Amerikaans volkskarakter begint duidelijk te veranderen Kort en bondig Amerikaans Congres begint nieuwe zitting Turken zenden nota aan Egypte DONDERDAG 7 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Liever geliefd dan beloond Zuid-Koreanen dreigen weer Burgerlijke Stand van Haarlem Storm op komst Azhari premier van de Soedan Britten en Perzen nemen contact op Haarlems verkeer had weinig last van sneeuw Sneeuwregen en storm teisteren Italië Met verduisterd geld naar Duitsland en België Scheepvaart (Van onze correspondent in Washington) Wanneer men spreekt of schrijft over een volk of over een cultuur, dan is men wel gedwongen veralgemenende formules te gebruiken, generalisaties en cliché's. Zonder zich te kunnen bekommeren om de uitzonderingen, die er natuurlijk zijn, zo noemt men de Duitsers hard-werkend en geneigd tot militairisme, de Engelsen gereserveerd, maar drooggeestig, de Fran sen onverbeterlijk in de politiek, maar on overtrefbaar in spirituele charme, maar men beseft dat het zeer algemene beelden zijn. De Amerikaan een nog veel minder concrete figuur dan de Engelsman of de Duitser karakteriseerde men wel als een moderne Janus met twee aangezichten: als een materialistisch zakenman, die toch leven wilde volgens puriteins-Christelijke beginselen. Zulke Amerikanen kan men hier nog altijd in vrij groten getale ontmoeten, maai de laatste jaren zijn toch verscheidene waarnemers zich gaan afvragen of dat oude cliché-beeld nog wel overeenkomt met het nieuwe type van de Amerikaanse burger, dat zich in de laatste twintig jaar ontwik keld heeft en dat gaandeweg veel meer karakteristiek voor dit land begint te wor den dan de Uncle Sam. die men tot dus verre voor representatief hield. Uncle Sam. of zijn kinderen? Enkele jaren geleden is hier een boek verschenen van David Riesman, een Ame rikaans professor in de sociale wetenschap pen aan de universiteit van Chicago. Ries man noemde zijn boek „The lonely crowd" (De eenzame menigte) én koos tot onder titel: „Een studie van het veranderende Amerikaanse karakter." Ik wil in het midden laten of Riesman gelijk heeft, wanneer hij de oorzaak meent te weten van de verandering in het Amerikaanse karakter, maar in elk geval schrijft hij zeer rake dingen over de ver anderingen zelf, die zich aan het voltrek ken zijn in de Amerikaanse maatschappij en in de mensen, die deze maatschappij vormen. Nogmaals: alleen generaliserend kan men over zulk een onderwerp schrijven. Wie uit eigen ervaring Amerika en de Amerikanen kent, zal lezend over het nieuwe type dat hier aan het ontstaan is misschien de neiging voelen om te zeggen: „Maar ik ken toch nog heel wat Amerikanen die En zelf zou ik er aan toe willen voegen, dat er ook heel wat Amerikanen zijn, die half tot het ene, half tot het andere type behoren. Maar daar gaat het allemaal niet om. Wat vooral van belang is om na te gaan, is of er inderdaad een opvallende ontwikkelings-tendens bestaat in de rich ting van een nieuw karaktertype. Nagenoeg de hele wereld heeft tegenwoordig met de Amerikanen te maken. Wie met hen handel drijft of politieke conferenties houdt, wie met hen de wetenschap, de vriendschap of de liefde beoefent, zal er goed aan doen zich te verdiepen in eventuele karakter veranderingen. Men meent misschien nog altijd met Uncle Sam en zijn vrouw aan tafel te zitten, maar in feite zit men tegen over hun kinderen, die zeker nog wel fami lietrekken vertonen, maar die toch in vele opzichten behoren tot een nieuwe genera tie en die andere mensen zijn. Gyroscoop en raden Riesman gebruikt twee moderne, techni sche vergelijkingen, om aan te geven wat zijns inziens de belangrijkste karakterver andering is, die zich in het Amerikaanse volk (en het eerst in de toonaangevende, gegoede middenklasse der grote steden) aan het yoltrekken is. De stoer-individualistische Amerikaan van het cliché-beeld, vergelijkt hij met een wezen, dat van zijn ouders en leraren een gyroscoop heeft meegekregen. Er is als het ware zo'n modern evenwichts- en stuur- apparaat in zijn karakter ingebouwd. De gyroscoop-mens (van-binnen-uit gericht noemt Riesman hem) weet zijn koers zelf standig te vinden in het leven. Hij kent zijn normen èn om rijk te worden, èn om on kreukbaar te leven. Hij kan in botsing komen met medemensen of hinderpalen, maar hij zal niet uit zijn individuele koers of uit zijn evenwicht geraken. En het zij terstond gezegd: nog altijd is voor veel Amerikanen (èn Europeanen) zulk een gvroscoop-mens een ideale figuur. De nieuwe Amerikanen noemt Riesman echter niet meer van binnen uit gericht, niet meer koers houdend van binnen uit, met een gyroscoop, doch gericht naar en vooral door de omstandigheden en door de publieke opinie van de mensen om hem heen. De nieuwe mens leeft met een radar instrument. Botsingen zal hij vermijden, de harmonie met zijn omgeving zal groot zijn, maar zijn strecfkracht is geringer. Het is hem er meer om te doen geliefd dan be loond te worden in het leven. Gesmeerd Voor Europeanen is het vaak een verras sing dat Amerikanen zo complimenteus, zo omzichtig en zo behulpzaam zijn. Dat had den zij rekenend op een ontmoeting met de stoere individualisten van het oude cliché-type niet verwacht. Dat wil nog niet zeggen, dat de nieuwe Amerikanen gepolijst zijn in de omgang, maar zij weten wat olie waard is voor een machine, ook voor de machine van de samenleving. Op de stemming komt het aan, op het vermijden van botsingen en het zich richten naar anderen, op soepelheid, vlotheid, wrijvingsloosheid. De nuchtere Nederlander zal zeggen: al dat smeren heeft waarschijnlijk alleen maar ten doel meer geld te verdienen. De „indi vidualist" doet zich alleen maar wat glad der voor. dan vroeger, maar is in wezen niet veranderd. En soms zal zulk een nuchterling gelijk hebben. Vaak is dat streven n'aar geliefd en populair zijn, primair geworden in de moderne Amerikaan. Het is niet langer middel, het is doel geworden in zijn leven. Zijn reputatie hier en nu is van actueel be lang. Het laatste oordeel wordt niet ver geten, doch is van later zorg geworden. Dit waren zo enige gedachten, die aan het werk van Riesman zijn ontleend, of die dit boek ons heeft ingegeven. Het is goed dat er fotografen zijn, die van tijd tot tijd een nieuw portret maken van „de Ameri kaan." Goed voor diens zelfkennis, maar ook goed voor hen, die het genoegen heb ben met hem om te gaan. SEOEL (Reuter). De Zuid-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pjoen Joeng Tai, heeft Donderdag zijn vroegere verklaring, dat Zuid-Korea maatregelen zal ondernemen om de invrijheidstelling van anti-communistische krijgsgevangenen te bewerkstelligen, bevestigd. Hij zeide dit naar aanleiding van de verklaring van generaal Taylor, de bevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, dat het opper bevel van de UNO dergelijke maatregelen zal verhinderen. Eerder had Pjoen verklaard, dat de Zuid-Koreanen anti-communistische ge vangenen, die door de Indiërs worden be waakt, misschien zullen „redden", indien de gevangenen op 23 Januari niet als bur gers in vrijheid worden gesteld. Over het proces te Panmoendjom tegen acht anti communistische gevangenen die beschul digd worden van moord op medegevange nen, zeide Pjoen, dat ook de beklaagden en de getuigen in dit proces op 23 Januari in vrijheid dienen te worden gesteld. De Indi sche rechtbank is, volgens de Zuid-Kor- aanse minister, niet competent. Zondagavond wordt in Gebouw Sint Bavo een non-stop bonte avond gegeven, verzorgd door de R.K. Rederijkerskamer Alberdingk Thym. Na afloop is er gelegen heid tot dansen op muziek van de „Band zonder Naam" onder leiding van de heer H. Brans. Bij honderden kwamen gistermiddag de schaatsenrijders naar de tennisbanen in Haarlem die berijdbaar waren. Het was zelfs zo druk dat velen teleurgesteld moesten worden. HAARLEM, 6 Januari 1954 ONDERTROUWD: 6 Jan., C. Bes en N. Tol; W. H. Linterman en C. Poelman; F. D. Scheepers en W. Chr. Bakker; P. Stolwijk en C. C. Bes; J. Oerleman en A. J. E. Bühl; C. H. Munnink en K. B. Langley; D. J. J. van de Gevel en Y. Woudenberg; R. E. Ver- cruijsse en F. Schreijers; H. J. Valent en J. Kokernoot; G. L. de Graaff en H. J, S. Hoek; M. Janssen en M. E. van Norden; H. Kamp en P. M. Mens. GEHUWD: 6 Jan., B. Koster en J. P. C. Kaan; W. J. Moors en A. H. M. van Breda; P. A. Sparrebnom en M. E. Hetem; A. J. Six en A. C. M. Formanoij; P. J. van der Kamp en C. R. Koeleveld; J. C. van Schaik en W. H. van den Bosch; C. J. van Klingeren en M. S. Benit; R. M. Kostermans en H. J. L. Mooren; A. P. Preijde en F. G. M. Schouten. BEVALLEN van een zoon: 4 Jan., J. H. Wolters—Dogger: 5 Jan., M. Luijkende Klerk: M. Suurmondvan Tricht; 6 Jan., T. GeerlingsKoning; A. A. Hoogendoorn Rotteveel. BEVALLEN van een dochter: 5 Jan., H. A. KlinkhamerBaard,; E. HorselenbergZoet hout: J. RoestSlicht; M. Karsenbargvan de Meent; 6 Jan., G. VerzijlbergOxenaar. OVERLEDEN: 4 Jan. H. M. Hofmeester, 46 j., Raamnngel; 5 Jan., G. P. Heek, 80 j., Kinderhuissingel. WASHINGTON. (Reuter). Het Ame rikaanse Congres is Woensdag het nieuwe zittingsjaar begonnen, een jaar dat in het teken staat van de in November te houden verkiezingen, van de economische toestand, die volgens de republikeinen een periode doormaakt van aanpassing", terwijl de democratc*i spreken van een economische „teruggang" en van bittere meningsver schillen op het punt van binnen- en bui tenlandse politiek. De republikeinen zullen dit jaar moeten tonen, dat zij de internationale vraagstuk ken en de gewone alledaagse kwesties in het binnenland aan kunnen, voor in No vember de Amerikanen naar de stembus gaan om een nieuw Huis van Afgevaardig den te kiezen en een derde deel van de 96 Senaatszetels te vernieuwen. In het Huis bezetten de republikeinen nu 219 zetels te gen de democraten 215 en onafhankelijken één. In de Senaat zijn de republikeinen met 47 zetels in de minderheid, daar de democraten 48 zetels bezetten. Teneinde het vertrouwen van de kiezer te behouden heeft president Eisenhower een beroep gedaan op zijn partij om een „dynamisch en vooruitstrevend? wetgevend program aan te nemen, dat hij in de loop van de maand in een aantal boodschappen aan het Congres zal schetsen. In zijn eerste jaar in het Witte Huis heeft de president opzettelijk conflicten met het Congres vermeden door actie op het punt van een aantal omstreden kwesties uit te stellen Dergelijke vraagstukken werden voor studie en aanbeveling overgedragen aan tientallen commissies. Politieke des kundigen menen echter, dat nu de tijd van handelen is gekomen. Alle beschikbare gegevens wijzen op een stormachtige zit ting, gedurende welke de regering-Eisen- hower voor de aanvaarding van vele be langrijke wetten afhankelijk zal ziin van democratische afgevaardigden in het Con ga-es. LONDEN (Reuter) Het parlement van de Soedan heeft Woensdag de leider van de Unionistische partij, Ismail al Azhari, tot eerste premier gekozen. Genoemde partij, die door Egypte wordt gesteund, beschikt over 54 van de 97 zetels in het Lagerhuis, terwijl zij ook in de Senaat de meerderheid heeft. Volgens het statuut moet de gouverneur-generaal, Sir Robert Howe, zich bij de keuze van een premier door het Lagerhuis neerleggen. Bij het aanwijzen van de voorzitters van Senaat en Lagerhuis heeft hij echter het recht van veto. De 52-jarige Azhari heeft de Amerikaan se universiteit te Beiroet bezocht. Hij was onderwijzer tot 1946, toen hij in de politiek ging. In de nationale beweging speelde hij een belangrijke rol en hij werd in 1948 tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, nadat- hij betogingen tegen de toenmalige wetgevende vergadering had geleid. Hij heeft verklaard, dat zijn regering een nationale en geen partijpolitiek zal volgen. Naar men verwacht zal de gouverneur Zaterdag aanwijzen als de dag, waarop de Soedan de fase van volledig zelfbestuur in gaat. Binnen de komende drie jaar zal het Soedanese parlement een resolutie aan nemen. waarin gevraagd wordt om rege lingen betreffende het zelfbeschikkings recht. De keuze zal hierbij gaan tussen vol ledige onafhankelijkheid of een unie met Egypte. LONDEN (Reuter) Radio-Ankara meldt, dat de Turkse minister van Buiten landse Zaken Koprulu Woensdag in de Turkse Nationale Vergadering heeft mede gedeeld, dat een officiële nota. handelend over het uitwijzen van de Turkse ambas sadeur te Cairo door de Egyptische rege ring, aan de Egyptische ambassadeur te Ankara is overhandigd. De minister zeide, dat net de Egyptische regering vrijstond een ambassadeur als persona non grata te beschouwen. Zij had echter niet volgens de diplomatieke gebrui ken gehandeld door zich niet rechtstreeks met het betrokken land in verbinding te stellen en om de terugroeping van de des betreffende ambassadeur te verzoeken. Zij had besloten de Turkse ambassadeur niet meer als zodanig te erkennen en twee leden van de staf van de Turkse ambassade ver zocht de Turkse regering van een en ander op de hoogte te brengen en de terugroeping van de ambassadeur te bewerkstellige n TEHERAN (Reuter). De Britse zaak gelastigde te Teheran, Wright, heeft inlei dende besprekingen gevoerd met de Per zische premier, generaal Zahedi, en mi nister van Buitenlandse Zaken, Abdoellah Entezam. De besprekingen hadden plaats op het Perzische ministerie van Buiten landse Zaken. Een woordvoerder der Britse ambassade verklaarde na afloop dat Wright „onder de indruk was geweest van en bemoedigd door de Perzische houding op de bespre kingen". Het voornaamste onderwerp van bespre king was het olievraagstuk, doch daarnaast is aandacht geschonken aan alle andere, nog niet opgeloste Brits-Perzische vraag stukken. Toen vanmorgen om een uur of vijf de meeste Haarlemmers nog op één oor lagen trokken zes ploegen van de Gemeente Rei niging er met de zout- en zandstrooiauto's op uit om er voor te zorgen, dat de wegen, zodra het verkeer drukker zou worden niet al te veel last van het (vrij dunne) sneeuwdek zou hebben. Elke wagen maak te twee keer een rit door een bepaald ge deelte van de stad en in totaal werden 35 kubieke meter zand en zout uitgestrooid. Tot ongeveer elf uur zijn de mannen aan het strooien gebleven, maar toen was het ergste al weer achter de rug en aangezien ook het zonnetje nog begon mee te helpen, bleef er van de witte sneeuw niet veel meer over, dan een groezelig-bruine brei. Ook de hoofdwegen in de buitenwijken van Haarlem werden niet vergeten zodat vrijwel niemand iets te mopperen had. De chauffeurs van de NZH-bussen had den ook niet te klagen. Natuurlijk, het manoeuvreren door de glibberige straten vereist een grote dosis vaardigheid, maar vanmorgen waren er nog geen vertragin gen van betekenis voorgekomen. De tram had in Amsterdam, bij de Kostverloren- brug, een kort oponthoud, maar dit was te wijten aan een defect aan deze brug. Ook bij de Nederlandse Spoorwegen liep alles, in Haarlem althans, vlot. Wel had men berichten binnen gekregen om trent vertragingen op andere trajecten in het land, maar in Haarlem had men geen last van de sneeuwval, zodat men tot de conclusie komt, dat over het algemeen in Haarlem de sneeuw de bevolking weinig last heeft veroorzaakt. En wanneer alle inwoners van Haarlem nu nc.g hun stoepje schoonvegen, dan zijn ook de voetgangers tevreden. ROME (Reuter). Tengevolge van zware regen- en sneeuwbuien zijn Woens dag in geheel Italië vervoersdiensten ont wricht. Een sterke Noordoostenwind deed laaggelegen landerijen in de Po-delta onderlopen. Het eiland Carmcrini en de dorpen Forte Pellcstrina en Forte Bonelli kwamen een nieter onder water te staan. Brandweerlieden en vrijwilligers werken er koortsachtig aan het herstel van de dijken. Tientallen bergpassen werden door hoog- opgejaagde sneeuw geblokkeerd. In Noorcl- Italië bleven honderden auto's steken, ter wijl ook het spoorwegverkeer werd ont wricht. In Turijn viel een halve meter sneeuw. In de haven van Triest werd een gat in de zijwand van het 5200 ton meten de Italiaanse vrachtschip „Renala" gesla gen, doordat tengëvolge van de storm een kraan kapseisde. Een houthandel uit Westzaan had plan nen een nieuwe naamloze vennootschap op te richten en aan de zevenendertig jarige koopman F. v. d. V. te Amsterdam was verzocht als directeur on te treden. Hij ge noot een salaris van f 750 per maand en de houthandel stelde hem een auto ter be schikking die hij gebruiken kon tijdens zijn reizen. Eind September ontstond er in Zaltbommel een verkeersongeval, waarbij de auto zwaar beschadigd werd. Van der V. stelde zich in verbinding met de houthandel over de vraag de auto voor een bedrag van f 2250 te verkopen aan een garagehouder te Zaltbommel en de directie verklaarde zich daarmede accoorrt. Van der V. moest het bedrag aan de houthandel ge ven, maar hij ondernam reizen naar Duits land en België en maakte het geld met een Duitse vrouw op. Donderdagmorgen had de koopman zich voor de Haarlemse rechtbank ter zake verduistering te verantwoorden. Hij gaf de feiten toe en deelde mee. dat hij kert voor zijn aanhouding getracht heeft het geld terug te geven. Dit is hem echter niet ge lukt. Inmiddels nebben familieleden een bedrag van f 2250 aan de houthandel afge dragen. De officier van justitie 'herinnerde er in zijn requisitoir aan, dat het aantal ver duisteringen in de laatste jaren toeneemt, waarbij zakenlieden betrokken zijn. Ver- dachte had een gunstige positie, maar hij gaf er de voorkeur aan naar Duitsland te gaan om daar relaties met een vrouw te onderhouden. Dat kostte natuurlijk geld. Het is noodzakelijk, dat verdachte zich geestelijk herbewapent voor de toekomst. Hij eiste een gecombineerde gevangenis straf, namelijk vijf maanden onvoor waardelijk en vijf maanden voorwaarde lijk. De verdediger, mr. Koetser, merkte op dat het met het geld in orde is gekomen en dat verdachte pogingen in het werk ge steld heeft een regeling te treffen. Hij achtte het voor de toekomst van verdachte van belang een kerte straf op te leggen en verzocht het onvoorwaardelijke gedeelte gelijk te stellen aan de tijd in voorarrest doorgebracht. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 21 Januari. Aludra, 5 v. Bahia n. Rio de Janero. Alvvaki, 6 te New York. Axeldijk, 5 te New York. Aard ijk, pass. 5 Bermuda n. Le Havre. Alchiba, 5 v. Santos n. St. Vincent. Alcyone, 6 te Santos. Ampenan, 5 v. R'tiam 6 Hamburg verw- Amstelbrug, 5 v. Rotterdam n. Bremen. Amsteld.iep, 5 v. Suez n. Aden. Arendskerk, 5 v. Santos te Rio de Janeiro verw. Abbekeik, pass. 5 Viissingen n. Le Havre. Alhena, 5 v. Rio de Janeiro n. Antwerpen. Alpbard, 5 v. Rotterdam n. Pto Alegre. Annenkerk, 4 v. rede Singapore n. Yokohama. Armilla, 6 v. Haiphong n. Pladju. Aagtekei k, pass. 5 Bui lings n. Genua. Adinda, 5 130 m. W.ZW. Kp. Selatan. Amor, 5 dwars Borkum n. Amsterdam. Amsteldijk, 5 700 m. W.ZW. Azoren. Ainstelvaart, 5 780 m. O.NO. Bermuda. And ijk. 5 220 m. W.t.Z. Bermuda. Antonia, 5 270 m. Z. Kp. Padaran. Abbekerk, 6 te Le Havre. Aletta, 6 v. Pladju n Mangar. Amerskerk, 6 v. Geel uiig nT Sydney. Aalsum, 6 v. Mombassa n. Durban. Alderamin. pas. 7 Gibraltar n. Genua. Amsteliand, 7 Rio de Janeiro verwacht. Aalsdijk 7 v. Bremen te Hoek v. Holland verw. Alamak, 7 v. Karachi n. Bombay. Aldegonda, 7 170 m. Z. ten W. Anamba eil. Ahiati, 6 v. Rio de Janeiro te Santos. Alpherat, 7 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Annenkerk, 7 v. Singapore n. Yokohama. Arnedijk, 6 te New Orleans. Boskoop, 5 820 m. W.ZW. Madeira. Borneo. 6 te Halifax verwacht. Bali, 4 te Balikpapan. Blofnmersdijk, te New York. Bantam, 5 te Semarang. Barito, 5 120 m. O. Sabang. Bonaire, 6 1120 m. NO. Barbados. Banka, pass. 6 Str. Messina n. Genua. Biutang, 6 v. Tj. Priok n. Singapore. Boschfontein, 6 v. Suez n. Port Soedan. Celebes, 5 v. Belawan n. Colombo. Ohama, o te Curagao. Cistula, 5 v. Port Pirie n. Pladju. Congostroom, 5 te Bordeaux. Clavella. 5 v. Panamakanaal n. Curagao. Caltex Delft. 5 55 m. O. Pantellaria. Caitex Utrecht, 5 Burlings gepass. n. R'dam. Cei onia, 5 120 m. W.t.N. Minikoy. Caltex Nederland, 6 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex The Hague, pass. 6 Kp. de Gata n. Sidon. Cleodora, 6 v. Beira n. Bahrein. Delft, 6 te Antwerpen. Duivendijk. 6 te Londen. Drama, 6 v. Curagao n. Stanlow. Delfshaven, pass. 6 ten W. Canarische eil. Dor.gedijk. 6 te Los Angeles. Duivendreeht, 7 te Londen. Elmina, pass. 5 Teneriffe n. Amsterdam. Esso Den Haag, pass. 5 Vlissingen n. Antw. Esso Rotterdam. 5 400 m. N- Flores. Eendracht, 6 te Rotterdam. Esso Amsterdam, fi v. Aruba n. Rotterdam. Eos, 6 te Gibraltar. Felipes, 7 v. Padang n. Pladju. Garoet, 5 v. Chittagong tl. Singapore. Graveland, 6 v. Amsterdam n. Z. Amerika. Gaasterkerk. 5 v. Rotterdam n. Bremen. Gordias. fi te Hamburg. Haulerwijk, 6 te N'ecochea. Heemskerk, fi te Lorenzo Marquez. Hcrsilia, 5 te New York. Hilversum, 5 te Sheerness. Hof laan, 5 v. Sables d'Olonne n. Bayonne. Hector, 5 t.h.v. Cadiz n. Algiers. Hoogkerk, fi v. Colombo n. Penang. Helena, 7 v. Curagao n. Barranquilla. Hermes, B v. Amsterdam n. Curagao. Hecuba, 6 v. Barbados n. Port of Spain. Ivoorkust, 7 te Conakry. Japara (KRL), 5 te Tj. Priok. Johan v. Oldenbarnevelt, 5 v. Amsterdam naar Australië. Jupiter, 5 v. Malta n. Piraeus. Jagersfontein, G 345 m. N. St. Helena. Kedoe, 5 v. Tj. Priok n. Port Said. Karlmun, 7 Port Said verwacht. Karsik, 5 v. Hongkong n. Singapore. Kieldrecht, fi te Hongkong. Lemsterkerk, 5 te Hamburg. Leuvekerk, 5 te Antwerpen. Liseta, G te Pladju. Langkoeas, 5 v. Paramaribo n. Kaapstad. Luna. 4 v. Mersin n. Izmir. Lucita, 5 v. Heysham n. Liverpool. Laagkerk, pass. 6 Str. Messina n. Genua. Leopoldsikerk. 6 v. Aden n. Massawa. Lindekerk, pass. 7 Gibraltar n. Antwerpen. Loenerkerk, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Linge, 6 te Libreville. Leersum, pass. fi Flores n. Mobile. Loosdrecht, 8 te Karachi verwacht. Macoma, 9 te Rotterdam verwacht. Macuba, 6 te Singapore. Manoeran. 6 te Djeddah. Muiderkerk, fi te Manilla. Meerkerk, fi te Marseille. Myonia, 5 v. Panamakanaal n. Poro. Marisa, 5 1G5 m. W. Kreta. Mendut, 6 te Tj. Priok. Maiea. fi v. Port Said n. Shellhaven. Marisa, pass. C Malta n. Gibraltar. Modjokerto, pass. fi Westp. Kreta n. Port Said. Mclenkerk. 6 v. Las Palmas n. Antwerpen. Maas. 8 v. Malta te Patras verwacht. Noordwijk, pass. 5 Key West n. Mobile. Nigerstroom, 5 v. Amsterdam n Hamburg. Noordam, 6 48ü m. O.t.Z. Kp. Race. Notos, G te Hamburg. Nieuw Amsterdam, fi v. New York n. Curagao. Ondina. 5 te Madras verwacht. Orion, B te Duinkerken Oranje v. Southampton n. Amsterdam. Oranjefontein, 7 v. Hamburg n. Antwerpen. Overijsel, 6 v. Suez n. Port Said. Phrontis, 4 v. Aden n. Penang. Prins Willem V, 6 te Napels. Prins Philips Willem, 7 te Dakar verwacht. Prins Fred. Hendrik, 5 v. Carthagena n. Valencia Prins Willem IV. 5 te Aalesund. Prins Willem v. Oranje. 5 250 m. ZO. Kp. Race. Pygmalion. 5 130 m. N.NW. Finisterre. Poelau Laut, 6 v. Houston n. Charleston. Prins Willem v. Oranje. 6 te Halifax verw. Prins Fred Willem, fi v. Lissabon n. Valencia. Pema, 5 v. Ilo Ilo te Cebu. Poseidon, 5 v. Baltimore te New York. Raki. te Hamburg. Roepat, 5 v. Pladju n. Soerabaja. Rotula. 16 In Panamakanaal verw. n. Curacao Ridderkerk. 5 v. Mozambique n. Dar es Salaam Rotti. 5 v. d. Weser n. Amsterdam. Rempang, G v. Cebu n. Balikpapan. Roepat, 7 te Soerabaja. Ronda, 7 te Soerabaja. Rijnland, fi v. Las Palmas. Rijndam, 6 v. Halifax n. New York. Saroena, fi te Saigon. Stad Leiden, 5 te Melilla. Straat Soenda. 6 te Tj. Priok. Samarinda. 5 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Schiedijk, 5 te Galveston. Sumatra, fi Bélawan verwacht Stad Dordrecht. 5 v. Huelva o. Sluiskil. Stentor, fi te Amsterdam. Sliedrecht, 5 BOO m. W.t.N. Tristan da Cunha. Stad Alkmaar, 5 nabij Hebriden n. Narvik. Stad Amsterdam, 5 185 m. O. Aberdeen. Stad Vlaardingen, 5 dwars Hoek v. Holland n. Vlissingen. Straat Makassar, 5 dwars Manakara n. Tamatave Sirrah. 6 te Rastanura. Stad Maassluis, 4 te Narvik. Straat Bali, 6 v. Rotterdam n. Santos. Salatiga, 5 v. Manilla n. Soerabaja. Sarangan, B te Portland. Sir.gkep, pass. 7 Minikoy n. Belawan. Stad Maastricht, verm. 8 v. Sluiskil n. R'dam. Saparoea, 6 v. Acten n. Port Soedan. Scherpend recht. 6 te Rotterdam. Sibajak, pass. 7 Finisterre n. Rotterdam. Tibia. 5 te Port Said verwacht Tarakan. pass. 5 Gibraltar n. Beyrouth. Taria. 6 te Pta Cardon Tawali. 5 v. Genua n. Marseille Tegelberg. 6 te Hongkong. Tralanus. 4 v. Maracaibo n. Bacchaquero. Tankhaven II. 5 v. Saigon n. Haiphong. Tankhaven III, 6 te Sungeigerong. Tiibodas. 6 te Hongkong. Teucer, 6 v. Belawan n. Colombo. Tjipanas, 7 te Mauritius. Tomori, 6 v. Soerabaja n. Semarang. Tosari, pass. 6 Sabang n. Djeddah. Tara. 8 Antwerpen verwacht. Teiresias, pass. 7 Malta n. Gibraltar. Themisto, 6 v. Huil n. Rotterdam. Utrecht, pass. fi Finisterre n. Bona. Van Heutsz. 3 v Singapore n. Kobe. Van Licvsehoten, 7 te Luanda. Van Spilbergen, pass. 6 Finisterre n. Antwerpen Waikelo, 5 eil. Banka gepass. n. Soerabaja. Wield recht, 5 60 m. N. Burlings n. Liverpool. West-land, B te Rio de Janeiro. Waterman, fi 170 m. voor TJmuiden verw. Weltevreden, 6 v. Antw. pass. fi Vlissingen naar Londen. Waal. pass. fi Gibraltar n. Antwerpen. Westerdam, fi 345 m. W. Scilly's n. New York. Willemstad, fi 420 m. NO. Fayal n. Dover. IJsel, 6 te Rotterdam. Zaan. verm. 7 Gpfle n. Amsterdam. Ziipeniberg. 6 v. Triëest n. Beyrouth. Zonnewijk. fi ten anker ingang Panamakanaal naar Chili. Zuiderkruis, 6 eil. Lombok gepass. n. Wellington KLEINE VAART Albatros, verm 5 v. Londen n. Westervik. Alpya. pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Admiraal Nelson, 5 v. Antwerpen te Palnacki. Algarve, verm. 6 v. Gloster n. Swansea. An tares, 6 Vlissingen n. Zee. Att. pass. 6 Vlissingen n. Burnt eil. Boreas, 5 v. Tanger n. Cartagena. Barracuda. 6 v. Rotterdam n- Kingslynn. Badzo. verm. 5 v. Londen n. Rotterdam. Bernina, 5 v. Hagre n. Rotterdam. BerniSse, 5 v. Rouaan n. Casablanca. Birmingham, 6 v. Harlingen n. Goole. Blue Boy, 5 v. Kopenhagen n. Villvoorde. Bornriff, 6 v. Surte te Halmstad. Caland. 5 v. Sfax te Goole. Gerrie, 7 v. Leixoes te Guernsey verw. Canada, pass. fi Vlissingen n. Antwerpen. Catelir, pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Coolsingel, 6 v. Plymouth te Rotterdam. Corrle b, 5 rede Sundsvall. Deneb, fi v. Bremen n. Faversham. Deni, 5 te Kopenhagen. Deo Gloria, 5 v. Vlissingen n. d. Humber. De Ruyter, 5 v. Port Talbot n. Schwarzenhuette Diligentia, 5 te Thameshaven. Donar, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Driebergen, vertr. 8 v. Ahios Nicolaos n. Napels Elsenburgh, 6 v. Casablanca te Duinkerken verwacht. Erna, 5 v. Amsterdam te Bridlington. Escaut, 5 v. Rouaan n. Parijs. Europa, pass. 4 Wight n. Middlesbro. Follcnica, 5 te Liveipool. r~ Te Veenoord (Drente) werden Woensdag de eerste kortebaan schaatswedstniden voor mannen gehouden. Tijdens de tweede omloop. Rechts: J. Klomper uit Jubber.ga en links: R. J. Hegen uit Wezep Bij Koninklijk Besluit is een wijziging aangebracht in het academisch statuut, waardoor als nieuw leervak wordt ingevoerd de studie in de culturele anthropologic. Deze zal omvatten de beginselen der culturele anthropologic, inleiding tot de sociologie, inleiding tot de psychologie, tot de algemene taalwetenschap en de physische anthro pologic. De Nederlandse kolenmijnen produceer den in November 1.019.900 ton in 25 werk dagen tegen 1.086.000 ton in October met 27 werkdagen. De gemiddelde dagproductie was 40.800 ton (40.200 ton in October). Inge voerd werd 568.500 ton (538.700 ton in Octo ber). waarvan 235.200 (290.800) ton uit Duitsland. De pianist Wolfgang Wijdeveld, die ge durende vier jaar als pianist deel heeft uit gemaakt van het Ballet der Lage Landen, is sinds 1 Januari niet meer als zodanig werk zaam. In de ouderdom van 77 jaar is te Amers foort overleden mr. D. J. \V. Muller Massis, j oud-kantonrechter te Almelo en te Amers foort. In een fabriek aan de Haringkade te Schcveningen, waar kasten voor radiotoe stellen worden vervaardigd, heeft in de nacht van Woensdag op Donderdag een uit slaande brahd gewoed. Van de 2000 radio- kasten. die gereed stonden om afgeleverd te worden, ging het grootste gedeelte ver loren. De oorzaak van de brand is onbekend. Bij een textielfabriek te Haaksbergen hebben 240 meisjes drie dagen gestaakt, om dat de directie weigerde de 5 pet. loons verhoging uit te betalen, omdat naar haar mening de lonen reeds te hoog waren. Zij heeft nu toegezegd, voorlopig 5 pet. meer te zullen betalen en over de juistheid hiervan overleg te plegen met de vakorganisaties. Vorige week Maandag zijn de koonlie- den op de markt in Kampen gaan „staken" uit protest tegen de verhoging van het marktgeld. B. en W. hebben nu besloten de verhoging voor één maand op te schorten en in die tijd een onderzoek in te stellen naar de marktgelden in andere gemeenten. Bjj een militaire oefening is te Vught de 20-jarige soldaat A. Kater uit Blerick om het leven gekomen. De jongeman was pas een maand in dienst. K. werd getroffen door een losse patroon. In de parochiekerk St. Hubertus te Blerick zal vandaag een begra- fenisdienst worden gehouden. Mevrouw J. JohannesVan Gelderen heeft Woensdagochtend in het KLM-vliegtuig D.C. fi-B „Jan van Riebeeck" het leven ge schonken aan een dochter. Het toestel was op weg naar Montreal. De bevalling geschiedde tien minuten vóór de ...Tan van Riebeeck" op het vliegveld van Gander op New Found- land een tussenlanding zou maken. Moeder en kind maken het uitstekend. Mevrouw Johannes, echtgenote van een Nederlandse politic-functionaris was op weg naar Cura cao. De stewardes inèjS. van Bnrtel, heeft bij de bevalling geassisteerd. Moeder en kind worden thans verpleegd in het zieken huis te Gander. Als gevolg van een technische storing bij de zender Lonik is het programma. dat de K.R.O. vanmorgen over Hilversum IT uit zond, van 9.33 tot 9.58 uur onderbroken ge weest. HAARLEM EN OMGEVING Op Maandagavond 11 Januari zal de Nederlandse Hervormde wijkgemeente een bijzondere avond hebben in haar wijkge- bouw. Voorhelmstraat 3. Er zal een gedo cumenteerde kleurfilm worden vertoond „Een leven slaat on het spel" van de Chris telijke vereniging lot verpleging van lijders aan vallende ziekte. Te Haarlem is een „initiati-->f-eomité van het nationaal congres tegen de E.D.G., tegen de Duitse herbewapening cn voor bet behoud van de vijfde Mei" gevormd, dat hedenavond, Donderdag 7 Januari, in dc grote zaal van het Concertgebouw een openbare vergade ring houdt, waarop het woord zu'len voeren H. Cohen Rodricties (Holland Nantie), C. Snoor (oud-verzetsstrijder) en M. Bakker (Nederlandse Vredesraad). De voorstelling van „De Twee Egyp tische Dieven", waarvan de baten bestemd zijn voor het comité voor de Stille Armen, welke op Vrijdag 8 Januari in de aula van het. Kennemer Lyceum zal worden gehouden, is geheel uitverkocht. Bij de in Den Haag gehouden najaars examens van het Nederlandse Radiogenoot schap voor radio technicus en -monteur slaagden van de Radio Technische School aan de Kleine Houtweg Ml de Haarlemmers: C. ,T. Brouwer: R. M. Brugman; H. M. J. Eenkhoorn; A. I-I. W. Geurtz; J. G. J. Ost- heimer. De enige kantklosschool in Nederland, die in Amsterdam gevestigd is, organiseert op Zaterdagmiddag 9 Januari van 24 uur een kantklostentoonstelling in café-restau rant Boekenrode te Aerdenhout. Ferocia, fi v. Le Treport n. Huil. Fiducia. pass. fi Vlissingen n. Londen. Frans. 7 v. d. Tyne te Krist! ansand verw. Frejo. 5 v. Cardiff n. Swansea. Friblo. 4 te Londen. Gaasterland. 5 v. Goole n. Harlingen. Gre. verm. 5 v. Londen n. Gravellnes. Grebbestroom. verm. 5 v. Londen n. A'dam. Harold, K v. Vlaardingen te Brake. Hartel. 5 v. Londen te Gravelines. Haskerland. 5 v. Leith n. Rotterdam. Hast I. pass. 4 Lizard n. Glasgow. Hast III, fi v. Boston n. Rotterdam. Hast V, 4 v. South End n. Guernsey. Helen, v. Londen n. Parijs. Henrica b, 6 v. Gosport te Le Treport. Hoflaan, 5 v. Sables d'Olonne fi te Bayonne. Horst. pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Tda Pieter. verm. 5 v. Garston n. Manchester. Ingeborg, 7 v. Raufaihavn te Bergen verw. Jan Kreumer, 5 v. Gr. Yarmouth n. Middlesbro Jokurma, 5 v. Birkenhead n. Swansea. Jonex I, verm. 5 v. Londen n. Antwerpen. Joost, verm. 5 v. Londen n. Sc-te. Leny. 5 v. Antwerpen te Londonderry. Lugano, 4 v. Hamburg to Avonmouth. Lydia, 7 v. IJmuidcn te Gothenburg verw. Maasym, pass. 5 Gotland u. Helsingfors. Marceola. pass, fi Barrahead n. Reykjavik. Ma rietje Bohmer. 5 v. Dakar n. Kaolak. Marjan, 6 te Maassluis. Markab, pass. 5 Stsrtpoint n. Amsterdam. Marne, 5 v. Oskarshamn n. Rotterdam. Markab, G v. Hansweert n. Boston. May Star. 5 v. Kopenhagen n. Trondheim. Mypuck, fi v. Newcastle te Frederikshavn verw. Matthew, 5 te Billineham verw. Menkar. 5 te Casablanca. Meres, pass. G Vlissingen n. Gothenburg. Mies, 5 v. Kiel n. Schiedam. Mirach, 5 te Casablanca. Mirzam, 4 v. Bordeaux n. Casablanca. Nato, pass. 4 Flambrohead n. Boness. Neeltje. b. 5 v. Londonderry n. Leixoes. Nassauhaven, 5 te Gothenburg. Nieuwehavcn, 6 v. Rotterdam n. Antwerpen. Noorderlicht. 5 v. Rostock n. Gamleby. Netta, 4 v. Nantes n. Loctudy. Nieuwland, 5 v. Grangemouth n. R'dam. Noord, fi te Aarhus verwacht. Noordzee. 6 v. Antwerpen te Vlissingen. Nijenburgh, 5 te Stockholm. Odiler, verm. 5 v. Londen n. d. Tees. OmlandJa, 5 te Port Lyautey. Prior, fi Liverpool verwacht, Plato, 5 v. Calarnata n. Catania. Ponza, 5 v. Kalmar rede n. Zaandam. Regeja, verm. 5 v. Londen n. Delfzijl Rex, 5 v. Vlissingen n Goole. Rian, 4 v. New Lynn n. Portsmouth. Sambre, 5 v. Parijs n. Rotterdam, Santa Margherita, pass. Vlissingen n. Gent. Servus, 5 v. Dungarvan n. Barry. Sirius. 5 v. Londen n. Duinkerken. Taormina, 6 v. Amsterdam n. Rotterdam. Ther.no, 5 v. Bel last n. Droglieda. Timor, 5 te Le Treport. Toos, 5 te Naestvèd. Uni. pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Union. pass. 4 Lizard n. Waterford. Van Brakel, 5 te Londen. Vechtstroom, 4 v. Amsterdam te Huil. Vrouwepolder. 7 v. Oporto te Maassluis verw. Westerdok, verm. 5 v. Londen A'dam. Wilpo, 5 Brunsbiittel gepass. n. Zaandam. Westerschelde, 5 v Hanstholm n. Ekero. Westersingel. 5 te Waterford Westward Ho. pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Wickenburgh, pass, fi Ouessant n. Casablanca. Zwerver, 5 v Middlesbro n. Goole.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10