Veto van de RAI over een Groningse tentoonstelling Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Nederland als exporteur van schepen op de vierde plaats" ^Hoe is het ontstaan?^! Een Eeuw Geleden Rede van minister Zijlstra op eeuwfeest van Wilton-Feijenoord Tekort van f 1,4 millioen Haar leden mogen niet meedoen aan „Groninger Salon 1954 Colombe komt in Haarlem VRIJDAG 8 JANUARI 1954 3 Otto Klemperer leidt twee concerten J. B. Broeksz een kwart eeuw bij de VARA Haagse woningbouw maatschappij in moeilijkheden Bestuur van Salon zoekt steun van overheid In Augustus tweeduizend deelnemers naar Haarlem Russen leveren ijzer en mangaan aan Britten Dit woord: RADERTJE GJ Ruwe lippen ?PUR0L Familieleden van in 1951 vermoorde veekoopman aangehouden Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 7 Januarij 1854 Op het eeuwfeest van tie Dok- en Werf- maatschappi.j Wilton-Fijenoord N.V. Ie Schiedam, dat gisteren op luisterrijke wijze werd gevierd, werd ook het woord gevoerd door de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra. Hij vestigde de aan dacht op de algemene positie van de Ne derlandse scheepsbouw, waarin Wilton- Füenoord een eervolle plaats inneemt. De betekenis van de export van hier te land gebouwde schepen is, in overeenstem ming met deze ontwikkeling, na de oorlog nog aanzienlijk toegenomen. Gerekend naar de afgeleverde tonnage bedroeg de uitvoer in 1948 ongeveer 35 percent, over 1952 was dit percentage gestegen tot 57 percent. Nederland neemt thans onder de scheeps bouwende naties, wat de in aanbouw zijn de tonnage betreft, wederom een eervolle vierde plaats in. Het gedegen vakmanschap in technisch en commercieel opzicht vormt cle enige juiste maatstaf, waaraan Nederland de mo gelijkheden tot een verdere opvoering van zijn leveranties aan het buitenland, met name op langere termijn, kam meten. Slechts op deze basis en, naar de mi nister zeide, niet door kunstmatige hulp middelen of maatregelen kunnen tot expor terend vermogen en de internationale con currentiekracht van het bedrijfsleven van een land daadwerkelijk worden versterkt. ..Naar mijn mening behoeft de Neder landse scheepsbouw zich bij zijn toekom stige verwachtingen in dit opzicht zeker niet door pessimisme te laten leiden. De ervaring heeft ons echter geleerd, dat waakzaamheid te allen tijde blijft geboden. In 'het bijzonder zullen de regeringen van de democratische landen niet mogen aar zelen krachtige en doeltreffende maatrege len te nemen zodra zich tekenen voordoen die op een economische kentering zouden wijzen. Ik juich in dit verband de recente verklaring van president Eisenhower toe, omdat ik daaruit mag afleiden, dat de re gering van de Verenigde Staten in staat en bereid is handelend op te treden", aldus minister Zijlstra. Hij deelde mede dat de heer C. van Daalen, directeur van Wiiltcm- Fijenoord, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, de heer J. de Hoog, secretaris van het pensioenfonds, tot ridder in dezelfde orde. Eerste opdracht: reparatie van tang voor buurvrouw De feestelijkheden begonnen des mor gens in een bijeenkomst van het voltallige personeel, waarin de oudste directeur, de heer S. van West in een uitvoerige rede een terugblik verschafte in de voorbije eeuw. Hij vermeldde daarbij onder meel de oorsprong van het bedrijf: op 7 Januari 1854 opende Bartel Wilton junior zijn sme derij en begon met als eerste opdracht de vernieuwing van een blad aan een tang van zijn buurvrouw Zwart. Verder herin nerde hij aan de fusie van Wilton met het établissement Fijenoord: de belangrijkste gebeurtenis in het bestaan der beide on dernemingen. De samenvoeging' tot één be drijf, met een arbeidsveld dat naast de aanlbouw eveneens de reparatie van sche pen en voortstuw: ngsinsta 11aties bestreek, verhoogde in belangrijk mate de weerstand tegen conj unctuurschommelingen. De orderportefeuille van het bedrijf voor de bouw van schepen en voortstuwings- installaties is tot eind 1956 gevuld. De re paratie-opdrachten blijven binnenkomen, hoewel in het laatste halfjaar een kente ring in aantal en omvang te bespeuren valt. De vernieuwing en modernisering Donderdag arriveerde de dirigent Otto Klemperer met het lijntoestel van de K.L. M. uit New York in Nederland. Klemperer, die vergezeld werd door zijn echtgenote en dochter, verklaarde ver heugd te zijn zijn Europese tournée in Ne derland te kunnen beginnen met de twee concerten, clie hij op 13 en 16 Januari in Den Haag en Amsterdam met het Residen tie-Orkest zal geven. Gedurende het laat ste jaar had Klemperer zijn woonplaats in New York en gaf hij vele concerten in de Verenigde Staten en Canada. Onmiddellijk na zijn concerten met het Residentie-Oi-kest vertrekt Klemperer naar Kopenhagen en vandaar zet hij zijn tour née voort door Duitsland, Frankrijk en Portugal. In totaal zal hij in de komende maanden enige tientallen concerten in Europa dirigeren. ADVERTENTIE VRIJDAG 8 JANUARI Noorderkapel, Minahassastraat: Bijbelle zing. 8 uur. Lange Veerstraat 16: „Stichting Psycho-Synthe.se". B. v. d. Meer, 8 uur. Rem brandt: „Rebecca", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. City: „Gele terreur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Verboden verhaal", 38 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Salome", 18 jaar, 7 en 9,15 uur. Minerva: „Furie van de Kongo", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Woestijnratten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Klokslag twaalf", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het loon van de angst", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. ZATERDAG 9 JANUARI Stadsschouwburg: „In de winckel van Sinckel", ensemble Wim Sonneveld, 8 uur. Concertgebouw: Variété met radio-sterren, 8 uur. Boekenrode. Aerdenhout: Kantklos tentoonstelling, 24 uur. Rembrandt. „Re becca", 18 jaar. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: „Gele terreur", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Verboden verhaal", 18 j., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Salomé", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Verboden huwelijk", 18 jaar, 23.30 uur. Minerva: „Furie van de Kongo". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Woëstijnratten", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Klokslag 12", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het loon van de angst", 18 J$.ar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.'15 uur. van de werktuigelijke inrichting der fa briek en de bijbehorende gebouwen vor deren gestadig. De dokcapaciteit ondergaat een uitbreiding met een gegraven dok voor het lichten van schepen tot ongeveer 3200 ton laadvermogen. 7000 werknemers In de bijéénkomst met het personeel sprak onder meer ook de staatssecretaris van Sociale Zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, die het bedrijf prees omdat het zijn sociale plichten tegenover zijn meer dan 7000 arbeiders royaal nakomt. Het heeft een vacantieeentrum, een studiefonds voor begaafde kinderen en een werkne merspensioen fonds. Dr. Van Rhijn deelde mede, dat de heer J. C. de Ridder (48 dienstjaren) de ere medaille heeft gekregen van de Orde van Oranje-Nassau in goud, de onderbaas C. Burgerhout (41 jaren) de zilveren mé daille en de voorman van de nachtploeg J. P. van Tilburg (42) eveneens de zilve ren médaille. Na de plechtigheid in de di rectiekamer werd in de versierde garage op het terrein de receptie voor personeels leden gehouden, gevolgd door de receptie voor de autoriteiten. In Hilversum is Donderdag de heer J. B. Broeksz, omroepsecretaris van de V.A.R.A. en programmacommissaris van de Neder landse Radio Unie, gehuldigd wegens zijn zilveren jubileum bij de V.A.R.A. Bij de velen die de jubilaris kwamen gelukwensen waren de secretaris-generaal van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. H. J. I-teinink, de voorzitter van de Radioraad, prof. mr. P. S. Gerbran- dy, het voltallige college van B. en W. van Hilversum, vertegenwoordigers van de Partij van de Arbeid en het N.V.V., en tal rijke radiomedewerkers. De voorzitter van de V.A.R.A., mr. J. W. Burger deelde mede, dat het hoofdbestuur de heer Broeksz tot lid van verdienste had benoemd. Prof. dr. J. B. Kors sprak namens de Nederlandse Radio Unie, de Nederlandse Televisie Stichting en de K.R.O.; burge meester J. J. G. Boot namens het gemeen tebestuur van Hilversum; Jan de Troye namens het V.A.R.A.-personeel en de diri gent Henk Spruijt namens de ruim 500 medewerkers aan de programmat!ienst van de Nederlandse Radio Uunie. De minister-president, dr. W. Drees, en de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals had den telegrafische gelukwensen gezonden. Van het convooi van /.even schepen, dat Donderdagmorgen van de Oranjesluizen is vertrokken met bestemming Amersfoort en Harderwijk, zijn vijf schepen teruggekeerd, omdat het ijs in het IJselmeer de vaart be lemmerde. B. en W. van Den Haag hebben de ge meenteraad op de hoogte gesteld van het feit, dat het semi-overheidsbedrijf n.v. Haagse Woningbouw Maatschappij (Ha- woma) in financiële moeilijkheden ver keert. De Hawoma is eind 1948 met een kapi taal van een millioen gulden (niet volge stort) opgericht. Bij de behandeling van het desbetreffend voorstel in de gemeente raad bleken vele leden (A.R., C.H., V.V.D. en enige K.V.P.'ers) het oprichten van een dergelijke maatschappij, waarin de ge meente het grootste deel der aandelen zou bezitten, onjuist te achtten. Het voorstel, dat door wethouder ir. L. J. M. Feber, thans president-commissaris van de Hawoma, was verdedigd, werd echter met een kleine meerderheid aange nomen. De maatschappij zou zich in hoofd zaken met het bouwen van korrelbeton- woningen belasten. In de afgelopen jaren werden bijna 1400 woningen gebouwd. De financiële uitkom sten van het bedrijf waren echter zodanig, dat midden 1953 ae directeur, ir. P. Stem pels uit Rijswijk, ontslag nam. Her verlies zou tot dusverre ongeveer 1000 gulden per woning hebben bedragen, dus totaal 1.4 millioen. Vele geëvacueerde inwoners van Ouwerkerk hebben de feestdagen in hun dorp kunnen doorbrengen. De toegangsxveg tot Onwer- kerk was echter onbegaanbaar. Men is thans bezig hem uit te graven. Bergen slib moeten daarbij worden opgeruimd. Naar aanleiding van deze plannen is een conflict gerezen tussen het bestuur van de „Groninger Salon" en de RAI. De RAI had reeds bij de vorige tentoonstelling be zwaren gemaakt en dit jaar heeft het zijn leden op grond van een uit 1927 date rend reglement, waarin bepaald wordt, dat het RAI-leden op straffe van f 5009 boete verboden is deel te nemen aan tentoon stellingen of beurzen van hoofdzakelijk motoren en rijwielen medewerking aan deze Salon verboden. (Aan dit artikel van het RAl-reglement zijn later ook brom fietsen toegevoegd. De RAI-leden zijn de fabrikanten en grossiers van de kleinhandel in motoren en rijwielen, die door deze bepaling van het RAI-bestuur aan handen en voeten gebon den zijn. Deze houding wordt in Groningen zeer betreurd. Plet bestuur heeft zich verzekerd van de medewerking van tal van autoritei ten en heeft medegedeeld dat zij het be sluit van de RAI rustig naast zich zal neer leggen. Zij heeft besloten de Groninger Salon 1954 wél te houden. Men heeft nu van de zijde van de RAI de kleinhandel doen weten, dat wanneer men toch met rijwielen, bromfietsen of motoren van RAI-leden op de Groninger Salon gaat exposeren, men zich schuldig maakt aan een onrechtmatige aaad en der halve een boete van f 5000 moet betalen. Het bestuur van de Groninger Salon is van mening dat hier van een onrechtma tige daad geenszins sprake is. Eerder is volgens het bestuur sprake van een on rechtmatige daad welke door het RAI- bestuur gepleegd wordt, omdat deze in breuk doet op de vrijheid van handelen der .kleinhandel. „Bewuste tegenwerking" Men heeft onder meer beweerd, dat door deze Groninger Salon de Noorderlingen niet meer naar de RAI in Amsterdam ko men, waar om de twee jaar ook een der gelijke show wordt gehouden. Deze be zwaren zin volgens het bestuur van de Groninger Salon totaal zinloos, omdat het publiek dat cle RAI moet trekken, bestaat uit de kleinhandel, terwijl de Groninger Salon daarentegen de consument trekt. Men ziet in deze houding van de RAI een bewuste tegenwerking voor de ontwikke ling van een Noordelijk handelscentrum. Men wenst de tentoonstellingen voorzover zij betrekking hebben op rijwielen, brom fietsen en motoren te concentreren in Am sterdam. Het gevolg van de houding van de RAI welke door bet bestuur van dt Groninger yy Salon dictatoriaal wordt genoemd is, dat de gemoederen onder de kleinhandelaren in Groningen danig in beroering zijn geko men. Men lieeft acties aangekondigd als het annuleren van belangrijke voorjaars- orders, waarop de voorzitter van cle RAI slechts beweerd zou hebben, dat voor vele kleinhandelaren in de rijwielbranche dit zo'n vaart wel niet zou lopen omdat bijna 90 percent van de kleinhandelaren financieel gebonden is aan de fabrikant en geen enkele kant op kan, terwijl anderen weer het gevaar lopen hun agentschap kwijt te raken. De kleinhandelaren laten volgens het be stuur van de Groninger Salon het dreige ment van de RAI, dat de boete welke de Esperantist ene on gr es In de maand December heeft het Secre tariaat van het 39e Universele Esperanto Congres, dat begin Augustus 1954 te Haar lem gehouden wordt, een ware stroom van aanmeldingen te verwerken gekregen. Was het aantal inschrijvingen per 1 December j.l. 500, 1 Januari bedroeg het reeds meer dan duizend. Verwacht wordt, dat de stroom de eerste weken nog blijft aanhou den, temeer daar het voorbereidend comité om technische redenen het totale deel nemertal tot 2000 zal moeten beperken. Voor het 38e Universele Esperanto Con gres, dat vorig jaar in Joegoslavië gehou den werd, hadden zich per 1 Januari' 1953 bijna 460 deelnemers aangemeld. Het totale aantal deelnemers was bij de sluiting van de inschrijvingstermijn ruim 1750. Was de mogelijkheid voor inschrijving onbeperkt, dan konden voor het Haarlemse congres 3000 a 4000 Esperantisten verwacht worden. Propaganda V<?le Nederlandse instellingen achten het vooi'delig ter gelegenheid van het grote in ternationale congres ter gelegenheid van het grote internationale congres propagan da- en reclamemateriaal in het Esperanto te laten vervaardigen. Zo gaf de Noord-Zuid-IIollandse Ver voersmaatschappij te Haarlem een kleuren drukfolder uit ter aanbeveling van haar rondritten door Kennemerland. Haarlems Bloei deed bij een reeds bestaande folder over Haarlem een bijlage met Esperanto- tekst vervaardigen. Een nieuw prospectus, geheel in het Esperanto, is in bewerking. Ook de Zandvoort.se V.V.V. heeft plannen binnenkort een folder in het Esperanto te laten verschijnen. leden vam de RAI wordt opgelegd op de kleinhandel verhaald, voor wat zij is, om dat men van mening is dat er geen en kele persoonlijke binding met de RAI be staat en men dus door de rechter niet kan worden aangespreken. Van RAI-zijde heeft men medegedeeld, dat wanneer ondanks het verbod tot exposeren toch artikelen van RAI-leden op de Groninger Sailon ver schijnen, men deze ter plaatse alle zal opkopen. Inmiddels heeft ook het gemeentebestuur van Groningen zich met de organisatie RAI in verbinding gesteld teneinde te ver nemen, wat de RAI weerhoudt dispensatie te verlenen voor deze Groninger Salon, waar de statuten van de RAI deze weg openlaat. Wèi wil het RAI-bestuur dispensatie ge ven voor deze Salon, wanneer men ten minste 50 percent der expositieruimte af staat voor artikelen als stofzuigers, was machines en radio's. Het bestuur van de Groninger Salon wenst hieraan geen ge volg te geven, omdat dit een rijwiel-, bromfietsen, en motorenshow is, die niets met andere artikelen te maker, heeft. Inmiddels heeft het bestuur van de Gro ninger Salon zich gewend! tot het mi nisterie van Economische Zaken en tot de SER teneinde het belang van een te orga niseren show in het centrum van het Noor den aan te tonen en medewerking van deze instanties te vragen. LONDEN (United Press) Sovjet-Rus land heeft tot ieder's verrassing besloten Groot-Brittannië te voorzien van grote voorraden van twee belangrijke strategi sche materialen: ijzer en mangaan. Officiële Britse kringen, die de trans actie bekend maakten, zeiden dat dit voor het eerst sedert de oorlog is dat een con tract, waarbij dergelijke materialen be trokken waren, afgesloten is. De eerste hoeveelheden zijn reeds in Russische schepen op weg naar Groot- Brittannië. De gehele transactie geschiedt, naar de zegslieden verklaarden, op een strikte sterling-basis. Rusland zal dus in ponden sterling worden betaald. In de afgelopen twee, drie maanden zijn voor een waarde van meer dan 125.000.000 dollar Russisch goud naar Groot-Brittannië en de West- Europese landen verscheept, zo brengt men hier in herinnering. Wat moet men zeggen: zaadje of ra dertje? Velen zullen het eerste verkie zen en niet ten onrechte. Maar ook ra dertje is een vorm, die verdedigd kan worden. Neemt u eens 't woord schip. Het verkleinwoord is scheepje en niet schipje. Hoe komt dat? De verklaring is, dat het verkleinwoord is gevormd van het meervoud schepen. Zo is vaatje niet het verkleinwoord van vat, maar van vaten, anders zou het vatje luiden. Nu is het meervoud van rad: raderen. En het verkleinwoord radertje is daar van afgeleid. Het heeft dus evenveel be staansrecht als raadje, zo goed als eiertjes naast eitjes mag worden ge bruikt en daakje naast dakje. ADVERTENTIE TONEEL EN CABARET Zaterdag 9 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Eerste voorstelling in Haarlem van het cabaretprogramma „In de winckel van Sinckel" door Wim Sonneveld en zijn gezelschap. Zaterdag 9 Januari, Concertgebouw, 20 uur: Variété met Olga Lowina, het kwartet Jan Corduwener, de imitators Ger en Frans, de accordeonist Johnny Meyer, de kunst fluiter Jan Tromp en vele anderen. Zondag 10 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: „In de winckel van Sinckel" met onder anderen Wim Sonneveld, Emmy Arbous, Conny Stuart, Karin Larsen, Joop Doderer en Paul Deen. Maandag 11 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Laatste voorstelling van het cabaret programma „In de winckel van Sinckel" door het ensemble Wim Sonneveld met de reeds genoemden en de pianisten André de Raaf en Jacques Schutte. Vrijdag 15 Januari. Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie speelt „Colombe" van Jean Anouilh onder regie van Cees Lascur met Heieen Pimentel in de titelrol. Verder werken mede Fie Carclsen, Jan Retel, Luc Lutz en vele anderen. MUZIEK Vrijdag 8 Januari. Concertgebouw, 16.15 cn 19.30 uur: Schoolconcert door het Noord hollands Phiiharmoniscli Orkest onder leiding van Marinus Adam. Programma: Balletsuite van Rameau. de Danse macabre van Saint-Saëns cn balletmuziek „De driekante steek" van De Falla. Vriidag 8 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Willem Andriessen geeft een recital voor „Geloof en Wetenschap". Hij speelt de Mondscheinsonate van Beethoven, de Da- vidsbündelrtanze van Schumann, de Valses nobles et sentimentales van Ravel en een Nocturne van Chopin. Maandag 11 Januari. Grote Markt, 15.30 uur: De stadsbeiaardier Arie Peters bespeelt gedurende een uur het carillon van de Grote Kerk. Eveneens Vrijdag 15 Januari van 11.3012.30 uur. Donderdag 14 Januari. Concertgebouw, 20 uur: Tweede optreden van het Nederlands Studenten orkest, thans onder leiding van Jan Brussen. Willem Noske is solist in het Vioolconcert in G van Stamitz. Verder staan op het programma de eerste Suite van Bach, Pastorale d'été van Honegger en de 90ste Symphonic van Haydn. Ten bate van het Nederlands Studentensana torium. Donderdag 14 Januari, Frans Halsmuseum, 20 uur: In de Renaissancezaal geeft de bas- bai-iton Rom Kalma een recital onder auspiciën van het Comité voor jonge Toon kunstenaars. Als begeleider fungeert de pianist Rutger Schoute. DIVERSEN Vrüdag 8 Januari, Concertgebouw, 20 uur: Filmavond „Europa-Cocktail" van de af deling Haarlem van de Nederlandse Reis- vereniging. Kleurenfilms over diverse Europese landen. Vrijdag 8 Januari, Brinkmann. 20 uur: De heer C. Sinkes houdt een lezing voor de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische vereniging over „Gran Paradiso". Vriidag 8 Januari, Kennemer Lyceum, 20 uur: De toneelvereniging van het Kenne mer Lyceum geeft een herhaling van „De twee Egyptische dieven" van dr. P. H. Schroder onder regie van de heer N. W. Tol ten besté van het. comité voor Stille Armen. Zaterdag 9 Januari, gebouw H.K.B., 20 uur: Cabaretavond van de Haarlemse Hawaiïan- muziek Vereniging. Het programma wordt door eigen leden verzorgd onder leiding van Han Prinsen. Zaterdag 9 Januari. Zomerlust, Zandvoort, 20 uur: Cabaret „De Koffiemolen" van de toneelvereniging Phoenix" onder de titel „Poppenkast, poppenkast, de hele wereld is een poppenkast" onder regie van Leslie Davis. Zaterdag 9 Januari, Lido Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Verboden huwelijk" met Claudette Colbert. Zondag 10 Januari 11 uur „De slangenkuil" met Olivia de Ilavilland. Zondag 10 Januari. Krelagehuis, 19.30 uur: Nieuwjaarsfeest van de Kennemer Volks dansvereniging onder leiding van Han Kruyt met Mies Joor aan de piano. Als Vrijdag 15 Januari lost de Haagse Comedie een oude belofte in door in de Haarlemse Schouwburg alsnog de voorstelling van „Co lombe" te geven, die het vorige seizoen moest worden uitgesteld. Dit stuk van Jean Anouilh werd vertaald door Ferd. Sterneberg en geregis seerd door Cees Laseur. Op de foto ziet men een scène met Heieen Pi mentel (in de titelrol), Jan Retel en Gerard de Groot. Verder werken mede: Fie Carelsen, Theo Frenkel, Henri Eerens en vele anderen. Jurriaan Andriessen schreef speciale muziek, die door het kwartet Den Hertogh wordt uit gevoerd. intermezzo: demonstratie van Israëlische dansen. Maandag 11 Januari, Brinkmann, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Studie vereniging voor Psychical Research spreekt prof. dr. W. H. C. Tenhaeff over „Ónder- zoekingen betreffende spontane pa- ragnosie". bewerking van André Grishomme) onder Maandag 11 Januari, gebouw Cultura, 20 uur: In samenwerking met het Zwitsers Ver keersbureau worden kleurenflims over Zwitserland en de wintersport vertoond. Dinsdag 12 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De amateur-toneelvereniging „Óntspan- ning na arbeid" van Kennemer Staten ver toont „Anna Christie" van O' Neill (in de bewerking van André Crishomme) onder regie van Willem van der Veer. Dinsdag 12 Januari, gebouw Theosofia, 20 uur: Lezing door de heer Inayat Khan over „Het menselijk streven cn zijn vervulling" (Nassauplein 8). Dinsdag 12 Januari, Minerva Theater. 20.15 uur: Feestavond van de buurtvereniging „Res Nova" met medewerking en onder leiding van Rens van Dorth. Aan de vleu gel Cas Oosthoek. Dinsdag 12 Januari, Brinkmann, 20 uur: Arie Pleysier spreekt voor het Instituut voor Arbeidersontwikkeling over „De ontwikkeling van Azië na de wereld oorlog en de gevolgen voor het Westen". Woensdag 13 Januari. Concertgebouw, 20 uur: Voor Les Conférences Franchises spreekt de heer Alfred Pouinard over de Jazz uit New Orleans en zijn Europese invloeden. VOLKSUNIVERSITEIT Maandag 11 Januari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Eerste van zes voordrachten door de heer W. A. Nell, assistent Paedagogisch Instituut der Rijksuniversiteit te Utrecht, over „De psychische genezing van de mens". Dinsdag 12 Januari, Frans Halsmuseum, 20 uur: „Afrikaans avontuur" lezing met geluidsfilm in kleuren door mr. Th. Regout (deze wordt dus niet gehouden in het ge bouw der Vereniging van Vrijzinnig Her vormden!!. Woensdag 13 Januari. Frans Halsmuseum, 20 uur: Eerste van drie voordrachten door de heer H. P. Baard over „Vijf eeuwen schil derkunst in de Nederlanden". Meesters uit de vijftiende cn zestiende eeuw. Donderdag 14 Januari, Minerva Theater, 20 uur: Voordracht met films en kleuren foto's over „De verborgenheden der na tuur" door dr. J. M. Lodewijks, bioloog. (Eerste van drie lezingen). TENTOONSTELLINGEN Boekenrode, Heemstede: Tentoonstelling van de enige Nederlandse kantklosschool (ge vestigd te Amsterdam). Alleen Zaterdag 9 Januari van 1416 uur. Kunsthandel Leffelaar: Tekeningen en schilderijen van Theodoor Hcynen. Eugène Winter, Arie Veldhoen en Charles Dek ker, dagelijks van Woensdag 13 Januari af geopend van 1017 uur (behalve op Zon dag en Maandagmorgen). Teylers Museum: Etsen van Rembrandt uit eigen bezit. Verder tekeningen van Rafaël, Michelangelo. Lorrain cn Watteau. Ge- ooend op werkdagen van 1115 (behalve Maandag) en de eerste Zondag van elke maand van 1315 uur. Frans Halsmuseum. Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie en perma nente expositie van nieuwe aanwinsten. Dagelijks geopend van 1015 uur, des Zondaas van 1315 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van de schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur, op Zondagen alleen van 1417 uur. Op last van de officier van justitie bij de rechtbank te Arnhem zijn vier inwoners van Echteld gearresteerd, verdacht van moord op de 50-jarige veekoopman M, van Krieken. Van K. werd op 18 April 1951, toen hij op weg was naar zijn stallen om vee te voeren, doodgeschoten. Een porte feuille, waarin zich ongeveer 10.000 gulden bevond, werd het slachtoffer ontroofd. De gearresteerden zijn de zwager van het slachtoffer, C. van de B„ diens vrouw en diens dochter, die nu is getrouwd met C. van S., die eveneens in verzekerde be waring is gesteld. 's-GRAVENHAGE. De sneeuwstorm van den 4en dezer heeft verschillende be lemmeringen in de regelmatige aankomst der treinen van den Hollandschen Spoor weg veroorzaakt. Reeds des morgens bij den eersten trein van Rotterdam was de sneeuw aan het station Schiedam meer dan 1.50 el opgehoopt, zoodat de trein niet dan met eene van Rotterdam ontbodene hulpmachine doorgebragt kon worden. Den geheelen dag hoopte de sneeuw op verschillende plaatsen langs den spoorweg op. Met inspanning van alle krachten en met magt van volk kon de dienst, hoewel onregelmatig, echter nog aan den gang gehouden worden. Omstreeks 9 ure des avonds was de sneeuw langs de werk plaats der maatschappij nabij Haarlem tot 2.59 el (tot boven de ruiten van het gebouw) opgehoopt, zoo ook bij den Oost- cingel van die stad en verschillende an dere plaatsen, zoodat een goederen-trein nabij gezegde werkplaats bleef zitten en met drie locomotieven niet door te brengen was. Men heeft ruim 200 man aan het werk moeten stellen, om aldaar de sneeuw van de sporen op te ruimen.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5