Patiëntenorkest „Blaas en Haal" is trots van Larens sanatorium oosten „Bestuur van Groninger Salon hield zich niet aan afspraak" Nieuw-Zeeland! COUPON Agenda voor Haarlem Instelling van een aantal productschappen voorgesteld Twaalfhonderd brieven na radioconcert Politiejeep slipte; „De zwarte roos" achter slot en grendel Nog steeds geen licht in Klipfontein-ramp R.A.I. antwoordt op verwijt: R.A.I. kan alleen medewerken aan gemengde" tentoonstellingen Nederlandse vrouwen ontdekken 3 Onze Jaarlijkse Opruiming maréchaussée gedood Belangrijk besluit voor Groninger scheepsbouwers Heerlense brandstichter legt bekentenis af HAIRTENDORP U ziet méér in Interessantigheden Belangrijke schrede op de zveg naar p ubli ek rech telijke bedrijf so rgan is a tie Franse meteorologen dreigen met staking ZATERDAG 9 JANUARI 1954 (Van een verslaggever) AAN DE RAND VAN LAREN, in de luwte van een rij hoge vliegdennen, ligt een van onze mooiste sanatoria, Julianaoord. Ruime, zonnige paviljoens en com fortabele barakken met een prachtig uitzicht op het Gooise landschap, waar bijna driehonderd patiënten lijders aan been- en gewrichts-t.b.c. de beste ver zorging genieten, die bekwame artsen en toegewijde verpleegsters hun kunnen geven. Maar toch.Toch hangt over dit alles als over elk sanatorium de schaduw van de angst. De kwellende angst der patiënten over het eigen lot, de uitkomst van een onderzoek, de toestand „thuis". Twee, drie jaar liggen zij hier, gekweld door voortdurende onzekerheid. Twee jaar dezelfde lighal, dezelfde strenge dagindeling, dezelfde knagende twijfel. Onder zulke omstandigheden worden zelfs de mooiste omgeving, de liefderijkste verzorging, de heerlijkste dennengeur bij tijden een bezoeking. GELUKKIG ZIJN ER OGENBLIKKEN, dat men die zorgen vergeten kan, vooral met behulp van boeken, knutselwerk of an dere bezigheden. Werk is de beste remedie tegen alle kwalen, en vooral tegen het pie keren, dat de lange, lange maanden van ADVERTENTIE HOFLEVERANCIER COMPLETE WONINGINRICHTING Barteljorisstraat 13-17 HAARLEM RECTIFICATIE begint a.s. Maandag des namid dags 1 uur, en niet, zoals in onze annonces vermeld, 's morgens- 10 uur. ZATERDAG 9 JANUARI Stadsschouwburg: „In de winckel van Sinckel". ensemble Wim Sonneveld. 8 uur. Concertgebouw: Variété met radio-sterren, 8 uur. Boekenrode, Aerdenhout: Kantklos- tentoonstelling, 24 uur. Rembrandt. „Re becca", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. City: „Gele terreur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ver boden verhaal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Salomé", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. „Verboden huwelijk", 18 jaar, 23.30 uur. Minerva: „Furie van de Kongo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Woestijnratlen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Klokslag 12", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het loon van de angst", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. ZONDAG 10 JANUARI Stadsschouwburg: „In de winckel van Sinckel", ensemble Wim Sonneveld. 8 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spiritisten „Harmo- nia"; wijdingsmorgen, 10.30 uur. Rembrandt: „Rebecca". 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: „Gele terreur", 18 jaar, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Verboden verhaal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Salomé", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „De slangen kuil", 18 jaar, 11 uur. Minerva: „Furie van de Kongo", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Woestijnratten", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Klokslag 12", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het loon van de angst", 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. MAANDAG 11 JANUARI Stadsschouwburg: „In de winckel van Sinckel", ensemble Wim Sonneveld, 8 uur. Cultura: Filmavond over Zwitserland. 16 jaar. 8 u. Brinkmann: Studievereniging voor Psychical Research; spreker prof. dr. W. H. C. Tenhacff, 8 uur. Rembrandt: „Rebecca", 18 jaar, 1.45. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: „Gele terreur", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Verboden verhaal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Salomé", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The third man", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Woestijnratten", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zo jong, zo slecht?" 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „Het loon van de angst", 18 jaar, 2, 6.45 en 9.15 uur. Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. Gebouw Zang en Vriend schap, Jansstraat 74: Bijeenkomst van „De Grotere Wereld", 8 uur. zo'n kuur nog eindelozer maakt. Daarom laat men de patiënten figuurzagen, bordu ren, vlechten, houtsnijden of andere be zigheden doen, waarin zij zowel hun hand vaardigheid als hun fantasie kunnen oefe nen. De resultaten van dat werk zijn steeds weer verheugend. Morele inzinkingen en zenuwcrises, vroeger aan de orde van de dag in alle sanatoria, behoren nu tot de hoge uitzonderingen. Dank zij deze ar- beidstherapie dient het merendeel der pa tiënten thans zijn tijd uit zonder noemens waardige geestelijke storingen, waardoor ook hun lichamelijke genezing versneld wordt. TOCH WAS DR. C. P. H. TEENSTRA, directeur-geneesheer van Julianaoord, van mening, dat deze individuele „werkver schaffing" niet de ideale oplossing was. Bezigheid in groepsverband moest volgens hem nog betere resultaten hebben en daar om opperde hij in 1941 het denkbeeld, om een sanatorium-orkest op te richten. Een enquête toonde aan dat er zegge en schrijve één patiënt was die muziek kon lezen. Daardoor niet ontmoedigd, kocht dr. Tcen- stra een aantal mondharmonica's, verdeel de die over de paviljoens en gaf het con signe: „En nublazen en halen!" Een paar dagen later brak de harmo nicakoorts los, de instrumenten deden de ronde over de zalen en iedereen .was er weg van. Met een groepje van een dertig mannen en vrouwen is men toen samen gaan oefenen op populaire wijsjes en dat ging al gauw zo leuk, 'dat er een vast, or kestje uit groeide. „Blaas en Haal" werd de grote attractie van de sanatorium-ge meenschap. want wie niet meedeed, ver heugde zich toch in de afwisseling, die het muziekje bracht. Vooral in de laatste oor logsjaren, toen de radio ongenietbaar was, heeft het ensemble onder leiding van zijn vaardige eerste dirigent de Hilversummer Schipper, heel wat sombere uurtjes kun nen opvrolijken. Diezelfde heer Schipper heeft trouwens aan zijn bemoeiing met „Blaas en Haal" een beste baan te danken, want toen hij Julianaoord na een paar jaar genezen ver liet, bood de Hohner-mondharmonicafa- briek hem prompt een betrekking als pro curatiehouder van haar agentschap in Ne derland aan. HET MOEILIJKSTE PROBLEEM was altijd de vervanging van de als genezen ontslagen orkestleden, maar ondanks dat ging het steeds crescendo met de muzikale verrichtingen. Men beschikt nu over een répertoire van tientallen marsen, walsen en populaire wijsjes, een eigen „Blaas- en Haal-mars" en ook enkele ernstiger dinge tjes. Elke drie a vier weken wordt boven dien een nieuw wijsje in studie genomen, dat men meestal kiest uit de radio-uitzen dingen van Vrij en Blij, het Orkest zonder Naam en dergelijke ensembles. Daarvan bestelt Daniel Orgers, de tegenwoordige di rigent. dan een piano-partij, die hij arran geert voor de veertien melodie-blazers, de vijf tweede stern-harmonica's, de vier vi- neta's, drie bassen, drie guitaren, mando line en slagwerk, die „Blaas en Haal" tegenwoordig omvat. En dat is deze 39- jarige Numansdorpse politieagent best toe vertrouwd. want voor zijn ziekte was hij al jaren „in de muziek" en leidde hij o.m. een drietal grote koren op de Zuidhol landse eilanden. Niet zonder trots vertelt hij ons, dat twee van die koren kort na zijn opneming in Julianaoord bij gebrek aan leiding de geest gegeven hebben. „Maar als ik over een jaar of zo weel beter ben, dan hoop ik ze weer stevig op poten te kunnen zetten", zegt hij en dat helpen wij hem van harte hopen. EIND VORIG JAAR heeft „Blaas en Haal" zijn 12&-jarig bestaan gevierd met een concert voor de N.C.R.V.-microfoon, dat een geweldig succes werd. Uit alle delen van de wereld kreeg Orgers post van mensen, die geluisterd hadden, meer dan 1200 brieven uit alle landen van Eu ropa, uit IJsland, Kaapstad en Minnea- Een deel van het orkest tijdens de Za terdagse repetitie in Paviljoen 4. De slagwerker (geheel links) bedient de grote trom. terwijl de dames op de voorgrond de eerste en tweede stemmen b lazen. polis, en zelfs twee langspeelplaten met Beethoven's Zevende van een „diep-bewo- gen Franse luisteraar". Zoveel „fanmail" krijgt zelfs een beroemd orkest niet dik wijls, hebben de radiomensen verzekerd. Julianaoord is dan ook niet weinig trots op zijn moedige „bedorkest" waarvan het jongste lid. Ria van der Velde uit Ede, nog geen twaalf jaar oud is en ziet al weer vol spanning uit naar het volgende concert, dat in Maart gegeven wordt. Een militair van het wapen der Konink lijke Maréchaussé is Vrijdag gedood bij een verkeersongeval op de Nunspeterweg tussen Elspeet en Nunspeet. Een andere maréchaussée liep lichte verwondingen op. Het tweetal zat met een derde maréchaus sée uit het kamp Nunspeet in een jeep. Doordat de bestuurder C. van der H. uit Apeldoorn op de gladde weg de macht over het stuur verloor belandde de slip pende auto in de berm. De maréchaussée G. E. K. uit Nijkerk werd uit de wagen ge slingerd en is ter plaatse aan zijn verwon dingen overleden. Hij was gehuwd. De bestuurder liep een hoofdwonde op. De gemeenteraad van Hoogezand en Sappemeer heeft een voorstel goedgekeurd tot het aanleggen van een verbindingska naal tussen het Winschoterdiep en het nieuwe omleidingskanaal bij de scheeps werf Bodewes te Markenshoek. Deze be slissing is van grote betekenis voor de scheepsbouwers in die gemeente. Zij zul len nu grotere scheepstypen tot een diep gang van drieënhalve meter en een lengte van 90 a 95 meter kunnen bouwen. HEERLEN, 9 Januari. De Heerlense politie heeft Vrijdagavond een 19-jarige mijnwerker W. uit Heerlen gearresteerd die onder de bloemrijke naam van „De zwarte roos" allerlei vreemde dingen ge daan zou hebben. Begin November zou hij uit een keet bij een in aanbouw zijnde ga rage tekeningen en brieven gestolen heb ben. Op 9 November belde hij de politie op met de mededeling dat er in een tele fooncel een brief voor haar lag. In deze brief stond dat de politie zich op een hele reeks brandstichtingen, plunderingen, e.d. moest voorbereiden. In de nacht van 16 op 17 November moet de jongeman brand gesticht hebben in de directiekeet bij de kweekschool-nieuwbouw te Heerlen. Na dien liet hij weer per brief weten, dat ook deze brand door hem veroorzaakt was. Hij had volgens de brief de keet in brand ge stoken met een nieuw door hem uitgevon den wapen, een zgn. „Pannan K 7". Later kondigde hij een reeks nieuwe operaties aan en eind December ging weer een directiekeet met inventaris ter waarde van 7000 in vlammen op. Op 29 Decem ber stuurde de jongeman de Heerlense po litie een kaart met „Zalig Nieuwjaar". De laatste operatie van de „Zwarte roos" gebeurde in de nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. aan het Schandelerboord, waar ditmaal een bouwkeet van de gemeente in vlammen opging. Onder de belangstellen den die naar deze brand stonden te kijken, was een jongeman die eens met de Heer lense politie in aanraking was geweest. Bij een huiszoeking in zijn kamer vond de po litie een primitief stempel, dat een roos voorstelde. Toen wist men uiteraard ge noeg. Gisteravond werd de fantasierijke jongeman gearresteerd op de mijn waar hij werkzaam is. Hij legde een volledige bekentenis af. Waar blijven de gegevens uit Portugees Oost-Afrika Gisteren was het. precies een jaar gele den. dat het m.s. Klipfontein" (10.500 ten) van de Holland-Amerikaliin voor de kust van 'Portugees Oost.-Afrika in de buurt van Kaap Cavora op een onbekende klip onder de zeespiegel lek stootte en in drie uur tr as zonk. Nog altijd is dit voorval niet door de Raar! voor de Scheepvaart te Am sterdam onderzocht. De reden hiervan is dat de inspecteur- generaal de zaak nog niet aan de raad heeft voorgedragen, daar nog steeds gewacht wordt op de hydrografische gegevens, die bij de Portugese autoriteiten ven Oost- Afrika ziin gevraagd. Men heeft van Ne derlandse zijde geïnformeerd naar de lig ging van de onbekende klip. die niet voor komt op de Engelse kaart, waarvan de ge zagvoerder J. Ocsterhuis heeft gebruik ge maakt. doch. maar men veronderstelt, wel op Portugese zeekaarten. Zoals bekend,, konden na de ramp alle 103 passagiers alsmede rie 118 bemannings leden.-veilig in dc sloepen komen, voordat 't schip ender water verdween. Men acht te het indertijd waarschijnlijk, dat de Klip fontein op een der vele wrakken van de door de Duitsers in de laatste oorlog getor pedeerde schepen gestoten was. Deskundi gen namen evenwel aan. dat deze wrak stukken in de loop der jaren reeds te diep moeten zijn weggezonken om neg gevaar voor de scheepvaart op te leveren. ADVERTENTIE SSS ADVERl EN'I IE De Stofzuiger Speciaalzaak Gen. Grun.iéstr. 43 Spaarne 3 Tel 16990 Tel 17696 KriiitlhprarrweE 51 Santpoort Het speciale adres voor STOFZUIGERS Reparatiën en onderdelen 99 Naar aanleiding van het conflict, dat tussen de „Groninger Salon" en de R.A.I. is gerezen en dat op een gisteren te Gro ningen gehouden persconferentie door het bestuur van de „Groninger Salon" nader is toegelicht, geeft thans ook het bestuur van de R.A.I. op zijn beurt in een commu niqué een uiteenzetting van de situatie. Hierin wordt gezegd, dat het aan leden van de R.A.I. verboden is deel te nemen aan een tentoonstelling, concours of andere demonstratie, niet uitgaande van genoemde vereniging, met automobielen, motorrijwie len, rijwielen, onderdelen, enzovoort. Het hoofdbestuur is echter bevoegd ten aan zien van andere tentoonstellingen onthef fing van deze verbodsbepalingen te ver lenen. (Bij overtreding moet een boete van 5000 gulden aan de vereniging worden be taald.) Deze verbodsbepalingen zijn niet uitgevaardigd door het R.A.I.-bestuur doch door de algemene ledenvergadering, het hoogste gezag in de vereniging. Aangezien de „Groninger Salon 1953" in de oor spronkelijke opzet onder deze verbodsbe palingen zou vallen, zijn eind 1952 onder handelingen gevoerd tussen de organisa toren dezer salon en het R.A.I.-bestuur. „In de overeenkomst, die tot stand kwam, werd door de organisatoren van de „Groninger Salon" nadrukke lijk toegezegd", aldus het communiqué, „dat deze tentoonstelling een gemengde tentoonstelling zou worden, daar het R.A.I.-bestuur anders, gezien de ver bodsbepalingen geen medewerking kon verlenen. Toen de tentoonstelling werd gehouden, bleek, dat de orga nisatoren zich van de door hen na drukkelijk aanvaarde overeenkomst weinig of niets hadden aangetrokken. Slechts twee percent van de plaats ruimte werd ingenomen door artike len, niet behorende tot de motor- en rijwielbranche. Een en ander was uiteraard een teleurstelling voor het R.A.I.-bestuur. Dc dispensaties waren echter gegeven en het bestuur be schouwde de aangelegenheid als af gedaan". „Iedere mogelijkheid tot medewerking ontnomen" De organisatoren van de „Groninger Salon" verzochten omstreeks November '53 wederom een bespreking met het R.A.I.- bestuur, aangezien zij besloten hadden ook in 1954 een tentoonstelling te organiseren Nadrukkelijk werd er van RAI-zijde op ge wezen, dat het bestuur uitsluitend bevoegd was dispensatie van de verbodsbepalingen te verlenen voor „gemengde" tentoonstel lingen. De organisatoren verklaarden ech ter even nadrukkelijk, dat zij er niet aan dachten, andere artikelen dan motorrijwie len, bromfietsen en rijwielen tot de „Gro ninger Salon 1954" toe te laten. Hierdoor werd, aldus het communiqué, aan het R.A.I.-bestuur iedere mogelijkheid ont nomen, ten aanzien van de „Groninger Salon 1954" enige medewerking te ver lenen. In een aan het R.A.I.-bestuur ge richte brief stelden organisatoren van de Salon voor op de aanstaande eenposite van het totaal vloeroppervlak 10 pCt. te reser veren voor artikelen, behorende tot een andere branche. Dit oppervlak bedroeg vorig jaar 2 pCt. De organisatoren namen toen nog aan, dat niets de welwillendheid van het R.A.I.-bestuur tot. het geven van een dispensatie aan zijn leden in de weg zou staan, aldus het communiqué. Libelle's speciale verslaggever, op reis door Nieuw-Zeeland, vertelt in een serie uiterst boeiende artikelen over het wel èn wee van de Nederlandse vrouwen en meisjes in het nieuwe vaderland overzee. In het nummer van 16 Januari verschijnt zijn eerste relaas, fris, levendig, actueel I In datzelfde nummer begint een nieuw vervolgverhaal: „VREEMDE WEGEN", een roman van de bekende Engelse schrijf ster Mary Howard, ongemeen spannend door zijn kleurige schildering van liefde en avontuur. Tevens wordt de tocht voort gezet door 60 jaren mode-historiel Platen uit Oma's mode-album roepen herinne ringen op aan de tijd van medaillons, tournures en wespentailles. Een hoogst interessante reeks, die zich over tal van nummers uitstrekt. UBELLE, altijd interessant en afwisse lend I U geniet van alle 96 pagina's I Vul NU de coupon m! EXTRA: Gratis iedere week het leuke kinderblad TOMBOLA of maan delijks een complete roman-bijlage. Ik abonneer mii l 6 30 cenl per week od UBEllE a f 3.90 oer kwartaal NAAM, ADRES. WOONPLAATS. Ik kies ais GRATIS bijlage wekelijks hel kinderblad TOMBOLA maandelijks de roman-bijlage A II B mei blokleMers invullen en her nlei gewenste doorstrepen In een open enveloppe, woorop 1 cl. postzegel zenden aan- 11 B E L l E, Nassoupleln 7. Haarlem Posigiro 268670. Telkens wanneer een aartshertog, een prinses-van-den-bloede of een voormalige koning in het huwelijk treedt, verneemt de gehele wereld daarvan en mijn oude vriend Faroek kan nog geen spoorkaartje kopen of het staat in een aantal kranten. Het is een bekend feit dat de populairste kranten, dat wil zeggen: de kranten, die door de „gewoonste" mensen gelezen wor den, de meeste en de uitvoerigste ophef van zulke dingen maken, waaruit blijkt dat die „gewoonste" mensen het diepst genieten van de niet-eens-bijzondere wederwaardig heden van „de deftigheid". In de Engelse populaire pers bemerkt u dat het best; want die besteedt liever een kolom aan de echtscheiding van Lady Win dermere en Lord Hickenbottom dan aan de belangwekkendste redevoeringen van Eisenhower of Syngman Rhee en er gaat geen dag voorbij, dat de Britse pers niet een paar honderd nieuwtjes brengt over het patriciaat; nieuwtjes, die als zij met u of met mij samenhingen, geen kat van ach ter de kachel vandaan zouden halen. Wanneer een prins van Habsburg, waar niemand gisteren het bestaan hier op aarde van bevroedde, morgen trouwt met een prinses van Braganza, waar geen mens gisteravond ooit van gehoord had, dan staat overmorgen hun huwelijksplaatje in vele kranten en dan genieten juffrouw Jansen en mevrouw Van Dam van het wit kanten kleed van de bruid en het vriende lijke hoofd met snorretje van de bruigom. Geen mens die een blik zou over hebben voor de huwelijksfoto van Mientje Jansen en Kees van Dam. In Engeland verschijnen al duizend jaar weekbladen The Sketch en The Tatler die al vijftig duizend weken vijfhon derdduizend plaatjes hebben afgedrukt van allerlei dames en heren op allerlei diner- tjes en partijtjes, en die bladen worden nog steeds gretig gelezen door een paar maal honderdduizend mensen, die nooit in hun leven de kans hebben gekregen en die r.ooit in hun leven de kans zullen krijgen om ook maar op één van die partijtjes uit genodigd te worden. Deze populaire be langstelling voor het leven der blauwbloe- digen is en blijft een merkwaardig ver schijnsel in een tijd, die niet kan ophouden van de daken te schreeuwen, dat-ie zo door en door democratisch is. Het gekke is. dat iedereen zou opspringen als ineens Faroek de kamer binnenkwam en dat iedereen zou opkijken wanneer prinses Sisowath zou langs lopen. Ik denk dat dit zo blijven zal, zolang de laatste mevrouw Jansen nog niet in de adelstand verheven is en zolang er nog één prinses Braganza huwbaar is. ELIAS De Gorinchemse politic heeft ontdekt dat door drie leden van het personeel van het veerbedrijf GorinchemSleeuwijk --eer- kaartjes twee keer werden verkocht. Zij hadden tot taak deze kaartjes bij controle af te scheuren. Zij deden dit echter niet, maar namen ze ongeschonden terug en ver kochten ze opnieuw. Tegen het drietal is proces-verbaal opgemaakt. De regering heeft bij de Tweede Kamer veertien wetsontwerpen ingediend tot in stelling van de productschappen voor vee en vlees, voor groenten en fruit, voor sier- geu assen, voor tuinbouwzaden, voor margarine, vetten en oliën, voor gedistilleerde dranken en van productschappen en een hoofdprodnctschap voor akkerbouwproducten. Voorts wordt de opheffing voorgesteld van het bedrijfschap voor vee en vlees, het hoofdbedrijfschap voor tuinbouwproducten, het bedrijfschap voor groenten cn fruit, het bedrijfschap voor sierteeltproducten, het bedrijfschap voor tuinbouwzaden, het bedrijfschap voor margarine, vetten cn olicn, de vakorganisatie gedistilleerde dranken en van het hoofdbedrijfschap cn de bedrijfschappen voor akkerbouwproducten. In de toelichting zegt de regering onder meer dat de indiening van het wetsontwerp een belangrijke schrede betekent op de weg naar de verwezenlijking van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie op de gi'ond- slag van de Wet op de Bedrijfsorganisatie. Het feit. dat sedert de totstandkoming van die wet meer dan drie jaren zijn verlopen, oordat hiertoe kon worden overgegaan, doet geen afbreuk aan de voldoening over het thans bereikte «-esultaat. De lange duin- van de voorbereiding, waarmee de Sociaal- Economische Raad zich in het begin van 1951 kon gaan bezighouden, vloeit vooreen belangrijk deel voort uit de gevolgde proce dure. De Wet op de Bedrijfsorganisatie kent naast het initiatief tot de instelling van bedrijfslichamen. dat uitgaat van de rege ring, de mogelijkheid, dat de Sociaal- Economische Raad uit eigen beweging tot de instelling adviseert, in overeenstemming met een naar zijn oordeel voldoende repre sentatieve vertegenwoordiging van de or ganisaties der betrokken ondernemers en werknemers. Aan deze procedure, die er op is gericht aan de georganiseerde onder nemers en werknemers in hun sector van het bedrijfsleven een zo groot mogelijke invloed bij de totstandkoming van bedrijfs lichamen te verzekeren, geeft de regering verre de voorkeur. Het verheugt haar daar om, dat zij bij de indiening van dit ontwerp kan steunen op een volgens deze procedure door de raad eigener beweging uitgebracht advies. Zowel het wetsontwerp als de Memorie van Toelichting sluiten dan ook ten nauwste aan bij hetgeen in dat advies is neergelegd. De regering heeft het zeer op prijs ge steld, dat het bedrijfsleven zelf van het be gin af actief bij het onderzoek naar de wenselijkheid van de instelling van deze productschappen en vervolgens bij de voorbereiding van de instelling betrokken is geweest. Dit belangrijke voordeel woog voor de regering zwaarder dan het feit, dat het overleg met een groot aantal organisa ties noodzakelijkerwijs veel tijd vorderde. De regering heeft bijzondere waardering voor de ruime mate van medewerking, welke de betrokken organisaties van onder nemers en werknemers bij de voorberei dende arbeid hebben verleend, en voor de bemoeiingen van de Sociaal-Economische Raad en zijn commissies. Bedrijfschap voor de Landbouw De regering deelt mede dat de Sociaal- Economische Raad uit eigen beweging ook tot instelling van enige bedrijfschappen in de landbouw- en voedselvoorzieningssector heeft kunnen adviseren. Met name maakt de regering met voldoening gewag van het advies tot instelling van een bedrijfschap voor de landbouw (Landbouwschap). Zij stelt zich voor, de instelling van dit be drijfschap binnen zeer korte tijd te bevor deren. Uiteraard laat zich tevoren niet nauw keurig aangeven, welke omvang de werk zaamheden der productschappen zullen hebben. Bij het ene lichaam zullen deze werkzaamheden, met name het regelend optreden, meer omvatten dan bij het andere. Bovendien zullen aard en omvang der werkzaamheden ook met de omstan digheden wisselen. De ervaring heeft geleerd, dat de oude indeling in bedrijfschappen en hóofdbe- drijfschappen in het algemeen voldeed aan de eisen, welke men aan een goede taak vervulling moet stellen. Ook aan de wensen en behoeften der betrokkenen voldeed zij goeddeels. Daarom is bij de indeling in productschappen in beginsel hetzelfde schema gevolgd. Hierbij is er van uitge gaan, dat in één productschap behoren te worden bijeengebracht de ondernemingen op het gebied van de voortbrenging, de be— en verwerking van en de handel in een product of een samenhangende groep producten, welke van een zo groot econo misch belang mogen worden geacht, dat de opbouw van een mai'ktordenend apparaat gewettigd is. Een negatief resultaat heeft het overleg inzake de instelling van een productschap voor suiker opgeleverd. Er kon geen over eenstemming worden bereikt omtrent de instelling van zulk een productschap. De regering is van oordeel, dat de in deze sec tor te vervullen taken niet van zodanige aard en omvang zijn, dat hiertoe instelling van een productschap vereist zou zijn. De noodzakelijke maatregelen kunnen zonder bezwaar door de centrale overheid worden genomen. Derhalve kan het Be drijfschap voor Suiker worden opgeheven. PARIJS (Reuter) De onder commu nistische leiding staande vakbond der Franse weerkundigen heeft Vrijdag ge dreigd aan zijn eisen tot loonsverhoging voor zijn leden kracht te zullen bijzetten door een staking. Na in herinnering te hebben gebracht dat de werknemers van de controletorens der vliegvelden en ander technisch perso neel met hun staking succes hebben gehad, daar hun eisen tot loonsverhoging zijn in gewilligd, doet het vakbondsbestuur een beroep op zijn leden om op alle Franse vliegvelden „de eenheid te bewaren en actie-comité's in te stellen". Het bestuur zegt voorts: „Hoewel cr thans nog wordt onderhandeld, kan de mogelijkheid van een staking niet worden uitgesloten". Volgens het bestuur van deze communis tische vakbond waren de tot nu toe door de directie der luchtvaartmaatschappij ge dane voorstellen, om aan de wensen der weerkundigen tegemoet te komen, „be lachelijk".

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5