Italië lijkt een lange crisis te gaan beleven Kort en bondig .Clowntje Riek Een aarzelende liefde Kerkdiensten Het land staat op een kruispunt, zal het links of rechts kiezen? Radio Moors Bloemenclaal Nederlandse gezant in Finland overleden Arnold Haskell gast van De Bezige Bij Heemstede Feuilleton ZATERDAG 9 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Amerikaanse bases in Spanje J. W. A. Stalpers bevorderd tot hoofdadministrateur Nieuwe verlichting voor de Bronsteeweg Voor de kinderen door Dorothy Quentin Brand op coaster Proef met H-bom in Stille Oceaan (Van onze correspondent in Rome) Zoals wij reeds hadden voorspeld, begon Italië het nieuwe jaar met een ernstige regeringscrisis. Eigenlijk was de crises reeds begonnen voor Kerstmis, want de pogingen van Pella om zijn kabinet een weinig op te lappen, waren tot mislukking gedoemd zodra het duidelijk werd, dat hij de oplossing zocht in een conservatieve, rechtse richting, terwijl de verkiezingsuit slagen hebben bewezen, dat het Italiaanse volk behoeft gevoelt aan een efficiente, sociale politiek. In het thans afgetreden ministerie-Pella waren Christen-democra ten van de linkervleugel, het centrum en de rechtervleugel vertegenwoordigd. Die regering had, toen zij in Augustus tot stand kwam, zichzelf beperkingen opgelegd en was voorbestemd niet lang te duren. Een blijvende regering moet tenslotte een po sitief program hebben en kan zich niet bij voortduring beperken tot het „afdoen der hangende zaken". Over de politieke „qualificatie" van de regering-Pella is heel wat te doen geweest en thans, na ein deloze pogingen om het rechtse karakter te versterken, en toch de gehele partij achter zich te krijgen, heeft Pella het beter gevonden af te treden. De reden waarom hij een rechtse koers moest stu ren, moet men vooral zoeken in zijn sa menwerken met de royalisten, de enige partij, die onverdeeld en onvoorwaardelijk achter Pella stond, meer dan zijn eigen Christen-democratische partij. Het geval-Aldisio Er wordt heden in Italiaanse politieke kringen veel en opgewonden gesproken over „het geval-Aldisio", maar al is dit geval typerend, toch is het'niet meer dan de druppel, die de emmer heeft doen over lopen. Een latent conflict tussen Pella en de partij-secretaris De Gasperi bestaat reeds sedert maanden en in de laatste weken was de partij steeds minder geneigd Pella de vrije hand te laten bij het samen stellen van zijn nieuwe kabinet. Aldisio, een Siciliaan, gaat terecht of ten onrechte door voor een uiterst conservatief man, tegenstander van de landbouwhervormin gen, die een der weinig concrete bijdragen vormen tot het bestrijden van de sociale misstanden, waarop de Christen-democra ten zich beroemen kunnen. Het partijbe stuur weigerde daarom zijn goedkeuring te geven aan Pelia's voornemen om juist Aldisio tot minister van Landbouw te be noemen ter vervangig van de meer links georiënteerde minister Salomone, groot voorstander van de hervorming. Weliswaar verklaarde Pella uitdrukke lijk, dat Aldisio de agrarische politiek zou voeren in dezelfde lijn als Salomone, dat een door Salomone voorbereid wetsont werp in het belang der dagloners door de nieuwe minister in dezelfde geest zou wor den uitgewerkt, maar de leiders der partij hielden voet bij stuk. Salomone is de enige minister in het kabinet-Pella. die de roya listen (een partij waarin de grootgrondbe zitters de toon aangeven) steeds hebben tegengewerkt. Terecht wees het oartijbe- stuur der Christen-democraten Pella er op, dat Aldisio door de communisten zou worden uitgekreten als de zetbaas der roylisten in de Katholieke regering. Een verklaring van Pella, dat de geruchten, volgens welke hij om de „onvoorwaarde lijke steun" der royalisten te krijgen Sa lomone had moeten opofferen en Aldisio ADVERTENTIE -/an ouds bekend - Tel 1460P Officieel Philips-reparaleur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in B loemend a a 1 -dorp wordt van hedenmid dag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargenomen door de arts S. B. Drij- ber, Bloemendaalseweg 84, Bloemendaal, telefoon 22185; die van de Overveense huisartsen tot Zondagavond elf uur door de arts W. D. van Oldenborgh, Bloemen daalseweg 223, Overveen, telefoon 22884 In hetzelfde tijdvak als de Bloemen- daalse artsen is de dienstdoende wijkver pleegster zuster J. van Dijk, Bloemen daalseweg 307, Overveen, telefoon 12698, b. g. g. 14424. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloe mendaal en Santpoort wordt van heden avond zes uur tot Zaterdag 16 Januari in spoedgevallen verzorgd door de Bloemen- riaalse apotheek, (mej. J. M. E. Reyers). Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, te lefoon 22181. Ook is geopend apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort dorp, telefoon K2560-8284. I aanvaarden, volkomen vals waren, had geen effect. Pella bleef volharden bij zijn eis, het partijbestuur bleef weigeren en dus was de crisis onvermijdelijk. Lange crisis Het zal stellig een lange crisis worden. Er is een oplossing mogelijk in rechtse richting: een ministerie van uitsluitend Christen-democraten, dat in het parlement rekenen kan op de steun der royalisten. Zulk een kabinet zou eventueel onder lei ding van Pella kunnen staan. Het zou de crisis, waarin de democratie in Italië ver keert, nog erger maken. Een andere, waar schijnlijker oplossing is een linksgeoriën teerd ministerie van Christen-demicraten met eventueel een liberaal of republikein. Zulk een kabinet zou de steun moeten hebben van de sociaal-democraten om zich te kunnen handhaven. Eventueel zou de Gasperi er in kunnen slagen dit links- Katholieke kabinet te vormen, maar ge zien de leeftijd van deze grootste der Ka tholieke politici, lijkt het ons waarschijn lijker dat öf Piccioni (hoewel zelf aller minst links) öf Scelba öf Fanfani de plaats van Pella zullen gaan innemen. Fanfani is een sociaal denkend mens en heeft veel aanhang. Een andere naam, die men steeds meer hoort noemen, is die van Gronchi, de voor zitter van het parlement. Gronchi is een links-Katholiek, linkser dan Scelba of Fan fani en hij zou zeer zeker kunnen rekenen op de steun der sociaal-democraten. Maar, zoals gezegd: het zal wel even duren voor we te Rome weer ministers hebben. Coalitie? United Press: De leider van de Italiaan se communisten, Palmiro Togliatti. heeft gepleit voor de vorming van epn coalitie regering bestaande uit leden van de linkse en centrum partijen. Togliatti noemde dit „de enige manier om de regeringscrisis te beëindigen". De Nederlandse gezant in Finland, de heer A. J. Th. van der Vlugt, is Vrijdag avond in Helsinki op 59-jarige leeftijd ten gevolge van een attaque gestorven. Hij werd des middags drie uur onwel en over leed des avonds elf uur. Het voornemen bestaat het stoffelijk overschot naar Nederland te brengen en ter aarde te bestellen op de familiebegraaf plaats op het landgoed Tongeren, in Epe, eigendom van de families Rauwenhoff en Van der Vlugt. Abraham Jan Theodoor van der Vlugt werd op 4 Mei 1894 in Leiden geboren. Hij bezocht er het gymnasium en vervolgde zijn studie aan de handelsschool te 's-Gra- venhage. Zijn diplomatieke loopbaan begon in 1912, toen hij aan het Nederlands consu laat te Bordeaux werd benoemd. Vervol gens is de heer Van der Vlugt werkzaam geweest op verscheidene kantoren in Ne derland, in Nederlands-Indië en in Ame rika. In 1922 werd hij aan aangesteld als specialist in handelszaken op Noord- Europa. Inmiddels was hij in 1920 benoemd tot vice-consul van Finland te Utrecht. In 1933 volgde zijn benoeming tot consul van Fin land te 's-Gravenhage. Zeven jaar latei- werd de heer Van der Vlugt benoemd tot consul-generaal van Finland in Den Haag, in welke functie hij tot 1946 werkzaam was. In dit laatste jaar aanvaardde de heer Van der Vlugt de benoeming tot buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van Nederland te Helsinki. Dg heer A. J. Th. Van' der Vlugt, die deken was van het corps diplomatique in Finland, werd gistermiddag onwel, toen hij enkele decoraties uitreikte. Kort daar na raakte hij bewusteloos. WASHINGTON tReuter) Senator Francis Case, voorzitter van de ondercom missie der Amerikaanse senaatscommissie voor de strijdkrachten, die het toezicbl heeft op de uitvoering van militaire bouw werken, heeft Vrijdag te Washington ver klaard, dat thans een bedrag van vijftig millioen dollar beschikbaar is voor de aan leg van Amerikaanse luchtbases in Spanje. „Met de aanleg kan direct worden begon nen", zeide hij. De aanleg der Amerikaanse bases in Spanje, waarvan vloot en luchtmacht der Verenigde Staten gebruik kunnen maken, zal in totaal een bedrag van ongeveer 150.000.000 dollar vergen. De werken wor den uitgevoerd onder toezicht van de ma- energie begonnen was met het op grote schhaal produceren van materialen voor rine. B. en W. van Haarlem hebben met Ingang van 1 Januari j.l. Ie heer J. W. A. Stalpers, loco-secretaris, bevorderd van administrateur tot hoofdadministrateur. De heer J. Loerakkers is bevorderd van hoofdcommies tot referendaris ter secretarie der gemeente Haarlem. Donderdagmiddag was de Engelse bal letkenner, criticus en directeur van de op leidingsschool van Sadler's Wells, Arnold Haskell, de gast van de uitgeverij De Bezige Bij in Amsterdam, waar hem een exem plaar van de onlangs verschenen tweede druk van de Nederlandse vertaling van zijn boek „Ballet" (oorspronkelijke titel „Bal let Panorama") werd aangeboden. De heer Haskell vertelde bij deze gelegenheid, dat van zijn in de Penguinreeks verschenen boekje over de danskunst tot dusverre reeds meer dan een millioen exemplaren zijn verkocht. Er verschijnt binnenkort een geheel herziene en bijgewerkte editie van. Merkwaardig is, dat buiten Engeland zijn boeken de meeste aftrek vinden in Japan! De heer Haskell, de eerste gespeciali seerde danscriticus ter wereld, heeft deze week in Nederland doorgebracht om teza men met Kurt Jooss de door het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen ingestelde commissie tot vorming van een nationaal ballet van advies te dienen. Zij hebben repetities en voorstellingen be zocht van de Nederlandse Opera, van het Ballet der Lage La\ien, van het Ballet Scapino van Max Dooves, van Ballet Re cital van Sonia Gaskell, van Florrie Ro- driga, van het Rotterdams Ballet Ensemble van Netty van der Valk, van de school van Corrv Hartong in Rotterdam (waar Leo Kersley klassieke techniek onderwijst) en van het Haagse Ballet Marjo. Uiteraard had de heer Haskell geen vrij heid om op het uit te brengen rapport voor uit te lopen. Hij kon echter wel medede len, dat in Nederland ongetwijfeld de kern voor een nationaal ballet aanwezig is, al zal men het voorlopig niet zonder hulp uit het buitenland kunnen stellen. Nog nood zakelijker is echter zijns inziens een on derlinge vrede van de dansers, die moeten leren persoonlijke kwesties en concurren tiezucht op zii te zetten als bet gaat om een zaak van akemeen belang. In Engeland is de bloei van het onder vrijwel even moei lijke omstandigheden a's in Nederland be gonnen Sadler's Wel's Ballet mede te dan ken geweest aan vo'strekte loyaliteit van de dansers onder'ing en aan de genialiteit van de 'eids'er, Ninette de Valois. Met dan sers „die eikaars bloed wel kunnen drin ken" komt men nooit zover, aldus de heer Haskell. Het was een voorrecht met deze geestige, erudiete „oudste" collega kennis te moeen maken. Bijzonder interessant was nog ziin medede'ing dat zelfs in Engeland, waar men jaarlijks meer dan honderd leer lingen tot de centrale op'eidingsschool toelaat, afkomstig uit alle dolen van de wereld, die tezamen zes procent van de gegadigden vormen, onvoldoende talent gevonden wordt om de vier grote groepen Sadler's Wells Ballet, Sadler's Wells. Theatre Ballet en de beide opera's van nieuw materiaal te'bedienen! D. K. Pij de oversteekplaats op het Leidse Veer te Utrecht is gisteren de 78-jarige Utrechtse voetganger W. J. van A, aange reden door een vrachtauto en ernstig ge wond. Met een schedelbasisfractuur is hij naar het Sint Antonius-ziekenhuis over gebracht. BINNENLAND De 31-jarige electro-monteur H. J. A. is te Amsterdam op de „Waterman" van de Rotterdamse Lloyd, dat aan de Sumatrakade ligt, uit een mast gevallen, doordat het touw van zijn veiligheidsgordel brak. Ernstig gewond werd hij naar een ziekenhuis ver voerd. waar hij is overleden. Op de tentoonstelling: „Olieverfschetsen van Rubens" in museum Boymans te Rotter dam is gisteren de tienduizendste bezoeker verwelkomd. Ter herinnering werd hem een ingelijste reproductie aangeboden, HAARLEM EN OMGEVING Vrijdagavond 15 Januari houden de padvindsters en kabouters van de „Caprera"- groep te Bloemendaal een bijeenkomst voor ouders in het Jeugdhuis aan de Donkere- laan, waar mevrouw J. van NispenVan Wely. prdesidente van het hoofdbestuur van het N.P.G., een causerie zal houden, naar aanleiding waarvan men vragen zal kunnen stellen. De voorstellingen van de Opera Intima op 13 en 14 November in het stadhuis te Haarlem hebben een batig saldo van ruim vijfhonderd gulden opgeleverd ten behoeve van het jeugdwerk in Oude Tonge. Bij de nieuwe straatverlichtingen die de laatste tijd in Heemstede werden aange bracht, heeft thans ook de Bronsteeweg een belangrijke verbetering ondergaan. Nog onlangs werd in de gemeenteraad de aan dacht gevestigd op dit gedeelte van de Bron steeweg, dat bij de kruising met de Heem- steedse Dreef stiefmoederlijk met de ver lichting was bedeeld. Dezer dagen werd door het aanbrengen van een zestal nieuwe lantaarns in deze leemte voorzien; drie werden er rond het plantsoentje op de Bronsteeweg geplaatst en de overige bij Overboslaan en Overbosstraat over deze weg verdeeld. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 10 Ja nuari worden te Heemstede waargenomen door dr. A. G. Degenaar, Pieter de Hoogh- straat 11, tel. tel. 35008 en dr. A. J. van Ra- vens'waay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913. Wijkverpleegster: zr. G. B. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 39818. Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, tel. 38320. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE Ondertrouwd: P. J. van Bakel en L. M. Trouwen. Getrouwd: F. W. A. Croese en E. E. van Heeteren Wedding; A. F. Smoorenburg en Y. Dronkers; C. M. Smit en A. A. M. Ha zenberg; P. Spek en M. J. van der Spek; Th. J, M. van den Berg en P. E. M. Koster mans; N. de Goede en A. Th. M. van Kam pen. Geboren: Johannes Jacobus, zn. v. S. A. v. d. Pluijm en J. Th. Dam; Jannetje, dr. v. J. J. Koren en D. Kamminga; Robbert Ernest Carol Maria, zn. v. W. P. A. J. M. Mutsaerts en H. A. M. Janssens; Henricus Maria, zn. v. J. J. van Bakel en A. M. Heesterbeek; Raymond Richard, zn. v. P. Ch. Keur en A. Lanser; Margaretha Sophia dr. v. H. v. d. Schrier en I. Blik; Antonius Petrus, zn. v. H. M. de Zwart en A. A. Bijs ter; Wilhelmina Gèertruida Maria, dr. v. P. Th. van der Velden en W. G. Leuven. Overleden: Wed. H. v. d. Gaag—v. d. Bergh, 69 jr; Wed. A. UijlenburgStoute, 91 jr; W. J. A. Duijnstee. 63 jr: W. J. v. d. Oest, 1 maand; S. Leefmans, 69 jr: Wed. J. HuiskensMeirmans, 80 jr; Wed. J. KerverBras, 76 jr; Mw. I. J. Kluppell, 87 jr; Wed. J. A. van DamStaphorst, 85 jr. Maar ja.aan alles komt een eind. Ook aan een prettige vacaniie! De jongens hadden nu vier weken lang gekampeerd in hun aardige boshut; ze hadden een heerlijke tijd gehad. Nu naderde de dag weer, dat ze naar school moesten! Dat. was natuurlijk aan de ene kant wel jammer, maar de jongens treurden er niet om. Ze hadden zo'n prettige tijd gehaden daar konden ze later dan nog aan terug denken en erover praten. En ja. het was toch ook wel weer leuk om weer naar huis te gaan en oom Tripje en tante Liezebertha te zien. Dan zouden ze heel wat te vertel len hebben! Zo was de laatste avond aangebroken. Nog éénmaal zouden ze hun potje koken voor het avondeten, voor ze de laatste nacht in hun hut zouden slapen. „Dat wordt ons galgenmaal, Bunkie!", lachte Rick, die met een pannetje bezig was. „Ja", zei Bunkie. „Morgen eten we weer thuis! Vind jij het jammer, dat het weer zover is?" „Och", zei Rick, „ik zou natuurlijk best nog wat willen blijven, maar thuis is het toch ook best leuk!" En toen ze die avond gegeten hadden, zaten ze bij elkaar voor de hut en keken voor de laatste maal in deze vacantie naar de ondergaande zon 38) Drie meisjes en twee jongemannen wa ren in de troep opgenomen, en hun leven dige belangstelling en enthousiasme gaven Rosemary het gevoel dat ze zelf al jaren bij Herricks gezelschap was, inplaats van zeven weken. De nieuwkomers hoopten allen vurig, dat ze, naast hun engagement voor de duur van de tournee, ook de kans zouden krij gen alhoewel natuurrijk een erg kleine om mee naar Engeland terug te mogen gaan om een seizoen bij Val te blijven spelen. Adam Reeves, Molly Sheehan, Lucy Ware, Babs Clarke en Tem Haslemere wa ren de namen, die toegevoegd werden aan de gedrukte programma's en reclamepla ten. Rosemary voelde zich bijna zelf moe worden van de wijze waarop de nieuwelin gen aan het repeteren en instuderen waren ge&krgen. Ze toonden jegens Val en Cornelia een vriendelijk respect, maar er was bij hen niets, dat wees op een soort heldenver ering. Gavin vielen ze om de haverklap lastig door raad te vragen over 't een of ander. „Als ze me meenemen naar de Oude Wereld, krijg ik misschien wel een kans om bij de Old Vic te spelen", zei Reeves op een mooie dag tegen Rosemary. „Bedoel je dus dat je Val daarvoor pro beert te gebruiken?" vroeg Rosemary enigszins verontwaardigd. Adam Reeves haalde achteloos de schou ders op. „En waarom niet? Ik zou gèk zijn als ik 't niet probeerde! En hii heeft niets in te brengen, als ik me maar aan 't con tract houd. Over zijn idealen wordt al ge noeg gekletst". „Als je steeds hetzelfde repertoire speelt, moet je wel eens veranderen", zei Lucy Ware met vuur „anders zou je helemaal vastroesten in een paar rollen". „Bij ons zul je zeker niet vastroesten!" beloofde Rosemary. Haai stem klonk fel en overtuigend. „Moeilijkheden met de nieuwe kinde ren....?", vroeg Gavin langzaam toen ze alleen waren en hij haar vau opwinding rode gezicht zag. „Zé denken dat ze alles weten!" Hij haalde enigszins ongeduldig zijn schouders op. „Natuurlijk denken ze dat! En jij deed dat óók zes maanden geleden, daar durf ik alles om te verwedden! Bijna iedereen denkt dat hij alles kent, wanneer hij eenmaal de theorie onder de knie heeft. Maar 't zijn in ieder geval aardige kinde ren en ze weten wat werken is. Als we hier weg gaan, zullen 't goede spelers zijn". „En dan gaan ze met hun ervaring en wijsheid naar de Old Vic!", riep ze ver ontwaardigd uit. Gavin legde zijn hand onder haar kin en duwde haar hoofd naar achter. Hij raakte haar bijna nooit aan en Rosemary was verrast door dit gebaar. „Krijg je dat typische gevoel tot de oude groep te horen, Rosemary? Ik zou me maar geen zorgen maken over het deser teren van onze jonge krachten de Old Vic heeft trouwens zijn eigen sollicitan ten". „Je gelooft zeker dat de Old Vic enig in zijn soort is, hè?" „Wat zal ik daarop zeggen?Ze zijn stellig de beste! En zou jij trouwens zo'n kans niet met beide handen aangrijpen, lieve kind?", vroeg Gavin vrolijk. Ze waren bezig met krijtstrepen te zet ten op het toneel, precies op de plaatsen, waar de acteurs moesten staan en onder wijl babbelden ze lustig verder. „Jajaik geloof wel dat ik dat doen zou!" Rosemary, die met een stompje krijt in haar hand op haar knieën op 't toneel zat, lachte opeens luid. „Je bent erg ongemakkelijk, Gavin, erg lastig". „Nou, dat valt toch wel mee.... Nee, Rosemary, je bent veel te veel aan de rechter kant. Ongeveer een meter naar 't middenJa, zo is 't goed. Ik zeg 't liefst de volle waarheid, Rosemary, maar ih je werk moet je je vaak aan leugentjes om bestwil bezondigen!" „Je leugentjes zijn nooit zo ernstig je wilt kennelijk steeds iemand sparen is 't dat niet, Gavin?" Rosemary keek hem schalks aan. Ze was wonderlijk uitgedost: een klein figuur tje in een slobberbroek en een wijde trui, het lange haar op een zakelijke manier in een doek gebonden. Maar zelfs in deze kle dij was ze aantrekkelijk en mooi en Gavin vond haar allerliefst. Hij lachte. Ze had gemerkt dat 't onmogelijk was zich aan haar besluit te houden om niet vriend schappelijk met Gavin om te gaan. Tijdens dae nacht in Jamaica had zij Gavin ge haat. In Panama daarentegen had hij er voor gezorgd haar avond met Val niet te bederven. En nu leerde hij haar dag-in, dag- uit, zo veel, dat ze onmogelijk meer boos op hem kon zijn, integendeel: ze be gon zelfs op een bepaalde manier van hem te houden. „Zo'n leugentje vertelde je me zelfs ook toen ik aangenomen werd? Je weet wel, dat over Val. Hij zou me hebben zien spe len", zei Rosemary lachend. Gavin zette met zorg een krijtstreep voordat hij haar antwoordde. „Er zijn twee soorten waarheid, Rose mary. Die naar de letter en die naar de geest, 't Is erg prettig, als je op allebei kunt. steunen maar als je moet kiezen, prefereer ik die naar de geest. Val ver trouwt nu eenmaal, terecht of ten onrech te, op mijn oordeel over spelers. Ik sprak dus echt uit naam van het gezelschap, ZONDAG 10 JANUARI 1954 HAARLEM. Necl. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. 10: Ds. R. H. Oldeman, van Zandvoort. 7: Zie Nieuwe Kerk 7 uur. N.we Kerk, Nieuwe Kerksplcin. 10: Ds. J. Möhrin- ger. 7: Ds. G. H. van der Woord, van Spaarn- dam. Noordcrkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamcr. Zondag. 10.30: Ds. J. A. de Klerk. Heemstede. 7" Wika J. J. Timmer, Evangcüsatiedienst. Ooster- kerk, Zomerkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinder- kerk. Dhr. A. van der Hoeff. 10.30: Jeugd dienst. Ds. D. Ter Steege, van Santpoort.. 7: Ds. E. Pot, H. Avondmaal. Geb. Vrijs. Her vormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. E. F. Wil- dervanck. Oud Ind. Pred. te Bussum. Zang- dienst om 10 uur. Kapel Sarepta, Hazepa- terslaan. 9.30: Kinderkerk. Mevr. M. S. de Milde-Kapteijn. 10.45: Ds. Joh. Bronsgeest. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. J. E. Drost, van Aerdenhout. Rusthuis. Jans straat. 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Jeugdkapel Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost, Zomerkade 10: Wika J. J. Timmer. West, Leidsestraat 10: Dhr. J. W. Jongbloed, Theol. Cand. Centrum, O. Groen markt 10: Dhr. J. W. Drost. Alle-Dag-Kcrk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeen komsten met Gerenatrieerden in de Pastorie der Broederkerk. Parklaan 32. Dindag 3: Rondetafelbespreking. Broederkerk, Park laan 34. Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 21. Woensdag 7.30: Ds. Wijnmalen, van Maar tensdijk. Eglise Wallonne. 10.30: Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz. Church of England. Kinderhuissingel 8.30 a. m. Holy Communion, Rev. Mossman. Broedergemeen te, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. II. Schutz. 12: Zondagsschool, Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7: F. H. v. d. Horst, Lei den. Woensdag 8: Ds. J. v. d. Schors. Am sterdam. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. W. Dubbeldam, Rotterdam met zang door de dames A. Punt en Annie Verboom. 5: Dezelfde. Evange'isatiesamenkomst. Zang door Zrs. Punt en Verboom. 8: Jeugdsamen- komst o.l.v. zrs. Punt en Verboom, ninsdag 7.45: Bijbelklas o.l.v. Rev. Cornie Vander- breggen, Rijnsaterwoude. Onwekkingssa- menkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. A. Monsma, Redacteur van het „Zoeklicht". O. R. G. Centrum, Westerhout- Dark 1 A. 10 30: Ds. A R. de Jong. Vrüe Evang. Gemeente. 10: Ds. J. Enter Sr. 4.30: H. Avondmaal. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Dinsdag 8: Jeugdclub (32-15-j.) aan de kerk Vrijdag 8: Jongerenkring aan de kerk. Ds. Kroes. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Jeugddienst Peuzelaarsteeg 1030: Dhr. IT. Vosrelesang. Kemonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. .T. J.' Hille Geref. Kerk Wilhelm ine kerk, Ggd. Oude Gracht 57-59. '0: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Lyceum-Aula. ing. van Merlonstraat. 9: Ds. P. de Ruig. 5: Cand. Th. Vollenhoven, Am sterdam. Zuid-Onst^rkerk, Richard Hol- kade 125. 10: Cand. Th. Vollenhoven. 5: Ds. .T. A. van Arkel. Geref. Gemeente, Ridderstr. 29. 10 en 5: Leesdienst. Geref. Gemeente, L. Margarethastraat 13. 10 en 4: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Nederland, Parklaan 2.1. 4.30: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Ver. „De Vrije Ge meente", Rest. Rrinkmann, Gr. Markt. 10.30: Dhr. E. Frater Smid. Oud-Katholieke Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hooemis. 17: Vesper. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Gemeente. Begi.inhofkanel. 10.30: Ds. J. W. Weenink. 7: Dezelfde. Zangdienst. 8.15: Jeugdsamen- komst. Dinsdag 8: Bidstond. Pinksterge meente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Openbare Samenkomsten. E. Schuurman. Donderdag 7.45: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samen komst (Bropdbreken). Ned. Chr. Gemeen- schansbond, Jac. v. Ruysdaellaan 7. Hst. Maandag 3: Samenkomst. Gemeente des Reeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Gemeente Gods, Geen sa menkomst. Volle Evangeliegemeente. Ged. Oude Gracht 47. 30: Samenkomst. Dhr. J. Zeevers. 7: Opwekkingssamenkomst. Versch. sprekers. 12-13: Zondagsschool. Dondei'dag 8: Bidstond. Zevende-Dags Adventisten, Ja cobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Ge- meensCh. Bübelstudie. 11: Prediking. Zeven- dedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van "-""s Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst Christian Science. Jansstr. 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Her steld Apost. Zendingkerk. Wilhelminastr. 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, .Tacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Soefibeweging. Nassauplein 8. 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. van Smrbisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. J. F. Croes-v. Del den. Den Haag. Psycho-Synthese. Restaurant Brinkmann, Grote Markt. 10.30: Pak de zor gen aan' Bijbellezing, Parklaan 21, Donderdag 8: K. Rozendal. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk. 10: Dr. M. v. d. Voet, H. Avondmaal. 7: Dezelfde. Dankzeg ging. Immanuclkerk 10: Ds. Cr. Koch, Voor ber. H. Avondmaal. Ned. Prot. Bond, Ber kenstraat 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Stichting „Petra", Kapel (einde Minahassa- straat) Woensdag 3: H. v. d. Brink, v. h. Herm. Zaiss comité. Geref. Kerk. Klopper singelkerk, Kloppersingel 55-57. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. L. Hoorweg Jr. 3.30: Ds. A. B. C. Hofland. Noord-Schoterkerk, Spar.rnrijkstrrat. 10.30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B. C. Hofland Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Leger des-Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 7: Openluchtsamenkomst Soendaplein o.l.v. kap. J. C. van Huizen. 8: Verlossingssamenkomst. 12 en 5: Jeugdsa- menkomst. Maandag 7: Straatzang Bloemen daal. Dinsdag 2.15: Gezinsbond. Donderd. 8: Jeugdsamenkomst. Zaterdag 7: Straatzang Haarlem-Noord. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilheiminaplein. 10: Ds. v. Nieuwen- huyzen. H. Avondmaal. 19: Ds. Oskamp, H. Avondmaal. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds. Henkels. 19: Dr. Ch. de Beus, Overveen. Aan boord van het kustvaartuig „Maystar" dat onder Hondurese vlag in charter vaart voor de Rotterdamse Kustvaart Centrale, is gistermiddag brand ontstaan. De „Maystar" meet 499 ton. De kustvaarder is op 5 Janu ari van Kopenhagen vertrokken naar Trondheim. De brand is gisteravond om streeks half zes ontstaan. Het schip bevond zich toen ongeveer vier uur van Bergen in Noorwegen. De „Maystar" is gisteravond de haven van Fedje ten Noorden van Bergen in Noorwegen binnengelopen. In een van de ruimen bleek de brand te zijn ontstaan. De bemanning spande zich in om het vuur te bedwingen. Óm negen uur plaatselijke tijd deelde de kapitein de scheepsagenten in Bergen mede, dat de bemanning het vuur meester was, doch nog niet had geblust. De „Maystar" heeft niet om assistentie ge vraagd. Het schip was geladen met suiker uit Kopenhagen onderweg naar Trondheim. De „Maystar" zal terugkeren naar Bergen alvorens de reis naar Trondheim voort te zetten. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse commissie voor atoomenergie heeft bekend gemaasd, dat deze maand een be gin zai worden gemaakt met het overbren gen van mensen en materieel naar de proef- terreinen van de commissie in het gebied van de Stille Oceaan voor een nieuwe fase in een reeks proeven met wapens van alle categorieën. Deze proeven, zo wordt gezegd, maken deel uit van het onderzoek voor de ver betering van wapens. Zij zullen worden geleid door een speciale strijdgroep onder generaal-majoor Percy Clarkson. Behalve de betrokken Amerikaanse functionarissen zullen er geen waarnemers worden toege laten. Onmiddellijk is te Washington de ver onderstelling geuit, dat het hier een wa terstofontploffing zal betreffen. In Juli werd gemeld, dat de commissie voor atoom waterstofbommen. Aula Chr. Lyceum: 30.45: Ds. H. Visser, Bloemendaal. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16, 10.30: Ds. V/. Mackenzie. Rem. pred., A'dam. Kapel Irene, Meer en Boscli. 10: Ds. C. A. Korevaar. Rotterdam. Doopsgez. Kring, ge bouw Volksbond, Heemst. Dreef. 10.30: Dr. Mr. J. Oosterbaan. Geref. Kerk. Koediefs- laan. 10: Dr. A. Dondorn. 5: Dr. P J. Richel. Camplaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Don dorn. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kanel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Bev. Kerkeraadsleden. 10.30: .Teugdkanel 12-15 i, Wiikgebonw „De Stal" Relig. Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort, N.P.B.. Heemstede. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 5 en 7: H. Avondmaal. Geref. Kerk. 9.45 en 5: Ds. S. J. Dokter. H. Avondm. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. J. H. Stelma. Bev. Kerkeraadsleden. 10.30: Dezelfde. H. Doop. De Zondagsschool en Jeugdkanel beginnen weer op 17 Jan. Ned. Prot. Bond, Potvieterweg 4. 10.30: Dr. A. van Biemen. Hv., Bentveld. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. L. Koole. 15.30: Dr. A. Don- dorp, van Heemstede 19.30: Ds. H. M. Bui- tink, van Laren. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Bev. Kerkeraads leden. 10.15: Zondagsschool. Julianakwar- tier. Kon. Wilhelminaschool, DomDvloedsl. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. L. W. Korvinus, van Medan. Vriie Kath. Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdg 19.30: Lof, gevolgd door een cursus voor leden en belangstellenden. Donderdag 7.30: Gesproken Requiem Mis. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Chr. Eerhard, voorber. H. Avondmaal. 17: Ds. S. L. Knottnerus. Chr. Geref. Kerk. 10: Lees dienst. 17: Ds. Floor, van Nieuw Vennep. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Vica ris L. C. Bal jé. 7: Ds. J. C. Salverda. Doopsgez. Gemeente. 10: Ds. W. Mesdag te Zeist. Geref. Kerk. 9.30: Ds. M. Ros. Voor ber. H. Avondmaal. 3.30: Dezelfde. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. van Boven, H. Doop en Bev. ambts dragers. 3: Ds. M. C. Don. Abbenes. 9.30: Ds. M. C. Don. Bev. ambtsdragers. 3: Ds. J. A. van Boven. Bethelkanel. 30: Ds. J. v. Duyne van Amsterdam. 7: Ds. G. A. Alma. Geref. Kerk 9 en 3: Ds. IJ. van der Zee. H. Avond maal en dankzegging. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. Bev. ambtsdragers. 7: Vicaris L. C. Baljé. Geref. Kerk. 10 en 3: Dr. G. E. Meuleman, Voorber. H. Avondmaal. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Dhr. M. A. van Rhijn, Vicaris, Santpoort. „De Toorts" 9: Ds. A. B. Bekius Bergen (N.H.) „De Kanel" 7: Ds. A. J. van Rhijn, Haarlem. Jeugdhuis. Jonge Jeugd Kerk. 10.30: Dhr. G. J. Kwakkel, Santpoort- Station. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Sions kerk. 10.30: Ds. J. Kroon. Bevestiging Ker keraadsleden. 7: Ds. W. van Limburgh.. Ka pel Sionskerk. 9: Jeugdkerk (jongeren 1216 jaar). ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. Adr. Oskamp, van Heem stede. 7: Ds. R. H. Oldeman, Jeugddienst, i Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. H. Wethmar, van Zaandam. Geref. Kerk, Julia na weg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenscliapsbond, in „Ons Huis". Dinsdag 8: Joh. H. van Oostveen, Evangelist te Voorburg. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10 en 5: Ds. 6. Jongeboer H. Avondmaal en Nabetr. Ned. Prot. Bond. 10.15: Ds. Mr. G. D. Boerlage, intrede mej. Bouwmeester. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. D, J. Roos, van Sleen. Geref. Kerk Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Ger. Gem 10 en 4: Leesdienst. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. II. W. Eerland. toen ik zei dat we jou graag wilden op nemen". Rosemary ging op haar knieën zitten, terwijl ze een plattegrond bestudeerde. „Dat was dat. Gavin, ik krijg een draai erig gevoel in mijn maag, hoofdpijn en nog een heleboel andere vervelende dingen van „De Lachende Vrouw". Ik ben dol blij dat ik vanavond niet bij de première betrokken ben! Misschien was je oordeel over mij toch niet zo juist. „Best mogelijk. Ik ben ook niet onfeil baar", antwoordde hij rustig en liep dwars 't toneel over. Hij pakte Rosemary bij de schouders. „Ik maak me echt geen zorgen! In ieder geval niet over Frik". En als was 't net in hem opgekomen, voegde hij er nog aan toe: „Jij en Pierre spelen natuurlijk, zonder franje. Jullie doen 't verhaal leven". Rosemary voelde dat Gavin haar met zijn grijze ogen onderzoekend aankeek. Ze wendde haar blik af en staarde naar de coulissen. „Als je je soms zorgen maakt over Ro semary, dan doe je iets overbodigs", zei Rosemary met een verdachte trilling in haar stem, terwijl ze enkele tranen weg veegde. Ze waren zo vlug opgeweld en ze hadden zo vlug en onverwacht haar ogen gevuid, dat ze ze niet meer kon terugdrin gen. „Ik ben heus niet zo dom! Ik weet best dat Va! teger, mii alleen maar vriendelijk is Cornelia is de enige, die hij ziet!" Op dat moment maakte Gavin zijn twee de fout. In plaats van haar los te laten, bleef hij haar scheudei's nog steeds stevig vasthouden en zei: „Val is een man, lieve kind. Breng hem daarom niet te veel in verleiding. Èn het is heus geen misdaad voor een man om op zijn eigen vrouw verliefd te zijn!" „Wil jij suggererenO. ik kan je met uitstaan! Ik haat je!", fluisterde ze opgewonden, terwijl ze zich losrukte en weg rende. HOOFDSTUK XVII „Als je rustig wilt schrijven, blijft dan hier. Ik ga tennis spelen met Lucy en Adam' zei June langs haar neus weg. Het was een zen-overgoten morgen en Rosemary keek verlangend uit het grote slaapkamerraam naar buiten. „Maar als je liever meegaat? 't Is mij om het leven". „Nee, dank je, ik moet naar huis schrij ven. Moeder denkt vast en zeker dat er met haar ooggppel iets verschrikkelijks is gebeurd als ik nu eindelijk niet eens een brief aan huis pen. Ik heb nog geen enkele behoorlijke brief geschreven sinds onze aankomst!" „Pff, ze hebben je ook niet veel tijd ge geven om brieven te schrijven, vind je wel? Zo ver ik het heb kunnen zien heeft Gavin je, als je niet speelde, afgebeuld als een pakezel". Rosemary lachte een beetje ongeduldig. „Hij denkt misschien wel dat hij me daardoor behoudt voor gekke dingen. Komt Ian ook?" (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6