dlg 'S'a» alles "a1 iBICROTM Minister Algera installeerde Hefschroefvliegtuigen-commissie PANDA EN DE KAI.KERK AR Wereldnieuws Werkkring bij onderwijs biedt thans goede vooruitzichten Ca-va-Seul De radio geeft Vrijdag „De Toverfluit" bij de Nederlandse Opera Boekhouder zou f 20.000 uit zaak vergokt hebben - "Cock ió het zo DONDERDAG 14 JANUARI 1954 Financiële faciliteiten bij studie mogelijk Eerste lustrum Indisch- Hollandse Jongerenbond „Niet afwachten en niet afkijken van het buitenland" KEIP NAAST LUXOR Tweede vrouwelijke notaris benoemd Generaal Hull op Formosa Geld van giro niet naar bank maar naar speelholen Per gestolen auto „naar het Vreemdelingenlegioen" Bankbiljettencirculatie drastisch verminderd Kerkelijk Nieuws NOG MEER SCHOTEN (Van een bijzondere medewerker) SPOEDIG BREEKT weer de tijd aan waarop leerlingen van het voortgezet onderwijs een beroepskeuze moeten doen. Dit is voor hun ouders een zo belangrijke beslissing, dat goede voorlichting een eerste vereiste is. Het is dan ook toe te juichen dat binnen kort, reeds voor de achtste keer, een jaarlijks terugkerende mogelijkheid wordt ge boden aan de meisjes van de hoogste klasse der middelbare scholen, om over ver schillende beroepen ingelicht te worden. Indien we goed geïnformeerd zijn, ligt het in de bedoeling dit jaar ook de binnenkort eind-examen afleggende mannelijke scho- liex-en van die gelegenheid te laten profiteren. ADVERTENTIE I _i_ on hei eten Ook de personelen van de scholen voor U.L.O. bespreken op ouderavonden en in de klas vaak de mogelijkheden die ver schillende beroepen bieden. Er is echter een bijzondere reden waar om ook hier en al medio Januari de aan staande beroepskeuze ter sprake wordt ge bracht. Meer speciaal voor de scholieren die een verdere studie zouden willen vol gen, maar wier ouders een bedenkelijk ge zicht zetten vanwege de daaraan verbon den financiële lasten. Voor deze laatste is er enige reden tot optimisme. De regering heeft namelijk de college- en schoolgelden flink verlaagd en grotere sommen uitgetrokken voor studie toelagen en andere steun. Een langdurige verdere beroepsscholing blijft ook in de toekomst voor velen een onderneming die zware persoonlijke offers zal vragen, maar voor jongemensen met goede studie-aanleg zijn de wegen en middelen verruimd. Hoe en in welke mate, kan in een kort artikel niet worden uit eengezet. Wie zijn zoon of dochter na Gymnasium, H.B.S. of Lyceum een univer sitaire studie van vele jaren (vijf tot acht a negen, al naar de te kiezen faculteit) wil laten volgen, zal verstandig doen daar over spoedig contact op te nemen met rector of directeur. Dit moet wel op korte termijn geschieden aangezien studie-toe- lagen enz. voor 1 Februari moeten worden aangevraagd. Na 31 Januari ontvangen for mulieren worden onherroepelijk terzijde gelegd, deelde het ministerie een dezer da gen mede. Omtrent de keuze van de faculteit is ernstig overleg ook zeker gewenst. Rech ten en medicijnen b.v. bieden reeds aan merkelijk minder perspectieven dan enkele jaren geleden. De vooruitzichten van het ondervvijsambt zijn aanmerkelijk beter. Voor goede leer lingen, die in het bezit komen van een vol ledig MULO-dipIoma A of B en leerlingen die zijn overgegaan van klasse IH naar IV van een middelbare school bestaat even eens gelegenheid een studietoelage te ont vangen van maximaal f 300 per jaar (die niet terugbetaald behoeft te worden) in dien zij aan een erkende kweekschool wen sen te worden opgeleid voor onderwijzer of onderwijzeres. Die studie duurt thans voor hen vier of vijf jaar Wie na vier jaar de (z.g. onvolledige) bevoegdheid behaalt, zal alleen het lager onderwijs als leer kracht kunnen diénen. Zijn (haar) salaris zal op 21-jarise leeftijd in een eerste klas gemeente f 267.50 per maand bedragen, terwijl het maximum-salaris in zo'n geval tot f 442.50 per maand oploopt. Wie het vijfde jaar de studie aan de kweekschool voortzet kan de (z.g. volle- j dige) bevoegdheid behalen die vanaf 1957 in de plaats komt van de vroegere hoofd akte. Het aanvangsslaris op 21-jarige leef tijd bedraagt dan f 305 per maand, het maximum f 517.50. Die volledige bevoegdheid geeft het recht te solliciteren naar het voortgezet en het buitengewoon onderwijs en tevens te zij ner tijd hoofd van een school te worden (maximum-salaris f 600). Door voortge- zette studie kan men zich bekwamen voor het onderwijs aan U.L.O.-scholen, waaraan maandsalarissen van f 500f 700 gelden. Wie zich via het L.O. wil specialiseren in een studievak kan ook door het behalen van een akte voor Middelbaar of Nijver heidsonderwijs zijn of haar weg zoeken in de middelbare en vakscholen. In vrijwel alle takken van onderwijs is thans reeds een nijpende behoefte aan leer krachten. Door de grote geboorte-over schotten is dit thans in het L.O. wel spe ciaal het geval, maar ook het uitgebreid lager, het vak- en het middelbaar onder wijs hebben reeds thans te kampen met tekort aan leerkrachten. Als over enige jaren de dichtbevolkte klassen van de la gere scholen hun leerlingen aan het voort gezet onderwijs zullen afleveren, zal de toestand onhoudbaar worden. Met dit per spectief voor ogen maakt de regering het aan niet al te kapitaal-krachtigen mogelijk hun kinderen met goede aanleg de studie voor een onderwijs-ambt te verlichten. Aanvragen daartoe moeten echter ook op 31 Januari op het ministerie ontvangen zijn. Voor de betrokkenen èn voor het on derwijs in de toekomst is het dus zeer ge wenst, dat deze regeringsmaatregelen nog tijdig bekend worden. Erkende kweekscholen in Haarlem en omstreken zijn de Rijkskweekschool aan de Leidsevaart, de Da Costa-kweekschool te Bloemendaal voor een opleiding op bijbelse grondslag en de Rooms-Katholieke kweekscholen te Beverwijk (voor jongens, met internaat), voor meisjes en jongens te Amsterdam (Lauriergracht). Een speciale opleiding voor het Montessori-onderwijs is verbonden aan de Gemeentelijke Kweek school te Amsterdam. Zij die in het bezit zijn van een eind diploma van Gymnasium, Lyceum, II.B.S. of Middelbare Meisjesschool klimmen, even eens zonder toelatingsexamen, plaats ne men in de derde klasse van een erkende kweekschool. Voor hen begint dan de vak opleiding. De moderne talen en wiskunde worden voortaan als examenvak niet meer onderwezen in de derde en hogere klassen van de kweekschool. Wel wordt de moge lijkheid overwogen in die vakken een be gin met de speciale studie te maken. Voor de oud-gymnasiasten, lyceïsten, h.b.s.'ers en bezitsters van einddiploma van een M.M.S. duurt de opleiding dus twee of drie jaar (zie boven) en geeft de zelfde kansen: Ook voor hen bestaat de mogelijkheid een studietoelage voor de op leiding aan een erkende kweekschool te verkrijgen, mits aangevraagd vóór 31 Ja nuari. Ook sommige gemeenten (zoals Haarlem en Heemstede) verlenen in bij zondere gevallen studietoelagen. lieden zowel v6ö. «U op- °velW'ne.Uhet nieuwe maag- - klachten met y faent spoe. middel BlCA. maag - hebt. BICARPAND jsveitenng nodig is om Uw gn d weei noimaa heelt dubbel cachet-louwe maagpatiënten. voordeel voor m ?ddelen.ieve- MAAG-CftCHEl 1 rt rt L' 1 nnc J smaakloos Zaterdag 16 Januari viert de Indisch Hollandse Jongerenbond zijn eerste lus trum. In Januari 1949 werd door N. Wilde- boer en J. de Witt deze vereniging opge richt met als doel de Indische jongelui in contact te brengen met de Hollandse jeugd. Het werkterrein van de vereniging lag van het begin af aan in Haarlem en omgeving. In dg afgelopen vijf jaren hebben tal lozen zich voor de vereniging verdienste lijk gemaakt hoewel velen weer naar el ders vertrokken zoals zo dikwijls met de gerepatneerdeh het geval is. Thans is basketball de voornaamste uiting van het clubleven, maar ook zeilen, tennis en muziek nemen een belangrijke plaats in. De viering van het lustrum, welke ge houden zal worden in de feestzaal van het Krelagehuis zal door vele oud-leden uit alle delen van het land bijgewoond worden. Er zal een cabaret-programma ten tonele worden gebracht en de muzikale verzor ging *van het bal is in handen van het „Rainbow-quintet". ADVERTENTIE >f V - f SCHOENCRÈME - WRIJF WAS KOPERPOETS ADVERTENTIE Het brilleglas AAA waardoor U beter ziet DAT LEVERT HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.35 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Klein koor en koperensemble. 11.00 Voor dracht. 11.20 Platen. 11.35 Orgel en zang. 12.00 Metropole orkest. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen en platen. 13.30 Amusementsmuziek. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Viool en Mo- zartvleugel. 14.50 Voordracht. 15.10 Alt en piano. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Platen. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Ver zoekprogramma. 18.45 De haverkist, hoor spel. 19.00 Kinderliedjes. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Mensen en conflicten: Anarchie der Waarden, hoorspel. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Twee piano's. 20.30 Benelux. 20.40 Hoe ontstond de beweging voor Vrou wenkiesrecht, gesprek. 21.00 Macbeth, opera. 22.05 Buitenlands weekoverzicht. 22.20 Instru mentaal kwartet, en solist. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.35—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.45 Schoolradio. 10.00 Symphonette orkest, klein koor en so list. 10.35 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Radio Philharmonisch orkest. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuin- bouwmededelingenh 12.33 Amusements orkest en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Franse muziek. 14.30 Hier Vrij Europa. 15.00 Schoolradio. 15.30 Mezzo-sopraan en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 v'oor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Gevarieerde muziek. 18.00 Platen. 18.10 Amusementsmu ziek. 18.40 Vragenbeantwoording. 18.52 Ac tualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuit zending: Verklaring te toelichting. 19.30 Pla ten. 20.25 De gewone man. 20.30 Politiek- Forum. 21.00 Gevarieerde muziek. 21.30 Bra bants halfuur. 22,00 2e acte II Barbierc di Siviglia, opera. 22.45 Godsdienst, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht; 20.30 Wed strijd in kijken en peinzen; 21.00 Frans filmpje: 21.15 Zigeunermuziek; 21.3521.45 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 18.00 Nieuws. 13.15 Electrisch orgel. 14.00 Schoolradio. 15.00 Voor de jeugd. 15.30 Pla ten. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Platen. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Symphonie-orkest en soliste. 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio- Universiteit. 22.30 Platen. 22.55-23.00 Nieuws. BBC' 22..'0—22.30 Nieuws. Hoe de weekbladen he* Nieuwe films. (Op 224 m.). Tot notaris te Rotterdam is benoemd me vrouw A. M. Th. ten Doesschate-Vintges, candidaat-notaris te 's-Gravenrage, als op volgster van notaris G. A. M. van Dussel- dorp, aan wie ontslag is verleend. Mevrouw Ten Doesschate is de tweede vrouwelijke notaris in ons land. De eerste is mej. mr. P. C. de Klerck, die in 1950 benoemd werd tot notaris te 's-Graven- hage. Donderdag 21 Januari geeft de Neder- landsche Opera de première van „Die Zau- berflöte" (De Toverfluit) van Mozart met tekst van Emanuel Schikaneder in de Stadsschouwburg te Amsterdam. De muzi kale leiding berust bij Josef Krips, de regie is in handen van dr. Georg Hartmann en Emil Preetorius ontwierp de décors en costuums. De Nederlandse sopraan Nelly Burbach, die met ingang van 1 December vast ver bonden werd aan de Nederlandsche Opera, zal bij dit gezelschap in deze opvoering debuteren in de rol van Koningin van de nacht. Als Pamina werkt mee de Engelse sopraan Adele Leigh, die deze rol voor het eerst in het Duits zal zingen. De ver- i dere rollen worden vertolkt door: Gerard Groot. Frans Vroons, Guus Hoekman, Jan van Mantgem, Gée Smith, Corry van Beckum, Cora Canne Meyer, Anny Delorie, Jos Burcksen, Nel Duval en Chris Taverne. „Na een lange tijd van ontwikkeling begint het hefsehroefvliegtuig de laatste jaren een plaats in het luchtverkeer in te nemen. In het buitenland en vooral op plaatsen, waar strijd werd geleverd, werd van dit type reeds veel gebruik gemaakt. De stormramp, die ons land nu ongeveer een jaar geleden trof, heeft in Nederland het hefsehroefvliegtuig in het brandpunt van de belangstelling geplaatst. Er zitten in het vervoer per hefsehroefvliegtuig nog ongekende mogelijkheden. Wij zullen ons in de mogelijkheden moeten verdiepen, die het hefsehroefvliegtuig ons bieden kan. De mogelijkheden, die ons thans reeds voor osen staan, zijn dusdanig, dat ook de in vloed daarvan op het wegvervoer, spoor wegvervoer en dergelijke, in onze beschou wingen dienen te worden betrokken" Dit zei de minister van Verkeer en Wa terstaat, mr. J. Algera. Woensdagmiddag bij de installatie van de Commissie Hef- schroefvliegtuigen in de Statenzaal van zijn ministerie. Ieder land, aldus dc minister, heeft door zijn geaardheid zijn typische vervoers- technische problemen. Het kleine Neder land heeft bijzonder eigenaardige pro blemen. met name door zijn eilanden, zo dat afkijken wat het buitenland doet voor ons de oplossing van het vraagstuk niet geeft. Afwachten is nog minder geboden. De tegenwoordige hefschroefvliegtuigen zijn nog niet de machines, die wij uit eindelijk moeten hebben. Het zijn geen machines, die geluidloos de passaeiers ver voeren en goedkoon in gebruik zijn. Laten wij evenwel bedenken, dat de luchtvaart, zoals wij die thans kennen en die thans op eigen wieken beeint te drijven, ook die begintijd heeft doorgemaakt, zo zei minis ter Algera. Het hefsehroefvliegtuig is een geheel nieuw vervoermiddel met geheel eigen toepassingsmogelijkheden. Men moet de mogelijkheden van bet ene vervoermiddel niet te veel vergelijken met het andere, evenmin als men een bromfiets mag ver gelijken met een sneltrein. Het is aan de commissie om in haar advies tot uiting te brengen, welke hou ding Nederland in de naaste toekomst ten aanzien van bet hefsehroefvliegtuig dient in te nemen. Haar rapport kan tevens een richtlijn, misschien wel een nuttige waar schuwing geven aan diegene, die geen juiste voorstelling hebben van hetgeen waarvoor een hefsehroefvliegtuig kan worden ge bruikt. De vraag, in hoeverre luchtvervoer per hefsehroefvliegtuig voor Nederland thans reeds van belang is en wat van dit vervoer in de toekomst *e verwachten is, alsmede de vraag, welke gevolgen een zodanig vervoer voor spoor- en wegver keer zal hebben, zal de commissie hebben te beantwoorden. Hieruit zullen ongetwijfeld beschouwin gen volgen over een economisch verant woorde investeringspolitiek en over dat gene. wat ten aanzien van het reserveren van landingsterreinen in of nabij bepaalde steden moet worden gedaan, waarbij een aanbeveling omtrent de plaats van dit soort terreinen met gemist kan worden, met oog oo de snelheid der verbindingen en het voorkomen van tijdverlies on de grond. Van belang is eveneens, welk soort ver voer per hefsehroefvliegtuig in Nederland te verwachten is, bij voorbeeld personen-, "-acht- en postvervoer, en van welke aard dit vervoer zal zijn, waarbij de gedachten uitgaan naar het vervoer tussen steden onderling, tussen stad of landstreek en luchthaven voor intercontinentaal vervoer, tussen Nederland en het buitenland, de aanvoer voor het lange afstandsverkeer en dergelijke. De voorzitter der commissie, ir. J. W. Albarda, oud-lid van de Raad van State en oud-minister van Waterstaat, zei in zijn antwoord, dat een zeer voorname plaats in de commissie zou zijn ingenomen door dr. Plesman, een man, die wegens zijn on gemeen rijke ervaring, zijn ongeëvenaard initiatief en zijn weergaloze visie alom be wondering en gezag genoot. Zijn overlijden betekent ook voor deze commissie een zeer groot verlies. Het vraagstuk, waaromtrent de minister de adviezen der commissie wenst te ver nemen, geniet thans levendige belangstel ling bij het Nederlandse volk, zei ir. Al barda, die belangstelling, die een jaar ge leden nog maar lauw was, is snel toege nomen sedert de ramp, die verleden jaar ons land heeft getroffen. De ogen van ons volk gingen plotseling open voor nieuwe mogelijkheden. Daarbij werd niet alleen aan het optreden bij een noodtoestand ge- j dacht, maar ook aan verkeer in normale tijden en voor andere dan door een ramp getroffen gebieden. j Het kloeke initiatief, dat tot het tot stand komen van nieuwe verbindingen van i Rotterdam en Maastricht met Brussel heeft geleid, prikkelde de belangstelling tot nog grotere spanning en deed in ver scheidene steden en streken des lands de wens ontstaan, opgenomen te worden in een nieuw systeem van luchtverbindingen. Het is de taak van onze commissie te onderzoeken, in hoever de nieuwe moge lijkheden voor verwezenlijking vatbaar zijn en hoe die verwezenlijking dan op de beste wijze zal kunnen geschieden. Daarbij moet dan niet alleen aan de technische mogelijk heden worden gedacht en aan de vermoe delijke ontwikkeling der techniek in een nabije toekomst, maar ook aan de econo mische wenselijkheid van verschillende denkbeelden en wensen, alsmede van de invloed van nieuwe luchtverbindingen op het verkeerswezen in zijn geheel. Generaal Huil, de opperbevelhebber de- UNO-striidkrachten in Korea, is in Taipeh op Formosa aangekomen voor besprekin gen met maarschalk Tsjang Kai Tsjek ove- de vrijlating en repatriëring van 14.000 anti-communistische Chinese krijgsge vangenen uit de Koreaanse oorlog. De commandant van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, generaal Weyland, wordt Donderdag op Formosa verwacht, waar hij zich op de hoogte wil ytellen van de resultaten van het program voor wederzijdse bijstand en eenheden van de Chinese luchtmacht zal inspecteren. De oudste vrouw in Rome, de l'll-jarige Antonia di Pasquale, mei één van haar vele achterkleinkinderen. In 1843 werd zij in een dorpje in de Abruzzen geboren. De eerste maal, dal haar leeftijd officieel werd opgetekend, was in 1873 bij de geboorte van haar zoon. 5. Het vreemde verzoek van de chauffeur had Panda met stomheid geslagen. „Hij moet gek zijn", dacht hij, „alleen een gek vraagt aan voorbijgangers, of zij hem een klap op zijn hoofd willen geven! Hij heeft zeker te lang in de zon gereden!" Opeens haalde de chauffeur een rare, slappe steek- sleutel uit zijn zak, die hij Panda toestak met de woorden: ..Hier is een rubber s'eek- sleutel. En nu vlug aan de slag!" „Maar wat moet ik met een rubber steeksleutel doen??!", riep Panda verbijsterd. „Met dat gekke slappe wiebelding kun je geen en kele moer aandraaien!" „Hij is ook niet voor moeren bestemd", antwoordde de chauffeur, „maar voor mijn hoofd!" „Uw hoofd?!", riep Panda uit, „moet ik uw hoofd aandraaien???!!" ..Nee suffertje", riep de chauffeur ongeduldig, „je moet me ermee een klap op mijn hoofd geven, na tuurlijk! Toe dan, ik sméék je!!" ,Daar begint hij weer", dacht Panda, „hij wil be slist op zijn hoofd geslagen worden, de arme gek!" Hij liet de lodderig wiebelende steeksleutel zakken en vroeg sussend: „Waarom wilt u zo graag op uw hoofd ge slagen worden?" „Te laat, slome weife laar!", snauwde de chauffeur, terwijl hij Panda plotseling in de auto trok, „nu heeft zelfs die gekke detective ons in de gaten!" Inderdaad was Pat O'Nozel weer uit zijn schuilplaats opgedoken en hij bespiedde hen thans zo onopvallend mogelijk. De recherche te Rotterdam heeft de 46- jarige boekhouder W. H. B. uit Rotterdam aangehouden, die volgens haar mede delingen in één nacht in twee Rotterdamse speelholen een bedrag van ruim 23.000 heeft vergokt. Hiervan behoorde f 20.000 toe aan zijn werkgever, een Handelsmaat schappij te Rotterdam. Dit bedrag was per giro binnengekomen en in plaats van het op de bank te storten, zoals hem was opge dragen, zou de boekhouder het in zijn zak hebben gestoken. Vorige week miste de di rectie het geld en de recherche werd er in gekend. Het onderzoek heeft nu uitge wezen, dat de boekhouder met het geld des avonds naar een speelclub in het centrum van de stad was gegaan en toen de klok middernacht sloeg, had hij aan de roulette tafel vijf mille verloren. Er werd doorge speeld en na een uurtje was het geluk hem nog steeds niet gunstig gezind, want toen was hij nog eens een bedrag van vijf mille armer geworden. De andere spelers hebben blijkbaar medelijden gehad met de man, want hij kreeg f 2500 terug. Hij wilde ech ter verder spelen, doch men dirigeerde hem naar een ander adres, ergens in de Berg- polder. Weer zat het geluk hem daar niet mee en spoedig had hij een bedrag van 12.500,aan de speeltafel verloren. Hier gaf men hem tien procent terug en toen waagde hij zich aan een spelletje baccarat en des ochtends om half zeven was de man platzak. Begonnen met twintig mille had hij toen f 23.750,vergokt. Het is de recherche gelukt bij de mede spelers van de boekhouder f 12.500,in beslag te nemen. Het onderzoek duurt voort. Verdere arrestaties zijn niet ver richt. Toen mannen van de rijkspolitie te Apel doorn tijdens een patrouille op de Amers- foortseweg een stilstaande auto naderden sprongen plotseling de inzittenden er uit en verdwenen in de dichte bossen aan de overkant van de weg. Het bleek, dat de motor van de auto was warm gelopen en door ondeskundige behandeling ernstig was beschadigd. De gemeentepolitie, die van een en ander op de hoogte werd gesteld, slaagde er des morgens in alle vroegte in een van de twee inzittenden, de 19-jarige Groninger H. M., in de omgeving van de Amersfoortse weg aan te houden. De jongeman vertelde, dat hij met zijn vriend de auto in Gro ningen had gestolen. Het was de bedoe ling met deze wagen naar Frankrijk te rijden om daar dienst te nemen bij het Vreemdelingenlegioen. Het bleek echter, dat M. in h#t bezit was van een collectie inbrekerswerktuigen. De politie hechtte daarom aan de verkla ringen weinig geloof en zette H. M. op transport naar Groningen. Naar de vriend, de 23-jarige A. W., wordt nog gespeurd. Viel op de vorige Bankstaat van de Neder landsche Bank nog weinig van een ontspan ning na de ultimo te bespeuren, blijkens de verkorte balans van deze Bank per 11 Ja nuari is de chartale geldhoeveelheid met niet minder dan 95 millioen verminderd tot 3221 millioen, waarmee een meer normaal cijfer is bereikt. De volgende week kan nog een lichte inkrimping worden verwacht. Deze gelden zijn in de eerste plaats waarschijnlijk weer via belastingbetaling, ten goede geko men aan het rijk. dat zijn tegoed met 85 mil lioen zag aangroeien tot 1038 millioen. Zoals bekend is, zal aan het einde van deze maand de driemaandelijkse betaling aan de gemeenten moeten worden gedaan, die een bedrag van circa 130 millioen vergt. Veel moeilijkheden zal deze betaling niet met zich brengen. De goud- en deviezenreserve tezamen geeft een kleine vermeerdering te zien en wel met bijna 7 millioen tot 4446 millioen. Dit is uitsluitend te danken aan een omzetting van convertibele valuta in goud tot een bedrag van 33.5 millioen, zodat de voorraad edel metaal thans met 2825,8 millioen op de bankstaat prijkt. De netto deviezenreserve daarentegen geeft een vermindering met bijna 27 millioen te zien tot 1620 millioen. Geref. kerken Bedankt voor Coevorden L. J. de Goede te Aalten. Geref. gemeenten Tweetal te Zeist: M. Blok te Rotter dam-C. en F. J. Dieleman te Yerseke. Ds. K. K. Troost overleden In de ouderdom van ruim 86 jaar is te Nijmegen overleden ds. K. K. Troost, eme ritus predikant der Geref. kerken die in de classis 's-Gravenhage een vooraanstaan de plaats heeft ingenomen. Waalse gemeenten Beroepen te Maastricht-'s-Hertogen- bosch R. F. Ie Gras te Delft, die dit beroep ook aannam. C Vrü. In Brits Guyana zijn vier leiders van de progressieve partij, die in October waren gearresteerd, op vrije voeten ge steld. Het zijn Sydney King, vroeger minister van verbindingen, Rory West maas, Martin Carter en Adjodha Singh. Zij moeten zich tweemaal per week bij de politie melden. Hun bewegingsvrij heid is beperkt. De beperking van be wegingsvrijheid geldt ook voor me vrouw Janet Jagan, de secretaris-gene raal van de partij en echtgenote van Cheddi Jagan, de vrdfigere premier. Medezeggenschap. In DiisseJdorf is de eer ste West-Duitse ondernemersorganisatie opgericht, waaraan ook vertegenwoor digers van de arbeiders deelnemen. Het is het werkgeversverbond der ijzer- en staalindustrie, in welke industrie de ar beiders op grond van de wet op de medezeggenschap een vertegenwoordi ging in de bedrijfsleiding hebben» ge kregen. Het derde deel van het bestuur der nieuwe organisatie zal bestaan k'it arbeidsdirecteuren. die op grond van de wet op de bedrijven zijn benoemd en die in de meeste gevallen functionaris sen van het West-Duitse vakverbond zijn. Dienst. De Hamburg-Amerikalijn zal in de tweede helft van Februari weer een lijndienst naar Indonesië openen. Het eerste schip, dat op deze lijn wordt in gezet, is het nieuwe turbine-vrachtschip „Dortmund". Het schip zal Bremen, Antwerpen, Rotterdam en de Indonesi sche havens Belawan, Djakarta, Tjire- bon, Semarang, Soerabaya en Makassar aandoen. Eens in de zes weken zal een afvaart naar Indonesië plaats hebben. Ruzie. Een groep fascisten heeft Woensdag vier handgranaten geworpen in het eigen partijbureau in Foggia (Italië) om te trachten partij-rebellen te ver drijven, die zich daar hadden ver schanst. De ontploffing richtte schade aan aan het meubilair en de ruiten van het pand werden verbrijzeld, doch er vielen geen slachtoffers. De rebellen, meest jongeren, weigeren centraal par- tijgezag te aanvaarden. Zij noemen zich „autonomisten". De politie heeft de aan vallers verdreven en drie personen aan gehouden voor een verhoor. De rebellen bleven in het bezit van het gebouw Schoten. De 26-jarige Amerikaan Norman Moon heeft Woensdag in het gerechts gebouw te Warren (Pennsylvanië, V.S.) de rechter Allison Wade doodgeschoten en later zichzelf zwaar gewond bij een zelfmoordpoging. Toen rechter Wade Moon naar voren liet komen om te ver klaren, waarom hij niet, zoals bij ge rechtelijk vonnis was bepaald, zijn vrouw 30 dollar per week betaalde, trok Moon een revolver en loste vijf schoten op de rechter, waarvan er twee doel troffen. Politiek. In Washington is Woensdag ver klaard, dat de Amerikaanse regering besloten heeft om de politiek, die zij ten aanzien van het plaatsen van orders voor militaire goederen in het buiten land volgt, te verscherpen. Deze politiek bestaat hierin, dat de regering het plaat sen van dergelijke orders in buiten landse fabrieken met een meerderheid van communistische arbeiders zoveel mogelijk tracht te vermijden. Het be sluit, dat een gevolg is van besprekin gen met de Amerikaanse ambassadrise 'in Italië, mevrouw Clare Booth Luce, heeft voornamelijk ten doel de groei en invloed der communistische vakbonden in Italië legen te houden. Verstandig. President Eisenhower gelooft, dat vrouwen veel te verstandig zijn om president van de V. S. te willen worden en alle zware lasten die aan dit ambt zijn verbonden, op zich te nemen. Hij verklaarde dit op de vraag, hem gesteld op zijn persconferentie van Woensdag, of hij het eens was met de verklaring van ex-president Truman, volgens welke een vrouw een goed president van de V.S. zou kunnen zijn. - Vermist. Twee Britse soldaten en een Brits militair voertuig worden sedert Maan dag in de Suez-kanaalzóne vermist, al dus heeft een woordvoerder der Britse ambassade te Cairo Woensdagavond medegedeeld. Het voertuig was met materiaal voor een filmvoorstelling voor militairen op weg van Fayid naar Tel El Kebir. De Egyptische autoritei ten zijn op de hoogte gesteld en men heeft een onderzoek ingesteld. Uranium. Luidens een bericht in de „Saar- brücker Zeitung" is in de Elzas ura nium ontdekt. Het Franse commissa riaat voor atoomenergie heeft, na de ontdekking van uranium in het Zwarte Woud (aan dè andere zijde van de Rijn) proefboringen laten verrichten in de Elzas, die boven verwachting geslaagd zouden zijn, aldus dit bericht. Men acht het mogelijk, zo voegt het blad hieraan toe, dat als gevolg van deze vondsten het zwaartepunt van de Franse uranium- winning naar de Elzas zal worden ver plaatst. V\TE stelden de vorige maal het geval W dat twee gelijkwaardige schutters tegen elkaar in het krijt zouden treden en dat het aan A geoorloofd zou zijn éénmaal te schieten terwijl B twee scholen op het doel mocht vuren. Door een dergelijke handicap liet A zich evenwel niet intimide ren en hij vuurde zijn eenzame schot. Daar na schoot B éénmaal, waarna hij met wei- groter, omdat de verhouding van het aantal zwarte balletjes tot dat van de witte, zich ten gunste van zwart heeft gewijzigd. Hier spelen zich dus gebeurtenissen af die wél van elkaar afhankelijk zijn. In het geval van de schutters die een wedstrijd met elkaar aangaan, kan even eens van een zekere afhankelijkheid der gebeurtenissen worden gesproken. Het gevallen naar zijn buks keek, want daarin staat vast, dat vóór de aanvang van de zat nog een schot en de kans dat hij zijn tegenstander zou overtreffen, achtte hij vrij groot. Wij menen evenwel dat B zich deerlijk vergist en dat de kans op een overwinning uiterst gering is geworden nu zijn eerste schot slechter is ge bleken dan dat van A. Wanneer we met een cent kruis of munt gooien, is de kans voor beide mogelijk heden even groot, n.l. tegen y, of 50 procent. Ook al zouden we 100 maal ach ter elkaar munt hebben gegooid, dan nóg is de kans om bij de 101ste worp kruis te gooien niet groter geworden dan bij de aanvang van dit tijdrovende spelletje. Want de worpen die achter de rug zijn hebben geen enkele invloed op toekom stige worpen, of in andere woorden, de gebeurtenissen die zich bij het opgooien afspelen zijn volkomen onafhankelijk van elkaar. Maar zouden we een bak hebben met een even groot aantal witte en zwarte bal letjes. en zouden we blindelings 100 maal een ivit balletje uit de bak pakken, dan wordt de kans om bij een volgende greep een zwart balletje te pakken, wel degelijk wedstrijd drie schoten gelost zullen worden, waarvan elk schot een gelijkwaardige kans heeft om het beste schot te zijn. Schutter A, die één schot mag lossen, heeft vóór ae wedstrijd dus 1/3 kans om te winnen, terwijl B, die twee maal mag schieten, 2/3 kans heeft om als overwinnaar te voorschijn te treden. Maar als A zijn schot heeft ge lost, en het eerste schot van B blijkt niet beter te zijn, dan is er een grote waar schijnlijkheid dat A een goed schot heeft gelost en dat het tweede schot van B dus eveneens slechter zal zijn. De kans van B om te winnen was aanvankelijk 2/3, maar de helft van zijn kansen heeft hij ver bruikt, zodat er nog slechts 1/3 kans over blijft om dit schietfestijn te winnen. U zult dus moeten toegeven dat er voor B niet zo bijster veel reden is met vertrouwen zijn tweede schot tegemoet te zien. O ja, nu moeten we eerst antwoord ge ven op de vraag van een lezer, die wil weten, waarom het onder de bomen altijd zo vochtig is. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2