Indonesische pers neemt aan: Nederlanders steunden benden Weerbericht Maandag eerste Conferentie tussen Dulles en Zaroebin OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Arrestaties gaan voort Heliport noodzaak voor Haarlem, realisering zaak van tijd en geld Rusland en Duitsland moeten voor elkaar gevrijwaard worden i! Heliport Haarlem China wil praten in Panmoendjom Zelfs Commissariaat en militaire missie worden verdacht gemaakt Adenauer wil met Ollenhauer praten Zuid-Korea valt uit tegen UNO en V.S. Het woord is aan Koude is tijdelijk teruggedrongen 68e JAARGANG No 154 ZATERDAG 9 JANUARI 1954 298e JAARGANG No 2 Rede van Dulles Burgemeester Cremers: Terrein bij Schalkwijkerweg ideaal Exploitatie in toekomst rendabel Weerrapport Westelijk standpunt voor Berlijn Stilte voor de storm in Indochina Vakvereniging wil terug gave van grond aan BPM Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Eedactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE BURGEMESTER VAN HAARLEM heeft Vrijdag samen met de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken zijn voorgenomen bezoek aan d'e directie van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena te Brussel gebracht, om toekom stige uitbreiding van het helicopter- luchtnet ten voordele van Haarlem te be pleiten. En van Zandvoort, moet daar met een aan toegevoegd worden, want zoals wij gemeld hebben is Zandvoorts burge meester in Augustus reeds met de direc teur van „Touring Zandvoort" naar Brussel geweest om daar dergelijke be sprekingen te voeren. En de beide initia tiefnemers juichen eikaars pogingen toe en willen gaarne tezamen en in vereniging handelen, hetgeen duidt op een gemeen telijke samenwerking zoals men die op ve lerlei gebied zou willen zien, maar die he laas in velerlei geval in ons land ont breekt. Misschien zal de ontwikkeling van de helicopter hoger gedachtenvlucht en breder blik ten deze helpen ontwikkelen. Burgemeester Cremers en voorzitter Ch. E. Visser van de Kamer van Koophandel hebben aan hun expeditie meteen de wer kelijkheid verbonden en het tweede deel van de reis. van Rotterdam naar Brussel, per hef sch roef vldegtu ig volbracht. Dit deed hen ervaren dat de helicopter niet zo lawaaiig was als zij verwacht hadden maar toch wel dusdanig, dat landen in de be bouwde kom van Haarlem bij de huidige stand der helicopter-techniek nog niet als de goede oplossing wordt gezien. Een ter rein ten Zuidoosten van de stad zou ver kieselijk kunnen blijken. Dat kan wellicht op afzienbare termijn veranderen; er wordt in verscheidene landen zo naarstig aan de ontwikkeling van het hefschroef- vliegtuig gewerkt, dat niet alleen ben aan zien van snelheid en vervoerscapaciteit verbeteringen te wachten zijn. Op die twee punten vordert men blijkbaar al snel: er is reeds do „twee-rotorige" Sikorsky die meer personen vervoert dan het zevental, dat de Sabena in haar huidige toestellen meeneemt en de Engelse „Bristol" neemt er dertien mee. Of het apparaat dat de Duitse vliegtuigbouwer Focke zegt te zul len construeren, dat een snelheid van 500 K.M. per uur zal moeten ontwikkelen en een combinatie van een gewoon vliegtuig en een helicopter zal zijn, eenmaal voor korte luchtlijnen in Nederland en België in aanmerking zal komen lijkt minder waarschijnlijk. De Duitser heeft zijn ont werp gemaakt in opdracht van het minis terie van Luchtvaart in Brazilië, waar de afstanden zeer groot zijn en dus andere eisen gesteld moeten worden dan bij het locaal verkeer van Benelux. Locaal ver keer de begrippen omtrent afstanden wijzigen zich snel: Als men over tien jaar over „het locaaltje naar Brussel" spreekt zal men het hefschroefvliegtuig bedoelen dat ons, midden in de stad instappend, daar even heensuist. Hetgeen toch nog wel iets anders is dan een uur voor de opstij ging naar een vliegveld te moeten gaan. en dan wonen wij hier nog zo nabij Schip hol, maar hoe gaat het met anderen?- De Sabena heeft geen directe plannen tot uitbreiding van haar bestaande heli- copter-diensten, die zij als aanvoer van haar grote luchtlijnen beschouwt, maar als men subsidiëren wil valt er wel met haar te praten. De kosten, de rentabiliteit vor men het probleem. Wij zien met belang stelling de voorstellen tegemoet, die uit burgemeester Cremers' en burgemeester Van Fenema's initiatieven zullen voortko men. Wie dit ziet als „een opgeschroefde gedachte", om deze voor de hand liggen de beeldspraak maar meteen te noemer, en hem de wind uit de zeilen te nemen, heeft van het tempo der ontwikkeling te weinig begrepen. Men moet, om een dit blad dierbare term te bezigen, erbij zijn. Tijdig erbij. De beide burgemeesters heb ben getoond dit in te zien en daar verdie nen zij alle waardering voor. R. P. HONGKONG (Reuter). De Chinese eerste minister, Tsjoe en-Lai, lieeft van daag voorgesteld de voorbereidende be sprekingen te Panmoendjom over de voor genomen politieke conferentie over Korea onmiddellijk te hervatten. Hij deed dit in een verklaring, die door radio-Peking is uitgezonden. De besprekingen zijn door de vertegen woordiger van de UNO, Arthur Dean afge broken omdat de Noordelijken een be sehuldiging van trouweloosheid aan het adres van Amerika, niet willen herroepen. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri- I kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld dat minister Foster i Dulles Dinsdagavond te New York de „raad j voor buitenlandse aangelegenheden" zal toespreken. Een woordvoerder van het ministerie zeide, dat het een belangrijke rede zal zijn, die door radio en televisie zal worden uit gezonden. DJAKARTA (Aneta) Wederom zijn in Bandoeng twee Nederlanders gearres teerd aldus meldt de correspondent van Aneta uit Bandoeng. Het waren de 32- jarige B. M. Pattiwael en de 28-jarige P. H. Vicrsma. Zij zijn Donderdag door de recherche van Bandoeng gearresteerd. Ook ten aanzien van de redenen, die tot deze aanhouding hebben geleid, kon men geen inlichtingen verstrekken. Volgens het persbureau Antara bestaat er de mogelijkheid „dat massa-arrestaties van Nederlandse onderdanen zullen plaats vinden in geheel Indonesië. Tot dusver zijn ongeveer twintig Nederlanders ge arresteerd in Bandoeng, Djakarta, Soera- baja en "Medan onder beschuldiging van in contact te staan met terroristische groe peringen die hoofdzakelijk in West-Java opereren". Antara, dat evenals verschei dene Indonesische persorganen deze reden voor de arrestatie opgeeft, voegt er aan toe, dat hieromtrent officieel niets bekend is gemaakt. De politie in Bandoeng zou informeel hebben bevestigd dat „een deel van de arrestaties vermoedelijk verband houdt met illegale activiteit", zo wist Aneta te berichten. Onze correspondent in Djakarta meldt: Zes dagen nadat de eerste arrestaties van Nederlanders in Bandoeng hebben plaats gevonden, zijn nog steeds van de Indonesi sche autoriteiten geen inlichtingen te krij gen omtrent de beweegredenen, welke daartoe hebben geleid. De justitie-autori- teiten in Djakarta stellen zich op het standpunt, dat hangende het onderzoek geen inlichtingen kunnen worden ver strekt, zulks om de belangen van de be trokkenen niet te schaden. Inmiddels doen echter vele geruchten de ronde, terwijl de wijze, waarop een deel der Indonesische pers de kwestie be spreekt, de indruk wekt van een nieuw politiek offensief, niet alleen tegen Neder land, doch ook tegen het Westelijk blok in het algemeen. Zes dagen nadat de eerste arrestaties van Nederlanders in Bandoeng hebben plaats gevonden, zijn nog steeds van de Indonesi sche autoriteiten geen inlichtingen te krij gen omtrent de beweegredenen, welke daartoe hebben geleid. De justitie-autori- teiten in Djakarta stellen zich op het stand punt, dat hangende het onderzoek geen in lichtingen kunnen worden verstrekt, zulks om de belangen van de betrokkenen niet te schaden. Inmiddels doen echter vele geruchten de ronde, terwijl de wijze, waarop eeii deel der Indonesische pers de kwestie bespreekt, de indruk wekt van een nieuw politiek offensief, niet alleen tegen Nederland, doch ook tegen het Westelijk blok in het alge meen. Aanvankelijk was de gedachte gewekt, dat de arrestaties in verband stonden met een vergadering in Bandoeng, van de al daar gevestigde „Commissie tot behartiging van de belangen van Nederlanders in In donesië", aangezien enige gearresteerden van die commissie deel uitmaken. Op de genoemde vergadering was overigens wel zeer scherpe critiek uitgeoefend op de Ne derlandse regering wegens de onvoldoende steun, aan behoeftige Nederlanders, maai de Indonesische overheid was buiten het geding gebleven. De mogelijkheid werd echter niet uitgesloten geacht, dat de arrestaties waren verricht op grond van het verwekken van onrust onder een be paalde bevolkingsgroep. „Kapitein Smit" Later werd gemeld dat de gearresteerden in verbinding hadden gestaan met de Darul Islam-benden in West-Java, onder meer met kapitein Bos, die na de Westerling affaire in West-Java opereert. Enige grond hiervoor leek te bestaan in het gerucht dat Bos enige weken geleden met zekere De Mey in Bogor was gesignaleerd en onder de arrestanten bevindt zich een De Mey van Gerwen. Een bericht dat kapitein Bos eveneens zou zijn aangehouden, werd niet bevestigd, hoewel het hardnekkig de ronde bleef doen. Vermoedelijk wordt een zekere Smith, die tot de gearresteerden behoort, verward met Smit, een naam, waarmee Bos, die in werkelijkheid Van Kleef zou heten, zich eveneens tooit. Bij het ontbreken van officiële inlichtin gen tiert het gerucht natuurlijk welig. Het wildste gerucht was wel, dat een aantal vooraanstaande Nederlandse leiders van banken en bedrijven zou zijn gearresteerd wegens het verlenen van f'nanciële steun aan subversieve acties, doch bij het Hoge Commissariaat en de betreffende onder nemingen was van dergelijke arrestaties niets bekend. De kwestie wordt in links- gerichte bladen en in de bladen, die tot de huidige regeringspartijen moeten worden gerekend, zeer uitvoerig behandeld en daarbij gaat het „van dik hout zaagt men planken". Na het geschil roiid de land macht vormt dit thans het hoofdthema in deze bladen en wel op een wijze, die een justitieel autoriteit aanleiding gaf tot de opmerking: „Sensatie." „Complot" De communistische „Sin Po" spreekt van een Nederlands complot om met behulp van sterk bewapende benden de republiek Indonesië te vernietigen. „Merdeka" be trekt de inmiddels vertrokken Nederlandse militaire missie, aan welke door de Indo nesiërs zoveel lof is toegezwaiid, in de kwestie door te beweren dat de arrestatie van „kapitein Smith" mogelijk was gewor den door het gebrek aan coördinatie in zijn organisatie, zulks als gevolg van het ver trek van de missie. „Merdeka" beweert voorts dat de benden zouden worden bevoorraad via de kust plaatsen van Zuid-Java. en het blad sugge reert dat Nederland, Engeland of andere landen van het Westelijk blok hierbij be trokken zijn, omdat zij een verdeeld Indo nesië wensen, indien dit land niet hun zijde kiest. Een gerucht, dat Smith gebruik zou hebben gemaakt van een auto met een' nummerplaat vanhet Nederlandse Hoge Commissariaat, geeft het dagblad „Berita Indonesia" aanleiding tot het uitspreken van de hoop, dat de Indonesische regering niet zal schromen de Nederlandse Hoge Commissaris uit te wijzen conform de uit wijzing van de Turkse ambassadeur uit Egypte. Hoewel van officiële zijde een vol komen stilzwijgen wordt bewaard, kan wel een zekere tendens van gereserveerdheid worden waargenomen ten opzichte van de berichten en gevolgtrekkingen, die totdus- ver niet op feiten berusten en geheel voor rekening van desbetreffende berichtgevers komen. Hoge Commissaris terug De Nederlandse Hoge Commissaris in Indonesië, mr. W. F. L. graaf van ByJandt en gravin van Bylandt zijn Donderdagmid dag op het vliegveld Kemajoran in Indo nesië teruggekeerd. Zij werden verwel komd door de staf van het Hoge Commis sariaat en de chef-protocol van het mini sterie van Buitenlandse Zaken te Djakarta Op de terugreis uit Nederland vertoefde de Hoge Commissaris enkele dagen te Singa- poer. BONN (DAP). Bondskanselier dr Adenauer heeft de leider der West-Duitse socialistische oppositiepartij Ollenhauer schriftelijk uitgenodigd hem Maandagoch tend te ontmoeten voor een bespreking van de komende viermogendheden-conferentie te Berlijn. Men meent, dat Ollenhauer de uitnodi ging van Adenauer zal aanvaarden. Aan deze uitnodiging is, als gemeld, een scherpe meningsuitwisseling lussen Chris ten-democraten (regeringspartij) en socia listen vooraf gegaan over Adenauers wens om de West-Duitse Bondsdag nog voor de bijeenkomst te Berlijn te doen beraadsla gen over de wijze van uitvoering van het EVG-verdrag, wanneer dit eenmaal van kracht is geworden. Zo zou onder meer worden gesproken over een vraagstuk als de recrutering voor een West-Duits contin- j gent van het in te stellen Europese leger. De socialistische persdienst heeft de bondskanselier verweten de conferentie te Berlijn te willen „saboteren". Adenauer heeft krachtig tegen deze aan rijging geprotesteerd en op zijn wens heeft de West-Duitse socialistische partijleider Ollenhauer verklaard het met de gewraak te uitdrukking niet eens te zijn. SEOEL. (United Press). In een in Seoel uitgegeven verklaring beweert Zuid- Korea dat de UNO bezig is de strijd tegen het communisme te verliezen en worden de Verenigde Staten er van beschuldigd Ja pan gereed te maken voor een „nieuw Pearl Harbor". Indien Korea door zijn vrienden ver kocht moet worden", zo wordt verklaard, „dan wensen wij dit te weten". De beschuldigingen zijn vervat in een publicatie van het bureau voor de open bare voorlichting. Zowel de bevolking als de regering van de republiek Korea zijn zeer teleurgesteld over de houding van hun bondgenoten". Zo wordt verder in de verklaring gezegd. De Zuid-Koreaanse regering zegt dat de UNO bij haar pogingen om door onder handelingen met de Noordeliiken tot een vreedzame oplossing van de Koreaan se kwestie te komen „achter dwaallichtjes aanzit". „De UNO heeft geen overwinning in Korea behaald. Het communisme is over- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ T h o r e a u Het is nooit te laat om uw voor oordelen op te geven. (In: Walden). winnaar zowel aan het oorlogs- als aan het propagandafront. Ondanks de ene conces sie na de andere, is de UNO niet in staat de communistische instemming te verwer ven voor een zo nutteloos gebaar als de politieke conferentie". De regering noemt de houding der V. S. ten opzichte van de Koreaans-Japanse be trekkingen 'n „verschrikkelijke ontgooche ling" en beschuldigt de Verenigde Staten er van Japan voor te bereiden op een nieuw militair avontuur in Azië. „Korea heeft al een halve eeuw lang de Verenigde Staten gewaarschuwd tegen Japan. Maar zelfs met de kostbare ervaring der Japanse oorlogen blijven de Ameri kanen aandringen op herbewapening van Japan en effenen zij het pad voor een nieuw Pearl Harbor". „Het slaat als een paal boven water, dat in de Haarlemse uitbreidingsplannen een vliegveld ten dienste van hefschroefvlieg- tuigen zal moeten worden opgenomen. Het is een kwestie van rentabiliteit of reeds dit jaar, of over enkele jaren dit project ver wezenlijkt zal moeten worden. Dat is een kwestie van berekening, welke onder meer afhangt van het te gebruiken toesteltype, en daar ben ik op het ogenblik nog druk mee doende. Daarna zal ik de zaak in het College met de wethouders bespreken". Dit verklaarde ons burgemeester Cre mers vanmorgen in een onderhoud over de resultaten van zijn reis naar Brussel, waar hij met de directie van de Sabena gesproken heeft over de mogelijkheid het helieopternet tot Haarlem uit te breiden. De burgemeester, die vergezeld werd door de voorzitter van de Haarlemse Ka mer van Koophandel en Fabrieken, de heer Ch. E. Visser, maakte de reis van Rotterdam naar Brussel per hefschroef vliegtuig. „Het is erg comfortabel en minder la waaiig dan ik dacht", zei hij tegen de gast heren van de Belgische Luchtvaartmaat schappij. Aan de andere kant vond mr. Cremers de helicopters toch nog genoeg leven ma ken, zodat het noodzakelijk zal zijn de routes naar de toekomstige Haarlemse Heliport buiten de bebouwde kom te hou den. Over de exploitatiemogelijkheden ver telde mr. Cremers, dat de Sabena nog op haar helieopternet toelegt. Over enkele jaren zal dat waarschijnlijk bijvoorbeeld bij gebruik van de Sikorsky 1956 niet meer het geval zijn. Zonder garanties tegen eventuele verlie zen zal de Sabena zeker niet de lijn naar Haarlem doortrekken. Het gemeentebe stuur zal zich dus nog beraden over de vraag of het tot een subsidiëring van de verbinding zal moeten overgaan. Het hoeft ook niet noodzakelijk de Sabena te zijn die op Haarlem zal vliegen. De chef van de afdeling exploitatie hef- schroefvliegtuigen van de Sabena, de heer Jules Naomey, heeft meegedeeld, dat Haarlems burgemeester hem verscheidene goede plaatsen als landingsterrein voor helicopters had voorgesteld. Ideaal leek hem een terrein bij' een sportveld in het Zuidoosten van de stad, hetgeen dus wel in de buurt van de Schalkwijkerweg zal zijn gelegen. Mr. Cremers zei ons verder nog, dat hij gaarne zijn krachten voor de verwezen lijking van de helicopter-verbinding met Haarlem zal blijven inspannen in samen werking met zijn Zandvoortse ambtgenoot, die ook van grote belangstelling voor dit project heeft blijk gegeven. Een depressie heeft de koude lucht tijde lijk teruggedrongen. Aan de kust steeg daarbij de temperatuur tot +5 graden. Ach ter het depressiegebied worden echter op nieuw koude luchtmassa's, rechtstreeks af komstig uit het Poolgebied, aangevoerd. Zondagmorgen zal de koudelucht ons ge hele land overstroomd hebben, waarna opklaringen voorkomen. Een volgende rug van hoge luchtdruk breidt zich dan weer over West-Europa uit. Waarschijnlijk zullen in de nanacht de temperaturenplaatselijk reeds weer tot even onder het vriespunt dalen. De algemene luchtdrukverdeling, welke een groot hogedrukgebied vertoont ten Zuid-Westen van Ierland en een uitgebreid lagedrukgebied boven Scandinavië, waar in de atmosfeer tot op grote hoogte koud is. maakt het waarschijnlijk dat deze nieuwe depressie later in diepte toenemend over de Noordzee naar het Zuid-Oosten zal trekken. Vermoedelijk zal deze nieuwe sto ring het weer in ons land echter niet voor morgenavond kunnen beïnvloeden. (van hedenmorgen 7 uur) Zo zag het-lJselmeer er Vrijdag nog uit: de boeien vastgevroren in het ijs. Wat gisteren nog een grote ijsvlakte was zal door de dooi inmiddels al veranderd zijn in een woelige opeenstapeling van ijsschotsen, die het scheepvaartverkeer vrijwel onmogelijk maken. WASHINGTON. (United Press). Maandag zal de eerste ontmoeting plaats hebben tussen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, en de Russische ambassadeur in Washington, Georgi N. Zaroebin, ter be spreking van president Eisenhower's atoombank-plan. De ontmoeting de volgende week zal de eerste zijn in een hele serie waarin plaats, tijd en agenda zullen worden bepaald voor een grote conferentie die later zal worden gehouden tussen de Verenigde Staten, Rusland en mogelijk nog andere landen die zich bezig houden met atoom-onder zoek. Engeland verwacht uitgenodigd te wor den tot deelname aan de toekomstige be sprekingen tussen Amerika en Rusland over president Eisenhower's plan, aldus is in Londen vernomen. De Engelse regering heeft nog geen uit nodiging ontvangen om aan de voorge stelde besprekingen in Washington deel te den dat Engeland aanneemt dat het als volwaardige partij tot de besprekingen zal worden uitgenodigd zodra Amerika en Rusland de voorbereidingen hebben be ëindigd en de besprekingen het stadium van belangrijke problemen hebben bereikt. Men verwacht dat de minister van Bui tenlandse Zaken, Anthony Eden, de kwes tie zal bespreken met zijn Amerikaanse collega, John Foster Dulles, wanneer bei den in Berlijn aanwezig zullen zijn voor het bijwonen van de conferentie van de Grote Vier cp 25 Januari. Britse diploma ten zijn van mening dat de besprekingen in Berlijn een goede mogelijkheid zullen scheppen voor inleidende onderhandelin gen met de minister van Buitenlandse Za ken Molotov over president Eisenhower's voorstel. Intussen bevestigde het ministerie van Buitenlandse Zaken dat het door het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken op d'e hoogte wordt gehouden van alle stappen die worden genomen in het kader nemen. Maar gezaghebbende kringen zei- van president Eisenhower's voorstel. PARIJS (Reuter). De Franse lucht macht heeft Vrijdag haar intensieve aan vallen tegen de Vietminh-troepen, die zich voorbereiden op de tweede ronde van hun winteroffensief in Indochina, voortgezet. De gevechten te land bleven beperkt tot kleine schermutselingen. Militaire kringen te Parijs zijn evenwel van mening, dat de huidige fase „slechts een stilte voor de onvermijdelijke storm" is. De jongste berichten uit Noord-Tonkin wijzen er op, dat generaal Giap, de opper bevelhebber van de Vietminh, enkele van zijn eenheden, die de Franse basis Dien Bien Phoe aan de grens van Laos, belege ren, heeft teruggetrokken met de bedoe ling ze naar het Zuiden, in de richting van de residentie van Laos, Loeang Prabang, te laten oprukken. De juiste positie van deze eenheden is niet bekend. Rapporten van de Franse geheime dienst schatten, dat zes divisies van de Vietminh in de afgelopen drie maanden opnieuw zijn uitgerust met materieel van de Skoda- fabrieken in Tsjechoslowakije. dat via communistisch China werd aangevoerd. In welingelichte kringen te Londen werd verklaard dat de Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken vermoedelijk overeen stemming hebben bereikt voor wat betreft hun houding op de conferentie in Berlijn, meldt United Press. Men is van mening dat er geen tijd moet worden verknoeid met langdurige besprekingen over de agenda van de conferentie. De belangrijkste pun ten van bespreking moeten zijn de Duitse eenheid, het Oostenrijkse vredesverdrag en de Europese veiligheid in zijn geheel. Een bijeenkomst der Grote Vijf moet wachten op vorderingen in de oplossing van de Koreaanse kwestie. Wat de Duitse eenheid betreft, moet worden begonnen met vrije verkiezingen in geheel Duitsland, gevolgd door de vor ming van een regering voor geheel Duitsland die dan over een Duits vre desverdrag met de geallieerden moet onderhandelen. De Westelijke mogendhe den wensen geen samentrekking van de regeringen van Oost- en West-DuitSland. Het Oostenrijkse vredesverdrag moet worden gesloten onafhankelijk van de Duitse kwestie. Een veiligheidsgarantie aan Rusland zal afhankelijk zijn van de vorderingen die worden gemaakt in de besprekingen over Duitsland en Oostenrijk. Het hoofdidee zou moeten zijn Rusland en Duitsland te vrij waren van een aanval op elkaar. De grote drie zullen nogmaals verzeke ren dat zij vast blijven houden aan hun Atlantische Verdragsorganisatie dat hun defensie-inspanning voortgang moet vin den en dat de vorming van een Europese Defensie Gemeenschap moet worden ver sneld om de Duitse herbewapening binnen het kader van de Westelijke veiligheids maatregelen te bevorderen. Reuter meldt, dat volgens de te West- Berlijn gevestigde Noord-West-Duitse ra dio-omroep Vrijdagavond twintig Sovjet- Russische officieren uit Moskou op een Oost-Berlijns spoorwegstation zijn aan gekomen. Zij zullen op de komende Ber- lijnse besprekingen als tolken optreden. Over de plaats der conferentie is men nog in bespreking. Volgens berichten uit Parijse politieke kringen heeft de Sovjet-vertegenwoordiger te Berlijn, Sergei Dengin, Donderdag aan de drie Westelijke commandanten van Berlijn voorgesteld, dat de vier ministers van Buitenlandse Zaken hun conferentie zullen houden in de Sovjet-ambassade in het Oostelijk deel van de stad. Dit voor stel is voor het Westen onaanvaardbaar. Men was echter van mening, dat er een compromis zal worden bereikt. De Weste lijke mogendheden willen de conferentie in het gebouw van de voormalige geallieerde controlecommissie houden. In diplomatieke kringen gelooft men, dat Rusland wil optreden als gastheer om de indruk te handhaven, dat het het oor spronkelijke initiatief tot de conferentie heeft genomen. DJAKARTA (Aneta) Het hoofdbe- tuur van de Serikat Buruh Islam Indonesia (Vereniging van Islamietische arbeiders in Indonesië) heeft dezer dagen een resolutie aangenomen, waarin wordt aangedrongen de oliebronnen in Noord-Sumatra aan de vooroorlogse eigenaar (de B.P.M.) terug te geven, op voorwaarde, dat de wijze van overdracht tot voordeel strekt van de ar beiders, het volk en de staat weers- toestand «.5 C ra t3 M - fi w £3 SE c- Z.S Helsinki sneeuw zzo 7 -2 0,5 Oslo onbewolkt NNW 3 -2 0 Stockholm sneeuw z 8 0 3 Kopenhagen regen WZW 14 3 2 Londen geheel bew. w 3 2 0 Amsterdam geheel bew. ZZW 4 2 0,6 Brussel geen opgaaf ontvangen Parijs geen opgaaf ontvangen Bordeaux onbewolkt windstil 0 0 Grenoble sneeuw N 6 -3 0,2 Nice on bewolkt NNW 5 10 0 Warschau nevel WNW 4 -7 0,2 Berlijn nevel ZW 2 -5 0,4 München sneeuw W 2 -6 3 Frankfort nevel ZZW 6 -8 0,3 2?ürich sneeuw windstil -7 1 Genève licht bew. NO 12 -5 0,1 Locarno onbewolkt NO 5 -1 0 Wenen sneeuw WNW 8 -3 2 Innsbruck sneeuw windstil -10 0,5 Rome zwaar bew. NNO 6 3 0,4 Neerslag laatste 24 uur ,cococo*icoonr)ror»-)ootr>na3occoccoooccoooooooof»roocooo ONBESTENDIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Nu en dan opklaringen, maar ook enkele regen-, hagel- of sneeuwbuien. Temperaturen enkele graden boven het vriespunt. Maar in de nacht en och tend in het binnenland plaatselijk lichte vorst Krachtige tot matige, aan de kust tijdelijk harde wind. tussen Noord en West. 10 Januari Zon op 8.46 uur, onder 16.50 uur. Maan op 10.51 uur, onder 11 Januari Zon op 8.45 uur. onder 16.51 uur. Maan op 11.08 uur. onder 0.13 uur. Maanstanden 12 Jan. 1.22 uur: Eerste kwartier 19 Jan. 3.37 uur: Volle maan. 27 Jan. 4.28 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 10 Januari Hoog water: 7.13 en 19.32 uur. Laag water: 2.49 en 15.13 uur. Maandag 11 Januari Hoog water: 8.00 en 20.21 uur. Laag water: 3.30 en 15.55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1