Dromen RHODOS Plaats een Groentje D.K.W.-Tentoonstelling Engelse litteratuur Kort verhaal door Lizzy May diverse D.K.W.-personen- en bestelautomobielen MAANDAG 4 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD -.OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Nw. Guinea „punt 3" in buitenlands beleid Lezingencyclus in de Remonstrantse Kerk Een toespijs maakt de maaltijd af Zoekt U een motor in prima staat? Scheepvaart GARAGE DEN HOUT F. P. VAN RUMPT De Engelse dichter Lawrence Durrell heeft als officier bijna een jaar op Rhodos doorgebracht, voordat dit eiland, dat vóór dc oorlog onder Italiaans bewind had ge slaan, aan de Grieken werd teruggegeven. Het boek dat hij over die tijd geschreven heeft: Reflections on a Marine Venus (Faber and Faber, London) is een reisver haal met uitbreidingen: in sommige hoofd stukken gaat hij uitvoerig op de geschiede nis van het eiland in, en door het hele ver haal heen treden zijn dagelijkse relaties op, voornamelijk Engelsen, maar ook een aan tal van de eilandbewoners, waarmee hij te maken kreeg, toen hij de wederopbouw van de Rhodiaanse pers ging verzorgen. Deze samenstelling dwingt hem nogal vaak om van de ene toon in de andere te vallen op een voor de lezer willekeurige manier, en hij blijft zo gereserveerd, dat men uiter lijke aanleidingen vermoeden kan, die de innerlijke reden om het boek te schrijven hebben moeten aanvullen. De eenheid van het verhaal gaat daardoor af en toe ver loren, wat ook komt doordat Durrell ter illustratie van de reisroutes over en om het eiland heen die hij beschrijft, alleen een fotocopic van een Italiaanse kaart van het eiland uit 1939 heeft aan te bieden. Als men zich daar eenmaal aan gewend en mee verzoend heeft, kan men heel wel door Durrell tot een bezoek aan de Ooste lijke Middellandse Zee worden geïnspi reerd. ,,Het is moeilijk'om een indruk te geven van de merkwaardige stilte in deze tuin, want het is waar dat de hoofdweg langs het lange eind ervan loopt, en dat het geluid van de motoren te horen is; maar de oleanders en de kleine pijnbomen staan zo dicht opeengepakt en de schaduw waar het huis staat is zo zwaar, dat het ge luid zelf onduidelijk wordt en zich ver mengt met het ruisen van de zee verderop naar het Oosten. Hier komen wij 's avonds bijeen om te drinken en te praten in de rieten stoelen om het beschilderde tafeltje heen, en horen wij door de schemering de ondiepe klanken van een vergeten fuga komen uit de oude hoorngramofoon, waar de Moefti zo bijzonder trots op is". Dit is de tuin van het huis, dat Durrell voor zichzelf had bemachtigd; daar heeft hij de geschiedenis van het eiland bestu deerd, in het bijzonder de standaardwer ken van de heer Torr, in de jaren 1880 ge publiceerd; deze historicus onderscheidt zich door wetenschappelijke stroefheid en doordat hij Rhodos zelf nooit bezocht heeft, allbei punten waarop Durrell hem graag met zichzelf contrasteert. Overigens is hij zelf op zijn best wanneer hij de geschiede-, r.is van de Colossus van Rhodos vertelt (niet dat hij daarvoor in de bronnen is gaan zoeken): men herinnert zich dat dit een van de zeven wereldwonderen van de oudheid was. Het beeld, dat meer dan 30 meter hoog was, heeft maar 56 jaar over eind gestaan, tot 227 voor Christus: toen viel het om door een aardbeving, maar de brokken ervan bleven een bezienswaardig heid tot ze in de zevende eeuw door een Syrische koopman gekocht en weggevoerd wórden. De reden voor de oprichting was een wereldwonder waardig. Demetrius, de zoon van Antigonus, een van de opvolgers van Alexander de Grote, had jarenlang tever- geeft geprobeerd het eiland te veroveren; zelfs toen hij een enorme, nog-nooitTver- toonde belegeringsmachine had laten bou wen, hielden de Rhodiërs stand volgens één verhaal wisten zij de machine, toen er al een bres in de muren van de stad Rho dos geslagen was, onbruikbaar te maken door hun riolen tussen de wielen ervan te lozen. Demetrius moést tenslotte genoegen nemen met de gelegenheid om enige tame lijk milde eisen te stellen: in een opwelling van bewondering voor de eilandbewoners gaf hij toen al het oorlogsmateriaal dat hij gebruikt had, met de opdracht om het te verkopen en er een groot beeld van te laten bouwen ter herinnering aan de afmetingen van zijn belegeringsmachine. Durrels eigen tijdgenoten op het eiland leven op een kleinere schaal, maar de meesten van hen hebben ook eigenaardig heden die maken dat hun verschijning wc> kom is: Baron Baedeker, eigenlijk Pana- giotis Kalopodas geheten, die de fotograaf van Rhodos is en voorts de vertegenwoor diger van de Engelse Foreign Bible Society, die dan ook altijd in een rókjas en een zwarte das gekleed gaat; de Engelse offi cier Gideon, ontwerper van onvermoede theorieën en drager van een monocle van vensterglas, waarmee hij weet te maskeren dat het oog eronder ook van glas is; Hoyle, die een hartkwaal heeft en om de vijftig passen even moet blijven staan, met het ge volg dat hij tientallen kleinigheden op merkt die alle anderen ontgaat; en verder bijvoorbeeld de zetter Manoli, die een privé-handeltje drijft in kleine annonces in Durrels krant, en die bij een latere ge legenheid buskaartjes blijkt te hebben na gedrukt maar die na een berisping altijd vierentwintig uur lang feilloos werk levert, zodat Durrell er een gewoonte van heeft gemaakt ruzie met hem te zoeken als er meer dan gewoon drukke dag te verwach ten is; en de abt van het klooster op het nar burige eiland Patmos, die zich, misschien wel louter uit afkeer van de telefoon waar over hij sinds enige jaren beschikt, in het hoofd gezet heeft dat hij altijd weer opge beld wordt door mensen die vragen of zij op bezoek kunnen komen en die dan weg blijven. Het verhaal over de reis naar de na burige eilanden (Kos, Leros, Patmos) is een van de goede stukken van het boek; wel heeft het hier en daar weer een beetje die „verplichte" toon er is ook geen reden waarom Durrell ons al die eilanden zou beschrijven die hij aangedaan heeft, zelfs als hij er niets in het bijzonder over te vertellen heeft maar zijn verslag van de zeetocht in het kleine bootje heeft wer kelijk de smaak van zout en duisternis en golven. Materiaal was er genoeg voor dit boek, en de lezer die het een beetje na- ordent zal zich niet hoeven te beklagen over wat Durrell ervan gemaakt heeft, al wordt het dan niet duidelijk waar men met hemzelf aan toe is: zijn reserve blijkt bij voorbeeld uit zijn zwijgzaamheid over een vrouw die de naam E daagt, die ons van tijd tot tijd als een oude bekende wordt aangewezen, en van wie wij toch eigenlijk niet anders weten dat dat zij dik zwart haar heeft, af en toe een aardige opmer king maakt, en de schrijver van Egypte naar Rhodos is nagereisd. Maar misschien is E voor een ander boek bestemd. S. M. Minister 'Sunarjo: DJAKARTA De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr Sunarjo, heeft in een gesprek met Aneta over- de buiten landse politiek van Indonesië gezegd te ho pen, dat indien er een oplossing wordt ge vonden voor de vraagstukken betreffende de Unie en Nieuw-Guinea, hartelijke be trekkingen met Nederland zullen kunnen worden onderhouden Minister Sunarjo somde in het onder houd vier grote vraagstukken op, waar voor Indonesië zich bij het buitenlandse beleid ziet geplaatst. De unie en Nieuw- Guinea staan op de derde en vierde plaats. De eerste twee vraagstukken zijn die van een bilateraal verdrag met Japan waar in begrepen de kwestie van de herstelbeta lingen en van het vestigen van diploma tieke betrekkingen met de Sovjet-Unie, een kwestie waarvan de afhandeling voor heen vertraagd is geweest. De belangstelling voor de lezingencyclus over de onderwerpen, die op de Tweede Assemblée van de Wereldraad van Kerken in Evanston (V.S.) aan de orde komen, is zo groot dat de ruimte in het Frans Hals museum te beperkt blijkt te zijn. De Oecu menische Raad van Kerken van Haarlem en Omgeving, die in samenwerking met de Volksuniversiteit deze lezingen organiseert, heeft thans voor dit doel de beschikking gekregen over de Remonstrantse Kerk in de Wilhelminastraat. Daar zullen dus de lezingen worden gehouden. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen, DE ADMINISTRATIE. Het Voorlichtingsbureau van de voe dingsraad meldt: Toetjes vormen steeds een geliefd onderdeel van de warme maaltijd. Het is dan ook plezierig om na de hoofd gang te blijven tafelen, eerst in af wachting van hetgeen komen gaat, dan genietend van het lekkers, dat de huis vrouw tot waardig slot van de maaltijd heeft gebrouwen. Een vla of wat fruit is na een zware stamppot wel zeer geschikt. Dikke pap, warme schoteltjes vinden vooral 's win ters grage aftrek. In het algemeen is een melkgerecht het aangewezen toetje, wanneer het gezin weinig melk drinkt. Ook is het een goed besluit van een maaltijd waarin geen of slechts weinig vlees, vis of ei voorkomt. Het dissert behoeft geen hoofdbre kens te kosten, er zijn mogelijkheden te over voor afwisseling in kleur, vorm, smaak en garnering. Custardvla met banaan 3/4 l. melk, 40 g. (4 eetlepels) custard- poeder, 35 g. (2 eetlepels) suiker, een halve citroen, 2 bananen. De melk op een half kopje na aan de kook brengen met een heel dun afge sneden schil van de citroen en zachtjes een kwartiertje laten trekken. De ci troenschil verwijderen. Het custardpoe- der aanmengen met de achtergehouden melk tot een glad papje. Dit onder roe ren in de kokende vloeistof schenken. De vla op smaak afmaken met suiker en een weinig citroensap. De bananen pellen, in schijfjes snij den en gelijkmatig door de vla verde len. Het gerecht in een schaal overdoen. Havermoutpudding 3/4 l. melk, 40 g. (6 eetlepels) haver mout, 30 g. (3 eetlepels) puddingpoe- dere 35 g. (2 eetlepelssuiker, zout. De melk aan de kook brengen met iets zout. De havermout er in strooien en zachtjes gaar laten worden in onge veer 20 minuten. Het puddingpoeder met de suiker vermengen en onder roe ren bij de havermout strooien. De massa na een paar minuten koken overdoen in een met koud water omgespoelde puddingvorm. De pudding stijf laten worden, stor ten en geven met een vruchtenpapsaus, bijvoorbeeld van kersen-, bessen- of sinaasappelsap. Pruimenschotel 150 g. gedroogde pruimen, 200 g. oud brood, I1/dl. melk, 60 g. (4 eetlepels) suiker, desgewenst een eidooier, be- sch'-itkruim, boter of margarine. De pruimen een nacht weken in ruim water. De volgende dag de vruchten gaar koken in het weekwater met een deel van de 'suiker. De pruimen ontpit ten en in stukken snijden. De korsten van het brood snijden en dit in sneden verdelen. De sneden weken in een mengsel van melk, suiker en desge wenst eidooier. Brood en pruimen laag om laag in een vuurvaste schotel overdoen, waarbij de bovenste laag door brood wordt ge vormd. Een paar klontjes boter of mar garine en een extra laagje suiker er op leggen. De schotel zachtjes een half uur ver warmen, op het fornuis of in de oven. In het laatste geval het gerecht be strooien met beschuitkruim en niet-af- gedekt bruin laten worden. Rijstpannekoekjcs (pl.m. 16 stuks). 200 g. bakmeel of bloem, 3 dl. (2 kopjes) melk, een kopje koude gekookte rijst, zout, 2 theelepels kaneel, boter, margarine of olie, suiker. Een weinig zout en twee theelepels kaneel door het bakmeel of de bloem zeven en deze met 2 dl. melk tot een glad beslag kloppen dit verdunnen met de rest van de melk. De gaar ge kookte rijstkorrels met een vork van elkaar losroeren en door het beslag scheppen. In de koekenpan een laagje boter, margarine of vet heet laten wor den. Een paar lepels beslag er in leggen en de koekjes bruin en geheel gaar bak ken. Ze dan keren en aan de tweede kant bruin bakken. De koekjes warm of koud opdienen, met suiker bestrooid. OVER zijn krant heen keek de heer met de grijze vilthoed, die aan een tafeltje op het café-terras zat, naar degene die zich zoeven in de stoel tegenover hem had laten neerzakken. Hij zag een kleine man met een lange baard, die schichtige blik ken om zich heen wierp. De heer hield nog enkele ogenblikken vast aan'zijn houding van belangstellende krantenlezer, vouwde daarna de krant £oe en stak hem met lang zame bewegingen in zijn buitenzak. Oplet tend bekeek hij de kleine figuur met de grauwe baard, die afgeleid door zijn bestel ling bij de kellner, een zwarte koffie, geen aandacht aan hem schonk. De heer wist dat hij een vooruitziende blik had. Met feilloze zekerheid wist hij dat hij binnen enkele minuten aangesproken zou worden. En inderdaad, het duurde niet lang, of de man tegenover hem begon zich te excu seren dat hij het woord tot hem richtte. Neemt u mij niet kwalijk, begon hij met een stem waarin een buitenlands ac cent de boventoon voerde, mag ik u iets vragen? Maar laat ik me eerst even voor stellen. Professor Fruitema. Ah, zei de man met de grijze vilthoed, dan bent u de bekende Juist, antwoordde de professor, die ben ik. Ik houd lezingen zoals u wel weten zult, over de leer van Freud. Misschien heeft u reeds opgemerkt, dat ik een tikje nerveus ben. Hij streek zich enige malen over zijn baard. Dit heeft een oorzaak, vervolgde hij. Natuurlijk heeft dit een oorzaak. U zult wel iets afweten van de causaliteits- theorie? Maar om op mijn vraag terug te komen. Ziet u soms iets vreemds aan mij. Maak ik bij voorbeeld de indruk op u van iemand die slaapt? De heer in het grijze vilt zag hem enige seconden doordringend aan. Toen schudde hij met een beslist gebaar cyitkennend het hoofd. U maakt een zeer heldere indruk op mij, zei hij toen. Zichtbaar teleurgesteld liet de professor het hoofd op de borst rusten, wiegde een paar keer smartelijk heen en weer en zag daarna zijn toehoorder met hulpeloze blik ken aan. Luister, sprak hij. U moet mij helpen. Ik zit met een probleem, zo moeilijk, dat geen enkele Freudiaanse theorie er op van toepassing kan zijn om het op te lossen. Maar laat ik u eerst vertellen wat mij overkomen is, zodat u zich een oordeel hieromtrent kunt vormen. U moet dan we ten, dat ik gisteravond na de lezing, die ik voor een groep studenten hield, naar mijn hotelkamer ben gegaan, me uitkleedde, na een hapje te hebben gegeten. Tussen twee haakjes," dat was natuurlijk onverantwoor delijk, dat eten. Men behoort nu eenmaal niet met een volle maag naar bed te gaan. Enfin, zoals gezegd, ik beeaf mij te bed en viel onmiddellijk in een diepe slaap. Heeft u het tot dusver begrepen? De heer met de grijze vilthoed knikte ijverig en mompelde als een devoot student van „ja professor". Juist, juist, vervolgde de professor. Ik viel dus in een diepe slaap en droomde, dat ik droomdeHeeft u dat? Ik droom de dat ik droomde. Dat zijn dus twee cir kels om elkaar. Laten we zeggen droom A. is omsloten door droom B. In droom A. moest ik een lezing gaan houden. Ik begaf mij op weg naar het universiteitsgebouw, maar onderweg merkte ik plotseling, dat ik vergeten had mijn schoenen te verwis selen. U moet weten, dat ik het mij steeds, wanneer ik niet in officiële aangelegen heden verwikkeld ben, gemakkelijk maak door op deze schoenen rond te lopen. De Drofessor haalde zijn voeten onder het tafeltje vandaan en toonde de heer zijn schoenen. Het waren een paar tot op de draad versleten gymnastiekschoenen, die hem reeds in de jongelingsjaren ontgroeid hadden moeten zijn, want zijn grote tenen aanschouwden zeker niet voor het eerst het daglicht. Nadat hij verbaasd de voeten van de professor bekeken had, richtte hij zijn blikken weer naar boven en zag de profes sor vol verwachting aan. Nu dan, ik liep dus op straat. Heeft u dat? En merkte dat ik niet het juiste paar schoenen aan had. Zij bevonden zich in de actetas, die ik onder de arm droeg. Ik zag om mij heen waar ik de schoenen het best verwisselen kon en ontdekte een telefoon cel, waarachter zich een kleine ruimte be vond, die een doorgang langs de huizen kant mogelijk maakte. Ik verschool mij zo onopvallend mogelijk in deze kleine ruimte en verwisselde mijn schoenen. Ik liet ze daar liggen (U beseft wel dat dit een droom was) om ze op de terugweg weerde kunnen verwisselen. Wat dan ook gebeur de. Zoals ik reeds in het begin van mijn- lezing zei, het was een droom in een droom. Droom A. in droom B.. Een opzichzelf heel interessant geval. - Afwezig bleef de professor even voor zich uitstaren. Toen ik nu uit droom A. ontwaakte, was ik weer terug in mijn hotelkamer. Ik boog mij over de rand van het bed om te zien of mijn schoenen aanwezig waren. Tot mijn schrik kwam ik echter tot een onrust barende ontdekking: de schoenen waren nergens te bekennen. Onmiddellijk onder zocht ik de inhoud van mijn tas. Zonder resultaat. Ik ging terug naar de plaats waar ik de schoenen verwisseld had. Ook hier niets. De professor praatte hoe langer hoe op gewondener. Schichtig- bewoog zijn hoofd heen en weer. De heer mét de grijze vilt hoed kreeg moeite zijn verhaal te volgen. Maar ging de professor verder, op dit monient werd ik wakker uit droom B. Automatisch boog ik mij over de rand van het bed. Het gevolg was hetzelfde als in droom A. Geen spoor van schoenen. MENEER: hij greep de arm van de hem tegenover zittende vast. U moet mij helpen. Aan dit probleem is geen touw vast te knopen, laat staan een analyse. De heer met de grijze vilthoed keek pein zend voor zich uit en nam zijn kin tussen duim en wijsvinger. Toen richtten zijn ogen zich langzaam op de professor. Professor, sprak hij, worden er in uw hotel wel eens schoenen gepoetst? Met stomheid geslagen staarde de pro fessor hem aan. Enkele seconden bleef hij in deze houding volharden. Toen wierp hij het hoofd achterover, schopte zijn stoei achter zich weg en rende met opgeheven armen het plein over de binnenstad tege moet. Eureka, eureka, gilde hij. Limburg, 2 v. Manilla n. Los Angeles. Luna, 31 te Mersin. Lawak, 3 v. Honolulu n. Los Angeles. Limge, 5 te Libreville verwacht. Lutterkerk, 4 v. Bahrein n. Koewait. Maas, 31 v. Seville n. Tunis. Maasdam, 31 te Port au Prince. Maashaven, 1 te Cotonu. Marisa, 2 te Suez. Marken, pass. 1 Gibraltar n. Port Said. Marpessa, 1 te Houston. Modjokerto. 2 te Genua. Manto, pass. l Ouessant; n. Bilbao. Malea, pass. 31 Aden n. Shellhaven. Merwede, 1 v. Lake Charles n. Savana. Maashaven, 2 te Lagos. Macoma, pass. 3 Azoren n. Rotterdam. Mapia, pass. 3 Kp. Guardafui n. Port Said. Marisa, 2 v. Port Said n. Gibraltar. Marken, pass. 2 Algiers n. Port Said. Mataram, 3 v. Galveston n. Baytown- Meliskerk, pass. 3 Vllssimgen n. Rotterdam. Mentor, 3 te Messina. Metula, 3 v. Hamble n. Amsterdam. Mirza, 3 te Miri. Modjokerto, 3 v. Genua n. Port Said. Maasdam, 4 te New York verw. Maasland, pas. 3 Finisterre n. Amsterdam. Manoeran, 4 v. Safaja n. Djeddah. Markelo, pass. 3 Kp. Finisterre n. Liverpool. Meliskerk, 3 te Rotterdam. Myonia, 2 v. Curagao n Poro. Maasland. 7 te Amsterdam verwacht. Nieuw Amsterdam, 3 te New York. Notos, 2 te Rotterdam. Noordam, 2 v. New York n. Rotterdam. Omala. 31. te Balboa. Ovula, 2 v. Recife te Bahia. Ondina, pass. 2 Sabang n. Madras. Ootmarsum, 2 v. Galveston n. Brownsville. Oranje, 2 v. Napels n. Southampton. Oranjefontein, 3 te Hamburg. Oranje, 3 t.h.v. Algiers n. Southampton. Overijscl, 2 v. Port Soedan n. Djeddah. Peperkust, 31 te Freetown. Poelau Laut, 31 te Houston. Poseidon, 2 te Baltimore. Prins Fred. Hendrik 1 v. Lissabon te Cartagena Pnns Willem IV, 1 v. Trondheim n. Oslo. Prins Willem v. Oranje, 1 300 m. W.ZW. Lands End n. Hallfax. Pendreeht, pass. 2 Malta n. Mena el Ahmadi. Perna, 3 te Ilo Ilo. Phrontis, 3 te Aden. Prins Willem V, pass. 2 Gibraltar n. Napels. Pygmalion. 2 v. Lissabon 3 HO m. Z.ZW. Oporto. Prins Philips Willem, pass. 4 Las Palmas naar Dakar. Roepat, 2 te Pladju Rondo, 1 v. Cheribon te Semarang. Rijndam, 1 -24C m. W. Kp. Claer. Rempang, 1 v. Astoria te Manilla- Raki, 3 te Bremen. Ridderkerk, 4 te Mozambique. Rita, 3 v. Pladju n. Bangkok. Ruys, 3 te Tristar, da Cunha. Radja, 3 v. Bahrein n. Bombay. Ruys, 3 v. Tristan da Cunha n. Kaapstad. Salawati, 1 te Rotterdam. Saparoea, 31 v. Bombay n. Aden. Schie, 1 v. Istanboul te Izmir. Sibajak, 1 90 m. Z.ZW. Westp. Kreta. Singkep, pass. 1 Perim n. Beiawan. Slamat, 2 te Beyrouth. Sloterdijk, 1 v. Newport News n. Rotterdam. Stad Arnhem, 2 te Bahrein. Straat Soenda, 31 te Singapore. Salland. 1 v. Hamburg n. Amsterdam. Sehiedijk, 31 te Houston. Sheratan, 2 v Mena el Ahmadi n. Philadelphia Salatiga, 5 Manilla verwacht. Saroena, 3 v. Singapore n. Saigon. Scherpend recht, 2 v. Reykjavik n. Rotterdam. Sibajak, pass. 3 Bizerta n. Rotterdam. Sommelsdijk, nacht 1-2 v. Colombo n. Suez. Stad Alkmaar, 3 v. Newport Mon n. Narvik. Stad Amsterdam, 2 v. Immingham n. Narvik. Stad Breda, 2 v. Curagao n. Immingham. Stad Leiden, pass. 3 Finisterre 5 Melilla verw. Stad Maassluis, 3 te Narvik. Straat Banka, 3 te Hongkong. Straat Ma)akkav 3 te Adelaide. Sumatra, 4 te Penang. Stad Maastricht, pass 3 Ouessant n. Sluiskil. Stentor, 3 v. Amsterdam n. Antw. pass. 4 Vlis- singen. Slamat, 4 v. Port Said n. Aden. Soestdijk, pass. 4 Gibraltar n. Port Said. Stentor, 4 te Antwerpen. Tabian, 4 te Zamboanga. Telamcn, 3 te Maracaibo. Ternate, pass. 3 Vusslngen- Tero, 3 v. Pto. Alegre n. Montevideo. Thalatta, 3 te Aden. Titus, 3 te Tripoli. Trompenberg, 2 v. Le Havre n. Antwerpen. Tallsse, 2 te Djibouti. Tamo, 31 v. Buenos Aires n. Amsterdam. Teiresias, pass. 1 Perim n. Suez. Triton, 31 v. New York n. Curagao. Tawali, 2 te Genua. Trajanus, 3 v. Curagao n. Bachequero. Tara. pass. 3 Madeira n. Antwerpen. Ternate, 3 te Rotterdam. Utrecht, 3 te Southampton. Van Spilbergen, pass. 31 Dakar n. Antwerpen. Wieldrecht, pass. 1 Malta n. Gibraltar. Willemstad, 1 930 m NO. Barbados. Waterland. 2 te Montevideo. Willem Ruys. 2 120 m. W. Saban n. Beiawan. Waal, 2 te Oran. Waterman, 3 320 m. Z.ZW. Finisterre. Weltevreden, 2 v. Rotterdam n. Antwerpen. Woensdrecht, 2 v. Kiel n. Stanlow. Wonngiri, 4 te Tj. Priok. Willem Ruys, 4 te Singapore. Westeraam, vertr. 4 v. Rotterdam n. New York. IJsel, pass. 4 Ouessant n. Rotterdam. Zuiderkruis, 4 te Soerabaja. KLEINE VAART Arnoudspolder, vertr. 2 v. Lissabon n. Antw. Att, 2 Swansea te Rotterdam. Audacia, pass- 2 Hoek v. Holland n. Rouaan. Barracuda, 3 v. Gothenburg te IJmuiden verw. Betty Anne, vertr. 4 v. Belfast n. Deixoes. Bab-T, 30 v. Gooie n. Sete. Bernina, 1 v. Parijs n. Kolding. Bemisse, 1 v. Rotterdam te Rouaan. Birmingham, 1 v. Gooie n. Antwerpen. Cooisingel, 1 in Baai Galway n. Plymouth. Corrie, pas. 1 Brunsbtlttel 4 Sundsvall verw. Deneb. 1 v. Rotterdam te Hamburg. Diligentia, 1 Dover n. Thameshaven. Doklaan, 1 te Propriar.o. Dollard. 2 v Porsgrunn te Gent. Domburgh, 2 v. Rotterdam te Casablanca. Eljo, 31 v. Glasgow naar Garston. Eisen burgh, pass. 2 Kp. Roca n. Dulnkerkea. Fiducia, 2 v. Boston n. Terneuzen. Frans, vertr. 2 v. Blllingham n. Tyne. Frejo. 1 v. Antwerpen n. Cardiff. Harold, vertr. 4 v. Vlaardingen n. Brake. Haskerland, 2 v. Rotterdam te Hariingen. Hast III, 2 v. Rotterdam n- Londen. Hebe Nobel, 2 nog te Brussel. Hoflaan, 1 v. Swansea n. Les Sables d'Olonne® Henrica 1 v. Setubai n. Antwerpen. Ilias, 31 van Kopenhagen n. Amsterdam. Ingeborg 2 te Raufarhavn. Joost, 24 v. Sete n Londen. Jan Kreumer. 1 v. Boston te Great Yarmouth. Josien, l v. La Rochelle te Bordeaux. Kemphaan, 1 v. Fredericia te Riga. Leuvehaven, 3 v. Kopenhagen te Rotterdam. Lydia, 1 v. Stettin te Amsterdam. Larix, 28 v. Workington n. Sete. Marcella, pas. 1 Cherbourg n. Birkenhead. Markab, 2 v. Boston te Hansweert. Matthew, pass. 1 Kentish knock n. Southampton Mies, 1 v. Sehwarzenhuette n. Kiel. Myfem. 2 te Rouen verwacht. Mypuck, 1 v. Gooie n. Newcastle. Nero, 31 v. Gdynia n. Amsterdam. Netta. 2 bij St. Nazaire n. Nantes. Nonrd, pass 1 Trondheimfjord n. Aarhus. Pavo. 30 v. Gooie n. Bilbao. Ponto, 30 v. Barcelona n. Avonmouth. Ponza, 31 v. Karlsvik n. Zaandam. Plato. 1 van Bari n. Patras. Phecda. 1 v. Bordeaux te Fedala. Rose Marie 2 te Norresundby. Soemba, pass. 2 Minorca n. Mostaganem. Spes, 2 v. Garston te Rouen verwacht. Strijpe, vertr. 2 v. Casablanca n. Boness. Taormina, 2 v. Rotterdam n. Le Treport. Ton. 2 v. Rotterdam te Duinkerken. Jindicat Atque Pojit. pass. 1 Bornholm n. Gdynia Vrijburgh, 1 v. Bordeaux n. Casablanca. Walenburgh, 1 v. Bordeaux n, Rotterdam. Westersingel, 2 v. Rotterdam n. Waterford. Wim. 1 v. Ipswich naar Antwerpen. Westerdok, 1 te Ahus. Wilpo, 31 v. Kramfors n. Zaandam. Alderamin, 1 v. Rotterdam n. Calcutta. Alphacca, 2 v. New York te Trinidad. Arnedijk, pass. 1 Bermuda n. New Orleans. Akkrumdijk. 31 v. Rotterdam te Bremen. Aagtekerk, 2 v. Rotterdam n. Japan. Aalsdijk, 2 v. Rotte; ciam n. Hamburg. Aai dijk, pass. 2 Key-west n. Le Havre. AdJnda, 3 v. Pladju n. Makassar. Alcyone, 3 v. Montevideo n. Santos. Aldëramin, pass. 3 Ouessant n. Genua. Aletta, 4 te Pladju. Alnati, pass. 2 Abrolhos n. Rio de Janeiro. Alphacca, 2 v. Trinidad n. Rio de Janeiro. Alpherat, 3 v. Antwerpen n. Rotterdam. Aludra, 3 v. Recife n. Bahia. Amor, 2 v. Bremen n. Amsterdam. Amstellaod, 3 te Santos. Annenkerk, 3 te Singapore. Arendskérk, 3 v. Colombo n. Aden. Argos, 2 v. Barcelona n. Savona. Arkeldijk, 3 v. Bremen n. Rotterdam. Averdijk, 2 te Antwerpen. Aagtekerk, pass. 3 Ouessant n. Genua. Aibbcdijk, 3 v. Norfolk n. New York. Alhireo, 3 v. Bremen Hamburg. Aldsbi, 3 bij Weser. Al'genib. pass. 3 Fernando Noronha n. Las Palmas Alpherat, 4 te Rotterdam. Altair, 4 te Buenos Aires. Amsteldij'k, pass. 3 Fayal n. New Orleans. Arnedijk, pass. 3 Bahamas n. New Orleans. Baarti, 3 te Talcahuano. Bali, 3 v. Makassar n. Balikpapan. Ban,ka, 2 laat te Suez. Bloemfontein. 2 710 m. NW. Walvisbaai. BIijdendijk, pass. 3 Vlissingen n. New York. Boissevain, 3 v. Penang n. Mauritius. Bonaire, 3 300 m. Z.ZW. Flores. Boskoop. 3 250 m. W. Madeira. Breda, 2 te Rotterdam. Banka, 4 v. Port Said n. Genua. Billlton, 4 te Seattle. Boschfontein, pass. 3 ten Z. Kreta n. Port Said Caltex Delft, 3 ten ZO. punt Kreta. Caltex Leiden, pass. 3 Z.punt Sicilië n. R'dam Caltex Pernis, 4 te Sidon. Caltex The Hague, pass. 3 Finisterre n. Sidon. Chama, 2 Meer Maracaibo ten anker. Cistula, 3 v. Port Lincoln n. Port Piri. Congostroom, pass. 3 Vlissingen n. Bordeaux. Coi-illa, 4 te Adelaide. Caltex Nederland. 3 te Sidon. Diemerdijk, 1 v. Cristobal te Antwerpen. Dalerdijk, 2 v. Rotterdam n. Hamburg. Duivendijk, 3 te Rotterdam. Dongedijk, 31 te Sar. Francisco. Essp Rotterdam, 1 v. Purfleet n. Golf v. Mexico Elmina, 2 v. Dakar n. Amsterdam. Enggano, 3 te Colombo. Eos. pass. 3 Ouessant n. Gibraltar. Felipes, 2 v. Pladju n. Padang. Eemland, 1 te Itajai. Eendracht. 4 v. Bremen n. Rotterdam. Friesland (SSM) 4 Rotterdam verwacht. Gadilla, 1 v. Stanlow n. Curagao. Gaasterkerk, pass. 3 Vlissingen n. Rotterdam. Ganymedes, 2 te New Orleans. Garoet, 3 te Chittagong. Gaasterkerk, 3 te Rotterdam. Gouwe. 4 te Libreville. Gaasterland, 1 v. Rio Janeiro. Bestia, 2 te Port of Spain. Hydra, 1 v. Cristobal n. Curagao. Hector 31 v. Amsterdam n. Algiers. Hoogkerk, 3 te Colombo verw. Hathor, 3 te Burriana. Hera, 3 v. Port of Spain n. Paramaribo Hilversum, 3 te Sheerness. Haulerwijk, 4 te Montevideo verwacht. Hermes, 4 te Rotterdam. ■I-lathor, 3 te Valencia. Helena, 2 v. La Guaira n. Curagao. Indrapoera, 2 te Rotterdam. Jagersfontein, 2 v. Kaapstad n. Las Palmas. Jupiter, 3 te Malta. Ilos, 2 v. Napels n. Amsterdam. Japara KRL)l te Singapore. Karimun, pass. 1 Kp. St. Vincent n. Port Said Kota Inten. pas. 3 Miami n. Houston. Kota Inten, pass. 4 Key West n. Houston. Loosdrecht. 2 v. Aden n. Karachi. Laagkerk, 1 v. Beyrouth n. Genua. Lekhaven, 1 te Rotterdam. Langkoeas. 3 v. Trinidad n. Paramaribo. Lekkcrkërk, 4 te Madras. I.emsterkerk. 3 v. Gothenburg n. Hamburg. Leqppldskerk, 4 te Aden. Lieve" Vr'ouwekerk, 3 v. Calcutta n. Rotterdam Lindekerk, 3 v. Genua n; Antwerpen. Gedurende 3 dagen, Zondag 3, Maandag 4 en Dinsdag 5 Januari exposeren wij in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond aan de Tempeliersstraat Wij nodigen U beleefd tot een bezoek uit. Geopend van 1022 uur. Agente voor Haarlem en Omgeving Sub-agent «UW J Bedrijfspers. gevr. Lessen gevraagd ENGELS. Wie kan mij privé- les geven op Maandag 8.30- 10.30 n.m. in Haarlem-Z. of Heemstede. Gaarne brieven m. prijsopg. G 3081. Huish. personeel gevr. ZELFST. DAGMEISJE gevr. p. dir. of later. Boven 20 j. in gezin v. 3 pers. Slende- broek, v. Oldenbarneveldt- laan 11 (bij H.F.C.-terr.) BANKWERKERS. FOR- CEURS, MONTEURS, Leer lingen, aankomende en be kwame kunnen geplaatst worden. F. Dijkstra's Ver- lichtingsornamentenfabriek N.V., Spaarne 65, Haarlem. Aanmelden 24 uur. AANK. of GEVORD. KAP- STER gevr. G. v. Tussen broek, Rijksstraatweg 117. Tel. 22204. Woningruil NET JONG MEISJE gevr. v. d. midd.uren. Mevr. Bosch, Raamsingel 24. FLINKE IIULP in kl. gez. gevr. 3 a 4 ocht. p. w. Bron- steeweg 90, H'stede. FL. JONG MEIS.tE gevr. v. g. g. v. in gez. met 2 kl. kind. van 8.3012.30 u. Verbeek, Verspronckw. 103 I, tel. 18747 FLINKE WERKSTER gevr. 3 dagen p. 14 d. Aanm. 7-8 u. Droste, Bloemendaalseweg 170, Overveen. WERKSTER gevr. voor 3 da gen p. w. Narcissenlaan 18, Heemstede. NET MEISJE gevr. voor de ochtenduren of'enk. ocht. en 1 dag, wegens huw. der te- genw. hulp. Mevr. Stam- meijer, 2e Hasselaerstraat 4, b. d. Zijlweg. ZELFST. DAGMEISJE met spoed gevr. Loon f 20 p. w. Feitsma, Alexanderstraat 1 ONGEH. WERKSTER gevr. Dinsd.-, Dond.-, Vrijd.-och tend. Mevr. Hoenderdos, Schotersingel 149, H'lem. NETTE JUFFROUW gevr. in Automatiek, v. g. g. v. Brie ven G 3109. NET PERSOON gevr. ia Automatiek, voor de avond uren. Brieven G 3108. VRIJ HUIS met tuin agb. tegen huis geschikt voor dubbel bewoning. Liefst om trek Zijlweg. Oranjestr. 161. ZONNIG HUIS agb. Acacia- straat Bij Olmenstraat, 4 k., zold., gr. tuin m. sch. f 35 p. maand incl. verh. Gevr. gr. huis g. stand. Brieven G 3091 Diversen Huish. pers. aangeb. HUISHOUDSTER 33 j. b.z.a voor direct als zelfst. kracht in huishouding of moeder loos gezin. Brieven G 3099 B. z. a. NET MEISJE voor direct v. d. e. n. liefst met huis. verkeer in rustig gez. Hrl. of H'stede. Br. G 3089. FL. WERKSTER b. z. a. 1 dag of 2 halve d., z. g. g. v. Brieven G 3078. Huizen gevraagd KLEIN VRIJ HUISJE te huur of te koop gevr. Hrl. of omgev. bev. 3 a 4 kamers, enz. Br. Beethovenstr. 95-4 d. dame. Kamers gevraagd GED. VAN WONING gevr. omgev. H.-N., door echtpaar z. k. Brieven G 3097. EENV. Z. SLK., gez. door wed. op leeft., kast en stook - pl., eventueel w. maaltijd, Centr. P.G. Br. G 3085 WERKSTER gevr. 3 ocht. p. w. Di., Do. Zat. Aanm. Ver- spronckweg 21. Na 7 uur. DAGMEISJE van 85 uur. Zat.midd. en Zondag vrij. Spechtlaan 9, Aerdenhout. Tel. 27467. 2 KAMERS GEVR. m. kook- en stookgelegenheid, op nette stand voor dame ge vorderde leeftijd. Brieven G 3067. HUWELIJK. Nette jonge man 26 j. zoekt kennism. m. net eenv. meisje, geen R.K. Br. met foto, op erew. ret., no. 3098. WIE LEENT JONGEM. f 1000 Overwaarde aanw., terugbet. f 40 p. m. pl. rente. Brieven 5238 Wensing's Adv. Bur. Tempeliersstraat 32. EMIGRATIE, Wie wil mij helpen aan f 500.zonder r. Voor het land Can., terug betaling in Can. of Ned., voor 1955. Brieven G 3080. Te koop aangeboden 1 pers. OPKLAPBED met omb. (eiken) en spir. Wou- wermanstraat 79. Tel. 18213. KOUSEN REP. MACHINE, z. g. a. n., merk „Vitos", spotpr. f 200. Brieven G 3090 Goed functionerende twee dehands Philipsradio type 750 A. Fred. Hendrikl. 16, Haarlem. BROMFIETS merk AVROS f 275. Te bevr. na 6 uur. Ma- doerastraat 5, Haarlem. ZWARTE PIANO agb. Carl Ecke f 450. Bronsteeweg 90 Heemstede. G. M. C. VRACHTWAGEN „Banjo", geschikt voor kip per. Ook genegen te ruilen voor Ford of Chevrolet. Adr. Allard Piersonstr. 4, H.-O. Tel. 16209. Kamers aangeboden 2 GES'TOFF. KAMERS, kab. v. kookgel.BI'daal. Br. G 3092 4 KOZIJNEN met ramen aangeb. h. 1.52 M„ br. 0.77 M. De Clercqstraat 168. FL. WIT-EM. BADKUIP en dito kolenfornuis, z. g. a. n. v. Ostadestraat 19, Zand- voort. SOLEX f 200. Riouwstraat 2 Haarlem. Na 6 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3