Handel en industrie in district Haarlem over het afgelopen j aar onder de loupe Nieuwjaarsrede Kamer van Koophandel Bouw van woningen in te groot aantal op de markt bij aanbestedingen Sluis te Spaarndam te smal en Zijkanaal niet diep genoeg „Toestand bij pont te Velsen moet beschamend worden genoemd" Boete voor landbouwers en diepvriesfabriek DINSDAG 5 JANUARI 1954 5 Meisje vastte sinds haar hond werd verkocht K.N.Z.H.R.M. redde in 1953 75 schip breukelingen Fakirs Spinazie in plaats van doperwten Oordeel in Haarlemse Kamer van Koophandel: Nadat de heer Ch. E. Visser in de Maandagavond gehouden vergadering van de Ka- jmer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken opnieuw tot voorzitter ■was gekozen (en de heren H. J. L. Klein Schiphorst en B. F. Enschedé tot onder voorzitters) heeft eerstgenoemde een Nieuwjaarsrede gehouden, waarin hij opmerkte, idat het afgelopen jaar getekend is door een reeks gebeurtenissen van het allergrootste lbelang, zowel voor de wereld in haar geheel als voor het eigen land. In Nederland heeft de watersnoodramp leed gebracht door het verlies van 1795 mensenlevens en er is een vermogensverlies geleden van ruim één milliard gulden. Zij heeft geleid tot een demonstratie van offervaardigheid in binnen- en buitenland, die weldadig aan-w deed. Overigens heeft Nederland in 1953 niet slecht gevaren. Zijn productie is hoger .geweest dan ooit te voren en overtreft het jaar 1952 met ongeveer tien procent, dit is imeer dan de helft hoger dan in het vooroorlogse jaar 1938. De heer Visser her innerde aan de in 1953 bereikte monetaire stabiliteit, aan een positieve betalings balans met voor het eerst een overschot aan Amerikaanse dollars, aan het einde •sedert Januari 1953 op eigen verzoek van de Marshallhulp en aan het in werking treden van de Kolen- en Staalgemeenschap. Voorts merkte spreker op, dat de regering zich ten doel heeft gesteld o.a. te bereiken grotere werkgelegenheid op lange termijn, investeringen te stimuleren, compensatie voor huurverhoging en matiging in de progressie bij de loon- en inkomstenbelasting. Industrie in dit distriet De heer Visser gaf vervolgens een over wicht van de industrie in het afgelopen jaar in het district van de Haarlemse ka mer. Wat de walsbedrijven, ijzer, staal en cement betreft, werd opgemerkt, dat het afgelopen jaar kan worden gekenmerkt als een periode van overgang, De „sellers imarket" van voorgaande jaren is duidelijk •overgegaan in een „buyers market". De grondstoffen voorziening baarde geen zor gen; de ertsmarkt wordt ruimer ook door uitbreiding van de ertsproductie en de kolenmarkt gaf evenmin moeilijkheden. Het in bedrijf nemen en de aanloop van de .walser ij en te IJmuiden zijn bevredigend verlopen. Behalve binnenlandse orders kon den ook belangrijke exportorders worden .geboekt. In de bedrijfstak machinebouw was men ruim van opdrachten voorzien. Wat de uit eindelijke resultaten van landbouwwerk tuigen betreft zal het afgelopen jaar waar schijnlijk niet veel afwijken van 1952, al heeft wel een zekere verschuiving in de afzet plaats gevonden. Van een eventuele verder gaande teruggang in de verkoop van landbouwwerktuigen verwacht men, dat deze zal leiden tot een sanering van deze tak van handel. Na de oorlog toch hebben velen zich hierop geworpen, zon der dat zij over voldoende kapitaal of vak kennis beschikten. Zowel het aantal arbei ders als het aantal beambten in het in het district gevestigde bedrijf van rijtuigen en spoorwagens bleef ongewijzigd. Het accent lag in 1953 op exportopdrachten. Het be drijf mocht een nieuwe bestelling ontvan gen, die de bezetting wanneer in het na jaar 1954 de thans lopende exportopdrach ten voltooid zullen zijn waarborgt voor het laatste kwartaal van 1954 en vrijwel het gehele jaar 1955. Wat de afzetmoge lijkheden betreft deelde de voorzitter mee, dat de ontwikkeling van het economisch leven meebrengt, dat in grote delen van de •wereld gestreefd wordt' naar steeds meer «fficiente vervoersmogelijkheden, waarbij :men snel en comfortabel wil reizen. Spoor wegmaatschappijen letten sterk op techni sche eigenschappen van het rollend mate riaal. De gang van zaken in de vliegtuigen - fabricage werd gekenmerkt door een toe nemende bedrijvigheid en zou daarom stel lig bevredigend kunnen worden genoemd, ware het niet, dat het aantrekken van ge schoolde vakmensen grote moeilijkheden oplevert. Voorts wordt de personeelssterkte voortdurend afgetapt door emigratie. In de bedrijfstak tank- en apparaatbouw is men vooral in de tweede helft van 1953 vol doende van werk voorzien geweest, mede dank zij belangrijke opdrachten voor de Staatsmijnen in Limburg en die voor ver warmingsketels van grote capaciteit. In het smidsbedrijf was men ook in 1953 voldoen de van werk voorzien in zo goed als alle bedrijven. Sommigen vragen zich af of niet met een tweede ambachtsschool te Haar lem de klein-industrie gebaat zou zijn. Een gebrek aan voldoende bekwame vaklieden laat zich nog steeds gevoelen. Ook in de draadindustrie was men over het algemeen goed van orders voorzien en op een kleine uitzondering na kon de fabricage van draadproducten op volle kracht geschie den, meestal in twee-ploegenstelsel. In laselectroden hadden regelmatige omzet ten plaats. De daling in geboekte orders voor centrale verwarming en electro-tech- nische bedrijven, die zich in de eerste maanden van het jaar, mede als gevolg van de terugslag, welke de overstromingsramp veroorzaakte, demonstreerde, heeft zich in de volgende kwartalen niet voortgezet. De afdeling nieuwbouw bij de scheepsbouw was goed bezet, terwijl ook de reparatie-afde lingen gedurende het gehele jaar volop werk hadden. Aan de vraag naar dokge legenheid kon niet altijd worden voldaan. De vooruitzichten voor 1954 zijn goed, zo wel voor nieuw werk als voor reparatie- werk. Agrarische sector Het jaar 1953 is voor het bloembollenvak goed geweest. Het gewas en de oogst waren goed tot zeer goed. De export was weer groter dan in 1952. Een voldoening geven de stijging der exportcijfers in waarde, zowel als in gewicht was een succes, waaraan ook in belangrijke mate het werk der persoonlijke reclame heeft bijgedragen, evenals het zeer grote vreemdelingen- bezoek in het voorjaar tijdens de Flora. Het verbruik van de producten der bloem bollenteelt in eigen land blijft voortdurend toenemen, maar maakt toch slechts een klein deel van de totale productie uit. Voedingsvoorzienini De in het district gevestigde suikerfabriek heeft een ongeveer even grote campagne gemaakt als het vorig jaar; verwerkt wer den 204 millioen kg suikerbieten tegenover 197 millioen in 1952. In de conservcn- industrie was de afzet van fruit, zowel in pulpvorm als in conserven in blik, zeer bevredigend. In de bedrijfstak cacao en chocolade waren de omzetten in het bin nenland zeer bevredigend, terwijl de om zetten naar het buitenland sterk beïnvloed werden door het heffen van exhorbitante invoerrechten. Het melkgebruik onderging geen wijziging van enige betekenis; wel viel een verschuiving waar te nemen van losse melk naar flessen-melk. Over de af zet van azijn, tafelzuren en mosterd mag men niet ontevreden zijn. De binnenlandse van wijnen en likeuren, zowel als ae export, was bevredigend en vertoonde een.kleine vooruitgang bij vorig jaar ver geleken. In de vleeshouwerüen is geble ken dat de huismoeders van grote gezinnen gevoeliger zijn voor lage prijzen dan zij, die minder mensen moeten fourageren. Ook voor de betere kwaliteiten was er een markt. De toestand in de banketbakkerijen was niet al te rooskleurig. In verhouding tot de iets gestegen omzet is er een grotere stijging van de lasten, hetgeen het eind resultaat van de netto winst ongunstig be ïnvloedt. Grafische tndustrte De in het vorig jaar aangeduide tendenz naar een zich stabiliserende kopersmarkt heeft zich in het afgelopen jaar in de gra fische industrie bestendigd, met het gevolg dat o.a. bij de verkoop van de grafische producten de invloed van concurrentie zich in stijgende mate deed gevoelen. De con currentie van Duitse producten wordt hoe langer hoe meer voelbaar. De grondstoffen- voorziening was ook in 1953 van dien aard, dat het bedrijf voor papierindustrie op volle capaciteit heeft kunnen werken. De vraag naar de producten was bevredi gend. Chemische industrie In het voorjaar viel de omzet van verf (door het weer) tegen; het droge najaar heeft nog iets daarvan goedgemaakt. Gang van zaken bij smeerolie was zeer bevredi gend. Bedrijvigheid in de sector rubber was in 1953 ongeveer als in 1952. Bedrijfs resultaten van lijm waren bevredigend. De productiecijfers van de verschillende kunstmeststoffen waren bevredigend. In toiletzeep bestaat een zeer grote concur rentie, waarbij het cadeaustelsel een grote rol speelt. De productie van petroleum heeft zich gestabiliseerd en het export areaal is nog toegenomen. Textiel Een voortzetting van de gunstige ont wikkeling van de bedrijfstak kousen en handschoenen deed zich voor; verkoops prijzen konden vrij belangrijk worden ver laagd en het product volgens de hoogste normen worden geperfectionneerd. De kwantitatieve omzet in de pyjama-industrie wordt bevredigend genoemd. In de over hemden-industrie deden zich geen moei lijkheden voor. De verkoop in de kleer makerijen was in het eerste half jaar slecht; het tweede half jaar liet zich beter aanzien. In de Nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken heeft deze opgemerkt, dat de bouwnijverheid in 1953 in hoofdzaak beheerst werd door de bouw van woningen, welke volgens hem helaas in veel te groot aantal op de markt werden aanbesteed en dan in veel te grote objec ten, zodat slechts de grote aannemersbe drijven daarvoor in het algemeen in aan merking kwamen, terwijl in vele gevallen grote bouwwerken zonder publieke aan besteding werden uitgegeven. Door de Februariramp werd de overheid voor grote moeilijkheden geplaatst. Een en ander was oorzaak, dat voorgestelde plan nen moesten worden uitgesteld. De herstel werkzaamheden in Zeeland en verdere ge troffen gebieden eisten een belangrijk aan tal arbeiders ook uit het bouwbedrijf, zo dat een groot tekort aan geschoolde arbeidskrachten voor het overige gebied ontstond, hetgeen een zeer nadelige invloed cp het bouwbedrijf ten gevolge had. Daar door moesten ook voor zand- en grond werken hogere prijzen worden betaald, dan vóór de watersnood werden berekend. Voor het uitvoeren van grondwerken ten be hoeve van bouwwerken kwam, doordat de rampgebieden veel materiaal eisten, een groot gebrek aan machines, o.a. aan drag lines. De voorzitter vervolgde, dat voor de bouwondernemers door ongunstige over- heidsbepalingen betreffende de woning- bouw-premieregeling, nog geen gelegen heid geopend werd om nog door de z.g. eigen bouw voor de markt, mee te helpen het grote tekort aan woningen voor parti culieren te verminderen. Moge de overheid inzien, aldus spreker, dat een toekenning van een behoorlijk bedrag aan- premie voor particuliere bouw, altijd voor het rijk be langrijk voordeliger is, daar op die manier de kosten voor de bouw voor het grootste deel door particulieren worden gedragen en het risico op eventuele waardevermin dering in de toekomst niet voor rekening van het rijk komt. Houthandel In tegenstelling tot voorgaande jaren heeft het jaar 1953, wat de prijsontwikkeling in de houthandel in binnen- en buitenland betreft, een zeer rustig verloop gehad. Be langrijke schommelingen in de prijzen kwamen niet voor. Wel was het prijsniveau in het binnenland ten aanzien van dat dei- productielanden over de gehele linie en gedurende het gehele jaar te laag. Oorza ken hiervoor aan te wijzen is niet eenvou dig, maar één der belangrijkste factoren zal wel geweest zijn de verwachting, dat tegen het midden van het jaar respectieve lijk tegen het einde, de prijzen, die op zeer hoog niveau gelegen waren, tot een wat lager peil zouden dalen. Zag het in de herfst bij het bekend worden van de iets lagere prijzen van de derde Russische tranche er naar uit, dat dit inderdaad in geringe mate het geval zou zijn, aldra De heer Shu, eigenaar van een Chinees restaurant te Wageningen, was tot 30 December bezitter van een fox-terrier, maar hij wilde hei dier verkopen, omdat het lastig was voor de klanten. Sinds de verkoop aan een 25-jarige jongeman uit Opheusden of omgeving weigerde echter zijn 12-jarig dochtertje Ming Sjon alle eten en drinken. Zij was bij zonder aan de hond, die „Teddy" heet, gehecht. De toestand van Ming Sjon werd ernstiger en de dokter achtte het niet onmogelijk, dat het kind ten dode toe zou blijven „vasten" zolang de hond niet terug zou keren. Toen werd de politie te hulp geroepen, die een opspo ringsbericht via de radio liet versprei den. Kort hierna meldde de nieuwe eigenaar van „Teddy" zich telefonisch. Toen hij van de toestand van het kind vernam, liet hij onmiddellijk weten, dat hij wel afstand van de hond wilde doen legen terugbetaling van de koopsom. Des avonds werd het dier nog gehaald door een politieman en toen deze hem aan de woning van de heer Shu aflever de, trof hij daar de van blijdschap hui lende Ming Sjon aan. Zij sloot de hond direct in haar armen. Intussen heeft Ming Sjon echter nog geen eetlust ge toond. bleek na het vlotte opnemen van deze be- Industrieën aan het Noorder Buiten Spaarne zullen het op prijs stellen als de sluis te Spaarndam verbreed wordt, want men moest de laatste jaren herhaalde malen verstek laten gaan bij inschrijving van nieuw te bouwen schepen. De directeur van Openbare Werken te Haarlem heeft aan het college van B. en W. het volgende voorgesteld: „Een sociaal economisch advies in te winnen omtrent de vraag of het, wegens de grote kosten, die gepaard gaan met vernieuwing ver ruiming van de sluis te Spaarndam, verantwoord is ten behoeve van de bestaande grootindustrie (scheeps- en aanverwante industrie) aan het Noorder Buiten Spaarne tot het doen van een dergelijke uitgaaf over te gaan. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in Noordholland te verzoeken het Zijkanaal C zodanig te verdiepen dat aan gemotiveerde klachten van de N.V. Haarlemse Scheepsbouw wordt tegemoet gekomen. De directeur van de Gemeente-Reiniging te verzoeken in overleg met de directeur van het Haven wezen (ten aanzien van de belangen der industrie) en met de directeur van Openbare Werken (wegens de standzekerheid van gemeen telijke kademuren en beschoeiingen) over te gaan tot het plaatselijk verdiepen van aanleggelegenheden". Alvorens de directeur van Openbare Werken zijn voorstellen aan het college van B. en W. had gezonden had hij aan de Ka mer van Koophandel en Fabrieken van Haarlem en omstreken gevraagd een on- trekkelijk kleine stock, het verloop van de derzoek in te stellen naar de wensen van buitenlandse markt niet beïnvloed en zelfs trekken de prijzen nadien nog aan. Hier door werd aan de overigens gegronde ver wachtingen van vele houtkopers op lagere prijzen, elke hoop ontnomen. Deze gang van zaken zal wel de hoofdoorzaak zijn van de te verwachten ongunstige bedrijfsuit- komsten over 1953 in de Nederlandse houtkoperij, waarover men allerwege hoort klagen. De vraag naar hout laat over het algemeen niet te wensen over en zou dus op zichzelf geen reden zijn om nog op een onverantwoorde prijsbasis te verkopen. Het vorig jaar is 88 keer een beroep ge daan op een reddingboot of reddjngstation van de Koninklijke Noord- en Zuidholland se Redding Mij. en wel door schepen varende onder Belgische, Deense, Duitse, Engelse, Franse, Italiaanse, Nederlandse, Poolse, Portugese, Zweedse en Indiase vlag. In 1953 werden 75 mensen van in nood verkerende schepen behouden aan wal ge bracht, waardoor het totaal aantal geredde schipbreukelingen sedert de oprichting der KN. Z.H.R.M. in 1824- is gestegen tot 7713. Bovendien verrichtte een drietal redding boten goed werk in het wntersnoodgebied. (United Press). Fakirs uit de gehele wereld zijn begonnen hun kristallen bol len op te poetsen, de spijkers waar zij op liggen te slijpen en de zwaarden die ze inslikken te wetten ter voorbereiding voor de eerste „wereldkampioenschap pen Fakir" die in het voorjaar in Lyon zullen worden gehouden. Er zijn uitno digingen verzonden voor deelname aan rvedstrijdeyi in het blootsvoets lopen over brandende kolen, in het gestoken worden met messen en dolken en in het levend begraven worden. Er zullen ook prijzen beschikbaar worden gesteld voor voorspellen, hypnose en massa-suggestie. Voorts zullen Fakirs zichzelf martelen om de hoofdprijs pijnweerstandsvermo- gen" in de wacht te slepen. Verder zijn er nog prijzen voor het liggen op spijker bedden. het bedrijfsleven ten aanzien van de diepte van het Spaarne en de breedte van de Sluis bij Spaarndam. De Kamer van Koophandel heeft de aan het Spaarne gelegen industrieën geraad pleegd en antwoordde vervolgens de di recteur van Openbare Werken dat was komen vast te staan, dat de diepte van de eigenlijke vaargeuld in het Spaarne te wensen overlaat, doch. dat de diepte van het Spaarne tussen vaargeul en loswal van de aan het Spaarne gelegen bedrijven in derdaad te gering is. Een der bedrijven had op vier punten peilingen verricht met het volgende resultaat: Langs de wal 1 m uit de wal 2 m uit de wal 3 m uit de wal 70 100 100 180 70 90 100 160 100 150 160 180 60 cm 120 cm 170 cm 210 cm Hieruit blijkt dat er veel te weinig water voor de wal staat, vandaar, dat regelma tig last wordt ondervonden met ladende of lossende schepen. Wat betreft de breedte van de sluis te Spaarndam deelde een der onderne mingen mede, dat zij de laatste jaren reeds herhaalde malen verstek had moeten laten gaan bij de inschrijving voor nieuw te bouwen schepen. Gezien de lengte van de hellingen en de breedte van het N.B. Spaarne zou deze maatschappij schepen kunnen .bouwen van 3000 a 4000 ton, doch de breedte van zodanige vaartuigen wordt ongeveer 14 meter terwijl de doorvaart- breedte van de sluis te Spaarndam thans ruim 12 meter is. Ten aanzien van de diepte van het Spaarne en het zijkanaal van Spaarndam af naar het Noordzeekanaal wordt opge merkt, dat elk zeeschip van de werf moet vertrekken met een alleruiterst minimum aan water en brandstof aan boord en dat dan nog herhaalde malen schepen vast lopen Het eerste na de oorlog afgeleverde schip was ca 800 ton groot. Na vertrek van de werf liet men de hoofdmotor van het schip langzaam lopen, doch in het zijkanaal moest worden gestopt, daar alle buitenboordfilters vol modder zaten en de motor geen koeling meer kreeg. Behalve de mening van deze onderne ming, gaven nog twee andere onderne mingen aan de Kamer van Koophandel te kennen, dat het gewest geacht werd de sluis te Spaarndam te verbreden en te brengen op 16 meter, tenminste, indien verwacht mag worden, dat de doorvaart- wijdte bij de brug te Buitenhuizen ook van 14 op 16 meter wordt gebracht. Een der ondernemingen wees er bovendien op, dat het vestigen van nieuwe bedrijven, alsook het uitbreiden van bestaande on dernemingen, slechts dan mogelijk en aan trekkelijk zal zijn, indien de ondernemer de waarborg wordt gegeven, dat van over heidswege alles in het werk wordt gesteld om eventuele remmende factoren, welke thans aanwezig zijn, op te heffen. Het bestuur der Kamer is van oordeel, dat het speciaal met betrekking tot de mogelijkheid van het aantrekken van nieuwe industrieën en van ontwikkeling van de bestaande werven wel van be lang is, indien de sluis te Spaarndam zou worden verbreed. Het bestuur verheelt zich echter niet, dat hiermede zeer belangrijke sommen gemoeid zijn, terwijl het niet de indruk heeft gekregen, dat de Haarlemse industrieën langs het Spaarne, met uit zondering dan van de werven, aan verbre ding van vorengenoemde sluis behoefte hebben. Maandagmorgen moesten voor de Haar lemse economische politierechter mr. J. Bletz een zevental landbouwers uit Haar lemmermeer verschijnen, omdat zij allen in strijd zouden gehandeld hebben met een der bepalingen van de Tuinbouwteelt verordening 1949. Hierin staat namelijk, dat er voor de teelt van spinazie een teelt vergunning nodig is en deze landbouwers hadden, hoewel zij vrijwel allen van deze bepaling op de hoogte waren, toch een ge deelte van hun grond met spinazie bezaaid. In de nazomer van het vorig jaar kreeg een Utrechtse fabriek van diepvriespro ducten namelijk de order van een Engelse scheepvaartonderneming, dat er binnen korte tijd een vrij grote hoeveelheid inge vroren spinazie geleverd diende te wor den. De directeur van de fabriek wendde zich toen tot enkele van zijn doperwtenleve ranciers in de Haarlemmermeer en stelde hen voor om voor een gunstige minimum prijs, spinazie op het braakliggende land te verbouwen. De landbouwers aanvaard den dit voorstel grif, maar begingen daar bij, daar zij geen vergunning hadden, te gelijkertijd een overtreding. Een controleur van de C.C.D. ontving enkele klachten van tuinders en maakte na verloop van tijd een proces-verbaal op. De officier van Justitie, mr. J. Wiarda, meende, dat bij alle zeven landbouwers opzet in het spel was en dat zij zelfs bij contractteelt zelf verantwoordelijk blijven voor hun doen en laten hoewel de diep vriesfabriek had verzekerd, dat zij voor alle nodige formaliteiten zou zorg dragen. De officier eiste tegen de landbouwers F. F. uit Aalsmeer, J. L.. A. B., P. F. en C. v. d. V., allen uit Badhoevedorp en tegen N. J. v. R. uit Hoofddorp een geldboete van vijftig gulden. Tegen de landbouwer P. v. D. uit Hoofddorp eiste hij een geldboete van vijfentwintig gulden, omdat deze in tegenstelling tot zijn collega's slechts een zeer klein stukje grond met spinazie had bebouwd. Tegen de hoofdverdachte in deze zaak, de N.V. in diepvriesproducten te Utrecht, eiste de officier een onvoorwaardelijke geldboete van duizend gulden en een voor waardelijke boete van tweeduizend gulden met een proeftijd van twee jaar. De officier was namelijk van mening dat het aan deze N.V. tenïaste gelegde, op zettelijke uitlokking, bewezen moest wor den geacht. Daarbij kwam echter het gun stige feit, aldus mr. Wiarda, dat door de teelt van de spinazie de binnenlandse markt niet was beïnvloed. De economische politierechter meende dat alle landbouwers gelijk gestraft dien den te worden en veroordeelde hen dan ook tot een geldboete van vijfentwintig gulden. Hij veroordeelde de diepvriesfa briek tot een boete van vijfentwintig honderd gulden waarvan vierhonderd gulden onvoorwaardelijk. In de Maandagavond gehouden vergade ring van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken is besloten in samenwerking met de andere kamers uit de provincie Noordholland en met die van Leeuwarden, Leiden en Den Ilaag, een brief te zenden aan de minister van Verkeer en Waterstaat inzake de tun nelbouw. Enkele leden waren van mening, dat in de concept-brief te weinig aandacht wordt besteed aan de huidige toestand bij de pont en zij drongen er op aan de brief anders te redigeren. De voorzitter, de heer Ch. E. Visser, deelde mee, dat aan het concept de bestu ren van diverse kamers hebben meege- wei-kt. Ir. A. H. Ingen Housz merkte op, dat de toestand bij de pont te Velsen be schamend genoemd moet worden. In het concept wordt hierop niet voldoende de aandacht gevestigd: het geeft alleen een in zicht van de situatie en er wordt te veel gedacht aan de tunnelbouw, waarvan het tempo versneld dient te worden. Het zal p.og ongeveer vier jaar duren, alvorens de tunnel gereed is, maar in al die jaren moet het verkeer over de ponten. Te verwachten is, dat het aantal voertuigen in de komende jaren enorm zal toenemen en dat betekent, Personeel van de K.L.M. houdt de wacht bij de overleden president-directeur dr. A. Plesman in de Chapelle Ardente aan de Raamweg te Den Haag. Links gezagvoerder Eilders, rechts voor, le boordwerktuigkundige Raddar, links achter, le telegrafist Buytendijk, rechts achter, le steward Hostemeier. dat de toestand bij de ponten steeds erger wordt. Vier ponten is te gering en getracht moet worden het aantal op te voeren tot zes. Dan zal het nodig zijn een nieuwe steiger te bouwen, zoals ook bij de Hem- brug is geschied. Spreker besloot met te zeggen, dat de huidige situatie niet te hand haven is. De v o o r z i 11 e r was van mening, dat in het concept wel gezegd wordt, dat de toestand bij de ponten onhoudbaar is ge worden. De ervaringen bij de Hembrug moeten worden afgewacht, alvorens over gegaan zal worden bij Velsen een nieuwe pont in de vaart te brengen. Voor het win terseizoen zijn vier ponten voldoende. Spreker zeide zich te kunnen verenigen met de opmerkingen van de heer Ingen Housz en zal trachten die nog in de brief te verwerken. Daarbij is samenwerking nodig met de andere kamers, die de brief zullen verzenden. Vergeten mag niet wor den, dat die kamers weer andere belangen hebben dan de Haarlemse. Ir. Ingen Housz was daarom van mening, dat Haarlem het initiatief moet nemen zelf een brief tot de minister te richten. De ponten liggen in het Haarlemse district. I r. G. O. J. van Ditzhuyzen ondersteun de de opmerkingen van de heer Ingen Housz. De toestand bij de pont is bescha mend en ontoelaatbaar. Er staan te veel belangen op het spel. De heer D. Verbaan zeide zich ook te kunnen verenigen met hetgeen gezegd is. In de brief wordt aangedrongen op ver snelling van het tempo van de bouw van de tunnel. Is dat echter wel mogelijk? Zijn de technische voorbereidingen van dien aard, dat er meer ploegen arbeiders aan het werk kunnen gaan? Spreker noemde het concept een gemoedelijke beschrijving van de toestand. „We moeten in Den Haag een noodkreet laten horen, anders zal de brief weinig effect sorteren." Er dient aandacht aan de huidige toestand besteed te worden. De heer T h. S. J. H o o y merkte op, dat er mogelijk technische bezwaren zijn, maar men mag de budgetaire bezwaren ook niet uit het oog verliezen. In geheel Nederland moeten voorzieningen worden getroffen door Waterstaat, maar dit ministerie heeft een bepaald bedrag beschikbaar om te werken. De voorzitter was van mening, dat een versnelling van de bouw van een tun nel van primair belang is. Dan komt de toestand bij de ponten en gevraagd wordt aan de minister een oplossing te zoeken, die kunnen de kamers niet aangeven. Ir. Ingen Housz was het niet eens met de opmerking, dat de tunnelbouw pri mair is. Mogelijk zal het bouwen een kwart of half jaar sneller geschieden dan ver wacht was, maar de toestand bij de ponten blijft nog te lang voortduren. Het gaat er volgens spreker in de eerste plaats om een oplossing voor het huidige ogenblik te vinden. Nadat de voorzitter had toegezegd te zullen streven naar wijziging van ae concept-brief, waarbij hij de hoop uitsprak, dat andere kamers daaraan zullen mee werken, besloot de Haarlemse kamer een brief aan de minister van Waterstaat te zenden in samenwerking met andere kamera L

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7