Twee jonge runners van drijvende kraan gepikt WYBERT lUHRIIll f Gedramatiseerde episode uit vaderlandse geschiedenis Sleep sloeg los Drie jeugdige Heem stedenaren in arrest N. VAN BREEMEN Co. - TEL. 10070 De nieuwe „Gy sbreght Ben nebroek 'grieven aan de redactie Reddingsboot bracht tweetal naar IJmuiden Overal dreigt besmetting Nieuwe fabriek in Haarlem-Noord Brand in huiskamer Ook Zandvoort paraat Verdacht van serie diefstallen en inbraken Duitse automobilist overleden na botsing op overweg Huldiging van hoofd conducteur J. H. v. Seggelen Plan voor vogelpark in Apeldoorn Burgerlijke Stand Geslaagde uitvoering van R.K. Toneelvereniging „Bennebroek" In Amsterdam gleden f 15 auto's van de weg MAANDAG 4 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE EERSTE REIS, die de 16-jarige Jan Gardie uit het Westlandse tuindersdorp Kwintsheul als runner maakte zal hem zijn hele leven heugen. Want als de kleine „Neeltje Jacoba" gistermiddag niet met veel moeite langszij de drijvende kraan KS 5 was gekomen toen dit gevaarte stuurloos op de onstuimige zee voor Noordwijk op drift was geraakt, hadden hij en de achttienjarige Herman Sprang het wel eens niet na kunnen vertellen. De lichter, die tot een uur of twaalf achter de sleepboot „Ebro" van Smit door de sterk aanwakkerende Noordwester had gedanst op weg van Rotterdam naar IJmuidcn, liet het omstreeks dat uur afweten. De tros sprong en de „Ebro" kon geen contact meer met haar sleep krijgen. Met een zevenmijlsvaartje begon de KS 5, eigendom van Tomsons havenbedrijf, aan de weg terug en het was een geluk, dat de wind niet meer in de Westhoek zat, want dan was dat bakje met zijn hoge opbouw (12 ton hefvermogen) reddeloos op het strand gesmakt. Nadat de sleepboot „Noordzee", die al eerder in Jmuiden was binnengelopen, eveneens met een lichter voor Amsterdam, vergeefs had geprobeerd contact met de verloren sleep te maken, ging er een nood sein de lucht in en voeren zowel de red dingboten van Noordwijk als IJmuiden uit, om de twee, op de KS 5 achtergebleven runners er af te pikken. Zware groiulzceën De Noordwijkers zijn al gauw terugge gaan. Door zware grondzeeën heeft echter schipper Jaap van der Meulen zijn prooi „om de Zuid" gevonden: ter hoogte van het Noordwijkse radiostation dreef de stuur loze kraan op een branding, die haar schuimtoppen hoog naar de gesluierde hemel hief: windkracht zeven tot acht. „Neeltje" geschramd De mooiste plaats om de beide jongens van de lichter te halen was onbruikbaar, omdat daar een stuk van de opbouw ge vaarlijk in de weg zat, maar de tweede keer is het gelukt: Herman en Jan zijn roetzwart overgestapt op de „Neeltje", die een paar fikse schrammen aan bak boordshek kreeg door een onzachte aan raking met het berghout van de kraan. Auto's Schipper Van der Meulen was kort in zijn commentaar: „het was zwaar met die vuile zee, maar de tweede keer lukte het..." De Zuid in De kraan heeft inmiddels gisteravond haar eigen weg naar het Zuiden gezocht. Vóór de runners haar verlieten, hebben ze een rood toplicht gehesen, zodat er althans iets van het gevaarte te zien was. De slepers van Smit zijn er op uit getrokken om de „vluchteling" te achterhalen. Vanmorgen bij de Hoek De sleepboot „Ebro", die de ki'aan in de avond dwars van Katwijk ontdekte, is het gevaarte later in de duisternis uit het oog verloren. De laatste peiling was van 20.40 uur. Uit Hoek van Holland vertrokken in de avond de sleepboot „Waterweg" en het bergingsvaartuig „Zeeleeuw", maar voor een ieder was het parool: wachten op het daglicht. De sleepboot „Schelde" voer terug naar Hoek van Holland en de sieeppoor „Noordzee" kreeg opdracht koers te zetten naar Maassluis. De sleepboot „Goeree" bleef in de buurt van de „Ebro" om te assiteren bij het bergingswerk van de kraan. In de vroege Maandagochtend vond men de kraan even ten Noorden van Hoek van Holland. De „KS 5" was nog niet aan de grend geraakt, maar dreef al tussen de tanken, ongeveer vier mijl Noord Noord West van het Westhoofd van de Waterweg. Het lukte het bergingsvaartuig „Zeeleeuw" niet enige runners over te zetten. Vanmor gen om negen uur meldde-- de sleepboot „Goeree", dat ze zou terugkeren naar Hoek van Holland, wegens lekkage in de voor- piek. Vermoedelijk heeft het schip al ge stoten op een bank. ADVERTENTIE In volle treinen, trams of bussen, loert de verkoud- heidsbacil. Be scherm Uw keel en voorkom ver koudheid met De N.V. Saturnus heeft het fabriekscom plex aan de Transvaalstraat in Haarlem- Noord van de Haarlemse Stoomverffabriek gehuurd om er haar bedrijf te vestigen. De N.V. Saturnus is een dochteronder neming van de N.V. Boeke en Huidekoper, de bekende handelmaatschappij in land bouwwerktuigen. Zij is onlangs opgericht en legt zich in het bijzonder toe op de han del in nevel- en sproeiwerktuigen voor de landbouw. In het nieuwe pand zal zij ech ter ook een deel van de fabricage in deze installaties ter hand nemen. Aan ongeveer twintig man zal werkgelegenheid worden geboden, doch dit aantal is uiteraard voor uitbreiding vatbaar. De Haarlemse Stoomverffabriek zal worden overgeplaatst, doch de directie kon ons nog niet meedelen waarheen. In de tweede helft van deze maand zal een ge deelte van het machinepark worden ge veild. Een zesjarige jongen waarschuwde Zon dagmorgen om kwart voor acht zijn vader, wonende aan de Thorbeckestraat, met de mededeling, dat er veel rook in de huis kamer stond. Het bleek, dat gordijnen en enige stoelen in brand stonden. Met behulp van de door de echtgenote van de bewoner gewaarschuwde buren is het vuur met em mers water geblust. Vermoed wordt, dat de ooi-zaak kortsluiting in het radiotoestel is. Verbrand zijn de vitrage, overgordijnen, een crapaud en een tafeltje. Brandschade kregen het radiotoestel, een crapaud, behang en kleding. Zondag is ten Noord-Westen van IJmuiden een lichter met aan boord twee runners losgeslagen van de sleepboot ,.Ebro". De beide runners werden door de redding boot Neeltje Jacoba" in veiligheid gebracht. De Zandvoortse Boulevard zag Zondag middag zwart van de kijklustigen, die naar de kust waren gelokt op de mare, dat zich voor Zandvoort een schip in nood zou be vinden. Inderdaad werd omstreeks half drie de Zandvoortse reddingboot „C. A. Dudok de Wit" door de bemanning, gekleed in hun lichtgele oliejassen en Zuidwesters, naar het strand gereden, gevolgd door de wagen met het wippertoestel. Dit was een gevolg van een waarschuwing welke de voorzitter van de Koninklijke Noord- en Zuidhol landse Reddingmaatschappij aan het hoofd van de Zandvoortse kustwacht had gege ven. Korte tijd later kwam de heer E. Th. de Booy naar Zandvoort, waar ook de bur gemeester en zijn echtgenote van hun be- met het wippertoesteld. Dit was een gevolg Omstreeks kwart over drie kwam het bericht, dat de beide opvarenden van de lichter door de „Neeltje Jacoba" van boord waren gehaald, zodat toen het Zandvoortse materiaal naar het botenhuis kon terug keren. Als verdacht van een aantal inbraken en diefstallen, gepleegd in Heemstede, Haar lem en Amsterdam, heeft de Heemstcedse recherche drie jongens van zeventien jaar uit Heemstede aangehouden. Een van hen heeft bekend op Oudejaarsdag uit een fi liaal van een winkelbedrijf te Heemstede een bedrag van 800 te hebben gestolen. Op 31 December kreeg de politie te Heemstede kennisgeving van een diefstal door middel van braak in een kruideniers winkel aan de Raadhuisstraat aldaar. Een ruit van een kantoor was vernield en een bedrag van 800 werd vermist. De Heemsteedse politie stelde een onder zoek in en als verdacht van diefstal heeft zij drie jongens van zeventien jaar aange houden. Zij waren slagersleerling, bloe mistknecht en stoffeerder van beroep. Het drietal deelde de politie mee, dat het op 30 December gepoogd heeft in te breken in de winkel. De jongens zijn echter door de komst van de filiaalhouder op de vlucht geslagen; zij hadden zich beperkt tot het verbreken van een ruit. Een der jongens is des nachts alleen terug gekomen en heeft bekend het bedrag van 800 te hebben ge stolen. Hij was bij de aanhouding nog in het bezit van het geld. De politie heeft een nader onderzoek in gesteld en toen is gebleken, dat de drie jongens zich in het afgelopen jaar nog aan diverse diefstallen en inbraken in Heem stede hebben schuldig gemaakt. Zij beken den diefstal van geld en sigaretten uit een kiosk en consumptietent in het wandelbos Groenendaal. diefstal van geld uit een kan toor van een bloembollenbedrijf en voorts kwam aan het licht, dat de jongens betrok ken geweest moeten zijn bij inbraken in Haarlem en Amsterdam. De drie jongens zijn ook door de Haar lemse politie gehoord en hebben meege deeld, dat zij zich hebben schuldig gemaaki aan een inbraak, gepleegd in de nacht var 22 op 23 Mei jl. in het clubgebouw van dr Haarlemse Lawn Tennisclub aan de Span jaardslaan, waarbij de buit bestond U' een bedrag van f 1.25, enkele flesjes limo nade, koeken, rollen pepermunt, rolletje drop en pakjes kauwgom en van een po ging tot inbraak in de avond van 24 De cember bij een kwekerij aan de Koningir neweg. De aangehoudenen zullen aan de justi' worden overgeleverd. Op een met knipperlichten beveiligd overweg bij Berkum in de gemeente Zwol lerkerspel is Zondagmiddag een auto door een electrische trein aangereden. De auto mobilist, de 47-jarige Duitser A. H. Fisoher uit Aaien in Wiirtemberg, weixl zeer ern stig gewond. Hij is enige uren na het onge luk in liet Sophiaziekemhuis te Zwolle overleden. Het treinverkeer had een uur vertra ging. Tijdens de huldiging van de hoofdcon ducteur van de Nederlandse Spoorwegen, de heer J. H. van Seggelen, die Zaterdag veertig jaar bij de maatschappij werkzaam v/as en die tevens afscheid nam om van zijn pensioen te genieten, is hem verzocht zijn sociale werk voort te zetten. De vakbe weging en de geheelonthouding, die reeds veel steun van de heer Van Seggelen ont vangen hebben, vroegen hem medewerking voor de toekomst en in zijn dankwoord zegde hij steun toe. Des morgens werd hij in Amsterdam op de hoofdinspectie ontvangen; hoofdinspec teur mr. J. P. A. van Ballegoyen de Jong sprak hem namens dê directie toe en over handigde een geschenk in enveloppe. Daarna volgde een huldiging in de tweede klasse wachtkamer van het Haarlemse station. Hoofd-stationschef, de heer J. Wij mans, richtte zich het eerst namens het per soneel van het station en van de treinen tot de jubilaris om hem dank te zeggen voor ziin werk. Spreker had door de arbeid van de heer Van Seggelen, die alleen met de trein langs 't station ging op gezette tijden, niet veel te maken. Hij had er echter waar dering voor en bood namens het personeel een huiskamerlamp aan. De heer H. Hogenhout, treinconducteur, sprak namens de dienst exploitatie tweede afdeling woorden van dank; hij herinnerde er aan, dat de heer Van Seggelen er slag van had met het publiek om te gaan. Deze bezat een grote dosis mensenkennis om moeilijkheden in de juiste banen te leiden. Thans neemt hij afscheid van zijn werk, maars preker hoopte, dat dit nog niet be tekende afscheid van de vakbeweging en de Snelverkeers Onthouders Vereniging. Als collega sprak de hoofdconducteur, de heer A. J. Lucassen; ook boden gelukwen sen aan de heren C. de Gooyer, commies van de buitendienst, en Bossers, chef van het stationskantoor. Namens het vakgroepsbestuur en de af deling Haarlem van de Nederlandse Ver eniging voor Vervoerspersoneet uitte de heer G. Koot zijn waardering voor de arbeid van de heer Van Seggelen voor de vakbeweging. Het hoofdbestuur van de Snelverkeers- Onthouders Vereniging was vertegenwoor digd door de heer M. Nonhebei uit Utrecht en de afdeling Haarlem en de Noordhol landse propaganda-commissie door de heer A de Zwart. Beiden voerden het woord en herinnerd werd aan het werk, dat de jubi laris voor de Nederlandse Spoorwegen, voor de leden van het personeel en voor de ge zinnen heeft gedaan door propaganda te maken voor de geheelonthouding. Ook sprak de heer Vilstar uit Arnhem over de S.O.V. Alvorens de heer Van Seggelen veertig jaar geleden bij de Spoorwegen kwam, be hoorde hij tot de oprichters van de Centrale Bond van Transportarbeiders; de heer J. Bousema was destijds voorzitter en deze bood enige tekeningen aan. Voorts heeft de gepensionneerde spoorwegman, de heer Hirs, herinneringen opgehaald. Des middags hield de heer Van Seggelen een receptie, waarop vele gelukwensen hebben aangeboden. B. en W. van Apeldoorn hebben de raad medegedeeld dat in overleg met de voor- ontworpen voor de stichting van een vogelpark in „Berg en Bos" te Apeldoorn De gemeente Alphen aan de Rijn is Avi fauna na het faillissement zelf gaan ex ploiteren. B. en W. van Apeldoorn zijn van mening, dat iets dergelijks in Apeldoorn, waar de omgeving daarvoor geschikter is, zeker mogelijk moet zijn. De vroegere eigenaar van Avifauna, de- heer G. van den Brink, zal de vogels le veren en zich tevens aan de gemeente ver binden als adviseur tegen een beloning van 5 pet van de bruto omzet. De heer Van Den Brink vraagt een over eenkomst van tien jaar met de gemeente. Het ligt in de bedoeling de exploitatie van het vogelpark in handen te geven van een stichting. Geschat wordt, dat de totale investering f 365.000 zal bedragen. HAARLEM, 31 December 1953 ONDERTROUWD: 31 Dec., J. II. J. Bik en A. J. M. E. Walgering; A. Herman en E. Kion. GEHUWD: 31 Dec., G. Drost en H. de Wijs; A. J. M. Schade en Chr. M. Blaas. BEVALLEN van een zoon: 29 Dec., A. E. DriehuizenVeldhuijzen van Zanten; 30 Dec., P. J. Spaapen—Kimmel; W. A. Rubach Scheffer; H. Ket—Jacobs; H. G. van den BosLatour; A. GerritsSchmitz; 31 Dec., K. S. van DeventreTimmermans; C. C. Kloek—Kcijzer. BEVALLEN van een dochter: 29 Dec., J. M. van der KroftCornelissen; 30 Dec., J. M. van GelderLodder; M. E. de Vrijer— van Limburgh; M. A. VinkenNieuwendijk; 31 Dec., P. M. FranseMoerkerk. OVERLEDEN: 29 Dec., A. Iking, 48 j., Pal- lastraat; J. P. Baas, 69 j.., Verspronckweg; F. B. W. Schaper, 74 j., Gasthuisvest; A. C. H. Swaanswijk—Nobels, 74 j„ Leidscvaart; W. J. van der Vest, 1 m., Hazepaterslaan; A. J. van der Vaart, 75 j., Emostraat; B. Lommer- sevan Riek, 69 j.. Kamperlaan. ADVERTENTIE 99 De vrienden van de Nederlandse Come- die ontvangen van tijd tot tijd gestencilde circulaires, waarin de artistieke leiding van het gezelschap toelichtingen verstrekt op de aanwinsten van het répertoire. In de laatste aflevering daarvan heeft Johan de Meester zijn visie op de obligate „Gys- breght van Aemstel' onthuld: „Wij hebben bij de instudering in alle opzichten meer gestreefd naar eenvoud en echtheid dan naar barokke schoonheid". Verder spreekt de regisseur in zijn beschouwing van „een Hollands spel van ridders en soldaten, in Simpele, slordige kleding, die al een jaar j lang op het oorlogspad zijn in een mistig, modderig polderland". In deze realistische opvatting hebben wij dan ook inderdaad de „Gysbreght" te zien gekregen. Het is waarschijnlijk, dat de te leurstellende ervaring met „Het leven een droom" van Calderón tot dit wantrouwen in de bruikbaarheid van de barokke vorm heeft bijgedragen. Als Johan de Meester opmerkt: „Veel verschillende, dikwijls te- genstrijdige invloeden hebben op Vondel 1 ingewerkt, maar in de Gysbreght heeft hij j die met geniaal stijlgevoel weten te ver- 1 enigen tot een poëtische en dramatische eenheid, tezamen gebonden door zuivere vroomheid" dan vergeet hij daarbij, dat wij daarmede juist midden in de barok zitten Er is in dit treurspel dan ook geen sprake van eenheid, maar van tweeheid, namelijk van antieke vorm en christelijke inhoud, van beeld en zin. De antithese is er het wezenlijke kenmerk van. Het zou de moeite waard ziin daar die per op in te gaan, vooral nu Johan de Mees ter als het ware door zijn overigens zeer te waarderen voorstelling de weg heeft vrijgemaakt naar een terrein, waarop de paarsgewijze verdubbeling van elkander wederzijds doordringende motieven tot volle bloei kan komen. Veel van het thans gekozen compromis blijkt immers aller minst noodzakelijk. Men kan namelijk het anachronisme uit Vondels spel niet weg denken. Door de middeleeuwse costume- ring en de realistische stoffering van het landschap feen goed geslaagd décor van Nicolaas Wijnberg met prachtig daarin kleurende kleding) krijgt men weliswaar de door de regisseur gewenste aansluiting bij de ons uit de geschiedenisboekjes bij gebleven riddertijd, maar men loopt gevaar de diepere betekenis te verspelen. Het soms zelf grove naturalisme steekt in de schil- „.it, - derende tekst, in het vers, dat nu mede van Avifauna een plan t$rtof)r do QD versob(,rinK gerichte»behande ling in zijn wezenlijke functie werd aan getast. Er sprak een aan verwondering grenzen de menselijkheid uit de openingsmonoloog „Het hemelse gerecht'. Han Bentz van den Berg wist deze echtheid van scène tot scène al naar gelang der omstandigheden vol te houden. Maar toch geloof ik bij alle waardering voor zijn nobele, veelzijdige ereatie dat er in de titelrol plaats is voor veel meer pathos, dat er vooral in het begin een zekere hovaardij tot uitdrukking moet worden gebracht, als men althans in de „Gysbreght" een treurspel wil zien. Door het stellen van zelfbewuste, mense lijke grootheid en wereldse pracht tegen over het deemoedig knielen voor de hemel se macht aan het slot. wordt immers een innerlijke ontwikkeling weerspiegeld, waar van thans niets bleek. Ank van der Moer speelde haar Badeloch kennelijk geheel naar de climax in het bewogen afscheids- tafreel van het vijfde bedrijf. Haar door liefde ingegeven ongerustheid en angst wa ren zeer suggestief, tenslotte zelfs bijna ontroerend. Eindelijk zag men nu eens een bevredi gende oplossing van het probleem dei- reien: de zeggers daarvan kwamen als daaraan deelgenomen hebbende figuren uit het toneelbeeld naar voren. Speciaal die over de echtelijke trouw was zeer geluk kig uitgevallen. Het moet trouwens vast gesteld worden dat Louis van Gasteren, die in de plaats van de vlak voor de première ziek geworden Bob Goedhart optrad, zich schitterend van zijn taak kweet. Angst voor rhetoriek leek de anderen te remmen, in het bijzonder Ellen Vogel, die haar blijd schap over de bevrijding van de stad veel jubelender had mogen uitzingen. Kunnen deze reien het wel zonder muziek stellen? Over het algemeen trouwens liet het ge- De nieuwe Gysbreght (Iian Bentz van den Bergmet zijn Badeloch (Ank van der Moer) bij de Nederlandse Comedie. luidsdécor veel te wensen: alles vraagt om klokken, om krijgsrumoer, om trom geroffel. En om orgeltonen, ook de tekst, hoe moeilijk aanvaardbaar dit ook voor modern ingestelde acteurs mag zijn. In hei Vrijzinnig Protestants Jeugdhuis anti de Gedetnpie Oude Gracht heeft de Zand voortse kunstschilder A. E. de Boer Zaterdagmiddag zijn Haarlemse kinderschi'lder- school geopend. De heer De Boer met een groepje van zijn pupillen tijdens de eerste lesmiddag. De opkomst van de kinderen bleef op deze eerste middag, er waren er ongeveer dertig, enigszins beneden de verwachtingen, maar de heer De Boer heeft goede hoop, da; dit aantal na de Kerstvacantie zal verdubbelen. Trouwens nog steeds melden zich kinderen aan en men heeft thans het plan opgevat om ook in Hillegom een „filiaal" van deze schilderschool op te richten. ..Want", zo zegt. de heer De Boer hier in Zandvoort zijn we zo langzamerhand wel uitgekeken". Te weinig plastiek Wezenlijk tekort schoot deze opvoering wat betreft de taalplastiek. Ton Lutz toonde bij het bodeverhaal (hij zag er in derdaad in zijn verfomfaaide plunje uit alsof hij zo uit het heetst van de strijd was gekomen, maar dat deed weerlijk niets ter zake!) wel degelijk emotie. Maar deze be wogenheid kwam niet of onvoldoende naar buiten. Men moet zo'n monoloog beschou wen als een gesproken film en dan kreeg men te constateren dat de projectie te zwak was, ook al door de miskenning der waarde van enjabementen, assonanties en andere „schilderende" hulpmiddelen. Dit geldt eveneens voor Henk Rigters, die Arend van Aemstel speelde en eigelijk alleen geheel bevredigde in de ensembles. Een knappe prestatie leverde Henk van Ulsen, die van Vosmeer de Spie een spor tieve waaghals maakte. Hij kon echter al lerminst de sluwere uitbeelding van Cor Hermus of zelfs die van Ben Groenier doen vergeten. John Gobau was als de Heer van Vooren volstrekt onverstaanbaar, waarschijnlijk tengevolge van de gewilde vereenvoudiging. Met genoegen zag men Philippe la Chapelle als Abt Willebrord en met lof moet de wijze worden gereleveerd, waarop Hans-Kaart de rol-van Bob Goed hart als Broer Peter overnam. Maar al met al was deze „Gysbreght" een degelijk en met respectabele bedoelingen voorbereide vertoning, die niet zal nalaten alom indruk te maken en die wij vooral met vreugde be groeten, omdat er een vatbaarheid voor verbetering bestaat. Over de Nieuwjaarswens schreven wij reeds in het kort. De Bruiloft van Kloris en Roosje was door Henk Rigters in scène gezet. Bep Dekker en Guus Oster waren de speelse Elsje en Krelis en Hans Kaart was zeer vermakelijk als de dikke boer, waarbij hij niet aarzelde ons nu reeds van i zijn vocale talenten te doen genieten. Mimi Boesnach was een hartelijke en gevatte Pieternel naast de geroutineerde Thomas- vaer van Paul Huf, die deze rol voor ae tiende keer vervulde. DAVID KONING. De R.K. Toneelvereniging „Bennebroek" is het nieuwe jaar begonnen met een goede opvoering van het toneelstuk „Mijnheer Pastoor" door Johan Blaaser. Het is de geschiedenis van een pastoor die het in zijn nieuwe parochie niet bepaald gemak kelijk heeft met verschillende zijner pa rochianen. „Bennebroek" heeft van dit niet gemak kelijke en vooral lange spel eerst tegen twaalf uur zakte het gordijn voorgoed een inderdaad voortreffelijke opvoering gegeven, waaruit weer eens. opnieuw is ge bleken over welke voortreffelijke krach ten deze vereniging beschikt. Arn. Mense was een goede „Mijnheer Pastoor", Th. Peters boeiend als dagloner Bolders, Fran- cien Goossens een fraai getypeerde ver waande vrouw Bolders. B. v. d. Aar speel de zeer gevoelig als Jaap, hun zoon, voor al in het laatste bedrijf. Clara Belién speel de op zeer beheerste wijze de rol vanvAn neke, de verloofde van Jaap en was voor al in het laatste bedrijf wel het best. J. v. d. Aar vervulde de rol van Jacques, de avonturier-geldschieter op alleszins aan nemelijke wijze, daarbij uitstekend ge assisteerd door mevrouw C. Apswoude-De Wintep als Franqoise, zijn handlangster. Th. Peperkorn zorgde als de koster voor de vrolijke noot in dit ernstige spel. Annie Out was een zorgzame Treesje, dienstbode van cte pastoor. A. Peperkorn was een nogal strijdlustige burgemeester en W. Lammerse deed het ditmaal zeer goed als Klaas de Visser, een drankzuchtige tuin der, die op het goede pad wordt gebracht. C. v. d. Mey speelde de vader van Anneke niet onverdienstelijk. Cor Prins ten slotte gaf een juiste vertolking van de huis houdster. Gladheid veroorzaakte neen ernstige persoonlijke ongelukken Een plotseling optredende gladheid van de weg heeft het verkeer in en om Amster dam Zondagavond stagnatie bezorgd. Op de grote uitvalswegen van de stad was de stadsreiniging er meestal vrij snel bij om met pekel de gladheid te bestrijden. Op een plaats echter, in de nabijheid van het perceel Sloterweg 316 zijn ongeveer 15 automobielen van het goede pad geweken. De eerste die kennis maakte met de gril ligheid van dit jaargetijde, was een auto mobilist, die uit de richting Den Haag kwam. Hij wilde een voor hem rijdende auto inhalen, gleed naar de linkerkant van de weg en kwam daar tegen de trottoir band terecht. De wagen sloeg over de kop en werd vrij ernstig beschadigd. De be stuurder en een pasagier kwamen er met enige schrammen vanaf. Even later parkeerde een automobilist zijn wagen langs de kant van de weg, om dat hij geen risico wilde nemen. Achter hem kwam een tweede auto, die door de gladheid weggleed, de geparkeerd staande auto raakte en vervolgens het trottoir aan de rechterzijde van de weg opreed. Tegen een boom kwam deze onfortuinlijke auto mobilist tot staan. Het hek was nu van de dam en achter elkaar gleden nog een twaalftal auto's op deze plaats van de weg. De inzittenden kregen echter geen ernstige verwondingen en in zeven gevallen konden de wagens de tocht voortzetten. Aan de andere zijde van de stad, bij de Velserweg, heeft de politie, toen de weg glad werd, het verkeer gewaarschuwd net zo lang tot de stadsreiniging pekel had gestrooid. (Verkort weergegeven) Liften. In het afgelopen jaar is er in verschillende bladen een polemiek geweest betreffende het liten. Ik heb er eens de per soonlijke proef van willen nemen. Ik ben ongeveer 75 jaar oud en kan dus niet meer onder de jongeren gerangschikt worden, maar niettegenstaande mijn hoge leeftijd gingen mij toch vijftig auto's voorbij zonder mij mede te willen nemen. Dus dat liften zal wel niet zo'n grote om vang hebben. Nu is mijn verzoek aan allen die auto rijden: Als gij oude mensen op de weg ziet, neem hen dan mede als zij er om verzoe ken. Bedenk dat dit dan in den regel min der kapitaalkrachtigen of gepensionneerden zijn, die toch graag eens hun kinderen of kleinkinderen wensen te zien, welke in andere steden wonen. Bedenk dat de tegenwoordige spoorweg- larieven zó hoog zijn voor die mensen, dat zij voor hen niet te betalen zijn. Ook de bus- en tramtarieven zijn voor die mensen te hoog en het zou ook voor hen een zegen zijn, wanneer er eens een tijd kwam dat zij voor verlaagd tarief konden reizen. M. M. DEKKER, Secretaris Neutrale Vereniging van Ouden van Dagen. Afwachten en hopen. De discussies over het marktplantsoen zijn overgegaan in een strijd tussen hen, die het probleem uit een kunst-historisch oogpunt bekijken en hen, die Haarlem graag als een prettige, fleurige stad zien. Deze strijd nadert ech ter het peil van een klein-burgerlijk gedoe. Zullen we nu er toch besloten is tot aanleg van een plantsoentje maar niet afwachten en hopen, dat het toch een be hoorlijk geheel wordt? Persoonlijk betreur ik het besluit; geluk kig betreft het een tijdelijke aanleg! VELT Lesuren. Volgens het gemeenteraads- verslag in het Haarlems Dagblad van Don derdag 31 December 1953 zou in de raads vergadering het volgende gezegd zijn: „Hoewel inderdaad moeilijk vergelijkin gen met andere functies zijn te trekken wilde de burgemeester toch het voorbeeld noemen van leraren met twintig lesuren, die in enkele gevallen 10.800,per jaar verdienen." Zelfs indien deze in de raad gemaakte opmerking in het raadsverslag niet geheel juist zou zijn weergegeven, lijkt het ons ten enen male gewenst het volgende op te mer ken, o-mdat deze woorden de sociale en financiële positie der leraren in een ietwat merkwaardig licht zouden kunnen plaatsen. Uit de geciteerde passage zou een bui tenstaander de totaal verkeerde conclusie kunnen trekken, dat de leraren bij het Voorbereidend Hoger en Middelbaar On derwijs 20 lesuren per week geven. Daarom is het misschien niet ongewenst er op te wijzen, dat de gemiddelde lestaak bij het V.H.M.O. in ons land veel meer les uren omvat en dat deze tijd wegens cor rectie, buitenschoolse activiteit in het be lang van school en schooljeugd, vakstudie etc. met 1,5 a 2 al naar gelang van het ge geven vak vermenigvuldigd moet worden om de reële werktijd te benaderen, die een veelvoud van twintig is. In de tweede plaats pleegt in in normale gevallen een lestaak van 20 uur bij verre na niet zo royaal gehonoreerd te worden als in de aangehaalde woorden vermeld staat. Wanneer de situatie werkelijk zo roos kleurig was, zou men zich met reden ver bazen over het zeer grote tekort aan docen ten bij het gymnasiaal en middelbaar on derwijs en de geringe ambitie van de aan de universiteiten studerende jeugd een loopbaan bij dit onderwijs te kiezen. W. KUIPER, Voorzitter van de Vereniging van Leraren en Leraressen bij het Gym nasiaal en Middelbaar Onderwijs van Haarlem. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9