KELLER Antonius en Cleopatra" gespeeld door gezelschap uit Stratford ïCCA Met Michael Redgrave en Peggy Ashcroft Studenten Orkest gaat opnieuw voor serie concerten op tournée Kort en bondig „Natura" jubileert HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Woodbrookers-weekend op 23 en 24 Januari Neutrale bejaarden hielden nieuwjaarsvergadering Brandweer rukte uit naar Spaarndam Burgerlijke Stand van Haarlem Geslaagde filmavond van Haarlemse Jazz-club Orionbrug over de Delft in aanbouw A.V.O. vraagt toelage voor minder validen Kruiser „De Ruyter" naar Vlissingen Bescheiden vereniging met ideële doelstelling Arts van Raul Kruger overleden Verkeerde injectie toegediend Vier emigratie voorlichtingsavonden Deze foto werd gemaakt in Castellucio, een van de van de buitenwereld afgesloten dorpjes. Een door de koude bevangen meisje wordt uit huis gedragen door haar moeder en broer. Twee dagen duurde het voordat moeder en broer de ingang van de woning sneeuwvrij hadden gemaakt, zodat zij het meisje konden redden. De arbeidersgemeenschap der Wood- brookers organiseert van 23 tot 24 Januari een weekend in Bentveld, dat gewijd zal zijn aan het onderwerp: „Israël ais volk tussen de volkeren". De heer Jaakov Zutan zal spreken over „Israël als politieke grootheid", ds. F. Kui per over „Israëls godsdienstige gestalte", waarna de heer L. A. A. Cohen lichtbeelden van reizen door Israël zal vertonen. De lei ding berust bij mejuffrouw ds. W. H. Buijs. Er zal ruimschoots gelegenheid zijn tot ge dachten wisseling. Maandag 4 Januari hield de Neutrale Vereniging van Ouden van Dagen haar jaarlijkse nieuwjaarsvergadering. Na de openingstoespraak deelde de voorzitter mede, dat er een commissie was benoemd, die de ouden van dagen op allerlei gebied van advies kan dienen. Na afloop van de officiële vergadering zorgde de Santpoortse Cabaret vereniging voor enkele uurtjes gezellige ontspanning. De conférencier, de heer Frans Dordmundt zong enkele levensliedjes, waarbij hij vooral met de „Hymne aan Rotterdam" veel succes oogstte. De avond werd besloten door mejuffrouw Dini Verbaan met een voordracht getiteld „Het boerenmeisje". De muzikale omlijsting was in handen van de heer Ted Wood. De voorzitter dankte tenslotte de leider van het groepje, de heer Voogt uit Santpoort, voor de welwillende medewerking. De Haarlemse brandweer werd vanmor gen om halftwaalf gealarmeerd voor een brand op een oliebootje, liggende op de Jachtwerf De Rietpol te Spaarndam. De boot lag op de helling voor een kleine her stelling en vanmorgen was men werkzaam in het ruim. Vermoed wordt dat een vonk bij het lassen op een kleine hoeveelheid olie is gevallen, waardoor brand is ontstaan. De brandweerlieden gebruikten koolzuur- sneeuw en daarmee was het vuur spoedig geblust. De schade was niet groot. ADVERTENTIE DIJKSTRA'S Verlichting^ornanrentenfabriek N.V., HAARLEM In Haarlem verkrijgbaar bij ZIJLSTRAAT 63 Telefoon 15778 Zo is dan gisteravond in de Koninklijke -Schouwburg te 's-Gravenhage de (gezien de enorme belangstelling veel te korte) tournée van het huidige gezelschap van het Shakespeare Memorial Theatre in Stratford-upon-Avon begonnen. De reden tct dankbaarheid voor deze komst wordt nog verhoogd door de keuze van het stuk: de zelden en bij mijn weten in ons land nimmer gespeelde tragedie „Antony and Cleopatra". Het is begrijpelijk, dat men altijd tegen de moeilijkheden van vertoning heeft op gezien, zolang men vast zat aan naturalis tische tradities: er komt een overstelpende hoeveelheid scènewisselingen in voor. Pas het loslaten van deze speel trant maakte een bevredigende opvoering, die de vaart der elkander snel opvolgende gebeurtenissen niet remt, mogelijk. De door Motley in practijk gebrachte oplossing is even een voudig als subliem: een décor van twee pilaren, waartussen diverse gordijnen neer gelaten konden worden om de zwoele Egyp tische hemel af te sluiten en de handeling te verplaatsen naar Rome, naar Athene, naar slagschip of krijgsterrein. Voor de rest zorgde het meesterlijke impressionis tische vers van Shakespeare, dat met soms maar heel kleine, doch altijd trefzekere verwijzingen de verbeelding in de gewen ste richting stimuleerde. En voorts werd deze allersimpelste aankleding van het toneel verlevendigd door een weelde van kleurrijke costuums, vorstelijk gedrapeerd. Wie dit meeslepende stuk tot dusver al leen kende uit eigen lectuur, werd door deze voorstelling onder de vaardige, be heerst voortvarende regie van Glen Byam Shaw versterkt in zijn mening, dat men hier niet met een tragedie, maar met een dramatische kroniek te doen heeft. Trou wens, als Shakespeare werkelijk alle na druk had willen laten vallen op de tragi sche ondergang van Marcus Antonius, die hij zeven jaar tevoren als zegevierende held en lijkredenaar in „Julius Caesar" had getoond, dan zou hij vermoedelijk voor diens tegenspeelster en minnares Cleopa tra geen plaats in de titel hebben inge ruimd. Sterker nog: aan haar levenseinde is zo ongeveer het gehele vijfde bedrijf gewijd. Er is nauwelijks reden om dat te betreuren, want haar sterfscène behoort tot de mooiste tonelen, die ooit geschreven zijn: „Komt, neemt de laatste warmte van mijn lippen. Vaarwel, mijn Charmian.... Ziet ge aan fhijn borst het wicht niet, dat de voedster in slaap nu zuigt?" Aldus vormde thans de vaak stormach tige liefdesscènes s'echts een onderdeel van een veel bredere opzet, waarin ook poli tieke motieven een belangrijke rol spelen. Door de regie werden de elkaar wederzijds doordringende elementen zeer helder uit eengezet. En men mag deze kwaliteit niet ADVERTENTIE HAARLEM, 5 Januari 1954 ONDERTROUWD: 5 Jan., S. Priester en J. Venema; W. J. Graal en G. Hendrikse; F. Buizer en C. H. Brokke; R. H. Eek en W. Hogeslag. BEVALLEN van een zoon: 4 Jan., A. Zwart —van Dijk; M. J. Prager—Binkhorst; 5 Jan., N. VerschoorReuijl, 2 z.; C. J. Koelemij —van den Helder; I. W. HageAugustinus; C. A. BuurSmit. BEVALLEN van een dochter: 4 Jan., J. D. van de Klashorst—Press-de-Morgan; 5 Jan., W. Koudijs—van Es; J. A. Zantvoortvan der Bruggen. OVERLEDEN: 3 Jan., J. A. Groen—van der Putten, 55 j., Gedempte Oude Gracht; 4 Jan., J. C. SminkWijkhuizen, 64 j.. Pladel- lastraat; J. RandtwijkKummer, 64 j., Ter- Hatestraat; A. Kuiper, 15 d., Bantamstraat. uit het oog verliezen bij het bedenken, dat het spel van Michael Redgrave en Peggy Ashcroft in de titelrollen minder aangrij pend was, dan men misschien verwacht zal hebben. Toch is het gemakkelijk denk baar, dat men dieper bewogen wordt door het lot van de man, die men leert waar deren als een typische held uit de bloei tijd van de Renaissance: een supermens, zowel verstandelijk als artistiek begaafd; een knappe diplomaat en voorbeeldig veld heer, een fervent minnaar met een zich tenslotte ook na vlagen van heftige jalou- zie altijd weer grootmoedig tonende na tuur. Het is de verblinding door zinnelijke liefde, zijn sexuele horigheid, die hem „koninkrijken weg doet kussen" en uitein delijk ten val brengt. Redgrave bracht met een soms aan het fenomenale grenzende techniek dit alles tot uitdrukking, maar op zijn best was hij toch in het samenspel met Octavius Caesar, als hoedanig Marius Go- ring bijzonder veel indruk maakte in zijn bleke verschijning, met zijn fanatieke oog opslag onder het in het midden gescheiden korte haar en de puriteins samengeknepen mond, fel geconcentreerd op zijn imperia listische taak een koude realist, maar toch niet geheel zonder humor. Het is niet precies te zeggen hoe het kwam, dat men niet onvoorwaardeliik ge loofde in het geluk van deze Antonius en Cleopatra, waaraan hun zelfmoorden de schijn van onsterfelijkheid zou hebben verleend. Mogelijk was dit ook een gevolg van de typering door Peggy Ashcroft, waarvoor ik in een Engelse critiek de naar mij thans bleek terecht gebezigde utdruk- king „een supérieure mevrouw Warren" aantrof. Het was in haar beperktheid tus sen Oosterse cocotte en resolute heerseres een virtuoze, soms zelfs grandioze rol maar men verlangt bij dit veelzijdigste al ler vrouwenportretten nu eenmaal altijd meer. Het sterkst bleken de sluwe gril ligheid van deze „slang van de Nijl" en haar vermogen tot echte vertedering en boven passie uitgroeiende liefde, maar in haar aantrekkingskracht ontbrak het magneti sche. Aks men mij vraagt naar de uitblinker van deze vertoning met zoveel sterren in de bezetting, dan antwoord ik zonder enige aarzeling: Harry Andrews als Enobarbus, wiens beroemde tirade „De bark, waarin zij zat, brandde op het water, hel glanzend als een troon" volkomen verdiend een open doekje kreeg. Er klonk, waarschijnlijk tot ieders verrassing, iets van nooit vermoede binnenpret in door. Overigens was hij pre cies de bloemrijke zwetser en rondborstige krijgsman, die ons uit de tekst tegemoet treedt. Lang niet alle bijrollen waren strikt genomen voldoende, maar waardering moet toch worden getoond er is geen denken aan om alle namen te noemen voor enkele goede bekenden van de Young Vic van voorheen, te weten Jean Wilson als Charmian, voor Powys Thomas als de bood schapper en voor Mervyn Blake als de dikke, waggelende eunuch. Men late zich door de critische kantte keningen niet in de war brengen: het was een niet alleen interessante, maar over het algemeen magnifieke vertoning, waaraan wij nog heel lang zullen terugdenken en die zeker niet zal nalaten invloed uit te oefenen op de enscénering van Shakespea re's werken in Nederland en het is altijd een heerlijke sensatie om zo voortreffelijk poëzie te horen zeggen. Dinsdagavond hield de Haarlemse Jazz- Club in het Minerva-theater te Heemstede; de tweede filmavond van het seizoen en op nieuw hebben de organisatoren van deze* avond bewezen, dat zij bij de keuze van hun films het goede van het slechte kunnen onder scheiden. Misschien voldeden enkele van de* zeven korte filmpjes niet geheel aan de ver wachtingen van de jazz-liefhebbers, maar over het algemeen vervielen de rolprentjes: toch zeker niet in het onmuzikale schetter— werk. De avond werd ingezet met een Franse film, welke geheel onder water was opgeno men en daarna was het de beurt aan de- heren Duke Ellington King Cole en anderen om te laten zien wat zij nu wel met hun piano's konden presteren. Dat was veel en vooral het optreden van een zeer klein neger jongetje, dat hoewel het nauwelijks bij de toetsen kon, de snelste boogie woogies speel de, "iel bij de talrijke bezoekers in de smaak. Het filmprogramma werd onderbroken door i het huisorkest van de H. J. C- de „Dixieland Wanderers", dat in tegenstelling tot zovele andere muziekgezelschapjes nu eens niet uit gaat van het principe, dat alles wat mooi is nu ook beslist luid gespeeld moet worden. Op bescheiden wijze brachten de zeven mu sici een aantal Dixieland-nummers ten ge hore en het publiek dat ook dit optreden uiteraard bijzonder op prijs stelde, liet zich gelukkig niet verleiden tot hard mee-stampen of mee-trommelen. Met deze avond heeft de Haarlemse Jazz- Club zich opnieuw als een groot propagan diste van de goede jazz-muziek laten gelden en de organisatoren kunnen gezien het succes zeer zeker tevreden zijn. Men zal zich wellicht bij een wandeling' langs de Delftlaan in Haarlem-Noord ver wonderd hebben over de vele staken en. balken, die momenteel de Delft ter hoogte van het in aanbouw zijnde Mendellyceum ontsieren. Dit zijn de eerste symptomen van de bouw van de Orionbrug, waarmee men on geveer een week geleden begonnen is. Het DAVID KONING. De Nederlandse Vereniging Sociale Zorg voor Minder Validen A.V.O. heeft de mi nister van Sociale Zaken gevraagd, een aantal maatregelen te nemen om de posi tie van minder validen te verbeteren. De A.V.O. wil, dat aan minder validen een inkomen wordt verzekerd zoals vast gesteld krachtens de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling. Deze wens geldt voor hen, die in beschuttende werkplaat sen of in het particuliere bedrijf zijn te werk gesteld tegen een loon, dat afwijkt van het normale. Dit inkomen zou dan moeten worden verzekerd aan alle tewerk gestelde minder validen, die 25 percent of meer arbeidsgeschiktheid hebben, onge acht of zij in particuliere dienst, in over heidsdienst en beschuttende werkplaatsen of overdag in huisarbeid, controleerbare arbeid verrichten. De A.V.O. stelt voor, voor dit doel een rijksfonds in te stellen, met bijdragen van die gemeenten, waar de betrokken minder validen wonen. Zij noemt de toeslag op het loon, die uit dit fonds zou moeten worden geput, een handicap-toelage. Ook aan werkgevers, die minder valide ai-beiders in dienst hebben zou onder omstandig heden die de A.V.O. in détails aangeeft uit dit fonds een toelage kunnen worden verstrekt. De A.V.O. vraagt verder, de be trokkenen onder de sociale verzekerings wetten te laten vallen en deze te baseren op het loon met inbegrip van de handicap toelage. Tenslotte vraagt het bestuur, de invalidi teitswet zodanig te wijzigen, dat de rente pas vervalt bij 75 pet arbeidsongeschikt heid. De nieuwe kruiser „De Ruyter" zal op 16 Januari een bezoek brengen aan Vlissin gen. De oorlogsbodem zal des morgens om streeks 10 uur aankomen en meren aan de Handelskade. Het schip zal voor het pu bliek te bezichtigen zijn. ADVERTENTIE Het jubilerende Nederlandse Toeristen- verbond „Natura", dat vandaag vijf en twintig jaar bestaat, is een merkwaardige vereniging, zoals al blijkt uit de statuten: de vereniging stelt zich ten doel de ontwikkeling harer leden te helpen be vorderen, speciaal op het gebied van plant en dierkunde, schoonheid van stad en land en toerisme, met uitsluiting van alle vraag stukken van godsdienstige en partijpoli tieke aard Dat „plant- en dierkunde" doet het 'm, want geen gewone reisvereniging zal zo'n schoolse benaming in de reglementen op nemen. Natura is dan ook meer een ver eniging van natuurliefhebbers, die met af delingen in Amsterdam, Arnhem, Bever- wijk-Velsen, Enschede, Den Haag, Haar lem, Hengelo, Rotterdam en Utrecht, drie duizend leden telt. Negentien reizen werden er vorig jaar gemaakt, tegen twee in het eerste jaar, toen de afdeling Arnhem de stoot tot de op richting gaf. Met Arnhem vieren Amsterdam, Haar lem en Den Haag hun zilveren jubileum. Van overal zullen de leden op 23 Januari, als het jubileum herdacht wordt, naar Haarlem en Den Haag worden vervoerd, waar feestelijkheden op het programma staan. De clubgeest onder de leden komt wel licht het beste tot uiting in de „weekends", waarbij bijvoorbeeld leden uit het Westen in Hengelo en Enschede de gasten zijn van aldaar wonende leden en omgekeerd. In de oorlog nam men genoegen met weekends in de stal van een modelboerderij te Huls horst, of een deel van een boerderij te Loe- nen. Nu gaan c"e reizen meestal naar Oos tenrijk, Zwitserland en Italië. De afdeling Haarlem van deze vereniging, welke zelden aan de weg timmert, houdt op Zaterdag 23 Januari van 15 tot 17 uur receptie in restaurant Wesseling aan de Grote Markt, waarna 's avonds in gebouw gcvcci ecu wees geieaen Degonnen is. net aannemingsbedrijf A. Kouw uit Amster- Cultura een feestavond wordt gegeven, dam is nu bezig met het heiwerk, waarna t-* i tt- het bouwbedrijf V. de Vries uit Haarlem, de eigenlijke bouw van de brug zal ver zorgen. Het project, waarvoor de Haar lemse gemeenteraad indertijd een bedra"* van f 140.000 heeft uitgetrokken, wordt uitgevoerd onder het toeziend oog van de dienst van Openbare Werken. Het ligt in de (Haarlemse) bedoeling, dat de Orionweg een belangrijke schakel zal worden in een Noordelijke verbinding met Bloemendaal. Zoals men weet bestaat nog geen overeenstemming met de buur gemeente over het tracé van deze weg, al leeft in Haarlem de hoop dat door hogere instanties wel aan Haarlemse wensen tege moet: zal worden gekomen. De opneming van de weg in het provinciale streekplan wil echter nog niet zeggen, dat hij daarom ook binnen afzienbare tijd wordt gerea liseerd: daartoe moet er aan beide zijden voldoende bereidheid bestaan. ADVERTENTIE In de ouderdom van 89 jaar is te Ooster beek de arts M. S. Lingbeek, die in Arn hem vele jaren specialist voor hart- en vaatziekten is geweest. Aan het einde van de vorige eeuw woonde dokter Lingbeek in Pretoria in Zuid-Afrika. Hij was huisarts van presi dent Kruger en heeft in de Boerenoorlog een geneeskundige hulpdienst georgani seerd. Hij was zeer bevriend met de ge neraals Botha, De Wet en Smuts. In 1902 keerde hij naar Nederland te rug. Na enige tijd assistent van prof. Treub geweest te zijn, ging hij weer naar Zuid-Afrika. Enkele jaren later vestigde hij zich in Arnhem. Zijn stoffelijk overschot is vandaag te Westerveld verast. Het oude watergemaal „Flauwers" van het waterschap Schouwen zal deze week gaan proefdraaien. Bij gunstig resultaat zal het gemaal weer in bedrijf worden gesteld, om tezamen met de noodgemalen de laatste resten zeewater uit de polder te malen. In Bergen wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de voorbereiding van de serie concerten, die de stichting „Het Neder lands Studenten Orkest" van 13 tot en met 22 Januari in ons land geeft. De medewer kenden zijn in het Hervormd Vormings centrum „De Haaf" ondergebracht. In het najaar hebben zij reeds twee keer gerepe teerd en thans oefenen zij iedere dag tot op Woensdag 13 Januari in Bergen het eerste concert gegeven wordt. Donderdag 14 Januari is Haarlem aan de beurt en geconcerteerd wordt in het Gemeentelijk Concertgebouw. Vorig jaar leidde Yvon Baarspul het orkest en hij had zich weer beschikbaar gesteld, doch door een ongeval heeft hij zijn aanbod moeten intrekken. Aan Jan Brussen, as sistent-dirigent bij het Radio Philharmo- nisch Orkest, is gevraagd de taak over te nemen en hij heeft dat gaarne, eveneens belangeloos, gedaan. Jan Brussen is in 1918 geboren en is behalve assistent-diri gent violist van het radio-orkest. Hij volg de drie jaar achtereen de internationale «SM De officier van justitie bij de rechtbank te Zutphen heeft drie weken hechtenis voorwaardelijk met een jaar proeftijd ge- eist tegen de broeder-verpleger M. van D. uit Zutphen, aan wie ten laste was gelegd dat hij in Mei van het vorig jaar in de psy chiatrische inrichting „Groot Graffel" te Wairnsveld een patiënt een verkeerde in jectie had toegediend, waardoor deze de volgende dag aan de gevolgen is over leden. Volgens de officier heeft de verdachte niet zorgvuldig genoeg gehandeld. Zijns in ziens was hier geen sprake van een fout, zoals de vei-dediger, mr. D. van Zeben had betoogd, maar van grove schuld. In Zweden zette het nieuwe jaar in me: een ware sneeuwstorm, de hevigste sinds mensenheugenis. In enkele uren tijds lag het gehele straatverkeer stil. Een auto, in de omgeving van Stockholm, wordt bevrijd uit de sneeuw. dirigentencursus te Siena (Italië) en na afloop daarvan werd hij enkele malen in staat gesteld als dirigent op te treden. Drie van de vijftig cursisten werden daartoe uitgenodigd. Tijdens de concerten van het Studenten Orkest zal Jan Brussen voor het eerst in ons land in het openbaar als dirigent optreden. De musici zijn zestig studenten uit di verse steden. Ongeveer de helft heeft vorig jaar ook aan het tournée deelgenomen. Het orkest heeft de volgende samenstelling: veertien eerste violen, veertien tweede vio len, acht alten, acht celli, drie bassen, twaalf'blazers en een paukenist. In het af gelopen jaar was het orkest versterkt met beroepsmusici; thans is het orkest zo goed als geheel uit eigen kring samengesteld. Aangezien vorig jaar pianoconcerten werden gespeeld is dit jaar een vioolcon cert op het répertoire genomen. Willem Noske zal op alle concerten negen in totaal het vioolconcert in G dur van Karl Stamitz spelen. Het programma be staat uit werken, die zowel wat betreft de bezetting als de technische mogelijkheden, zijn aangepast aan de mogelijkheden van het Nederlands Studenten Orkest. Tevens werd getracht die werken uit te kiezen, die door beroepsorkesten verhoudingsgewijs slechts zelden worden uitgevoerd. Het programma bevat behalve het viool concert Suite no. 1 in C-dur van Bach, Pastorale d'été van Honegger en Sympho- nie no. 99 in Es-dur van Haydn. Vorig jaar is het Nederlands Studenten Orkest voor het eerst op tournée geweest. Het was in staat de baten van 6000 af te dragen aan het Nederlands Studenten Sanatorium te Laren. Ook dit jaar zullen de baten aan dit sanatorium worden afge dragen. Aanvankelijk werkte het orkest met donaties van bedrijven; thans is een kapitaal bijeen gebracht en daarmee wordt, verder gewerkt door het orkest, dat uniek voor Europa genoemd kan worden. Deze maand wordt door het Gewestelijk Arbeidsbureau Haarlem weer een aantal „emigratie-voorlichtingsavonden" gehou den, namelijk op 15 Januari (onderwerp Zuid-Afrika), 18 Januari (Nieuw Zeeland), 22 Januari (Australië) en 25 Januari (Ca nada). Sprekers zijn diverse emigratie ambtenaren. Belangstellenden hebben gratis toegang, doch dienen zich zo snel mogelijk op te geven bij de afdeling Emi gratie van het Gewestelijk Arbeidsbureau, Korte Houtstraat 18, BINNENLAND Het Nederlandse passagiersschip „Ruys" (14.285 ton) van de N.V. Koninklijke Java- China Paketvaartlijnen heeft Zondag als eerste passagiersschip van een dergelijke omvang he': in het Zuidelijke deel van de Atlantische Oceaan gelegen eilandje Tristan da Cunha aangedaan. De „Ruys" nam op het eiland een lading in voor de Verenigde Staten. Het aantal inwoners van de Noord- Oostpolder bedroeg op 1 Januari bijna 16.000. De gemeenteraad van Fijnaart heeft voor het kerkdorp Heiningen straatnamen vastgesteld, die voor altijd zullen herinne ren aan de watersnoodramp en aan de hulp van het buitenland. Er komen behalve een Friese, Deventer- en een Veluwestraat, een Graaf Bernadottestraat, Koning Haakon- straat en een Valenciennesstraat. Op 29 Januari zal de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra in de Oosterkerkstraat te Leiden een schrijf- machinefabriek van een Amerikaanse maat schappij openen. De Amerikaanse ambassa deur in ons land, de heer H. Freeman Matthews, zal daarbij aanwezig zijn. De schrijfmachines, die in de fabriek te Leiden worden gefabriceerd, zijn bestemd voor de Nederiandse markt en voor uitvoer. De inschrijving op de 2L pet. premie lening van f 12 millioen der gemeente En schedé is zo groot geweest, dat de toewijzin gen uiterst gering zullen zijn. Op Zaterdag 9 Januari zal op de —erf van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam de onderzeeboot- iager „Groningen" te water worden gelaten. De „Groningen" is de zesde van de twaalf onderzeeboot.iagers, welke voor de Konink lijke Marine in aanbouw zijn. De standaard- waterverplaatsing van deze schepen is 2450 ton; de maximum snelheid zal 36 zeemijlen per uur bedragen. Het .jaarlijkse congres van de theologi sche faculteitsverenigingen der Nederlandse universiteiten en theologische hogescholen, is te Amsterdma begonnen. Voor de eerste keer is op dit congres ook vertegenwoordigd de R.K. universiteit te Nijmegen. Ook stu denten van het seminarie der Oud-Katho lieke Kerk te Amersfoort wonen het con gres bij. Er zal een persleiding voor riool- en industriewater worden aangelegd van Ap- pingedam naar de Eems. De kosten bedragen ongeveer f2 millioen. De strocartonfabriek te Appingedam stelt f 1 millioen beschikbaar, de gemeente f 150.000 en de provincie Gro ningen de rest. Toen een 51-jarige Iandbouwerskneclit bij wiize van proef op vrije voeten werd gesteld door de Riiksnsychiatrische Inrich ting te Averéest stal hij van een landbouwer te Avereest f 700 en verbraste het geld in Den Haag. Tegen de knecht, die al veertien keer is veroordeeld is een gevangenisstraf van acht maanden geëist. De Christeliike Vereniging tot Verple ging van Behoeftige Zieken „Het Zonne huis" zal Donderdag het derde tehuis der vereniging in gebruik nemen. De Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht, de beer M. A. Reinalda, zal dit aan de Drift te Do'wn peggen derde tehuis openen. Ter gelegenheid van de ingebruikne ming van het nieuwe provinciehuis te Arn hem zal een provinciale litteratuur- en mu ziekprijs in Gelderland beschikbaar wor den gesteld d^or het Provinciaal bestuur van Gelderland. Er is een priis van f250 voor een nog met gepubliceerd gedicht en een priis van f1000 voor een idem verhaal of essav. nok wordt een nrijs van f500 uit geloofd voor een nog niet gepubliceerd mu ziekwerk. Alleen in Gelderland woonachtige schrijvers en componisten van Nederlandse nationaliteit komen in aanmerking voor de prijzen. Wegens het feit, dat de architect W. M. Dudok op 6 Juli de zeventigjarige leeftijd hoopt te bereiken, heeft burgemeester J. J. G. Boot van Hilversum een werkcomité ge- vromd om de bouwmeester bij die gelegen heid te huldigen. Dit zal geschieden in de vorm van een boekwerk. e«heel gewijd aan Uudok's schennineen. Het ligt in de bedoe ling de heer Dudok ook persoonlijk te ver zoeken. aan di( werk mede te arbeiden. Er zal ook een Engelse uitgave van dit boek het Imht zien. Het e«"-s*» emigrantensfhip in 1954, de „Johan van Oidenbamevelt", is mri; 1450 emigranten uit Amsterdam naar Australië vertrokken. Het College van Riiksbemiddelaars heeft voor de bedrijfstak diamantindustrie ontheffing verleend van de verplichting tot verhoging van de lonen met vijf percent per 1 Januari. Van een uitbreiding van de witte pok ken in Den Haag kan op het ogenblik niet gesproken worden. Wel is om veiligheids redenen een gezin in observatie genomen, waaruit een van de lijders afkomstig is. Er bevinden zich thans 12 personen in het ziekenhuis. De burgemeester van Ootmarsum is door de Almelose rechtbank schuldig be vonden aan een aanrijding te Tubbergen, waarbij twee personen ernstig werden ge wond. Hij is veroordeeld tot f 100 boete. Op een bouwwerk aan de Dovenetel- weg te 's Gravenhgae zijn 's nachts twaalf spiegelruiten, vier watermeters en vier ther mometers van de centrale verwarming ver nield. HAARLEM EN OMGEVING Per 1 Januari zijn als onderwijzeressen bij het Haarlemse openbare lager onderwijs benoemd de dames mevrouw F. M. Asma Wissing aan de Jan Gijzenschool en mejuf frouw R. E. B. van Keulen aan de Führhop- school. Ds. J. C. Maris. Chr. Gereformeerd pre dikant te Haarlem-Noord, staat op het twee tal voor Utrecht-centrum. De heer Alfred Pouinard houdt op Woensdag 13 Januari in het Concertgebouw te Haarlem voor „Les conférences francaises" een lezing over de Jazz uit New Orleans en zijn Europese invloed. De burgemeester van Bloemendaal zal morgenochtend niet van tien tot twaalf uur, maar van elf uur tot halfeen spreekuur houden. De hoofdinspecteur van politie te Heem stede verzoek de student, die in de nacht van 1 op 2 October 1953 van Amsterdam naar Heemstede heeft gelift in een oude Ford-personenauto met linnen kap en aan de grens Heemstede-Haarlem aan de Heren weg is uitgestapt, zich voor het verstrekken van enige inlichtingen met hem in verbin ding te willen stellen. Hetzij schriftelijk of telefonisch met de afdeling recherche K 2500 38850. De Christelijke muziekvereniging „Sur- sum" heeft het voornemen om een tamboer korps op te richten. Gegadigden kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot de voor zitter van de vereniging, de heer J. Loerak ker, Boslaan 14, Bloemendaal, telefoon 23743. Het zou in de bedoeling liggen reeds deze maand met de repetities te beginnen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7