gpierp#" SLOAN'S liniment' is het goed kopen „Het Cromvoirtse boertje" voor kantonrechter in Den Bosch Fa. B. ENGELENBERG .Clowntje Rick Een aarzelende liefde Gedeputeerden hopen op Deltacommissie SANOSTOL Mohammedaanse leiders in Egypte gearresteerd Kees Pellenaars in de Ronde van Frankrijk Maarse won de 500 m bij wedstrijden in Hamar Feuilleton DONDERDAG 14 JANUARI 1954 4 Onbevoegd geneeskunde uitgeoefend Tal van behandelden getuigden van zijn paranormale gaven „Excessen" Verbinding met Flakkee Na verbod broederschap OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Dammen Candidatentournooi om wereldtitel dammen Hockey Nederland-Groot Brittannië op 24 April I 'net bal Cup-voetbal in modder jen regen Voor de kinderen Scha a tsen rijden Russische uitnodiging voor Vasco de Gama Tafeltennis Om de nationale titel in Frankrijk Biljarten Tuin eindigde op de eerste plaats De Lamers-beker naar Haarlem door Dorothy Quentin 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Gymnastiek Om de Nederlandse titel turnen Gistermiddag heeft, onder grote belang stelling van de zijde van parket en publiek, voor de kantonrechter te 's Hertogenbosch de strafzaak gediend tegen de 39-jarige landbouwer en schaapherder Th. M. V., beter bekend als „Het Cromvoirtse boer tje," die er van wordt beschuldigd de ge neeskunde onbevoegd te hebben uitge oefend. De kantonrechter veroordeelde hem tot een boete van zes maal 120, subsidiair zes maal dertig dagen hechtenis. Er waren namelijk zes overtredingen geconstateerd. De ambtenaar van het O.M. had tegen V. een boete van zes maal 300, subsidiair zes maal dertig dagen gevorderd. De schaapherder in Cromvoirt, een ge hucht onder de gemeente Vught, heeft in het afgelopen jaar een zeer grote praktijk als wonderdokter en helderziende weten op te bouwen. Uit nagenoeg alle streken van het land, zelfs uit Frankrijk en België, kwamen lijders aan allerlei kwalen naar de schaapsstal in Cromvoirt in de hoop baat te vinden, waar de medische wetenschap geen middelen zou kennen. Voor de kantonrechter in Den Boseli zeide V. hoe hij te werk ging. Hij maakte met beide handen een kruis over de pijn lijke plek in het lichaam van de patiënt en sprak daarbij een gebed uit. Hij vroeg geen vergoeding, schreef geen geneesmiddelen voor en beloofde geen beterschap. „Ik kan niemand genezen," sprak liij. „Alleen wan- iooocccx>cccooccoocccoccococacaxKCKXxxttax>oo<xxxxxxxxxax In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Binnen landse Zaken merken sommige leden op, dat het moet worden afgekeurd, dat de burgemeester, wanneer bij plaat selijke feesten, lichtweken en tentoon stellingen en andere dikwijls met ker misachtige vermakelijkheden gepaard gaande evenementen een „koningin" bloemenkoningin, Meikoningin, hooi- koningin, oogstkoningin, kaaskoningin, enz., wordt ingehaald, er zich toe leent, gesierd met de tekenen van zijn ambt, zulke „koninginnen" officieel te ontvan gen. De met de ambtsketen getooide biLrgemecster verricht dan een taak, die meer het karakter heeft van opluiste ring van een vertoning dan een daad van de vertegenwoordiger van hare majesteit de Koningin", menen deze leden. Zij zouden een 'wenk van de minister te dezen op prijs stellen, „waardoor zo mogelijk verdere exces sen op dit gebied worden voorkomen". In de memorie van Antwoord van de begroting delen Gedeputeerde Staten van Zuidholland aan de Provinciale Staten mede dat het vraagstuk van de vaste oeververbinding van het eiland Goeree- Overflakkee met het vaste land van Zuid holland nauw samenhangt met een moge lijke afdamming van het Haringvliet, die bij de zogenaamde Deltacommissie in stu die is. Met de mogelijkheid, dat een derge lijke afdamming reeds vrij spoedig tot stand zal komen, moet naar de mening .van Gedeputeerde Staten ernstig rekening wor den gehouden. Over de vermoedelijke plaats van de afdamming is evenwel no£ niets met zekerheid bekend, aldus Gedepu teerde Staten. Mocht echter, hetgeen Gedeputeerde Staten niet waarschijnlijk achten, de af damming over het eiland Tiengemeten gaan, dan zou een brugverbinding niet meer nodig zijn. Bij een meer Westelijke ligging van de dam zou daarentegen naar de mening van Gedeputeerde Staten een over Tiengemeten gaande brugverbinding niet kunnen worden gemist. Daarbij zou het dan van bepaalde omstandigheden, waarover tot nu toe nog geen volledige klaarheid bestaat, afhangen of deze brug- vei-binding over het Westelijk dan wel het Oostelijk einde van het eiland zal moeten gaan, aldus Gedeputeerde Staten. Wanneer het Haringvliet wordt afge damd, zal ook het plan van aanleg van de brugverbinding volgens Gedeputeerde Staten belangrijk kunnen worden vereen voudigd, waardoor de aanlegkosten aan zienlijk zullen kunnen worden verlaagd. Ook zijn Gedeputeerde Staten van mening, dat de tot standkoming van een goede vaste oeververbinding door de plannen tot af damming van het Haringvliet niet op de achtergrond mag geraken. Gedeputeerde Staten menen echter, dat er toch wel aan leiding bestaat om, wat de brugverbinding aangaat, „voorlopig de pas nog even te markeren". neer God mijn patiënt genadig is, dan zal hij beter worden." Hij gaf dan ook altijd de mensen de raad, voor hun genezing te bidden. V. vertelde verder, dat hij ongeveer negentien jaar geleden zijn paranormale begaafdheid door een toeval had ontdekt. Hij werkte toen in Utrecht. Hij werd te help geroepen bij een ongeval waarbij een kind een pan kokend water over 't lichaam had gekregen en bekruiste toen het slacht offertje, terwijl hij een gebed uitsprak. Het kind bleek nadien, volgens V., niet de min ste hinderlijke gevolgen van het kokende stortbad te hebben opgelopen. Tijdens de bezettingstijd had hij als boer in Rusland gewerkt als lid van de Oost-compagnie. Na zijn straf, die hem na de Tweede Wereld oorlog deswege was opgelegd, te hebben uitgezeten, vestigde hij zich te Cromvoirt, waar hij met zijn gezin een bedrijfje stichtte, en thans een kudde van 52 fok schapen houdt. In het najaar van 1953 heeft zijn praktijk zo'n vlucht genomen, dat er volgnummers moesten worden uitgereikt. Een keer per week bezocht hij zijn, naar schatting, 300 bedpatiënten. De toeloop naar de schaaps stal in Cromvoirt was dermate groot, dat V. zijn stal tot wachtlokaal liet veranderen. Hij verkreeg vergunning voor het schenken van zwak-alcoholische dranken voor de wachtenden. Verscheidene patiënten getuigden voor de kantonrechter van de begaafdheid van V. Zij hadden de merkwaardige resultaten van de bekruising, naar zij zeiden, aan den lijve ondervonden. De ambtenaar van het O.M. achtte de overtreding van de wet op de uitoefening van de geneeskunde wettig en overtuigend bewezen. Omdat zoveel mensen in een ge rechtelijke procedure onmiddellijk partij trekken voor „de wonderdokter" achtte de ambtenaar van het O.M. het nuttig dieper in te gaan op het doel van de wet van 1865. Het artsenmonopolie geeft de enige en best mogelijke garantie voor de volksgezondheid en hoewel de ambtenaar zelf het bestaan van paranormale begaafdheden geenszins wilde ontkennen, moet de wet worden ge handhaafd. De raadsman voerde ter verdediging aan, dat reeds lang in kringen van deskundigen behoefte wordt gevoeld de oude wet op sommige punten te hei-zien. Nu de wet de wetenschap niet heeft bijgehouden, zou een als bonafide bekend staande paranormaal begaafde het slachtoffer moeten worden van deze omstandigheid. Men is thans weer doende met het opstellen van requesten, welke aan de leden der Tweede Kamer zullen worden gezonden, tot wijziging van de wet van 1865. De beklaagde tekende onmiddellijk be roep tegen het vonnis aan. ADVERTENTIE AeC é&k&cte CAIRO (United Press). De revolu- tionnaïre raad van Egypte heeft de Moham medaanse broederschap verboden en de leiders van deze organisatie gearresteerd op de beschuldiging met Engeland samen gespannen te hebben tot omverwerping van de regering-Naguib. Dit is door regeringsautoriteiten te Cairo bekend gemaakt. Volgens een hooggeplaatste regerings autoriteit heeft de leider van de broeder schap Hassan el Hodeibi, met enkele auto riteiten samengespannen om in Egypte een staatsgreep uit te voeren. De leiders van de broederschap werden gearresteerd. Zij zullen terecht moeten staan wegens hoogveraad. In zijn verklaring zeide de Egyptische functionaris hij verzocht de pers zijn naam niet bekend te maken dat de Iraanse religieuze leider Kasjani een soort gelijk complot in Perzië gesmeed zou heb ben. ADVERTENTIE Hurkt raat 39 - Haarlint - Irl. I'.!": SCHUURSCHIJVEN Zaterdagavond 13 Februari wordt in Leiden een begin gemaakt met het candidatentournooi voor het wereldkampioenschap dammen, waaraan zal worden deelgenomen door Fanelii (Italië), Demesmaecker (België), Guignard (Zwitserland), King (Frankrijk) en onze landgenoot Huisman. Het wedstrijdrooster ziet er als volgt uit: eerste ronde: Leiden, 13 Februari; tweede ronde: Leiden, 15 Februari; derde ronde: Dordrecht, 16 Februari; vierde ronde: Dor drecht, 17 Februari; vijfde ronde: Rotterdam, 18 Februari; zesde ronde: Rotterdam, 19 Fe bruari; zevende ronde: Den Haag, 20 Febru ari; achtste ronde: Naaldwijk, 22 Februari; negende ronde: Leiden, 23 Februari; tiende en laatste ronde: Leiden. 24 Februari. De spelers komen twee maal tegen elkaar uit en de winnaar van het tournool krijgt het recht de wereldkampioen Roozenburg uit te dagen voor een wedstrijd om de titel. Naar wij van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond vernemen zal op Zaterdag 24 April in het Wagener-stadion in Amsterdam een wedstrijd worden gespeeld tussen de hockey-elftallen van Nederland en Groot- Brittannië. Op dezelfde dag komt het Nederlands B- elftal uit tegen een Engels B-elftal. Ook voor 1955 is een ontmoeting tussen de beide sterkste hockey-landen van Europa vastgesteld en wel op Zaterdag 30 April 1955 in Nottingham of Birmingham- Ook op die dag zullen de B-elftallen van Nederland en Engeland tegen elkaar spelen. De meeste overgespeelde voetbalwedstrij den uit de derde ronde om de Cup in Enge land werden gespeeld op doorweekte terrei nen die de spelers voor de grootste moeilijk heden plaatsten. In Fulham viel een zware regenbui vlak voor de aftrap. Tijdens het spel motregende het voortdurend en na de eerste helft blies de scheidsrechter voor goed inrukken. Er was toen op het veld geen lijn meer te zien. In Tottenham begon de match tegen Leeds bijna een kwartier te laat om het grondper soneel gelegenheid te geven het veld enigszins bespeelbaar te maken. Na een verbitterde strijd in de modder wonnen de spurs mee één—nul. Blackpool, houder van de beker, is er we derom niet in geslaagd Luton te kloppen. Na verlenging met een half uur eindigde de ont moeting in een draw. Even voor het begin van de verlenging moest Blackpools interna tionale midvoor Stanley Mortensen van het veld worden gedragen. Hij had bij een tackle een enkelblessuur opgelopen. Hij werd voor een röntgenonderzoek in een ziekenhuis op genomen. Sheffield Wednesday moest het in het laatste half uur van de match tegen Sheffield United buiten de rechtsback Kenny stellen, die door de scheidsrechter van het veld werd gestuurd. Het was een wedstrijd met veel spanning, waarbij aan weerszijden soms te ruw werd gespeeld. Ondanks de numerieke minderheid kon de Wednesday in de laatste twaalf minuten twee maal scoren en een drieéén overwinning op de plaatselijke ri valen behalen. Kees Pellenaars, technisch directeur van de Nederlandse ploeg van de Ronde van Frankrijk 1953, heeft met verschil lende renners voortdurend contact en de zer dagen is hij naar Brussel en Parijs ge weest om voorlopige afspraken te maken inzake de samenstelling van de „beman ning", die hij voor een goed verloop nodig heeft. De Belg Leon Sonnet is wederom bereid als soigneur op te treden. Hij zal daarbij weer geassisteerd worden door Tomas. Verscheidene Nederlandse renners, waarschijnlijk een ploeg van acht man, zullen als de onderhandelingen slagen deelnemen aan de Ronde van Italië, als voorbereiding voor de Tour de France. Hoewel enkele buitenlandse cracks niet in de Ronde van Italië zullen starten als voorbeeld werd Hugo Koblet genoemd beschouwt Pellenaars deze ronde meer als een aanloop voor degenen, die in aanmer king komen om in de ploeg van de Tour de France te worden opgenomen. Wim van Est, Gerrit Voorting, Jan Nolten en Thijs Roks de laatste heeft altijd veel kilometers nodig om in vorm te komen en wellicht ook Hein van Breenen zullen naar Italië gaan en met hen een drietal jongere renners. Er zijn geruchten, dat enkele amateurs naar het professionalisme overgaan, maar Pellenaars staat op het standpunt dat hij geen enkele amateur wil overhalen. Dat moeten ze volgens hem zelf weten. Daan de Groot schijnt prof. te willen worden en zo ook de kampioen op de weg der ama teurs Haymans. De Utrechtenaar Koch is reeds beroepsrenner, daarentegen schijnt Pauw amateur te willen blijven. Van Est, Wagtmans, Nolten, Gerrit Voor ting, Roks en Van Breenen zullen wel de kern vormen van de ploeg 1954, maar de definitieve samenstelling hangt van veel factoren af. Het spreekt dat Pellenaars ook nog andere renners onder de loupe zal nemen. In ieder geval komt geen enkele renner automatisch in de ploeg van dit jaar. Wout Wagtmans heeft de wens te ken nen gegeven niet aan de Ronde van Italië deel te nemen, maar wel aan de Ronde van Romandië, die van 13 tot en met 16 Mei op het programma staat. Maar tijdens deze Ronde van Romandië wordt in Valken burg, op 16 Mei, het kampioenschap van Nederland gehouden. Een wel zeer onge lukkige datum. Over de Ronde van Nederland kon Pelle naars geen enkele mededeling doen. In Maart gaat hij naar Zwitserland om met de organisatoren van de ronde van dat land besprekingen te voeren inzake deel neming van een Nederlandse ploeg. En tevens heeft hij een uitnodiging gekregen om MilaanSan Remo te volgen en Pelle naars zal uiteraard van de gelegenheid ge bruik maken om zijn contacten verder uit te breiden. De heren Garnault en Beaupuis, tezamen vormend de delegatie van de organisatoren van de Ronde van Frankrijk, zijn op het ogenblik in Nederland teneinde hier be sprekingen te voeren inzake de start van de Tour te Amsterdam en de eerste étappe door Nederland. Beide heren zullen van ochtend in Amsterdam door burgemeester A. J. d'Ailly worden ontvangen in gezel schap van de heren Pluygers, Bessem en dr. Tetzner, tezamen vormende het comité „Tour de FranceNedex-land N.V.". De jongens liepen de stad binnen. „Wat lijkt het hier non druk, hè?", vond Bunkie. „Ja, dat komt, omdat we zo'n tijd in het stille bos hebben gezeten", zei Rick. „Toch wel weer leuk, hier terug te komen", zei Oepoetie. „We zijn net reizigers, die na een lange reis weer thuiskomen!" Toen stonden ze al gauw voor hun huis en ze belden aan. Oom Tripje verscheen. „Ha! Daar hebben we de vacantiegangers terug!", lachte hij vrolijk. „Kom binnen, heren!" Binnen groetten ze ook tante Liezebertha, die blij was, hen weer te zien. „Jullie treft het!", zei ze. „Ik heb juist de tafel gedektGa je maar gauw even ivassen en kom dan aan tafel". En toen ze rond de tafel zaten, kwamen de tongen losOf ze het prettig hadden gehad? Nou, en of! Toen vertelden ze om de beurt, hoe het geweest was en wat ze allemaal hadden be leefd. Ook het nachtelijk avontuur van de inbreker, die later Krulletje bleek te zijn. „Ja, die kleine deugniet!", lachte oom Tripje. „Die vond het hier te stil, toen juilie weg waren.en toen nam hij de benen!" ADVERTENTIE De genezende warmte van SLOAN'S LINIMENT dringt diep door en stuwt zui verend bloed naar de pijnlijke plaatsen. Bij spierpijn. Jicht, spit enrheumatiek geeft SLOAN'S daarom direct een langdurige verlichting. SLOAN'S doodt de pijn. Woensdagavond is op de ijsbaan in Ha- mar een aanvang gemaakt met het offi cieuze kampioenschap van Nederland, waaraan alle leden van de kernploeg, die op het ogenblik in Noorwegen trainen, deelnamen. Helaas waren de condities van ijs en weer niet zo goed. Maarse won de 500 meter met een tiende seconde verschil voor Magne Hval (44,6 en 44,7 sec). Anton Huiskes kwam met een tijd van 46,4 sec. beter voor de dag dan tijdens de wedstrijden van de afgelo pen weken het geval is geweest. Dit in tegenstelling met Kees Broekman, die zijn korte afstand niet zo goed reed. Daaren tegen liet Broekman op de 5000 meter een prachtige tijd noteren, waarmede hij be wees, dat er op het ogenblik tussen hem en de overige Nederlandse rijders op de lange afstand een klasse verschil bestaat. Huiskes bleek ook op de lange afstand beter in vorm te komen, want hij werd derde met een goede tijd achter Broekman en Van der Voort. In de wedstrijd tussen Hamar en Nederland heeft de Nederlandse ploeg met grote voorsprong de leiding. In het klassement voor het officieuze nationale kampioenschap staat Broekman op de eerste plaats met Van der Voort als tweede, Gerard Maarse als derde, Huiskes als vierde, gevolgd door Henk Schuier en Wim de Graaff. De uitslagen luiden; 500 meter: 1. Gerard Maarse 44,6 sec., 2. Magne Hval 44,7 sec., 3. Wim van der Voort 45,2 sec., 4. Strandvik 45.5 sec., 5. Kokkie van der Eist 45.6 sec.. 6. Kare Kris- tiansen 45,7 sec., 7. Stine Boeje, Henry Overby en Gunnar Soernbroem allen 45,8 sec., 10. Frang 46 sec., 11. Kees Broekman 46 sec., 12. Anton Huiskes en Nico Olst- hoorn, beiden 46,4 sec., 14. Henk Schuier 46,9 sec. Verder noteerden Wervers 47.1 sec., Van 't Oever 47,2 sec. en De Graaff 47.4 sec. Huiskes en Wervers hebben dit seizoen bovenvermelde tijden nog niet ge reden. 5000 meter: 1. Kees Broekman 8 min. 26,6 sec., 2. Wim van der Voort 8 min 45,5 sec., 3 'Anton Huiskes 8 min. 49,8 sec., 4. Wim de Graaff 8 min. 51,2 sec., 5. Henk Schuier 8 min. 51,9 sec., 6. Gerard Maarse 8 min. 52,4 sec., 7. Egbert van 't Oever 8 min. 53 sec., 8. Gunnar Soernbroem 8 min. 57,8 sec., 9. Wervers 9 min. 5 sec., 10. Nico Olsthoorn 9 min 6.7 sec., 11. Kare Kristian- sen 9 min. 7 sec., 12. Henry Overby 9 min. 9.3 sec., 13. Magne Hval en Kokkie van der Eist, beiden 9 min. 10 sec. Wervers heeft dit seizoen de bovengenoemde tijd nog niet gereden. Naar het blad „Correiro da Manha" mee deelt heeft de voetbalclub Vasco de Gama een uitnodiging ontvangen om twee wedi strijden in Moskou te spelen tegen een ver goeding van een millioen cruzeiro (ongeveer 200.000 gulden). De Braziliaanse club, die voor dit seizoen een tournée door Zuid-Amerika en door Europa op het programma heeft staan, heeft het voorstel in beraad genomen en een aan vaarding is niet onmogelijk. In de finale van het hüren-enkelspel van de open tafeltenniskampioenschappen van Frankrijk verslóeg de Fransman Roothooft de Zweed Flisberg met 21—14, 22—20, 14—21, 22—24, 21—8. De eindstrijd van het dames-enkelspel leverde een overwinning op voor de Oost n- rijkse Linda Wertl. Zij versloeg de wereld kampioene Angelica Rozanu (Roemenië) met 21—17, 12—21, 21—17, 16—21, 21—19. De finale van het herendubbelspel werd gewonnen door de Fransen Roothooft en Lanskoy. Zij versloegen Bergmann en Leach (Engeland) met 16-21, 21-15, 23-21, 21-18. H.H.IJ.C.D.E.G. Voor de competitie öm de Lippenscup werd op de Hokij in Den Haag de ijshockeywedstrijd H.H-IJC. (Den Haag)— D.E.G. (Dusseldorf) gespeeld. De Hagenaren wonnen met 8—3. (40, 2—3, 2—0). ADVERTENTIE De voorwedstrijden om het eersteklas kam pioenschap van het district Haarlem van de K.N.B.B. zijn afgelopen. Tuin eindigde op de eerste plaats, hoewel hij zijn laatste partij gisteravond verloor. Na afloop heeft de voorzitter van de vereniging „Hotel ter Burg", de heer C. Koch, de uitslagen be kend gemaakt. De heer J. Sakkers dankte namens de deelnemers de organiserende vereniging voor de vlotte organisatie. De uitslagen der laatste partijen luiden: Van Velzen 200 38 25 5.26 2 Koopman 176 38 21 4.63 0 Nijman 200 23 30 8.69 2 Wilkes 88 23 17 3.82 0 Sakkers 200 36 19 5,55 2 Tuin 185 36 35 5.13 0 De stand is nu: 1. L. Tuin 6 4 2 5.46 8 2. Th. Nijman 6 4 2 5.24 8 3. J. Sakkers 6 4 2 5.— 8 4. L. Wilkes 6 4 2 4.64 8 5. E. Koopman 6 1 5 4.46 2 6. G. van Velzen 6 2 4 4.20 4 7. P. Slotemakcr 6 2 4 4.20 4 De Lamers-wisselbeker gaat voor één jaar naar de prijzenkast van de biljartvereni ging „Hof van Holland" uit Haarlem. De uitslagen luidden: 1. Excelsior-Hof van Holland Haarlem 7-13 71 9/10 2. Excelsior-W. S. K. Zaandam 8-12 97 2/5 3. Excelsior-Vriendenkring Haarlem 10-10 76'1/4 4. Excelsior-De Zon, Heemskerk 12- 8 33 1/5 5. Excelsior-D.E.S., Haarlem 12- 8 72 3/4 6. Excelsior-Excelsior, Alkmaar 14- 6 93 3/4 De voornaamste persoonlijke uitslagen waren: 1. L. Wilkes, Excelsior. 2. v. d. Wordt, W.I.K. 3. R. Bloemendaal, 't Vosje. 4. Yper, Onder Ons. 5. Loerakker, Hof van Holland. 42) O, moeder, ik wou dat je hier was, al hoewel je je dochter bijna nooit zou zien, omdat i'k de hele dag en iedere avond in de schouwburg ben maar je zou de om geving hier geweldig vinden! Het is nu lente, kan je je 't voorstellen? Lente! Ge weldige technicolor-bloemen lachen me toe uit het park aan de overkant. Nee, ze zijn natuurlijk niet zo opzichtig, maar in ieder geval erg groot en vaak fel gekleurd. De mensen hier hebben me verteld dat er altijd wel iets bloeit, zeTfs midden in de winter! Nieuw Zeeland is echt een para dijs voor iemand die van bloemen en plan ten houdt! En al lijkt hier alles zo maar vanzelf te bloeien, de Nieuw Zeelanders houden geweldig veel van bloemen. Je ziet ze o feral, in de gangen van de hotels, en zelfs in die kleine melk-bars, waar we gewoonlijk tussen de middag een broodje eten. Aronskelken bloeien hier zomaar in 't wild op vuilnishopen! 't Zou werkelijk niet gek zijn als je het eerstvolgende schip nam en met de jon gens hierheen kwam. Ze zouden niet van 't strand weg te slaan zijn! 't Strand hier lijkt helemaal niet op dat bij ons in Enge land. Geen kilometers lange stenen bou levards en betonnen muren, gelukkig niet en ook niet die tientallen meters stenen voordat je bij de zee komt! Hier, in Auck land en aan de andere kant van de haven, op North Shore, zijn allemaal strandjes, helemaal van zand, terwijl de bomen bijna in zee staan! Het heeft wel iets van Cornwall. Je schreef me laatst, dat je een erg aar dige brief van Gavin had gekregen, waar in hij over Frik schreef.... ik kan me ndet voorstellen dat Gavin over iets wild enthousiast wordt, maar hij heeft me wel gezegd dat ik tenminste kon spelen! De eerste avond heb ik me door planken koorts afschuwelijk gedragen, maar geluk kig ging het daarna steeds beter, 't Is wel niet een erg dramatische rol. maar in ieder geval een heel goede oefening, omdat je je eerder moet inhouden dan dat je je kunt laten gaan. Hamlet was niet zo'n tour de force als „Rood Fluweel", misschien wel omdat iedereen z;ch nog Olivier's film*) herinnert Gelukkig was de zaal steeds uitverkocht Val was verschrikkeujK goed Sir Lawrence Olivier's verfilming van Shakespeare's toneelstuk Hamlet, welke overal ter wereld grote succesen oogstte, niet in 't minst door het grootse spel van Olivier in de titel-rol.) Rosemary wachtte even. Haar pen was er als 't ware alleen vandoor gegaan, maar ze had in ieder geval de waarheid verteld. Val was bijzonder goed, maar toch weer niet zo goed als Olivier, al had ze dit tot- nutoe zelfs nog niet in haar diepste ge dachten toegegeven. Pas de brief aan haar moeder deed haar dit beseffen. Begonnen haar gevoelens ten opzichte van hem nu te veranderen, omdat ze in zag dat ook Val zijn beperkingen had...? Ze schudde haar donkere krullen hef tig heen en weer en moest plotseling lachen, omdat ze in de spiegel vlak voor haar die kinderlijke beweging zag. Gavin had haar zo aan het werk gezet, dat ze de afgelopen maand nauwelijks tijd had gevonden om over Val te dromen. Ze kon zichzelf echter niet meer voor de gek houden en ze voelde dat haar verliefdheid over ging. Zeker, hij was nog steeds de meest opwindende man, die ze ooit ontmoet had, maar toch En zij had de indruk gekregen, dat hij ondanks de successen, die hij met zijn ge zelschap had behaald, niet zo gelukkig was als toen de „Zuider Ster" Southampton verliet Rosemary kon zioh slechts laten leiden door kleine voorvallen en gebeurtenissen, maar Val was voor haar zo belangrijk, dat zij zich verbeeldde zijn gedach ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink In de loop van elke dag enkele gla zen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's Leverpilletjes. Tweede week - elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of te veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tydclük Carter's Lever pilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen-gewoonte. Vraag Carter's Leverpilletjes. Klaas Boot jr., Nederlands turnkam- pioen, kan Zondag in Leiden zijn titel voor een jaar verlengen. Veertien keurturners zullen die dag in de Stadsgehoorzaal de strijd aanbinden om deze titel, waarvoor reeds tweemaal een selectie werd gehou den. Eerst door de districtswedstrijden en daarna door het inlassen van een halve finale. Daardoor is het peil van deze wedstrijd zeker verhoogd, want het staat nu vast, dat alleen de allerbeste turners zich hebben kunnen plaatsen. Een nieuwigheid is, dat de punten die de turners in de halve finale hebben be haald, tevens gelden voor de komende eindstrijd. Dit is een voordeel voor Klaas Boot, omdat die uit de halve finale als eer ste kwam met een kleine voorsprong op zijn rivaal Van Galen (Enschedé). Boot behaalde toen 103,4 p. en Van Galen 101,6 p., direct gevolgd door de Hagenaar Groe- neveld met 99,4 p. Er zijn verder nog en kele turners die een hartig woordje kunnen meespreken, zoals J. van der Sande (Vlis- singen), Winands (Bocholz), Meynen (Enschedé), Hoogers (Tilburg) en de Am sterdamse kampioen Sallé. Er zal aan de volgende toestellen worden gewerkt: brug, ringen, paard, rek en paardspringen; voorts moeten de turners een vrije oefening uit voeren. Alle oefeningen zijn naar keuze. ten te kunnen lezen. Zij verdacht Cornelia ervan, dat ze hem bedroog. Nee, niet meer met Pierre, maar met één van de mannen, die steeds op de feestjes van Herrick kwa men. Rosemary zuchtte. Ze zou Val dolgraag willen troosten. En zo nu en dan kreeg ze een onweerstaanbare neiging om Cornelia door elkaar te rammelen. Ze zou willen dat Val haar hartstochtelijk lief had, maar aan de andere kant hoe onlogisch! wilde zij dat hij zijn vrouw trouw zou blij ven. Rosemary wilde Gavin iets zeggen, iets bewijzen, maar ze wist eigenlijk niet precies wat: Dat zij werkelijk van Val hield? Dat Val een veel te hoogstaand man was om van haar liefde te profiteren? Dat zij niet het kinderlijke meisje was, dat slechts in verrukking kon opkijken naar grote acteurs, zoals hij zo nu en dan scheen te denken? Dat zij evengoed moed bezat als hij, doordat ook zij een ongeluk had weten te keren in een overwinning? Val was wonderlijk goed natuur lijk! Ze voegde dit „natuurlijk" er uitdagend aan toe en begon toen ogenblikkelijk aan een volgend velletje: De vierde week besloten we met „De wind en de regen". Ik speel daar niet in mee. Als je het stuk vergeten bent, kun je het lezen. Ik heb het boekje laten liggen op de plank naast mijn bed. 't Had een ge weldig succes! Voor een groot deel omdat het een eenvoudig stuk is, dat zegt Gavin tenminste. Je kunt het altijd spelen, niet alleen omdat het niet aan een of andere periode gebonden is, maar vooral ook om dat drie van onze Nieuw Zeelandse acteurs er in meespelen. Ze waren trouwens hele maal niet zo gek! Lucy Ware speelt Anne Hargreaves, Tom Haslemere Charles en Eyeritt Wills is verschrikkelijk goed als Gilbert Raymond. Pierre had de rol van dr Paul en Terry speelt ook mee. Hij heeft me overigens laatst in de steek gelaten voor Myra Martin, de verpleegster, die hij op de boot heeft leren kennen. Ze werkt nu in het ziekenhuis van Auckland en Ter ry dringt er almaar bij de jongens op aan, dat zij een zware lamp op zijn benen zul len laten vallen, zodat hij als een gewond man in het ziekenhuis kan worden opge nomen! En dat is niet onze enige romance. Je weet toch nog wel, dat we allemaal June sleeds hebben geplaagd met het verhaaltje dat ze nog eens zou trouwen met een rijke farmer uit Nieuw Zeeland?.... Nou, er kwam er heus één bij de première, of je het geloven wilt of niet! Hij liep door de toneeliiigang naar binnen en kon door de portier niet tegengehouden worden en daar Gavin druk bezig was, riep hij mij maar. Ik zag toen een lange, vrij aantrekkelijk uitziende man staan. Het leek wel alsof hij een kilometer lang was en hij had nog nau welijks wat gezegd, of ik moest al aan Ga vin denken. „Dit is juffrouw Combe, de tweede to neelmeester", zei de portier nogal onbe leefd. De indringer had een reusachtige bos viooltjes bij zich ik had nog nooit zo'n grote bos gezien en het gekke was dat hij er niet eens belachelijk mee uitzag. De meeste mannen vind ik er toch altijd dwaas uitzien als ze een bosje bloemen bij zich hebben! Ik wist direct dat hij niets met 't toneel te maken hadtihij was zo ge weldig bruin! „Ian McNamara", zei de „giraffe" zon der een spoor van een lachje, «maar zijn stem had iets aardigs. Hij stak mij de viooltjes toe. „Ife wilde deze aan juffrouw June Cora geven. Is zij getrouwd?" „Nee.nee.nog niet", stamelde ik, alhoewel ik me feitelijk wel dood kon lachen. „Dan zal ze 't misschien wel zijn, voor dat ze veel ouder is. Zou ik haar even kun nen spreken? Tussen twee haakjes, ik ben farmer met zes duizend acres*) land bui ten Christchurch. Vobr 't merendeel scha-, pen, maar warmpjes genoeg, begrijpt u?" Een acre, een Engelse oppervlakte maat (4047 verk. m.). Natuurlijk begreep ik 't niet. Ik wist wel dat Christenchurch op 't Zuidelijke eiland lag, waar 't veel kouder is dan in Auck land, maar ik begreep 't niet van die schapen en die warmte. Ik vloog echter weg en stormde als een dolleman June's kleedkamer binnen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6