Chefarine.4 Strijd om de leiding tussen Van Scheltinga en Beni E Broekman, Van der Voort, Huiskes, Maarse, De Graaff in schaatsploeg M OR ..Clowntje Rick Een aarzelende liefde Vierde ronde bracht rivalen bijna gelijk Spelers van Heracles bij KNVB ontboden Griepbes'rijding met 4 middelen tegelijk! Solomon was solist bij het N.Ph.O. Feuilleton 4 HOOGOVENSCHAAKTOURNOOI Sell a ci tsen rijden Haugli niet naar Japan Het Studenten Sport- tournooi in Amsterdam Tafeltennis Dames en herenploeg naar wereldkam pioenschappen Zivemmen De candidaten voor de strijd om Europese titels f ticket Derde testmatch Zuid- AfrikaNieuw Zeeland een draw VOOR NOORWEGEN-NEDERLAND IN OSLO Biljartwedstrijden in Beverwijk Sport in 't kort BARTTUQRISSTRAOT 20 —TEL 13439 Voor de klederen Badminton H. Verhoef (Duinwiick) in badmintonteam Goede resultaten van de badmintonclub „Duinwijck" Vijfde Pianoconcert van Beethoven door Dorothy Quentin WOENSDAG 6 JANUARI 1954 Na de vierde ronde in het Hoogoven-Schaaktournooi in Beverwijk is onze landgenoot Van Scheltinga na een overwinning op Klaeger voorlopig op de eerste plaats gekomen. Beni moest zijn partij tegen Vlagsma afbreken, zodat nog niet definitief te zeggen valt wie de leiding in handen heeft. Vlagsma heeft zich tot nu toe nog niet van zijn sterkste zijde laten zien, maar in zijn afgebroken partij staat hij er gunstig voor. Mocht Beni deze partij echter vandaag winnen dan heeft hij na de vierde ronde de leiding met 3V2 punt tegen Van Scheltinga 3 punten. Kramer wist zijn afgebroken partij tegen Klaeger gistermorgen te winnen. De voorlopige stand na de vierde ronde is thans: Van Scheltinga 3; Beni 2>/2 en 1 afgebroken; Kottnauer 2V2; Pirc en Bouwmeester 2 en 1 afgebroken; Kramer en Rellstab lJ/2; Prins 1 en 2 afgebroken; Vlagsma 1 en 1 af gebroken; Klaeger 0. Van Scheltinga-Klaeger In de vierde ronde van het Hoogoven- Schaaktournooi rr. Beverwijk kon Van Scheltinga dus drie punten bereiken door een fraaie overwinning op Klaeger. Deze laatste hield zich al te passief, zodat Van Scheltinga met dame, toren en andere stukken tegen de vijandelijke koningsvleu gel kon opmarcheren en door een loper- offer de dame verraste. Kottnauer-Rellstab Kottnauer profiteerde van een zwakke pionzet, met welke ziin tegenstander Rell stab al te vroeg in het centrum voorging, en veroverde ae'nter elkaar twee pionnen. Weliswaar verkregen in het eindspel na de dameruil beide partijen een nieuwe dame, maar Kottnauer won daarbij nog een stuk en wist alle pogingen van eeuwig schaak te niet te maken. Kramer-Pirc Kramer opende tegen Pirc in een gelijke stelling de g-lijn, hetgeen echter alleen voor Pirc van waarde bleek te zijn omdat hij het eerst tot bezetting met een toren kwam. Met toren en loper wist hij een wit paard op het snijpunt van diagonaal en Donderdag 7 Januari zal de strafcommis- sie van de KNVB in Utrecht een zitting houden, waarin met enkele bestuursleden van Heracles en de spelers Kamphuis en Van der Veen het gebeurde in de wedstrijd He raclesHaarlem, op 8 Novmeber j.l. in Al melo gespeeld, zal worden onderzocht. Waarschijnlijk stelt de strafcommissie van de KNVB een onderzoek in naar aanleiding van de handtastelijkheden, die tussen Kamp huis (Heracles) en De Voogd (Haarlem) zou den hebben plaatsgevonden, en de klap, die Van der Veen (Heracles) in dezelfde wed strijd een andere speler van Haarlem (Brussee) zou hebben gegeven. Dit laatste incident zou door de scheidsrechter niet zijn opgemerkt. De grootte van de Noorse schaatsenrijders- ploeg, die Zondagmorgen naar Japan ver trekt voor de wereldkampioenschappen hard rijden, zal waarschijnlijk sterk gereduceerd worden. Het is geen geheim gebleven dat zowel Sverre Haugli als Ivar Martinsen moeilijkheden gehad hebben met de training, een omstandigheid, die wat Haugli betreft, te wijten is aan de vaccinatie. Haugli is nooit eerder ingeënt geweest voor pokken en heeft daardoor meer last van de inenting dan anderen bij wie dit in hun jeugd ge beurd is. Haugli voelt zich niet goed en heeft de Noorse Schaatsenrijdersbond mede gedeeld dat hij besloten is niet mee te gaan naar Japan. Wat Martinsen betreft, ook hij voelt zich niet goed, maar het is niet zeker of bij hem eveneens de vaccinatie de oorzaak daarvan is. Hij moet zelf een besluit nemen of hij wel of niet mee wil gaan naar de wereldkam pioenschappen. ADVERTENTIE Elk tablet Chetarine „4" bevat 4 geneesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET tegen pijnen en griep 20 tabletten i F 0.75 g-lijn te veroveren. Kramer gaf tenslotte op. Bouwmeester-Prins Bouwmeester was tegen Prins lange tijd een pion Voor, toch kon hij dit voordeel op den duur niet handhaven. De partij werd afgebroken in vrijwel gelijke positie. Vlagsma-Beni Niet tot een eind kwam ook de heel in teressant verlopen partij tussen Vlagsma en Beni, waarin de kansen moeilijk zijn te taxeren door het materieel evenwicht. De hangpartij tussen Pirc en Prins uit de derde ronde eindigde gisteren in re mise. De meeste belangstelling op de tweede dag van het internationaal studenten sporttour- nooi ging uit naar het zwemmen. Dit onder deel werd zonder enige moeite gewonnen door Nederland, dat met Ten Thije. Tjebbes, Boxem en Wildvuur ver boven de andere ploegen uitstak. Een demonstratiewedstrijd waterpolo tus sen Nederalnd en een met Boxem versterkt Antillen werd met 53 door de Antillen ge wonnen. De uitslagen luiden: Zwemmen. 100 meter vrije slag: 1. Ten Thije (Nederland) 1.00.4; 2. De Groot (Antil len) 1.06.2; 3. Rudi Visser (Suriname) 1.20.2; 4. Sutopo (Indonesië) 1.24.8. 100 meter rugslag: 1. Tjebbes (Ned.) 1.19; 2. Wildeman (Suriname) 1.28: 3. Van Leeu wen (Antillen) 1.35.6; 4. Usman (Indonesië) 1.42.2. 100 meter schoolslag: 1. Boxem (Ned.) 1.24.3; 2. Vos (Antillen) 1.31.7; 3. Ngendani (Indonesië) 1.45.6; 4. Bilkerdijk (Suriname) 3.09;0 4 maal 50 meter vriie slag estafette: 1. Ne derland 1.57.2: 2. Antillen 2.06.4; 3. Suriname 2.22.4; 4. Indonesië 2.32.4. Totaal zwemmen: 1. Nederland, 2. Antil len. 3. Suriname, 4. Indonesië. De uitslagen bij het tafeltennis luiden: NederlandSuriname 50: IndonesiëSuri name 50; IndonesiëAmerika 30: Neder landAmerika 30: AmerikaAntillen 30; NederlandAntillen 30; SurinameAntil len 30: IndonesiëAntillen 30: Suriname Amerika 21; IndonesiëNederland 32. Eindstand van tafeltennis is: 1. Indonesië. 2. Npdm-land, 3. Suriname, 4. Amerika, 5. Antillen. Baskethall: NederlandIndonesië 6528. rust 33—14. Eindstand basketball: 1. Suriname. 2. Ne derland, 3, Ver. Staten, 4, Indonesië, 5. Antillen. Schaken: SurinameAntillen 23; Ver. Staten'ndonesië 05; AmerikaSuriname 05; NederlandIndonesië 32; Indonesië Suriname 32. Eindstand schaken: 1. Nederland. 2. Indo nesië, 3. Antillen. 4. Suriname. 5. Amerika. Dammen: AntillenIndonesië 28. Eindstand dammen: 1. Suriname. 2. en 3. Indonesië en Nederland. 4. Antillen. Na zes onderdelen: biljarten, basketball, zwemmen, tafe'tennis, dammen en schaken heeft Nederland in het algemeen klassement de leiding met 37M> tint., gevolgd dror Suri name met 33 ont„ Indonesië met 32M> punt. Anti'len met 13 punten en Amerika met 4 punten. Na een geduchte strijd met Indonesië heeft Nederland ook op de eerste nlaats be slag gelegd bij bridge, waardoor Nederland n de aGemene rangschikking vrijwel z^ker is van dp eerste plaats. De uitslag van bridge was: 1. Nederland. 2 Indonesië, 3. Suriname, 4 Amerika. 5. Antillen. De stand van het algemeen klassement, mpf al'ppn het voetbaltoumooi nog te spelen, luidt hu- NpHorland 47'^ pnt.; 2. TnHnriesië 38'- pnt.; 3. Suriname 36 pnt.; 4. Antillen 13 pnt. en 5. Amerika 5 pnt. Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling van de Nederlandse Tafeltennis Bond om zowel een dames- als een herenploeg naar de wereldkampioenschaopen, die van 6 April tot en met 13 April in Londen worden gehouden, af te vaardigen. De dames en heren, die deel uit maken van de teams zul len tevens aan de individuele wedstrijden deelnemen. De volgende zwemsters en zwemmers zijn door de sportcommissie van de KNZB als candidaten aangewezen voor de ploeg, die Nederland zal vertegenwoordigen bij de Europese zwemkampioenschappen (Turijn 31 Augustus—5 September), bij de landenwed- stijd NederlandHongarije (Arnhem 10 en 11 Juli) en bij de landenwedstrijd Neder landEngeland (nog nader vast te stellen): Dames. 100 m. vriie slag: Ria Vonk (HDZ), Koosie van Voorn (DZN), Els van der Ploeg (ADZ). Nettie Leene (HZPC). Hettie Bal kenende (ZAR). Geertie Wielema (HZ.C), JoDie van Alphen (RDZ), Mia van Dijk (MZPC). 400 m. vrije, slag: Geertje Wielema. Hettie Balkenende, Tine van Brenk (Robben), Flo rence Peters (Nept., Arnhem). 100 m. rugslag: Geertie Wielema, .Tnke de Korte (ODZ). Jannie Rubingh (DZN) en Epfïo de Boer (ADZ). 200 m. schoolslag; Rika Bruins (GZPC), Nel Garritsen (RDZ). Ne' van Opstal (Su- rae). .Tettie P'ersma (ADAW). 100 m. vlinderslag: Nel Garritsen. Emmie de Graaf (Robben). Corrie Plak (DZV). 4 x 100 m. estafettm (Zie 100 m. vriie slag). Schoonsnrivgen- Els van der Horn (IJ), Annie Te^tink (Simaika). noren, loo m. vriie slag: Horman Willemse (KNT7R), Wirn de Vreng (AZ). Ad Boxem en a wt, J. de Jong (LZC), Fred Pieters (PWR). ■ron m. vrüe slag: Piet ten Thije (LZC), Wim d" Jonge (Bubble). Arnd Kayser (Rob- b""). Trred Pieters (DWR), Piet Elzenga (KNZB). 4 x 200 m, esTaf»He vrije slag; Wim de Vreng (AZ), Ad Boxem (DAW). Wim de •Tong (BuhWe), Piet ten Thiie (LZO). Fr^d Pieters 'nwn), J. de Jong (LZO), Piet El- zpnrrq (kn7.b1 100 m. ras-sla": Jitse van de Veen (LZO), Gerrit Korteveg (A7.C), Kees Kieviet (A""ir) Hans Schenk (Rohhen). 200 m. svTinoislag- Riet Bekkering (S'eu- telstadi, Wim van Zijl (Sleutelstad), -T^or> Avv->id (Ner>t.. Arnhem). Ton Tasoers cnt^c") 200 m. vlinderslag? Daan Buyze (HZPC), G. -T van Roov (Aegir). Sohoonsvrïrigpn: Tan v. Mnl (Ae^"», TC'-rd Gnr>dde (Trams). Wim Kuitert (Sima'kaL De mogelijkheid bestaat, dat deze niorg nog zal worien aangevuld met enkele zwemmers of zwemsters. De derde testmatch tussen Zuid-Afrika en Nieuw Zeeland is, nadat de eerste twee ont moetingen door de Zuid-Afrikanen waren gewonnen, in een draw geëindigd. Nieuw Zeeland bracht het in de eerste innings tot 505, Zuid-Afrika scoorde 326 runs, waarmee de gastheren 30 runs tekort kwamen om aan de follow-on te ontkomen. Bij een stand van 159 voor 3 in de tweede innings van Zuid- Afrika eindigde de vijfde en laatste speel dag. Jack Cheetham en Dick Westcott de laatste maakt zijn debuut in testcricket hebben Zuid-A.frika voor de nederlaag be hoed. Cheetham scoorde 89 runs (zijn hoog ste score in testwedstrijden) en Dick West cott met 62 hield eveneens lang stand. ADVERTEN'I IE 200 41 24 4.87 190 41 33 4.63 200 45 30 4.44 129 45 15 2.86 200 29 25 6-89 119 29 22 4.10 In hótel Ter Burg in Beverwijk zijn gister avond de voorwedstrijden voortgezet om het kampioenschap eerste klasse van het district Haarlem van de K. N. B. B. De resultaten waren Nijman Koopman Sakkers Slotemaker Tuin Wilkes Op 11 Januari worden de wedstrijden voort gezet. BUCCERONI WINT VAN HEIN TEN HOFF. De wedstrijd tussen de zwaar gewicht boksers Bucceroni (V. S.) en Hein ten Hoff (Duitsland) is door Bucceroni in 10 ronden op punten gewonnen. SUGAR RAY KOMT NIET TERUG. Sugar Ray Robinson, de oud-wereldkampioen middengewicht, heeft nogmaals verklaard dat hij nimmer meer naar de ring zal terug keren. „Ik nam als kampioenbokser afscheid van de ring, en zo wil ik dat de mensen aan. mij zullen blijven denken", zei Robinson. m. Tweed Dames-Regenjassen Na afloop van enkele selectiewedstrijden over 500 en 5000 meter heeft de coach van de Nederlandse ploeg in Hamar, Klaas Schenk, de volgende rijders aangewezen, die Nederland op 8 en 9 Januari in het Bisletstadion in de landensehaatswedstrijd tegen Noorwegen zullen vertegenwoordi gen: Kees Broekman, Wim van der Voort, Anton Huiskes, Gerard Maarse en Wim de Graaff, waarschijnlijk zal nog een Neder landse rijder de reis naar Oslo maken om als reserve te fungeren. De wedstrijden in het Bisletstadion zullen op beide dagen in de avonduren worden gehouden. De weersomstandigheden waren Dinsdag niet ongunstig. Er stond vrijwel geen wind, het vroor 12 graden en alleen het zonnetje ontbrak, waardoor het ijs geen al te snelle tijden toeliet. Er is tussen de rijders fel ge streden om in de ploeg, die tegen Noor wegen uitkomt, te worden gekozen. Als vijfde man werd tenslotte Wim de Graaff aangewezen, maar de verschillen tussen de rijders, die na de vier topmensen komen, is zo gering, dat de keuze niet gemakkelijk was. Klaas Schenk heeft in beginsel besloten de reis naar Davos, die onmiddellijk na de landenwedstrijd tegen Noorwegen zou aan vangen, uit te stellen. Indien de Noorse Schaatsenrijders Bond toestemming geeft, wil men namelijk een week na Oslo in Hamar een wedstrijd organiseren tussen de Nederlandse nloeg en een team. samen gesteld uit niet-Noorse rijders, die in Noor wegen op het ogenblik trainen. Wim de Graaff en Gerard Maarse heb ben niet aan de selectiewedstrijden van Dinsdag in Hamar deelgenomen. Zij waren naar Herten gereisd om daar deel te nemen aan wedstrijden, waarbij ook Hjarlmar Andersen aan de start zou komen. Er is dus tussen de rijders fel gestreden om de beste tijden te maken. Helaas was Van der Elsi niet in vorm. omdat hij last heeft van een onwillige beenspier. Na de 500 meter, die hij in 45,7 sec. reed, kwam hij niet meer voor de 5000 meter op het ijs. Uit de tijden blijkt duidelijk, dat de leden van de kernploeg met sprongen vooruit gaan en dat de prestaties op dit ogenblik reeds alleszins redelijk mogen worden ge noemd. Anton Huiskes heeft dit jaar waar schijnlijk veel meer tijd nodig om de vorm ADVERTENTIE T! te bereiken dan in vorige jaren. Hij reed beter dan op Nieuwjaarsdag en zijn tijden op de 500 en 5000 meter, respectievelijk 46.8 sec. en 8 min. 47 sec. waren ruim vol doende. Op de 500 meter kwam Wim van der Voort op 44,9 sec., Broekman op 45,6 sec., Van der Eist op 45,7 sec., Nico Olst- hoorn op 46,1 sec. en Tinus Roozendaal op 46,2 sec. Egbert van 't Oever noteerde 46.6 sec.. waarmede lii.i zijn persoonliik record van 46,8 sec., gemaakt op 10 Februari 1953 eveneens in Hamar, met 0.2 sec. verbeter de. Ook Henk Schuier verrichtte een goede prestatie, want ook hij bracht zijn record omlaag met 0,2 sec. en kwam nu op 46,8 seconden. Een zelfde tijd noteerde Anton Huiskes en vervolgens kwamen nog Wervers met en Adriaan Doets met 49 4 sec. De rijders i van de N V B.H S.-nloeg gaan eveneens 47.6 sec., Bruine de Brain met 48,7 sec., goed vooruit. Op de 5000 meter vertrok Kees Broek man od een schema van 8 min. 34 sec. Hij bleef er met een tijd van 8 min. 29.2 sec. royaal onder. Wim van der Voort hield zich precies aan zijn s'ch«ma en liet 8 min. 38.8 sec. voor zich afdrukken, een halve minuut sneller op deze afstand dan zijn tijd on Nieuwiaarsdag. En Huiskes noteerde 8 min. 47 sec., eveneens een vooruithang in vergelijking met de wedstrijd van de eer ste Januari. In Horten Rond de in vrii gnede conditie verkerende baan van het kleine Noorse stadje Horten waren de tribunes geheel bezet toen de riiders voor de 500 meter van start gingen. Finn H"dt werd winnaar in 44,4 sec. vóór Sverre Farstad. die 45 1 noteerde. De derde nlaats was voor onze landgenoot Gerard Maarse, die met 45.2 sec. precies een halve second" sneller bleek dan Hjalmar Ander sen. HiaFis werd in 45,7 sec. vierde. De Graaff werd tiende. Vóór de 5000 meter werd gereden, kwam - - a. T E S Nu Krulletje er eenmaal teas, moest hij dan maar blijven ook, beslo'en de jongens. Oom Tripje zou wel begrijpen, waar hij was; en Krulletje was plezierig gezelschap! Zo was hij dus opgenomen in de hul van de pioniers, en dat beviel hem best. Hij ra votte met de jongens en ontdekte telkens meer dingen, waartegen hij eens fris kon blaffen. Op een der volgende dagen kregen de hutbewoners bezoek. Pilon kwam door het bos gewandeld en stond opeens voor hun neus.... „Zo, jongens!" „Daar ben ik eens, om te kijken, hoe jullie het maakt. Gaat alles goed?" „Ha. Pilon!", riepen ze verrest. „Dat is leuk!" Pilon stak zijn pijpje aan en rookte, terwijl ze met zijn allen gezellig bij elkaar zaten. De jongens vertelden, hoe het hier ging en ze zeiden, dat ze het best naar hun zin hadden. „Dus je verveelt je nog niet?", vroeg Pilon, met 'n knipoogje. „Vervelen! Helemaal niet!", riepen ze om 't hardst. „Dan is het goed", zei Pilon. „Maak maar zoveel plezier als je kunt; daarvoor is het vacantie". Toen Pilon Krulletje ontdekte, keek hij een beetje verbaasd. „Die was toch niet bij jullie, toen je kwam?", vroeg hij. En ze vertelden hem, hoe Krulletje hier kwam. „Zo'n brutaaltje!", lach'e PUon. Gerard Maarse op de 1500 meter uit tegen Sverre Farstad. De Nederiander won in 2.28.7. Farstad noteerde 2.37.4. Hialmar Andersen werd eerste op de 5000 meter in 8.37.7 ruim voor Finn Hodt, die de tweede plaats bezette met 8.50 2. Verder bleef alleen De Graaff (3e) onder de 9 min. met 8.54.8. He+ eindklassement luidde: 1. Finn Hodt 97.420 pnt.: 2. Hialmar Andersen 97.470 pnt.: 3 Hickey 100 210 pnt.: 4. De Graaff (Ned.) ion.989 nnt.; 5. Knut Agerup-Ander- sen 101.250 pnt. Od Zondag 10 Januari zal in Bonn de eerste badminton landenwedstrijd na de oor log worden gehouden. De ploegen van Duits land en Nederland zullen hierbij tegenover elkaar staan. Het Nederlandse team bestaat uit de vol gende spelers- Heren: T. B. Jap en S. P. The (beiden van Chandelle. Amsterdam); B Loo (Drop-Shot. Don Haag) en'H. Verhoef (Duin wiick, Haarlem). Dames: mevr. A. W. Koch (Smash. Den Hapal en mevr. C. Boelens (Drop-Shot. Den Haag). Voor Duitsland zuóen waarschijnlijk uit komen: de heren Walbruerk, Eschweiler, Ro- pertz (allen uit Bonn) en Koch (SoMnsen), a'smede mej. Schmidt (Solingen) en mevr. Schmitz (Bonn). De Badmintoncompetitie is thans afgelopen en de resultaten van de Haarlemse Badmin tonclub „Duinwijck" zijn over de gehele linie zeer gunstig Van de z.even teams, die aan de competitie deelnamen werden het tweede en vierde kamoioen van respectieve lijk de eerste k'asse C en tweede klasse B. Het eerste, derde en zesde team eindigde op de tweede plaats, terwijl het vijfde en zeven de team als derde de competitie besloten. Duinwijck II promoveerde naar de eerste klasse B en Puinwijck IV naar de tweede klasse A- Beetliovens Vijfde Pianoconcert en zijn Zevende Symphonie vormden het program ma van het vijfde Dinsdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Or kest, dat onder leiding van Toon Verhey stond. De vermaarde Engelse pianist Solo mon was solist in het heroïsche Concert en het dient gezegd te worden, dat hij voor honderd procent dit karakter er van wist weer te geven. Stevige bewustheid ken merkte zijn klankrijk en technisch brillant sjoel. Er zat een flinke vaart in zijn inter pretatie van de hoekdelen, een tempo dat door Verehy en zijn orkest vrijwel constant bijgehouden werd. Het verstilde midden deel werd, door indringende wisselwerking van pianosolo en orkest een oase van sfeer- rijke klank. Uit alles bleek, dat het prettig musiceren was met Solomon. Het publiek reageerde dankbaar op het aanstekelijke resultaat van het levendige samenspel. De „Zevende" kwam die levendige stem ming bestendigen, eensdeels door haar op gewekte eigenschappen en tevens door de sprankelende vertolking die Verhey er van wist af te dwingen. Het lijkt wel of Beet hoven, na zijn romantisch uitstapje met de Zesde of Pastorale, zijn zorgen en gemoeds conflicten, die overigens romantische stof i te over boden, heeft willen vergeten, 1 althans wegdenken, in deze klassiek ge bouwde en van klassieke objectiviteit door- trokken Zevende, die in wezen een brok absolute muziek vertegenwoordigt, al kan 1 men er van alles bij denken. Kenmerkend i is vooral het Allegretto, het wondermooie i variatiestuk in streng contrapuntische stijl, dat hier de plaats inneemt van het gebrui- kelijke langzame deel. Het is alsof de com ponist opzettelijk alle lyrische confidenties wilde ontwijken. In de Achtste zou hij op ai' punt nog verder gaan en de humor laten regeren waar men een bezonken sen timentsontlading verwacht. Hier in de Ze vende overheerst de klassieke ernst, maai de humor tintelt verder overal doorheen en in de finale ruimt zij zelfs plaats voor uit gelatenheid, een Bruegheliaanse kennis gelijk. Men kon Verhey en zijn orkest dankbaar ziin voor de vitale weergeving van deze „Apothéose van de dans", zoals Richard Wagner de Zevende betitelH heeft. JOS. DE KLERK 35) „Waitemata Haven dat is de naam die de Maori's aan de haven gaven, 't Be tekent „vonkend water", verklaarde Gog, Zijn dienst in het bagageruim zou zo da delijk beginnen, maar hij wilde nog een laatste woord met Rosemary wisselen en hij was vastbesloten zich dat niet te laten ontnemen. Hij voegde er gretig aan toe: „We blijven hier drie weken liggen, pre cies waar Q.ueen Street bij de haven uit komt. Vergeet me dus niet, Rosemary. Je zult zien dat 't met ver weg is Auck land is maar een klein stadje en je kunt altijd aan boord komen voor een kopje thee. De Ouwe zou 't leuk vinden als je dat deed of bel me eens op dan ma ken we een afspraakje. Je zegt maar waar en wanneer. Je moet zeker wel alle avon den werken, hè?" „En overdag óók", interrumpeerde Ga vin grinnikend. „Maar ze zal toch v/el ééns vrij heb ben....?" smeekte Gog jongensachtig. „Soms op Zondag 't werk zal al haar tijd opslokken!" Gavin lachte om Gog's te leurgestelde gezicht. Iedereen was blij dat men tenslotte op de plaats van bestemming was aangeko men, alhoewel het een beetje vreemd zou aandoen, na die zes lange weken op zee, nu weer helemaal in 't eigen wereldje te moe ten leven „Luister niet naar hem, Gog ik bel je wel op.beloofde Rosemary. De jongen schudde haar hand, waarna hij onmiddel lijk wegholde naar het bagageruim. Hij bloosde hevig. „Met die verovering kun je het doen, maar is die knaap niet veel te jong voor jou?" zei June met enige nadruk in haar stem. Zij en Rosemary waren niet erg opge schoten met hun vriendschap. Pierre be steedde de laatste tijd minder aandacht aan June en zij vroeg zich dan ook af of hij zijn attenties soms tot Rosemary richtte alhoewel ze hier nog nooit iets van had gemerkt. Maar je kon nóóit weten.... In ieder geval waren ze iedere dag urenlang samen bij het repeteren van „De Lachende Vrouw". „Gog is ouder dan ik", zei Rosemary af wezig. North Shore was thans aan stuurboord en de stad recht voor hen Rosemary wist nu al heel w;.t van Nieuw Zeeland. Ze had over dit voor haar nieuwe land vaak met enkele passagiers en officieren gesproken en tijdens de lange reis een paar boeken gelezen Het land, dat voor haar tot nu toe slechts bestaan had uit drie eilanden op de kaart, was plotseling een levende wer kelijkheid en belangwekkend geworden. Je moest wel van steen gemaakt zijn om niet al deze schoonheid te bewonderen: de zon liet het blauwe water in de haven glinsteren en glanzen, maakte de dikke, witte wolken nog mooier dan ze al waren en gaf het groen rondom de „Zuider Ster" een fel-tropisch karakter, ,,'t Is hier alle maal zo helder zelfs de meeuwen lijken hier witter!", riep Rosemary vx-olijk uit. „Ja, ze lijken inderdaad wel net gewas sen", antwoordde Gavin. Maar de lucht geurde niet naar zon, integendeel. De wind geurde naar zon-doorbakken aarde en groeiende en bloeiende bomen en plan ten, vermengd met een vleugje van de prikkelende geur van een bosbrand. De lucht was bedwelmend voor iemand, die lang op zee was geweest. ,,'t Is hier lente!", zei iemand opgewekt. Over de gezichten van de meesten, die landinwaarts staarden, zweefde een glim lach. Nu pas viel de grote menigte op, die op de kade op de aankomst van het schip wachtte. Pierre wuifde luchtig naar Auckland, terwijl hij June lachend aankeek. „Je veroveringen zullen niet meer te tel len zijn! Daar staan je slachtoffers al te wachten op je lieve woordjes, ma petite!" In het Noord-Hollandse dorpje Jisp arri veerde onlangs een kaart uit Australië gericht aan „het mooiste en liefste meisje". De P.T.T. bezorgde de kaart prompt bij de schone op deze joto, de 18-jarige Svda Klopper, die met de „grote onbekende" in Australië thans een drukke correspondentie is begonnen. „Ik denk dat ze met een schapen-far mer zal trouwen", zei Everitt Wills droef geestig. „de mensen hier hebben wat „Ik niet hoor! Zie je mij al 's mor gens om vijf uur opstaan en de kop van een koe vasthouden, terwijl zij aan 't kalven of wat dan ook aan het doen is?" June giechelde en liet haar heldere ogen over de wachtenden dwalen. „Neen hoor! Als ze hier nu rubber plantages hadden of diamant-mijnen „Daar opzij staat een aardige kerel die met die grijze broek en zonder hoed Terry wees hem aan. „Hij heeft veel van een' krantenman weg", zei Val, die zich met Cornelia bij hen gevoegd had. Val en Cornelia wisten precies wat ze deden, ze kwamen precies op het goede moment op het dek en het groepje ging als vanzelf in een kringetje om hen heen staan. „June gaat met een farmer trouwen", zei Terry. Val keek 1 aar eens aan, één wenkbrauw opgetrokken. „Hè? Wacht dan tenminste tot de tour nee voorbij is, lieve kind, anders doe ik je wat!" June giechelde weer „Maak je maar niet ongerust! Ik wil geld hebben, veel geld, zodat ik 't kan rondstrooien De legende van June's fanner was ech ter geboren en niemand liet het haar ooit vergeten. De leden van de Herrick Company, die nu allen aan dek stonden, herkenden elkaar bij wijze van spreken nauwelijks. Nadat ze weken lang hadden rondgelopen in oude en nonchalant aandoende, vaak vreemd uitziende broeken, truien en wat al niet meer, zag iedereen er opeens stijf en vormelijk uit in zijn nette kleren. Zelfs jassen en hoeden ontbraken niet, en de vr-ouwen droegen handschoenen en tasjes. Cornelia zag er natuurlijk weer zeer opvallend uit in een zwarte creatie met hier en daar wit, welke haar blonde kap sel, heldere ogen en perzikachtige huid op hun best deed uitkomen. „Om te stelen", mompelde Pierre in het Engels, terwijl hij plaats maakte voor haar aan de railing. Rosemary vroeg zich af, hoe Val 't kon verdragen steeds maar die strelende klank in Pierre's stern te horen. Het pakje, dat Cornelia droeg, was won derbaarlijk goed gesneden, zeer vrouwelijk en het zag er ondanks aLle eenvoud bepaald erg duur uit. Ze had het waar schijnlijk ergens in Parijs laten maken, speciaal voor haar ontworpen. „Ik durf er alles op te verwedden, dat ze reclame voor iemand maakt", fluisterde June en Rosemary was 't voor 't eerst met haar eens. Zij en Cornelia hadden nooit goed met elkaar kunnen opschieten, maar sedert ie avond dat Rosemary gemerkt had dat Cornelia zich door Pierre liet kussen, had ze haar helemaal niet meer uit kunnen staan. Ze had echter geen kans gekregen dit duidelijk te doen blijken. Gavin en niet te vergeten Val zelf hadden Rose mary hard aan 'z werk gezet, toen het weer koel genoeg was geworden om met succes te repeteren. Ze l:on niet. ontkennen, dat Cornelia een schoonheid was en zelfs meer dan dat: ze had een charme, welke ze geraffineerd wist te gebruiken als ze op de een of an dere man indruk wilde maken. Maar tot die gedenkwaardige nacht aan het dek had Rosemary altijd gemeend, dat ze Val trouw was. En Rosemary kon er eigenlijk nog steeds niet goed bij, dat iemand, die met Val getrouwd was, nog tijd en be langstelling kon hebben voor een andere man zelfs al was hij veroverend als Pierre! Wat zou mijn moeder wel van haar denken als ze wist wat voor vrouw Cor nelia in werkelijkheid was. Deze gedach te schoot plotseling in haar op, toen ze naar. Cornelia keek, die haar hoofd wat opzij draaide om enkele woorden met Val te wisselen, zodat Rosemary scherp haar profiel kon waarnemen. Ze onderdrukte deze gedachte echter zo gauw mogelijk. Ze kon haar moeder toch niet meer gebrui ken als een soort graadmeter, als ze iemands karakter wilde doorgronden; ze wist echter maar al te goed wat mevrouw Combe er van zou denken als zij verliefd zou worden op een getrouwde man! (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6