REBECCA Eisenhower leidt nieuw regeringsprogramma in Referendaris B. Cornet gehuldigd door B. en W. en secretarie-ambtenaren Kort en bondig Een bril? FEDERMANN NATUURLIJK* Rika Hopper gaat afscheid nemen Postbestelling in Aerdenhout Directie Nutsspaarbank optimistisch Wijziging der Pensioenwet Losgeslagen lichter door „Ebro" binnengesleept Heemstede ^Brieven aan de redactie DIN 5! DAG 5 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 7 Laatste schip van Holland-Nautic vertrokken Driekoningenviering Burgerlijke Stand van Haarlem Loongrensverhoging ziekenfondsverzekering De ontwikkeling van het ballet Bezwaren van de Haarlemse Kamer van Koophandel H. J. Kenselaar gehuldigd Haarlemmers verdienden in 1953 f 642.000 rente Echtpaar Timmers-Dam viert diamanten bruiloft Eerste Kamer heeft bedenkingen Vooroorlogse belangstelling nog niet teruggekeerd loftsgasten beklimmen de aa ste treae:. va?eet, besneeuwde, trap naar een kape de hoogst gelegen kerk in Duitsland op de Wendelstein berg (1S00) meter in de Beierse Alpen. Het was het 25Öste bruidspaar, dat in de kapel in het huwelijk trad. Op de achtergrond de Kaiser-bergen (rechts) en de Hohe Tauern (linies). Joegoslavië helpt N.S. bij opbouw in rampgebied Rens van Dorth bij „Res Nova" Schaatsenrijden Nog weinig belangstelling voor wereldkampioen schappen WASHINGTON (Reuter). In een ra diotoespraak tot het Amerikaanse volk, ge houden als inleiding op het indienen van het regeringsprogramma voor 1954 in het Congres, dat de volgende week zal geschie den, heeft president Eisenhower Maandag verklaard, dat de Amerikaanse regering alle haar ten dienste staande wettige mid delen gebruikt om de welvaart te bewaren. De president, die hiermede kennelijk doel de op de mogelijkheid van een economische depressie in de Verenigde Staten, zeide, dat de regering gereed is om ieder ogenblik over te gaan tot het nemen van de vereiste maatregelen. Naar hij zeide is de regering van oor deel, dat zij niet moet toelaten, dat Ame rika een land zou zijn, waar perioden van hoogconjunctuur en depressie elkaar afwis selen. De Amerikaanse regering gelooft dat de welvaart van het land niet afhangt van een oorlog of van oorlogstoebereidse len. Wij weten, aldus president Eisen hower, dat dit grote land in staat is tot de aanpassingen, die vereist zijn om aan ver andering van omstandigheden het hoofd te bieden zonder het stichten van onheil in de hand te werken en zonder de econo mische chaos te veroorzaken, waarop de communisten hopen. De voorbereidingen, die getroffen zijn om zo nodig tot maatregelen over te gaan, vormen volgens president Eisenhower een der resultaten, die de regering in het afge lopen jaar heeft bereikt. De president som de nog twaalf andere resultaten op, waar op zijn regering kan bogen: aan de strijd en de verliezen in Korea is een einde ge komen, de verdediging tegen de communis tische aggressie is versterkt, er worden zo hoog mogelijke veiligheidsnormen met be trekking tot de regeringsambtenaren ge steld, de verzoeken om nieuwe toewijzin gen zijn met 13 milliard dollar besnoeid, de belastingen en de regeringsuitgaven zijn verlaagd, de worgende economische controlemaatregelen zijn afgeschaft, de daling der prijzen van landbouwproduc ten is tot staan gebracht, de inflatie is be dwongen, er zijn noodwetten voor de im migratie ingevoerd, er is een krachtige en standvastige politiek ontwikkeld, die ten doel heeft het initiatief in de wereldpolitiek te veroveren en te behouden en er zijn aan de gehele wereld voorstellen gedaan voor gemeenschappelijk internationaal toezicht op de activiteiten op het gebied van de kernenergie. Eisenhower verklaarde, dat de resulta ten van het afgelopen jaar de belofte in houden, dat het nieuwe jaar nog vrucht baarder zal zijn voor de veiligheid van het land en het welzijn van het volk. Vanmorgen is het laatste schip dat door de werf Holland-Nautic werd afgeleverd, de kustvaarder „Deo Gratias" welke voor rekening van de Gebroeders Boll werd ge bouwd, voor een technische proefvaart op het Noordzeekanaal en buitengaats ver trokken. Naar het Noordzeekanaail werd de 515 ton metende „Deo Gratias" gesleept. Het personeel' van de werf heeft met een zekere weemoedigheid het vertrek van het laatste van de 24 schepen, welke door ae Holland-Nautic sinds de bevrijding werden gebouwd, gadegeslagen. Op de werf en fabriek werkt nu nog 180 man, op het kantoor zestig, waarvan de belt t per 18 Januari ontslagen, de andere helft per 25 Januari, al is daarvan na die datum uiteraard nog een kleine kern nodig voor de afwikkeling. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfondsen Nederlands oudste nog actieve actrice, Rika Hopper, die op 24 October 77 jaar wordt, zal afscheid nemen van het toneel in de rol van keizerin-weduwe Maria Feo- dorovna (de moeder van de laatste Tsaar) in „Anastasia" van Marcelle Maurette, waarvan het jongste toneelgezelschap van ons land, de groep „Theater" uit Arnhem, op Vrijdagavond 2.2 Januari in de Amster damse Stadsschouwburg de première geeft. Daarna*zullen in tal van plaatsen afscheids- voorstellingen werden gegeven. Te Haar lem zal deze half Februari plaats hebben. Dit Franse stuk, dat speelt in 1934 onder Russische emigranten in Berlijn, wordt ge regisseerd door Jan Teulings, die ook de vertaling verzorgde. Caro van Eyck speelt de titelrol. Verder' werken mede: Johan Schmitz, Lo van Hensbergen en vele anderen. Voor deze afscheidstournée van mevrouw Hopper zijn een erecomité, een aanbeve- lingscomité en een werkcomité samenge steld. De echtgenote van Amsterdams bur gemeester, mevr. mr. A. W. Oh. d'Ailly- Fritz, is ere-pi'esidente. Woensdagavond 6 Januari om half acht zal een bijzondere Driekoningenviering in de Kathedrale Basiliek van St. Bavo te Haarlem plaats hebben. De jongens van de Kathedrale Koorschool zullen onder lei ding van dr. L. Kat Kerstliederen zingen, terwijl de heer J. Schouten op het geheel vernieuwde orgel zal begeleiden. ADVERTENTIE HAARLEM, 4 Januari 1954 ONDERTROUWD: 4 Jan., G. J. W. A. van Oostveen en E. A. Hanselman; J. B. Nij- huis en Th. A. Kuijpers. GEHUWD: 4 Jan., T. van Hal en S. A. Bakker. BEVALLEN van een zoon: 31 Dec., M. A. de Ruig—Vincent; T. Lestrade—Aarts; A. Bulthuis—Felzel; A. C. van der Vlugt— Brands; M. Zut—Tol; P. W. Philippo—de Nijs; J. SteenkenHoogkamer; 1 Jan., J. GroenewegBodenstaff; M. J. Schouten Stiemer; J. de VriesForrer; G. S. Schoorl —Lie; 2 Jan., W. C. B. Aarts—Beenen; P. SchippersMink; J. M. M. Lagerweijvan der Wijden: E. J. SnoeksSmit; 3 Jan., M. M. van de KerkLange. BEVALLEN van een dochter: 31 Dec., P. J. Stiphoutvan Rooden; W. Hosde Jongh; G. van der Heijden—Polman; 1 Jan., J. Wou ters—de Munk; G. C. KromhoutNouris; M. E. LursenHulscher; J. P. J. Hopenvan Alphen; W. HeijnemanPoelman; 2 Jan., H. M. JuffermansWijga; A. M. J. de Fluiter van Lonkhuijsen; E. M. WeberTervoort; A. VerhoevenLuit; 3 Jan.. G. BosGalandt; E. VisserGroes; A. E. SchilteMerx; H. M. PluisNijssen. OVERLEDEN: 30 Dec., T. Verdam—Klijn, 72 j., Hazepaterslaan: 31 Dec., H. Bogaard, 66 j., Vechtstraat; J. Kagchelland, 80 j., Wes- terhoutpark; J. S. de Vries—Koopman, 75 j., Westerhoutpark; A. A. Stroomer—Wester man, 67 j., Dr. Schaepmanstraat; 1 Jan., L. J. Hulsman, 74 j„ Leidsestraat; W. C. Dol. 10 m., Kamperlaan; M. J. van MarenRootlieb, 49 j., Rijnstraat; W. Zwaanswijk, 24 j., Rei gerstraat; M. C. van den BergBom, 70 j., Plataanstraat: H. F. van Kessel, 74 j„ Bur gemeester Boreelstraat; 2 Jan., T. Rohdens Tolsma. 89 j., Schalkwijkerweg; M. Wolters Rodink, 80 i„ 2e Theemsstraat: 3 Jan., M. A. Willems—Schut, 92 j„ Pladellastraat; G. Kinkhouwersvan Fulpen, 78 j., Merovin- genstraat; C. H. Loogenvan Wagtendonk, L Kenaupark. ADVERTENTIE De voorzitter van de Ziekenfondsraad heeft aan de algemene ziekenfondsen mede gedeeld dat de loongrensverhoging van 5025 tot 5300 geen uitbreiding van de kring der verplichtverzekerden beoogt. Niettemin is het mogelijk dat enkele per sonen hierdoor voor de verplichte zieken fondsverzekering in aanmerking komen. Deze personen kunnen, indien zij zich vóór 14 Februari bij een algemeen ziekenfonds aanmelden, van 1 Januari 1954 af aan spraak maken op de verstrekkingen inge volge het Ziekenfondsenbesluit. Onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring houdt Nel Roos Maandagavond 11 Januari in het Minervatheater een le zing over het onderwerp „De ontwikkeling van het ballet". Zij zal zich hierbij in het bijzonder bezig houden met het program ma, dat Dinsdag 26 Januari door Han Rijn beek eveneens in het Minervatheater zal worden gedanst, met muzikale medewer king van de pianist Hans Schouwman. De uiteenzetting van Nel Roos wordt met de verrichtingen van een aantal van haar leerlingen geïllustreerd. Op weg naar Nieuw-Zeeland kruiste het Britse koningspaar in volle zee de evenaar. Natuurlijk liet de zeegod Neptunus niet verstek gaan en met het gebruikelijk ritueel werden de „nieuwelingen" in zijn domein ingezeept en onder water gedom peld. De hertog van Edinburgh verleende daarbij graag zijn assistentie. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken heeft zich met een brief tot het hoofdbestuur van de P.T.T.. te 's Gravenhage gewend inzake de postbe stelling te Aerdenhout. Zij herinnert aan de plannen de postverdeelkamer aan het Aer- denhouts postkantoor op te heffen, tenge volge waarvan negen bestellers voortaan op het postkantoor te Heemstede voor Aerden hout bestemde post elke morgen zullen moeten gaan halen. Daaraan zijn volgens de kamer bezwaren verbonden en zij vraagt alleen dan tot de maatregelen te besluiten indien onomstotelijk vaststaat, dat de be zorging van de post geen vertraging zal ondervinden. Van de zijde van de P.T.T. is inmiddels aan de Kamer van Koophandel meegedeeld, dat de behandeling van de brief nog enige tijd zal vorderen. Kwart eeuw bij Nazorg Maandag hebben leiders en pupillen van Nazorg de heer H. J. Kenselaar, die giste ren het feit herdacht, dat hij 25 jaar werk meester bij deze werkinrichting is, een onvergetelijke avond bereid. Men was samengekomen in het gymnastiekzaaltje van het Nazorg-gebouw aan de Boter markt, waar een der jongens voor toepas selijke feestmuziek zorgde. Doch ook het gezelschap „De Gong", geen onbekende voor Nazorg, was weer present met vro lijke melodietjes. Het hoogtepunt evenwel vormde de hul diging van de heer Kenselaar, die door ver scheidene personen werd toegesproken. Allereerst door de directeur van de Haar lemse werkinrichting, de heer E. P. Schuijt, die op pakkende wijze verhaalde van de wijze, waarop de heer Kenselaar vroeger met zijn jongens moest werken, eerst in een pakhuis van de gemeente aan het Donkere Spaarne, waar licht nog lucht aanwezig was en daarna in verscheidene andere lokaliteiten, die altijd even somber en triestig waren. Maar ondanks dit milieu werkte de heer Kenselaar altijd blijmoedig en opgewekt. Het moet voor hem dan ook wei een grote voldoening zijn, zei de heer Schuijt, dat hij nu de beschikking heeft over het Nazorgpaviljoen aan de Schalk wijkerweg. Spreker noemde het een uniek gebouw en bracht daarvoor dank aan de gemeente. De heer Schuijt besloot met de hoop uit te spreken, dat de heer Kenselaar ook nog zijn 25-jarig jubileum in' dienst van de gemeente zal vieren, hetgeen giste ren nog niet het geval was, daar Nazorg pas in 1941 gemeentelijk is geworden. De heer A. H. Bloem, penningmeester der Haarlemse werkinrichting, bood hierna de jubilaris een geschenk in enveloppe aan. Vervolgens sprak de oud-werkmeester F. J. W. van Asperen, die nog eens duidelijk naar voren bracht, dat het Nazorgwerk, dat in het algemeen zo gemakkelijk lijkt, in feite veel geduld en taktiek eist, wil men met zijn pupillen goede vrienden blijven. Namens personeel en pupillen bood hij de heer Kenselaar een klok aan. Ook de secretaris van de studiegroep van werknemers, de heer P. F. Coert, voerde nog het woord, waarna de jubilaris ont roerd dankte voor de hem gebrachte hulde. Deze huldigingsavond, waarop onder andere de raadsleden M. J. Goedee, A. van der Veldt en J. Willemse aanwezig waren, wordt hedenavond voor een tweede groep van belangstellenden herhaald. Ondanks de gebruikelijke grote terugbeta lingen tegen het eind van het jaar, werd als verheugende -uitzondering op de traditie in de maand December bij de Nutsspaarbank Haarlem meer spaargeld ingelegd dan terug betaald. Het surplus bedroeg 53-966.tegen over een negatief saldo in December 1952 van 24.565.—. Het inleggerstegoed is in 1953 zeer snel ge stegen. De inleggingen overtroffen de terug betalingen met 3.043.616.(v. j. 586-303- terwijl een bedrag van 642.662.— als rente werd bijgeschreven. Door een en ander steeg het spaartegoed met 3.686.278.tot 28.615 402.—. Het aantal inleggers steeg met 2676 (v.j. 1605) tott een totaal van 68.366. Ook in andere" opzichten ontwikkelde de Nutsspaarbank zich in 1953 voorspoedig. Wij noemen slechts de opening van het geheel verbouwde bijkantoor op het Nagtzaamplein en de vestiging van een nieuwe jeugdspaar- bank op het Leidseplein. Gezien de gunstge economische toestand, de toegenomen productie en afgenomen werk loosheid worden ook voor 1954 gunstige ver wachtingen gekoesterd. On Zondag 10 Januari hopen de heer W Th. P Timm°rs en mevrouw G. C. Timmers-Dam, wonende in de Beuken straat 14 te Haarlem, het feit te herdenken, dat zij zestig jaar geleden in het huwelijk tradien. De heer Ti m iners was een bekend Haarlemmer en gedurende veertig jaar is hij werkzaam geweest als agent-incasseer der van de H.A.V.-Bank in Schiedam. De beide oudjes, mijnheer telt 82 jaren en me vrouw is drie jaar ouder, zijn nog kern gezond. Ongetwijfeld zullen vele familie leden en bekenden van dit echtpaar op 10 Januari de bejaarden op de receptie, die op Zondag 10 Januari om drie uur des middags in Brinkmann op de Grote Markt wordt gehouden, geluk komen wensen met deze diamanten bruiloft. De heer B. Cornet, referendaris ter ge meentesecretarie, die vandaag veertig jaar in dienst der gemeente Haarlem is, is van morgen in de wachtkamer van het Stad huis hartelijk gehuldigd door liet college van B. en W. en de ambtenaren. Om halfelf kwamen het college en de ambtenaren van de afdeling financiën, waarvan de jubilaris waarnemend chef is, bijeen. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cre- mers richtte zich het eerst tot de heer Cornet en herinnerde aan de levensloop van de jubilaris, die wonderlijk genoemd kan worden. Als dertienjarige blozende jongeman kwam hij veertig jaar geleden op het stadhuis en als blozende man ven drieënvijftig jaar vervult hij thans in de rang van referendaris de functie van waar nemend chef van de afdeling financiën. Weinig anderen zullen hem dat nadoen of zullen op die leeftijd een dergelijke functie bekleden zonder degelijke voorbereiding op een HBS. De heer Cornet heeft zijn vrije tijd besteed om te studeren en daar door is hij in zijn leven geslaagd. Hij heeft er van gemaakt wat er van te maken was en hiervoor had de burgemeester het grootst mogelijke respect. Dit is een geluk wens waard. De burgemeester bracht de heer Cornet dank voor zijn arbeid gedu rende de afgelopen veertig jaar en over handigde een oorkonde en een geschenk onder enveloppe. Ook mr. H. E. Phaff, gemeentesecretaris, had respect voor de wijze, waarop de jubi laris zich bekwaamd heeft voor zijn functie en hij noemde hem een begrotings-expert. De heer Cornet was een typische ambte naar voor de afdelingen financiën, die er niet van houdt om naar mooie woorden te luisteren, maar die meer belangstelling heeft voor cijfers. Dat neemt niet weg, dat hij een warm warm hart bezit en belangstelling voor vele dingen heeft. Als waardering voor de wijze, waarop de heer Cornet het werk van de heer Tijsseling tijdens diens ziekte had waargenomen, hebben B. en W. be sloten een gratificatie aan te bieden, het geen spreker namens het college deed; voorts overhandigde hij namens de amb tenaren van de gemeentesecretarie en van het kantoor van de gemeente-ontvanger een polshorloge. Namens de afdeling financiën voerde de heer A. M. Tijsseling het woord; deze zeide dat er alle aanleiding is het jubileum te vieren. Er is voor de jubilaris reden tot dankbaarheid, omdat hij met voldoening op zijn ambtelijke loopbaan kan terugzien. Spreker herinnerde er aan, dat beiden se dert 1925 op de afdeling financiën werk zaam zijn en in de loop der jaren heeft hij hem leren waarderen. Er waren vele moeilijkheden te overwinnen en spreker dacht aan de grenswijziging in 1927 en aan de oorlog van 1940. Steeds heeft de heer Cornet grote ijver, activiteit en doorzet tingsvermogen aan de dag gelegd, waar door hij tot een hoge rang is opgeklom men. Dit legt verplichtingen op, maar ge bleken is, dat hij zijn plaats op de afdeling waard is. Na de bevrijding heeft de heer Cornet zich belast met het samenstellen van de begroting en dat was niet gemakke lijk door de steeds wisselende bepalingen van het rijk enzovoort. Op de afdeling fi- nanciën wordt de heer Cornet zeer gewaar deerd en namens de afdeling bood de heer Tijsseling een reiswekker aan, die hij De Tweede Kamer heeft de wijziging van de Pensioenwet enige weken geleden na een kort debat aanvaard. Maar de behan deling in de Eerste Kamer, die op 12 Janu ari begint, zal naar het zich laat aanzien, niet zo vlot verlopen. In het ontwerp heeft de regering enige beperkingen ten aanzien van de cumulatie van pensioenen aan de orde gesteld. Deze beperking zal worden toegepast op gepen- sionneerde en nog te pensionneren perso nen, die inkomsten gaan genieten uit arbeid in dienst van anderen dan de overheid ot uit het vrije bedrijf. In de Eerste Kamer overheerst de mening, dat dit vraagstuk in dit ontwerp, dat slechts een incidentele wijziging beoogt aan te brengen in de bestaande pensioen- wetgéving, niet thuis hoort. Bovendien ziet men hierin een aantasting van verkregen rechten, tenzij de beperking slechts van toepassing zou zijn op hen, die na het in werking treden van deze wijzigingswet in overheidsdienst zouden treden. Er bestaat vooral bezwaar tegen in de Eerste Kamer, omdat naar haar mening met het aanvaar den van deze beperking wordt vooruit gelo pen op een principiële uitspraak. Daarnaast werd bezwaar gemaakt tegen het voorstel, de beperking terugwerkende kracht te geven tot 1 Januari 1953. Deze bedenkingen, worden geniet in het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer. Er blijkt voorts uit, dat de senatoren gevoel hebben, min of meer voor een voldongen feit te worden geplaatst. eventueel kan gebruiken als hij als leider van een reisgroep optreedt. De heer Carnet bracht de burgemeester, de gemeentesecretaris en de ambtenaren dank voor de geschenken, waarna een re ceptie volgde voor directeuren van dien sten en bedrijven en voor de ambtenaren van de secretarie en het kantoor van de gemeente-ontvanger. Vanmiddag houdt de heer Cornet thuis receptie waar o.a. vertegewoordigers ver wacht worden van de verenigingen waar van hij bestuurslid is. De losgeslagen kraanlichter „K.S.-5", waarvan de Neeltje Jacoba zoals wij gis teren berichtten twee runners heeft gered, is gisteravond omstreeks tien uur door de sleepboot „Ebro" het Veerse Gat binnen gebracht, waar de beide vaartuigen voor anker zijn gegaan. De reddingboot „Maria Blankenheim" uit Veere bleek er namelijk in de loop van de middag in te zijn geslaagd vier man aan boord van de lichter te brengen. Hierdoor was het voor de sleepboot mogelijk gewor den het gewenste contact met de kraan te krijgen. De „Ebro" nam de lichter op sleep touw en ging ter hoogte van Vrouwepolder voor anker. De reddingboot keerde om streeks kwart over elf in de naven van Veere terug. Als de weersomstandigheden het toelaten, zal de „Ebro" de lichter mor gen door de binnenwateren naar Rotter dam brengen. De lichter blijkt niet bescha digd te zijn. Houtverkoping op „Elswout" De houtverkoping op het landgoed „Els wout" in Overveen, was vroeger voor de tuinders uit geheel Kennemerland een bij- zender belangrijke gebeurtenis, maar na de oorlog is het nog slechts een genoegelijk onderonsje waarbij de boeren en tuinders gezellig keuvelend langs het hakhout wan delen waarbij zij af en toe een bod doen op een van de veertig percelen hout die te koop worden aangeboden. Dit eikenhakhout, staande op de buiten plaatsen Elswout, Duinvliet en Koningshof aan de Duinlustweg wordt verkocht om de eenvoudige reden, dat het te dicht en te hoog wordt. In de oorlog waren deze ver kopingen uiteraard niet nodig, want toen zorgden de bewoners uit Haarlem en om geving wel voor een grondig uitroeien van het struikgewas. De rentmeester van „Elswout", de heer -J. S. M. Vrijland, begon met zijn mannen echter direct na de bevrijding aan de be planting van de ten onrechte gerooide delen van het landgoed en langzamerhand krijgt „Elswout" weer zijn oude aanzien. De ver kopingen van het rijshout bleven beneden peil en ook Dinsdagmorgen waren er slechts een twjritigtal tuinders, die eens kwamen kijken of er nog iets van hun -.gading bij was. De kwaliteit van het hout liet, volgens enkele adspirant-kopers, wel te wensen en de animo voor de koop was dan ook vrij gering. Daarbij komt nog, dat het gebruik van dit hout voor de teelt van stokbonen voor vele tuinders te duur wordt en de bosbaas A. Jansen, die de verkoop leidde, moest dan ook al zijn best doen om een gedeelte van de percelen aan de man te brengen. Toen de verkoping half gevor derd was, kwamen er nog een paar tuinders bij, 'maar alleen toen er een perceel aan de beurt was, waarop iets dikker paalhoux stond, werden er meer inschrijvingsbriefjes bij dë bosbaas ingeleverd. Over een paar jaren zullen, aldus de rentmeester, wellicht weer grotere verko pingen plaats vinden, maar voorlopig neemt men genoegen met de kleinere. „En anders," zegt de heer Vrijland, „wachten we honderd jaar, dan zijn er in elk geval weer dikke bomen." ADVERTENTIE De regering van Joegoslavië heeft in de loop van Mei 1953 een bedrag van 60.000 Amerikaanse dollars beschikbaar gesteld voor de aankoop van Joegoslavische dwars liggers ten behoeve van de herstelwerk zaamheden aan de Nederlandse spoorwegen in het door de overstroming van Februari geteisterde gebied in Nederland. Later werd aan dit bedrag nog een som van 3.250.000 dinar of 10.833 dollar toegevoegd uit parti culiere bijdragen in Joegoslavië. Uit bovengenoemde bedragen konden in overleg met experts van de Nederlandse Spoorwegen door de Nederlandse impor teur Albert Gips' Dwarsliggers en Hout handel N.V. 19.970 dwarsliggers worden gekocht. De eerste zending arriveert 7 Januari om 11 uur te Dordrecht op het Kilkade-empla- cement van de spoorwegen aan deze haven, nader aangeduid door het terrein van de „Houtbereidingsinrichting" van de Neder landse Spoorwegen. De ontvangst der zending zal een enigs zins officieel tintje dragen en de gezant van Joegoslavië of de legatiesecretaris zal hier bij aanwezig zijn, alsmede vertegenwoor digers van de Nederlandse ministeves van Buitenlandse Zaken en Economische Zaken. De buurtvereniging „Res Nova" geeft Dinsdag 12 Januari een feestavond in het Minervatheater, waaraan medewerking wordt verleend door het radio- en revue ensemble van Rens van Dorth Opgevoerd wordt de nieuwe show „Allemaal Poppen kast", waarin onder meer zullen optreden Rens van Dorth, Cora Ville, Sylvia Syl- vestra, Cas Oosthoek, Dick Binnendijk, JuuIKasnar en het Dicola Trio, De teksten en de regie zijn van Rens van Dorth, de décors en costuuims van H. M. Zoetmulder en Johnny Nieuwenhu.yzen, de dansen werden ingestudeerd door Juui Kasnar, terwijl de muzikale leiding bij Cas Oost hoek berust. Ten einde aan de wens van vele leden tegemoet te komen, heeft het bestuur van „Res Nova" besloten deze feestavond met een bal in de foyer te besluiten. BINNENLAND De heer J. Pothoven te Leusilen, die zestig jaar organist is geweest bij de Ned. Hervormde Kerk aldaar, is onderscheiden met de eremédaillle in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De gemeenteraad van Renkum heeft met 10 tegen 9 stemmen besloten huize „De Merel" aan te kopen en te bestemmen tot ambtswoning voor du hnrgomeester. Er ging een vinnig debat van tweeëneenhalfuur aan vooraf, omdat B. en W. in hun voorstel aan de raad onjuiste cijfers hadden verstrekt. Mr. C. W. Stheeman, oud-president van de rechtbank te "Leeuwarden, is daar in de ouderdom van 79 jaar overleden. In 1909 werd hij rechter in de Leeuwarder recht bank, is 1923 vice-president en in 1928 pre sident. De gemeente Den Ham heeft aan een deurenfabriek te Leeuwarden een industrie terrein verkocht voor de bouw van een hal, waarin het bedrijf zal worden ondergebracht. Tevens werd een hypotheek van honderd duizend gulden verleend om de bouw van deze hal mogelijk te maken. In Oss hebben twee mannen, die op één bromfiets zaten, een melkslijter beroofd. Zij reden de melkslijter opzettelijk aan, waar door deze viel. en ontnamen hem zijn porte feuille met f900. De vakgroep genensionneerden van de R.K. bond van vervoerspersoneël St. Ra- phaël heeft een dringend beroep gedaan op het hoofdbestuur om alle mogelijke pogin gen aan te wenden om tot een zo spoedig mogelijke pensioenverhoging van vijf pro cent te komen en tot aanoassing van de zo genaamde oude pensioenen. Op 9 Januari 1814 bepaalde Koning Willem I dat opgericht zouden worden 16 bataljons infanterie van linie. Bij deze on derdelen bevond zich ook het 2e bataljon, het latere 2e regiment infanterie. Het regi ment Limburgse Jagers, opgericht bij K. B. van 1 Juli 1950 zet de tradities voort van het vroegere 2e, 6e en 11e regiment infanterie. Als oprichtingsdatum van het Regiment Limburgse Jagers wordt aangenomen die van het oudste stamonderdeel, in dit geval het 2e regiment infanterie. Op 9 Januari zal dei-halve het 140-jarig bestaan van het regiment Limburgse Jagers te Venlo worden gevierd. De brief van het Algemeen Ziekenfonds „Vecht en Omstreken" over de huisartsen kwestie, die wij gisteren publiceerden, was géschreven door de heer De Vos, administra teur van genoemd fonds. Nader deelt deze heer ons mede, dat dit schrijven niet geacht kan worden, de mening van het bestuur van „Vecht en Omstreken" te vertolken, doch uitsluitend zijn persoonlijke visie. Op 21 Januari zal voor het Amsterdamse gerechtshof de zaak dienen tegen de beide leiders van de Nationaal-Europese Sociale Beweging, Paul van Tienen uit Amsterdam en mr. J. A. Wolthuis uit Groningen. Zij moeten zich verantwoorden wegens hun deelneming aan de N.É.S.B., die door. de rechtbank in eerste instantie als verboden vereniging is aangemerkt. Dé rechtbank had ieder van hen tot 2 -maanden 'gevangenis straf veroordeeld, tegen welk vonnis zij in beroep zijn gegaan. De Postchèque- en Girodienst heeft bet na Nieuwjaar buitengewoon druk gekregen, omdat het grootste deel der automatische overschrijvingen veranderd moet worden wegens de verhoging van huren, salarissen, pensioenen en abonnementsgelden voor dag bladen. HAARLEM EN OMGEVING Voor het propaedeulisch examen Katho lieke Economische Hogeschool is geslaagd de heer J. Nelissen uit Haarlem. Het bestuur der loge „Kennemerland" deelt mede, dat op Dinsdagavond 12 Januari in het. gebouw Ripperdastraat 13 een avond voor belangstellenden zal worden gehouden, waarop de heer J. C. Spaan uit- Hilversum zal spreken over Doel en Wezen der Vrij- metselarij. Na de. pauze zal er gelegenheid zijn voor het stellen van vragen. De heer H. S. Lanson, van Hogendorpstraat 17, regelt de introductie. Op de derde cursusavond voor het ka der van de Bestuurdersbond Haarlem, welke op Woensdagavond 20 Januari in het wijk- gebouw van de Nederlands Hervormde Ge meente aan de Gedempte Oude Gracht 104 plaats heeft, zal de heer Alfred Mozer spre ken over de groei naar de Europese eenheid. De belangstelling voor de wereldkampioen schappen hardrijden op de schaats is tot nu toe niet groot geweest. Voor zover bekend zijn de volgende rijders bij de organisa toren ingeschreven: Zweden: Carl Erik Asplund, Sigge Erics son en Gunnar Stroem. Noorwegen: Hjalmar Andersen, Roald Aas, Sverre Haugli en Ivar Martinsen. Japan: Sukunudo Kudo, Takabayashi, Yasuda, Gomi, Asacka en Yaguchi. Finland: Toivo Salonen. Bij deze 14 rijders komen waarschijnlijk nog zes Russen en drie vertegenwoordigers van Zuid-Korea. In totaal zullen dus 23 rij ders aan deze titelwedstrijden deelnemen van zes verschillende landen. Intussen is gebleken dat de omstandig heden in Saporo verre van gunstig zijn. De temperatuur is zo hoog, dat de organisato ren waarschijnlijk de wedstrijden naar de avonduren zullen verplaatsen. De dikte van het ijs op de baan bedraagt slechts 4 centi meter. De winter is zo zacht, dat op ver scheidene andere plaatsen reeds wedstrijden in het hardrijden moesten worden afgelast (Verkort weergegeven) Veilig voetgangers verkeer. Als men van de Zijlweg komt en de Zijlsingel bij „De Sierkan" opgaat, om via de vlucht heuvel de brug te bereiken, is men het zicht op de Zijlweg kwijt en 'nioet men op goed geluk oversteken, in de hoop dat niet plotseling een auto om de hoek komt. De vluchtheuvel en het verkeershek enige meters verplaatsen naar de Zijlweg en het is in orde. Bij de Zijlbrug ontmoet men dan nog enige verkeersobstakels, n.l. de fruitkoop man en de bloemenman. Men moet om te passeren dikwijls de rijweg op, wat na tuurlijk zeer gevaarlijk is. Het lage hek om het plantsoentje daar enige meters naar binnen buigen en in deze vrijgekomen ruimte de., wagen van de fruitkoopman en de bloemenman en er is een gevaar minder, zonder onkosten, zonder schade voor iemand. Voorkómen is beter dan genezen. p.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3