OPRUIMING ACCORDEONS Dansles OPRUIMING COUPONS Rien Knol Kort en bondig DIRK WITTE SCHRIJFMACHINE ENGELS BOEKH. MOORE's v. d. BERG's Woningtextiel Eenheid en verscheiden heid der Christenen Heemstede OPSLAGRUIMTE NAAR DANSLES? GEBR. VAN AKE 8 Lezing voor Oecumenische Raad en Volksuniversiteit Lezing over Nieuw-Guinea voor „Oost en West" Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlems Initiatief Comité „Nationaal Congres" Sport in 't kort Berkenrode speelde het blijspel „Claudia" Scheepvaart Amsterdamse Beurs Zwitserse Ankerhorloges Horlogerie Herman Mulder HET ADRES VOOR DANSSCHOOL KONING WINTER VALT NEDERLAND BINNEN! KAPLAARZEN DAMESOVERSCHOENEN VRIJDAG 8 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De reeks van zes lezingen over de on derwerpen, die de Wereldraad van Ker ken in Augustus van dit jaar in Evanston zal bespreken, is gisteravond in het ge bouw der Remonstrantse Broederschap aan de Wilhelminastraat begonnen met een uiteenzetting over de eenheid en de ver scheidenheid van de Christenheid. Deze lezing werd gehouden door de voorzitter van de Oecumenische Raad in Nederland, prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van dei- Sprenkel. Ds. A. J. Rasker opende de bij eenkomst en verwelkomde namens de Oecumenische Baad in Haarlem en de Volksuniversiteit de vele belangstellenden, zowel kerkelijken als buitenkerkelijken. Prof. Berkelbach van der Sprenkel be sprak de oorsprong van die zeer heteroge ne beweging over de gehele wereld, die men de Christenheid noemt. Christus zond zijn apostelen uit en dezen hielden niet op met werken toen Hij niet meer in hun midden was. Om dat werk te doen voort gaan werd de Geest vaardig over hen en vele anderen en deze dreef hen voort naar alle kanten. Deze kracht, waaraan het te danken is dat zich over de gehele aarde thans Christenen bevinden leeft altijd in spanning met het probleem van de orde, zonder welke geen beweging kan. Deze twee, de noodzaak van orde en de vrije beweging, hebben een geweldige in vloed gehad op de geschiedenis der Chris tenheid. Enerzijds vindt men de groepe ringen. die door de Geest geleid willen worden zonder beperkingen, zoals bijvoor beeld de Quakers, anderzijds treft men de hiërarchieke opbouw, waarvan de R.K. Kerk een duidelijk voorbeeld is, en daar tussen ligt een menigte van schakeringen. De machtsuitoefening, welke door de be hoefte aan orde onvermijdelijk wordt, heeft risico's (bijvoorbeeld van verwereld lijking) en het onbelemmerde volgen van de geest eveneens, zoals verwarring en ver splintering. De spreker vestigde de aan dacht op de Oosters Orthodoxe Kerk, die een geweldig en goeddeels onbekend deel van de wereld omspant. Juist door de Oecumenische beweging wordt er steeds meer over bekend, waaruit blijkt, hoezeer de eenheid door de geest in deze Kerk is bewaard ondanks het lijden onder de Rus sische revolutie. De oecumenische beweging wortelt voor al in de praktijk van de zending die door het bestaan van zovele kerken en kerkjes bemoeilijkt wordt. De Wereldraad van Kerken, aan welks totstandkoming reeds voor de oorlog werd gewerkt is het beste te omschrijven als een gesprek tussen de afgevaardigden van al deze kerken, het zich samen opnieuw concentreren op Christus, hetgeen met zich meebrengt dat zij ook elkaar weer ontdekken. Op de eerste bijeenkomst van de ver eniging „Oost en West", afdeling Haarlem en omstreken, in het nieuwe jaar, die gis teravond in „De Leeuwerik" werd gehou den, was uitgenodigd tot het houden van een voordracht, prof. dr. G. H. van der Kolff, die in 1950 deel uitmaakte van de Indonesische parlementaire ïrian-missie, welke Nederlands Nieuw-Guinea door kruiste. Een deskundig relaas van de on derzoekingen naar het karakter en de aard van land en volk van dit op een na groot ste eiland der wereld, werd op deze avond door prof. dr. Van der Kolff op interessan te wijze gehouden en met aandacht gevolgd door de vele aanwezigen. De spreker gaf allereerst uitgebreid en beeldend een indruk van Nieuw Guinea's natuurlijke gesteldheid, die de in verhou ding tot het oppervlak weinige Papoea's in twee hoofdgroepen scheidt, namelijk de berg-Papoea's, waarvan men het aantal schat op 400 tot 600 duizend (een volk, klein van gestalte met brede schedels), die leven in de binnenlandse nog grotendeels onbetreden hoogvlakten, en als andere groep de 350 duizend kust-Papoea's, wier ontwikkeling door contact met Indonesiërs, Spanjaarden en Nederlanders op hoger ni veau ligt en al gedeeltelijk door middel van zending en missie beschaving is bijge bracht. „Toen de Geallieerden in de tweede wereldoorlog van Nieuw Guinea een uit- valspoort maakten, werd dit handjevol pri mitieve maar intelligente mensen abrupt in contact gebracht met een Westerse cul tuurvorm, welke hen zichzelf deed ontdek ken, zodat daarmee in hen de drang naar vrijheid werd geboren. Het volk wacht thans meer dan ooit op cultivering", aldus prof. dr. Van der Kolff. „Nu brandt de strijdvraag tussen Neder land en Indonesië wie Nieuw-Guinea zal helpen zich te ontwikkelen (om het ten slotte te bezitten). De beweegredenen, die tot een conclusie moeten leiden, worden zeer bemoeilijkt door een gemis aan poli tieke kennis bij de Papoea. Een zeer in telligente Papoea, John Ariks, heeft zich destijds in de besprekingen gemengd om te voorkomen, dat er beslissingen zouden worden genomen zonder medeweten van zijn volk. Het probleem is weer tijdelijk in dè „ijskast" gestopt. De missie heeft uit gemaakt, dat negentig procent der Papoea's de voorkeur geeft aan een Nederlands be stuur, terwijl tien procent op voornamelijk particuliere gronden onder de Indonesische regering wenst te staan. John Ariks, aldus de spreker, gaf ais reden voor dit grote verschil: „Het kind verkiest de leiding van de vader boven die van de grote broer Nadat de spreker nog een opsomming gaf van de moeilijkheden, die zich voor doen wanneer men land en volk tracht in te schakelen in en aan te passen bij het wereldproductie-systeem, besloot hij, in het kort samengevat, met de woorden: „Wie tenslotte Nieuw-Guinea ten deel zal vallen, de Verenigde Naties, Indonesië of Nederland, de toekomstige bezitter zal bij de pogingen om het land te wennen aan de moderne beschaving der Westerse cul tuur het volk bovenal uit ziin persoonlijke problemen moeten helpen als de vader van een zorgenkind". HAARLEM, 7 Januari 1954 ONDERTROUWD: 7 Jan., W. L. W. Ter- smette en M. Oolders. GEHUWD: 7 Jan., A. Duindam en E. Hak kaart; J. M. van der Eem en H. F. C. Groot; J. M. Warning en H. F. Delfgaauw. BEVALLEN van een zoon: 6 Jan., K. Kluijsken—Loos; W. Both—Wijers; D. Hagen —de Kruif; 7 Jan., P. Hagen—Cornet. BEVALLEN van een dochter: 5 Jan.. J. VermeerZwarteveen; 6 Jan., E. C. de Wit van Warmerdam: N. WebsterBark; 7 Jan., W .T. SchipperBosch. OVERLEDEN: 4 Jan., J. C. Roest. 81 j., Crayenesterlaan; 5 Jan.. A. van Gorsel, 70 j„ Baljuwslaam. BINNENLAND By de textielfabriek Ter Horst in Rijssen zijn 50 meisjes in staking gegaan, omdat haar twee dagen loon gekort is. De directie heeft deze maatregel genomen om dat de meisjes daags voor Kerstmis het be drijf enige uren te vroeg hebben verlaten. De vakorganisaties staan op het standpunt dat de meisjes het werk moeten hervatten, hetgeen zij echter weigeren. Een der verzekerden van de N.V. Ver zekeringmaatschappij De Nationale Unie van 1945 heeft het faillissement van deze maat schappij aangevraagd. Over deze aanvrage zal op 14 Januari door de Haagse rechtbank worden beslist. In zijn Nieuwjaarsrede heeft de burge meester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, de aandacht gevestigd op het grote belang van een directe treinverbinding tussen Apel doorn en Zwolle. De automatische telefooncentrale te Breukelen wordt 12 Januari in dienst ge steld. Het netnummer van Breukelen is 03462. De eerste bijeenkomst tussen vertegen woordigers van de Katholieke Nationale Partij, de K.V.P. en de Katholieke werk gemeenschap in de Partij van de Arbeid ter bespreking van het vraagstuk van de poli tieke eenheid der Katholieken heeft gisteren in Den Haag plaats gehad. HAARLEM EN OMGEVING De heer J. Hartog, vroeger werkzaam op het kantoor Haarlem van. dc Rotterdarn- sche Bank. is met ingang van 1 Januai-i be noemd tot directeur van het op die datum zelfstandig geworden kantoor Utrecht/Vree burg van de Rotterdamsche Bank. De Haarlemse afdeling van de Neder landse Vereniging van ex-politicke gevan genen uit de bezettingstijd houdt op Don derdag 11 Februari in café-restaurant Dreef - zicht een bijeenkomst, waarop dr. J. M. Somer, voormalig Hoofd van de Inlichtin gendienst van de Nederlandse regering te Londen een voordracht zal houden over de ontwikkeling van deze dienst, zowel voor de oorlog als over het werk van de agenten van het Bureau Inlichtingen tijdens de oor log in Londen. Op Woensdagavond 13 Januari zal in restaurant „Boekenrode" voor Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld de heer D. R. J. van Lijnden uit Den Haag een lezing houden over het onderwerp: „Historie en ontwikkeling van de aardolie-industrie". Er zullen voorts enige geluidsfilms over dit onderwerp wor den vertoond. Bijeenkomst tenen E.D.G. en voor Vijfde Mei In een in de tuinzaal van het Concert gebouw onder leiding van mejuffrouw H o e k e n dij k te Heemstede gehouden bijeenkomst van het Haarlems initiatief comité „Nationaal Congres", hebben drie sprekers gesproken tegen de Europese De fensie Gemeenschap, tegen Duitse herbe wapening en voor het behoud van de 5e Mei De heer H. Cohen Rodrigues zeide als arbeider te spreken, die aan de lijve ondervindt wat de voorbereiding van de EDG betekent. Ook sprak hij als voorstan der van de vrede, omdat 't grootste deel van de wereld voor de vrede is en terecht. Een gedeelte is blijkbaar nog niet overtuigd en daarom wilde hij het woord voeren over de maatregelen die getroffen worden om de vrede in gevaar te brengen; er dient gestreden te worden tegen hen die de vrede belagen. Hij verwachtte o.a. de steun van de arbeiders, omdat die altijd in tijd van oorlog de klappen krijgen. Een e<r midde len om te strijden voor de vrede is zich te verzetten tegen de EDG, die volgens spreker bedoeld is om de oorlog te ont ketenen. De heer Cohen is verbonden aan de Holland Nautic, waar kustvaartuigen gebouwd worden. Dit bedrijf is aldus spreker het eerste slachtoffer van de EDG. Bedrijven als de Holland Nautic worden verenigd, maar men had dat be drijf niet nodig. Het paste niet in het kader van de oorlogsvoering. Er werd gebouwd voor de zeevaart, die de welvaart kan be vorderen. Een bedrijf van 550 arbeiders gaat verloren; thans werken er nog 150 voor een korte tijd. De heer Cohen ver volgde, dat een herhaling van 1940-1945 voorkomen dient te worden, want een nieuwe oorlog zal verschrikkelijker zijn dan die van tien jaar geleden. Hij haalde herinneringen op uit de laatste oorlog en zeide, dat er een grote samenwerking in het verzet bestond. Die samenwerking moet terugkeren nu een nieuwe oorlog te ver wachten is. De heer C. Spoor beschouwde het een voorrecht om als verzetsstrijder te mogen spreken. In het verzet waren allen één. Voor de bevrijding een feit was verlangden duizenden naar de dag. die de 5e Mei 1945 is geworden. Nog geen negen jaar later wil men die datum vergeten en spreker zei, dat als men daar niet tegen op komt het een schande genoemd moet worden. Als men in de eerste jaren van mening was dat er op de 5e Mei gewerkt moest worden dan was het te begrijpen. Nederland moest opgebouwd worden. Thans is daar geen reden meer voor. Er is echter een andere grond. De Duitse geest herleeft. Nadat de bezoekers op verzoek van spreker staande de gevallenen uit de afgelopen oorlog had den herdacht, zei hii, dat de 5e Mei ge vierd moet worden. Het is verheugend, dal in vele delen van het land comité's van actie zijn gevormd en spreker besloo; met een opwekking in de bres te blijvt'v staan voor het behoud van de 5e Mei. De heer M. Bakker (Nederlandse Vredesraad) merkte op, dat een bijeen komst als deze avond getuigt, dat er een samenwerking ontstaat tussen communis ten en niet-communisten. Dat was in de oorlog ook het geval. In die periode is veel bereikt en thans dient men zich ook te verenigen nu een nieuwe oorlog dreigt. Spreker ging uitvoerig in op de plannen van de EDC^ Het woord Europees achtte hij overbodig omdat er maar zes van de tweeëntwintig landen voornemens zijn het verdrag te ondertekenen. Europa telt 550 millioen inwoners en de zes landen 100 miliioen. Sprekende over defensie gemeen schap zeide hij, dat deze woorden gevaar betekenen. De bewapeningssterkte zal ver hoogd dienen te worden en de uitgaven op de begroting van ons land zullen stij gen. Thans is een bedrag van twee milliard gulden uitgetrokken. Met dit geld kan veel nuttig werk worden gedaan en daarbij dacht spreker aan verbetering van het on derwijs, bouw van woningen, bestrijding van de tbc en de kanker. Voorts was hij van mening, dat de EDG in strijd is met de Nederlandse grondwet. Mejuffrouw Hoekendijk dankte na af loop de sprekers en deelde mee, dat op 17 Januari in Amsterdam een nationaal con gres wordt gehouden. Twee dagen later zal de Eerste Kamer het voorstel over de EDG behandelen. NEDERLANDSE SCHERMERS NAAR WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Naar wij vernemen ligt het in dc bedoeling van het hoofdbestuur van dc Koninklijke Ne derlandse Amateur Schermbond deel te ne men aan de wereldkampioenschappen scher men. die van 10 tot 21 Juni in Luxemburg zullen worden gehouden. Met de training van eventule candidaten is de voorzitter van de technische commissie, de heer J. C. A. Stijnders, belast. DUITSLAND VERSLOEG ITALIë. In Neurenberg werd een ijshockeywedstrijd gespeeld tussen Duitsland en Italië. De Duitsers wonnen met 20 (10, 0—0. 10). NEDERLANDSE SKI-KAMPIOENSCHAP PEN. De Nederlandse Ski Vereniging deelt mee. dat de nationale kampioenschap pen dit seizoen op 18 en 19 Januari in Val d' Isère worden gehouden. Definitieve over eenstemming met vertegenwoordigers van deze Franse wintersportplaats is bereikt. Gé Kromhout heeft het zich voor zijn debuut als regisseur bij de R.K. Toneel groep „Berkenrode" zeker niet gemakke lijk gemaakt. Hij had hiervoor namelijk het Amerikaanse blijspel „Claudia" van Rose Franken bestemd, het stuk waarin Ellen Vogel zeven jaar geleden bij „Comedia" haar eerste grote rol te vervullen kreeg. Nu is dit allerminst een virtuoos geschreven blijspel; daarvoor werd de intrige te frag mentarisch uitgewerkt, zodat men sterk de indruk krijgt, dat de schrijfster tijdens de conceptie van haar stuk nog al eens van gedachten is veranderd. Zo wekt de inzet met de beide geheimzinnige bedienden be paalde verwachtingen op, die verder ner gens worden beantwoord, waarbij later nog zoveel uiteenlopende problemen in be handeling worden genomen, zoals reclas sering, flirt, de verhouding tussen een kindvrouwtje en haar oudere echtgenoot, moedercomplex, buitenleven enzovoorts, dat de eventuele oplossing van dit alles ongetwijfeld meer dan één toneelspel zou vergen. Claudia is een alleraardigste bak vis. die ondanks haar huwelijk met David Naughton nog verbazend onwetend is. Deze naïeveteit wordt in sommige taferelen tot het onwaarschijnlijke doorgevoerd, zodat een dergelijke rol voor elke actrice een enorm zware opgave betekent, die slechts met een grote dosis talent en routine kan worden vervuld. Bij „Berkenrode" zag Cock van der Vel den zich met deze taak belast. Men kon on mogelijk van haar verlangen, dat zij de vele facetten naar behoren zou uitspelen, maar zij verdient een compliment voor de manier, maarop zij vele moeilijke situaties het hoofd wist te bieden. Zij was een aller aardigste ingénue, die in bepaalde scènes bovendien gevoelige accenten plaatste. Haar tegenspeler. Bob Kostermans, werd in de rol van de ervaren echtgenoot enigs zins door zijn jeugd gehandicapt, ofschoon hij zich verder een betrouwbare kracht toonde. Uitstekend was ook Lon v. d. Voort- v. d. Kleij in de navrante rol van de ten dode gedoemde moeder. Gé Kromhout zet te een vlot gepeelde Jerry Seymour op de planken, waarnaast Riet van Rooden niet weinig plezier van beleefde van haar mo derne opera-diva met zuidelijk bloed. Joke Roozen moest ditmaal genoegen nemen met een rol, die haar in het geheel niet lag en An Jansen en Bob den Haselaer speel den het bedienden-echtpaar met de op niets uitlopende mysteries. De voorstelling verwekte zoals steeds bij „Berkenrode" door rolkennis en décor weer de indruk van zorgvuldige voorbereiding, zodat het publiek zich Donderdagavond in het Minerva Theater gemakkelijk tot bijval liet verleiden. Amerskerk, G v. Geelung n. Sydney. AslsLim, 6 v. Mombr.ssa n. Durban. Alcieramin, pas. 7 Gibraltar n. Genua. Amsteliand, 7 Rio de Janeiro verwacht. Aiamak. 7 v. Karachi n. Bombay. Aldegonda, 7 170 m. Z. ten W. Anamba eil. Alnati, 6 v. Rio de Janeiro te Santos. Alpherat, 7 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Arnedijk. fi te New Orleans. Aardijk, fi 910 m. W.zw Flores. Alchiha, 6 t.h.v. Rio de Janeiro n. St. Vincent. Algenib, 6 420 m. Z. Si. Vincent. Aluara. 6 190 m. NO. Victoria. Amstelvaart. 6 610 m. O.NO. Bermuda. Andi;ik, 6 170 m. O.NO. Bermuda n. Antwerpen. Annilla, 6 200 m. Z.t.O. Haip'hong. Abbedijk, B v. New York n. Antwerpen. Aletta, 8 te Mangar. Annenkerk. 7 te Port Swetienham. Aalsdijk, v. Bremen te Rotterdam. Abbekerk. H v. Le Havre n. Marseille. Alhena, 8 te Salvador. Alphard, pass. 7 Ouessant n. Las Palmas. Amor, R v. Amsterdam te Rotterdam. Amsteliand, 7 te Rio de Janeiro. Arendsdijk, 7 v. Rio de Janeiro n. New York. Arnedijk. 8 te Mobile verwacht. Aagtekerk, 8 v. Rotterdam te Genua. Amstelveen, 5 v. Makassar n. Balikpapan. Arendskei k. 8 v. Colombo te Aden. Axeldijk, fi v New York te Baltimore. B'ntang, fi v. Ti. Priok n Singapore. Baiendrecht. 7 270 tn. ZW. Guardafui. Boissevain, 6 090 m. O NO. Garcia. Britsum. 6 1400 m. O. Hawaii. BIitar. 7 740 m. NW Cocos eil. Ban ka, 7 te Genua- Blommersdijk 7 te Boston. Bnschfontein, 8 te Port Soedan. Boskoop. 7 1250 m. NO- Barbados. Eloemfo'-t<-jn, 8 v. Kaapstad te Port Elizabeth vei wacht. Barito.8 v. Sabang te Meulaboh verw. Bonaire, 7 870 m. NO. Barbados. Borneo, 7 v. Halifax n. Boston. Caltex Nederland, fi v. Sirion n. Rotterdam. Cleodora, 6 v. Beira n. Bahrein. Callisto, o 450 m. O.ZO. Kp. Race. Castor, 6 te Port of Spain. Clave!ia, 6 120 m. W.t.N. Cartagena. Caltex Leiden, pass. 7 Kp. St. Vincent n. R'dam. Caltex The Hague, pass. 7 ten N. Malta n. Sidon Celebes 8 te Colombo. Congostroom 8 v. Bordeaux n. Dakar. Corilia fi v. Adelaide n. Port Pirie. Drama. 6 v. Curasao n. Stanlow. De!fshaven, pass. fi ten W. Canarische eil- Dongedijk, fi te Los Angeles. Duivendreeht. 7 te Londen. Dalerdiik, v. Hamburg te Rotterdam. Delft. 8 v. Antwerpen te Rotterdam. F.endrarht. fi te Rotterdam. F.sso Amsterdam fi v. Aruba n. Rotterdam. F.os. 7 v. Gibraltar n. Oran. Felipes, 7 v. Padang n. Pladju. Gordias, 6 te Hamburg s Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 Nederl.'47 99'/i» 99 A.K.U 186'4 185% 233)4 232 Philips Gloeil. 207 207% Kon. Petroleum 354% 352 A'dam Rubber 102 102 Holl. Amer. Lijn 148% 148 N. Scheepv. Unie 137% 136% H.V.A 125% 125 Deli Mij 102% 101% Amsterd. Bank 185% 185% Ned. Handel Mij. 170% 170% Rottera. Bank 179 179 Twentsche Bank 179% 179% Anaconda Copper 32% 32 Bethlehem Steel 50% 49% Republic Steel 49% 49% Shell Union 79 73% Tidewater 20% 20% U. S. Steel 39% 39 Gaasterkerk. 7 te Bremen. Ganymedes, fi v. New Orleans n. Maracaibo. Gooiland, pass. 7 ten O. Kp. Verdische eil. Gadila, 7 Fayal gepass n. Curasao. Gouwe. 8 Le Mundah. Gravel and, pass. 8 Finisterre n. Recife. Groote Beer, vertr. 8 v. Rotterdam n. Halifax en New York. Hoogkerk, 6 v. Colombo n. Penang. Helena, 7 v. Curasao n. Barranquilla. Hermes, 6 v. Amsterdam n. Curasao. Helder, 6 7 00 rn. W.ZW. Valentia. Ilera, 7 te Georgetown. Hestia, 6 80 m. z. Jacmel. Hydra, 6 v. Curasao n. Port au Prince. Hecuba. 7 te Port of Spain. Hilversum, 6 Ouessant gepass. n. Mena el Ah- madi. Heel sum, pass. 7 Scilly's n. Le Havre. Hathor, pass. 8 Finisterre n. Rotterdam. Ivoorkust, 7 te Conakry. Ittersum, 7 v. Dakar n. Recife. Java. 7 v. Tj. Priok n. Singapore. Jagersfontein, 7 490 m. NO. Ascunsion. Joh. v. Oldenbarnevelt 7 180 m. NO. Finisterre Kieidrecht, fi te Hongkong. Kota Baroe, 6 870 m. O.t.N. Bermuda. Kota Gede 7 te Port Swettenham. Kota Inten, 6 te Houston. Laagkérk, pass. 6 Str. Messina n. Genua. I.indekerk, pass. 7 Gibraltar n. Antwerpen. Linge. 6 te Libreville. Leersum, pass. fi Flores o. Mobile. Langkoeas, 6 250 m. O. Paramaribo. Lawak, 6 970 m. O.NO. Honolulu. Lombok, 6 225 m. NW. San Lucas. Lieve Vrouwekerk, 7 nog voor Chittagong ten anker. Loenerkerk, 7 te Antwerpen. Leopo'dskerk, 8 v. Aden te Massawa. Leuvekerk, 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Loosdrecht, 8 te Karachi Malea, 6 v. Port Said n. Shellhaven. Marisa, pass. 6 Malta n. Gibraltar. Mclenkerk, 6 v. Las Palmas n. Antwerpen. Maas, 8 v. Malta te Patras verwacht. Markelo, 6 60 m. Z.ZW. Smalls. Myonia, 6 075 m. NO. Galapagos eil. Markelo, 7 in Ierse Zee n. Liverpool. Marpcssa, 8 Pladju verwacht- Maasdam, 8 v. New- York n. Port au Prince. Manoeran. 7 v. Djeddah n. Djibouti. Mitra. 6 v. Suez n. Bahrein. Modjokerto, 7 te Port Said. Marken, 8 Port Said verwacht. Merwede, 7 v. Savanna n. Le Havre. Maasland, 8 v. Buenos Aires te Amsterdam. Noordam. B 480 m. O.t.Z. Kp. Race. Notos, 6 te Hamburg. Nieuw Amsterdam, 6 v. New York n. Curasao. Nigerstroom, 7 te Hamburg. Noordwijk. 7 te Mobile. Noordam, 7 810 m. O. Kp. Race. Oranje v. Southampton n. Amsterdam. Oberon, 6 t.h.v. Zuidwestp. Haita n. Baltimore Ovula, 6 210 m. O.t.Z. Fort Aleza. Oranje, 7 te Amsterdam. Overijsel, 7 v. Port Said n. Alexandrië. Orvdina. 8 v. Madras n. Calcutta. Oranjefontein, 8 te Vlissingen n. Antwerpen. Orion, 8 v. Duinkerken te Rotterdam. Poelau Laut, 6 v. Houston n. Charleston. Prins Willem v. Oranje. 6 te Halifax verw. Prins Fred Willem. 6 v Lissabon n. Valencia Pema, 5 v. Ilo llo te Cebu. Poseidon, 5 v. Baltimore te New York. Pygmalion, pass. 7 ten Z. Lands End n. A'dam. Peperkust, 2 te Monrovia. Prins Fred Hendrik, 8 v. Gandia n. Londen. Rempang. 6 v. Cebu n. Balikpapan. Roepat, 7 te Soerabaja. Ronda, 7 te Soeraba.ia. Rijnland, 6 v. Las Palmas. Rempang, pass. 7 Basilan eil. n- Balikpapan. Rafaela, 7 v. Pulubukom n. Bangkok. Rita. 8 te Bangkok. Ri.indam. 8 te New York verwacht. Riouw, 5 v. New York te Baltimore. Straat Bali, 6 v. Rotterdam n. Santos. Salatiga, 5 v. Manilla n. Soerabaja. Sarangan, 6 te Portland. Singkep. pass. 7 Minikoy n. Belawan. Stad Maastricht, verm. 8 v. Sluiskil n. R'dam. Saparoea, 6 v. Aden n. Port Soedan. Scherpendrecht, 6 te Rotterdam. Samarinda, 6 200 m. W.ZW. Port Elizabeth. Stad Dordrecht, pass. fi Kp. Roca n. Lissabon. Stan vac Talang Akar, 5 rede Singapore. Schie, 7 v. Izmir n. Kavalla. Straat Banka, 7 v. Manilla n. Ilo Ilo. Straat Malakka, 7 v. Adelaide n. Melbourne. Sumatra, 7 v. Beiawan 8 te Port Swettenham. Sibajak, pass. 8 Ouessant 9 Rotterdam verw. Sirrah, 7 v. Rastanura n. Port Elizabeth. Stad Maassluis, 8 v.Narvik n. Immingham. Slamat, 8 te Aden. Teucer, -6 v. Belawan n. Colombo. Tjipanas, 7 te Mauritius. Tomoti, 6 v. Soerabaja n. Semaraog. Tosari, pass. 6 Sabang n. Djeddah. Teiresias, pass. 7 Malta n. Gibraltar. Tbemisto, fi v. Huil n. Rotterdam. Tamo. 6 200 m. Z.ZO. Bahia n. Antwerpen. Telamon, 6 v. Maracaibo n. Jacmel. Tjiluwah, 7 v. Tj. Priok n. Singapore. Tjimenteng, 6 720 m. O.NO. Tristan-da Cunha. Tjitjalengka, 6 350 m. O.t.Z. Rio de Janeiro. Talisse, 7 290 m. W. Minikoy n. La Buan. Tjiwaogi, 8 te Tj. Priok. Tabinta, 7 v. Amsterdam o. Hamburg. Titus, 8 v. Tripoli te Alexandrië. Tarakan, pass. 8 Kp. Bon n. Beyrouth. Taria, 7 v. Pta Carbon n. Singapore. Tawali, 7 v. Marseille n. Barcelona. Themisto, 7 v. Huil te Rotterdam. Tiba, 8 te Buenos Aires verwacht. Utrecht, 7 Gibraltar gepass. n. Bona. Van Linschoten, 7 te Luanda. Van Spilbergen, pass. 6 Finisterre n. Antwerpen Van Outhooru, 6 rede Kalianget. Waal, pass. 6 Gibraltar n. Antwerpen. Willemstad. 6 420 m. NO. Fayal n. Dover. Winterswijk, tl 390 m. W.ZW" Lands End. Wieldrecht, pass. 7 Lands End n. Liverpool. Waterland. 8 v. Montevideo n. Buenos Aires. Westerdam. 7 700 m. W. Scilly's. Weltevreden, vertr. 9 v. Londen n. R'dam. IJsel, 6 te Rotterdam. Zijpenberg, 6 v. Triëest n. Beyrouth. Zonnewijk. 6 ten anker ingang Paoamakanaal naar Chili. Zaan, 7 v. Gefle n. Amsterdam. Zuiderkruis, 7 Fiores gepass. n. Wellington. KLEINE VAART Annie, 5 v. d. Tyne n. Boness. Arnoudspolder, 7 30 m. ZW. Ouessant. Astra, pass. 7 Vlissingen n. Antw. Binnenhaven, 7 v. Rotterdam n- Duinkerken. Bree Helle, fi v. Rotterdam te Londen. Brem. 8 v. Antwerpen te Oporto verw. Bata-T, Joost 3 te Lenden. Carpo, 7 v. Teignmouth te Amsterdam verw. Confiance, 6 v. Manchester te Hamburg. Cornelia b I, 6 v. d. Mersey te Setubal. Corrie b, 6 v. Sundsvall n. Rotterdam. Crescendo. 5 v. Bremen te Londen. Elisa, 6 v. Mazagan te Rouaan. Erebus, G v. Antwerpen te Oporto. Evertsen, 6 v. Boulogne n. Rotterdam. Ferocia, 7 v. Le Treport te Huil verw. Fiducia, 7 v. Terneuzen te Londen. Fraternite, 7 v. Rotterdam n. Oslofjord. Gaasterland, 6 v. Goole le Harlingen. Geziena, pass. 7 Vlissingen n. Antw. Henrica b. verm. 7 v. Le Treport n. Huil. Harold, vertr. 7 v. Brake n. IJsland. Hast III, 7 v. Boston te Rotterdam verw. Hebe Nobel, pass. 7 Vlissingen n. South End. Hunzéborg, pass. 7 Vlissingen n. Goes. Ilias, 7 te Rotterdam n. Borcelona. Ida Pieter, 6 v. Garston n. Manchester. Ingeborg, 7 te Bergen. Jokuima, S v. Bii'kenhead te Swansea. Jan Kleumer, 6 v. Gr. Yarmouth te Middlesbro Jorina, vertr. 7 v. Londen o. Dublin. Josien, 5 v. Bordeaux n. Londen. Keyster, 5 v. Bremen te Port Talbot. Kemphaan, 7 te Aarhus. Koningshaven, 6 v. Casablanca n. Carthagena. Kortenaer, 6 v. Fowey te Odense. Maasym. 6 v. Rotterdam te Helsinki. Markab, 7 v. Pto Rico te Amsterdam. Marcella, fi fin m. N. Ierland n. Reykjavik. Midas, 6 te Kopenhagen. Marietje Bohmer, 6 v. Dakar te Kaolak. Marjan, 6 v. Maassluis n. Esbjerg. Markab, 7 v. Hansweert te Boston verw. Merwehaven, 8 v. Port Lyautey te Liverpool verwacht. Mulan, 6 v. Vlissingen te South End. Myl'em, 7 nog te Parijs. Mypuck 6 v. Newcastle te Frederikshavn. My.son, 7 nog te Parijs. Matthew, 7 v. Southampton te Billingham. Merak, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Mirfak. pass. fi Finisterre n. Las Palmas. Nieuwhaven, 7 te Antwerpen. Nero, 7 te Rotterdam n. Duinkerken. Noord, 7 v. Aarhus n. Kopenhagen. Noordland, 6 v. Leith n. Newburgh. Pavo, 3 te Bilbao. Prinses Margriet, 5 v. Gent te Antwerpen Regeja, 5 v. Londen n. Delfzijl. Rijnhaven, pass. 6 Kp. St. Vincent n. Rouaan. Ruby, 6 v. Oxelosund te Frederiksvaerk. Saba, G v. Ipswich te Gent. Soemba, 6 v. Mostaganem n. Liverpool. Spurt, G v. Lissabon n. Leixoes. Teun, 5 v. Garston n. Swansea. Theano, vertr. 7 v. Drogheda n. Waterford. Timor, 7 v. Le Treport n. Leith Tinda. pass. Vlissingen n. Zee. Tom v. d. Heide, 6 v. Marseille te Casablanca. Veenenburgt, 6 v. Middlesbro n. Rotterdam. Vrouwepolder, 7 v. Maassluis verw. Westersingel, vertr. 7 v. Waterford n. Plymouth Wilpo, 6 te Zaandam. Wickenburgh, pass. 7 Finisterre n. Casablanca. Westerdok, 7 te Mantyluoto. Wim, 5 v. Antwerpen te Londen. SLEEPVAART Ebro met kraan 6 te Rotterdam. Goeree, 6 te Rotterdam. Thames, 6 330 m. Z. Bermuda met bak en sleep boot. TE KOOP: Herencostuum f 20, Winter jas f 15 Overalls f 5.50 Werk broeken f 4.50 n. Werkschoe nen f 11.50, Marine broeken f 5.50, Werkhcmden f 3, wol len Sokken 95 ct. JOS. v. BODEGRAVEN Ridderstraat 3 Internationale School v. h. Rozekruisers Genootschap LECTORIUM ROSICRUCIANUM Bakenessergracht 11-15 Haarlem Inlichtingen: schriftelijk Df mondeling Woensdag en Zaterdagmiddag van 35 uur of na afspraak s avonds. Tel. 21828. alle merken tegen sterk verlaagde prijzen Vljzelstr. 53, (bij de Munt) Amsterdam. Tel. 64655 De zaak met de beste service Voor fouten in telefonisch opgegeven advertenties kun nen wij geen verantwoorde lijkheid aanvaarden. De Administratie. Herenpolshoiiogcs 15 steensanker v.a. f 45.— Damcspolshorloges 15 steensanker v.a. f 49.50 Pendules met Bim-Bamslag v.a. f 48.60 Electrische Kloken vanaf f 31.75 Koekoeksklokken met voll. slagwerk vanaf f 29.25 Betaling desgewenst in overleg. Kampervest 51. Tel. 21101 Zoekt u een goedkope Met een jaar garantie? Dan even naar LOERAKKER KI. Houtstr. (naast bioscoop) Tel. 20171 Eleclr., en hand-, lel- of rekenmach. enz. Handelscorrespondentie Conversatie Beginners FRANS - DUITS NEDERL. - SPAANS STENO - TYPEN f 60 boeken in bruikleen BHRI SCHOOL Fr. Halsstraat 1 - Tel. 14624 Haarlem TAPIJTEN-OPRUIMING Zaterdag 10 uur voort zetting van onze enorme opruiming. Enige voor beelden: Wiltons 190 x 290 van f 110 voor f 79.50: 225 x 325 van f 160 voor f 89.50. M. Smyrna's 190 x 290 van f 140 voor f 98; 225 x 325 van f 198 voor f 125. Zeer grote tapijten 270 x 360 van f 240 voor f 155. Op vertoon van deze advertentie 5 kor ting. TAPIJTHANDEL „MARO", Jansstraat 85 bij Gr. Markt, Haarlem. voor lichte machines in omgeving Grote Markt gevraagd, 20 tot 40 m2. Brieven onder no. 4260 bureau van dit blad GED. RAAMGRACHT 77 Tel. 17068 Beginners Zondag en Woensdag Speciale Tangocursus. BALATUM COCOS Olas- en Overgorclijnsleffen tegen spotprijzen Wilton Karpetten, 200x 280 v.a. 78.85 Prima Verende Matrassen 1-pers. ƒ49.50 2-pers. 75.00 ZIET ONZE ETALAGES Julianapark 30 - 32 DANSSCHOOL formeert clubs voor BEGINNERS en GEVORDERDEN op alle weekavonden, ook Zaterdag INSCHRIJVING DAGELIJKS Vraagt prospectus Kleine Houtweg 11 - Telefoon 14652 Telef. 11002 Sneeuw, koude, regen, modder en GRIEP staan ons te wachten! Daarom m. 35-42 STADION BOOT "643' practische, zwart gelakte dames-over schoen, geschikt voor elke hakhoogte' Ook als schoen te dragen - warm gevoerd en waterdicht. Waterdicht, warm gevoerde en zwart gelakte kaplaars m. 23 26 4.25 m. 27-30 4.75 m. 31 -33 5.50 m. 34-38 6.50 m. 39-42 7.50 Filialen in geheel Nederland

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10