Elfhonderd Haarlemmers volgen wekelijks ontwikkelingscursussen in dertig vakken Muziekshow met 15 orkesten Recital van Willem Andri essen voor „Geloof en Wetenschap" Een avond bij „Jong Haarlemvooruit Luchtkasteel Derde N.Ph.O.-concert voor scholieren OPRUIMING van BOEKEN Centrale Boekhandel Mui-Stap SLOT DEFECT? ZATERDAG 9 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT I Burgerlijke Stand van Haarlem Burgemeester Van Dijk verwisselt Oude Tonge voor Poortugaal Koninginne- en Bevrijdingsdag Massazang onder leiding van Jos de Klerk Leert GOED TYPEN Nachtdienst apotheken Badmintonteam tegen Duitsland gewijzigd Gevolgd door hartelijke huldiging van mevrouw Th. Vorstman-Coelen Kapelaan C. Bakker viert koperen priesterfeest Commies A. Kok veertig jaar in overheidsdienst Busroutes in Oud-Schoten Zilveren jubileum J. G. A. Terpoorten „Mensen, die willen kunnen iets bereiken". Van dit standpunt ging in de dertiger jaren een groepje Haarlemmers uit, toen het besloot een stichting in het leven te roepen, die voor Haarlemse jongeren de mogelijkheid zou openen om na de lagere schooltijd nog het een en ander bij te leren. In 1933 werd het zogenaamde vervolgonderwijs „wegbezuinigd" maar het waren niet alléén financiële moeilijkheden, die de overheid deden besluiten deze vorm van ontwikkeling voor jongeren op te heffen. De vervolg cursussen waren namelijk niet zo bijster populair: de ouders wilden dat hun zoon of dochter iets meer zou leren en de meeste kinderen grepen deze mogelijkheid met beide handen aan om gezellig onder elkaar na het werk op kantoor of fabriek eens „lekker herrie te schoppen". De onderwijzers stonden als boemannen voor de klas en op deze wijze kwam er van het leren uiteraard weinig of niets terecht. Toen werd, in 1936, de stichting „Jong Haarlem.vooruit!" opgericht en dat er voor een dergelijke or ganisatie, waarbij de jeugd zelf het leervak kon uitkiezen, belangstelling bestond be wijzen de anders zo droge cijfers wel: 1936: zeshonderd cursisten; 1954: elfhonderd cursisten. Deze proef, in het midden van de cri sisjaren gedaan dus, slaagde buitenge woon. Zeshonderd leerlingen, voor het grootste deel jonge werklozen, meldden zich aan. De stichting kreeg van de ge meente, die ook het belang van dergelijk voortgezet onderwijs inzag, een voor die tijd grote subsidie 10.090) en steeds meer bekwame docenten begonnen zich voor dit werk te interesseren. En deze pioniers, onder leiding van de heer J. L. Munnik, hadden succes. De cursussen werden uitgebreid, er kwamen meer on derwijzers en onderwijzeressen en ook het leerlingental steeg met het jaar: 1937, 1938, 1939.... toen kwam de oorlog en hoewel de gemeente aandrong op een voortzetting van de lessen, legde de stich ting haar werkzaamheden neer, omdat in die tijd het normale lesgeven niet meer tot de mogelijkheden behoorde. In 1946 begon men echter weer met frisse moed en op het ogenblik zit men al weer midden in de achtste wintercursus na de oorlog. Geen cijfers Wat wil „Jong HaarlemVooruit!" nu eigenlijk? De heer J. L. Munnik, die ons een dezer dagen over zijn levenswerk vertelde, d'rukte het in enkele woorden uit: „De stichting wil als het ware een brug zijn voor de jongeren van de lagere school naar de maatschappij". Dat is snel en eenvoudig gezegd, maar wanneer men slechts één avond door de Th. M. Kete- laarschool aan de Parklaan wandelt en wanneer men eens met leerlingen en do centen praat, dan bemerkt men, dat er bij dit werk duizend-en-één vraagstukken zijn, waarmee men zeer beslist rekening moet houden. Bij de stichting van „Jong Haarlem" ging men van het standpunt uit, dat de leerlingen zelf zouden moeten kiezen aan welk vak zij al hun aandacht zouden schenken. Voorts werkt men zonder cij fers, zonder rapporten en zonder examens. Een getuigschrift wordt slechts op verzoek afgegeven en dit alles heeft er toe meege werkt, dat de jongeren zich uit zichzelf bij de stichting aansloten. Jongens en meisjes, mannen en vrou wen van kantoren en fabrieken, van wa renhuizen en kleine winkeltjes. De atelier meisjes. de fietsjongens, de automonteurs en de kantoorbedienden. Maar ook de privé-secretaressen en de huisvrouwen, de boekhouders en de chauffeurs. Allen, die zelf voelden dat zij aan hun onderwijs van de lagere school in de toekomst niet genoeg zouden hebben of alleen maar meer wilden weten omd'at hun familie leden, vrienden en vriendinnen over on derwerpen spraken, waar zij nog nooit in hun leven van gehoord hadden. Het was de leden van de stichting „Jong HaarlemVooruit!" gebleken dat de cursussen aan bijvoorbeeld de Volksuni versiteit te moeilijk waren voor de jonge lui, die slechts een lagere schoolopleiding hadden genoten en daarom heeft men de lessen aangepast aan het ontwikkelings peil van deze jonge mensen. En er bleek wel terdege animo voor een dergelijke on derwijsinstelling te zijn. Zo groot was de toeloop na de oorlog, dat men een leef tijdslimiet heeft moeten bepalen, die tot grote teleurstelling van vele ouderen bij de dertig jaar ligt. Eén avond per week De lessen wordeij tegenwoordig geveven in de Th. M. Ketelaarschool aan de Park laan en elfhonderd cursisten stappen daar iedere week één keer naar toe om hun cursus te volgen. Zij hebben daarbij kun nen kiezen uit dertig onderwerpen, die vrijwel alle verband houden met de uit breiding van de algemene ontwikkeling: moderne talen, radiotechniek, costuumte kenen, wiskunde, machineschrijven, E. H. B. Oenfin noemt u maar op. De jongens en meisjes krijgen in deze winter cursus, wanneer zij één cursus volgen, an derhalf uur les per week gedurende zes maanden. Zij betalen daarvoor een bedrag van vijf gulden en eventueel kan men daarvan nog vrijstelling verkrijgen. De boeken worden in bruikleen afgestaan en indien de leerlingen dit studiemateriaal zelf willen bezitten dan bestaat de moge lijkheid, dat zij het tegen de inkoopsprijs kunnen aanschaffen. Docenten De docenten (36 in totaal) krijgen voor hun werk een bijzonder kleine vergoeding: een rijksdaalder per lesuur, maar boven dien zijn zij 's avonds thuis nog uren be zig met correctiewerk. Daartegenover staat echter, dat zij nooit straf behoeven uit te delen en ook het begrip „orde houden" komt bij deze lessen niet te pas, want leer lingen die hun best niet doen blijven een voudig weg, zij worden immers door niets en niemand gedwongen om te komen. En dit maakt het lesgeven voor de docenten niet al te moeilijk, voor de dames Buur man en Moerbeek en voor de heren Co- hen, Reiber, Van Lier, dï. Brouweren noemt u maar op, al die idealisten, die avond aan avond in de weer zijn om hun pupillen de nodige kennis bij te brengen. Leerlingen En de jongens en meisjes waarderen dit. Zij komen trouw, maken hun huiswerk en letten op tijdens de lessen. En vooral dit laatste is niet bepaald altijd even gemak kelijk, want wanneer je de hele lange dag bij een dreunende machine hebt gestaan of van acht tot vijf geld hebt zitten tellen, dan wil je ook wel eens iets anders doen dan opletten tijdens de lessen. Al die An nies en Henken, Greetjes en Wimmen denken er echter anders over. De zestien jarige Jaap bijvoorbeeld leeft zich des avonds na zijn werktijd als kantoorbe diende, uit bij het tekenen, en Corry (20 jaar), die overdag in een groentewinkel staat, steekt na afloop van de les in een De heer L. J. Munnik, secretaris van de stichting „Jong Haarlemvooruit!", heeft weinig tijd voor het bouwen van luchtkastelen. Na zijn dagtaak op de Teylerschool gaat hij elke avond naar zijn ,,Jong Haarlem" en dikwijls schiet er door zijn werk een groot gedeelte van zijn nachtrust bij in. Een enkel keertje laat hij zich echter meevoeren door zijn overpeinzingen en dan praat hij over de verre toekomst, wanneer er misschien voor de avond cursisten een eigen gebouw zal zijn, met voldoende lokalen en een overvloed aan leermiddelen. Maar dan schudt hij zijn hoofd en geeft, toe dat het allemaal veel te duur zou worden. Dan schikt hij zich weer in zijn „lot" en dan praat hij niet meer over het feit, dat er honderden cursisten wachten op een lokaal, dat de lessen in het machineschrijven aan de Leidse Vaart moeten worden gehou den en dat zijn rhythmische dansgroep in een zaaltje in de Wilhelminastraat oefent. „Want", zegt hij, „zo'n gebouw kost wel twee ton. Hoewel het best mooi zou zijn. Dan konden we weer filmavonden geven en dan konden we weer enfin, dan zal alles nog beter worden". der moderne talen met een geroutineerd gebaar het potlood achter haar oor, maar zij allen juichen het werk van de stich ting „Jong Haarlem.... Vooruit!" toe en dat deze onderwijsinstelling in Haarlem in een behoefte voorziet wordt zonder meer duidelijk wanneer de heer Munnik vertelt dat er op enkele grote fabrieken in de Spaarnestad nog meisjes en jongens werken, die vrijwel analphabeet zijn De heer J. L. Munnik rechtsen de heer De Brouwer, tekenleraar (links), kijken met belangstelling naar het werk van enkele leerlingen van de tekencursus. ADVERTENTIE MOTECHTHEID blijft, óók na herhaald wasse en chemisch reinigen ONDERTROUWD: 8 Jan., M. J. Felix en A. M. Heeremans. BEVALLEN van een zoon: 6 Jan., M. E. van de Graaf—Lodewijk; 7 Jan., J. Th. AdamseHoogenstein; 8 Jan., A. Ouwerkerk Vermeer. BEVALLEN van een dochter: 6 Jan., J. VersfeldBoesberg; M. J. PietersKamp- huijs; 7 Jan., A. M. Stolwijk—van Heese; G. H. PostWinands; G. II. Schuringvan der Werff; D. F. E. JansoniusJoustra; 8 Jan., A. W. Toor—Pannebakker. De Middelbare scholieren uit Haarlem en omgeving weten de weg naar de gemeen telijke Concertzaal wel te vinden wanneer het gaat om het bijwonen van uitvoeringen die door het Noordhollands Philharmonisch Orkest voor de jeugd gegeven worden. Het derde concert in de reeks voor dit seizoen moest gisteren weer twee keer gegeven worden, in de namiddag en des avonds. De dirigent Marinus Adam had een programma samengesteld van mooie, aantrekkelijke muziek. Dat was van be lang, want de jeugd met haar critische in stelling, eist terecht het volle pond. En dit geldt niet alleen de programmakeuze, maar ook de uitvoering van de muziek. Als gewoonlijk liet Marinus Adam een bespreking aan de vertolking van elke compositie voorafgaan. Zo hoorden de tal rijke jongeren dat de Balletsuite van Jean Philippe Rameau niet in de opgegeven samenstelling door de componist was ge vormd. maar dat dit het werk was van Felix Josef Mottl (1856—1911). Deze be roemde dirigent-arrangeur koos uit opera's van Rameau (onder andere uit „Hippolyte et Aricie" en uit „Platée) fragmenten, die hij opnieuw orchestreerde. Wij hebben bij de uitvoering gehoord hoe hij dit met smaak gedaan heeft, al nam hij instrumen ten, zoals klarinet, die Rameau zelf niet heeft toegepast. Door het veelvuldig ge bruiken van de klank van hobo en strij kers werd Mottl's bewerking toch niet een al te revolutionnaire ingreep, maar bleef een belangrijk bestanddeel van de oor spronkelijke barokklank bewaard. Dit was dan muziek, die men als klank en als vorm kon ondergaan. Bij de uitvoering van de „Danse maca bre" van Saint-Saëns echter konden we onze fantasie laten werken, wat ook in de bedoeling lag van de componist. Marinus Adam zag in het werk een spottend humo- ristisch-muzikale uitbeelding van een grie zelig tafereel. Maar er is evenveel voor te zeggen in deze „Danse Macabre" een voor stelling te zien van een navrant droom beeld, dat met zijn luguber-sarcasme en zijn weemoed meer is dan alleen maar een „spoken-realiteit". Het gedicht van Henri Cazalis, naar aanleiding waarvan de doden dans gecomponeerd werd. geeft alle reden tot deze laatste opvatting. In overeenstemming met zijn visie op het werk vermeed Marinus Adam felle, dramatische accenten bi.i de uitvoering. Zijn slagvaardige directie hield de „Danse Macabre" in het goede spoor, waardoor we weer eens konden horen hoe meester lijk Saint-Saëns de componeerkunst be heerste en hoe voortreffelijk hij kon in strumenteren. Jan Hesmerg, die als vede lende Dood de rammelende geraamten ten dans opriep,, werd terecht door Marinus Adam in het succes van de uitvoering be trokken. het succes van de uitvoering betrokken. De muziek uit het ballet „El sombrero de tres picos (De driekante steek) van Manuel de Falla, waarmede het concert werd beëindigd, verdreef de sombere ge dachten. Want in deze door en door Spaan se muziek bruist het leven met zijn rhyth- miek, zijn kracht en zijn juichende vreugde. En dat was natuurlijk „koren op de molen" van de talrijke jongens en meisjes, die de Concertzaal bevolkten en die dit Spaanse vuurwerk bijzonder wisten te waarderen. P. ZWAANSWIJK. ADVERTENTIE op alle gebied. Grote Houtstraat 63 Tel. 10305 Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 1 Februari benoemd tot burgemeester van de gemeente Poortugaal de heer A. D. van Dijk, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der ge meente Oude Tonge. De heer Van Dijk, die 52 jaar is, is sinds 1 Mei 1947 burgemeester van Oude Tonge. Hij is lid van de Partij van de Arbeid. Voor die Haarlemmers, die enigszins door het adoptiewerk met Oude Tonge be kend zijn, komt deze benoeming niet on verwacht. Er is namelijk sinds lang sprake van een samenvoeging van de gemeenten Oude Tonge, den Bommel en Ooltgens- plaat, zodat twee burgemeesters overge plaatst moeten worden. De 52-jarige bur gemeester Van Dijk gaat nu naar de ge meente Poortugaal, die niet onbelangrijk is, mede door de aanwezigheid van het grote krankzinnigengesticht „Maasoord". Burgemeester Van Dijk werd na de be vrijding in Oude Tonge benoemd. Hij is een man van eenvoudige afkomst, die zich door zelfstudie omhoog heeft gewerkt. Voor de oorlog was hij in het verzekerings vak en ook was hij gewestelijk secretaris en propagandist van de S.D.A.P. Hij heeft in de enkele jaren dat hij in Oude Tonge werkzaam is geweest heel wat tot stand gebracht, want de situatie van het dorp was toen verre van florissant. Electriciteit was er nog onbekend en na de inundatie van Flakkee door de Duitsers werd de sluis in de haven van Oude Tonge niet hersteld. Daardoor liep twee keer per dag bij hoog water een deel van het dorp onder. Tegen veel verzet van rijk en gemeente in, die het project te duur vonden, heeft het doorzettingsvermogen van burgemees ter Van Dijk gemaakt, dat er een nieuwe sluis werd gebouwd. Ook had hij oog voor de culturele be hoeften van zijn gemeente en gaf hij de stoot tot de tot standkoming van een ver enigingsgebouw. Na de ramp, die zoals men weet de dood van driehonderd van zijn gemeentenaren ten gevolge had, verbleef hij weken lang moederziel alleen in het overstroomde dorp, van waar hij zo goed en zo kwaad het ging de hulpverlening organiseerde. De gebeurtenissen in Februari 1953 heb ben hem bijzonder aangegrepen. Hij was geen man die veel van anderen durfde vragen en hij toonde zich altijd uiterst er kentelijk voor de hulp welke hem werd geboden, inzonderheid voor die uit Haar lem. Hij stond in Oude Tonge op een moei lijke en in zekere zin ook eenzame post en velen zullen het hem gunnen, dat hij nu een gemeente krijgt, waar hij het, naar het zich laat aanzien, wat gemakkelijker zal krijgc*». De muziekshow welke het Centrumcomité „Koninginnedag" op 30 April hoopt te hou den, belooft een groot succes te worden. Niet minder dan twaalf harmonie- en fanfare-orkesten hebben voor deze gebeur tenis ingeschreven, waarvan twaalf van buiten de stad. Elk der corpsen zal deelnemen aan een marswedstrijd en aan een competitie op de Grote Markt; na het optreden in de mu ziektent volgt nog een korte rondgang door de binnenstad. Een jury zal de deelnemers beoordelen op marsdiscipline, muzikale prestaties en bijkomende attracties als uniformering en showprestaties. De vijftien ensembles, die Haarlem op 30 April volop muziek zullen brengen, zijn: Christelijke Muziekvereniging „Delfzijls Havenkapel", de Leeuwarder schutterij- muziek, het stedelijk muziekcorps van Bolsward, het orkest van Brocades en Stheeman uit Meppel, de Koninklijke Al melose Harmonie, de Enschedése Schutte- rijmuziek, „Crescendo" uit Zutfen, het Harmonie-orkest der Nederlandse Spoor wegen uit Utrecht, de Amsterdamse Tram harmonie, „Excelsior" uit Boskoop, Van Harens Harmonie uit Waalwijk, „Het vlie gend wiel" uit Eindhoven, de Bornse or kestvereniging „Sint Stefanus" en de Haar lemse gezelschappen: Politiekapel, „Arti et Religione" en „Apollo". De laatste twee zullen 's avonds op de Grote Markt spe len. De wedstrijd, die geopend wordt met een mars van het Station naar de Markt, begint reeds 's morgens om tien uur. Uiteraard stelt de aan- en afvoer hoge eisen aan de organisatoren. De overige door het Centrumcomité „Koninginnedag" aan te bieden feestelijk heden bestaan in principe uit zo vertrouw de en geliefde onderdelen als het kinder zangconcours en de zeepkistenrace op Be vrijdingsdag. Het laatste programma krijgt een nog wat feestelijker tintje, omdat het dit jaar lustrum zal zijn. Uiteraard ontbreken de traditionele schouwburgvoorstellingen door „Cremer" ADVERTENTIE IKON. ERK. mm I niet, evenals de bal champêtres, zowel op 30 April als op 5 Mei. Bevrijdingscantate Hoogtepunt van de avond van de Bevrij dingsdag zal worden de grote zangmanifes tatie op de Grote Markt, waar Jos. de Klerk de eerste uitvoering van zijn Bevrij- dingscantatc zal dirigeren, evenals zijn cy clus „Zo zong de gouden eeuw". Hierover is reeds contact opgenomen met de Federatie van Haarlemse Zang- en Mu ziekverenigingen, met het Noordhollands Philharmonisch Orkest en het Toonkunst orkest. Een gedeelte van de Bevrijdingscantate (voor kinderkoren) zal reeds tijdens de herdenkingsdienst in de Grote Kerk op 4 Mei worden uitgevoerd. Zijn de geldmiddelen van het Centrum- Comité „Koninginnedag" toereikend dat hangt maar van de verpachting van de kermis af dan zullen eveneens plannen voor enkele variété-voorstellingen in het Kenaupark en de opvoering van een ope rette door een gezelschap uit Valkenburg eveneens tot de mogelijkheden behoren. Daarover bestaat echter nog geen zeker heid. ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Wilhelminastraat 47 Tel. 1S441 Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. Firma C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, telefoon 12495. Schoterbos-apotheek, Rijksstraatweg 19. telefoon 25711. Nolf's apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174. Wegens ziekte van enkele spelers is het Nederlandse badmintonteam, dat Zondag 10 Januari in Bonn tegen Duitsland speelt, gewijzigd. De samenstelling is thans: Heren: Loo (Dropshot, Den Haag), Ver hoef (Duinwijck, Haarlem), Bolleman (Duin- v/ijck, Haarlem) en Bosman (Smash, Den ilaag). Dames: mevr. Koch (Smash, Den Haag) en mevr. Boelens iDropshot, Den Haag). Acht Januairi is voor „Geloof en Weten schap" de belangrij ke datum die ieder jaar herinnert aan de dag, waarop deze vereniging gesticht werd en ditkeer bo vendien het feit te herdenken gaf, dat vijfentwintig jaar geleden mevrouw Th. Vorstman-Coelen als secretaresse in het bestuur trad, een functie die later nog gevolgd werd door die van penningmees ters. Er was dus aanleiding te over om de jongste bij eenkomst van G. en W. in de Stads schouwburg een extra feestelijk .karakter te geven. Deze begon met een piano-recital van Willem Andries- ■sen, welk concert kon gelden a.l® een besluit van de paeda- gagisehe avonden, welke hij dit seizoen voor G. en W. gege ven heeft. De concertgever liet zijn tal rijk gehoor genieten van een doorleefde interpretatie van Beethovens „Mond- scheinsonate" om het daarna te vergasten op de tegenwoordig nog zelden gespeelde „Davidsbiindilertanze" van Schumann, die enerzijds iets bijzonders betekenen in de evolutie van de techniek van het klavier- spel en anderzijds met nadruk de dubbel- natuur van de componist aanduiden. Men h-oort i.n deze muziek om beurten de vu rige dodenmars „F lores tan" en de tot in keer geneigde dromer „Eusebius". Een merkwaardige bijzonderheid is, dat een kort rhythmisch motief uit een compositie van Schumann's bruid, Clara Wieck, de grondslag van het werk vormt. Het is dan ook, zoals vele van Schumann's piano composities, een stuk muzikale autobiogra fie. Zelf schreef hij erover Ln een brief. „Indien ik ooit gelukkig was aan de piano, dan was het toen ik deze stukjes schreef". Het was in de dagen die zijn huwelijk met Clara vooraf gingen. Voor Willem Andriesisen is deze Schu mann een zeer dankbare opgave. Ik geloof dat er weinigen onder de tegenwoordige pianiovsrtuozen te vinden zijn, d'ie de poëzie van deze muziek zo puur te vertol ken weten. Een brillante verklanking van de „Valses nobles et sentimentales" van Ravel redde het programma van romanti sche eenzijdigheid, want ten slotte kreeg men nog Chopin te horen: een Nocturne, een Mazurka en de Ballade in g. Dit laat ste werk werd bijzonder levendig en krachtig vertolkt. En alsof Andriessen wilde aantonen dat ook in Chopin een „Eusebius" en een „Florestan" be lichaamd waren, speelde hij van deze componist twee toegiften: de milde wals in cis en de geweiddg dramatische Revo lutie-étude, opus 10 no. 12. Bloemrijke hulde En toen begon het gedenkwaardig hul debetoon aan de jubilaresse van dieze dag. Mevrouw Vorstman werd figuurlijk en letterlijk royaal in de bloemetjes gezet. Er werden veel geestige en hartelijke woorden gesproken, die de lof en de waar dering vertolkten voor het veelomvatten de werk dat zij voor de vereniging verzet heeft, met de volledige inzet van haar persoon lijikheid. Eerst sprak die voorzitter van het huldigingscomité, de heer H. W. U. van Run, die onder meer het doorzet tingsvermogen, de vindingrijkheid en de onbaatzuchtigheid van mevrouw Vorst man prees en haar, vergezeld van een al bum met de namen der intekenaren, een geschenk onder couvert overhandigde, te besteden naar eigen keuze. Tweedie spreker was dir. B. M. J. Delf- gaauw, die de jubilaresse, namens het be stuur, een boek over de Schilders der Re naissance aanbood. De directeur van de Stadsschouwburg, de heer H. Deiruum, sprak over zijn goede relaties met G. en W. en verklaarde deze avond de gastheer te willen zijn bij het besluit van dit jubi leum in de foyer. In zijn kwaliteit als voorzitter van het bestuur, richtte ook mr. F. Vorstman het woord tot zijn echtge note, een woord dat te treffender was, vermits hij, meer dan wie anders, weten kan wat de jubilaresse aan werk voor deze vereniging verzet heeft. Tenslotte betuigde mevrouw Vorstman haar hartelijke dank aan allen die haar deze onvergetelijke hulde bezorgden.. Na dat nog enige telegrammen waren voor gelezen werd door talloos velen gebruik gemaakt van de gelegenheid mevrouw Vorstman de ha.nd te drukken. JOS. DE KLERK Zondag 10 Januari zal in de parochie Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart aan het Valkenburgerplein het koperen priester feest van kapelaan C. Bakker worden ge vierd. Deze herdenking moest wegens ziekte van de jubilaris enige weken wor den uitgesteld. Kapelaan Bakker geniet in de betrekkelijk korte tijd, dat hij in Heem stede werkzaam is een grote populariteit, in het bijzonder onder de sportieve jonge lui, die met hem als geestelijk adviseur van H.B.C. een geregeld contact onderhouden. De kerkelijke viering geschiedt met een plechtige Hoogmis om kwart voor tien, waarna des middags om half vijf nog een plechtig Danklof zal worden opgedragen. Verder is er in het parochiehuis „Anno Santo" aan de Achterweg om twee uur receptie voor organisaties en verenigingen, waarna van drie tot vier de overige pa rochianen in de gelegenheid worden ge steld de jubilerende kapelaan geluk te wensen. Tenslotte zal de herdenking van dit ju bileum Woensdag 13 Januari worden be sloten met een feestavond in het Minerva- theater, welke door de verschillende orga nisaties, zoals onder meer de K.A.B., H.B.C., de Verkenners en Katholieke Actie wordt aangeboden/Hierbij zal uiteraard door di verse sprekers het woord worden gevoerd en de verzorging van het speciale feestpro gramma zal geheel door eigen leden ge schieden. De heer H: W. M. van Run, voorzint- van het huldigingscomité, overhandigt d; jubilerende secretaris-penningmeester „Geloof en Wetenschap" het feestgesch in enveloppe. Op Vrijdag 15 Januari is het veertig jaa: geleden dat de heer Aalbert Kok als vijf tienjarige jongen in dienst trad ten kan tore der registratie en domeinen in Culem- borg. Hij kreeg toen de titel van geagre- eerd klerk. De heer Kok bleef echter nie: lang in deze plaats maar werd op 15 Au- gustus 1918 overgeplaatst naar Zalt- bommel. In deze plaats biet! hij langer en in 192' werd hij aldaar be noemd tot rijksklerï der registratie en do meinen en van 1 De cember 1921 af was hij adjunct-commiei bij deze zelfde over heidsinstelling. Me: ingang van 193j5 were hij als zodanig over geplaatst naar de in spectie der domei nen in Haarlem, waar hij op 1 Octo ber bevordlerd werd tot oommies-titulai; en precies een jaar later tot commies. De huldiging van de jubilaris zal op 15 Januari plaats vinden om half elf ter inspectie der domeinen, Staten Bolwerk 14. Ongetwijfeld zullen daarbij vele beken den de heer Kok met deze voor hem zo heuglijke dag geluk wensen en ook uit de omstreken van Haarlem zal hij vele felici taties -ontvangen, want, vooral gedurende de laatste jaren heeft hij zich bezig gehou den met verpachtingen in Kennemerlanö en de Haarlemmermeer. ADVERTENTIE Onderzoek naar wijzigingen De directeur van de N.Z.H. heeft gister avond met het wijkcomité een bespreking gevoerd over mogelijke veranderingen in de routes van de buslijnen ten Noorden van de Jan Gij zenvaart. Onmiddellijke aanleiding daartoe vorm de een verzoek van het hoofd van de Elout van Soeterwoudeschool aan het Jephta- plein, welke hinder ondervindt van de par kerende bussen aan het eindpunt van lijn 5. Voorts was er een verzoek van 176 be woners van de Vergierdeweg en omgeving, die opnieuw verzochten een buslijn over de Vergierdeweg te leggen. Het wijkcomité heeft de suggestie gedaan lijn 5 op de heenweg door te trekken naar de Vondelweg en terug tot de Muiderslot- weg over de Vergierdeweg te laten rijden. De directie van de N.Z.H. voelt daar nog niet veel voor en geeft de voorkeur aan een terugnemen van het eindpunt naar de Eksterstraat. Zij wil voorts afwachten hoe de vervoersbehoefte beïnvloed zal worden door de nieuwbouw van Patrimonium en St. Bavo-Noord aan de Rijksstraatweg. Beide partijen hebben besloten de zaak nog eens te bestuderen. De heer J. G. A. Terpoorten, administratief ambtenaar A. eerste klasse, werkzaam bij het Gemeentelijk Energiebedrijf, hoopt zijn zil veren jubileum in dienst der gemeente te vieren. De aanstaande jubilaris die op 4 April 191! te Haarlem geboren is, kwam op 21 Januari 1929 in dienst der gemeente op arbeidscon tract. 4 April 1929 werd hij adjunct-klerk in tijdelijke dienst bij het electriciteitsbedrijf, op 1 Januari 1930 kwam hij in vaste dienst, op 1 Maart 1935 werd hij klerk, op 1 Maart 1942 adjunct-commies, op 1 Februari 1949 (bij de fusie van het Gas- en het Electriciteits bedrijf tot Eneregiebedrijf) tot administratief ambtenaar tweede klasse en op 1 Januari 1951 tot administartief ambtenaar A eerste klasse. Mej. M. L. van Eyndhoven slaagde te Amsterdam voor het examen M.O. Handen arbeid.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10