BELL-BOY Man zou vrouw 1\ jaar lang arsenicum hebben gegeven Agenda voor Haarlem Vertegenwoordigers der Vier zijn het nog steeds niet eens Jaarwedden Gedeputeerden in Noordholland verhoogd H|S '•b Vijf gulden inspiratie Ereketen van 5 km voor Verdachte „wilde haar niet doden maar ziek houden"; eis 12 jaar Impasse in Berlijn Thans ruggespraak met regeringen Paardestaart DONDERDAG 14 JANUARI 1954 3 Bovenste Beste Virginia - 75 ct Standplaats aftrek provinciale ambtenaren Valhelmen voor de wegenwacht Met 2625 stemmen hebben de Provin ciale Staten van Noordholland Woensdag middag een voorstel aangenomen om de jaarwedden van de gedeputeerden te ver hogen van 7500 op 9500. De leden der fractie van de K.V.P. en van de Communis ten stemden tegen. Toen de heer Peters (K.V.P.) zijn stem moest uitbrengen, was hij nog niet in de vergaderzaal aanwezig, wel verscheen hij kort daarop op het ogen blik, dat er nog gestemd werd. Had hij tegen gestemd, waardoor de stemmen staakten, dan was het voorstel verworpen geweest volgens het reglement van orde. In de middagvergadering waren de leden van het college van Gedeputeeerde Staten voor de tweede keer aan het woord ge weest. De heer Van der Donck (K.V. P.) verklaarde zich tegen het voorstel-mr. dr. Caron (V.V.D.), om het aantal opcen ten op de personele belasting te verlagen. Mogelijk is er volgend jaar aanleiding het voorstel te bezien. De heer De Vries (Arbeid) gaf de verzekering, dat als het rapport over de wateronttrekking m Ken- nemerland en het onteigenen van agrari sche gronden ten behoeve van woning bouw gereed zal zijn, het spoedig aan de Staten zal worden aangeboden. Mejuf frouw mr. Ribbius Peletier (Ar beid) was van mening, dat het niet nood zakelijk is de motie-Gortzak over het vra gen van meer bouwvolume aan de minis ter van Wederopbouw aan te nemen. Ge deputeerde Staten houden zich voortdu rend met de zaak bezig en hebben geen be hoefte aan het zenden van een brief aan de minister namens de Provinciale Staten. Spreekster meent dat meer te bereiken zal zijn, als het college contact houdt met het ministerie. Dit is in het verleden geschied en met succes. De motie-Gortzak werd verworpen met 11 stemmen voor en 46 tegen, evenals de motie-Caron met 17 stemmen voor en 39 stemmen tegen. Verhoging jaarwedden Bij de behandeling van het hoofdstuk „algemeen bestuur" stelde mr. De Roos (Arbeid) voor de jaarwedden van Gedepu teerde Staten te verhogen van 7500 op 9500, ingaande 1 Januari 1954. In andere provincies zijn de jaarwedden van gedepu teerden reeds verhoogd en volgens spreker mag de grote provincie Noordholland niet achterblijven. Het voorstel werd mede in gediend door de heren Baas (A.R.), Dorjée (C.H.) en Westerman (Arbeid). De heer Groen (K.V.P.) merkte op, dat de positie van een gedeputeerde zo is, dat niet de gehele persoon wordt opgeëist. Na de bevrijding is de jaarwedde reeds twee keer verhoogd en wel van 5500 tot 6500 en van 6500 tot 7500. De verhoging tot 9500 achtte de fractie van spreker niet verantwoord en de heer Groen stelde voor de jaarwedde op 8500 te brengen. De heer Caron (V.V.D.) was van me ning, dat Noordholland bij andere provin cies niet mag achterblijven en steunde het voorstel van mr. De Roos. De heer Gortzak (Comm.) verklaar de zich tegen de voorstellen van de heren De Roos en Groen, die respectievelijk de salarissen met 27 en 12% willen verhogen. Hij meende, dat een verhoging van 6% voldoende was en stelde voor de jaarwedde op 7.950 te brengen. De voorzitter, dr. De Vos van S t e e n w ij k, zeide, dat de Gedeputeer den moeilijk hun mening over het voorstel kunnen, geven. Daarom wilde hij het doen; spreker deelde mee, dat het voorstel-mr. De Roos e.a. zijn volle instemming heeft; ADVERTENTIE Rjjg de briefkaarten aaneen, waarop rokend Nederland z(jn loftuitingen over Bell-Boy neer schreef, en ge hebt een ereketen van 5 kilometer. Alleen de jury van de Bell-Boy prijsvraag weet hóé enthousiast de lofzang is voor deze Matador der Virginia-sigaretten. U kunt er echter een idéé van krijgen, door morgen een doosje Bell-Boy te kopen. DONDERDAG 14 JANUARI Concertgebouw: Nederlands Studenten Orkest, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": De monstratie patroontekenen, 8 uur. Zuider kapel: J.*A. Monsma. 8 uur. Rembrandt: „Rebecca", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Miner va: „Het leven van Beethóven", 14 jaar, 8.15 uur. City: „Gele terreur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Verboden verhaal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Salomé", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Woestijnralten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zo jong.... zo slecht?" 18 jaar. 8 uur. Luxor: „Het loon van de angst", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. VRIJDAG 15 JANUARI Stadsschouwburg: „Colombe", Haagse Co- medie, 8 uur. Concertgebouw: Noordhol lands Philharmonisch Orkest, 8 uur. Nas- sauplein 8: Theosofische Vereniging; spre ker N. I. G. Borsten, 8 uur. Ilótel „De Leeu werik": Demonstratie patroontekenen, 10. 2, 4 en 8 uur. Luxor: „Welkom Mr. Marshall", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De zeven hoofdzonden". 18 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. City: „Jungle .Jim en de Tijger afgod", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „By the light of the silvery moon", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „Schandaal om een kind", alle leeft.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: ,.'n Dorpsschandaaltje", 14 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans llals: „Jolanda, de dochter van de zwarte piraat", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Roxy: „De luchtslag om Japan", 14 iaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. hij waardeerde het, dat de eventuele ver hoging op 1 Januari 1954 zal ingaan, dus niet met terugwerkende kracht. Het voorstel-mr. De Roos, als zijnde het verst strekkend, werd eerst in stemming gebracht en aangenomen met 26—25 stem men. Weg ten Oosten van Haarlem Bij het hoofdstuk „waterstaat, verkeer en vervoer" merkte de heer Lans er (Comm.) op, dat het van belang is er bij het rijk op aan te dringen, dat grote be dragen worden beschikbaar gesteld voor verbetering van dijken. De heer Schippers (K.V.P.) vroeg aandacht voor de weg ten Oosten van Haarlem in de richting Velsen. In de me morie van antwoord hebben Gedeputeerde Staten meegedeeld, dat het hier een rijks zaak betreft. Bij het vaststellen van het tracé wordt overleg gepleegd met de pro vincie, zodat er wel van bemoeiing sprake is. Spreker hoopte, dat het college zal mee werken, dat zo spoedig mogelijk aan het werk, dat geruime tijd zal duren, zal wor den begonnen. Nu de tunnel te Velsen een jaar eerder gereed zal zijn dan verwacht was, hoopte spreker, dat de weg ten Oos ten van Haarlem ook in 1957 gereed zal zijn. De belangen van Haarlem zijn hier mee ook gediend. De Gedeputeerde de heer De Vries (Arbeid) merkte op, dat de Provinciale Waterstaat begrijpt, dat toegangswegen voor het gereedkomen van de tunnel klaar moeten zijn. Aan de heer Mul deelde spre ker mee, dat de door de Duitsers aange legde betonweg door do duinen op het tertiaire wegemplan geplaatst zal worden; een voorstel zal spoedig aan de orde ko men. Het laatste gedeelte van de weg Haarlem-Diemen vlak bij de gemeente Haarlem zal over enkele maanden gereed zijn. Economische aangelegenheden De heer Schippers (KVP) besprak bij het hoofdstuk „economische aangele genheden" de nuttige werkzaamheden van de Economisch Technologische dienst. De dienst dient gepropageerd te worden; dat zal leiden tot heil van de provincie. Ge meentebesturen moeten, als er economische vraagstukken aan de orde zijn, gebruik maken van de dienst. Onderlinge concur rentie bij het aantrekken van industrieën mag er volgens spreker niet bestaan. Voorts vroeg hij een verruiming van het verlenen van credieten uit hei fonds van de dienst. Mr. Roelse (Arbeid) informeerde naar de richtlijnen om onderlinge concur rentie bij het aantrekken van industrieën te voorkomen. Uitvoerig behandelde spre ker de industrialisatie en hij verheugde zich er over, dat het iodustrieschap Zaan streek tot stand is gekomen. Met belang stelling zal hij de ontwikkeling van Oost- West-Friesland gade slaan. Kan ook aan dacht besteed worden aan het technisch onderwijs ten behoeve van industrieën? De heer Buter (Arbeid) beval stimu lering van het technisch avondonderwijs aan. Gedeputeerde Prakken (Arbeid) zei- de, dat de minister van Binnenlandse Za ken een circulaire heeft verzonden ever beteugeling van concurrentie inzake het aantrekken van industrieën. Gedeputeerde Staten hebben van deze circulaire kennis genomen. De Economisch Technologische dienst geeft in bepaalde gevallen credieten, zoals b.v. voor industrieterreinen in West- Friesland f 75.000. Bankinstellingen stel len in andere gevallen credieten beschik baar, speciaal als het gaat om bedrijfs kapitaal. De ontwikkeling van het tech nisch onderwijs is van het grootste belang voor de industrialisatie in het algemeen. Gedeputeerde Staten ziin overtuigd dat uitbreiding van het onderwijs noodzakelijk is en zullen nagaan, wat er gedaan kan worden. ADV ERTEN'! IE MbjJAI*'!' T^Iky I SKIPANTALONS - ANORAKS In de Woensdagmorgen gehouden ver gadering van de Provinciale Staten van Noordholland heeft het lid van Gedepu teerde Staten de heer Bouwman (K.V. P.) aan mr. Bruch, die Dinsdag vragen had gesteld, meegedeeld, dat het college ook ernstige bezwaren heeft tegen de standplaatsaftrek. Met ingang van 1 Ja nuari is aan het rijkspersoneel een aftrek van een kwart gedeelte verleend en spre ker kondigde een voorstel aan, dat binnen kort in de vergadering der Staten zal wor den behandeld, waarin voorgesteld wordt dat de aftrek ook voor het provinciaal personeel van toepassing is. De heer Bouw man zeide te kunnen begrijpen, dat mr. Bruch niet bevredigd is ten aanzien van de ambtenaren van de provinciale dien sten en bedrijven in Bloemendaal, die een maandsalaris ontvangen en geen aftrek genieten, zoals de ambtenaren met een weeksalaris. Gedeputeerde Staten zullen krachtige pogingen in het werk stellen om aan deze onrechtvaardige toestand een einde te maken. De A.N.W.B. heeft thans al zijn wegen wachters uitgerust met speciale witte val helmen. De bond heeft deze beveiligings maatregel genomen op grond van de uitslag van een onderzoek, dat het Centraal Bu reau voor de Statistiek onlangs heeft inge steld naar de aard van het letsel, dat in 1950 de dood van 83 motorrijders ten ge volge heeft gehad. Daarbij kon worden vastgesteld dat 60 van hen waren over leden ten gevolge van kwetsuren aan het hoofd. Ee.i dergelijk onderzoek in Engeland heeft soortgelijke resultaten opgeleverd. De Engelse regenng overweegt valhelmen verplicht te stellen voor motorrijders en duopassagiers'. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben Woensdagmorgen de nieuwjaarsreceptie voor het Corps Diplomatique in het Paleis op de Dam gehouden. Foto: Even na de aankomst van het Koninklijk Paar voor het Paleis, tijdens het spelen van het Wilhelmus. Twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief heeft gisteravond de offi cier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarder, gevorderd tegen de 45-jarige W. van der W. uit Bolsward, gewezen kos ter van de Gereformeerde Kerk en begra fenisondernemer aldaar, thans schilder van beroep, aan wie was ten laste gelegd dat hij had gepoogd zijn echtgenote te ver moorden. Op 3 Augustus van het vorige jaar werd Van der W. gearresteerd op grond van het vermoeden van poging tot moord op zijn ziekelijke vrouw. Reeds geruime tijd voordien had een inwoner van Bolsward vermoedens van het. ernstige misdrijf, waarvan hij de politie in kennis stelde. Een onderzoek deed deze vermoedens zo sterk worden, dat de politie tot aanhouding van verdachte overging. Deze zou ziin vrouw zelfs tot in het ziekenhuis met zijn moordplannen hebben achtervolgd. Voor de rechter-commissaris en de po litie kwam de man, ria aanvankelijk te hebben ontkend, tot een bekentenis. Hij gaf toen toe in verscheidene anotheken arsenicum te hebben gekocht onder voor wendsel, dat het moest dienen voor het prepareren van vogels. Bijna anderhalf jaar lang zou verdachte hoeveelheden ar senicum, variërend van 36 tot 323 milli gram, aan zijn vrouw hebben toesredüend, door het in het eten en in snoeperijen aan te brengen. Na zijn arrestatie werd nog een hoeveelheid van 100 gram in zijn woning gevonoen. Het is slechts te danken asm de omstandigheid, dat het lichaam van de vrouw aan het toedienen van het vergif gewend is geraakt, dat de dood niet is ingetreden. Verdachte, die algemeen bekend stónd als een oppassend persoon, zou- de poging tot moord hebben willen doen om te kun nen huwei. met de thans 25-jarige T. S. die van haar man wilde scheiden. Voor de rechtbank ontkende verdachte heden de bedoeling te hebben gehad zijn vrouw te doden. Met het toedienen van arsenicum, dat soms dagen achtereen in grote hoeveelheden gebeurde, had hij siechts één doel, zo verklaarde hij, name lijk te voor komen dat zijn vrouw zou ge nezen van haar bloedarmoede, zodat zij verplicht zou zijn een hulp in de huisou- diag te nemen. Dan zou hij het meisje bij zich in huis kunnen houden. Dr. J. Zeldenrust, gerechtelijk genees kundige in Den Haag, heeft een onderzoek ingesteld en bij de vrouw een chronische arsenicumvergiftiging geconstateerd. Reeds 100 milligram kan een dodelijke dosis zijn. „Er had bijna geen haan naar gekraaid" Ir. zijn requisitoir zeide de officier van justitie dat het maar weinig heeft ge scheeld, of de plannen van de man waren gelukt. Wellicht zou er nooit een haan naar hebben gekraaid. De officier sprak de wens uit, dat medici steeds hun ogen open zullen hebben. Ook al is er va>n enig \ermoerien geen sprake. De ten laste ge- iegde poging tot moord achtte hij bewezen. „Een zware straf voor de man, die als toonbeeld van smart naar de begrafenis zou zijn gegaan, acht ik dan ook od zijn plaats", aldus de officier. De verdediger meende dat de poging tot moord niet bewezen was, omdat bij ver dachte geen opzet tot doden heeft voor gezeten. Zoals volgens pleiter is komen vast te staan, zal verdachte slechts kunnen worden veroordeeld wegens het toebren gen van lichamelijk letsel. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. De behandeling van de zaak tegen de 25-jarige vrouw, die terecht zou staan, omdat zij nagelaten zou hebben de politie te waarschuwen, maar die ontkende, iets van het voornemen van Van der W. te hebben geweten, werd aangehouden. Er wordt wel eens beweerd, dat inbre kers, stropers en soortgelijken door een kleine wending van het lot in het begin van hun jeugd een brave ambtelijke loop baan zouden hebben gevolgd. Ook de be roepen politierechter en koopman grenzen misschien aan elkaar. Een dezer dagen wa ren wij getuige van een staaltje commer cieel inzicht op het gebied van het loven en bieden toen de rechter voor een getuige het zogenaamde getuigengeld moest vast stellen. Een kleine kunstschilder, het slachtoffer van een geringe mishandeling, had even tevoren vlot naar eer en geweten de waar heid en niets dan de waarheid gesproken en toen de verdachte met een zeer boos gezicht en vijfentwintig gulden boete de zaal was uitgestapt, kwam hij naar voren om zijn declaratie over de verloren morgen in te dienen. „Hoe veel verdient u?", vroeg de rechter en hield zijn pen al klaar om het bedrag in te vullen. „Ik taxeer het op ongeveer vijf gulden", sprak de schilder achteloos en krabbelde in het bosje vrolijke krulle tjes, dat in zijn nek lag. De ambtelijke molen, die tot dat moment de gehele morgen rustig had gedraaid stokte bij deze zin echter plotseling. „U taxeert?", vroeg de rechter verwonderd en "keek naar de griffier of hij wel goed ver staan had. „Ja", sprak de schilder en legde zijn armen op het hekje van de getuigen- plaats. „Ik ben, zoals u misschien weet, schilder". Hij hield even op. De rechter keek naar de artist, die gehuld was in enkele lagen grauw manchester en knikte instemmend. „Ik heb nu een hele morgen verloren en wie zegt me, dat ik anders op dat ogenblik geen inspiratie gekregen zou hebben?" „Wie zegt, dat u het wel gekregen zou hebben?" vroeg de rechter spits en legde een aantal grote papieren op nette stapel tjes. „Ach", aarzelde de schilder, „ik heb wel eens een tekening gemaakt in een paar uur, en die bracht later vijfentachtig gulden op". De rechter nam zijn pen weer. „Ik zal u vier gulden geven, de helft van acht gul den, dat is bij ons het maximum. En", ver volgde hij, als sprak hij tegen een ver dachte, „daar komt u dan genadiig mee af". De kunstschilder glimlachte toegeeflijk en verliet na een diepe buiging de zaal. De deurwaarder riep met holle stem de naam van de volgende verdachte de wacht kamer in. De molen draaide weer. H.d.G. BERLIJN. (Reuter/AFP) De drie Westelijke vertegenwoordigers op de voor bereidende besprekingen voor de vier mogendhedenconfercntie te Berlijn hebben in de afgelonen nacht officieel medege deeld, dat zij en de Russische vertegen woordiger het niet eens zijn geworden over een gebouw, waarin de vier ministers van Buitenlandse Zaken te Berlijn zullen con fereren. Men had daardoor geen voortgang kunnen maken met technische problemen, die in verband staan met de plaats van de conferentie. Een tijdstip voor een volgende bijeen komst. is niet vastgesteld, aldus de offi ciële Westelijke verklaring. De officiële verklaring werd een kwar tier na afloop van de vierde bijeenkomst van de vertegenwoordigers uitgegeven. Deze bijeenkomst, die gehouden werd in het Franse hoofdkwartier te Berlijn, had geduurd van Woensdagochtend half elf tot één uur in de afgelopen nacht. Van Franse zijde werd vernomen, dat de Russische afvaardiging had verklaard Ik weet niet hoe het komt, zegt de vader van een vijf tienjarige dochter, maar van daag zie ik voor het eerst dat onze Suzanne geen kind meel is. Ze is plotseling vrouw ge worden, zoals een rups tot vlinder wordt. Wat is er ge beurd, dat ik het nu pas zie? Het zit in de paardestaart, maar dat weet hij niet. De kinderlijke lokken van Su zanne zijn bijeengebonden met een rood lint, en hangen nu eensgezind aan haar achter hoofd, als de fiere pluim van een circuspaard. Zo kan een mensenkind in één dag aan zijn eigen vader ontgroeien. Een enkele halve el rood lint en de baby is jongedame. De vader heeft zijn ogen in al die jaren niet de kost ge geven, én zijn hersens nog minder. Hij heeft het mis schien aan de steeds duurder wordende tijd geweten, dat de kruippakjes van Suzanne zoveel geld gingen kosten terwijl de kruippakjes alreeds fraai gesmokte jurken waren geworden. Hij heeft gemeend dat hij aan het kleine bedje enkel daarom geen sprookjes meer hoefde vertellen, omdat zijn vertelsels niet meer zo boeiend waren als vroeger maar hij heeft niet beseft dat het was, omdat Suzanne reeds eigen sprookjes beleefde. Maar nu, door de paarde staart, heeft hij de grote ont dekking gedaan en hij barst los in activiteit om het wezentje, dat hem even ont groeid is, opnieuw te door gronden. Suzanne zit met treurige ogen achter haar boeken op haar kleine kamer, in het groene licht van de leeslamp. Een nameloos leed doet haar paardestaart mismoedig neer hangen als een treurwilg bij regen. Vijftien jaren oud en reeds door het leven geslagen. Wat hebt ge, Suzannetje, zegt vader, die helpen wil. Hij heeft met ijverige deernis de zorgen bespeurd, die haar platdrukken achter haar Leer boek der Algemene Geschie denis. Hij wil haar nieuwe levensvreugde schenken door haar te bevrijden van haar leed en zorgen- dat ze ten minste in haar Algemene Ge schiedenis duiken kan zonder ballast. Wat hebt ge? Ze keert langzaam haar blauwe ogen in het licht en trekt haar ge zichtje in een onmiskenbare huil plooi. En de tranen glin steren al vallend op haar blouse en op de Algemene Ge schiedenis. Ik hou zóveel van hem, snikt zij, alsof ze een net vol liefdé torst, dat openscheurt en haar bedelft. Daar hebt ge het nu, denkt de vader. Het moet er van komen, zeggen ze, maar nü al? Alla, de kinderen zijn tegen woordig met alles vlugger dan wij mijn net scheurde toen ik klaar was om dertig te worden. Wie is het? Wie is de geluk kige kerel, en waarom doet ge alsof de liefde een vat azijn is? Kom, ge kunt er beter om lachen. Liefde is iets dat vro lijk maken moet. Maar als zij haar bekentenis doet, valt er weinig te lachen. Dit is niet iets om vrolijk te zijn want het is haar leraar in Algemene Geschiedenis. Het is voor een vader om gebukt door het leven te gaan voor de rest der dagen. Een leraar enfin. Een man van veertig alla. Maar een man met vier kinderen en een neus als een reclameballon, dat is niet om te dragen. Een man die paarse pakken draagt en een gummiboord. Een snuffe laar in oude boeken en met tenen die naar de hemel wij zen en dan een vrouw en vier kinderen. De vader peinst op harde of zachte woorden, op pakken slaag of een kostschool. Wat te doen? Van school halen? Pra len met Suzanne? Praten met de leraar? Praten met de directeur? Praten of niet? Af leiden? Haren uit eigen hoofd trekken? Laten betijen? Ver bieden? Lachen? Huilen? Het zit in de paardestaart, maar dat weet hij niet. Met peinzen komt ge niet verder in zo'n geval. Hier moeten spijkers met koppen geslagen worden. Daar moet even serieus en zakelijk over worden gedacht. Dat even wordt een dag, twee, drie dagen, een week. Dan meent de vader de oplos sing te hebben gevonden. Het is een plan de campagne waarin geen enkel détail ver geten is. Eerst zal er vriend schappelijk en vaderlijk met Suzanne moeten worden ge praat. Over dat grote wonder der liefde in een mensenleven, over de schoonheid van een bloeiend gezin en de verant woordelijkheid van iedereen tegenover zijn naaste en de maatschappij. Over de slagen van het leven en hoe ze ge dragen kunnen worden. En over de schoonheid van een zuiver gevoel voor anderen ook al hebben ze een neus als een ballon en juichende tenen, denkt vader terzijde. En dan zal er met de leraar gepraat moeten worden. De arme man die van niets weet en zich een hartverduistering zal schrikken. Algemene Ge schiedenis is een onschuldig vak, maar het kan rare gevol gen hebben. En daarna maar afwachten of de wonde helen kan. Wel licht komt het arme kind gaandeweg boven haar leed uit door de kracht van haar jonge hart. Suzanne staart droef naar het behang van haar kamer tje, dat al even troosteloos lijkt als het hele leven want het zit er al drie jaar pp. Zij zucht aan één stuk door, wat ook al niet helpen wil. Suzannetje, zegt haar vader voorzichtig. Hij schuift een stoel bij en kijkt even met af grijzen naar het Leerboek der Algemene Geschiedenis, dat dreigend uit een schooltas op tafel steekt. Suzannetje, luister. De woor den komen langzaam en een tonig, dringend en meedogend, overredend en bemoedigend. Over de slagen van het leven enzovoort. Hij doet het uit stekend, om zo te zeggen. Maar Suzanne kijkt ver wonderd op en trekt een ge zicht als een vraagteken. Wat zegt ge allemaal? De leraar? O! Bedoelt ge dat. Dat is waar ook, maar ge kunt er gerust over ophouden. Want dat was vorige week. Die man is een naarling, want hij heeft me een vijf gegeven. Neen, ik zit nu met iets anders wat me bezwaart. Ik heb drie maanden ge leden een brief geschreven aan Frank Sinatra en nog steeds geen antwoord gehad. J. L. niet bevoegd te zijn te beslissen hoeveel maal de ministers van Buitenlandse Zaken in Oost.- en hoeveel maal zij in West- Berlijn hijeen zullen komen. Ook deelde men van Franse zijde mede, dat de Russische afgevaardigden hebben voorgesteld de vier regeringen in te lich ten over de stand van de voorbereidende besprekingen. De Russen spraken eveneens van de mogelijkheid, dat de vier ministers zelf bepalen waar zij zullen confereren. Er zal geen gemeenschappelijk commu niqué door de vier afvaardigingen worden uitgegeven, zo werd van Westelijke zijde medegedeeld. Van Britse zijde werd later vernomen, dat er geen sprake was van een misluk king van de inleidende besprekingen: er is verschil van mening en de Westelijke be velhebbers moeten daarom om nieuwe in structies van hun regeringen verzoeken. Men kan pas weer een tijdstip voor een nieuwe bijeenkomst vaststellen, zodra zij de instructies hebben gekregen, aldus deelde men van Britse zijde mede. (ANP) In leidende politieke kringen in Bonn wint de overtuiging veld dat het in Duitslands belang zou zijn, indien de kwestie van de Oostelijke Duitse grenzen op de aanstaande Berlijnse conferentie niet op de voorgrond zou worden geschoven. De West-Duitse minister voor vluchte lingenzaken. professor Oberlander, die zelf uit de van Duitsland afgesneden gebieden komt. verklaarde Woensdag, dat de be handeling van dit probleem, indien enigs zins mogelijk, in het huidige stadium moet worden voorkomen. Het is van Duits stand punt bezien volgens de minister beter, in dien de grote mogendheden zich vooreerst bepaalden tot de vraagstukken die zou den rijzen bij de vereniging van de Bonds republiek met de Duitse democratische republiek. Zouden zij het zo moeilijke vraagstuk van de Oder-Neissegrens in deze bespre kingen betrekken, dan zou dat het vinden van een oplossing ten zeerste bemoeilijken. Oberlander vertegenwoordigt de vluchte- lingcnpartij die uiteraard tot dusverre de sterkste drang heeft uitgeoefend op te rugkeer van Duitsers naar de thans door Polen beheerste gebieden. Ook deze partij heeft zich aangesloten bij het in de laatste maanden door de an dere regeringspartijen verkondigde stand punt, dat in het huidige stadium het Oostelijke grensprobleem vooreerst moet worden terzijde gesteld. Het centrale ver bond van verdreven Duitsers heeft zich Woensdag in dezelfde geest uitgesproken. Naar de mening van dit verbond mag de oplossing van het Oder-Neisseprobleem „met of zonder geweld" op dit ogenblik van Duitse kant niet aan de orde worden gesteld. Een dergelijke discussie zou in dit stadium volgens de organisatie der ver drevenen slechts kunnen leiden tot een doorbreken van het tot nog toe eensge zinde Duitse standpunt en tot het veld winnen van een propaganda voor afstand van deze gebieden. Het officiële standpunt van de regering van Bonn inzake dit vraagstuk is, dat van een erkenning van nieuwe grenzen geen sprake zal kunnen zijn voordat de onder handelingen over een vredesverdrag be gonnen zijn. Kennelijk vreest men van Duitse kant behandeling van het probleem door de geallieerden in een conferentie, waarbij Duitsland zelf niet is vertegen woordigd. Men wenst dit moeilijkste deel van een oplossing van het Duitse vraag stuk daarom liever te zien aangehouden, totdat een souvereine Duitse regering weer mee zou kunnen spreken.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5