ZE VEN DA GEN HAARLEM Cassee Zonen Oud-Schoten maakte gisteren van kerstboomverbranding een feest Fakkeloptocht JAARLIJKSE OPRUIMING SIGAREN JAN VAN DER PIGGE Radio kopen TRAVIATA" Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Cumulatie van pensioen en andere inkomsten VRIJDAG 8 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Lampionoptocht en vuurwerk Burgemeester kwam met kinderen kijken Klein brandje in laboratorium Haarlemse Postfanfare speelt voor ouden van dagen Jubileum bij Sociale Zaken Biesbrouck gehuldigd Critiek op regeringsbeleid inzake Indische Nederlanders Zondag geen hockey Politieman, die stroper neerschoot, treft geen verwijt Blokkade Joegoslavië D' Regering wil beperking laten vervallen' Minister Witte wil ook kleine aannemers een kans geven Bestrijding van cadeau stelsel door een spaarsysteem Acht maanden geëist tegen vertegenwoordiger Vrouw over brugleuning in de Maas geworpen ADVERTENTIE Hoog: laaiden de vlammen op, toen bur gemeester mr. P. O. F. M. Crcmers gister avond de brand had aangestoken in een enorme stapel van kerstbomen, die op hel weiland aan de Vondelweg was bijeenge bracht. Jong en oud kwam naar dit vrij koud gelegen wijkgedeelte om getuige te rijn van het speelse vlammenspel dat voor iedereen altijd weer een speciale bekoring heeft. Er heerste een pleizierige stemming veroorzaakt door de warme gloed van het vuur (voor wie dichtbij stond), de ..opge wekte klanken per gramofoon, en het grote aantal Oud-Schotenarcn dat naar het schouwspel kwam zien. De jeugd amuseerde zich natuurlijk kos telijk. Vooral de jongens, als altijd ingeno men met „fikkies", legden grote belangstel ling aan de dag voor dit door het initiatief van het buurtblad „Rivovo" versierde evenement. Zodat de politie de handen vol had, hen binnen de gestelde grenzen te hcuden. Hoofdbrandmeester P. N. van Boekhoven bewaakte met een aantal hel pers het vuur en leidde het in de goede richting. De burgemeester had twee zoons en een dochter meegebracht; na aankomst kregen zij ieder een lampion, evenals de kinderen die mee hadden gelopen in de fakkelop tocht door Oud-Schoten. Om ongeveer kwart over zes had de.'.e een aanvang ge nomen nadat de jury had uitgemaakt welke lampions de aardigste waren. In totaal wer den zeven prijzen uitgeloofd, eerste en tweede waren bestemd voor een zeer ge slaagd kerstboom-model en een alleraar digste molen. Verder kon men nog een aantal leuke maskertjes en huisjes bewon deren; een grote rode vlinder torende hoog boven alles in de optocht mee. De stoet be gaf zich via de Muiderslotweg naar de Vo- gelenbuurt en trok tenslotte op het land aan de Vondelweg af. Daar begroette de burgemeester de kleine winnaars en wenste ze geluk met hun prijs. De twee besten van de gelukkigen waren Wim Krudde, die met een mooi schoolétui naar huis ging, en Robbie Klaver, die een scannend boek kreeg. Verder waren zij uit_ verkoren om tezamen met burgemeester Cremers de kerstboomstapel aan te steken. Misschien waren ze een tikje verlegen, maar heel lang kan dat niet geduurd heb ben, want even later brandden de eerste bomen en nam vuurwerk, aangebracht in een hoge ijzeren paal, met veel lawaai cn vonken hun aandacht in beslag. De „brandstapel" aan de Vondelweg overtrof in omvang verre de hoeveelheid aangevoerde kerstbomen op de zeven andere plaatsen in de stad, waar een vuur tje werd gestookt van de laatste tastbare herinneringen der feestdagen. Hoofdinspecteur L. Davidson, die de voorbereiding voor zijn rekening had ge nomen, telde tenminste op de zeven andere plaatsen negenhonderd bomen bij elkaar tegen zeshonderd aan de Vondelweg. Hij was maar een kleine hummel en liep zoet mee aan vaders hand. Maar hij droeg een aardig kerstboompje met zich, waar van de piek uit een lampion bestond. Een doodigewone cocosnoot, uitgehold en be sneden. Het gezicht, dat van binnenuit be licht werd door een helder kaarsje, keek uitdagend naar de vlammen om .zich heen, maar hij kon niet op een grote of opval lende boom bogen en zo heeft de jury hem helemaal over het hoofd gezien. Ik vraag mij af wat dat jongetje ge dacht heeft, toen hij merkte dat hij geen prijs kreeg. Want natuurlijk heeft hij er zich dagenlang op verheugd naar de grote kerstboombrand te mogen met een vuur tje in de top van zijn half-vergaan offer. Misschien heeft hij in zijn pyjamaatje toe- ADVERTENTIE Houdt U van kaan tjes of liever kaviaar? In Moeder's Keuken staan beide voor U klaarl SCHOTELS 3.— tot 4.50 (Incl. Bourgogne). In 't Binnenhofje: Phyll. v. Anrooy-Max Pohla ADVERTENTIE WONINGINRICHTING Zijlstraat 83 - Zie onze étalages Hedenmorgen omstreeks half elf is in het laboratorium voor scheikundig onderzoek „Haarlem", Wilhelminastraat 41, een kleine brand ontstaan, die echter door de in het gebouw aanwezigen met eigen middelen is geblust. Toen men in een der vertrekken van het gebouw, waarin. een brandende kachel stond, een fles met ether ontkurkte, vlogen de hierdoor ontsnappende etherdampen in brand. Eenig materiaal ging verloren. De brandweer behoefde niet op te treden. Evenals andere jaren zal „De Haarlemse Postfanfareop Zaterdagmiddag 23 Janua ri a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal de hier ter stede woonachtige Ouden van Da gen een gezellige middag aanbieden met een afwisselend en opgewekt programma. Om in aanmerking te komen dient men de leeftijd van 65 jaar te hebben bereikt. Plaatsbewijzen voor deze middag kun nen schriftelijk worden aangevraagd of af gehaald aan de volgende adressen: W. H. Verkaaik Herensingel 119; P. J. Regelink Hokonutraat 1, G. Vollenga Midden Tuin- dorphan 3 en H. J. van Bloppoel Van 't Hoffslraat 273. gekeken hoe zijn vader de harde bolster bewerkte, zag hij zich koning van alle lampionvriendjes uit de wijk. En stellig gaf hij zichzelf een kans Ik weet helaas niet hoe hij het heeft op genomen dat hij zelfs geen zevende prijs ontving. Hij kan het al vergeten zijn. Maar misschien heeft zijn hartje wel even stil gestaan toen dc grote mensen jury langs hem heen streek en voelde hij zich extra klein toen anderen met een prijs kaart behangen weiden. Er waren veel flonkerende lampjes, die aan kabouterkleine handen werden mee gedragen. Ze verrieden allemaal een spoor van vertrouwen in de kleine dingen van het leven. Lopen met een lichtje in je hand, hoezee!-roepen door de donkere buurt op een ogenblik waarop je eigenlijk al lang in bed had moeten liggen. Welbeschouwd hadden alle kinderen een prijs verdiend. Want ze zijn onze beste lampionnetjes Gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer J. E. de Vries, die werkzaam is bij de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Za ken, in gemeentedienst trad. Des morgens werd de jubilaris door de directeur van Sociale Zaken, de heer D. H. Suerink gehuldigd, daarna had een hul diging plaats door het personeel, terwijl later de wethouder van Sociale Zaken, de heen A. J. M. Angenent, de jubilaris kwam gelukwensen. De heer De Vries is vanaf 1935 bij de Dienst voor Sociale Zaken werkzaam en heeft zich steeds beijverd het algemeen belang en speciaal dat der werkloze ar beiders te dienen. Bij de huldiging kwam duidelijk tot uiting, dat de jubilaris zeer gezien is bij het gemeentebestuur, de di rectie en de collega's. ADVERTENTIE PROPAGANDA VOOR HET EIGEN MERK Door ons uniek inkoopsysteem, geheel on afhankelijk van prijsvoorschriften e.d., koopt U b« ons de FIJNSTE SIGAREN tegen de ALLERLAAGSTE PRIJZEN. Zie heden onze etalage met de prominente merken: PERFECT 9 Petit Havane 10 Pikant 15 Corona Royal 14 PRIMEUR 18 IMPORTA 20 cent Grote Houtstraat 81 Haarlem is een zaak van overleg Laat U de nieuwste SABA-, BLAUPUNKT- of PHILIPS- RADIO eerns demonstreren. Beluister dan andere merken, cn U komt bij ons terug. (Betaling regelen wij eventueel zonder banktussenkomst). F. P. J. S P E E KI. Houtstraat 25 - Tel. 14828 Gramofoonsen Plalenwisselaars leveren wij uitsluitend in de beste merken. Maakt U eens kennis met onze uitge breide collectie Gramofoonplaten voor elke smaak. Ook voor Televisie het aangewezen adres. De wedstrijd RCHLeeuwarden was zoals bekend de driehonderdste, waarin Biesbrouck in het eerste elftal van de Racing is uitgekomen. Gisteren na afloop van de wekelijkse trainingsavond verzamelden zijn teamgenoten zich met het bestuur in het cafetaria-restaurant aan de Binnenweg in Heemstede, waarbij ook de trainer, de ere voorzitter, de heer S. Hazevoét, het ere-lid de heer H. Scheen en vertegenwoordigers van de supportersvereniging aanwezig waren. Op deze bijeenkomst werd Biesbrouck eerst toegesproken door de voorzitter van RCH, de heer De Geus, die verklaarde dat Biesbrouck de laatste twintig jaar een zeer belangrijke rol bij RCH had vervuld. Hij waardeerde het bijzonder, dat Biesbrouck zijn club nimmer ontrouw is geworden. In tegendeel. Biesbrouck is steeds een der stu wende krachten geweest, die in zijn jeugd reeds enige lagere elftallen tot promotie bracht. In 1938 is hij voor het eerst in het eerste elftal opgesteld, in de wedstrijd tegen RFC. Dit besluit heeft het bestuur nog nim mer berouwd. Sindsdien had hij een belangrijk aandeel in de verschillende successen van de Racing; het kampioenschap van de tweede klasse en later de terugkeer in de hoogste afdeling, waarbij het verleden jaar behaalde kam pioenschap van Nederland ongetwijfeld een hoogtepunt was in zijn voetbal-carrière. Daarnaast genoot hij de eer reeds vijftien maal voor het nationale voetbal-elftal te worden gekozen, waarvan hij verschillende keren als aanvoerder mocht optreden, ter wijl zijn verkiezingen in het Bonds- en Zwaluwen-elftal vele waren. Niet minder belangrijk noemde spreker het, dat Bies brouck zich gedurende zijn loopbaan terecht de reputatie verwierf van een sportief voet baller. De heer De Geus vertrouwde er dan ook op, dat Biesbrouck nog vele jaren voor RCH zou mogen uitkomen; ongetwijfeld tot beider voldoening. Namens de vereniging overhan digde spreker hem daarop ter herinnering aan zijn driehonderdste wedstrijd een actetas. Nadat Biesbrouck namens de supporters vereniging nog een paar leren handschoenen ontvangen had, bedankte hij voor de huldi ging, waarbij hij verklaarde niets liever te wensen, dan de blauw-zwarte kleuren nog vele jaren te- mogen dragen. KORFBALWEDSTRIJDEN AFGELASfl Alle korf bal wedstrijden zijn afgelast. voor Zeven verenigingen, het Veteranen- legioen Nederland, de Vereniging van In dische Nederlanders, de Vereniging van Gerepatrieerden, het Nationaal Verbond voor Recht en Vrijheid, het Verbond der Nederlanden, de Groter Nederland-Actie en de stichting Pro Patria, hebben in de Dierentuin m Den Haag een vergadering gehouden, waarin uiting is gegeven aan ontevredenheid tegen het beleid van de Nederlandse regering ten aanzien van dc nog in Indonesië verblijvende Nederlan ders. De voorzitter, de heer P. Scholten, zette uiteen, dat de vergadering voornamelijk was belegd naar aanleiding van hetgeen in de Tweede Kamer is gebeurd bij de behan deling van de motie-Lemaire, waarin ver zocht werd, dat de regering aan Neder landers in Indonesië het recht zal toeken nen, zelf te beslissen of zij naar Neder land zullen gaan dan wel Ln Indonesië zul len blijven en dat de regering daartoe voorschotten zal verstrekken. Deze motie werd verworpen. De eerste spreker, de heer J 'van Hulzen, kwalificeerde deze houding der regering als „moedwillige verlating om bestwil". Van de Nederlandse rechter dient een uit spraak te worden gevraagd, of een sou- verein het recht toekomt zijn staatsburgers ..om hun bestwil" tegen hun zin over te doen aan een nieuwe souverein. Verzaakt Nederland in deze zijn plicht om te handelen overeenkomstig de rechten der Nederlanders in Indonesië, dan maakt het zich schuldig aan voortgezette moed willige verlating van zijn onderdanen in den vreemde. Prof. dr. S. U. Zuidema vroeg zich af, volgens welk artikel der Grondwet Neder landers, behalve dan psychopaten of be roepsmisdadigers, mogen worden bevoogd. Ds. G. von Hansen, predikant van de kerk voor Indische Nederlanders in Den Haag, gaf een uiteenzetting van de toe stand, waarin het grootste deel der Neder landers in Indonesië thans leeft. Naar hij uit betrouwbare bron had vernomen, heb ben verschillende Indische Nederlanders zich door de nood waarin zij verkeren, bij benden in Indonesië aangesloten. Mocht Nederland niet willen luisteren, dan moet deze zaak voor de UNO worden gebracht, aldus ds. Van Haasen. Aan het slot der vergadering werd een motie aangenomen, waarin de op dè bij eenkomst vertegenwoordigde verenigingen onder meer verklaren dat zij zich uitspre ken tegen het beleid der Nederlandse re gering ten opzichte van de nog in Indo nesië vertoevende Nederlanders en dat zij zich volledig stellen achter de in de motie van prof. dr. Lemaire neergelegde gedach te, dat de in Indonesië verblijvende Neder landers in vrijheid hun keuze zullen mogen bepalen ten aanzien van het land waar zij zich blijvend willen vestigen en dat aan hen, die zelf niet over de daarvoor nodige middelen daartoe beschikken, voorschotten zullen worden verstrekt. ADVERTENTIE De Koninklijke Nederlandse Hockeybond heeft alle voor Zondag 10 Januari vast- gestelde wedstrijden in verhand met de ge steldheid der terreinen afgelast. Ook de oefenwedstrijd voor de dames, die Zaterdag Zonaag t 9 Januari in Den Haag zou worden gespeeld, I gaat niet door. MODERN PORTRAIT SERVICE MIRROFLEX SYSTEEM Uw beste portret op de prettigste manier - Schoterweg t/o de W©0*/J#I0*0 Ripper dakazerne. Het Tweede Kamerlid de heer Peters (K.V.P.) heeft onlangs aan de minister van Justitie vragen gesteld over het feit, dat op 25 October in Helden een jongeman, die van stroperij werd verdacht, door een wachtmeester der rijkspolitie is neerge schoten, toen hij op de vlucht sloeg. In zijn antwoord zegt de minister onder meer, dat de wachtmeester de jongeman meermalen heeft toegeroepen te zullen schieten als hij niet bleef staan. Op grond van de dienstvoorschriften voor het Korps Rijkspolitie mag van een vuurwapen gebruik worden gemaakt, man neer het politieel gestelde doel niet op an dere wijze kan worden bereikt, en in de grensgebieden ook het staande houden of aanhouden van personen, die niet voldoen aan een rechtmatig gegeven bevel. Hoewel achteraf mogelijk getwijfeld zou kunnen worden aan de noodzakelijkheid van het gébruik maken van het vuurwa pen, meent de minister, dat het niet aan gaat de betrokken wachtmeester een ver wijt te maken, daar rekening moet worden gehouden met de bijzondere en dikwijls gevaarlijke moeiliikheden, welke de po litie bij de controle in de grensgebieden ondervindt. Dit vereist, dat de politie dan meer machtsmiddelen ter beschikking moe ten staan dan elders in den lande nodig is. Dit is zeker aan de bewoners der grens gebieden bekend. Zij weten welk risico zij lopen, indien zij niet voldoen aan een rechtmatig gegeven bevel. Het Sovjet-blok heeft ondanks een ze kere verbetering van de diplomatieke be trekkingen geen stappen gedaan ter ver zachting van zijn economische blokkade van Joegoslavië, waarmede begonnen werd na Joegoslavië's breuk met de Cominform, aldus werd Donderdag verklaard door de Joegoslavische onderminister van Buiten landse Zaken, Bogdan Ornoranj. Daar de betrekkingen met de rest van de wereld echter steeds nauwer worden, is het niet langer nodig, dat Joegoslavië aandringt op hervatting van de economische betrek kingen van het Sovjet-blok. Mocht het Sov jet-blok echter voorstellen doen, dan zal Joegoslavië een practische en redelijke houding aannemen. Vandaag is het 25 jaar geleden dat het radiotelefoonverkeer met Nederlands-Indië werd geopend. De officiële opening was daags te voren geschied door de Koningin- Moeder, in een gesprek met de echtgenote, van de goüverneur-generaal. Koningin Em ma voerde dit gesprek in de studio van het hoofdbestuur der P.T.T. te 's Gravenhage, Deze radiotelefonie verbinidng was destijds de langste ter wereld. Do 39, nlet-politlek ie heer Gerardus Karei Janssen (Arbeid) leg de gelukkig zonder zucht het boek neer waarin hij verdiept was toen wij hem kwamen bezoeken. Het was „Een pijl in de ruimte" van Arthur Koestier, waardoor hij zeer geboeid bleek. De heer Janssen is namelijk een harts tochtelijk lezer, zo zelfs dat hij al vele nachtelijke uren heeft geofferd aan die „onge strafte ondeugd", om Stend hal eens te citeren. Maar we hebben toch niet lang over Koestier gepraat en ook niet over Dostojewski waarvan hij zich zojuist de herdruk van de „Demonen" had aangeschaft. Want een kwartier later was er eigen lijk van een gesprek al geen sprake meer, omdat hij toen geestdriftig was gaan uitpakken over de aanstaande zieketekostenregeling voor het gemeentepersoneel. Zijn levensgeschiedenis had hij in grote trekken vlug ver teld: in Rotterdam in 1912 ge boren, maar al spoedig daarna verhuisden zijn ouders naar het Haagje, waar hij na de lagere school op de tweejarige handelsdagschool kwam. Toen zijn vader in 1927 bedrijfslei der werd van Troelstra-oord in Beekbergen ging hij in Apeldoorn naar de H.B.S. Vervolgens kwam hij in tijde lijke dienst bij het N.V.V., waar hij werkzaam bleef tot hij bij de Februaristaking van 1941 door de Duitsers, die hem vaq conspiratie verdachten, werd opgepakt. Na enige we ken kwam hij weer vrij, maar hij bleef verder maar liever uit de buurt van het kantoor aan de P. C. Hooftstraat. Na enige omzwervingen belandde hij op de sociaal-economische afdeling van Philips, waar hij meehielp de personeelsadmi nistratie met het oog op de deportatie van arbeiders gron dig in de soep te laten lopen. Op 2 Januari 1945 hervatte hij in het bevrijde Zuiden zijn werk voor het N.V.V. Negen maanden later keerde hij terug op het Amsterdamse hoofdkantoor, waarvan hij nu bureauchef is. De sfeer van de militante arbeidersbeweging kreeg hij van huis uit mee. Op zijn twaalfde jaar marcheerde hij al in de rijen van de A.J.C., op zijn twintigste in die van de S.D.A.P. Door zijn werk kring groeide hij geheel in dat De heer en mevrouw Janssen- Van den Berg op een vacantie- wandeling in de omgeving van Windsor Castle. ingewikkelde complex van loon- en arbeidsverhoudingen, van sociale wetten op allerlei gebied. Er gaat in die sector maar weinig aan zijn aandacht voorbij en zijn dagelijks con tact met de bestuurders van het N.V.V., waarvan er velen tevens in het parlement zit ting hebben, maakt dat hij heel wat nieuwtjes uit de Haagse keuken weet. Al zal hij dat niet zo laten blijken. Minister Suurhoff was zijn leermeester in tal van organi satorische kwesties. Zijn naam wordt door de heer Janssen in één adem genoemd met die van Kupers, de rustende voorzitter van het N.V.V. Na de bevrijding vooral ontstond er tussen hem cn de voorzitter een hechte vriendschapsband. „Een nobel mens, een recht schapen kerel." zegt de heer Janssen van hem. Intussen is het lijstje van maatschappelijke werkzaam heden ook van dit raadslid nog lang niet uitgeput: voor zitter van de Haarlemse af deling van de Algemene Bond van Handels- en Kantoorbe dienden „Mercurius". bestuurs lid van de landelijke groep administratieve kantoren, lid van de Haarlemse Bestuur- dersbond, lid van de ledenraad van de coöperatie „Haarlem" en lid van de Eerste Coöpera tieve associatie voor uitvaart verzorging. We zullen nog wel wat vergeten hebben ook, zo als functies in het zieken fondswezen, waar'n de heer Janssen specialist is. In de raad behandelt hij in deze zittingsperiode inzonder heid de arbeids- en pensioen zaken, geen groot, wel een be werkelijk terrein, dat vroeger door de heer Van Boekhoven werd onderhouden. De heer Janssen doet het al net zo gedegen, daar kan wet houder Bakker van meepraten die nog onlangs een nota van tien kantjes over het nieuwe ambtenarenreglement van hem ontving. Hij is sedert 1935 getrouwd met Elizabeth A. van den Berg, ook een socialiste-van-huis-uit die nog steeds actief is in „De Stem des Volks". Behalve dan de laatste maand, want zij werd onlangs het slachtoffer van een verkeersongeluk, waarvan zij nu langzaam-aan opknapt. Het echtpaar heeft twee dochters, waarvan Tilly klasse 4B van de meisjes-HBS siert en aankomend hockey- ster is, terwijl Rina tot de vijfde van de Tetterodeschool is gevorderd. De heer Janssen heeft een grote liefhebberij: vissen, waar hij overigens nooit aan toe komt. Maar hij zal voor een diepe karpervijver in het Rei- naldapark stemmen om die te verpachten aan de georgani seerde Haarlemse hengelaars. af en aan op de cadans van gedragen alexandrijnen. We hebben thuis er ons in de gids van vergewist dat dit nu wer kelijk de Gaasbrecht was, zo als het stuk twintig kilometer Oostelijker heet. Vondel als propagandist voor de plaatjes- omroep en nog een geslaagde ook, want we denken nu be slist wat milder over de mo derne toverlantaarn dan voor Dinsdag. Ijkers in actie In een lokaal van de Jan Ligthartsehool aan de Boter markt in Haarlem zitten twee mannen: L. Brillemans uit Den Haag en A. de Groot uit Am sterdam. Zij zitten daar de ge hele dag van negen tot twaalf cn van één tot vier uur, temid den van grote en kleine ge wichten, van weegschalen en koperen meetlatten, van drij vers en minuscule kogeltjes lood. De heren Brillemans en De Groot zijn namelijk in dienst van het Rijk en vullen hun dagen met het herijken van maten en gewichten. Dat is een bijzonder nauwkeurige oezigheid en de heren zijn er lan ook de gehele dag mee sezig om te kijken of het milligrammen - weegschaaltje van de dokter en de apotheker in die twee jaar, dat het niet gecontroleerd werd, niet on zuiver is geworden. Twee jaar geleden zijn de maten en ge wichten in Haarlem en om geving voor het laatst aan de beurt geweest cn de beide her ijkers hebben in het afgelopen jaar de „kop" van Noordhol te weinig wogen. In de kou We kwamen tien minuten later bij de heer Janssen dan we hadden afgesproken, om dat we ons ondanks de gure wind cn de vrieskou hebben opgehouden voor de fagade van een radiohandelaar aan de Kleverlaan. We stonden daar niet alleen. Een menigte- in-miniatuur drukte er de neus tegen de étalageruiten en zag aan alle andere daar ge- exposeerde artikelen voorbij om slechts het kijkglas van een televisietoestel in het oog te houden. Daarop draafden gehelmde en geharnaste heren land afgewerkt en hieruit blijkt wel dat het her-ijken van alle daarvoor in aanmer king komende voorwerpen in een stad of dorp nu niet be paald een werkje is dat zelfs geroutineerde ijkers in een handomdraai doen. De heren Brillemans en De Groot blijven tot het einde van de maand Februari in Haarlem en dan kunnen de bewoners van de Spaarnestad er weer volkomen zeker van zijn, dat een kilo aardappelen weer precies een kilo is en dat bij het bepalen van een gram arsenicum geen fractie van een milligramme^e te veel of zal worden afge- Diamant Op Zondag 10 Januari zal het in een der zalen van Brinkmann gonzen van ge praat en genoegelijk gelach. Er wordt daar dan tussen drie en vijf uur feestelijk aandacht geschonken aan het feit, dat Haarlem weer een diamanten bruidspaar onder haar bevol king heeft. Het betreft het echtpaar W. Th. P. Timmers Dam uit de Beukenstraat in Haarlem-Noord. De heer Tim mers wordt de volgende maand 82 jaar en zijn echtgenote over enkele dagen 85. Zij zijn beide nog in uitstekende ge zondheid. Het is niet overdre ven om te spreken van twee bijzonder krasse en onder nemende mensen, want on danks hun hoge leeftijd geven zij Zondag tijdens een receptie hun negen kinderen, 31 klein en achterkleinkinderen en bo vendien kennissen en belang stellenden gelegenheid een deel van de feestelijkheid mee te maken. Dat het een hele drukte zal worden staat wel vast, want de heer Timmers is in Haarlem een vrij bekende figuur geworden, daar hij veertig jaar agent-incasseerder was bij de Verzekerings Maat schappij HAV-Bank. Het feest wordt 's morgens in de St. Liduinakerk met een H. Mis begonnen. Dubbele verjaardag Een bekend Haarlems zaken- man-in-ruste viert Zondag 10 Januari zijn 75ste verjaardag. Het is de heer A. Callo, die 45 jaar lang het bekende kle dingmagazijn „De Matador" in de Anegang heeft gedreven tot hij verleden jaar stil is gaan leven. Zondag is het ook vijftig jaar geleden, dat hij zich in Haarlem vestigde. Gedurende de moeilijke oor logsjaren is de heer Callo ondergedoken geweest bij Haarlemse vrienden, die zich met vele andere bekenden er over verheugen, dat deze vitale en krasse man van een rustige oude dag kan genieten. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Pensioenwet 1922, de Pensioenwet voor de spoorwegambtenaren 1925, een aantal militaire pensioenwetten, alsmede tot het stellen van andere regelen tot beperking van gelijktijdig, genot van pensioen en inkomsten uit arbeid of bedrijf, verklaren de ministers van Binnenlandse Zaken en van Oorlog en Marine, dat de voorgestelde regeling van de cumulatie beperking bij gelijktijdig genot van pen sioen en inkomsten uit arbeid of bedrijf bij vele leden ernstige bestrijding heeft onder vonden. Ook in de Tweede Kamer zijn tegen dit voorstel dezelfde bedenkingen tot uitdrukking gebracht. Naar aanleiding hiervan heeft de minis ter van Binnenlandse Zaken dc kwestie van de cumulatiebeperkende bepalingen op nieuw in studie genomen. Hij is tot de con clusie gekomen, dat de desbetreffende be palingen niet gehandhaafd zullen kunnen blijven en dat zo spoedig mogelijk een voorstel bij de Staten-Generaal aanhangig zal moeten worden gemaakt, waarbij in ieder geval het betrekken onder deze cu mulatiebeperking van de inkomsten, ver worven uit andere dan overheidsbetrek- kingen, te rekenen van 1 Januari 1954 af, ongedaan wordt gemaakt. De regering is voornemens tevens na te gaan in hoeverre wellicht de bepalingen, welke aan de cumulatie van pensioen en inkomsten uit overheidsbetrekkingen- be perkingen opleggen, wijziging behoeven. Ten aanzien van de opvatting van die leden, die de verlaging voor de hoger ge- salarieerden met minder dan 40 dienstjaren onjuist achten, wordt opgemerkt, dat de regering enerzijds het absolute maximum der pensioenen wil afschaffen, maar het anderzijds niet juist acht, als een ambte naar met een betrekkelijk korte diensttijd en een hoge pensioengrondslag een in ver houding met die diensttijd abnormaal hoog pensioen zou kunnen bereiken. Het is voor kleine aannemers, die vaak met weinig arbeiders werken, veelal onmo gelijk in te schrijven op de bouw van grote complexer! woningen. Deze aannemers zouden evenwel toch een kans hebben bij deze woningbouw te worden ingeschakeld, indien opdrachtgevers bij de aanbesteding van dergelijke complexen niet alleen een aannemingssom in massa zouden vragen, maar ook gelegenheid zouden geven tot het inschrijven voor gedeelten. Daarom heeft de minister van Wederopbouw en -Volks huisvesting in een brief aan de gemeente besturen medegedeeld, dat hij het op prijs zal stellen, indien zij zo mogelijk bij aan besteding van grote compiexen ook prijs opgaaf vragen voor afzonderlijke gedeelten van deze complexen. De grootte daarvan zou dan zodanig moeten zijn, dat ook klei nere aannemers daarvoor kunnen inschrij ven. De onlangs opgerichte stichting „Huis vrouwenfonds De Schatkist" welke te Rot terdam is gevestigd, heeft een spaarsysteem ontworpen waarmede zij het cadeaustelsel wil bestrijden. Aan de uitvoering van het systeem kunnen alle branches deelnemen. Het spaarsysteem houdt in dat de deel nemende winkelier bonnen verstrekt, die recht geven op een saldo bij een spaarbank. De huisvrouw zal door dit spaarsysteem niet meer worden beperkt in de wijze, waarop zij haar bonnen wenst te besteden. Zij kan haar geld net zo lang op het spaar bankboekje laten staan als zij wenst. De stichting „De Schatkist" is er van overtuigd dat een dergelijk spaarsysteem het cadeaustelsel overbodig zal maken en voorts een gunstige invloed zal hebben op de welvaart van een groot gedeelte van ons volk. De veiling van ruim 120 Amsterdamse taxi's in het RAI-gebouw op Donderdag 19 November, heeft in de nacht daarna 'n bijzonder onpleizierige nasleep gekregen voor een der vertegenwoordigers uit Nij megen, die bij de veiling betrokken was. Nadat hij zijn zaken des avonds had afge handeld, ging hij met een zakenvriend, die eveneens aan de veiling had medegewerkt, de stad in en raakte aan de zwier bij het Rembrandtplein. Midden in de nacht vorm de hij het middelpunt van een rel op het Thorbeckeplein, reed hoewel hij dronken was met zijn auto weg, waarbij hij een agent bijna omverreed en werd tenslotte op de Stalin laan, na een wilde achtervol ging door een andere auto, gearresteerd. Voor de Amsterdamse rechtbank hoorde hij 8 maanden tegen zich eisen met aftrek van het voorarrest sedert 20 November. Bovendien requireerde de officier van ju stitie ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 4 jaar. De verdachte was de 36-jarige F. W. F. van der E., een vertegenwoordiger uit Nij megen, die voor diverse vermogensdelicten reeds zes veroordelingen op zijn strafblad heeft staan. Tivaalf jaar geëist tegen Ambonees uit ivoonoord De substituut-officier bij de rechtbank te 's-Hertogenbosch, mr. Pluymakers, heeft een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek van het voorarrest geëist wegens moord tegen de 26-jarige Ambonees J. T. uit het Woonoord te Haalderen bij Nijmegen. Deze oud KNIL-militair wordt ervan beschuldigd zijn 21-jarige vrouw F. P. op 12 October van het vorige jaar van het leven te heb ben beroofd door haar van de Maasbrug bij Grave in de rivier te werpen. Het stof felijk overschot van de vrouw werd de volgende dag in de vroege morgen ontdekt door een visser, die het in zijn fuik aan trof. De man bekende zijn vrouw over de brugleuning te hebben geworpen nadat hij met haar naar de kermis te Nijmegen was geweest. Hij zou met zijn vrouw om-.iigheid hebben gehad over zijn relatie met een Nederlands meisje. De raadsman van de verdachte meende dat de bewijsvoering op veronderstellingen was gebouwd en vroeg de rechtbank clementie te betrachten.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9