Lawinenramp in Oostenrijk kostte wellicht tweehonderd mensenlevens Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Opgeschort Duitse herbewapening noodlottig zonder garantie van Duitse inkeer Marinevliegtuig bij Zandvoort in duinen verongelukt Philippijns verkeers vliegtuig nabij Rome neergestort Koortsachtige reddingspogingen van duizenden vrijwilligers voortgezet Pleven waarschuwt Engeland en V.S. Reeds 18 Nederlanders in Indonesië in arrest Het woord is aan Ander toestel van formatie bij de Cruquius aan de grond Atoombesprekingen verlopen bemoedigend Berlijnse besprekingen zijn opgeschort Fanfani zoekt een bredere basis Stakingen in Engeland breiden zich uit 68e JAARGANG No 158 DONDERDAG 14 JANUARI 1954 298e JAARGANG No 6 New York-Am sterdam in ruim 10 uur Eerst excuus vragen, zegt Amerikaans ambtenaar Duitse troepen geen surrogaat voor Britse en Amerikaanse Helpt Oostenrijk Samen met 11 Indonesiërs en 1 Chinees, zegt regering Duits oud-minister Heinemann Gustav Heinemann Eisenhower: Toestand piloot ernstig Om een gebouw Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NA EEN REEKS urenlange besprekingen heeft men de onderhandelingen in Berlijn over de wereldschokkende vraag, in welk gebouw (of gebouwen) de ministers van Buitenlandse Zaken van, de Grote Vier zul len vergaderen, maar opgeschort. De vier commandanten hebben er niet uit kunnen komen en de Rus heeft Moskou om nieuwe instructies gevraagd. Tenslotte is het onop geloste strijdpunt gebleven, of de helft dan wel een kwart van de zittingen der minis ters in de Oostelijke (Russische) sector van Berlijn gehouden zal worden. De Russen zijn voor de helft en de Westelijken willen niet verder gaan dan een kwart. Gij zoudt dit, humoristisch bezien, als een wedijver in gastvrijheid kunnen voorstellen, maar dat is het helaas niet. Het is een wedijver in handhaving van hetgeen men noemt „prestige". De Westelijken hebben al in de datum voor de aanvang van de conferentie (25 Januari) toegestemd. Zij hebben ook in de keuze van Berlijn als stad van samen komst toegestemd. Zij hebben een concessie betreffende de agenda gedaan. Nu vinden zij het blijkbaar genoeg; op de een of andere wijze zou hun prestige geschaad worden als zij toegaven aan de wens, twee van de vier bijeenkomsten in de Russische sector te houden inplaats van één van de vier. En men kan zonder moeite instem men met ieder die aanvoert, dat de Rus sische doordrijverij ten aanzien van bij zaken inderdaad ver gaat en een kinder achtige indruk maakt. Maar daar houdt de instemming dan ook op. Welk belang wordt ermee gediend als men zich tegen een zo onbenullige wens als deze laatste blijft ver zetten? Welke schade-aan-prestige ontstaat door twee van de vier maal in een Rus sisch gebouw bijeen te komen? Een Engels blad heeft gisteren betoogd dat toegeven op zulke punten niet van zwakte maar veeleer van kracht getuigt en het is ver heugend zulk een geluid ook eens uit een der direct betrokken landen te vernemen. Dat Engelse blad heeft ook opgemerkt dat de atmosfeer van een conferentie veel be langrijker is dan de plaats waar zij precies gehouden wordt. Het wil dat de Westelij ken tonen „dat zij er ditmaal meer op uit zijn deuren te openen dan sokkels te be klimmen" een aardige beeldspraak. En het heeft uitgeroepen: „Oh, geef ons een glimp van verbeeldingskracht in ons diplo matiek beleid!" Daar schijnt voorwaar behoefte aan te bestaan. Wie eraan denkt dat de voorgeno men onderhandelingen tussen de ministers der Grote Vier het lot van Duitsland en daarmee het lot van Europa betreffen en in haar mogelijke verdere ontwikkeling het gehele critieke vraagstuk van oorlog of vrede in de wereld kan niet anders dan zich verbazen over het geharrewar over vergadergebouwen. Persoonlijk gekibbel en vliegen-afvangerij tussen diplomaten schij nen verschrikkelijk belangrijk te worden geacht en eenvoudige tact en mensenkennis raken maar weer in de verdrukking. DaC de Russen uiterst achterdochtig zijn is duide lijk. Als men wat -met hen bereiken wil moet men die achterdocht dus zien te ver minderen. Voortdurend te betogen dat zij geen reden hebben om zo achterdochtig te zijn helpt niets, want dat vermindert hun achterdocht niet. Dus moet men beleid voller zijn. Ook in Korea zijn de onderhandelingen naar aanleiding van de wapenstilstands overeenkomst nu opgeschort. Want de Chinezen hebben gezegd dat de U.N.O. trouweloos te werk is gegaan tegenover de Noordelijken met betrekking tot de vrij lating van Noordelijke krijgsgevangenen door Syngman Rhee. Nu wil men niet ver der gaan eer de Chinezen hun excuses over deze uitlating hebben gemaakt. En de Chi nezen willen dat niet. Ook hier wordt blijk baar „het bestijgen van de sokkel" hoogst belangrijk geacht. Maar hoe komt men op deze manier ooit tot resultaat? met zo weinig behendigheid, zo weinig menselijk inzicht, zowel gekwetste ij delheid en zowel bijgeloof ten aanzien van prestige, terwijl toch oneindig groter belangen op het spél staan? R. p, ROME (Reuter). Uit Rome wordt ge meld dat een tot dusver onbekend vier motorig passagiersvliegtuig in een voor stad van Rome is neergestort. Er zijn waar schijnlijk twaalf doden. De slachtoffers lagen over een grote afstand verspreid. Het vliegtuig blijkt een DC-6 te zijn van de Philippijnse luchtvaartmaatschappij. Het kwam uit Bëiroet en had naar verluidt zeven of acht passagiers en een bemanning van zes koppen aan boord. Er zouden geen overlevenden zijn. United Press meldt nader: Het vliegtuig kwam uit Beyroet en zou op het Romeinse vliegveld landen. Het vloog op geringe hoogte in brand en stortte neer in een veld bij Gordiano, een voorstadje van Rome. Alle inzittenden kwamen om. De K.L.M. Superconstellation „Deute ron" is vanochtend op Schiphol aangeko men na de afstand New YorkAmster dam non-stop te hebben gevlogen in de re cordtijd van tien uur en veertien minuten. Dat het toestel de sterke wind mee had boven de oceaan heeft belangrijk tot deze zeer snelle vlucht bijgedragen. PANMOENDJOM (A.F.P.) Een amb tenaar van de afdeling Chinese zaken van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken en de Noordelijke afgevaar digde zijn Donderdag te Panmoendjom bijeengekomen ter bestudering van de voorwaarden voor de hervatting van de voorbereidende besprekingen voor een politieke conferentie. De Amerikaanse afgevaardigde, Martin, stond bij de bespreking op de noodzakelijk heid, dat de Noordelijken hun beschuldi ging van „trouweloosheid" aan het adres der U.N.O. intrekken alvorens over her vatting van de voorbereidende besprekin gen kan worden gesproken. De Noordelijke gedelegeerde was van oordeel, dat de on derhandelingen onmiddellijk en c.nvoor- '«aardelijk dienen te worden hervat. WENEN, (United Press, Reuter) In het rampgebied van de Walser-vallei in Weste lijk Oostenrijk is na het donderende lawaai der neerstortende lawines een doodse stilte ingetreden. De sneeuw heeft dorpen overrompeld en vernield, mensen en dieren begraven en gebouwen van de berghellingen gesleurd, doch thans lijkt het landschap vredig. Het gevaar voor nieuwe sneeuwstortingen is verminderd. Deze ernstigste ramp in het Europese berggebied heeft een nog onbekend aantal doden geëist. Men geeft er zich rekenschap van dat de uiteindelijke verlieslijst de tweehonderd zal over schrijden. Er zijn bijna honderd lijken geborgen, doch er worden nog over de honderd mensen vermist en verschillende dorpen zijn nog van de buitenwereld afgesloten, zodat men de situatie daar niet kent. Duizenden redders zijn koortsachtig bezig met het bergingswerk, geholpen door hélicopters, ski-ploegen en honden. Soldaten, touristen, schoolkinderen, allen helpen mee bü reddingspogingen en bij de verzorging der gewonden. Er hebben zich zoveel vrijwilligers voor reddingswerkzaamheden gemeld, dat de recrutering gestaakt is. Een Zwitsers hefschroefvliegtuig is bezig met het in veiligheid brengen van ernstig gewonden uit Walsertal en het aanvoeren van voedsel, dekens en medicijnen. Op ver scheidene punten had men in de sneeuw van de lucht uit waarneembare letters ge tekend. Gevraagd werd om dekens en medicijnen. Er zal nog een Zwitsers hefschroefvlieg tuig in actie gaan, en vandaag zullen Ame rikaanse parachutisten naar de getroffen gebieden vertrekken. Een reuzenhef- schroefvliegtuig van het type, dat in Korea voor het vervoer van gewonden uit de ge vechtslinies wordt gebruikt, is reeds door KB'fnner,p Zwitserland ST MORIT2 j /BOLZANO *grcnzen 1 Italic r '00 de Amerikanen naar Oostenrijk gezonden en er zullen nog meer van deze types wor den ingezet. Deze toestellen kunnen zes draagbaren of negen lopende patiënten vervoeren. De meeste mensen, die in Walsertal om kwamen, werden, naar thans is vastgesteld, verpletterd door balken van instortende huizen. Walsertal, waar nog ongeveer vijf tig personen bedolven zijn onder de sneeuwmassa, zag er bij zonnig weer uit als een prachtig, vredig landschap. Verse sneeuw had alles overdekt en er was geen tak of stuk van een huis te zien. Het reddingswerk is ook 's nachts bij het licht van fakkels, olielampen en kaarslan tarens voortgezet. De Oostenrijkse pers spreekt van de „grootste lawineramp sinds mensenheuge nis". Er is hulp gekomen uit Nederland, Zwit serland, Liechtenstein en van de zijde der Amerikaanse en Franse bezettingstroepen. West-Duitse reddingsploegen hebben even eens hulp aangeboden. Di Zwitserland Het lawinegevaar in Zwitserland is Woensdag afgenomen en er is geen melding gemaakt van nieuwe slachtoffers. Het aan- BRUSSEL (United Press). De Franse minister van defensie, René Pleven, waar schuwde gisteren dat de inlijving van Duit se troepen in het Europese leger niet moet dienen als een excuus voor Engeland en Amerika om hun gewapende machten in Europa te beperken. Minister Pleven zeide dit in een rede die hij uitsprak als gast van de Brusselse debating club. Hij zeide dat zowel Amerika als Enge land gedurende de laatste tijd in deze rich ting hun gedachten hebben laten gaan en voegde eraan toe „al het voordeel dat we kunnen verwachten van de Duitse mili taire bijdrage zullen tot nul worden ge reduceerd als deze tendenties werkelijk heid worden". „Wat deze kwestie betreft moet er geen misverstand rijzen tussen de Atlantische partners. Als de internationale toestand beter wordt of als de ontwikkeling van nieuwe wapens een beperking van de mi litaire macht mogelijk maakt, dan moeten alle deelnemers hiervan profiteren", zo zeide Pleven. Pleven zeide dat het machtsevenwicht een van de grondbeginselen van het ver drag was en tevens een van de condities voor het succes ervan. Pleven verklaarde verder: „Onze Amei-i- kaanse en Britse geallieerden moeten be grijpen dat de aanwezigheid van hun troe pen op het vasteland zelfs als ze daar niet in liet kader van de Europese defensie gemeenschap zijn toch bijdraagt tot het bereiken van de psychologische voorwaar den voor haar succes. tal doden bedroeg Dinsdagavond achttien. Er is Woensdag zeer weinig sneeuw ge vallen. De temperatuur is gedaald, maar zal in de komende dagen waarschijnlijk hoger worden, waardoor het lawinegevaar op nieuw zou toenemen. De meeste spoorlijnen en belangrijke wegen kunnen weer worden gebruikt. Ondanks de stijgende temperaturen is er in Frankrijk geen gevaar meer voor lawi nes. Alleen in de Vogezen is sneeuw ge vallen. Hevige stormen hebben het weg verkeer daar vertraagd. Volgens de laatste berichten zijn in Oos tenrijk 91 lijken geborgen, terwijl 30 men sen ernstige of lichte verwondingen heb ben opgelopen. Naar de vermisten wordt nog gezocht. Intussen wordt het reddingswerk ernstig bemoeilijkt, doordat er in de getroffen ge bieden met sneeuw vermengde regen valt, hetgeen het lawinegevaar weer doet toe nemen. In de loop van de nacht moest de weg van Bludenz naar het grote Walsertal worden afgesloten, omdat grote over hangende sneeuwmassa's het verkeer be dreigen. In het Westelijke deel van Oostenrijk zijn nog talrijke spoor- en wegverbindingen versperd. De Brennerpas is door een tien tal nieuwe sneeuwstortingen weer geblok keerd. Met de sneeuw zijn grote rotsblok ken en bomen meegekomen, waardoor het opruimingswerk zeer wordt vertraagd. In Neder-Oostenrijk zijn enkele honderden sneeuwploegen bezig de wegen vrij te ma ken. Vele wegen in de bei-gdistricten in het Zuiden van dit gebied heeft men met het oog op lawinegevaar moeten afsluiten. In de afgelopen nacht ziin in de Italiaanse Alpen de eerste slachtoffers van lawines gevallen. Toen in het dorp Santantonio m de provincie Bolzano bij de Oostenrijkse grens een huis werd meegesleurd. Twee kinderen kwamen om het leven. (ANP). Namens de Cooperative for American Remittances to Europe (CARE) heeft men ons medegedeeld, dat er plannen zijn uitgewerkt voor hulp aan de slachtoffers van de lawines in Oostenrijk. Men wil gelden inzame len voor het onmiddellijk verstrekken van voedsel, dekens en huishoudlinnen- paketten. Ook in Nederland kan aan deze hulpactieworden deelgenomen door storting op giro 512679 van de Care Mission, Javastraat 14 Den Haag. Bovengenoemde paketten worden dan rechtstreeks uit reeds in Oostenrijk op geslagen voorraden afgeleverd. Door deze methode kan zeer snelle hulp wor den geboden, zo deelde men ons mede. >cccooooooooococooocooocoooooc>30occoootxocccoocx300ococxxx DJAKARTA (Aneta) Het kabinet van de Indonesische minister-president heeft een regeringsverklaring uitgegeven over de arrestaties. Hierin wordt meegedeeld, dat sedert 18 December tot heden 18 Neder landse staatsburgers. 11 Indonesische staats burgers en 1 Chinese staatsburger zijn ge arresteerd. Zij worden verdacht van overtreding van artikel 169 van het Indonesische Wetboek van Strafrecht (het deelnemen aan een vereniging, die zich tot doel stelt het plegen van misdrijven of het deeinemen aan een verboden vereniging) en van het verbod tot het in bezit hebben van vuurwapens. In het huidige stadium van onderzoek kan de regering geen nadere mededelingen doen. Het politionele vooronderzoek is reeds zover gevorderd, dat verwacht kan woi-den, dat de zaak op korte termijn aan het parket kan worden overgedragen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S T h o r e a u Soms zijn aanwijzingen bij ge pleegd misdrijf zeer sterk, zoals bijvoorbeeld wanneer men een forel in de melk vindt. (In zijn Dagboek; 1350) Tijdens een bijeenkomst in het Konink lijk Instituut voor de Tropen te Amster dam heeft de Duitse oud-minister dr. Hei nemann Woensdagavond gesproken over: „Het Duitse probleem en de wereldvrede". Hij betoogde dat de huidige politieke koers voor geheel Duitsland noodlottig is en voor de wereldvrede een groot gevaar oplevert. Deze koers beweegt zich naar een her militarisering van West-Duitsland, zonder dat de garantie is verkregen, dat dit door de bezetter ontwapende volk na de grote nederlaag vooral de morele nederlaag van de jaren 19331945 vol ledig tot inkeer is gekomen van wat het in het verleden heeft gedaan. Zonder dat be sef zal een herbewapening voor Duits land noodlottig zijn. Daarbij komt, aldus dr. Heinemann, dat men met de herbewapening het ene deel van een broedervolk tegen het andere stelt. Wat zouden de consequenties zijn ge weest, indien de West-Duitsers wapens hadden gedragen tijdens de opstand van 17 Juni in Oost-Berlijn? De kernvraag van het Duitse probleem is „wat zullen de Duitsers doen als zij als volk weer één zijn geworden?" Na deze eenheid mag Duitsland beslist geen mili taire bedreiging vormen, noch voor het 'Oosten; noch voor het Westen en "déze ga rantie hebben de geallieerde landen niet, wanneer zij de Duitsers herbewapenen. Het Westen schijnt als enige oplossing te zien A Twee Fireflies van de Marineluchtvaartdienst hebben gistermiddag omstreeks vier uur in de omgeving van Haarlem, gedwongen door benzinegebrek, een noodlanding moeten maken. Daarbij is een vliegtuig verloren gegaan, de piloot, de luitenant ter zee vlieger derde klasse, de 27-jarige gehuwde J. Timmer uit Katwijk aan de Rijn, werd ernstig gewond. Het tweede toestel, dat slechts licht werd beschadigd, daalde op een weiland achter de boerderij „Meerburg" aan de Kruisweg even voorbij de Cru- quiusbrug in Haarlemmermeer. De piloot bleef ongedeerd. Het andere toestel scheerde zeer laag over de Corodexfabrieken bij Zandvoort, kwam in aanraking met de dennen op dc duinen en viel op een hoge duintop bij de Oostelijke toegangstunnel tot het circuit. Waarschijnlijk heeft de piloot op de nieuwe sportvelden binnen het circuit willen landen. COOOOOtXXX»OCOOOCX3000CXXXX)COOCXXXXX>OOCXXjOOOOOOOOOOOOCOpC Dr. Gustav Heinemann, oud-minister van de Duitse Bondsrepubliek en prae- ses van de synode, vertoeft op uitno diging van een aantal voor deze gele genheid samenwerkende vredes-organi- saties (Kerk en VredeDoopsgezinde Vredesgroep, Genootschap der Quakers, vredesbeweging de Derde Weg en al gemene Nederlandse Vredesactie) in ons land. Wegens zijn grieven tegen de zijns inziens ondemocratische methoden en de buitenlaiidse politieke koers van bondskanselier Adenauer, trad dr. Hei nemann indertijd uit de bondsregering, zegde de CDU vaarwel en stichtte de ,,Gesamt Deutsche Volkspartev'. XXXXX»OOCCOCOCOOOOOCOOCOODOOCOOOOOOCCOCOOCOf> een versterking van de militaire macht in Duitsland om steun te vormen tegen de andere bezetter. Dit staat een hereniging van Duitsland in de weg, aldus dr. Heine mann, en dit is daarom zo belangrijk, omdat de splitsing van Duitsland een voortdurend gevaar is voor de wereldvrede. Volgens spreker is er slechts éen oplos sing, namelijk tei-ug te keren van een militair veiligheidsstreven naar politieke veiligheid, dit op basis van gelijkheid én gerechtigheid. Het probleem van de we reldvrede is volgens spreker het ontwikke len van een politiek systeem in de plaats van de behoefte aan militaire zekerheid tussen de volken. Dit betekent een voort durend zoeken naar evenwicht bij gelijk tijdige beperking van de eigen eisen voor zekerheid. Hierdoor kunnen rust en vrede optreden tussen Oost en West. De Europese volken moeten een zelfstandige politieke factor in de wereld worden. Wat vandaag als een Europese eenmaking bedi-even wordt doelt op de vorming van een Ameri kaans bruggenhoofd met frontstelling tegen de Sovjet-Unie, aldus spreker. De reële opdracht daarbij is voor een ieder om de haat en het wantrouwen onderling te ver minderen en deze opdi-acht geldt in niet geringe mate voor de christenheid, aldus eindigde dr. Heinemann. Beide toestellen waren afkomstig van het vliegkamp Valkenburg en hadden een oefenvlucht gemaakt naar het zich op zee bevindende vliegdekschip Hr. Ms. „Karei Doorman". Twee andere Fireflies, die met de boven genoemde toestellen een groep hadden ge vormd, zijn naar Schiphol uitgeweken en daar geland. Het verongelukte toestel, dat te kampen had met harde rukwinden en misschien ook motorstoring heeft opgelopen, brak in stukken. De cockpit en een gedeelte van de romp werden op een duinhelling geslin gerd. terwijl her en derwaarts over grote afstand delen van het toestel verspreid lagen. Brandweer en politie uit Zandvoort kwa men aangesneld met schuimblusapparaten. De Zandvoortse artsen A. J. van der Meer en C. F. M. Robbers verleenden de eerste De wrakstukken van het verongelukte vliegtuig. hulp aan de hevig bloedende piloot, die naar de Mariastichting overgebracht is. De bestuurder weixl uit die cockpit ge- slingei-d en liep daarbij een schedelbasis- fractuur, een verbrijzeld linkeronderbeen, een gebroken linkerknie en vermoedelijk een wervelfractuur op. Zijn toestand was, zoals ons werd mee gedeeld, vanmorgen „niet slechter dan gisteravond". De piloten hadden opdracht op de „Ka- rel Doorman" te landen en voerden met het oog daarop een enigszins beperkte voorraad benzine mee. Zij konden op zee de „Karei Doorman" echter niet vinden. Wat daarvan de oorzaak is wordt nog on derzocht. Het zicht was goed, aldus de Ma- rinevoorlichtingsdienst. Zij bleven een tijd lang zoeken en verspeelden daarbij uiter aard benzine, waarbij nog kwam dat de weersomstandigheden snel slechter werden. WASHINGTON (Reuter en U.P.) „De vriendschappelijke geest, waarin de Ame rikaans-Russische atoombesprekingen thans in Washington worden gevoerd, is bemoe digend", zo verklaarde president Eisen hower Woensdag op zijn wekelijkse pers conferentie, in antwoord op vragen of er aanwijzingen bestonden dat de Sovjet-Unie de inleidende besprekingen over het voor- i stel van de president voor het instellen van een internationale „bank" voor de atoom kracht in goed vertrouwen voert. De Verenigde Staten hebben Engeland de verzekering gegeven dat het zal worden uitgenodigd tot deelneming aan het for mele atoomgesprek tussen Amerika en Rusland over president Eisenhowers plan voor het gebruik van atoomenergie voor vredesdoeleinden. Dit werd gisteren ont huld door gezaghebbende kringen in Lon den. Deze kringen verklaarden dat de ver zekering werd gegeven gedurende recente informele besprekingen in Washington over president Eisenhowers voorstellen. Gedu rende die bespreking werd er op gezin speeld dat Canada ook zal worden uitge nodigd dit atoomgesprek bij te wonen. Men zei echter dat naar men verwacht noch Engeland noch Canada tot de bespre kingen zullen worden uitgenodigd vóórdat de voorbereidende besprekingen tussen Amerika en Rusland zijn geëindigd. BERLIJN (Reuter) De afgevaardigden op de inleidende besprekingen te Berlijn hebben in de nacht van Woensdag op Don derdag vastgesteld, dat zij het niet eens zijn kunnen worden over het gebouw, waar de conferentie van de vier ministers van Bui tenlandse Zaken moet worden gehouden. De besprekingen werden opgeschort om de regeringen te kunnen raadplegen. Een Amerikaans woordvoerder zeide, dat de inleidende besprekingen die in totaal veertig uur hadden geduurd, in een vriend schappelijke sfeer zijn gevoerd, maar de Russen waten niet bereid toe te geven. Voor het uitvoerig commentaar zie men pagina 3, ROME (Reuter) Professor Amintore Fanfani, die Dinsdag van president Einaudi de opdracht heeft gekregen te pogen een Italiaanse regering te vormen, is Woensdag begonnen zijn programma van maatschap pelijke hervormingen en zijn voorgenomen buitenlandse politiek tegenover de leiders van alle Italiaanse partijen uiteen te zetten. Men meent, dat Fanfani in de eerste plaats zal pogen de leiders der voornaamste stromingen in zijn eigen partij op zijn hand te krijgen. De voornaamste van deze is Attilio Piccioni, partijbestuurder en ver tegenwoordiger der rechtervleugel. Ge meend, woi-dt, dat Piccioni de portefeuille van buitenlandse zaken aangeboden zal krijgen, indien hij van een regering-Fanfani deel zou willen uitmaken. Doch de steun van alleen de Christen democratische partij zal Fanfani niet van een parlementaire meerderheid verzekeren. Men verwacht dan ook dat hij zal pogen de steun te verkrijgen van andere kleine democratische partijen, zoals de sociaal democraten, de liberalen en de republi keinen. Indien rechtse Christendemocraten deel zouden uitmaken van een kabinet-Fanfani, zou dit de formateur ook mogelijk een houding van welwillende neutraliteit van de uitgesproken rechtse koningsgezinde partij verzekeren. Hierdoor zou hij, met de steun van de kleine democratische partijen, de beschikking krijgen over een duidelijke, doch vermoedelijk zeer onstandvastige meerderheid in de Italiaanse volksverte genwoordiging. Men acht het, indien professor Fanfani zou besluiten de opdracht tot het vormen van een regering terug te geven, waar schijnlijk dat président Einaudi de rechtse Christen-democraat Piccioni zal verzoeken te pogen een nieuw kabinet te vormen. LONDEN (Reuter). De guerilla-sta- kingen van de onder communistische lei ding staande Britse vakbond van electri- ciens hebben zich Woensdag uitgebreid tot inrichtingen voor atoomonderzoek, olie raffinaderijen en krachtstations. De stakers eisen hoger loon. Werkgevers maakten Woensdagavond bekend, dat 850 electriciens het werk heb ben neergelegd, dat is tweemaal zoveel als Dinsdag op belangrijke bouwterreinen van industrieën in staking gingen. De vakvereniging is van plan in de loop van de week 2000 man tot staken te bren gen en de actie Maandag af te sluiten met een 24-uurstaking van 40.000 electriciens in het gehele land. De voorzitter van de vakvereniging, Frank Foulkes, verklaarde Woensdag avond: „Alles verloopt volgens plan". De werkgevers, die als tegenmaatregel met uitsluiting hadden gedreigd, hebben ook op de derde dag van de stakingen be sloten niet tot tegen-actie over te gaan. (van hedenmorgen 7 nar) w c M fi i w weers- toestand «■5 o ff 12 S i_ C~r- ZS Helsinki nevel Z 5 -0 0.5 Oslo sneeuw O 2 1 7 Stockholm geheel bew. Z 7 3 0 Kopenhagen sneeuw Z 14 2 1 Londen onbewolkt WZW 6 2 0 Amsterdam regenbui W 14 4 8 Brussel onbewolkt WZW 5 1 0.6 Parijs onbewolkt ZW 5 3 4 Bordeaux regenbui W 3 9 16 Grenoble regen NW 3 4 12 Nice regen WNW 4 6 3 Warschau onbewolkt ZO 4 -7 0, Berlijn regen ZW 5 2 2 Frankfort onbewolkt WZW 7 1 4 Miinchen geen opgaaf ontvangen Zürich regen W 6 1 12 Genève regen ZZW 4 3 12 Locarno sneeuw ONO 2 0 1 Wenen geen opgaaf ontvangen Tnnsbruck geheel bew. W 5 -3 0 Rome geheel bew. Z 4 9 1 Neerslag laatste 24 uur WWCOOD TOENEMENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk opklaringen, daarna toe nemende bewolking met later plaatse lijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen- 15 Januari Zon op 8.42 uur. onder 16.57 uur Maan op 13 05 uur onder 5.44 uur. Maanstanden 19 Jan. 3.37 uur: Volle maan. 27 Jan. 4.28 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 14 Januari Hoog water: 11 04 en 23 49 uur Laag water- 6 24 en 19 02 uur Vrijdag 15 Januari Hoog water: 12.24 en uur. Laag water: 7.46 en 20-19 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1