Duitsers krijgen in de E.V.G. aandeel in luchtmacht Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Keus Passagiersdiensten met „Cornets" voorlopig gestaakt Weer een Nederlander en twintig oud-guerillastrijders gearresteerd Noodweer en lawines eisen doden in Zuid- en Oost-Europa „Agrarisch probleem in de V.S. ernstig Eden zweert bij de NAVO NAVO-bewapening zal minder worden uitgebreid Het woord is aan Een der duizenden Hevige sneeuwval isoleert dorpen, verspert passen. Twee treinen ontspoord Drie nieuwe vliegtuigongelukken; vijf toestellen vernield; 24 doden India vraagt UNO-vergadering Zware stormen in de VS Soenarjo: „Het is toeval, dat de meeste gearresteerden Nederlanders zijn" Eisenhower bezorgd Pella weigert formatie opdracht Na de vliegramp bij Elba Sabrejets neergestort Spoorwegstaking in Tunesië Koreaanse kwestie Weerrapport 68e JAARGANG No 156 DINSDAG 12 JANUARI 1954 298e JAARGANG No 4 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. VV. Peereboom en A. D. Huijsman DE GROTE VIER zullen op 25 Januari te Berlijn beraadslagen over het Duitse vraagstuk en wellicht ook over het Oosten rijkse vraagstuk. Het heeft jaren gekost om tot. dit besluit te komen en het wordt nog geen conferentie der mannen op het aller hoogste niveau, maar dan toch wel, om de gedachten even naar de Eiffeltoren te laten vliegen: op het op één na hoogste platform, waar al duidelijk te merken is hoe men zwiept in de wind, lees: stormen der tijden. Het zullen de ministers van Buitenlandse Zaken zijn die bijeenkomen: Eden, Foster Dulles, Bidault en Molotov. Ge begrijpt overigens wel dat het niet bij dit viertal zal blijven: elk kopstuk zal het middenpunt vormen van een groep adviseurs, deskundi gen, secretarissen enz. en dan komen er natuurlijk ook nog tolken aan te pas. Nu, de wereld is niet verwend met over eenstemming tussen Oost en West en daar om waren velen al blij, dat tenminste op één na het hoogste platform eens gebruikt zou worden, afgezien nog van de vraag of het tot enig vrede-bevorderend resultaat zou leiden. Bovendien was men het zonder nieuwe nota-wisseling zomaar eens ge worden over de stad van samenkomst: Berlijn. Helaas blijkt daarmee nog geen be slissing te zijn bereikt. Het netelige pro bleem „waar in Berlijn?" is gerezen en de drie Westelijke commandanten hebben zich daar samen met de Russische commandant tot dusver zonder succes in verstrikt. De eerste maal hebben zij zeven uur ver gaderd in het Britse hoofdkwartier, dus in West-Berlijn. De tweede maal hebben zij acht uur vergaderd in het Russische hoofd kwartier: dus in Oost-Berlijn. Dat extra uur heeft niet mogen baten; gisteren gingen de vier commandanten met (laat ons hopen) frisse moed door in het Ameri kaanse hoofdkwartier. Wederom is het ver lossende woord uitgebleven. Vandaag zou men verder gaan, maar vanmorgen heerste blijkbaar nog onzekerheid over de vraag waar men nu zou bijeenkomen, ofschoon het Franse hoofdkwartier ditmaal onmis kenbaar aan de beurt scheen te zijn. Het voortdurende verhuizen der commandanten tekent de toestand: zelfs zij, die slechts voorbereiders van de bijeenkomst der hoge ministers van Buitenlandse Zaken zijn, kunnen alleen maar met elkaar praten als zij om de haverklap ergens anders gaan zitten. Het moge u niet duidelijk zijn waar om zij zich niet dadelijk naar het gemeen schappelijke gebouw der bezettende mo gendheden, de z.g. Kommandatura begeven hebben, want dat is dan toch „neutraal terrein". Maar ik geloof dat ik dat kan op helderen: als zij dat deden zouden zij voor uitlopen op een keus van de Kommanda tura ook voor de bijeenkomst der verheven staatslieden. En de Russen willen die keus niet: zij zijn zelfs begonnen met voor te stellen, dat alle bijeenkomsten der minis ters in hun hoofdkwartier gehouden zou den worden. Nu: daar hadden de Westelij ken geen zin in; zij zeiden dat dit onaan vaardbaar was. De Russen merkten ook nog op dat zij het in West-Berlijn niet veilig genoeg vonden hetgeen een beetje zonderling lijkt en in Westerse diplo matieke kringen gelooft men dat zij zo graag als gastheren willen optreden om „de indruk te handhaven, dat zij het oor spronkelijke initiatief tot de conferentie hebben genomen". Dat zal wel zo zijn. Delvend in mijn weinig opwekkende her inneringen aan internationale conferenties stuit ik daar op de pogingen, drie jaar ge leden in het Palais Rose door plaatsver vangers van ministers ondernomen, om een agenda voor een conferentie der Grote Vier op te stellen. Men wijdde daar zo ongeveer honderd vergaderingen aan en kwam niet tot resultaat. En als gij dan be denkt hoever het opstellen van een agenda Bog van het bereiken van een accoord over de problemen-zelf verwijderd is! Welnu, ditmaal is men erin geslaagd om een onderwerp te vinden dat daar nog verder vandaan ligt, namelijk deze keuze van een gebouw of gebouwen, waarin men bijeen zal komen. Zelfs dit is nu, in naam der propaganda, reeds tot. een netelig probleem gemaakt. Zelfs als men er tenslotte uit komt. belooft het geval al heel weinig goeds voor de conferentie, waarin de werkelijke waagstukken aan de orde zullen komen. En ofschoon de wereldhistorie rijk is aan Voorbeelden van falend internationaal over leg schijnt het toch nauwelijks denkbaar dat men uit vroeger eeuwen een dergelijke redetwist betreffende de keus van verga dergebouwen zou kunnen opdiepen; Het is een malle vertoning. En als menig een in menig land er het gevoel bij krijgt, dat „de volken" voor de gek gehouden worden is dat wel een aanvechtbare, maar zeker geen onverklaarbare gedachte. Zo zou men het uit een oogpunt van propa ganda, maar dan falende propaganda, kun nen beschouwen. Als men daartoe bereid zou zijn, hetgeen evenwel niet waarschijn lijk is. R. P. WASHINGTON (Reuter) lil een speciale boodschap aan het Congres heeft president Eisenhower verklaard, dat het agrarische probleem in de Verenigde Staten ernstig en ingewikkeld is, en dat er onmiddellijk maatregelen moeten worden genomen om de toeneming van de bedrei ging voor het Amerikaanse landbouwpro gramma tot staan te brengen teneinde eco nomische nood in de agrarische gebieden in de Verenigde Staten te voorkomen. De president stelde in zijn boodschap voor om reeds bestaande overschotten aan agrarische producten ter waarde van 2,5 milliard dollar van de markt te houden met het doel prijsdaling tegen te gaan. Hij be val voorts aan het in de oorlog ingestelde systeem van verplichte steun voor de prij zen der agrarische producten aan het einde van het lopende oogstjaar af te schaffen, en stelde het Congres voor toe te staan, dat de regering voortgaat met het gebruiken van de ove schotten voor hulpverlening aan bevriende ianden en voor het lenigen van nood, waar deze zich voordoet. LONDEN (Reuter). Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Maandagavond in een radiorede ver klaard, dat het Westen nooit het Atlan tisch Pact zou opgeven om overeenstem ming met de Sovjet-Unie te verwerven en dat het zou blijven staan op vrije verkie zingen in geheel Duitsland als „eerste voor waarde" voor hereniging. „Wat er ook gebeuren moge, wij kunnen dit Atlantisch bondgenootschap, dat de grondslag is van onze veiligheid en dat niemand bedreigt, niet opgeven", zo zei hij. Eden meende, dat de tweede wereldoorlog niet zou zijn uitgebroken, als toen een At lantisch verdrag had bestaan. Vrije verkiezingen voor Duitsland noem de hij de enige methode om een represen tatieve Duitse regering te krijgen, waar mee de vier mogendheden een regeling voor Duitsland kunnen bespreken. Hij hoopte, dat de Sovjet-Unie op de vier- mogendheden-conferentie in Berlijn het Westen op dit punt tegemoet zou komen. Als de Sovjet-Unie van haar zijde garan ties zou vragen tegen een herenigd Duits land, zal het Westen geheel bereid zijn die te bestuderen, zo voegde Eden hieraan toe. Hij wees op de reeds bestaande garanties tegen aanvallen, zoals vervat in het UNO- handvest en het Brits-Russisch vriend schapsverdrag van 1943. Eden wees er voorts op, dat de NAVO zuiver defensief van aard is en dat onder de ontworpen Europese verdedigingsgemeenschap een internationaal orgaan, waarin ook Frank rijk zitting zou hebben, toezicht zou hou den op de Duitse bewapeningsindustrie. Gruenther Generaal Alfred Gruenther, geallieerd opperbevelhebber in Europa, heeft Maan dag te Parijs, in een toespraak tot de ver eniging van correspondenten bij het ge allieerd hoofdkwartier in Europa ver klaard: „Wij hebben in de organisatie van het Atlantisch verdrag het stadium bereikt, waarin onze strijdkrachten veel minder zullen worden uitgebreid dan in de afge lopen drie jaar." „De actieve grondstrijdkrachten be halve in Duitsland zullen niet worden uitgebreid. Onze luchtmacht niet alleen van de Duitsers maar ook van de Atlanti sche verdragsorgonisatic zal niet zo groot zijn als eerst werd verwacht." Een deel van de Duitse bijdrage tot de Europese verdedigingsgemeenschap zal be staan uit een aandeel in de tactische lucht macht", aldus de generaal. Nog geen plaats Nadat de vertegenwoordigers van de hoge commissarissen van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Sovjet-Unie Maandag tot diep in de nacht hadden gesproken over de plaats waar de vier-mogendhedenconferentie te Berlijn gehouden zal worden en andere technische problemen, heeft een Westelijke woord voerder in de vroege ochtenduren van Dinsdag medegedeeld, dat' er nog steeds verschil van mening tussen de vertegen woordigers heerst. De besprekingen duur den elf uur. De woordvoerder wilde geen verder commentaar geven. Van betrouwbare zijde werd vernomen, dat de Westelijke verte genwoordigers zich alle moeite hadden ge geven om op deze vergadering tot een be sluit over de plaats van de conferentie te komen. Van regeringszijde te Bonn is meegedeeld dat Bondskanselier dr. Adenauer Maandag oen uur heeft gesproken met de leider der West-Duitse socialistische oppositiepartij Ollenhauer, waarbij de politieke toestand in algemene trekken is besproken. Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt medegedeeld dat waarschijnlijk is gespro ken over het wetsontwerp voor de uitvoe ring van het West-Duitse aandeel aan de E.V.G.dat de regering-Adenauer drie da gen voor het begin van de viermogend- hedenbesprekingen te Berlijn door de Bondsdag wil doen behandelen. De socia listen zijn hier fel tegen gekant, daar zij er een nadelige uitwerking op de komende Berlijnse besprekingen van vrezen. Er werd geen overeenstemming bereikt. De premier der aftredende Italiaanse regering, Giuseppe Pella, heeft vanochtend een hem door president Einaudi aange boden opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet geweigerd. De president heeft nu Amintore Fanfani ontboden. Later is gemeld, dat Fanfani, een expo nent van de linkervleugel der Christen- Democraten, de opdracht aanvaard heeft. Bij het verlaten van het Quirinaal zeide Pella, dat hij de opdracht niet kon aan vaarden omdat de Christelijk-Democra- tische partij, waartoe hij behoort, hem niet had aangewezen voor de taak, een regering te vormen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Wendell Philips: Iedere stap vooruitgang die de wereld heeft volbracht is van schavot naar schavot en van brandstapel naar brandstapel ge daan. Kleine Koreaan, zon der familieleden ach tergebleven toen de hel van de oorlog was uitgeraasd, thans op genomen in een wees huis te Poesan. Dui zenden van deze weesjes zwerven nog buiten de veilige mu ren der tehuizen in de diepste ellende rond tussen de ruïnes van een voorheen welvarend land, ten prooi aan de grootste verwaarlozing op groeiend tot kleine - en misschien later grote - boeven. De Koreaanse oorlog is teneinde, maar het 1eed van een volk, dat het ongeluk had op Ie plaats te wonen waar een politieke vulkaan uitbarstte, nog allerminst. Te Londen werd dezer dagen een dienst gehouden ter herdenking van Lord Nor wich. De Engelse minister van Buitenland se Zaken Eden en zijn echtgenote woonden de plechtigheid bij. Het echtpaar bij het verlaten van de St. Margaret's kerk, Westminster. Dertien personen zijn Maandag in Europa om het leven gekomen in lawines of doodgevroren in hevige sneeuwstormen, die Zwitserland, Zuid-Duitsland, Oosten rijk en Hongarije teisterden. In Midden- en Oost-Zwitserland zijn tenminste 20 huizen en boerderijen door lawines ge troffen, waardoor negen personen om het leven kwamen. Verscheidenen worden nog vermist. Reddingsploegen met speciaal opgeleide speurhonden zoeken naar slachtoffers tus sen verpletterde huizen. Nabij Kloster, niet ver van de Oostenrijkse grens, vonden twee van de acht personen in een bedolven huis de dood. Vijf konden er worden gered. Een wordt er nog vermist. Veel getroffen gebieden zijn van de bui tenwereld afgesloten, sommige zonder elec- triciteit en water. In Oostenrijk In de Oostenrijkse Alpen werden twee broers, die op weg waren naar een kerk, onder een lawine begraven. De treinen uit Zwitserland met bestem ming Wenen moesten een lange omweg maken, daar de lijnverbinding in Oosten rijk door de sneeuw was verbroken. Vele wegen in West- en Noord-Oosten rijk zijn onbegaanbaar geworden en met De Haagse gemeenteraad heeft met 324 stemmen een verhoging van de wet houderssalarissen van f 10.700 tot f 15.000 goedgekeurd. De „British Overseas Airways Corpora tion heeft bekend gemaakt, dat zij de passagiersdiensten met Cornet-straalvlieg tuigen tijdelijk zullen staken. Aanleiding hiertoe was het ongeluk, dat Zaterdag bij Elba met eer. dier toestellen is gebeurd en waarbij 35 personen het leven verloren. De gehele Cornet-vloot zal technisch nauw keurig en zonder haast worden onderzocht. Ook de Franse luchtvaartmaatschappijen „Air France" en „Union Aeromardtime des Transports", die straal-verkeersvliegtuigen van het type Comet in dienst hebben, heb ben besloten deze toestellen „enkele dagen" aan de grond te houden „uit solidariteit met de BOAC". De vliegtuigen zullen wor den gecontroleerd. Ontploffing oorzaak van ongeluk? Een Italiaans dokter, die de stoffelijke overschotten van vijftien slachtoffers van de verongelukte Britse „Cornet" heeft on derzocht, meent dat de ramp het gevolg moet zijn van een ontploffing aan boord van het toestel, toen dit zich in volle vlucht bevond. De dokter zei dat de vijftien om het leven gekom en en op slag waren ged ood door een ontploffing, waardoor de kleren van het onderste gedeelte van hun lichaam waren afgescheurd, voordat zij in zee wer den geworpen. Het zoeken naar de stoffelijke overschot ten van de andere slachtoffers wordt voort gezet. Volgens een te Londen uitgegeven lijst bevonden zich onder de 29 passagiers van de Cornet twee Amerikanen, drie inwoners van Bahrein, aan de Perzische Golf, en een inwoner van Damascus, de hoofdstad van Syrië. De overigen zouden Britten zijn, onder wie drie functionarissen van de BOAC; een gezagvoerder van de „British European Airways" en zes verwanten van leden van het personeel van de BOAC. Er waren 23 volwassenen, onder wie een meisje van 17 jaar, en zes kinderen, als mede een uit zes leden bestaande beman ning aan boord. Het toestel was bij Lloyds verzekerd voor vijf millioen gulden. Men raamt voorts, dat voor schadevergoeding wegens de omge komen passagiers en bemanningsleden 800.000 van de verzekeringsmaatschappij zal worden gevraagd. Drie „Sabrejets" van de Amerikaanse luchtmacht zijn gisteren op een oefenvlucht in slecht weer ten Zuiden van Frankfort neergestort wegens brandstofgebrek. De piloten kilden zich door middel van hun „schietstoelen" redden. Bij Albacete in Spanje is een vliegtuig, dat trachtte een noodlanding te maken, verongelukt, waardoor de drie inzittenden om het leven kwamen. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. In de provincie Caldas in de Zuid-Ame rikaanse staat Columbia is een Columbiaans vliegtuig neergestort. Achttien passagiers en drie bemanningsleden vonden de dood. een sneeuwlaag van drie meter overdekt. In deze streken woeden hevige sneeuw stormen, met windsnelheden van honderd kilometer per uur. Te Feuegenberg, in Tyrol, is een gehele boerderij onder een lawine verdwenen. De boer is, met drie koeien, onder verschei dene meters sneeuw bedolven. Redders pogen hem te bereiken. Lawines in Zwitserland Tenminste 20 huizen en boerderijen in Zwitserland zijn door lawines bedolven. Bij Schwijz konden een kindermeisje en drie kinderen bevrijd worden uit een be dolven huis. Het kindermeisje liep ernstige verwondingen op. Te Unterseen werden een vrouw gedood en twee van haar zoons gewond. In Altdorf kwam een vrouw om het leven en worden twee personen nog vermist. Uit Vorarlberg is gemeld dat door lawines in de bossen van Bregenz twee personen om het leven zijn gekomen. In de Montafon-vallei zijn twee huizen be dolven, waarin zich vijftien personen zou den bevinden. Te Rothrist bij Olten zijn vier wagons van de exprestrein Bazel-Interlaken ont spoord. Ook in Spanje ontspoorde als ge volg van sneeuw een trein en wel de ex pres van Madrid naar Gijon. die vastliep op sneeuwmassa's nabij Villamanin. Ver scheidene personen liepen verwondingen op- Het Zwitserse instituut te Davos dat waarschuwt voor lawinegevaar meldde gisteren, dat die dag ongeveer 60 centimeter sneeuw was gevallen en dat het lawine gevaar was toegenomen. Station weggevaagd Het kleine station van Dalaas in Vorarl berg, aan de spoorlijn tussen de Zwitserse grens en Wenen, is door een lawine weg gevaagd. De stationschef, vijf andere spoorwegemployé's en zes personen, die zich in de wachtkamer bevonden, werden onder puin en sneeuw bedolven. Er be staat weinig kans, dat zij gered zullen kunnen worden. Radio-Boedapest heeft gemeld, dat in Hongarije vele wegen zijn versperd door sneeuw, die hier en daar tot 80 centimeter dik ligt. De spoorlijn en de weg van Zwitserland naar Italië over de St. Gotthard zijn op minstens twee plaatsen door neergeko men lawines versperd. Een man, die alleen in een boshut in het Jura-gebergte woonde, is doodgevroren. Ook boven grote delen van Noord-Italië woeden sneeuwstormen. Gedeelten van de lagunen van Venetië waren met dun ijs bedekt. In Griekenland zijn enkele dorpen door sneeuwval geïsoleerd. Troepen hongerige wolven hebben schaapskudden aange vallen. In Albanië hebben, naar het „Albanese Nieuwsagentschap" meldt, regen en sneeuw een einde gemaakt aan de langdurige droogte, zodat de winteroogst thans niet meer in gevaar verkeert. In enekle delen van Frankrijk en Noord- Afrika is het verkeer door sneeuwval ge stremd. De wegen naar Tunis zijn door sneeuw versperd. In West-Duitsland woeden sinds drie dagen sneeuwstormen, waardoor dorpen van de buitenwereld zijn afgesneden en verbindingen verbroken. Vanochtend meldde Reuter dat de St. Gotthard-spoorweg weer vrijgemaakt is. De spoorwegarbeiders in Tunesië zijn sinds twaalf uur de afgelopen nacht in staking. De staking duurt 24 uur en is als waarschuwing bedoeld. In de vroege och tenduren was het gtatipn van Tunis ver laten en de toegangen naar het perron ge sloten. Ook de marktkooplui staken 24 uur uit protest tegen onlangs genomen belasting maatregelen. NEW DELHI. (United Press). De re gering van India heeft tot de president van de Algemene Vergadering van de UNO het dringend verzoek gericht deze assemblée bijeen te roepen voor een behandeling van het Koreaanse bestand en de kwestie der krijgsgevangenen, voordat het te laat is. In betrouwbare kringen verluidt dat me vrouw Pandit, de huidige presidente van de Algemene Vergadering, op het ogenblik de verschillende ianden der UNO over het voorstel van India polst. India heeft aan mevrouw Pandit ge waagd om behandeling door de Algemene Vergadering van de zaken die door de neu trale repatriëringscommissie zijn behan deld zowel als van het werk dat de com missie niet bij machte is geweest in behan deling te nemen. India heeft zijn stap gedaan overeen komstig een resolutie op 8 December door de Algemene Vergadering aangenomen. In deze resolutie is vastgesteld dat een aan gesloten land om bijeenroeping van de Al gemene Vergadering kan vragen voor een bespreking van Koreaanse kwesties, wanneer nieuwe ontwikkelingen zulks noodzakelijk maken. De sneeuwstormen hebben aan minstens 41 personen het leven gekost. In New York City werden alle 11.000 leden van de brandweer opgeroepen om sneeuw te ruimen. In Philadelphia zijn alle scholen en vele kantoren en fabrieken ge sloten. Op sommige plaatsen is de temperatuur gedaald tot 27 graden onder nul. Weerkun digen hebben weinig hoop, dat het spoedig gaat dooien. Het spoorwegverkeer en de luchtvaart ondervinden ernstig hinder van de sneeuw. De Oostkust van de Verenigde Staten wordt door zware stormen geteisterd die in New Jersey vijf doden eisten. In de stad New York wordt het verkeer sterk belemmerd door een dikke laag sneeuw. Tot in de zuidelijke staat Missis sippi heerst felle koude. DJAKARTA (Aneta) In Bandoeng is opnieuw een Nederlander gearresteerd, waardoor het totaal aantal in Bandoeng gearresteerde Nederlanders op negen is ge bracht. Voorts is een Indonesisch staats burger van Nederlandse afkomst, aange houden. De arrestatie geschiedde Zondag avond, aldus begint de correspondent van Aneta ta Bandoeng. Het militaire commando van Djakarta heeft medegedeeld, dat het afgelopen week einde 20 leden van de „Pemuda Pembantu Keamanan" zijn gearresteerd. Als reden werd opgegeven, dat de betrokkenen in militaire uniformen gestoken waren, zon der dat zij daartoe bevoegd waren. De leden van deze organisatie zijn meestal oud vrijheidsstrijders. Deze organisatie zou in verbinding staan met groepen van de Da rul Islam. Doch hierover wenste het militaire commando geen nadere verkla ringen af te leggen. De minister van Buitenlandse Zaken, Sunarjo, heeft verklaard, dat de arrestaties „op een willekeurig ogenblik zijn geschied." Hij noemde het toevallig, dat de meeste arrestanten Nederlandse staatsburgers zijn. Ook andere buitenlanders, zoals Arabieren en Chinezen, zijn gearresteerd, aldus de minister. Naar het A.N.P. van officiële Indonesi sche zijde in Den Haag verneemt, zijn de recente arrestaties in Indonesië verricht op grond van artikel 169 van het Indonesisch Wetboek van Strafrecht. Dit artikel valt onder de titel: misdrijven tegen de open bare orde. In de tenlastelegging tegen de arrestanten worden zij er van beschuldigd dit artikel te hebben overtreden. Artikel 169 zegt onder meer: „Deelneming aan een vereniging, die tot oogmerk heeft het plegen van misdrijven, of aan een andere bij algemene verordening verboden vereniging, wordt gestraft met een gevan genisstraf van ten hoogste zes jaar. Inmiddels heeft het blad „Bintang Timur" gemeld, dat „1400 Nederlandse agenten ordeverstoorders zullen worden opge ruimd". In kringen, die speciaal belast zijn met het verrichten vati de arrestaties, ver nam het blad „dat men teleurgesteld is over het uitlekken van het plan tot het ver richten van de arrestaties, waardoor 1400 agenten werden gewaarschuwd." Volgens door het blad aangehaalde kringen was de gearresteerde Schmidt een tot kolonel ge promoveerde kapitein. Dit was men te weten gekomen uit de correspondentie van Schmidt met de organisatie Pro Patria in Nederland, aldus „Bintang Timur". In een brief, die onderschept is, werd gezegd, dat Pro Patria volledig instemde met de voortgezette activiteiten van Schmidt om de orde te verstoren en de regering van de Republiek Indonesia om ver te werpen. „Bintang Timur" zegt, dat Schmidt daarnaast fungeerde als coördina tor in Indonesië en contacten onderhield met de Commissie ter behartiging van de belangen van Nederlanders in Indonesië Het blad „Keng Po" schrijft in een hoofd artikel het vrij verwonderlijk te achten, dat de arrestaties pas nu geschieden, vier jaar na de A.P.R.A.- en Darul Islam- affaires. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand en 5 ■o - a-§ Sg CL L. <L> eerslag mm. z.S Helsinki sneeuw ZO 2 -9 0,1 Oslo nevel windstil -2 2 Stockholm geheel bew WZW 2 ■10 0 Kopenhagen sneeuw Z 8 -1 1 Londen geheel bew WZW 2 5 0 Amsterdam geheel bew W 6 6 0,3 Brussel geheel bew. WZW 2 4 0,-3 Parijs geheel bew. W 2 4 0 Bordeaux mist windstil -3 0 Grenoble zwaar bew NO 2 3 0 Nice licht bew. NW 5 4 0 Warschau geheel bew. N 2 -6 2 Berlijn sneeuw ZZO 2 -4 1 Frankfort zwaar bew. WNW 6 6 0,1 München sneeuw W 10 1 7 Zürich geheei bew WZW 3 2 2 Genève zwaar bew. windstil 1 0 Locarno onbewolkt windstil 3 0 Wenen geheel bew. W 4 -3 0 Innsbruck regen ZW 8 2 12 Rome half bew. NNW 3 0 0 Neerslag laatste 24 uur rrror«mtxxTro(mx*YcococC" MEER WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met tijde lijk regen en tot krachtig toenemende Zuidelijke wind- Later enkele opkla ringen en krachtige aan de kust moge lijk harde Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. 13 Januari Zon op 8.44 uur. onder 16.54 uur. Maan op 11.50 uur. onder 3.03 uur. Maanstanden 12 Jan. 1.22 uur- Eerste kwartier 19 Jan. 3.37 uur: Volle maan. 27 Jan 4 28 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmniden Dinsdag 12 Januari Hoog water: 8.50 en 21.19 uur. Laag water: 4.16 en 16 47 uur. Woensdag 13 Januari Hoog water: 9-49 en 22.26 uur. Laag water: 5.13 én 17.48 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1