Dit voorjaar speelweide voor Vondelkwartier Berijmde Nieuwjaarswens van sociëteit „Vereniging Eenzame Haarlemse bejaarden genoten van feestavond Subliem recital in Minerva-Theater „Amsterdam is en blijft hoofdstad' Het zal er toch van komen KNVB laat 180 jonge voetballers trainen DONDERDAG 7 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Dank zij adoptie-commissie Lou Bandy en Alex de Haas incasseerden langdurige ovaties Stoker van Belgische sleepboot verdronken Vier doden van de „Argus" geborgen Pianist Stefan Askenase speelde Chopin Postduivenverenigingen houden tentoonstellingen IJs bemoeilijkt scheepvaart op IJselmeer Nieuwjaarsrede van burgemeester DAilly Chaplin bij Teisterbant Vertegenwoordiger ver dacht van verduistering van een bedrag van 14.000 H. Klein won het jeugd- schaaktournooi van Rolland Voor de verzamelaars De basketballcompetitie Cursusavond voor jeugdleiders Overwinning van Zatopek in Sao Paulo Als de vorst aanhoudt Sport in 't kort Lou Bandy, met zijn strohoed en zijn glimlach, wist het de bejaarden, ondanks het koude weer in grote getale opgekomen, uitstekend naar hun zin te maken. Gisteravond hebben de heer J. W. Th. Fi'bbe Sr. ern de bestuursleden van de d'oor hem opgerichte adoptiecornmiss'ie voor be jaarden bewezen, d'at deze commissie al lerminst een „papieren college" is. In de gemeentelijke concertzaal, die met zijn vele tafeltjes en stoeltjes een gezellige indruk maakte, hebben zii een groot aantal een zame bejaarden uit Haarlem en omgeving een feestavond aangeboden, die in alle op zichten heeft voldaan. Toch was deze avond maar een extraatje, zei de heer Fifobe in zijn openingswoord, want het voornaamste doel van de adoptie- ccmmissie is, de eenzamen in contact te brengen met families, die zich het lot van een bejaarde aantrekken. Aangezien deze eenzame bejaarden kosteloos lid kunnen worden van zijn schepping, ligt het voor de hand, dat de commissie op andere ma nier aan het onontbeerlijke geld moet ko men. Wanneer men het werk van deze be jaarden-vrienden een goed hart toedraagt moeilijk is dat trouwens niet, wanneer men bedenkt, dat men zelf eens (eenzame) bejaarde zal zijn dan kan men dat to nen door donateur van de vereniging te worden. De penningmeester is de heer J. R. van Beek, Van Hogendorpstraat 13. giro 5C918. Toch kon de heer Fibbe niet nalaten, nóg een extraatje bekend te ma ken en wel een groot tuinfeest, dat hij van plan is in de komende zomer te geven. In deze voor de toeschouwers kostelijke en kosteloze avond traden op de artisten Lou Bandy en Alex de Haas, clie met vro lijke liedjes de zaal deden bulderen van het lachen. Lou Bandy die ook voor de conférence zorgde, wist de Haarlemse oud jes met zijn oden aan Haarlem en aan zijn strohoed tot langdurige ovaties te brengen. De muziek werd verzorgd door de accor- déonnist Henri Theundssen en de bóeren- kapel „De Hooibouwers". Toen deze ka pel aan een potpourri wilde beginnen, vroeg een der muzikanten of een bejaarde zo vriendelijk wilde zijn, om te komen di rigeren. Eerst verscheen er niemand, maar toen dezelfde muzikant het toneel af daalde, om er een te halen, duurde het niet lang, of daar stond een der oudjes, met de boerenkapcl-pet op, met brede armzwaaien het orkest te leiden, waarbij hij zelfs de zaal aanmoedigde mee te zin gen. Een aanmoediging, die eigenlijk over bodig was, want de aanwezigen zongen doorlopend mee. Vóór de tweede pauze werd de heer Fibbe door de secretaris van de commissie, die een jaar geleden had gedacht, „dat er niets van die plannen van de heer Fibbe terecht zou komen", even in het zonnetje gezet, daar hij steeds al zijn krachten heeft ingespannen, om zijn ideaal verwezenlijkt te zien. Na deze pauze verschenen er vier dans paren van de dansschool J. G. Martin Zn. op het toneel, die onder meer de kruis polka en de valeta toonden. De oudjes ge- De stoker van de Belgische sleepboot Alja is gisteren op de Rijn, enkele kilo meters ten Noord-Westen van Lobith, tij dens een aanvaring tussen twee sleepsche- pen, over boord geslagen en verdronken. De Nederlandse sleepboot Etna was gis termiddag met twee sleepschepen, de Vulcaan en de Jodefra, uit Lobith vertrok ken met bestemming Rotterdam. Na enkele kilometers te hebben gevaren passeerde de sleep de Belgische sleepboot Alja, die in de richting Lobith voer met een leeg scheepje naast en twee schepen, de Narvik en de Nautilus, achter zich. Doordat de sleepdraad van de „Narvik" achter het roer van het ledige scheepje vastraakte, kwam de Narvik in aanvaring met een der sleepschepen van de Etna, de Jodefra, die ernstige lekkage kreeg. De sleepboot „Argus" die, zoals reeds is bericht, op de Nieuwe Maas overvaren werd door het Duitse schip „Damascus" kapseisde en gedeeltelijk zonk, staat nu >n ondiep water bij pier 1 in de Waalhaven In het schip trof men het stoffelijk over schot aan van de 23-jarige matroos A. C Quaitaal en de 15-jarige dekknecht J. W van Doorn. De stoffelijke resten zijn over gebracht naar het bureau van de rivier politie. De overige vier bemanningsleden en de havenloods worden nog vermist. Nader wordt bericht, dat men bij het droogpompen van de sleepboot „Argus" hedenochtend het stoffelijk overschot heeft gevonden van de 57-jarige machinist P H. A. Snitger en van de 57-jarige stoker H. C. Vroombout. De lichamen werden in de machinekamer gevonden. noten volop van deze dansen uit hun jonge tijd, en toen een stem uit de zaal riep: „We hadden nog wel mee willen doen", nodigde Lou Bandy onmiddellijk vier dansparen uit, om nog eens een dansje te proberen. De zaal wees aan, welk paar winnaar was en deze twee gelukkiger, krijgen eerdaags een diner in hotel „Lion d'or", aangeboden door eigenaar Dieben. Ook Truus Verburg, die door het radio programma met Alex de Haas zeker geen onbekende is, droeg er aan het eind van de avond het hare 1oe bij, de feestvreugde te verhogen. Toen dan het einde van dit vier uren durend programma, onderbroken door twee pauzes, aangebroken was, konden de oud jes dubbel en dwars tevreden de zaal ver laten om buiten w/zr auto's en extra bus sen tot hun beschikking te vinden. De organisatie gedurende deze avond liep perfect. Een uitgebreid Rode Kruis leger zorgde er voor, dat ieder zonder moeite een zitplaats kon vinden en dat de consumpties binnen de kortst mogelijke tijd rondgedeeld werden. En wij sluiten ons graag bij de dankbare bejaarden aan, die de heer Fibbe en de zijnen gelukkig prijzen met dit prachtige initiatief. Het Heemsteedse publiek bereidde de fameuze Chopin-vertolker Stefan Aske nase, die gisteravond optrad in het Miner- va-theater, een goed onthaal. De belang stellenden zullen zich niet beklaagd heb ben, want zij kregen Chopin te horen op zeldzaam geraffineerde wijze, brillant, poë tisch en suggestief. Wel moest men even wennen aan de enigszins gedempte klank van de piano (althans op onze zitplaats, onder het balcon, leek de sonoriteit van het instrument nogal dor) en wij kregen de indruk dat de concertgever er ook last mee had een dragelijke klankverhouding tot stand te brengen, waarin de toon zingt en zich gemakkelijk voortplant, waarvoor een geluidsbron in gordijnendécor afgezien van de acoustische eigenschappen van de ruimte al heel weinig waarborg biedt. Maar wij pasten ons aan bij het soort ge luid, evengoed als de kunstenaar dit deed, die er blijkbaar zijn aanslag op instelde om de uiterste mogelijkheid uit te buiten. En zo, onder de indruk van de sterke be zieling, die zijn interpretatie kenmerkte, vergaten wij de remmende omstandig heden en hoorden wij van het klinkend re sultaat alleen nog het schone, het haast volmaakte. Wie deze avond Askenase's vertolking van de Eerste Ballade, de Etudes 10, 2 en 4 uit opus 10 en de Tarantella gehoord heeft, kan van geluk spreken. Dat was in één woord subliem pianospel; zo speelt een kunstenaar slechts in begenadigde ogenblikken. Hetzelfde zou ik willen zeg gen betreffende de Sonate in bes, met de beroemde „mareia funebre", indien niet door welke omstandigheid dan ook het geheimzinnige klank-idioom van het slot deel onbevredigend was gebleken. Doch overigens, wat een spanning in deze bal- lade-achtige sonate, die nu eens aan de „course a l'abime" van Berlioz' Faust en dan weer aan „Erlkönig" doet denken, al thans wanneer een artist als Askenase met zijn romantische fantasie het notenbeeld reliëf geeft. De rest van het programma laten wij onbesproken; wat men van Askenase ver wachten kon, werd ook daarin werkelijk heid. Dat hij ook muziek van Bach (Ga votte en Musette) en van Mendelssohn (Spinnerlied) tot een verrukking voor het oor weet te herscheppen, toonde de con certgever met de twee toegiften waartoe het enthousiaste publiek hem wist te be wegen. JOS. DE KLERK De vereniging van postduivenliefhebbers „De Koerier" houdt on 9 en 10 Januari haar jaarlijkse tentoonstelling in café-restaurant Du Nord. Riilsstraatweg in Haarlem. De keuring van de duiven zal geschieden door keurmeester C. Dekkers uit Zaandam. De tentoonstelling bestaat uit de volgende klassen: hokk'asse. klasse oude doffers, klasse oude duiven, klasse jonge doffers en klasse jonee duiven. Ook de oostduivenvereniging „De Reis duif" houdt op 9 en 10 Januari een expositie. Hier zullen echter aleen de oude duiven ten toongesteld worden. Reeds ondervindt de scheepvaart hinder van het ijs op het IJselmeer. Verscneidene schepen varen in convooi om zo nodig elkaar te kunnen assisteren. Bij het begin van de eerste vergadering van de raad der gemeente Amsterdam in het nieuwe jaar heeft de burgemeester, mr. Arn. J. d'Ailly, in zijn Nieuwjaarsrede ten aanzien van de vraag of het begrip hoofd stad wel wettelijk vaststaat gezegd „Am sterdam is hoofdstad en blijft hoofdstad." Enige sprekende voorbeelden van Amster dams activiteit noemde de burgemeester de >309 schepen die de Amsterdamse haven in 1953 aandeden, met een vermeerdering van b> uto-inhoud van bijna 8.500.000 ton boven het jaar 1938, de bouw door de stad van de grootste electrische centrale in Nederland, de uitbreiding van de luchthaven Schiphol, de nieuwe stad in West, het toenemend aantal inwoners en de opbloei van handei en industrie. Ten aanzien van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten onder streepte spreker nog eens de noodzaak van medezeggenschap van de gemeente bij de uit te keren bedragen uit het gemeente fonds. „De wetgever heeft te bepalen, wel ke bedragen in het gemeentefonds worden gestort, en de regering mag deze niet eigen machtig vasthouden, doch de gemeenten behoren in de eerste plaats het recht te hebben, mede te beslissen over de uitkering uit dit gemeentefonds. Een juist begrio hierover is van principiële betekenis voor de verhouding van regering tot de plaat selijke besturen en zal tegelijkertijd bij deze besturen het vertrouwen versterken, dat aan de behartiging der hun toever trouwde belangen ten goede zal komen." Het vreemdelingenverkeer hééft 125 millioen gulden aan Amsterdam ingebracht. Met het bezoek van niet-geregistreerde buitenlanders, het dagbezoek en Neder landse overnachtingen zal de omzet van het vreemdelingenverkeer te Amsterdam zeker wel 180 millioen gulden hebben bedragen. De burgemeester zeide tenslotte dat het kimende jaar in meer dan een opzicht be langrijk zal zijn: de bouwnijverheid zal scherpe aandacht verdienen, de woning nood is nog steeds staatsvijand nummer één, de tunnelbouw zal een eindweegs moe ten vorderen en de aansluitingswegen moe ten gereed komen, er zullen besluiten moe ten worden genomen over de plaats en bouw van een nieuw stadhuis, dat Amster dam dringend nodig heeft, een opera moet verrijzen en het nieuwe R.A.I.- en congres gebouw zal inmiddels reeds geopend zijn. J. Brants heeft met zijn traditionele Chaplin-avonden steeds groot succes, en zowel de traditie als het succes werd gis teravond voortgezet. Vele leden van Teis terbant kwamen kennis nemen van de be schouwing, die deze Chaplin-kenner bij uitnemendheid aan de grote kleine film- artist wijdde, en zien naar de antieke en klassieke meesterwerken op celluloid, die Chaplin aan de wereld geschonken heeft tot „leeringe ende vermaeck". Brants heeft de betekenis en de allure van Chaplin i doorgrond en gaat erin op. Dat bewees zijn uitvoerige analyse van de filmische kunst, i die Chaplin heeft verwezenlijkt met de j primitieve middelen van zijn tijd. Dat deze i flmkunstenaar ook inspirerend heeft ge- i werkt op andere takken van kunst, op pro- za en poëzie, en zelfs in het filmkunst- arme Nederland, werd door Brants met citaten en verwijzingen duidelijk gemaakt. „The Pilgrim", „De Vagebond", „Rol schaatsen" en „Pay Day" waren de voor naamste films, die deze causerie kwamen illustreren en het Teisterbant-publiek heeft bevrijd en begrijpend gelachen om de onnavolgbare humor, die Chaplin on sterfelijk heeft gemaakt. De drieënveertigjarige vertegenwoordi ger D. R. uit Uithoorn, die zich vanmorgen voor de Haarlemse rechtbank te verant woorden had, terzake verduistering in dienstbetrekking, was ten laste gelegd, dat hij in de afgelopen jaren bedragen niet had afgedragen aan de Coöperatieve Aankoop vereniging Haarlemmermeer, gevestigd te Hoofddorp. Hij was sedert .1946 in dienst van de coöperatie en was o.a. belast met het innen van kwitanties. In de loop der jaren heeft hij een bedrag van 14.000 verduisterd. Door valse boekingen is het hem gelukt geruime tijd met zijn hande lingen voort te gaan. De officier van justitie eiste een ge vangenisstraf van een jaar, waarna de ver dediger, mr. J. H. Ekering opmerkte, dat de directeur van de coöperatie eveneens wegens verduistering aangehouden is ge weest. Hij is echter op vrije voeten gesteld. Hierop deelde de officier van justitie mee, dat de invrijheidstelling niet door hem is geschied, maar door het Gerechtshof te Amsterdam. Hij gaf de verzekering min stens een gelijke straf te zullen eisen als de directeur terecht staat. Mr. Ekering vervolgde, dat het recht vaardiger geweest zou zijn als beide op de zelfde wijze behandeld waren. Voorts merkte pleiter op, dat lange detentie van R. niet gewenst is wegens zijn gezondheids toestand. Hij vroeg een gecombineerde straf op te leggen en de verdachte onmid dellijk in vrijheid te stellen. De rechtbank wees het verzoek over de invrijheidstelling af en bepaalde de uit spraak op 21 Januari. Voor de zevende maal kan het wakkere Rolland-bestuur op een uitstekend geslaagd jeugdschaaktournooi terugzien. Er zijn heel wat partijen gespeeld, vóór de uitslag van de interessante krachtmeting bekend was. doch gelukkig werd het programma in een vlot tempo afgewerkt. De 36 deelnemers bestreden elkaar eerst in 9 groepen van 4, Daarna werden 2 finale- groepen van 6 spelers gevormd, waarvan de eindstanden luiden: Groep A: 1. M. Vrij (na beslissingspartij) 4% pnt.; 2. K. Steyn 4'4 pnt.; 3. T. v. Namen 3 pnt.; 4. L. Mostertman 1V!> pnt.; 5. Tv. Vuuren 1 ont.; 6. H. Douwes Mi pnt. Groep B: 1. H. Klein 4 pnt.; 2. T. Slagt Jr. 3 pnt.: 3. D. H. Porrenga 2M> pnt.; 4. en 5. E. C. Cashoek en H. Happel 2 pnt.; 6. J. W. de Munck 1 '4 pnt. Het tournooi werd beëindigd met 2 par tijen tussen de nrs. 1 van beide groepen om de le en 2e plaats en tussen de nrs. 2 om de 3e en 4e priis. De resultaten van deze tweekamoen waren: M. VriiH. Klein 14—itt: K. Stevn—T. Slapt Jr. l'G—'L De eindstand luidt derhalve: 1. H. Klein: 2. M. Vrij; 3. K. Steyn: 4. T. Sla"t Jr. Het is voor de tweede achtereenvolgende maal, dat H. Klein op de wisselbeker beslag legt. De Nederlandse vereniging ..De Verzame laar", die thans reeds irmer dan 400 leden telt, organiseert maandelijks ruilbeurzen in de grote steden, teneinde de leden in de ge legenheid te stellen, door ruiling hun col lecties van lucifersmerken, munten, post zegels, bierviltjes en andere veel geruilde objecten, uit te breiden. Vrijdagavond 8 Januari wordt in Haarlem ook een dergelijke ruilbeurs gehouden en wel om 8 uur in hotel „Royal" op het Stations plein. De technische commissie van de KNVB heeft, in nauwe samenwerking met de districts-technische commissies en de clubs, haar plannen om op bredere basis te komen tot verbetering van het spelpeil, zo ver ont wikkeld, dat op 12 Januari de eerste trai ning voor jongere spelers van 18 tot 24 jaar zal kunnen beginnen. Op die avond worden op het RBC-terrein in Roosendaal een dertigtal jongere spelers geconcentreerd, voornamelijk uit Bribant en Zeeland afkomstig. Op 13 Januari staat een dergelijke bijeenkomst voor Rotterdam op het programma, waar in het Feijenoord- stadion jongere spelers uit Zuidholland te zamen komen. Op 15 Januari volgt deze training in Amsterdam (Olympisch stadion!, on 19 Januari is Apeldoorn (Robur et Vclo- citas-terrein) »an de beurt voor spelers uit het Oostelijke deel van ons land, daarna komt Groningen (bet Oosterpark) voor de Noorde'üke provinciën, waarvoor als eerste datum 20 Januari is genomen en tenslotte worden de jongere spelers uit Limburg te zamen geroenen op 22 Januari. Er is snrake van een veertiendaagse cyclus, dat wil dus zeggen, dat oo Dinsdag 26 Januari Roosendaal voor de tweede keer aan de beurt is. on Woensdag 27 Januari volgt Rot- ter dam weer enz. Deze veertiendaagse bij- eenkomsten zullen duren tot aan het eind van bet se.'zoen. ïn elk van deze zes centra komen ongeveer 30 snelers bij elkaar, door de technische com missie aangewezen op voordracht van de districts-technische commissies. Ongeveer 180 snelers van 18 tot 24 jaar zullen dus in de tweede helft van Januari beginnen met een training, die on baltechnisch gebied ligt en onder leiding staat van een der bonds- nefenmeesters, de heren J. van der Leek en K. Kaufmann. Bij deze 180 spelers bevinden zich niet ae 'eden van de zogenaamde Nederlands T ftal Club, in zoverre deze althans beneden de 25 iaar ziin. Deze zullen, evenals voorheen, te zijner tijd in het Olvmnisch stadion bijeen komen in verband met do v .orbereiding van de wedstrijden van het Nederlands elftal. Naar wii vernemen liet het in de bedoe ling, dat uit dit materiaal van 130 spelers in "Vlei vier elftallen worden gevormd, die op twee maal twee Woensdagavonden wedstrij den zullen spelen tegen buitenlandse clubs. Op het eerste basketball-programma dat in 1954 in Haarlem gespeeld zal worden, heeft de comoetitieleider enige wedstrijden vastgesteld, die vooral de leidende clubs in de eerste klasse voor moeilijke problemen zal stellen. Zo is er de wedstrijd SC Haarlem—Ooster kwartier. In de eerste ontmoeting kon Oosterkwartier nog maar net de zege be halen, nadat SC Haarlem vrijwel de gehele wedstrijd een grote voorsprong had. De Sportclub zal ongetwijfeld revanche willen nemen, ook al om de geringe kansen te be houden Voor Oosterkwartier is het zaak deze wedstrijd te winnen, wil het niet verder achteroo raken. Wij voorzien een spannende wedstriid met goed spel. Ook Antilopen zal de wedstrijd tegen IHJ met enige bezorgdheid tegemoet zien. IHJ kan een zeer moeilijke tegenstander zijn. De beren beginnen het nieuwe jaar met de voldode ranglijst: Het ingesloten terrein achter de Muider Vlotweg dat van het voorjaar speelterrein voor de jeugd van het Vondelkwartier zal zijn. Voor de Oud-Schotenaren, die in de on middellijke omgeving van Muiderslotweg, Jephtaplein en Gijsbrecht van Aemstel- straat wonen, vormt het inpandige terrein 99 Als gewoonlijk had in de eerste week van Januari de bijeenkomst plaats van de leden van de sociëteit „Vereniging". De voorzitter, de heer A. J. van Ravenswaay, hield bij deze gelegenheid een gloedvolle rede, waarin eerst herdacht werden de leden, die de sociëteit waren ontvallen. Gewezen werd verder op de vele genoegens, die de sociëteit de leden kon aanbieden. Op deze weg wil het bestuur voortgaan. Spreker vond het prettig te zien, dat nieuwe leden bij voortduring toetreden. Over twee jaar bestaat de sociëteit honderd jaar. Daarvoor worden reeds nu maatregelen getroffen, die de goedkeuring van de leden kunnen wegdragen. Het bezoek aan de sociëteit neemt de laatste tijd sterk toe. Door het arrangeren van wedstrijden in bridge, biljart of anderzins, neemt de onderlinge animo steeds toe. Het bestuur ziet dan ook met tevredenheid terug op het afgelopen jaar en heeft de beste verwachtingen voor de toekomst. Zoals elk jaar droeg de voorzitter een berijmd overzicht voor, waarvan hier enige uittreksels volgen: Wie Uwer heeft begrip van snelheid, tijd, en ruimtematen of kent de afstand tot de maan, tot Venus, en de andere planeten? Wie weet of niet op Mars reeds eeuwenlang denkende wezens zaten die zich met pillen voeden, terwijl wij nog van koe en varken eten? Wie Uwer heeft er wel eens aan gedacht, hoeveel millioenen jaren het licht der Zon wel nodig heeft, om sterren te bereiken, die vaak op hel'dre nachten rust aan glans en schoonheid paren, en waar wij vaak, na 'n goed diner, met 'n lodderoog naar kijken? Nadat de dichter de tegenstellingen had weergegeven tussen net Kleine bedrijf van de mens en de oneindigheid van de schepping, gaf hij uiting aan zijn misnoegdheid op het punt van de internationale politiek: Wij kunnen al die twisten niet beslechten, hoe gaarne wij ook willen: een vuur dat ééns ontstoken is, en steeds meer voedsel krijgt, blijft branden, Haat, winstbejag en machtswellust, ze zijn niet meer te stillen: het Lot der Wereld en van haar bewoners ligt niet meer in onze handen. Ik wil dus hedenavond over deze zaken niet meer praten, ge kunt het in de kranten lezen, en het verder met elkaar bespreken. Ik wil de politiek maar liever aan betaalde krachten overlaten Aan grote drie of vier of vijf, op hoog of laag niveau, wij zijti maar leken! Liever heeft de dichter het over de levendigheid van zijn stad in het afgelopen jaar, over het feest van de zuster-instelling en over de geslaagde samenwoning met de uitgeverij Stam: Wanneer ik over Haarlem spreek, kan niets U meer veroazen: een goede stad, met feesten en congressen, en als steeds veel bloemen, een Lichtstad, en een Flora in de buurt, veel pieterbazen, Sinterklazen, ik denk dat heel de Wereld bloemen-Haarlem weer zal roemen. W\j hebben ons verheugd met het Bestuur van „Trou moet Blijcken" en met haar Leden, die zo stijlvol wisten te herdenken hoe ruim vier eeuwen broederschap, en vele redcrijckers aan tallozen der besten onzer stad veel vreugde mochten schenken. Met onze huurders bicven wij ook dit jaar goede vrinden, en dat verheugt ons zéér; niet altijd toch is samenleven zo plezierig: men kan het vaak niet best met elkaar vinden, daarom stel ik het zeer op prijs, dat 't tussen óns goed is gebleven! Wij wensen Stam en zijn kornuiten veel voorspoed in dit jaar, en veel geluk in zaken. 't Gaat om voldoening en succes vaak méér dan om de duiten: daarom wist Stam in korte tijd zijn zaak zo groot ie maken. Was „De Vereniging" tevreden over de „Stampers", de ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd zijn het. niet minder over „De Vereniging" De voorzitter van de organisatie, de heer K. R van Staal, heeft op deze bijeenkomst zijn erkentelijkheid betuigd voor de gastvrijheid welke de sociëteit der ex-po-gé's in het Verenigings gebouw steeds weer mag genieten. tussen deze wegen een bron van ergernis. Hei verkeert in een zeer verwaarloosde toestand en krijgt meer en meer het aan zien van een vuilnisbelt. Wij vernamen echter, dat het in'de be doeling ligt spoedig met de verandering van het stuk grond te beginnen, zodat het bij het begin van het voorjaar door de jeugd in bezit kan worden genomen. Het plan door enige leden van de woning bouwverenigingen „Voorzorg" en „St.- Bavo" genomen, de grond voor kleuter speelweide te gebruiken vond instemming bij de gemeente. Er kwam een voorstel in de Haarlemse raad in Mei van het vorige jaar en de commissie der initia tiefnemers kreeg de verheugende tijding dat de gemeente bereid was de eerste kos ten voor haar rekening te nemen. Hierin zijn begrepen het gelijkmaken van het ter rein, het aanbrengen van de grasmat en de omrastering van het geheel, die, naar men de gemeente heeft voorgeschreven, ten minste anderhalve meter hoog moet zijn. Een zandbak en een klimboom zullen ver der tot verpozing van de jeugd bijdragen. Over banken langs de rand van het terrein, bij uitstek geschikt voor hen die op de kleintjes toezicht houden, is ook gedacht. Genoemde bouwverenigingen voteren beide een bedrag dat de onderhoudskosten kan dekken, want de gemeente wil geen verdere bijdragen verstrekken. Ook het toezicht moet door de commissie worden geregeld. Men heeft inmiddels een gepen- sionneerde bereid gevonden zich met die taak te belasten. De voorbereidingen voor een en ander hebben nogal wat tijd in beslag genomen, maar nu hoopt men toch dat deze kinder rijke buurt binnen niet al te lange tijd een nuttige speelweide rijker zal zijn. Op de jeugdleiderscursusavond van de commissie jeugdvoetbal van de afdeling Haarlem van de KNVB spreekt vanavond de heer A. Sandke, hoofdjeugdleider van HFC, over „Jeugd en leiding", De lezing, die gehouden wordt in het Bondsbureau aan de Jansweg 38 in Haarlem, begint om acht uur. Tijdens internationale athletiek-wedstrij- den in Sao Paulo won Emil Zatopek zonder moeite de 10.000 meter in de tijd van 30 min. en 9 sec. Hij had twee ronden voorsprong op nummer twee, de Duitser Eberleine, die 31 min. 32.4 sec. voor zich liet afdrukken. De Argentijn Nunez werd derde in 32.13.0. Zatopek deed een poging om het wereld record te verbeteren dat met 29 min. 2.6 sec. op zijn naam staat (hij heeft 1 November jongstleden een tiid van 29 min. 1.6 sec. ge noteerd maar deze prestatie is nog niet offirieel erkend) doch slaagde hierin niet. omdat hevige slagregens, die twee uur aan hielden voor de aanvang van de wedstrij den, de baan te zwaar hadden gemaakt. Met dat al liep hij de eerste 5000 meter in 14 min. 47 sec., een betere tijd dan de winnaar van dit nummer, de Joegoslaaf Mihalic, voor zich liet afdrukken (14 min. 54.4 sec.). Ondanks het ongunstige weer was het Pacaeambu-stadion vrijwel vol. De recette van ruim 42.000 gulden betekende een record voor atletiekwedstrijden in Sao Paulo. Antilopen O'Vwartier HG A SC Haarlem THJ Schoten HnC HHC 7 14 243—154 7 2^9—190 7 10 197—176 7 8 254—211 7 6 195—222 7 4 173—209 7 2 186—272 7 0 159—212 Dames Bij de dames kan SC Haarlem zeker voor een verrassing zorgen tegen Antilopen. Deze ploeg liikt ons niet in grote vorm en zal zeker beter - moeten aannakken zij de fraaie positie behouden. HOC daarentegen krijgt het niet zo moeilijk. Van PSVH moet 7eWer gewonnen kunnen worden. Bi.i de dames is de stand: Antilopen 7 14 FnC HG A SC Haarlem PSVH O'kwartier Rapiditas 10 10 6 4 2 0 211—110 16174 129— 89 102130 77—130 93—155 74—169 In de 2e klasse heren is de wedstrijd Ra piditas—Antiionen 2 van belang. Een strijd tussen twee ploegen, die nm hun laatste kansen niet te verliezen, moeten winnen. Het programma voor vanavond luidt: Junioren: SchotenOosterkwartier B, ExrercitiaAntilopen. Dames: PSVH—HOC, ZBVS 2—Antilopen 3, Rapiditas 2HGA 2. Heren: HHC 2—IHJ 2, IHJ—Antilopen, HOC 2—ZBVS. Vrijdag wordt gespeeld: Meisjes: HOC AIHJ. Dames: Antilopen—SC Haarlem, Schoten 2—HOC 3. Heren: Raniditas 2—Schoten 2. PSVH 2 —HGA 3. PSVH—Oosterkwartier 2, SC Haarlem—Oosterkwartier, Rapiditas—Anti lopen 2. De KNSB deelt ons mede de het kampioen schap van Nederland op de lange baan. toe gewezen aan de IJsclub in Zwolle, voorlopig is vastgesteld op 16 en 17 Janauri. Op Zondag 19 Januari schrijft de IJsclub Pandiik in Oosterhesselen (Drente) het kampioenschap van Drente uit op de korte baan voor mannen. Voor dezelfde dag staat in Zutphen op het programma het kampioen schap van Gelderland in het hardrijder op de lange baan. F.veneens op 10 Januari wordt i: Roden in Drente het kampioenschap van Drente voor vrouwen gereden cp de korte baan. Verder staan de volgende wedstrijden op het programma: Donderdag 7 Januari: ijsbaan Eelde in Eelde wedstrijden voor mannen op korte baan. Zaterdag 9 Januari: wedstrijden voor vrouwen od de ijsbaan in Eolde, korte baan. Vriidag 8 Januari: IJsvereniging Tolbert in Tolbert (gem. Leek) Groningen, hardrijderij voor vrouwen op korte baan. ZUID-AUSTRALISCHE KAMPIOEN SCHAPPEN. Lewis Hoad en Ken Rose- wall, het jeugdige Australische tennispaar, versloegen in de halve eindstrijd van het heren dubbelspel der Zuid-Australische kam pioenschappen de Amerikanen Vic Seixas en Tony Trabert met 6—3, 6—3, 6—3. Naar be kend hebben de Australische leden van de keuze commissie Rosewall laten vallen bij de samenstelling van het dubbel voor de Challengeround tegen Amerika. Toen heeft men Rex Hartwig met Lewis Hoad laten spelen en prompt verloor dit „toevallige" paar van de tegenstanders, Seixas en Trabert. EERSTE SCHAATSWEDSTRIJD IN DIT SEIZOEN. Vandaag zal in Nederland voor de eerste maal in dit seizoen een schaats wedstrijd op de korte baan voor mannen worden gehouden. En wel op een onder gespoten sintelbaan in Veenoord in Drente. DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN ZUID- AUSTRALIë In de halve finales van de Zuid-Australische kampioenschappen enkel spel behaalde de Amerikaanse kampioen Tony Trabert een overtuigende overwinning op de Australische titelhouder Ken Rose wall: 6—3. 63, 62. In de andere halve eindstrijd had Lewis Hoad (Austr.) vijf sets nodig om van ziin landgenoot Rex Hartwig te winnen. De cijfers waren 4—6, 4—6, 7—5, 61, 62.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9