestand op het gebied van de geneeskundige verzorging van ons volk worde voorkomen. Anderzijds zullen de huisartsen hun te snel genomen besluit ten aanzien van de invoering van het verrichtingssysteem moeten intrekken. De meeste huisartsen prefereren trouwens boven het verrich tingsstelsel het abonnementshonorarium maar bovendien zullen de aan het verrich tingssysteem verbonden financiële conse quenties door de ziekenfondsen nimmer te dragen zijn." De beweringen en conclusies in boven staand artikel blijven uiteraard geheel voor rekening van het Algemeen Zieken fonds „Vecht en Omstreken" Redactie). 3-3Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterö. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Woensdag 99"/v8 177'A 225'/, 20214 351 96 146 134 yt 119 54 99 18414 169 17914 17954 30% 48ll,'ta 48 76% 19»»/* 3814 Openings koersen 99% 17954 22914 206 354 97 146 13414 11914 9914 18414 16914 17914 17954 30 49 4914 77 20 39 De schaatsliefhebbers van Santpoort en naaste omgeving hebben wat gemist! Het was een prachtig gezicht het water uit de nieuwe pomp te zien gudsen, die de ijsbaan aan de Wüstelaan onder water ging zetten. Zaterdagmorgen werd de pomp in werking gesteld. Het was de vierde keer sinds de oprichting van de Stichting IJsclub Santpoort, welke ten nauwste samenwerkt'met en ook is voortgekomen uit Santpoorts Bloei. BEVORDERD De wachtmeester eerste klasse de heer W. Boxma is met ingang van 1 Januari be vorderd tot oppcx'-wachtmeester. JUBILEUM G. v. d. VELDEN De heer G. v. d. Velden herdenkt op 7 Januari de dag dat hij 25 jaar in dienst is bij de gmeeente Lisse, al die jaren is hij bij de i-einigingsdienst werkzaam geweest. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. A. Stokman en W. J. Meskers; A. G .A. Heemskerk en S. M. Th. Warmei'dam; A. J. van Duuren en A. A. Geeve; A. v. d. Voort en A. van Loon; R. Kops en M. van Pickarts. GETROUWD: J. Koolman en J. W. van Drunen; A. J. Rutgrink en A. M. D. Bakker. KUNST EN VOLHARDING JUBILEERT De Christelijke Mondaccordeonvei-eniging ..Kunst en Volharding" viert haar eerste lustrum met het geven van een tweetal uit voeringen in gebouw Rehoboth op 6 en 9 Januari. Medewerking verleent de declama tor de heer J. B. Oosterwelder. Het is indertijd voox-al aan het initiaj^ef van de heer J. H. Visse te danken geweest, dat in de reeds lang bestaande behoefte aan een goede en betrouwbare gelegenheid de schaatssport te beoefenen, voorzien werd. Doordat we de laatste jaren vrijwel geen ijs gehad hebben staat de stichting er niet zo erg rooskleurig voor. Zoals bij iedere ijsclub vermindert het aantal leden na een paar ijsvrije winters hard. Toch blijven de kosten van huur en onderhoud doorgaan. De baan staat blank De voorbereidende werkzaamheden zijn nu zo ongeveer achter de rug. Een brede stx-aal water vloeide uit over het tachtig bij tweehonderd meter grote weiland, dat van October tot April aan de Stichting verhuurd is. De capaciteit van de pomp is zo groot, dat de baan in de loop van de Zondag al blank kwam te staan. Gemeente bood helpende hand De wallen, die om het weiland zijn op geworpen om het water op de baan te houden, moesten nodig hersteld worden. De koeien, die 's zomers in deze wei lopen te grazen, trappen de wallen stuk. Daarin zal nu voorzien worden door een hek, dat de wallen beschermt en de beesten slechts op één plaats de gelegenheid geeft hun dorst te lessen. Ook van de ratten wordt veel last onder vonden. Zij graven de dijkjes lek. Bij het volpompen van de baan stroomt het water door de gaten en schuurt deze uit, zodat het water langzamerhand weer in de sloot terugloopt. De kosten, die aan al deze her stelwerkzaamheden gepaard gingen, gaven veel hoofdbrekens. De gemeente is hierin nu tegemoet gekomen en heeft de stichting een subsidie verleend. Ook de afrastering krijgt een beurt. Vorig jaar zag de jeugd nogal eens kans om via de dichtgevroren sloten op de baan te komen, wat natuurlijk niet in de bedoeling lag. Door middel van een stevig hek en het ijsvrij houden van de omringende sloten hoopt men hieraan paal en perk te stellen. Zo hoopt men óók te voorkomen, dat kwa jongens, evenals vorig jaar, 's avonds na het sluiten van de baan schade toebrengen aan eigendommen van de vereniging. De verlichting heeft Zaterdagmiddag px-oefgebrand en functionneerde prima. Door het bijplaatsen van enkele lampen kunnen de hoeken nog wat beter verlicht worden. Fietsenstalling aanwezig Bij de ingang zal weer gelegenheid zijn de fietsen te stallen en op het terrein zullen de consumptietent en de schaatsenslijperij weer aanwezig zijn. Een versterkerinstal latie zorgt voor muziek. En nu is het voor de schaatsliefhebbers maar wachten op enkele achtereenvolgende vriesdagen. Het opgepompte water is al tamelijk koud en de waterhoogte wordt zo laag mogelijk gehouden. Een paar nachten vorst zullen voldoende zijn om het vele werk, dat hier vrijwillig verzet is, te be lonen. Op 12 en 13 Januari gaat de harddrave rijvereniging Santpoort en omstreken haar jaarlijkse feestavonden houden. Dinsdag avond in café Zomerlust, Woensdagavond in de Weyman. Het programma vermeldt onder meer het optreden van André Ca- rell, Mai-ianne v. d. Berg en Peter Pikos, imitator. „De witte kraaien" uit Haarlem zullen de dansmuziek verzorgen. Op uitnodiging van Santpoorts Bloei zal de heer J. Drijver Vrijdagavond een lezing houden voor de leden van die vereniging in het Hervormd Jeugdhuis. De heer Drij ver zal spreken over het volgelleven in Nederland en meer speciaal in Kennemer- land en over de vogeltrek. Een aardige serie lichtbeelden zal het een en ander ver duidelijken. ons in vervoering brengt, aangrijpt en ver andert. Men kon het eenvoudiger zo uitdrukken: de onmiskenbaar dichterlijke taal van Fry is niet dramatisch, vaak in strijd met de economie van het theater, niet karakter- onthullend. Men beoox-deelt hem dan ook verkeerd door hem als een vernieuwer van het versdrama te huldigen. Feitelijk is hij immers een schrijver van conversatiestuk ken in een bijzonder originele variant (en daarin schuilt zijn betekenis!) van het na- turalisme. Te weinig houdt men zich aan zijn eigen, doorgaans veronachtzaamde uit- spraak: „De tragedie is een demonstratie van het menselijk dilemma, de comedie een commentaar daarop". Laten wij hem, ondanks incidentele bezwaren, dankbaar zijn dat deze commentaar een verrukkelijk- poëtische is, waarin dikwijls het aardse en het hemelse in één zin samenvloeien. Warme belofte Dit alles maakt „Deze vrouw mag niet branden" uiterst moeilijk te spelen. Helaas werd de Haagse Comedie gehandicapt door de ziekte van Cees Laseur, zodat Paul Steenbergen niet alleen de hoofdrol kreeg te vervullen, maar zich nu ook met de regie moest belasten. Dit is een onmogelijke op gave. De gevolgen zijn niet uitgebleven. Zij waren het nadeligst merkbaar in een zekere gelijkvormigheid van intonatie, die de gesignaleex'de zwakte van het stuk te sterker ded uitkomen. Overigens moet hier direct aan worden toegevoegd, dat deze voorstelling het in vrijwel ieder opzicht won van de Amsterdamse, ook al door de veel betere bezetting en mede door het zeldzaam evocatieve décor van Wim Ves- seur met zijn zich binnenshuis voortzetten de bloei van voorjaarsgewassen en zijn fantastische ruimtewerking. Hulde ook voor de suggestieve belichting. Myra Ward en Paul Steenbergen moch ten dan niet ideaal zijn in de genoemde hoofdrollen, zij wisten in ieder geval de storm der hartstocht te doen opsteken in het milieu van bijgeloof en verdorde con ventie. Hun optreden hield een zodanige belofte in, dat ik zeker weer ga kijken als de voorstelling, beter ingespeeld, te zijner tijd in Haarlem komt. Bij die gelegenheid kan ik dan tevens iets meer vertellen over het aandeel der andere medewerkers: Fie Carelsen, Kathenka van der Werff, Johan Valk, Dick van Veen, Gerai'd Hartkamp. Luc Luïz, Pim Dikkers en Coen Flink in de kleine rollen. DAVID KONING Eerste storm van 1954 trok veel kijkers Honderden zijn gistermiddag naar het Semafooi'duin en de kop van de haven ge komen, om het woeden van de eerste storm in het nieuwe jaar uit een auto of in de luwte van bunker of kleine vuux-toren te bekijken. Bij windkracht 7-8 en een hoge zee. die door de hoge vloedstand van gis termiddag met jagend geweld over de pie- x*en sloeg, hebben de loodsdiensten voor de Nieuwe Waterweg en IJmuiden het werk moeten staken. Toen de zee in de voor avond afflauwde, zijn de loodsboten weer op hun post verschenen. Auto op motor in de Kanaalstraat Het afgelopen weekeinde is voor IJmui den rijk geweest aan de verkeersongevallen. Zondagmiddag werd er voor café Van der Lem aan de Zeeweg geparkeerde auto uit Utrecht door een stadgenoot, die hier wegens de wedstrijd VSVDOS vertoefde, aangereden. De aanrijdende chauffeur, die de ander een fikse beschadiging mee gaf, reed echter door, maar het nummer kon ge noteerd worden, zodat de Utrechtse ver- keerspolitie dit appeltje verder gaat schillen. Op de Terrasweg in Santpoort werd een Belgische auto, die ter rechterzijde gepar keerd stond door een achteruitrijdende vrachtauto aan de voorkant „genomen". De Belg kreeg echter zelf ook een bekeuring, omdat hij de wagen binnen de 7.50 meter uit de straathoek had geplaatst. Zondag middag botsten op het kruispunt Kerk straatKanaalstraat een motor en een auto op elkaar, doordat de motoxrijder, die met een duopassagier achterop uit de Kerk straat in Noordelijke richting de Kanaal straat overstak, de automobilist geen voor rang gaf. De beide motorpassagiers werden licht aan het hoofd en handen gewond en ook hier ontstond materiële schade. De afgebroken partijen van de Noordhol landse damcompetitie zijn nu alle beslist. De eindstand luidt gew. 1. IJmuiden 10 2. Gezellig Samenzijn 10 3. .Tozeph Blankenaar 9 4- Door-Com.-Groot 5 5. Haarl. Damclub 5 6. DST) 4 7. Zaandam 4 8. Weesp 3 9. ODV 3 10. CDA 2 11 Wormerveer 2 12.Oosterkwartier 0 gel. verl. pt. 21 21 14 12 12 11 10 9 0 0 3 4 4 4 5 5 6 7 8 10 Het Haarlemse Oosterkwartier moet vol gend jaar een kla^e lager uitkomen. Het Amsterdamse Gezellig Samenzijn en IJmuiden spelen om de kampioenstitel. Beslissing te Beverwijk? De ontmoeting DCIJGS voor de provin ciale damtitel, welke oorspronkelijk op 6 Januari te Haarlem was vastgesteld, is uit gesteld. Daar beide ploegen graag in de mooie zaal van het Statenhuis te Beverwijk willen spelen, is het vrij zeker dat de dam club Beverwijk de organisatie van deze strijd wordt opgedragen. Als datum wordt voorge steld Donderdag 14 Januari. Om de damtitel van Kenncmerland De voorwedstrijden om het kampioenschap van Kennemerland zullen op 1 Februari aan vangen. Voor de damclub IJmuiden hebben ingeschreven: Hoofdklasse: D. Ott, Wim. Wortt, Tommy Postma. H. Swier. J. van Straten, Leen Vooys. Ie klasse: H. Nieuwenhuizen en W. J. van Hattum. 2e klasse: Jan Waal, J. Visser, Henk Leeuw en „Opa" v. d. Bos. B. Dukel zal vermoedelijk direct in de fi nale worden toegc'aten. BINNENLAND De uitgever A. A. M. Stols, die in de jaren 1951 tot 1953 voor de UNESCO gedo ceerd heeft aan de centrale universiteit van Ecuador te Quito en bij zijn aftreden ere- hoogleraar werd, is thans door de regering van dat land benoemd in de „Orde van ver dienste". In Den Haag zijn, zoals is bericht, drie gevallen van „witte pokken" geconstateex-d in één gezin. Vier andere leden van dit ge zin zijn eveneens ziek geworden. Zij zijn ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. De ruim f50.000. die oud-leden van de A. J. C. als cadeau ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van het A. J. C.-vormings- centrum „De Paasheuvel" te Vierhouten bijeen hebben gebracht, zijn Zondagmiddag tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Concertgebouw te Amsterdam aan het be stuur ovei'gedragen. Het bedrag, dat bestemd is voor Uitbreiding van het vormingswerk werd door Jan van Zutphen aan voorzitter Maurits van Haaien ter hand gesteld. In Zuidbroek heeft de rijkspolitie de clandestiene radiozender „De zoon van Zorro" opgespoord. Zij deed een inval in het huis, waar de zender stond opgesteld, en bekeurde zes mannen en een vrouw. De in stallatie werd in beslag genomen. De heer Robert Donliauser is benoemd tot „public affairs officer" van de Ameri kaanse ambassade in Den Haag. Zijn voor ganger de heer W. .T Convery Egan, is over geplaatst naar Parijs. Een van de acht personen die exnstig gewond werden bij de autobotsing fe Val kenburg in de vroege ochtend van Nieuw jaarsdag, de 27-jarige J. C. van W. uit Spekholzerheide, is Zaterdagmiddag in het ziekenhuis te Heerlen overleden. Met ingang van de zomerdienst zal twee keer per dag een trein van Maastricht via Aken naar Keulen rijden. Van Keulen uit zal Maastricht ook twee keer per dag per spoor bereikbaar zijn. Deze dienst zal onder houden worden met motorti-eintjes van de Deutsche Bundesbahnen. Vier jongens van ongeveer 18 jaar hebben Zaterdagnacht een bij het hotel Krasnapolsky te Amsterdam geparkeerd staande auto gebruikt voor een pleizierritje, dat echter van korte duur is geweest. Op de Prins Hendrikkade zijn zij tegen een andex-e auto gebotst. Voordat de politie ter plaatse was, waxen de jongens verdwenen. De auto kreeg vrij ernstige schade. De echtgenote van de heer N. Vos te Groot-Ammers heeft het leven geschonken aan een drieling, twee meisjes en een jongen. Het gezin telde reeds vijf kinderen. HAARLEM EN OMGEVING Bij de Haarlemse recherche is aangifte gedaan van diefstal van voorwerpen door vei-brcking van een reclamevitrine van een winkel in kunstschilder- en tekenmateriaal op de Gedempte Oude Gracht. De waarde van het gestolene bedraagt ongeveer veertien gulden. Tijdens afwezigheid van de bewoner heeft men zich toegang verschaft tot een woning aan de Kruisstraat. Vermist worden een ijzeren geldkistje, bevattende verzeke- ringspolissen en een bedrag van f 300 en voorts een grijs wollen vest. Als verdacht van diefstal van geld. ge pleegd in een inrichting voor voogdijmeis jes te Haarlem, is een twintigjarig meisje aangehouden, dat in de inrichting verbleef. Zij heeft de politie meegedeeld een bedrag van f 62 ten nadele van de directrice en ongeveer f5 ten nadele van de inwonende, meisjes te hebben gestolen. De Castricumse afdeling van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur heeft Zaterdag haar zestig jarig bestaan gevierd met een daverende feestavond in zaal Roozendaal. Met verhexigde gezichten namen de le den van het bestuur der afdeling, te weten de heren C. Res, voorzitter; C. Theissling, secretaris; P. Cornelisse, penningmeester en C. Heere en J. Dijkman, commissarissen bij de aanvang van de avond de vele ge lukwensen en bloemstukken in ontvangst, bloemstukken onder meer van het hoofd bestuur en van de gemeente-Castricum. In een korte rede liet de voorzitter, de heer C. Res, de afgelopen 60 jaren de re vue passeren. Hij memoreerde het vele werk van de oprichters, de heren J. M. Goes, K. Vader, B. A. Res, A. Duin en J. v. d. Park en vertelde, dat de heer Goes gedurende 29 jaren de functie van voor zitter vervulde. Hij werd opgevolgd door de heren P. Heere en Th. Liefting, die respectievelijk 8 en 9 jaar de voorzitters hamer hanteerden. De huidige voorzitter C. Res doet dit alweer 13 jaar. De Castricumse afdeling, welke kleine en grote bedrijven omvat, gaf in de afge lopen 60 jaar meermalen blijk van een grote activiteit. Er werden tal van cursussen in tulpen- en hyacintenteelt ge houden en meermalen stond het be stuur de leden bij met adviezen betreffen de de onteigening van gronden ten be hoeve van het uitbreidingsplan. Bui-gemeester C. F. Smeets bracht hulde aan het actieve bestuur en sprak met waardering over het feit, dat de afdeling zoveel doet voor de ontwikkeling der kwekers door het geven van cursussen. De burgemeester beloofde tenslotte bij de verdere afwerking van het uitbreidings plan zoveel mogelijk rekening te zullen houden met de belangen van de bloembol lenkwekers en de tuinders. Namens de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur voerde de heer Th. Hoog het woord, die zeide dat de afdeling het in de oorlog bizonder moeilijk had gehad, doch na de bevrijding in korte tijd haar oude vorm weer terug vond. De heer Hoog betreurde het ten zeerste dat ook in deze streek de kostbare cultuur gronden zijn gebruikt voor de aanleg van woonwijken en sportvelden én hij was van mening dat men hiervoor beter de woeste duingronden had kunnen gebruiken. De heer Hoog besloot zijn speech met de mededeling dat bij nieuwe moeilijkheden op dit terrein het hoofdbestuur voor hon derd percent achter zijn leden zou staan. Voor deze jubileumavond was ook uit genodigd de heer H. Piepers, 80 jaren oud, indertijd een der eerste leden. Hij werd door de voorzitter toegesproken en mocht vervolgens een doos sigaren in ontvangst nemen. De hierna volgende feestavond werd ver zorgd door het cabaret-gezelschap De Lachspiegel uit Alkmaar onder leiding van de heer Jaap Smit. De afdeling Santpoort van de Partij van de Arbeid belegt op Woensdagavond 6 Januari haar eerste bijeenkomst van dit jaar in de Toorts. De heer W. Mensink uit Haarlem zal er spreken over het onder werp. „De jaarwisseling en politieke ver nieuwing". E: te sc H O) 2( bc zc rc er st st SC dc w m in dc B n; h( rc nc zi iii P til 1F ui vc vc Vc IS D hf v Tl H bx bi sc Cl df st ti; er le bc di ,•7 bi hc tu pi cr di d; re w in Pi w st dc Vi bc w A N m a\ zi oi zi in kc ac ei te a: er al P! h; n- ol ri: h; w VI gi V' te d< di w bi bi rr b< v: te v; dc lx zi lr v rc w rr v o b b si k d d o o e rr fi a v, V. Z a

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10