iSpiec/el \Sporten Nederlandse rijders na eerste avond zes punten achter op Noorwegen MORRIS {'e{wifou faiif! Drie candidaten voor eerste plaats M1 Broekman in grote vorm tegen Andersen op 5000 m Verrassend resultaat van Maarse op5000m Courses te Hilversum Zondag geen voetbal Verrassende nederlaag van S.C. Haarlem Biljartprobleem ZATERDAG 9 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 BARTOOORIS'STRAAT 20 —TEL. 13439 j Handschoenen met lamsvacht j Judo Centrale training voor judoka's Van der Mast-schild 1953 voor ten Thye Gymnastiek Turnfinale voor dames HOOGOVENSCHAAKTOURNOOI Paardensport Nederland raakt drie springruiters kwijt De basketballcompetitie Spel met de shuttle Behendigheid Eeuwen oud Handicap Geen Nederlandse profs naar Indonesië Kees Broekman heeft gisteravond een heel goede wedstrijd gereden in zijn rit over 5000 meter tegen Andersen. De lo ting had beide cracks toevallig tegenover elkaar geplaatst en dus kon de strijd van man tegen man worden uitgevochten. De weersomstandigheden op de eerste avond van deze dubbele landenwedstrijd, Noor wegenNederland en Noorwegen BZwe den, waren gunstig. Er stond geen wind, het vroor zeven graden, alleen was het wat nevelig, veroorzaakt door de rook van de Oslose fabrieken. Toen Broekman met Andersen aan de start kwam voor deze rit, was er weer een gespannen sfeer in het Bislet-stadion, waar 24.000 toeschouwers tezamen waren gekomen om de Noo:rse crack tegen de Europese kampioen te zien starten. Klaas Schenk had een schema van 8 min. 22 sec. voor Broekman opgesteld, aan de hand van de reeds gemaakte tijden de beide cracks reden de 5000 meter in de negende rit maar noch onze landgenoot noch Andersen hield zich aan dit schema. Broekman had de opdracht gekregen Hjallis in geen geval te laten weggaan en zo zorgde onze land genoot er voor, dat hij voortdurend An dersen bleef schadu wen, ja zelfs in en kele ronden de lei ding had, zij het dat het verschil nooit groter werd dan tien tot vijftien meter. Broekman reed zo scherp op winst, dat hij van de derde op de vierde ronde, toen hij de buitenbaan had, in de bocht geen meter op Andersen verloor. Zo behoefde het dus ook geen ver wondering te wekken, dat voor Broekman als tussentijd over 3000 meter 4 min. 57 sec. werd genoteerd, hetgeen betekende dat beide rijders met een tempo reden, dat op een eindtijd van ongeveer 8 min. 10 10 sec. zou uitkomen, niet ver dus van het bestaande wereldre cord. Maar beide rijders bleken te veel te heb ben gegeven in het begin en dus moest het tempo in het laatste gedeelte van de afstand wat minder scherp zijn. Kranig hield Broekman, die fel gebeten was op de overwinning het duel vol en ondanks het feit, dat hij de laatste buitenbocht had wist hij de eindspurt van Andersen te weerstaan en met ongeveer vijf tot zes meter in tijd uitgedrukt een halve se conde te winnen. Andersen was voor eigen publiek oo de 5000 meter geslagen. De tijd van 8 min. 21.5 sec. was juist voldoende om Asplund die na Broekman en Andersen reed, te verslaan, zij het slechts met 0.3 sec. verschil. De Zweed was kal mer begonnen en kon dus ook langzaam maar zeker zijn tempo verhogen zonder bevreesd te zijn voor een inzinking. Broekman stelde teleur Broekman stelde wat teleur op de 500 meter. Wim van der Voort raakte op de 500 meter de sneeuwrand van de buitenbaan, hetgeen hem zeker een halve seconde kostte. Op de 5000 meter kreeg hij last van zijn maag, waarover hij trouwens de hele dag reeds geklaagd had. Dat is de oor zaak waarom de Westlander de slechtste tijd van alle rijders in dit nummer heeft gemaakt. Op de tweede wedstrijdavond hoopt hij de 1500 meter te kunnen rijden, maar hij zal waarschijnlijk, voor de 10.000 mftter, waarvoor slechts vier rijders per land mogen starten, zijn plaats afstaan aan De Graaff. Maarse in vorm Maarse verbaasde vriend en tegenstan der met zijn 5000 meter. Deze jeugdige rijder van wie iedereen weet dat hij een goede sprinter is, maar die voor de aahvang van het seizoen voor zichzelf had uitgemaakt, dat hij de lange afstanden beter zou kunnen rijden, dan hij tot toe had ADVERTENTIE gedaan bleek de lessen van dr. Carlier uitstekend te hebben begrepen. Het vorig jaar, op goed ijs in Davos had hij de 5000 meter afgelegd in 8 min. 48.4 sec. op het zelfde ijs, waarop Kees Broekman zijn wereldrecord van 8 min. 6.6 sec. had ge maakt. De omstandigheden in Oslo waren goed, maar toch zeker een klasse minder dan destijds in Davos. En Maarse slaagde er in in zijn rit tegen Tangen een tijd te maken van 8 min. 43.5 sec., waarmede hij zijn persoonlijk record met bijna 5 sec. ver beterde. De Graaff heeft zich op deze grote wed strijd goed aangepast. Hij slaagde er in zijn persoonlijk record op de 5000 meter, het vorig jaar in Gjoevik gemaakt, met 1 sec. te verbeteren en op 8 min. 49.0 sec. te brengen. Toch bleek bij hem en ook bij de andere Nederlandse rijders, dat het nog te vroeg in het seizoen was voor deze zware landenwedstrijden, want de Neder landse rijders hebben nog maar tien dagen up het ijs gestaan, terwijl de Noren reeds een zeer belangrijke landenwedstrijd tegen Rusland achter de rug hebben, om nog maar te zwijgen van de Noorse kampioen schappen en enKele andere nationale wed strijden. In dit licht bezien zijn de re- Kees Broekman, die gisteravond in Oslo tegen de Noor Andersen tot een verrassend goed resultaat kwam. De Nederlandse Jiu Jitsu en Judo Bond heeft besloten om, op voorbeeld van enkele andere bonden, een centrale training in te stellen, zulks met het oog op de samenstel ling van ploegen voor belangrijke interna tionale wedstrijden. Hiervoor zijn 20 judoka's uitgenodigd die voorlopig onder leiding vön de judoraad de training zullen beginnery op 17 Januari in Amsterdam. Het ligt in de bedoeling om de latere trainingsbijeenkomsten ook in Rot terdam en in Utrecht te houden. Als eerste stap in de richting van een in leiding in vier districten is dezer dagen overgegaan tot de oprichting van de afde ling Zuid-Nederland ven de Judo Bond, die do provincies beneden de grote rivieren om vat.. De andere provincies blijven voorlopig ressorteren onder een afdeling Noord-Ne derland, waarvan het bestuur hetzelfde is als dat van de NJJJB, in afwachting van een verdere splitsing in afdelingen Noord, Oost en West. sultaten tegen de Noorse A-ploeg zeker gunstig te noemen, al staat Nederland na de eerste avond met 6 punten achter. De uitslagen De uitslagen luidden: 500 meter: Eerste rit: 1. Maarse (Ned.) 44.7 sec,; 2. Pedersen (N.) 47 sec. Tweede rit: 1. Hodt (N.) 44,3; 2. v. d. Voort (Ned.) 45,5 sec. Derde rit: 1. Andersen (N.) 45,2 sec.; 2. Huiskes (Ned.) 47,2 sec. Vierde rit: 1. Broekman (Ned.) 46,2 sec.; 2. Tangen (N.) z. t. 5e rit: 1. Haugli (Noorwegen) 46,5 sec.; 2. De Graaf (Nederland) 47,8 sec. Eindresultaat 500 meter: 1. Hodt 44,3 sec.; 2. Maarse 44,7 sec.; 3. Andersen 45,2 sec.; 4. Van der Voort 45,5 sec.; 5. Broekman 46,2 sec.; 6. Tangen 46.2 sec.; 7. Haugli 46,5 see.; 8. Pedersen 47 sec.; 9. Huiskes 47,2 sec.; 10. De Graaff 47,8 sec. Stand: Noorwegen 19 punten, Nederland 17 punten. Eindresultaat 500 meter NederlandZwe den: 1. Maarse 44,7 sec.; 2. Van der Voort 45,5 sec.; 3. Stoem 45,8 sec.; 4. Ericsson 45,9 sec.; 5. Broekman 46,2 sec.; 6. Dahlberg 46,8 sec.; 7. Asplund 46,8 sec.; 8. Huiskes 47,2 sec.; 9. De Graaf 47,8 sec.; 10. Sjoelin 53,8 sec. (gevallen). Stand: Nederland 20 punten, Zweden 16 punten. 5000 meter NoorwegenNederland: le rit: 1. Hodt 8 min. 50,8 sec.; 2. Van der Voort 9 min. 2e rit: 1. Pedersen 8 min. 44 sec.; 2. De Graaf 8 min. 49 sec. 3e rit: 1. Tangen 8 min. 31.3 sec,; 2, Maar- sen 8 min. 43,5 sec. 4e rit: 1. Haugli 8 min. 30,1 sec.; 2. Huis kes 8 min. 41,9 sec. 5e rit: 1. Broekman 8 min. 21,5 sec.; 2. Andersen 8 min. 22 sec. Eindresultaat 5000 meter: 1. Broekman 8 min. 21,5 sec.; 2. Andersen 8 min. 22 sec.; 3. Haugli 8 min. 30,1 sec.; 4. Tangen 8 min. 31.3 sec.; 5. Huiskes 8 min. 41.9 sec.; 6. Maarse 8 min. 43.5 sec.; 7. Pe dersen 8 min. 44 sec.; 8. De Graaff 8 min. 49 sec.; 9. Hodt 8 min. 50 sec.; 10. Van der Voort 9 min. Noorwegen 20 punten, Nederland 16 pnt. Totaal na 500 en 5000 meter: Noorwegen 39 punten, Nederland 33 punten. Totaal na 500 en 5000 meter: Noorwegen 44 punten, Zweden 28 punten. 5000 meter Nederland—Zweden: 1. Broek man 8 min. 21.5 sec.; 2. Edicsson 8 min. 21.8 sec.; 3. Sjoelin 8 min. 34.4 sec.; 4. Huiskes 8 min. 41.9 sec.; 5. Maarse 8 min. 43,5 sec.; 6. Apslund 8 min. 47.2 soc.; 7. Dahlberg 8 min. 48.1 sec.; 8. De Graaff 8 min. 49 sec.; 9. Stroem 8 min. 52, sec.; 10. Van der Voort 9 minuten. Nederland 18 punten. Zweden 18 punten Totaal na 500 en 5000 meter; Nederland 38 punten, Zweden 34 punten. Piet ten Thije van de Leeuwarder Zwemclub L.Z.O. zal voor het jaar 1953 het Van der Mast-schild worden uitgereikt. Deze onderscheiding wordt elk jaar ver leend aan de Nederlandse zwemmer of zwemster, die over het afgelopen jaar de beste prestatie(s) heeft geleverd. De verbeteringen van de Nederlandse records op de 400 rr. en 1500 m zijn voor het bestuur van de K.N.Z.B. aanleiding geweest het besluit te nemen het Van der Mast-schild voor 1953 aan Ten Thije toe te kennen. Het schild was het laatst in het bezit van Geertje Wielema. De oudste twee Nederlandse prinsessen hebben voor de eerste maal deelgenomen aan een officiële skiwedstrijd. Hier ziet men prinses Beatrix genummerd en wel aan de start. De finale van de Nederlandse turnkam- pioenschappen voor dames wordt morgen middag in de buitensocieteit in Deventer ge houden. De halve eindstrijd is zoals men weet niet gewonnen door Dini Krul, die al vijfmaal achtereen de Nederlandse kam pioenstitel behaalde, maar door Lenie Lens van Kracht en Vlugheid (Utrecht) met twee punten voorsprong. Daar de punten, die in de halve finale zijn behaald, meetellen voor de finale, begint de nationale kampioene dus met een achterstand. Ook onder de jongere turnsters schuilen krachten, die wel eens voor een verrassing zouden kunnen zorgen, zoals Jopie Esseveld Boelhouwer (Zuilen) en Sini Muskee (Enk huizen). Een nieuwigheid bij deze kampioenswed strijden is, dat het oaardvoltigeren vervangen is door de evenwichtsbalk, op welk toestel niet alle turnsters even zeker zijn. Aan de finale zullen vijftien dames deelnemen. ROSE EN HARTWIG VERSLOECEN HOAD EN ROSEWALL. De finale heren dubbelspel van de Zuid-Australische ten niskampioenschappen in Adelaide is in een verrassende zege van Mervyn Rose en Rex Hartwig geëindigd. Zij versloegen de Wim- bledonkampioenen Lewis Hoad en Ken Rosewall met 62, 63, 46, 64. In het Hoogoven Schaaktournool gaat het hevig spannen, want. hoewel er nog maar twee ronden te spelen zijn, valt het moeilijk te voorspellen wie deze strijd win nen gaat. Van Scheltinga en Bouwmees ter geven elkaar in niets toe. Beiden wis ten gisteren hun partij te winnen en staan voorlopig met 4". punt aan de kon. Pire's partij tegen Beni eindigde in remise. De Joegoslaviër voelde zich in de zevende ronde een beetje grieperig en kreeg daar om toestemnv'ng van wedstrijdleider Zit- tersteyn om de afgebroken partij van Donderdag tegen Vlagsma Zaterdagmor gen uit te spelen. Hij heeft nu vier punten en 1 afgebroken partij en bliift daarmede een zware concurrent voor de eerste plaats. In de achtste ronde moet Pirc tegen Klaeger uitkomen, hetgeen hem niet al te zwaar zal komen te liggen. Bouwmeester moet in de laatste twee ronden respectie velijk tegen Beni en Klaeeer spelen; in de wedstrijd Beni-Bouwmeester zal onze on derwijzer-schaakmeester degelijk op zijn tellen moeten passen. De stand na de ze vende ronde is als voVt: Van Scheltinga en Bouwmeester 4'/?; P:,~c 4 en 1 afgebro ken; Rellstab 4; Beni en Prins 3Kott- nauer en Kramer 3; Vlagsma 2 en 1 afge broken; Klaeger 2. Bou wm eester-VI agsm a In de zevende ronde kon Bouwmeester reeds na 14 zetten van Vlagsma winnen, doordat deze een centraal geposteerd paard liet veroveren, alsmede een pion. Prins-Kramer Prins speelde tegen Kramer, dóe de koningsindische verdediging gekozen had, heel scherp op aanval en rocheerde lang, dus naar de andere kant dan de zwarte koning. Kramer ging eveneens tegen de witte koningsstelling voor en voor enige tijd waren de kansen voor beiden wellich* gelijk. Prins slaagde erin een randliin voor zijn toren te openen en de zwarte koning over het bord te jagen, waarna hij tenslotte een toren veroverde en won. Rellstab-Klaeger Rellstab behaalde een overwinning op zijn landgenoot Klaeger, die al te vele pionnen offerde en tenslotte met een dame tegen twee dames in een hopeloze positie kwam. Pas 's avonds laat werd deze afge broken pairtij beslist in het voordeel van Rellstab. Pirc-Beni De partij van Pirc te-gen Beni werd na lange tijd remise. Van Scheltinga-Kottnauer Van Scheltinga bereikte tegen Kott- nauer na een eveneens lange strijd ten slotte in een eindspel beslissend voordeel. Nog te spelen partijen In de achtste ronde zullen tegen elkaar uitkomen: Kramer-Riel'stab, Van Sehel- tinga-Prins, Vlagsma-Kottnauer, Beni- Bouwmeester en Klaeser-Pirc. De laatste ronde zal verspeeld worden door Pirc- Rellstab, Bouwmeester -Klaeger, Kott- nauer-Beni, Prins-VIigsma en Kramer- Van Scheltinga. Voor de Nederlandse ruitersport zijn drie belangrijke amateur-springruiters verloren gegaan, te weten Tonny Timmer, Jaap Rijks en Alphons Janssens, ruiters die de Neder landse vlag op buitenlandse concoursen hippique vaak en met succes hoog hebben gehouden. Tonny Timmer is professional geworden. Hij geeft springlessen en wil paarden in training nemen. Alphons Janssens is met zijn gezin naar Australië geëmigreerd en hoopt daar zo spoedig mogelijk een eigen boerderij te kunnen verwerven. Hij hoopt in Austra lië in de concoursring te kunnen ver schijnen. Jaap Rijks zal binnenkort naar Kruegers- dorp bij Johannesburg (Zuid-Afrika) ver trekken om daar de commerciële leiding van een Rotterdams bedrijf op zich te nemen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Rijks aan hippische wedstrijden in Zuid- Afrika zal deelnemen. Morgen wordt er in Hilversum weer druk gedraafd. De serie-draverij, die over een korte afstand gaat, is moeilijk te voorspellen. Daar de hoofdprijs voor dit nummer is ge reserveerd en de grote stallen het beste ma teriaal hebben aangegeven zal de strijd ongemeen hard zijn. De in vorm verkerende Otella zal mogelijk haar successenreeks van de afgelopen weken kunnen voortzetten. Zowel het entrainement J. M. v. d. Berg als dat van J. v. Leeuwen Jr. hebben voor hun eerste rijder de keus uit een aantal goede kanspaarden, zodat wij hun preféré's als de gevaarlijkste concurrenten aanduiden. Niet minder interessant is de 2800 m. lange Probstprijs, waarin de cracks Mac Kinley en Norton Williams het zwaar krijgen té ver duren tegenover Oscar Major en Niekie B H. De grote vorm is bij Mac Kinley nog niet aanwezig, waardoor Norton Williams in dit geval boven hem wordt gesteld. De tacticus Nottelman zal met Niekie B H het gevecht tussen twee paarden ongetwijfeld op de voet volgen en het moet geen verwondering baren als hij in de eindstrijd nog beslissend weet in te grijpen. Het derde nummer van grootse allure is de Xiphiasprijs, waarin de flyer-crack9 elkaar bekampen. Op een droge en snelle baan valt de keuze op Madame B, doch is de baan aan de kleverige kant dan zal Mor ning Star de snelle merrie de baas kunnen blijven. In de Coronieprijs heeft Qui Gagne A nu zo weinig concurrentie, dat het hem gemak kelijk moet vallen om te winnen. Rebecca en Pompéa zijn de aangewezen plaats paarden. Het openingsnummer kan Rosa Deai op haar naam brengen, indien zij er in slaagt Quick Fire en Roi de Cing Mille achter zich te laten. In de Ejadonprijs kan Quito Norma niet revancheren voor haar laatste onge lukkige optreden, tenzij Ramona S nu eens zonder fouten het parcours aflegt. Een monté-draverij besluit dit belang wekkende programma. Het debuut van Overste van Fresena in deze soort drave rijen was prima en daar de afstand nu be duidend in zijn voordeel is zien wij de be kende jockey Jan Rex deze maal winnen, met de keuze Roodenburg en Meester S op de plaatsen. Alle voor morgen In de competitie van de K.N.V.B. vastgestelde voetbalwedstrij den gaan in verband met de slechte toe stand van de terreinen niet door. Het ge hele programma wordt verschoven naar Zondag 17 Januari. Ook het programma van de H.V.B. is af gelast en een week verschoven. Dat SC Haarlem in de Haarlemse basket ballcompetitie met groot verschil van Ooster kwartier zou verliezen, had niemand ver wacht. Aanvankelijk leek het een gemakke lijke overwinning voor SC Haarlem te worden. Het nam tenminste een 114 voor sprong. Oosterkwartier speelde echter lang zaam naar de juiste speel methode en toen deze eenmaal gevonden was, was het spoedig gelijk. Tot de rust ging de strijd daarna gelijk op. De rust kwam met 1918 voor Haarlem. Nog leefde Haarlem na de rust waarschijn lijk in de hoop dat de wedstrijd zonder moeite gewonnen kon worden. De sterkste spelers, B. Uljee en Jansma, bleken echter allerminst op schot. Bij Oosterkwartier luk te het schieten beter en vooral door Van Elk en Dinkelberg behaalden het een 2140 voorsprong. Tegen de acht punten die Haar lem daarna nog scoorde, stelde Oosterkwar- tier er negen- Zoals gij reeds voorspelden werd de wed strijd voor Antilopen tegen IHJ zeer moei lijk voor de leiders. Het was vooral de ge vaarlijke Schmitz, die het de verdediging van Antilopen heel lastig maakte. Dit had tot resultaat dat hij een stand van 66, cap tain Jonker reeds drie fouten op zijn naam had en veiligheidshalve voorlopig uit het spel genomen werd. Ongunstige gevolgen had dit niet want door Swart en Dingshof besloten de Antilopen de eerste speelhelft met een kleine voorsprong (1112). Na rust werd in enkele minuten de score vergroot tot 11—18. IHJ kwam echter weer tot 1518 door Struwer. Bij 1920 werd de wedstrijd zeer onpleizierig. Door het inschie ten van strafworpen en enige fraaie goals van De Bie kwam Antilopen op 2029, waarne enige slordigheden IHJ de gelegen heid gaf de achterstand te verkleinen tot 25—29. Ook de dames van Antilopen kregen het niet makkelijk tegen een goed spelend SC Haarlem. Wel namen zij een 62 voorsprong, die voor de rust teruggebracht werd tot 1311. Na de rust maakte Haarlem zelfs gelijk. Het duurde daarna nog geruime tijd voor dat Antilopen weer een voorsprong kon nemen en deze te vergroten tot 15—20. Daar na ging het vlotter en werd de eindstand 29—17. HOC liep de SVH-dames eenvoudig onder de voet: 565. De uitslagen waren: Meisjes: HOC A—IHJ 14—6. Junioren: Schoten">K B 4611; Excer- citiaAntilopen 556. Dames: PSVH—HOC 6—59; ZBVS 2—An tilopen 3 1220; Rapiditas 2HGA 2 1027; AntilopenSC Haarlem 2917; Schoten 2 HOC 3 12—16. Heren: HHC 2—IHJ 2 27—28; IHJ—Anti lopen 25—29; HOC 2—ZBVS 19—32; Rapidi tas 2—Schoten 2 25—21; PSVH 2—HGA 3 24—16; PSVH—Oosterkwartier 2 32—33; SCH —Oosterkwartier 2949. /N DE JAREN na de oorlog is in Nederland een opmerkelijke vooruit gang te bespeuren in de beoefening van de zaalsporten, Er bereiken ons steeds meer berichten die er op wijzen dat zo wel de publieke belangstelling voor als de actieve beoefening van basketball, volleybal en zaalhandbal toeneemt. Het zijn takken van sport geworden die steeds meer mee gaan tellen onder de reeds zo lang beoefende sporten, Wif zouden niet volledig zijn, indien wij ook niet badminton onder deze zaal- sporten zouden noemen. Een sport, die wel niet zo'n grote vlucht heeft ge nomen als de reeds genoemde, maar die toch zeker meetelt. Vooral in Haarlem, dat voor de nationale zowel als de internationale wedstrijden vrij wel steeds als het belangrijkste cen trum wordt beschouwd. BADMINTON vertoont enige overeen komst met tennis. Het kan als enkel spel, zowel als dubbelspel worden ge speeld op een ruimte (respectievelijk 13.40 x 5.18 en 13.40 x 6.10) waarbij de spelers met een zeer licht racket (drie maal zo licht als een tennisracket) de shuttlecock (halve kurken bol versierd met witte veertjes, die niet meer dan vijf tot zes gram weegt) over een net moe ten slaan, dat 1.525 hoog is. Een verschil met tennis is dat daarbij de bal één maal mag stuiten en bij badminton de shuttle cock niet. Hetgeen ook niet mogelijk zou zijn, aangezien het kurken bolletje geen enkele veerkracht bezit. De tennisser zal begrepen hebben dat het spel dus uitslui tend uit lobs, volleys en smashes be staat. Het zou te ver voeren om alle regels van het spel verder uit te leggen. Wel willen wij u het spel van harte aanbeve len en u aanraden eens een keer naar het Krelagehuis in Haarlem te gaan om daar de verrichtingen van de badmintonspe- lers en speelsters te volgen. Zoals bijvoor beeld op 16 en 17 Januari aanstaande als daar de nationale kampioenschappen worden gespeeld of op 27 en 28 Februari aanstaande als de sterkste spelers uit de wereld naar Haarlem komen om er deel te nemen aan de internationale kam pioenschappen. Men zal er dan de beste Engelsen, Duitsers, Indonesiërs, Denen, Belgen, Malakkanen en Nederlanders bezig zien met een sport, die terecht be langstelling verdient. rEN zal merken dat badminton èen spel is van zeer grote behendigheid. Want na de slag vliegt de shuttle wel snel over het net, maar daalt dan plotseling in een sterke parabool, waardoor het mo gelijk is dat de shuttle, die buiten het speelveld dreigt te gaan, toch nog tussen de lijnen blijft. Voor badminton is niet alleen een grote techniek vereist, maar ook een zeer goede lichaamsconditie en een scherp reactievermogen. Bovendien is de speler tijdens het spel voortdurend in beweging, waarbij uiteraard ook de tactiek een grote rol speelt. Wij hebben wel eens horen beweren dat badminton voor de techniek van een tennisspeler funest is. Als reden daar voor geeft men op, dat badminton alleen uit de pols wordt gespeeld. Maar hoe verklaart men dan dat de Amerikaan Dave Freeman, die een grote uitblinker was bij tennis en tafeltennis, thans ook tot de sterkste badmintonspelers in de Verenigde Staten behoort? En hoe te verklaren dat de oud-Wimbledon-kam- pioen Jack Kramer nu de directeur van het befaamde „tenniscircus' in Ame rika een vurige propagandist is voor badminton? De praktijk bewijst dus wel dat beide sporten naast elkaar beoefend kunnen worden, zonder dat het presta tiepeil in één van beide sporten achter uit behoeft te gaan. BADMINTON is overigens geen sport van de laatste jaren. Reeds honder den jaren geleden beoefende men het in India. Het heette toen „Poona" en werd daar intensief beoefend door de Engelse militairen. Toen deze naar Engeland te rugkeerden gingen zij het ook daar spe len. Volgens de overleveringen gebeurde dit het eerst in 1873 door enige oud-offi cieren tijdens een tuinfeest van de Her tog van Beaufort op zijn buitenplaats „Badminton". Niet moeilijk te verklaren dus waar dé tak van sport zijn naam aan te danken heeft. Na Engeland werd badminton voorts druk beoefend in Amerika, waar ook de dames het spel leerden kennen. Daarna volgden al spoedig Canada, Australië en uiteindelijk ook enkele landen in Euro pa. In Nederland was dat omstreeks 1930. Drie jaar later de latere minister en ambassadeur in Londen, mr. D. U. Stik ker, was één van de initiatiefnemers werd de Nederlandse Badminton Bond opgericht, waarna het spel ook in ons land spoedig vele beoefenaren telde. De grote groei kwam echter pas na de oorlog toen men besloot de jeugd aan te trekken. Hetgeen tot nu toe wonderwel gelukt. De Bond telt nu bijna negenhon derd leden (de Haarlemse verenigin Dumwijck al ruim honderd) en heeft in totaal vijfendertig teams twee maal zo veel als verleden jaar die aan de competities deelnemen. En volgend jaar hoopt men weer meer teams op de been te kunnen brengen. Moment uit een badminton-partij (dubbelspel). EEN handicap voor de verbreiding van badminton is evenals voor basket ball en volleybal het gebrek aan zalen. Want in Nederland wordt badminton alleen maar tijdens de wintermaanden gespeeld in zalen en zo lang die niet vol doende in aantal beschikbaar zijn zal ook de groei van badminton geremd worden. Hetgeen uiteraard niet wil zeggen dat de propagandisten stil zitten, integendeel, men probeert nog steeds jongeren meisjes zowel als jongens tot het be oefenen van badminton aan te sporen. Een streven, dat wij van harte toejuichen. E. K. PLAATS VAM AFSTOOT Ter inleiding van enkele zowel voor be ginnende als gevorderde biljarters interes sante biljartproblemen geven wij hierbij een voorbeeld van een zeer moeilijke stoot. In het bovenstaande probleem is het na melijk niet gemakkelijk bal B bij bal C te krijgen. Perfecte beheersing bij de af stoot is een eerste vereiste. In de meeste gevallen komt de carambole wel tot stand, doch door te dun aanspelen doet bal B de lange band niet, of te lang, aan, waardoor deze niet bij bal C komt. Voor het goede uitvoeren moet de techniek „gematigd" zijn en bal B half vol rechts geraakt wor den en bal A een halve centimeter bene den het midden met een halve centimeter links effect. Bram Appel is reeds geruime tijd bezig geweest om een elftal, bestaande uit Neder landse professionals, spelende in buiten landse voetbalclubs, in de aanstaande zo mermaanden een tournée door Indonesië te laten maken. Hij had daarvoor verscheidene Nederlandse spelers gepolst, terwijl het bovendien in de bedoeling lag nog enkele aandere niet-Nederlandse spelers op deze tournée mee te nemen, ten einde een zo sterk rr^ogelijk team te vormen. Het bestuur van de belangengroep professionals van de Franse Voetbal Bond heeft thans deze plan nen met een beslissing onuitvoerbaar ge maakt door geen toestemming aan de spe lers te geven voor het maken van de tour née; ook niet als deze tocht na afloop van het Franse seizoen zou worden gemaakt. De tournée zou uit 8 wedstrijden bestaan.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7