Winter verraste Europa met storm, sneeuw en kou Nederland bewees laatste eer aan dr. A. Plesman Agenda voor Haarlem Lichte teruggang in Haarlems scheep vaartv erkeer Een Eeuw Geleden Overstromingen en verkeersstremmingen Volkswagenfabriek krijgt ongelijk A.R.-rapport over de Europese eenwording ^Hoe is het ontstaan?^ DINSDAG 5 JANUARI 1954 3 Doelwit Levendige markten, maar nijpend ruimtegebrek Markten Dit woord: ZEER NJ Nieuwe spoorbrug over de Maas bij Maastricht Van 1128 ha. in Zeeland worden de bomen gerooid Bergense dame door hof vrijgesproken van meineed Twee-en-half jaar wegens grote juwelendiefstal Botsing tussen auto en bakfiets Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 5 Januarij 1854 In het afgelopen weekeinde heeft de winter definitief zijn intrede gedaan in Europa met sneeuwbuien, storm en kou. Uit Zweden, Denemarken, Duitsland, Frankrijk, Joego-Slavië, Engeland, België en het Zuiden van ons land kwamen berichten, die aantonen, dat deze inzet niet zonder geweld is geweest. Vooral in West-Duitsland hadden verkeer en dijken het zwaar te verduren. Er kwamen in Duitsland zelfs ver scheidene dijkdoorbraken voor. Het peil van de Oostzee was volgens het persbureau A.D.N. in veertig jaar niet zo hoog geweest. Er zijn op verschillende punten tussen de Deens - W estdu i tse en de Oostduits- Poolse grens dijken doorgebroken. Brandweerlieden helpen bij de evacua tie van mensen uit de huizen in onder gelopen straten van Lübeck. In Sleeswijk staat het havengebied onder water. Be woners van de Westduise eilanden Fehmarn, Gr as warder 'en Stein warder en de Oostduitse eilanden Hidden see en Rü- gen werden Maandagavond geëvacueerd. Het eiland Hiddensee is bijna geheel overstroomd. De mensen en dieren op het eiland zijn in veiligheid gebracht. De kustvaart is onmogelijk. Volgens berichten uit Oost- en West- Duitsland zijn arbeiders langs de Oostzee kust bezig met het versterken der d'ijken met zandzakken, daarbij geholpen door politie en vrijwilligers. Tengevolge van een dijkdoorbraak in het Noorden van het eiland Funen zijn 1.200 ha ondergelopen. Op IJsland heerst daarentegen op het ogenblik een zomerse temperatuur. Dijkdoorbraken Te Maasholm, even ten Zuiden van de Deens-Duitse grens, is een bres geslagen in de zeedijk. Het ministerie van Buiten landse Zaken van Sleeswijk-Holstein heeft politiemannen uit de omgeving van Maasholm naar de plaats van de dijk doorbraak gezonden. De omvang van de overstroming is nog niet bekend. Te Flensburg zijn vele huizen en win kels door het hoge water geïsoleerd. Ook uit Lübeck worden overstromingen ge meld. Het Oostduitse persbureau A. D. N. meldt, dat reddingploegen op het Oost duitse eiland Usedom optreden, waar de badplaats Zinnowitz werd overstroomd. West-Duitsland had zijn koudste week einde van deze winter en in vele delen van het land viel opnieuw sneeuw, vooral in Bonn. In Berlijn waren ongeveer twee duizend man bezig met sneeuwruimen. In de afgelopen nacht hebben de win terstormen in Europa aangehouden. Aan de Duitse Oostzeekust was men van morgen vroeg bezig met het herstellen van dijken, die door de storm waren vernield. Maandagavond begon het water van de Oostzee geleidelijk aan weer te zakken. Het grootste gevaar schijnt voorbij te zijn. De koudegolf duurt voort in Oostenrijk. Ongeveer tweehonderd skiërs werden in de omgeving van Wenen min of meer ernstig gewond. Stormen richtten schade aan in Groot- Brittannië en Denemarken. Verkeer vertraagd Uit Stockholm wordt gemeld, dat een verblindende sneeuwstorm automobilisten gisternacht heeft gedwongen hun voertui gen in de steek te laten. In andere delen van Zweden viel sneeuw, waardoor het spoorwegverkeer werd vertraagd. Uit Italië wordt gemeld, dat de treinen op de hoofdlijn tussen Noord- en Zuid- Italië door een hevige sneeuwval in Milaan en Genua zijn opgehouden. Ook viel veel sneeuw in de Italiaanse Alpen en Appenij- nen en ten Zuid-Oosten van Rome. Het verkeer in Noord-West-Italië ondervindt OELLE (AFP). Het hof van appèl te Celle in Neder-Saksen, heeft beslist, dat de Volkswagenfabriek contractueel gebonden is-aan duizenden Duitse spaarders, die se dert 1938 regelmatig stortingen hebben gedaan ter verkrijging van een Volkswa gen. Het deed deze uitspraak naar aanlei ding van een door twee van deze spaarders ingediende aanklacht. De Volkswagenfabriek heeft altijd ver klaard, dat deze contracten de spaarders bonden aan het vroegere ..Arbeitsfront", welke organisatie tijdens het nazi-regiem in de plaats trad van de vakverenigingen. In zijn overwegingen zegt het hof, dat het ontwerp-aankoop-contract dat aan eventuele kopers werd voorgelegd, van de fabriek afkomstig was, dat de maandelijk se stortingen van de kopers in de balans van de fabriek werden vermeld en dat het „Arbeitsfront" er zich toe bepaalde de stortingen voor rekening van de fabriek te incasseren en slechts als tussenpersoon op trad. Er zal nog door deskundigen moeten worden vastgesteld, of de fabriek verplicht kan worden een wagen te leveren aan spaarders, die aan de bepalingen van het contract hebben voldaan, en welk bedrag de kopers, waarmede dit niet het geval is, meer zullen moeten betalen dan de prijs van 1938. die 1000 mark was. De waarde van een Volkswagen is nu 4.250 mark. DINSDAG 5 JANUARI Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch Orkest. 8 uur. Minervatheater: Haarlemse Jazzclub. 14 jaar, 8.15 uur. City: ..Gekooide Furie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rechter Thomas", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „Salome", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De dief van Damascus". 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Met vliegende vaandels", 14 jaar, 8 ,uur. Luxor: „Het loon van de angst", 18 jaar. 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Puntje en Anton", alle leeft., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 6 JANUARI Gebouw H.K.B.. Tempeliersstraat 35: Film avond voor emigranten. 8 uur. Minervathea ter: Pianorecital door Stefan Askenase, 8.15 uur. Kapel Minahassastraat: Stichting „Pe tra". J. Sevensma, 8 uur. City: „Gekooide furie", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Rechter Thomas", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: ..Salome", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „De dief van Damas cus", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur, Roxy: „Met vliegende vaandels", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „Het loon van de angst", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Puntje en A.*,on", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. hinder van de sneeuw, die op sommige plaatsen een halve meter hoog ligt. Duizenden arbeiders zijn opgeroepen om de wegen en spoorlijnen vrij te maken. Ook in verschillende delen van Frankrijk is het verkeer door hevige sneeuwval be moeilijkt. In Venetië werden laaggelegen districten van de stad overstroomd. In bergdistricten van Joegoslavië werden weg- en spoorwegverbindingen verbroken en talrijke dorpen werden door sneeuw ge- isoleerd. Op sommige plaatsen lag de sneeuw hier anderhalve meter hoog. In Servië werd een temperatuur gemeten van 23 graden onder nul. Maandag zijn telefoonverbindingen tussen Belgrado en Londen, Parijs, München, Praag, Istanbul en Boedapest door zware sneeuwval verbroken. In het Oosten van België is ook vrij veel sneeuw gevallen. In Verviers ontstond een ernstige storing in het tramverkeer. Een college van advies, ingesteld door het Centraal Comité van Anti-Revolutionnaire Kiesverenigingen, heeft een rapport uitge bracht over de Europese integratie. Een commissie uit het college, onder voorzit terschap van dr. A. A. L. Rutgers, heeft een aantal conclusies opgesteld, waarvan er een als volgt luidt: ,.Een streng vasthouden aan de ondeel bare volledige nationale souvereiniteit als doel in zichzelf is niet te aanvaarden. Wan neer het openbaar belang vordert, dat naar grotere staatkundige eenheden wordt om gezien, mag de overheid zich daartegen niet met een beroep op de handhaving van de ondeelbare volledige nationale souve reiniteit verzetten." Voorts wordt onder meer geconstateerd, dat het tot stand komen van een Europese gemeenschap krachtig bevorderd moet worden, met zorgvuldige begrenzing van de bevoegdheden, toe te kennen aan de cen trale organen, met vermijding van een op zet waarbij de kleine landen in verdruk king komen, en met handhaving van de zelfstandigheid ten opzichte van het eigen nationale leven. De Anti-Revolutionnaire partij moet daarbij streven naar vergroting van haar invloed op internationaal gebied door versterking van haar buitenlandse contacten en door intensievere voorlichting in het binnenland. In Havelte is een ondergrondse muni tiebergplaats ontdekt van de voormalige Duitse bezetting. De bergplaats bevindt zich onder de door de Duitsers opgeworpen zand heuvels. Het terrein is onder bewaking ge steld tot de komst van de opruimingsdienst. Fotograf enennieuws- filmers bevinden zich vaak in penibele om standigheden, omdat zij nu eenmaal overal „met hun neus voor op" willen staan. De cameraman van Fox Movietone News wil de zijn publiek eens een indruk geven van de gewaarwording, die de assistente van een messenwerper moet bekruipen, als zij ftingeert als doel wit voor de vlijm scherpe dolken en bij len die vlak naast haar lichaam in het hout komen trillen. De plaat toont de koelbloedige in zijn benarde positie. Nadat gisteren verscheidene duizenden door de hal van het K.L.M.-hoofdkantoor in Den Haag zijn gelopen om afscheid te nemen van een groot landgenoot, die daar lag opgebaard, dr. A. Plesman, is vandaag het stoffelijk overschot van de K.L.M.- directeur ter aarde besteld. Groot en algemeen was het respect, dat daar gisteren in de chapelle ardente bewe zen is, of het nu getoond werd met een tuiltje bloemen of met grote kransen. Er kwamen Scheveningse vissersvrouwen langs de baar en tramconducteurs, school kinderen en matrozen. Een dodenwacht van het vliegend personeel stond aan het hoofd- en voeteneinde van de baar. In de eindeloze rij van zwijgende mensen voeg den zich geleidelijk ook ruim tweeduizend leden van het KLM-personeel. Tegen de avond lagen er reeds 200 kransen bij de baar. Er was er een bij van Koningin Juliana en Prins Bernhard, die namens beiden werd neergelegd door ritmeester Bischoff van Heemskerk. Herdenkingsdienst In de Willemskerk begon hedenmorgen om elf uur een herdenkingsdienst, die on der meer werd bijgewoond door minister president dr. W. Drees en de ministers Luns, Algera, Mansholt, Staf en oud-minis ter Wemmers, verscheidene leden van het Corps diplomatique, militaire autoriteiten, Kamerleden, luchtvaart attaché's, direc teuren van buitenlandse luchtvaartmaat schappijen en vliegtuigfabrieken. Vóór de kansel was het stoffelijk overschot van dr. Plesman opgebaard. Na orgelspel zong het K.L.M.-koor onder leiding van zijn dirigent Louis van Tulder „Wat God wil, dat geschiedt altijd", uit de „Matthaeus Passion" van Johann Sebastian Bach. De minister van Verkeer en Waterstaat, m r. J. Alge r a, was de eerste van vier sprekers die dr. Plesman herdachten. „Hij was een internationale Nederlander", al dus de minister. „Hij beschikte over een zienerschap, dat niet kan worden aange leerd, over een enorme geestkracht, een ononderbroken doorzettingsvermogen en een voortdurend optimisme. Dat het moge lijk is geweest een bedrijf als de K.L.M. te grondvesten en groot te maken in een klein land als Nederland, is doordat zij werd ge leid door een groot man als dr. Plesman was. Dit resultaat zou niet zijn bereikt zonder zijn geniale intuïtie". Vervolgens sprak dr. ir. M. H. Damme, oud-directeur-generaal der PTT. tevens namens de Koninklijke Nederlandse Ver eniging voor Luchtvaart, over de samen werking tussen KLM en PTT. „Bij deze samenwerking speelden twee kenmerkende eigenschappen van dr. Plesman een grote rol. De ene was zijn breedheid van blik, die van het begin af de kleine proporties losliet, waarin zo menig Nederlander in ons kleine land bevangen blijft. Zijn van meetaf gevestigde overtuiging, dat de luchtvaart voor wereldverkeer bestemd was, deed hem reeds vroeg in de wereld proporties denken. Hij begreep, dat als men de evenknie wil worden van in grote lan den gevestigde wereldbedrijven, men in soortgelijke verhoudingen moet denken als zij doen. Dit leidde soms tot critiek over te grootse opzet, maar de uitkomst heeft bewezen, dat ook in dit opzicht, zijn visie de juiste is geweest." „De idealen, die de grondslag voor zijn krachtige bevordering van de luchtvaart vormden, deden hem ook buiten de lucht vaart zoeken naar middelen om door inter nationale samenwerking de verbroedering der mensen te bevorderen. Ook als dienaar van die idealen zullen wij hem blijven ge denken", aldus dr. ir. Damme. De voorzitter van de Raad van Commis sarissen der K.L.M., d r. A. A. L. R u t- gers, zeide dat het overlijden van dr. Plesman op Oudejaarsavond wel in het bijzonder een „memento mori" was, want hij was een krachtfiguur, een man van wilskracht en doorzettingsvermogen, een stoere werker, die zelf veel verzette en an deren hard liet werken, een geboren orga nisator. Hij was bovendien een man met visie, met de subjectieve zekerheid van de juistheid van zijn blik op de toekomst der luchtvaart, die hem zijn enthousiasme gaf voor zijn initiatieven voor de Nederlandse luchtvaart. Tenslotte nam de heer J. H. W. van der Muclen, secretaris van de ondernemings raad van de K.L.M., namens het personeel ADVERTENTIE Het is jammer, dat er een vol jaar ligt tussen het afsluiten van het jaarverslag over 1952 van de Haarlemse dienst voor het haven- en marktwezen en het verschij nen daarvan. Daardoor worde aan de op zichzelf vaak belangwekkende gegevens de actualiteit ontnomen, zodat het publiek ge neigd is deze stof als „oude kost" te be schouwen. Ten onrechte, want het verslag geeft een goed inzicht in de omvang en de aard van het scheepvaartverkeer in de Spaar- nestad. In 1952 nu is het voor Haarlem zelf be stemde scheepvaartverkeer, zowel in aan tallen als in tonnenmaat, achteruit gegaan, terwijl de doorvaart toenam. Geladen of gelost werden 4.681 (5.387) schepen met een inhoud van 492.484 ku bieke meter f500.662). De stad passeerden 12.625 schepen (12.303) met een inhoud van 1.106.714 schepen (1.095.216). In 1952 werd een begin gemaakt met het rubriceren van vaartuigen anders dan voor vrachtvoervoer: Met bestemming Haarlem waren dit: sleepboten 256: kranen, bokken, molens en zuigers 6; houtvlotten 1; vaar tuigen personenvervoer 56 en pleziervaar tuigen 79. Op doorvaart passeerde de stad: sleep boten 388; kranen, bokken, molens en zui gers 24; houtvlotten 4; vaartuigen perso nenvervoer 34 en pleziervaartuigen 926. Het aantal zeevissersvaartuigen hoofd zakelijk Katwijkers dat door Haarlem is oorlog door de Duitsers „verbannen" was naar Enschedé. Na votum, schriftlezing en prediking zong Jo Vincent het „Laudate Dominum" van Mozart. Daarna volgden gebed, het door allen staande gezongen gezang „Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heeren hand", en tenslotte de zegen. Omstreeks één uur is het stoffelijk over schot van dr. Plesman op de algemene be graafplaats aan de Kerkhoflaan ter ruste gelegd. Daarbij waren alleen de naaste van de luchtvaartmaatschappij afscheid 1 familieleden, leden van de raad van be- van „de baas". stuur en van de raad van commissarissen De bijeenkomst werd besloten met een der K.L.M., de directeuren en de onder rouwdienst, geleid door ds. P. Fagel, Ned. Hervormd predikant te Brussel, die dr. Plesman leerde kennen toen deze tijdens de directeuren van deze luchtvaartmaatschap pij en enkele intieme vrienden van de familie Plesman aanwezig. gevaren, bedroeg 39, waarvan 5 kotters te gen 34 zeevissersvaartuigen, waaronder 9 kotters in 1951. Dit iaar passeerde op doorvaart slechts 1 kustvaarder het Spaarne tegen 8 in 1951, waarvan 7 op doorvaart en 1 met bestem ming Haarlem. De directeur van de Havendienst heeft een specificatie opgesteld van 38 soorten goederen, welke m Haarlem worden aan gevoerd. De vaste brandstoffen gaan daar bij in hoeveelheid voorop: 106.609 mud. Andere belangrijke aanvoeren vonden plaats: zand (42.849) kubieke meter) en grind (24.495 kubieke meter). Toch blijft de aanvoer var. kolen per schip, bestemd voor de brandstoffen handel, nog steeds minimaal, vergeleken bij die van de voor-oorlogse jaren, daar de vrachttarieven voor het kolenvervoer per schip en per spoor nog steeds gelijk zijn; het gevolg hiervan is, dat de handel de voorKeur geeft aan laatstgenoemd vervoer, daar het vervoer per wagon minder ver gruizing veroorzaakt dan dat per schip. Door de vestigiging van enige bedrijven Centrale Zand- en Grindhandel en fa. Schipholt aan de Industriehaven is ook het aantal vaartuigen, dat in deze haven komt laden of lossen, toegenomen: In 1951 werden hier 24 schepen gelost, metende 4537 ton en 5 schepen geladen, metende 858 ton. In 1952 werden er 106 schepen gelost, metende 45.489 ton. De aangevoerde grondstoffen waren zand, grind, cement, gips, hout, eternit, hollith, bimzand en slakkenmeel. Van vertoevende vaartuigen hoofdzakelijk dekschuiten in deze haven werd in 1951 boven dien een bedrag van f 574,in 1952 een bedrag van f 524,11 aan havengeld geïnd. De ontvangsten aan havengelden, preca riorechten en bruggelden bedroegen in 1952 f 76.207,75 tegen f 72.141,82 in 1951. Over de verschillende markten in Haar lem wordt de levendige belangstelling voor de algemene weekmarkten gememoreerd, evenais die van de bloemenmarkten, ter wijl nadrukkelijk wordt gewezen op het plaatsgebrek op de groenten- en fruit markt evenals op de fustcentrale van de gezamenlijke grossiers in groenten, fruit en aardappelen aan Hooi- en Friese Var- kensmarkt. De omzet van kisten etc. aan deze cen trale veiling bedroeg in 1952: 2.446.870 colli met een gezamenlijke waarde van ca. f 5.791.400.tegen 2.206.608 stuks met een gezamenlijke waarde van ca. f 4.076.040. in 1951. Het aantal grossiers dat een plaats op de groentenmarkt inneemt, bedraagt 25, het aantal kleinhandelaren uit Haarlem en omgeving, dat deze markt bezoekt ca. 490. De omzet van aardappelen, groenten, fruit, conserven en aanverwante artikelen van de gezamenlijke grossiers, voor zoveel ook op grond van de incasso's via de de be- talings-regeling van de Vereniging van Groothandelaren „Eendracht Maakt Macht" is na te gaan, bedroeg in 1952 globaal ca. f 12.757.005,—, tegen ca. f 13.271.460,— in 1951 exclusief het fust. De ontvangsten van het marktwezen be lopen in totaal f 53.586,80 tegen f 53.149,60 in het jaar daarvoor. De inkomsten vallen te onderscheiden in die uit de algemene weekmarkten (f 29.201,50), bloemenmark ten (f 3.932,groenten- en fruitmark ten (f 19.859,70), luilakmarkt f 408,40) en Decembermarkten (f 185,20). Een karakleristiek beeld van het Spaarne: centrum van commerciële bedrijvigheid, maar ook van toerisme. B. en W. van Utrecht hebben aan de ge meenteraad voorgesteld de herinnering aan de opgeheven gemeente Zuilen levendig te houden door de oprichting van een eenvou dig monument in de vorm van een bank in het Julianapark. Het ligt in de bedoeling op deze monumentale bank een opschrift en het wapen van de voormalige gemeente Zuilen aan te brengen. Een lezer vraagt mij of ik geen be zwaar heb tegen uitdrukkingen als: verschrikkelijk leuk, ontzettend aardig. De woorden spreken, meent hij, elkaar tegen. Ik kan het met deze lezer niet eens zijn. Hij vergeet dat taal lééft; dit wil zeggen, dat de woorden ontstaan, groeien, slijten en sterven. In die derde fase dus die van het slijten is hun oorspronkelijke betekenis geheel op de achtergrond geraakt. Alleen de gevoels waarde is over. Dat is óók het geval bij de woorden die mijn lezer aanbeveelt. Als hij zegt: dit is zeer fraai, moet hij bedenken dat zeer oorspronkelijk be tekende: pijnlijk en dat het precies het zelfde woord is dat wij kennen in: heb je je bezeerd of in: een zere vinger. In de Maastrichtse Kamer van Koop handel is meegedeeld, dat uit Den Haag mededeling was ontvangen, dat de rijks waterstaat de plannen tot definitief herstel van de spoorbrug over de Maas te Maas tricht zodanig zal bespoedigen, dat in 19541955 een geheel nieuwe brug op de zelfde plaats als de oude zal worden ge bouwd. Verder werd meegedeeld, dat met de Deutsche Bundesbahn besprekingen worden gevoerd om te bereiken, dat de bin nenkort te hervatten spoordienst Aken Maastricht in plaats van de ontworpen twee verbindingen, 's morgens en 's avonds, zal worden uitgebreid tot drie verbindingen per dag, waarbij alleen in Simpelveld als grensstation zal worden gestopt. In Mei van dit jaar zal de Kamer van Koophandel van Maastricht als eerste in ons land haar 150- jarig bestaan vieren. Pover restant van fruitteelt Door de stormvloed van 1 Februari 1953 zijn in Zeeland niet minder dan 1460 hec taren fruitteeltgebied geïnundeerd. Het blijkt dat het grootste gedeelte van de ge ïnundeerde boomgaarden als verloren moet worden beschouwd. Thans is reeds voor een oppervlakte van 1128 ha. een rooiver- gunning uitgegeven. Dit gebeurde in die gevallen, waarin de meeste bomen in een boomgaard dood of kwijnend waren. Slechts een oppervlakte van 350 ha. kwam dit jaar nog niet voor rooien in aanmer king. Men verwacht echter dat een ge deelte hiervan in de komende jaren nog zal afvallen. Op Schouwen en Duiveland was de scha de het grootst. Hier werd 205 ha. fruit teeltgebied geïnundeerd en dit ging geheel verloren. In Oost-Zuid-Beveland werd 450 ha. overstroomd en ging 340 ha. verlo ren. In de zak van Zuid-Beveland ging 230 ha. verloren van c:e 325 ha. die werden ge ïnundeerd. Over het algemeen zal het nog enkele jaren moeten duren voor weer tot herïn- plant kan worden overgegaan. Hét Amsterdamse hof heeft de 32-jax-ige mejuffrouw D. B. uit Bergen (N.H.), die in een strafprocedure tegen een automobi list uit Bergen, wiens rijbevoegdheid hem voor enige tijd was ontnomen, een meineed zou hebben afgelegd, vrijgesproken. De rechtbank te Alkmaar had mejuf frouw B. tot 4 maanden veroordeeld. De procureur-generaal had bevestiging van dit vonnis geëist. Het ging in deze zaak om de vraag wie op de avond van de 25ste October 1952 aan het stuur van de auto had gezeten toen nabij Castricum een hond werd aangereden. De eigenaresse van deze hond had verklaard, dat de heer H. P. de auto bestuurde. De rechtbank te Amsterdam heeft de 44-jarige kapper G. J. de Z. die op 4 No vember uit een niet afgesloten auto, die voor een juwelierszaak in de Kalverstraat te Amsterdam stond, een koffer met gou den sieraden ter waarde van 30.000 had gestolen, overeenkomstig de eis tot 21ó iaar gevangenisstraf met aftrek veroor deeld. Zijn 36-jarige broer en de vrouw, met wie deze samenleefde, werden ter zake van heling zij hadden de koffer in hun woning in de Paardenstraat enige tijd be waard overeenkomstig de eis, tot 6 maanden met aftrek, waarvan 3 voorwaar delijk, veroordeeld. De kapper, die reeds vele veroordelingen op zijn strafblad heeft staan weigerde ter zitting, evenals voor de politie, te vertellen waar de buit gebleven was. Gisteravond omstreeks zeven uur zijn op de Dreef een personenauto en een bakfiets met elkaar in botsing gekomen, waarbij de bakfietsbestuurder, de 52-jarige bakker G. H. J. C. uit Haarlem een zware hersenschudding en een bloedende hoofdwond heeft opge lopen. De 42-jarige Heemsteedse boekhouder P. N. A. V„ die met zijn auto in Zuidelijke richting reed, merkte de bakfiets vermoedelijk te laat op. zodat hij deze van achteren aanreed. C- werd door de schok op straat geworpen en is onmiddellijk naar het Grote Gasthuis vervoerd. De b. kfiets werd aan de achter zijde zwaar beschadigd; de auto aan de voor zijde ''cht. 's-GRAVENHAGE. De Commissaris des Konings in Zuid-Holland heeft aan de gemeentebesturen in die provincie eene circulaire gerigt, waarin dezelve wor den uitgenoodigd, de afschaffing der ker missen te overwegen. De instelling dier kermissen, zoo wordt in de circulaire verklaard, is niet meer in overeenstem ming met de tegenwoordige orde van zaken, daar zij haar gewigt voor handel en nijverheid hebben verloren en daaren tegen aanleiding geven tot noodeiooze geldverspilling, en maar al te zeer tot los bandigheid. zoodat de tijd is aangebroken om de kermissen, als zijnde verouderd en niet meer in overeenstemming met den geest des tijds, te doen vervallen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5