Rusland accoord met vertrouwelijke onderhandelingen over atoom-kwestie Mogelijk beroep van Churchill op arbeiders Heliport in Haarlem Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Groot schip Franse poststaking is voorbij Viermogendhédenconferentie definitief Nog geen plaats van ontmoeting vastgesteld Naguib wijst Turkse ambassadeur uit Franse tegen-actie in Indo-China Het woord is aan Stakingsdreiging in Engeland Britse economie in ernstig gevaar Burgemeester nam initiatie! tot overleg met Sabena V.S. krimpen hun strijdmacht in 68e JAARGANG No 150 DINSDAG 5 JANUARI 1954 297e JAARGANG No 303 Egyptische ambassadeur uit Turkije teruggeroepen Gestrande Griekse tanker door 24 man verlaten Minder manschappen, meer atoomwapens Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HONDERD JAAR GELEDEN lieten de Engelsen een ijzeren schip te water, dat te groot was voor de ontwikkeling van de scheepsbouw en de scheepvaart in die tijd. Het mat bijna 19000 ton bruto. Over het opperdek gemelen had het een lengte van 207 M. De ontwerper, I. K. Brunei, en de bouwer, Scott Russell, hadden zich grote zorg gemaakt over de sterkte van de romp: het schip had een dubbele bodem en was ook anderszins zo zwaar gecon strueerd dat het nog in Engeland te boek staat als een van de sterkste koopvaardij schepen, ooit gebouwd. Het was een ra derboot en een schroefschip tegelijk; het was tevens zeilschip en droeg zes masten met een enorm zeiloppervlak. Men leefde in een tijd van overgang ten aanzien van de voortbeweging. Maar later bleek dat Brunei's dubbele toepassing van machi nale drijfkracht tot de grootste fouten in het ontwerp behoorde. Tot de bouw van deze voorbarige zee reus, die „Great-Eastern" heette, schij nen Brunei en Scott Russell bewogen te zijn door hun geestdrift over de enorme iizerconstructie van het Crystal Palace. Pat was, in nog vrij bescheiden afme tingen, voor de Grote Tentoonstelling van 1851 in Hyde Park gebouwd, grotendeels uit ijzer en glas, en d'aarna in veel groter vorm herbouwd te Sydenham, toen een voorstad en nu sinds lans een stadsdeel van Londen. (Het Crystal Palace werd in 1936 door een geweldige brand verwoest). De Great Eastern, het grote schip, zette haar langdurige loopbaan al op rampzalige wijze in door bij de stapelloop in de Theems muurvast aan de grond te raken. Het duurde drie maanden eer zij vlot se-, bracht was en die vertraging en het vlot brengen kostten zoveel geld, dat de maat schappij, die haar voor de vaart op Cal cutta of Colombo bestemd bad, in liqui datie ging. Haar nieuwe eigenaars be stemden de Great Eastern voor de Atlan tische vaart, waarvoor zij niet gebouwd en ongeschikt was. James Dugan heeft, nu dit een eeuw ge leden is, na drie jaar voorbereiding een boek over „de historische mislukking", die Great Eastern heette, onder de titel „The Great Iron Ship" het licht doen zien bij de uitgever Hamish Hamilton. Hij heeft de komische zijden van het avon tuur ruimschoots belicht en daarmee enig protest ontlokt aan de bekende litteraire criticus en oud-dir>l ornaat Harold Nicolson. die hem in The Observer verweten heeft dat hij Brunei en John Scott Russell, figu ren van brillante fantaisie en geweldige wilskracht, belachelijk gemaakt heeft als inhalige en domme mannetjes, hoewel zij pionierswerk verricht hebben dat de ont wikkeling van de Britse scheepsbouw sterk ten goede is gekomen: door de waar devolle lessen die het gaf. En on het credit van de Great Eastern kan in elk geval ge boekt worden dat het schip dirie kabels, waaronder de eerste Oceaankabel naar Amerika, heeft gelegd. Bij het protest van Nicolson is men wel geneigd tot de op merking, dat de ondernemers van het avontuur zich wel niet ten doel gesteld zullen hebben om de Britse scheepsbouw op zo kostbare wijze van lessen te voor zien. Dit moet de schrijver James Dugan in zijn voorstudie dan ook wel zijn geble ken. Maar anderzijds wekt ook nu het avontuur nog respect door fantaisie, durf en doorzettingsvermogen. Dugan heeft de tekortkomingen en fou ten uitvoerig beschreven. De machines anno 1854 ontwikkelden niet voldoende energie om met een schip van zo grote afmetingen het had negen meter diep gang vlot te kunnen manoeuvreren. In havens bracht de Great Eastern daarom nogal wat kleine vaartuigen tot zinken, of beschadigde ze. Sleepboten konden haar niet aan en er bestond geen enkel dok dat haar kon opnemen. Als zij opgelegd moest worden vorderden werkzaamheden veel te veel tjjd. 's Winters kon zij geen passa- giersdienst vervullen omdat er nog geen verwarmings-installaties waren die haar grote salons konden verwarmen. Er waren telkens ongevallen aan boord; fouten in de constructie veroorzaakten moeilijkhe den bij het stouwen van de lading. Ook was het aantal passagiers, dat men aan boord zou kunnen huisvesten, veel te hoog berekend en een groot deel der inkomsten moest tenslotte worden opgeleverd door bezoekers in de haven, die bereid waren vijf shillings te betalen om het curiosum te bezichtigen. Men beweerde dat de geest van een arbeider, die tijdens de bouw van de Great Eastern was omgekomen, aan boord spookte en „inderdaad" vond men zijn skelet toen het schip na zijn bewogen loopbaan van vierendertig jaar eindelijk werd gesloopt. Het was toen al sinds ja ren niet meer in de vaart en werd aan wal gebruikt voor het opvoeren van ker- mis-vermakelijkheden: een triest einde van een groot avontuur, met geestdrift ondernomen. Als transatlantische mail boot had de Great Eastern een verlies ge boekt van meer dan een millioen pond sterling, waarbij men dan nog in aanmer king moet nemen hoeveel meer koopkracht dan nu het pond sterling in de negentien de eeuw bezat. Wie erom lacht dient zich te bezinnen op het feit, dat alle grote vernieuwingen, op welk gebied ook, begonnen zijn met experimenten die veel geld kostten en meermalen de moedige pioniers hebben ge fnuikt en ten onder doen gaan. Hetgeen allerminst tot spot noopt; men mag altijd weer blij wezen dat er zulke mensen zijn, want anderen zullen het niet aandurven. Zodat ik Nicolson's verwijt aan Dugan's adres ten volle begrijp. R. p. PARIJS (Reuter). Leiders der onaf hankelijke vakvereniging van Franse P.T. T.-beambten hebben Maandag een onder houd gehad met premier Laniel en andere ministers. Een beslissing viel niet direct, daar de vakbondsleiders eerst hun volge lingen willen raadplegen. Op een Maandagmiddag gehouden bijeen komst van leiders der communistische en onafhankelijke verenigingen, die een storm achtig verloop had, is besloten dat de vak bondsleden zal worden verzocht het werk W hervatten. WASHINGTON, (United Press) Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat Rusland heeft toegestemd in vertrouwelijke onder handelingen over president Eisenhowers voorstel om een internationale atoom-„pool" in te stellen. De eerste tekenen van Iluslands bereidheid om het Amerikaanse voorstel voor een vreedzaam gebruik van atoomenergie te bespreken waren merkbaar gedu rende de besprekingen tussen de Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Charles E. Bohlen, en de Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotov. Intussen heeft Moskou bevestigd, op 25 Januari deel te zullen nemen aan de viermogendheden- conferentie. De woordvoerder van het ministerie, Henry Suydam, maakte het nieuws we reldkundig op zijn dagelijkse pérsconfe rentie. Hij weigerde echter nadere bijzon derheden bekend te maken omdat, zoals hij zeide, de atoombesprekingen als een „par ticulier gesprek" bedoeld zijn. Henry Suydam verklaarde dat de Ver enigde Staten oorspronkelijk van plan wa ren geweest de kwestie van atoombespre kingen aan te roeren op de conferentie te Berlijn op 4 Januari, maar dat na Rus- lands verzoek, om de Berlijnse conferentie uit te stellen, de beslissing was genomen dat ambassadeur Charles Bohlen de kwes- lie rechtstreeks aan Molotov zou voorleg gen. Over de ontmoeting tussen ambassa deur Bohlen en Molotov zeide Suydam: „Bohlen ontmoette Molotov op 30 Decem ber c-m besprekingen te voeren over de beste en meest practische methode om tot onderhandelingen te komen. Molotov zeide dat hij de kwestie in stu die zou nemen c-n haar dan nader met Bohlen zou opnemen. Suydam sprak het vertrouwen uit dat de besprekingen zouden worden voortgezet en dat de kwestie ook naar voren zou worden gebracht op de bijeenkomst van de Grote Vier in Berlijn op 25 Januari aanstaande. In een korte nota heeft de Sovjet-rege ring de ontvangst van Westelijke nota's betreffende aanvaarding van een conferen tie der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier, te houden op 25 Januari in Berlijn, erkend, en bekend gemaakt CAIRO (Reuter). De Turkse ambas sadeur te Cairo, Foeat Toegay, is gisteren medegedeeld, dat bij Egypte binnen 24 uur moet verlaten. De ambassadeur is heden per vliegtuig naar Ankara vertrokken. Een Egyptische woordvoerder heeft ver klaard, dat de Turkse ambassadeur betrok ken is geweest bij „verscheidene complot ten tegen generaal Naguib". Hij had van de ambassade een trefpunt gemaakt voor „behoeftige leden van de vroegere Konink lijke familie en leden van het oude regiem". De Egyptische regering heeft haar am bassadeur in Turkije teruggeroepen. Dit besluit zou zijn genomen voordat de Turkse ambassadeur in Egypte, Foeat Toegay, werd uitgewezen. In November oefende het blad „Akhbar el Yom" scherpe critiek op Toegay, omdat deze de legeringsorder om de bezittingen van de leden van de voormalige Egyptische Koninklijke familie te confiskeren open lijk zou hebben veroordeeld. De ambassa deur, wiens echtgenote een voormalige Egyptische prinses is, is van oordeel, dat de maatregel in geen geval van toepassing zou mogen zijn op onderdanen van een ander land. Mevrouw Toegay, die door haar huwelijk het Turkse staatsburgerschap verkreeg, is een van de 50 tot 60 leden van de Mohammed Ali-d.ynastie, wier ver mogens, ondanks het feit dat zij een an dere nationaliteit dan de Egyptische heb ben, in beslag zullen worden genomen. Naar schatting zal de Egyptische schatkist hierdoor met ruim honderd millioen gul den worden verrijkt. Op 30 December nam de Egyptische po litie bij een overval documenten in beslag betreffende de bezittingen van mevrouw Toegay, die een nicht is van ex-koning Faroek. dat de Russische Hoge Commissaris in Duitsland de instructie heeft gekregen verder te gaan met de plannen tot het organiseren der besprekingen. De enige moeilijkheid is nu nog de vaststelling van de plaats der ontmoeting. Engeland en Canada Nadat hij zijn verklaring had beëindigd werd Henry Suydam van verschillende kanten de vraag gesteld of Rusland had ingestemd met de hoofdzaken'van de dooi de president voorgestelde „Pool". Suydam antwoordde dat hij verder geen commen taar kon geven en dat er geen formele ge- dachtenwisselingen meer hadden plaats gevonden sinds Rusland het voorstel tot onderhandelen had aangenomen. Suydam merkte hierbij op dat dc besprekingen tussen Bohlen en Molotov de eerste stap hadden betekend tot werkelijke techni sche besprekingen over het voorstel van de president. Hij was niet in staat te zeggen of Canada en Engeland van c'.eze stap op de hoogte waren gesteld, doch hij gaf uit- PARIJS (Reuter). Franse troepen zijn Maandag een aanval tegen Vietminh- cenheden in Noord-Laos begonnen teneinde de dreiging van een opmars naar de resi dentie Loeang Prabang weg te nemen. Ten Zuid-Oosten van deze stad werd zonder noemenswaardige tegenstand Moeong Hieu bezet. In de Noordelijke sector werd krach tiger verzet ontmoet, dat evenwel met be hulp van artillerie werd gebroken, waarna twee dorpen werden veroverd. De Franse luchtmacht zette haar aanval len voort op de versterkingen, die worden aangevoerd naar de uit ongeveer 12.000 man bestaande strijdmacht van de opstan delingen, die de Franse basis Dien Bien Phoe, aan de grens tussen Tonkin en Laos, belegert. In Franse militaire kringen is men van mening, dat de Vietminh-aanval op dit bolwerk wellicht zal uitgroeien tot een van de grootste veldslagen in de Indo- Chinese oorlog. De opperbevelhebber van de communisten, generaal Giap, is van plan, voor het eerst gebruik te maken van de artillerie, die hij uit communistisch China heeft ontvangen na het sluiten van het bestand in Korea. Duizenden koelies brengen, volgens Franse verkennings eenheden, onder beschutting van het don ker granaten aan. Uit andere sectoren worden slechts ge ringe gevechtsacties gemeld. In de Franse verdedigingslinie rondom Savannakhet schijnen echter hier en daar opstandelingen binnen te dringen. In de afgelopen dagen hebben Vietminh-eenheden gepoogd Franse voorposten te overmeesteren teneinde de Oostelijke flank van het verdedigingsstel sel te verzwakken. Een Frans convooi leed enige verliezen, toen het ongeveer 200 kilo meter ten Zuid-Oosten van Savannakhet werd aangevallen. drukking aan zijn vertrouwen dat die lan den, die ook vergevorderd ziin op het ge bied van de productie van atoommateria len, ook op de hoogte zullen worden ge steld met wat er op de bijeenkomst was voorgevallen. CUXHAVEN (D.P.A.). Reddingboten hebben tot de vroege ochtenduren van Dinsdag 24 bemanningsleden van de bij het eiland Scharnhörn gestrande Griekse tank boot „Leros" naar Cuxhaven gebracht. De kapitein en zes andere bemannings leden bevinden zich nog aan boord van het schip. De geredden deelden mede, dat hun schip midscheeps beschadigd is en dat er water in de machinekamer is doorgedrongen. De tankboot was op weg van Toeapse aan de Zwarte Zee naar Skeleftea bij Stockholm. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Samuel Goldsmith: Men heeft maar weinig nodig Op aarde. En niet voor lang. Meer dan 1000 Duitsers keerden in de eerste dagen van het nieuwe jaar terug uit Russische gevangenkampen, na een krijgsgevangenschap van acht jaar. Bondskanse lier Adenauer sprak hen toe, voordat zij naar hun gezinnen doorreisden. Zij gaven de Westelijke regeringsleider een hartelijk applaus. (Van onze correspondent in Londen) Het is niet uitgesloten dat Sir Winston Churchill voor de radio een persoonlijk be roep zal doen op de arbeiders in de sleutel industrieën die met staking dreigen, om Engeland niet in een chaos te storten. De slechts langzaam vooruitgaande en nog altijd uiterst wankele Britse economie staat thans op het spel bij de dreigende actie van millioenen arbeiders. Indien alle eisen in gewilligd werden, zou dit de Britse in dustrie jaarlijks op 300 millioen pond extra komen te staan, waardoor vooral de export, bedreigd als deze wordt door de Duitse en Japanse concurrentie, in gevaar wordt ge bracht, niet alleen door het verlies van orders, maar mogelijk eveneens door het verlies van afzetgebieden, Britse traditio nele markten inbegrepen. Stakingen en langzaam-aan-acties betekenen zeker dat levertijden verlengd zouden moeten wor den, hetgeen onvermijdelijk zou leiden tot ongunstige reacties bij Engelands afnemers. Het hoofdconflict wordt gevormd door de acties van de electro-technici, samen met de metaalbewerkers en scheepsbouw- arbeiders, die oorspronkelijk dezelfde da tum, namelijk 18 Januari, hadden uitge kozen voor het begin van hun campagne. De federatie van arbeidersorganisaties in De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, gaat Vrijdag 8 Januari met de voorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken, de heer Ch. E. Visser, naar Brussel om besprekingen te voeren Toekomstbeeld voor Haarlem? Een Engels hefschroefvliegtuig met twee rotors op een proefvlucht boven Bristol. Dit toestel kan dertien passagiers vervoeren en heeft een maximumsnelheid van 200 km. per uur. In 1955 zal deze Bristol 173" op alle binnenlandse luchtlijnenvan Engeland dienst doen. met de directie van de Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena over de moge lijkheden om Haarlem te betrekken in een eventuele uitbreiding van het hclicopter- net. Het initiatief tot dit overleg is uitgegaan van Haarlems burgemeester, zo vernamen wij. Deze heeft zich de laatste tijd voort durend op de hoogte gehouden van de vak litteratuur op hefschroefvliegtuiggebieci en is tot het inzicht gekomen, dat, zo al op dit moment een verbinding met Haarlem nog niet mogelijk zou zijn, toch in de toe komst ter doge rekening zal moeten wor den gehouden met de ontwikkeling van deze transportteenniek. Haarlem ligt wat de landingsmogelijkhe den betreft gunstig, gunstiger bijvoorbeeld dan Amsterdam, waar de nabijheid van Schiphol met zijn groot aantal dalende en opstijgende machines een belemmering vormt. Aan de rand van de st«id zijn ten minste drie terreinen welke voor de vestiging van een „heliport" in aanmerking komen. Ver der zo vernemen wij, ontwikkelt de Ameri kaanse maatschappij „Silvercity Aircraft" een systeem voor vrachtvervoer per hef schroefvliegtuig door middel van aan te haken bussen van grote inhoud. Ook wanneer de reis van de burgemeester en de voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken geen direct resultaat mocht hebben, is het toe te juichen dat dit initiatief is genomen, omdat hieruit blijkt dat Haarlem de ontwikkeling dei- techniek volgt. de machine-industrie en de scheepsbouw heeft gisteren echter tegen de eisen van de extremisten in besloten het overwerk en stukwerkverbod uit te stellen tot de resultaten bekend zijn van het onderzoek dat de regering instelt naar de situatie in de genoemde bedrijfstakken. De electro- technici blijven echter tot nu toe bij hun besluit om op 18 Januari een reeks zoge naamde guerilla-stakingen te beginnen, die waarschijnlijk zullen worden ingeleid door een 24-uurs-staking in de economisch meest kwetsbare ondernemingen, waar onder atomische laboratoria, wapenfabrie ken, olieraffinaderijen, luchthavens, auto- fabrieken en gasbedrijven. In Augustus en September heeft het land van dit soort stakingen, die het nieuwste communis tische wapen zijn, een voorproefje be leefd. De schade bedroeg toen reeds enkele tientallen millioenen ponden. De organi satie van electro-technisch personeel staat sterk onder communistische-invloed. Tot dusver hebben de leiders geweigerd de door de werkgevers aangeboden arbitrage te aanvaarden omdat zij reden hebben te verwachten dat deze ongunstig voor hen zal uitvallen. Bovendien zijn zij aange moedigd door de spoormannen, die door hun stakingsdreigement vlak voor Kerst mis een tussentijdse loonsverhoging wisten te bereiken. Tact nodig De regering doet alles om het conflict te voorkomen. Mogelijk zal het minister Monkton, beroemd om zijn grote tact, ook ditmaal lukken. Een kwart van de Britse arbeiders stelt thans looneisen, het hoog ste aantal sinds de oorlog. De loonstruc- tuur van het spoorwegbedrijf wordt thans door de autoriteiten, in afwachting van verdere maatregelen, onder de loupe geno men, zodat de spoormannen een afwach tende houding aannemen, hetgeen verge makkelijkt is door de kleine verhoging, die zij inmiddels hebben ontvangen. Verder zijn er 400.000 mijnwerkers uit de laagste loonklasse, die in beweging zijn gekomen. In sommige mijngebieden wordt gedreigd met een weigering om op Zaterdag de ar beid te verrichten, waarvan de steenkool productie in zo grote mate afhankelijk is. Andere groepen, die loonsverhoging vra gen, zijn de arbeiders in de meubel-, ta baks- en chemische industrieën en de bouwvakarbeiders. Voor het eerst in haar geschiedenis dreigt thans ook de vereni ging van leraren met staking, doch deze stap werd op het Kerstcongres van deze organisatie een jaar opgeschort. De rege ring, die de afgelopen twee jaar fortuinlijk is geweest in het bedwingen der inflatie, heeft nu een harde dobber, want vervulling van alle wensen op loongebied zou onver mijdelijk het goede resultaat met één slag ongedaan maken, en tot rampzalige gevol gen, waaronder werkloosheid, leiden. De conservatieve bladen verwijten Labour dat de betreurenswaardige situatie vooral in de hand gewerkt is door de onverantwoor delijke socialistische propaganda over de steeds voortgaande stijging der kosten van levensonderhoud. Een aantal levensmidde- lenprijzen is wel is waar gestegen als ge volg van de afschaffing van een aantal rantsoeneringen en voedselsubsidies, maar daar tegenover staat' een kleine belasting verlaging en de mogelijkheid om meer te verdienen door groter krachtsinspanning. Zo lang er nog kapitalen worden besteed aan schrikbarend dure sigaretten en aan drank, kan, volgens de regering, de massa nog wel een stootje velen. Het grote probleem, dat ook de Labour- regering niet kon oplossen, is echter dat (Van onze correspondent in Washington) Aanvankelijk heeft het velen verbaasd, dat de Verenigde Staten op een moment dat een definitieve regeling van de ge schillen in het Verre Oosten nog allerminst is bereikt twee divisies gingen terug trekken uit Korea. Bovendien hebben som mige critici van de regering er hun twijfel over uitgesproken of de „new look" voor de komende drie jaar (20 procent minder manschappen en defensie-uitgaven ver minderd met een kwart), militair wel ver antwoord is. Thans echter begint het te Washington duidelijk te worden, waarom de regering dit alles heeft aangedurfd. Sedert kort heeft de strijdmacht der V.S. kleine atoombommen en atoomartillerie ter beschikking. Over een eventueel gebruik van deze strijdmiddelen heeft de president altijd nog zeggenschap. Zijn speciale toestemming is daartoe vereist. De huidige militaire poli tiek schijnt er echter op gebaseerd te zijn, om bij een serieuze aggressie, ook al is die slechts van plaatselijke aard te reageren met de nieuwe atoomwapens. Deze nieuwe wapenen zouden dan gebruikt wor den tegen militaire doelen. Het bezit nu van deze nieuwe wapenen en de rol, die men hun eventueel heeft toe gedacht, maken het voor Amerika moge- lilk om het aantal manschappen vrij dras tisch te beperken. In regeringskringen neemt men aan, dat het Congres een der gelijke verklaring voor de reductie in man schappen zal kunnen aanvaarden. De finan ciële bezuiniging, die hierdoor mogelijk wordt, is niet gering en komt de regering zeer te stade. Wél gaan er enige stemmen op, die de waarschuwing doen horen, dat men door het gebruik van atoomwapenen een grote oorlog naderbij zou brengen en dat het moeilijk zal zijn militaire doelen te onderscheiden van civiele. Geheel ongelijk hebben zulke bezwaar den zeker niet. Maar de geschiedenis is in het stadium aangeland, waarin atoom wapenen gaan behoren tot de „gebruike lijke" strijdmiddelen, en in zulk een sta dium zo heeft de historie geleerd worden nieuwe wapenen ook doorgaans gebruikt wanneer de nood aan de man kemt. millioenen het bestaansminimum nog niet of nauwelijks hebben bereikt en dat de beter betaalde arbeiders niet gedogen dat de onderlinge loonverschillen verkleind worden omdat anders de noodzakelijke grens tussen geschoolden en ongeschool den daarbij komt te vervallen. De vermeerdering der dividenden en de schatten, die soms door speculanten wor den verdiend, zoals bij de affaire van het Savoy-hótel in Londen, waarbij enkele lie den een belastingvrij millioen maakten door listige manoeuvres met aandelen, heeft de atmosfeer verbitterd. De regering heeft gisteren het onver wachte besluit genomen om, vooruitlopen de op de begin April in te dienen begro ting, de aankoopbelasting op een aantal artikelen met 27 procent te verminderen. Dit kwam als een Nieuwjaarsverrassing. De maatregel betekent dat vele winkel prijzen met een zevende zullen dalen. Dit besluit is een belangrijke factor in de wor steling tussen prijzen en lonen. (van hedenmorgen 7 uur) bo C be ■2 tfl c ae - weers- toestand 1 11 5 03 du Eg 41 5 2 ïx F-c- z S Oslo onbewolkt N 1 - 10 0 Stockholm onbewolkt ZW 4 -9 0,1 Helsinki onbewolkt zw 2 -14 0 Kopenhagen geheel bew. NO 8 1 0 Londen onbewolkt NNO 4 1 0 Amsterdam zwaar bew. O 8 1 0,2 Brussel geheel bew. ONO 6 -1 0,2 Parijs zwaar bew. NNO 6 -1 0,1 Bordeaux zwaar bew NO 4 -1 0 Grenoble geheel bew. NO 1 -4 0,1 Nice zwaar bew. NW 3 3 0 Warschau nevel O 1 •13 0 Berlijn nevel ONO 4 -7 3 Frankfort nevel NO 6 -4 1 München nevel O 7 -8 0 Ziirich geheel bew. ONO 3 -6 0 Genève geheel bew. NO 7 -5 0 Locarno sneeu w O 1 -1 8 Wenen nevel O 1 -11 0 Innsbruck nevel windstil -8 0 Rome zwaar bew ZO 4 4 11 Neerslag laatste 24 uur v>r-Y-r* o^^mxxxm-rcoxcryttxxxxocccc*, VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Weinig bewolking Vannacht en mor genochtend lichte tot matige vorst, tot temperatuur om het vriespunt. Overwegend matige wind. aanvankelijk Oostelijk, later ruimend naar Zuid- Oost tot Zuid. 6 Januari Zon op 8.47 uur. onder 16.44 uur. Maan op 9.40 uur. onder 18.36 uur. Maanstanden 12 Jan 1.22 uur Eerste kwartier 19 Jan. 3.37 uur Voile maan 27 Jan 4.28 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 5 Januari Hoog water: 3.53 en 16.06 uur. Laag water: 11.49 en -uur. t

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1