Geruststellende verklaring over Haagse pokken-epidemie Lacune tussen verkeerstoename en voorzieningen moet verdwijnen [tlpers Haarlemse jongeren willen jeugd van Oude Tonge helpen Amsterdamse Beurs Het zijn witte pokken; Volksgezondheid neemt maatregelen Nieuw gebouw van Waterstaat aan de Dreef Bonn blijft bij zijn standpunt Eerste steen voor paviljoen Keukenhof DONDERDAG 14 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Directeur Wegen en Verkeer van de ANWB: Regionale verkeerstechnische leergang begonnen Portemonnaie van in 1940 gesneuvelde soldaat gevonden Van Zeggelenschool II in gebruik genomen Opsporing verzocht van Hillegomse jongen Verenigingen uit geadopteerde plaats op 23 Februari naar Haarlem W. Hart veertig jaar bij de Twentsche Bank Staten stellen 2.750.000 beschikbaar R iji i vaa rtk zves ti e Scheepvaart In aanwezigheid van burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers van Haarlem en een honderdtwintigtal autoriteiten uit Noord en Zilidholland die bemoeiing hebben met de inrichting en vormgeving van wegen en straten of met de regeling en beveiliging van het verkeer, is vanochtend in Brink- mann de regionale daagse verkeerstech nische leergang van de A.N.W.E. begonnen. De directeur Wegen en Verkeer van de A.N.W.B., A. G. M. Borst, opende de bij eenkomst met een overzicht van de ver keerssituatie in ons land. Hij wees er op dat het aantal vierwielige motorrijtuigen thans bedraagt 297.000 bedraagt, waarbij dan nog komen een 128.000 motorrijwielen en een 300.000 tal bromfietsen. Hij was van mening, dat de toename van het voertuig-potentieel geenszins op een bepaald verzadigingspunt wijst. De ver keersintensiteit nam van 100 in 1938 tot 225 in 1953 toe, het aantal verkeersonge vallen van 47.000 met 777 doden in 1938 tot 79.000 met ruim 1200 doden in 1953. Recente verkeersprognoses van de Rijks waterstaat hebben uitgewezen, dat in de komende 16 jaar met een verkeerstoename tot het 2K»-voudige van thans moet worden rekening gehouden. De autodichtheid in ons land bedraagt momenteel één auto per 38 inwoners; in Frankrijk en België één per 19, Engeland één per 1*4 en Denemarken één pea- 23 in woners. Naar men redelijkerwijze kar: aannemen zal de autodichtheid in Nederland in 1970 één per 15 a 20 inwoners bedragen op een bevolking van 12 a 12%, millioen inwoners. Aangezien verkeersvoorzieningen van grote omvang, welke het wegennet ge schikt moeten maken voor een dergelijke verkeerstoename, als regel achter de ver- keersontwikkeling aanlopen, moet gevreesd worden, dat ook de ongevallencijfers re gelmatig zullen blijven stijgen. Een lichtpunt is dat cloor het betere in zicht in de verkeersbehoeften, de propa ganda voor veilig verkee% de meer aan de praktijk aangepaste verkeersvoorschriften en de groeiende ..verkeersmmdedness'' van de weggebruikers, een daling van het aan tal dodelijke ongevallen per 100 millioen gereden kilometers ontstaan. Was dit aantal in 1932 44, in 1933 30 en in 1946 wederom 44, daarna zette een re gelmatige daling in: in 1951 waren er nog slechts 18. De A.N.W.B. wil alles in het werk stellen om de bestudering van de oor zaken der verkeersonveiligheid te bevorde ren, en te geraken tot uitvoering van nood zakelijke maatregelen om deze onveiligheid te bestrijden. Slechts door samenwerking van allen, wie de behartiging der verkeersbelangen is toevertrouwd, zal het mogelijk zijn goede resultaten te bereiken. De politie kan gegevens verstrekken met betrekking tot alle omstandigheden die bij het ongeval een rol hebben gespeeld, en die •een beter licht op het verkeersongeval werpen. De statistiek kan deze gegevens zo danig verwerken, dat een beeld wordt ge kregen van speciale ongevalstypen op be paalde plaatsen. Daarna kan de verkeersdeskundige in sa menwerking met de wegbeheeroer, met be hulp van deze gegevens, nagaan welke fouten of onvolkomenheden aan een be paalde situatie kleven en welke technische voorzieningen gewenst zijn. De heer Borst herinnerde er aan, dat binnenkort de op richting van een ..Generale Staf voor het Verkeer" in de vorm van een centrale com missie verkeersveiligheid te verdachten is. Ook de verkeerstechnische leergangen die de A.N.W.B. sinds vorig jaar in Nederland geeft, komen voort uit de overtuiging, dat het dikwijls mogelijk is, ongevallen te voorkomen door het treffen van technische maatregelen en dat een situatie gemakke lijker en spoediger te verbeteren is dan de 4iens. De overwegen Zelfs bij de overweg-beveiliging ze ker een belangrijk hoofdstuk wordt dit thans eindelijk ingezien. Honderd bewaakte overwegen krijgen rode flikker lichten en 750 overwegen krijgen een na- triumver lichting. Voor de onbewaakte overwegen wordt thans een nieuw, en duidelijker systeem gevolgd. De Amerikaanse automatische halve bomen zijn het systeem van de toe komst. Ze zijn veiliger, zélfs dan normaal bewaakte overwegen. Ir. C. A. Kuysten, chef der verkeersaf- deling van de A.N.W.B., belichte de menta liteit der verschillende categorieën wegge bruikers en hun reacties op bepaalde ver keerssituaties. Hij bepleitte o.a. het aan brengen van kleurverschillen op het weg dek der snelwegen en een zodanige aanleg van kruispunten, dat deze laatsten als het ADVERTENTIE Opticien Zijlstraat 97 - Haarlem Bij het verrichten van grondwerk te Rhe- nen is een portemonnaie gevonden, die behalve zilvergeld ook snippers van een verscheurde postwissel bevatte. De vinder plakte de snippers aan elkaar en kwam daardoor te v/eten dat de post wissel was verzonden door de heer Zijl stra in IJsbrechtum bij Sneek. Hij schreef de heer Zijlstra over de vondst en kreeg bericht terug, dat de portemonnaie had toebehoord aan een zoon van de familie Zijlstra, die als soldaat in de Meidagen van 1940 tijdens de gevechten in Rhenen was gesneuveld. De ouders hadden destijds de persoonlijke eigendommen van hun zoon teruggekregen behalve de portemonnaie. Deze is thans, bijna veertien jaar later, t»THi£gevonden. ware logisch aansluiten bij de plaats van het naderende voertuig, de uit te voeren manoeuvre en de snelheid, plaats en soort van het te kruisen verkeer. Met verschillende voorbeelden toonde hij aan dat ook de indeling van de weg van het al dan niet aanwezig zijn van rijwiel paden, tussenbennenbomenrijen e.a. van grote invloed is op het „gedrag" van het snelverkeer en dat hier met markeringen en doelmatige verlichting een aanzienlijke winst aan verkeersveiligheid te boeken valt. Politie helpt Hoofdinspecteur K. J. Müller, chef van de Rotterdamse verkeerspolitie, betoogde dat de taak van politie en wegbeheerders de laatste tientallen jaren zeer veel zwaar der is geworden als gevolg van dé snelle ontwikkeling van het motorische verkeer. Doordat noch de weggebruiker, noch de wegen aan deze snelle groei zijn aangepast zijn ernstige conflicten ontstaan die zich uiten in verkeersopstoppingen en ongeval len. Gelukkig zijn de opstoppingen hier nog niet van zo ernstige aard als bij voorbeeld in Amerika, maai- wel een zeer urgente kwestie vormt het gebrek aan par keerruimte; waar nog steeds geen kruid voor gewassen is. Wel is in öe laatste tijd een nauwere sa menwerking ontslaan tussen wegbeheer ders en politie, maar in dit opzicht zou, naar sprekers mening, nog veel meer te be reiken zijn door geregelde uitwisseling van de ervaringen van alle betrokken instan ties. Van de zijde der politie zal dit een vérdere specialisatie op het „wegtech- nisch" aspect van de verkeersongelukken vereisen. De wegbeheerders kunnen op hun beurt de politie steunen door de wegen zo te projecteren of te verbeteren dat rege ling en controle van het verkeer vergemak kelijkt worden. Daarnaast zal meer dan tot nu toe wetenschappelijk onderzoek nodig zijn van alle facetten van de verkeersom- wenteiirvg die zich in ons land aan het vol trekken is, omdat „giswerk" zich in de toe komst zwaar kan wreken. Met behulp van situatie-tekeningen en kaarten uit zijn archief toonde de heer Müller aan hoe de politie in Rotterdam de verkeersongelukken ook op hun wegtech- nische oorzaken kan toetsen en daardoor waardevolle biidragèn levert tot het ver mijden van dergelijke ongelukken in de toekomst. Het kruispunten-euvel Voor de lunch sprak tenslotte nog ir. A. E. J. Nap, hoofdingenieur van Rijkswater staat, die een belangwekkende uiteenzet ting gaf over de psychologie van de auto mobilist. Hij besprak uitvoerig de ver schijnselen als „bermvrees" en „optische misleiding", welke laatste zich bijvoorbeeld voordoet wanneer een bepaalde steenweg verbreed wordt met klinkers van een af wijkende vorm of kleur. Uitvoerig behan delde deze spreker voorts de vier eisen waaraan kruispunten in de verkeerswegen moeten voldoen, te weten: zichtbaarheid, overzichtelijkheid, „begrijpbaarheid" en be rijdbaarheid. Wanneer het bestuderen van de situatie bij het naderen van een wegen kruising teveel tijd kost, moet de automo bilist tenslotte overhaast beslissingen ne men, die maar al te snel resulteren in on gelukken. Een te ver gaande onderverde ling zowel sis grote vlakten zijn op kruis punten ongewenst, terwijl ook grote en kleine driehoekige verkeerseilanden ver meden moeten worden. Bij de vormgeving moet er ook aandacht aan besteed worden, dat zelfs de grootste vrachtwagen-combina ties rechtsaf moeten kunnen slaan zonder uit te zwaaien over een verkeerde rij strook; grotere afrondingen van de weg naar echts zullen dan onvermijdelijk zijn. In 1948 kostten de verkeersongelukken ons land 88 millioen gulden. Wanneer wij er in slagen de bedrag met tien procent te verminderen door de verbetering van kruispunten, dan zal het daaraan, ten koste te leggen geld uitstekend besteed zijn. Het tweede schoolgebouw voor het open baar gewoon lager onderwijs nabij het Van Zeggelenplein is vorige week onofficieel voor het onderwijs in gebruik genomen. In dit gebouw zijn 4 klassen gehuisvest van de nieuw gevormde Van Zeggelen- school II. De splitsing van de school, die tenge volge vain het ingebruiknemen van de nieuwe woningcomplexen sterk in leerlin genaantal toeneemt, geeft de mogelijkheid om in plaats van voor 8 leerkrachten rijks- vergoeding te ontvangen voor 6 en 4 leer krachten, waardoor een voor het onderwijs zeer belangrijke vermindering van het aan tal kinderen per klasse mogelijk wordt. B. en W. hebben gemeend aan beide nabij het Van Zeggelenplein gelegen scho len dezelfde naam te moeten geven en deze alleen te onderscheiden door een nummer, omdat tussen deze scholen, welke één complex vormen, een zo groot moge lijke wijze van samenwerking gewenst is. Dit argument zal, zodra het gehele object gereed is, des te zwaarder wegen, omdat de ontworpen school- en gymnastiekzaal en het speel- en sportterrein door beide scholen gemeenschappelijk zullen moeten worden gebruikt. Ten aanzien van de bouw van het gym nastieklokaal bij deze scholen merken B. en W. op, dat van de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen medede ling is ontvangen, dat met de bouw hiervan in 1954 een begin mag worden gemaakt. Aan de uitwerking van dit plan en aan dat voor c'e schoolzaal en de centrale garde robe wordt thans met voortvarendheid ge werkt en B. en W. verwachten de gedetail leerde plannen hiervoor binnenkort aan de Raad te kunnen voorleggen. Naar beslissing van B. en W. zal me juffrouw E. van Vliet, thans onderwijzeres aan de Van Zeggelenschool I, voorlopig be last zijn met de leiding van deze nieuwe school. Daar het gebouw, waarin deze school is gehuisvest, een spiegelbeeld is van het op 4 November 1953 in gebruik genomen ge bouw, hebben B. en W. van cle gebruike lijke officiële opening afgezien. Wel over wegen zij een dergelijke bijeenkomst te houden als het gehele complex gereed is. De groepscommandant der Rijkspolitie te Hillegom verzoekt namens de ouders de opsporing en terugbrenging van de min derjarige Willem Schenk, geboren te Hil legom op 12 Juni 1943, scholier, wonende te Hillegom. Signalement: klein postuur, bleke gelaatskleur, blond haar, blauwe ogen, gekleed in kort grijs jasje, blauwe trui, beigekleurige korte broek, grijze sportkousen, hoge zwarte schoenen, bloots hoofds. Hij is op 12 Januari 1954 na school tijd niet in de ouderlijke moning terugge keerd. Een ongeval wordt gevreesd. Hij geeft bij aanhouding mogelijk een onjuiste naam op. 3-3 N.ederl/47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer Lijn N. Scheepv Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoei s gisteren 99®/m 185% 230% 209% 348% 106% 147% 136% 121 100% 184% 110% 179% 179 31% 49% 47»/m 78 15 38% Openings koersen 99 187 23014 210 348 107%. 147% 137 123% 102 184% 168% 179 179 32% 50% 47% 78 20 39 Zoals wij al eens eerder hebben gemeld, zal de adoptie van Oude Tonge in het laat ste stadium vooral gericht zijn op de stimu lering erf behartiging van het jeugdwerk. Gisteravond heeft de districtsraad van de Nederlandse Jeugdraad een vergadering aan dat onderwerp gewijd. Uitgangspunt van de besprekingen vormde de gedachte aan Oude Tonge een speeltuin aan te bieden. In Oude Tonge was reeds de bereidheid gebleken om voor dat doel een terrein af te staan en de aanleg daarvan te bekostigen. Men heeft de suggestie gedaan, dat de Haarlemse jeugd in het kader van de adoptie dan de inventaris zou aanbieden. De districtsraad van de Nederlandse Jeugdgemeenschap heeft besloten op korte termijn de bij haar aangesloten organisaties een plan voor te leggen om tot verwezen lijking van deze aantrekkelijk geachte ge dachte te geraken. De actie zou gevoerd worden onder het motto: „De jeugd van Haarlem helpt de jeugd van Oude Tonge." Binnenkort hopen wij détails hierover te kunnen publiceren. Uit Oude Tonge hebben wij vernomen, dat de daar werkzame jeugd- en culturele verenigingen plannen hebben op 23 Februari naar Haarlem te komen om in de Gemeentelijke Concertzaal een uitvoering te geven als dank voor de door Haarlem geboden hulp. Met vreugde kan gewag worden gemaakt van een grotere activiteit op cultureel ge bied in de getroffen gemeente. Zo zal op 18 Januari de eerste van een serie van vijf avonden worden gegeven, gewijd aan goede, maar eenvoudige voordrachtskunst en films. Deze worden georganiseerd door de Stichting tot bevordering van ontwikke ling en ontspanning, waarin alle gezindten samenwerken. Daarnaast is ook het jeugdwerk op gang gekomen. Onder leiding van de heer Ph. Stijnis komen in de cantine veertig tot vijftig jongens en twaalf meisjes geregeld samen om handenarbeid te beoefenen of cursussen, bijvoorbeeld in Engels voor emi granten, te volgen. Ook is het eerste num mer verschenen van een eigen contact orgaan voor het dorpsleven. Men heeft echter nog steeds grote be hoefte aan hulp en steun van buiten af, omdat vele initiatieven voor Oude Tonge, dat immers een op dat punt geheel eigen en voor buitenstaanders niet altijd gemak kelijke traditie heeft, iets geheel nieuws be tekenen. Wij hebben al eerder betoogd, dat Haar lem in dat opzicht een schone taak kan ver vullen. Daarom ook zou het vele Haar lemmers ongetwijfeld verheugen als de plannen van de Nederlandse Jeugdgemeen schap een gunstig onthaal zouden vinden: zowel de jongere als de oudere jeugd van Oude Tonge verdient het tenvolle, dat er wat voor hen gedaan wordt. Vandaag is het veertig jaar geleden, dat de heer W. Hart, toen een jongen van veer tien jaar. als jongste bediende zijn intrede deed bij de Twentsche Bank te Haarlem. Hij heeft in deze veertig jaar zeer zeker niet stil gezeten: tot 1923 werkte hij op de incasso- afdeling in Haarlem, waarna tot 1930 in I.Jmuiden. Van 19301931 was hij werkzaam op het kantoor te Heemstede, waarna zijn benoeming volgde tot controleur op de di verse kantoren. In 1938 kwam hij bij de boekhouding; vijf jaar later werd hij benoemd tot. procuratie houder. Thans is hij chef van de rekening courant-afdeling en de boekhouding. Hedenmorgen is de heer W. Hart door ver scheidene personen van de Twentsche Bank in zijn huis gehuldigd. Hoofddirecteur H. Le- deboer sprak de jubilaris toe en overhandigde hem namens de directie van de Twentsche Bank een geschenk in enveloppe benevens een bloemstuk. De assistent van de heer Hart, de heer .1. Kok, bood namens de pro curatiehouders en het personeel eveneens een couvert aan, Voorts waren aanwezig oud-directeur J. Schippers, mode-directeur H. Moltzer, onder directeur P. Kooy en de heer G. de Boer, chef van het personeel. Vanmiddag zal de deur van perceel Orion- weg 88 vastvrij openstaan voor de vele col lega's en bekenden, die de jubilaris zullen komen gelukwensen, want de heer W. Hart is niet alleen een bekende in bankkringen. Hij is reeds ongeveer twintig jaar president kerkvoogd van de Nederlands Hervormde gemeente van Haarlem-Noord en vorder be heerd hij de kas van het jeugdhuis van de Nederlands Hervormde kerk in Haarlem- Noord. Naar aanleiding van onrustbarende ge ruchten over de Haagse pokkenepidemie, geruchten die vooral hun oorsprong vonden in de sluiting van het Haagse gemeente ziekenhuis aan de Zuidwal, heeft dr. C. Damming, geneeskundig hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, hedenochtend hierover een verklaring afgelegd. Een re- ruststellende verklaring! Dr. Damming zei namelijk, dat voor zo ver thans is na te gaan men niet te doen heeft met echte pokken, maar met bijna honderd procent zekerheid met witte pok ken, alastrim. Tot nu toe is het woord alastrim nooit officieel gebezigd, omdat het een afschrikwekkende naam heeft voor de epidemie van 1930 in Rotterdam. Zo goed als zeker is die echter een echte pok kenepidemie geweest. Wat de alastrim-diagnose aangaat: het onderhavige ziekteverloop is anders, en ook de laboratoriumproeven wijzen erop. Het ziekteverloop is als volgt: eerst voelt de patiënt zich vrij ziek en krijgt vrij hevige koorts van ongeveer 39 a 40 graden. Dan komen er witte blaasjes op en onmid dellijk verdwijnt het ziektegevoel. De sterftecijfers bij alastrim en bij echte pok ken liggen ook heel anders. Bij alastrim bedraagt het 0,4 procent, bij echte pokken 12 tot 20 procent. De besmettelijkheid is echter bij beide ziektes even hoog. Koepok vaccinatie beschermt tegen beide variëtei ten. De Provinciale Staten van Noordholland hebben vanmiddag zonder hoofdelijke stemming besloten een crediet van 2.750.000 beschikbaar te stellen voor het stichten van een gebouw voor de Provin ciale Waterstaat in de tuin van bet gebouw der griffie aan de Dreef te Haarlem en uit breiding van het administratiegebouw van de provinciale Griffie.. Alvorens het besluit genomen werd, stelden enkele leden nog enige vragen. M r. D e R o o s (Arbeid) had waardering voor het plan; als het gebouw van de Pro vinciale Waterstaat gereed is, zal blijken, dat een grote verbetering tot stand is ge komen. Voorts vroeg spreker aandacht voor het aanbrengen van verfraaiingen in het gebouw en aan de gevel. De heer W. de Boer (K.V.P.) was van mening, dat het fraaie gebouw niet vol doende zal uitkomen achter het gebouw der grifie, en de heer Voorthuysen had er bezwaren tegen, dat de tuin opgeofferd moet worden. Zijn er in Haarlem-Noord of in Heemstede geen terreinen aan te wijzen? Spreker zag de noodzakelijkheid van een nieuw gebouw voor de Waterstaat wel in, maar over de plaats was hij niet enthou siast. Mr. Proper betreurde het eveneens, dat het gebouw in de tuin zal komen, maar een andere plaats is echter moeilijk te vin den. Ook vroeg hij versieringen aan te brengen. De voorzitter, dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk, was dankbaar voor de wel willende wijze, waarop het voorstel ontvan gen is: het ondervindt instemming van alle zijden. Met het plan hebben Gedeputeerde Staten lange tijd rondgelopen. Zij prijzen een andere plaats is moeilijk te vin- goed architect gevonden te hebben. Wat de plaats betreft, zeide spreker, dat de provincie eigenares is van de grond. Daardoor kan zij over de tuin beschikken. Het zal niet gemakkelijk zijn elders grond te kopen. Bovendien is het van belang, dat de Waterstaat in nauw contact staat met de Griffie. Dit is niet zo nodig voor de be drijven, die kantoren hebben in Bloemen- daal. Spreker staat sympathiek tegen het plan versieringen aan te brengen. Overleg zal gepleegd worden met de architect. Ten slotte zeide hij het een voldoening te be schouwen, dat hij aan de totstandkoming van het besluit heeft mogen meewerken. Hierna werd het voorstel aanvaard. Provinciale begrotingen door Staten goedgekeurd In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van de Provinciale Staten van Noord heiland zijn de provinciale begrotin gen 1954 goedgekeurd met de stemmen van de communisten tegen. BONN, (van de correspondent van het ANP) De door minister Algera in Zwit serland gevoerde besprekingen over de Rijnvaart hebben uiteraard in Bonn grote aandacht getrokken. In Duitse scheep vaartkringen schijnt men de vrees te koe steren, dat deze besprekingen de inleiding zullen blijken tot gezamenlijke stappen van Nederlandse en Zwitserse zijde om de Duitse regering te bewegen het recht van onbeperkte deelneming aan het binnen landse Duitse verkeer op de Rijn te er kennen. Van de zijde van het ministerie van Verkeer in Bonn wordt verklaard, dat men generlei aanleiding vindt om bij voor baat een mening over zulk een stap uit te spreken. De Bondsregering wenst zich geenszins in te schakelen in het contact tussen Nederland en Zwitserland, aldus een woordvoerder van het ministerie. Hij voegde eraan toe, dat de Bondsregering ten volle blijft staan op het standpunt, dat zij in haar antwoordnota aan Nederland in October heeft ingenomen. Zij blijft bereid tot het voeren van besprekingen op de in deze nota neergelegde voorwaarden, die een erkenning van de door Nederland ge stelde juridische aanspraken uitsluiten. Zo lang van Nederlandse zijde op deze nota nog niet is gereageerd acht men het hier volkomen overbodig aan het in October geformuleerde Duitse standpunt nog iets toe te voegen. Rijwielen voorzien van een hulpmotor van het merk Avros met één en twee ver snellingen zijn met gewone rijwielen ge lijk gesteld. De vraag waarom er geen massale vac cinatie wordt toegepast is niet zo eenvou dig te beantwoorden. Bij vaccinatie bestaat namelijk altijd gevaar voor een gevaarlijke hersenziekte, de encephalitis. Gezien het milde ziekteverloop van thans is daarom geadviseerd refeds de personen, die met de lijders in contact zijn gekomen wel te her- inenten, maar de niet-gevaccineerden niet alsnog in te enten. De ziekte van thans is vrijwel zeker uit Zuid-Amerika naar hier gekomen. In het eerste ziektegeval is, volkomen begrijpelijk overigens, een verkeerde diagnose gesteld, namelijk waterpokken. Toen kregen echter drie volwassen perso nen, die met de patièV*' in contact waren geweest, dezelfde verschijnselen. Dit was verdacht, want haast iedereen heeft als kind al waterpokken gehad. Daarop heeft men de ziekte herkend en onmiddellijk maatregelen genomen. Voigens de stand van het ogenblik zijn er in Den Haag 22 patiënten en bevinden zich nog twee personen in observatie. Zij maken het allen goed. Buiten Den Haag heeft zich nog geen enkel geval voorgedaan hoewel dit nog heel wel kan komen, want interiocale contacten zijn mogelijk voorge komen. De sluiting van het gemeenteziekenhuis aan de Zuidwal is geschied, nadat een as sistent, die officieel op andere afdelingen werkte, alastrim kreeg. Tijdens de eerste dagen (voordat d,us de diagnose gesteld was) heeft hij op zijn afdeling doorgewerkt en daar mogelijk mensen aangestoken. Men wilde nu de veilige weg bewandelen er; geen enkel risico nemen. Hoewel men thans nog niet tot massale vaccinatie wil overgaan heeft de Haagse geneeskundige Dienst wel alle voorberei dingen getroffen om wanneer het nodig zou zijn dit alsnog te doen. Alchiba, 12 Fernando Noronha gepass. naar St. Vincent. Almkerk, pass. 12 Kp Leeuwin n. Aden. Alpherat, 12 v. Las Paimas n. Rio de Janeiro. Amerskerk, 12 v. Sydney n. Brisbane. Amstelkroon, 12 te Antwerpen. Annenkerk, 13 te Colombo Argos, 12 v. Napels n. Burriana. Aalsum. 13 te Durban. Agamemnon. 13 te Philadelphia. Abbedijk, 12 600 m. N. Azoren. Andijk. 12 720 m. W.ZW. Sciliy's. Arundo, 12 480 m. O. Luzon. Aard ijk. pass. 13 Ouessant n. Le Havre. Adinda, 13 v. Balikpapan te Soerabaja. Aletta, 14 te Port Swettenham. Amerskerk. 13 v. Sydney te Brisbane. Armilla, 13 v. Piadju n Bangkok. Axeidiik, 13 v. Norfolk te New York. Aagtedijk 13 v. Montevideo n. Buenos Aires. Aagtekerk, pass. 13 Kreta n. Port Said. Abbekeik, 14 v. Marseille te Genua. Alcieramin, 14 v. Rotterdam te Genua. Alhena, pass. 14 St. Vincent n. Las Paimas. AlioMi, 14 v. Buenos Aires o. Montevideo. Amstelland, 14 v. Ilheus te Babia. Arendskerk, 13 v. Port Said n. Genua. Albireo, pass. 13 Dover n. Recife. Alcyone. 13 v. Victoria n. Ilheus. Aldegonda, 14 v. Bangkok n. Piadju. Alwaki, 13 v. Philadelphia te Baltimore. Amor, 13 v. Lissabon n. Ceuta. Amsteldijk, 12 v. Antwerpen te New Orleans. Amstelstad, pass. 10 Panamakanaal n. Cristobal Arkeldijk, 14 te Antwerpen. Averdijk, 13 v. Hamburg te Bremen. Bali, 12 v. T.) Pnok n Singapore. Biltar, 13 v. Colombo te Fremantle. Barito. 12 v Sibolga 14 te Padang verw. Romeo 13 v Boston te New York. Bandjeimasin, 12 te Padamg. Bnrcndrecht, 12 130 m. N.NO. Mozambique. Blijdenidijk. 12 330 m. Z.ZW. Kp. Race. Bantam, 14 v. Semarang te Tj. Priok. Boschfontein, 13 145 m. Z.t.W. Guardafui. Bloemfontein, 14 v. East London te Durban. Boissevain, 15 v. Mauritius te Lorenzo Marquez Bonaire. 15 v. Trinidad te Paramaribo. Boskoop, 14 v. Trinidad n. La Guaira. Cistula. pass. 12 ten NW. Northwest Cape naar Balikpapan. Caitex Leiden. 12 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Nederland, pass. 12 Pantellaris n. R'dam Caitex The Hague, 12 voor Sidon. Caltex Utrecht, 12 130 m. N.NO. Finisterre. Celebes, 12 360 m. W. Minikoy. Cieodora, 12 300 m. ZO. Mogdishu. Caltex Pemis. pass. 13 Malta n. Rotterdam. Ceronia. 13 v. Napels te Singapore. Caltex Delft. 13 v. Rotterdam n. Sidon. Callisto, 9 te Halifax. Coryda, pass. 14 North Cape n. Curasao. Duivendrecht. 12 v. Hamburg te Rotterdam. Diemerdijk. 12 v. Rotterdam te Londen. Drente. 9 v. Makassar n. Amurang. Delfland, vertr. 14 v. Buenos Aires n. Montevideo Doogedijk, 13 v. Los Angeles n. Cristobal. Dalerdijk, 14 v. Antwerpen n. Havana. Delft, 13 te IJmuiden. Enn, 14 te Yokohama. Esso Rotterdam, 13 Bahamas gepass. n. Baton- rouge. Etrema, 13 v. Singapore n. Piadju. Eemland, 13 v. Santos n. Rio de Janeiro. Esso Den Haag. pass. 13 Kp. Bon n. Sidon. Friesland (SSM), 12 v. Rotterdam n. Hull. Gadila. 17 v Stanlow te Curacao verw. Garoet, 13 v. Cheribon n. Semarang. Ganymedes, 14 v. New Orleans te Maracaibo. Gooiland, pass. 13 Finisterre n. Amsterdam. Gray-eland, 13 St. Vincent gepass. n. Recife. Groote Beer, 13 680 m. O. tèn N. Kp. Race. Hestia, 12 te Mobile. Hermes, 11 550 m. NO. Floves. Hydra, 12 v. Gonaives n. St. Marc. Hector. 13 v. Tripolis n. Alexandrië. Hilversum, 12 Malta gepass. n. Mena el Ahmadi Hoogkerk, 13 te Singapore. Helicon, 14 v. New Orleans te Curasao. Holland, 14 v. Zanzibar te Durban. Hecuba, 13 v. Curasao n. Aruba. Helder. 13 v. Antwerpen te Amsterdam. Ittersum. 14 v. Dakar te Recife. Joh. v. Oldembarnevelt, 13 300 m. W.NW. Port Said. Jupiter. 13 v. Limasol 14 te Famagusta. Jagersfontein, 13 v. Las Paimas n. Southampton Kota Inten, 14 te New Orleans verwacht. Kertosono, 13 te Singapore. Kieldrecht, 13 te Davao. Karaton, 12 v Soerabaja n. Balikpapan. Karsik. 13 v. Belawan n. Seychellen. Kota Baroe, 13 Key West gepass. n. Houston. Kota Gede, 11 v. Penang te Belawan. Laertes, pass. 12 Sabang n. Suez. Linge, 12 v. Libreville n. Portgentil. Liseta. 9 v. Piadju te Port Swettenham. Lsurenskerk, 12 te Bremen. Leuvekerk. 12 v. Rotterdam n. Calcutta. I.aagkerk. pass. 13 Gibraltar n. Boulogne. Leopoidskei k, 13 v. Djeddah n. Port Soedan. Lawak. 10 te Los Angeles. Linderkerk, pass. 13 Vlissingen n. Hamburg. Loosdrecht, 15 v. Karachi te Bombay verw. Manoeran, pass. 12 Guardafui n. Belawan. Marpessa, pass. 12 te Z. Billiton n. Balikpapan. Maasland, 13 v. Amsterdam n. Hamburg. Mentor, 13 v. Valencia n. Rotterdam. Mariekerk, 12 v. Durban n. East London. Madoera, 12 te Khorramshar. Marisa, 12 120 m. Z. Finisterre. Mitra, 12 350 m. O.NO. Aden. Maivina. pass. 14 North Cape n. Sydney. Mataram, 13 dwars Key West n. Charleston. Modjokerto, pass. 13 Guardafui n. Belawan. Maasdam, 13 v. San Bias te Cristobal. Macoma, 14 v. Rotterdam te Thameshaven. Mapia, pass. 14 Malta n. Amsterdam. Meerkerk, 14 v. Marseille te Antwerpen. Nestor, pass. 13 Barbados n. Amsterdam. Nieuw Amsterdam, 14 v. St. Thomas te San Juan Noord wijk. 10 te Houston. Notos, 13 te IJmuiden. Orestes. 13 v. Antwerpen te Rotterdam. Oranjefontein 12 v. Antwerpen te Amsterdam. Ootmarsum, 13 te Mobile. Ondina, 13 v. Calcutta n. Piadju. Omala, pass. 13 Marquesas eil. n. Brisbane. Overijsel, 13 v. Marseille n. Rotterdam. Oberon, 10 te Baltimore. Orion, 13 v. Bremen n. Hamburg. Polyphemus, 13 te Semarang. Prins Fred. Willem. 13 te Gandia. Pi ins Alexander, pass. 13 Vlissingen n- Antw Prins Joh. W. Friso. 12 480 m. W.NW. Flores Prins Willem V. 12 270 m. O. ten Z. Valencia Perna. 13 v. Balikpapan n. Singapore. Polydorus. 13 v. Balikpapap n. Makassar. Prins Willem IV. pass. 13 Ouessant n. Bilbao. De Keukenhof, het resultaat van vriend-1 schap, enthousiasme en impulsiviteit, zo als de heer T. M. H. van Waveren de ten toonstelling noemt, heeft weer een stap ver der gezet op de weg naar de ideale ten toonstelling, die de producten van vele Nederlandse sier-industrieën aan het pu bliek toont. De heer Van Waveren noemde het nieuwe paviljoen, waarvoor zijn 13-jarige zoon Mark vanmorgen om half twaalf de eerste steen legde, het grootste voorbeeld van deze impulsiviteit. In dit paviljoen zullen producten van „De Porseleyne Fles", de zilverfabriek Gerritsen Van Kempen te Zeist, Leer dam-glas, de „Oranjelijn" en de Neder landse Spoorwegen onderdak vinden. Deze gebeurtenis werd slechts bijge woond door enkele bestuursleden van de Stichting Keukenhof en het personeel, dat het paviljoen bouwt. De steenlegging werd met een opwekkende dronk bezegeld, evenals de twee „eerste stenen", die met wat geestrijk vocht besproeid werden. Prins Fred Hendrik. 14 v. Gandia te Londen. Peperkust, 10 te Accra. Poelau Laut, 11 v. Charleston te Baltimore. Prins Willem IV. 14 te Pasajes. ftadja, 12 v. Bombay n. Calcutta. Rita. 13 v. Bangkok te Singapore. Rondo, 12 v. Balikpapan 13 te Makassar. Rotula. 15 Panamakanaal verwacht. Rcmpang, 13 v. Djakarta n. Singarope. Rafaela. 13 v Bangkok n. Piadju. Ridderkerk. 13 te Zanzibar. Riouw. 12 v. New Orleans n. Galveston. Roepat, 13 rede Panarukan. Rijnkerk, 13 te Antwerpen. Rijnland, 13 te Amsterdam. Raki, 13 v. Bremen n. Antwerpen. Rotti, pass. 14 Finisterre n. Marseille. Ruys, 11 v. Port Elizabeth te Durban. Stad Breda. pass. 12 Azoren n. Immingham. Sloterdijk, 12 v. Antwerpen 13 te Rotterdam. Saparoea. 13 v. Port Said n. Genua. Stad Arnhem, 13 te Damman. Stad Maassluis, 13 v. Narvik te Immingham verwacht. Straal Bali, 13 te St. Vincent. Silindoeng, 12 v. Zanzibar n. Singapore. Sirrah. 12 230 in. ZO Guardafui. Stad Alkmaar. 12 120 m. ZW. Lofoten. Stad Vlaai-dingen, 12 275 m. NO. Ponta del Gada. Stanvac Diirak, 13 te Tj. Uhan. Sumatra. 12 te La Buan. Swartenhondt 13 te Menado. Saroena, 13 v. Piadju n. Tj. Priok. Sarpedon, 13 te Ciudad Trujillo. Singkep, 13 v. Belawan n. Singapore. Straat Banka 13 v. Sandakan n. Belawan. Straat Malakka, 14 te Sydney. Straat Soenda. 13 v. Manilla n. Hongkong. Salawati, 13 v. Antwerpen te Hamburg. Schie. 13 v. Patras n. Palermo. Stad Amsterdam, 13 v. Narvik n. Immingham Straat Bali. 13 v. St. Vincent n. Santos. Salland. pass. 14 Madeira n. St. Vincent. Slamat, 15 v. Aden te Damman verw. Soestdijk. 13 v. Suez te Djeddah. Sommelsdijk, 13 v. Port Said n. Halifax. Stad Dordrecht, 14 te Rotterdam verw. Teiresias. pass. 12 Finisterre n. Liverpool. Tibia pass. 12 Soootra n. Singapore. Tiisadane. 13 v. Nagoya te Osaka. Tara. vertr. 16 v Rotterdam n. Zuid Amerika Thalatta. 14 v. Swansea te Mena el Ahmadi verwacht- Tabian, 13 te Manilla. Tankhaven II, pass. 12 Kp. Varella n. Sungeige- rong. Tjiwangi, 12 v. Soerabaja n. Buleleng. Tegelberg. 14 te Moji Talisse, pass. 14 Singapore n. Miri. Tamo, 14 v. Buenos Aires te St. Vincent. Tarakan, 13 v Beyrouth n. Port Said. Ternate, pass. 13 Ouessant n. Port Said. Tawali. pass. 14 Gibraltar n. Amsterdam. Tiba, 13 v. Buenos Aires n. Montevideo. Titus, 14 v. Alexandrië te Beyrouth. Trompenberg, 13 v. Amsterdam n. Bremen. Utrecht, 14 v. Bona te Genua. Willemstad 12 v. Antwerpen te Hamburg. Waal, 13 v. Oran te Amsterdam. Waikelo, 12 v. Soerabaja n. Buleleng. Waingapoe, 12 v. Diakarta n. Soerabaja. Westerdam, 14 te New York. Willem Ruys, 13 v. Tj. Priok n. Rotterdam. Westland 14 v. Rio de Janeiro te Santos. I.fsel, 12 v. Amsterdam n. Levant. Zaan, 13 v. Gefle te Zaandam. Zeeland KRL)14 te Tj. Priok. Zuiderkruis, 14 120 m. NW. eil. Lord Howe KLEINE VAART Actinia, 12 v. Ipswich n. Duinkerken. Admiraal Courbet, 13 130 m. W. Algiers. Admiraal Nelson. 13 v Garston n. Silloth. Alpha, pass. 12 Vlissingen n. Horsens. Anna b, 12 v. Liverpool te Barry. Aries, 13 v. Vlissingen n. Antwerpen. Att, 14 v. Grangemouth te R'dam verwacht. Audacia, vertr. 13 v Trequier n. Liverpool. Bab-T, 12 v. Sete naar Barcelona. Barracuda, vertr. 13 v. Antwerpen n. Norwich. Boreas, 12 v Tarragaona n. Palma de Mallorca Bernisse, 13 v. Rous ar. te Casablanca. Betty Anne. 12 v. Casablanca n. Boness. Binnenhaven, vertr. 13 v. Rouaan n. Casablanca. Bill, 13 v. Lissabon te Casablanca verw. Birmingham 12 v. Amsterdam te Harlingen. Boi-nrif, 12 v. Dordrecht n. Antw. Catharina, 12 v. Antw. te Vlissingen. Coeta, pass. 13 Vlissingen n. Duinkerken. Claes Compaen, 12 te Rouaan. Coolhaven, 13 20 m. N. Burlings. Coolsingel, 12 v. Esbjerg n. Hirsthals. Deni, pas. 12 Kiel-Holtenau n. Vlaardingen. Depa, vertr. 13 v. Antwerpen n. Esbjerg. Domburgh, 12 v. Duinkerken n. Londen. Douro, 12 v. Kopenhagen n. Gothenburg. De Ruyter, 13 v. Schwarzenhuette n. Bremen. Eljo, 12 v. Baliina naar Garston. Elsenburgh, pass. 12 Dungeness n. Casablanca. Escaut, 13 v. Parijs te Rotterdam verw. Ferocia, vertr. 13 v. Le Treport n. Ipswich. Fiducia, pass. 13 Vlissingen n. Londen. Frans, 12 v. Newcastle n. Horsens. Fiducia, pass. 12 Vlissingen n. Hansweert. Frejo, 12 te Bayonne. Gaasterland, 13 v. Wear n. Rotterdam. Gerrie, 14 v. Cardiff te Rotterdam verw. Glory, pass. 12 Vlissingen n. Bremen Martel, 13 v. Rotterdam ie Dublin verw. Haskerland, 12 v. Goole n. Kingslynn. Hast IV. 12 v. Rouaan te Huil. Harold. 13 Hjalteyn verw. Hebe Nobel, verm. 12 v Londen n. Leith. Henri ca b. 12 v. Huil te Maassluis. Helvetia, 12 terug te Vlissingen. Hondsrug. 12 v. Rotterdam te Esbjerg. Ingeborg. 12 nog tc Frederikstad. Jan Kleumer. 12 v. Maassluis n Boston. Jokurma. 12 le St. Valery. Joost, 9 van Londen naar Sete. Jonex I, 13 v. Vlissingen n. Londen. Kemphaan, vertr. 13 v. Riga n. Aarhus. Koningshaven, pass. 12 Kp. St. Vincent naar Londen. Julia, pass. 12 Vlissingen n. Alloa. Lies, 12 v. Vlissingen te Nantes. Loe. 12 v. Sodertelje n Nordenhamn. Larix, 11 van Barcelona naar Goole. Maral, pass. 13 Vlissingen n. Garston Merwehaven, 12 v. Liverpool n. Rouaan. Miraeh, 12 v. Casablanca te Nantes. Mado, pass. 12 Vlissingen n. Antw. Mypuck. 13 Cuxhaven verw. Marne. 12 v. Aberdeen n. Middlesbro. Marcella, 12 v. H val fjord n. Rotterdam. Matthew, 12 v. Billingham n. Beckton. Nieuwland, 12 v. Grangemouth n. Rotterdam Noorderlicht. 12 v. Gamleby n. Huil. Noordzee. 12 v. Vlissingen n. Zee. Noord. 13 v. Frederikstad te Hamburg verw. Nero, 12 v. Bilbao n Oporto. Diana-V.pass. 12 Vlissingen n. Antw. Oosterburgh, 12 v. Sodertelje n. Stockholm. Prior. 12 v. Hayle n. Swansea. Pavo, 10 van Requejada naar Calais. Ponto, 9 te Bristol van Avonmouth. Ponza, II van Zaandam n. Goole. Pieter Hubert, pass. 13 Kiel n. Amsterdam. Poortvliet, 13 v. Rotterdam n. Esbjerg. Rex, pass. 13 Vlissingen n. Londen. Rema, 12 v. Roscoff n. Portsmouth. Rijnhaven, 13 v. Rouaan n. Duinkerken. Rita, 13 v. Anlwerpen te Vlissingen. Ruby, 12 v. Karlshamn n. Rotterdam. Saba. 12 v. Gent te Kopenhagen. Silvaplana. 12 v. Malmö n. Kopenhagen. Sporn, 12 te Bayonne. Sirius, vertr. 13 v. Londen n. Duinkerken. SI,rijpe, 13 v. Antwerpen te Boness verw. Teun, pass. 13 Vlissingen n. Cork. Timor. 13 verm, te Methil. Trito, 12 v. Dublin te Drogheda. Taormina. 13 v. Esbjerg te Hamburg verw Taurus, 12 v Londen n. Rotterdam. Tons, 15 te Rotterdam verwacht. Tubo, 12 v. Yarmouth te Vlissingen. Unl, pass. 13 Vlissingen n. Bandholm- Vera, pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Vlieland. 12 v. Brunsbilttel n. Dordrecht. Vlier. pass. 13 Vlissingen n. Antwerpen. Vrouwepolder, vertr. 13 v. Antwerpen n. Oporto Westlaan. 13 nog te Hamburg. Westpolder, vertr. 13-14 v. Genua n. Liverpool, Wieka. 13 v. Antwerpen te Vlissingen, Wilpo, 6 te Zaandam. Wim, 12 v. Londen te Tonnay Charente.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10