Het jaar 1953 was gunstig voor de werkgelegenheid s «üisf LAXEERAKKERTJIS Kort en bondig Salariëring en pensioenregeling van het provinciaal orkest Cijfers van Arbeidsbureau tonen: Na ontslag bij Holland-Nautic voor 80 man nieuw werk, 90 wachten OSRAM LAMPEN „Op 't kantje af" Alles gaat beter Een bril? FEDERMANN* NATUURLIJK* DONDERDAG 14 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Kleine geldboete geëist tegen Haarlemse bakker Uitspraken Haarlemse rechtbank Provinciale ziekenhuizen en bedrijven Bur£erliike Stpnd Zwitsers jodelkoor komt in Haarlem Eleonora meldde zich bij Haarlemse politie Benoeming bij onderwijs te Haarlem Huldiging kapelaan Bakker in Minerva-theater liet voor de werkgelegenheid relatief gunstige jaar 1953 is blijkens de maand cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbureau In Haarlem ook gunstig afgesloten. Aan het eind van December was het direct beschik baar aanbod 2630 tegen 3852 in het vorig jaar. Eind November was het 1916. Het aanbod van ouderen steeg in verhouding tot de jongeren. Een overzicht van de werkloosheid in het hele gewest Haarlem wordt gegeven door een staatje van eind November waarin de aantallen werklozen per duizend mannelijke beroepsbeoefenaren onder elkaar zijn gezet. Deze zijn voor Haarlem 30, Beverwijk 19, IJmuiden 23, Zandvoort 50, het Gewest 28, Noordholland 33, Nederland 36. In de bouwnijverheid is het aanbod ii; December vergroot van 329 tot 407, maar eind 1952 was het 902. Het najaar is voor de bouwvakken bijzonder gunstig geweest, zodat ook vele werken eerder zijn gereed gekomen dan verwacht was en in dit sei zoen begint men over het algemeen niet aan nieuwe werken, zodat er weinig vraag is. Alleen de vraag naar metselaars en stucadooi's is nog altijd groot. De schilders profiteerde ook van het goede najaar; eind December was het aanbod voor dit bedrijf 93 tegen het vorig jaar 284. De subsidieregeling voor schilderwerk in de winter speelt hier uiteraard een grote rol in. Voor de houtbewerking, die nauw betrokken is bij de bouwnijvei-heid, is het aanbod toegenomen van 20 in November tot 29 in December, tegen 62 in het vorig jaar. Deze opleving is toe te schrijven aan de grotere drukte in de woningbouw en de vervanging van meubels bij het herstel van de rampschade. Er is daar een grote vraag naar fabriekstimmerlieden, doordat tim merlieden veelal als het half kan naar de bouwvakken gaan, omdat zij daar vaak meer kunnen verdienen. Holland Nautic In de metaalnijverheid geeft een verge lijking van November en December een stijging te zien van 167 tot 268 (tegen de achtergrond van 403 in eind December 1952). De recente stijging is in hoofdzaak te verklaren uit het ontslag bij de Holland Nautic. Na de rationalisering waren er daar nog 330 werknemers (ruim 100 waren reeds ontslagen) van welk aantal er sinds het begin van de surséance nog 160 zijn over gebleven. Honderd daarvan zijn aangehou den om de lopende orders af te werken en 60 hebben een arbeidscontract dat pas eind Januari afloopt (op grond van het feit dat zij langer dan vijf jaar bij dit bedrijf in dienst zijn geweest). Na dit aantal van 160 te hebben afgetrokken blijven er nog 170 over, voor wie ander werk moest wor den gezocht. Vcor 80 man is dat reeds ge vonden, zodat 90 naar thans nog het extra aanbod uitmaken, dat er door de gang van zaken met de Holland Nautic in de metaal nijverheid bijkwam. Voor de voedings- en genotmiddelen industrie steeg het aanbod gedurende December van 30 tot 36 door de afloop van de seizoendrukte. Het vorig jaar was het aanbod 48. In de landbouw nam het van 96 tot 161 toe (tegen 227 in het vorig jaar). Door het gunstige weer werd de werkgelegenheid gerekt, hetgeen het verschil met het cijfer van het vorig jaar verklaart. De stijging in December komt door de afloop van de ■campagne van de suikerfabriek, waarbij ook verscheidene landarbeiders tijdelijk werken. Het aanbod voor het hotel-, café- en res taurantbedrijf steeg van 118 tot 130. Het vorig jaar was het 98. Deze toeneming komt wat vertraagd doordat tengevolge van het goede weer personeel tijdelijk werd aangehouden. ADVERTENTIE HlMW'llllllim beter licht' voor huishouding en industrie Vraag Uw leverancier Amateurtoneel Het amateurgezelschap „Vriendenkring" uit Haarlem-Noord had het zich niet ge makkelijk gemaakt met het toneelspel „Op 't kantje af" van Johan Fabricius, waarmee het gisteren in gebouw St. Bavo zijn win terseizoen opende. Niet gemakkelijk, om dat dit stukje planters-lief en -leed, gro tendeels gebaseerd .op vooroorlogse toe standen en mensen, ons maar weinig meer te zeggen heeft, tenzij regie en spelers erin slagen de conflicten en problemen van dat voorbije tijdperk in algemeen- menselijke waarden te „vertalen". En daarin moest dit groepje dilettanten wie zal het hun kwalijk nemen? tekort schieten. Het was eigenlijk al een hele prestatie, dat men over het algemeen de toon en de losheid van bewegen wist op te brengen, die het gestelde milieu ver- eisen, maar aan het wegspelen van de vol tooid verleden tijd, die hier gegeven is, kwam men niet toe. De enige figuux-, die overtuigingskracht had, was de planters dochter Elsje Boldrik, een beheerste en evenwichtige vertolking van Willy Witte- Le Fèbre. De refendaris-pantoffelheld van Herman C. Souverein had enkele goede, tragi-komische uitschieters, doch de rest van de bezetting grasduinde te gretig in het zwaar-melodramatische om erg ge loofwaardig te worden. Soms was het werkelijk „op 't kantje af" van drakerig heid en dat hadden Fabricius' dialogen nu ook weer niet verdiend! Wij geloven dan ook, dat Vriendenkring zich voorshands beter kan beperken tot pretentieloze blijspelen en er veel baat bij zal vinden, nu en dan eens een ervaren re gisseur in de arm te nemen H. C. cooooooooooc ADVERTENTIE als Uw stofwisseling in orde is! Niets beter dan Op het arbeidsbureau zijn in het vierde kwartaal van 1953 197 dossiers voor toekomstige emigranten gereed gemaakt. De emigratie van mensen, waarvan de voorbereidingen zover zijn gevorderd, is vrijwel zeker. De landen, waarheen zij emigreren zijn Canada (64). Austra lië (62), Zuid-Afrika (34), Nieuw Zee land (31), Brazilië (4), Argentinië (1) en Rhodesia (1). Het aantal adspirant- emigranten voor Australië is ten op zichte van de vorige kwartalen weer toegenomen. De ervaring van de laat ste lijd is, dat de voorliehtings-avonden niet langer de aanmeldingen opvallend doen toenemen, zoals vroeger, toen het vaak daags na zulk een avond storm liep. Het wordt nu allemaal degelijker overwogen. ■^^ocoooooooooooocooooooooocooooooooooooooooocooooooooob De visserij geeft een stijging van het aan bod te zien van 21 tot 54 (39 in het vorig jaar). Het haringseizoen kwam ten einde en de stijging ten opzichte van 1952 is moge lijk een indirect gevolg van de werkloos heidswet, waardoor mogelijk in geval van tijdelijke werkloosheid niet zo intensief naar nieuw werk wordt omgezien. Het cijfer bij het transportpersoneel nam toe van 79 tot 91 (174 in 1952); deze bran che profiteert uiteraard van de algehele opleving in verscheidene bedrijfstakken en het cijfer van kantoorpersoneel steeg van 158 tot 162 (het vorig jaar 261). Door de onbeantwoorde vraag naar jonger kantoorpersoneel kwamen opnieuw enige ouderen aan bod. Het aanbod bij de groep losse arbeiders vertoont de grootste stijging van 570 tot 863, maar aan het einde van het vorig jaar was het 1089. Ooorzaken: vroegtijdige af loop van de suikerbietencampagne, die veertien dagen eerder, geëindigd is dan an ders, de afloop van het haringseizoen en van andere seizoenswerkzaamheden. Het totaal aanbod van vrouwelijke ar beidskrachten steeg van November op De cember van 171 tot 174 (236 in eind 1952). Schreeuwende vraag In de kledingindustrie steeg het aanbod van 819 (v. j. 34). Er is een enorme vraag naar machinestiksters, die zich in Amsterdam zelfs zo sterk doet gelden dat Amsterdamse bedrijven in Haarlem filia len zouden willen oprichten om hier per soneel aan te trekken, wat overigens on nodig is, want ook hier komt men tekort. Het aanbod in de textielbedrijven steeg Een kousenfabriek in Haarlem is, gedwongen door personeelsgebrek, bezig 40 mannen uit het Noord-Oosten van het land aan te trekken voor een opleiding tot „cottonbreiers". Zij heeft reeds een tiental uit Emmen, Winscho ten en Dokkum aangeworven. Het aanbod van verkoopsters is 18 geble ven. Omdat er nogal eens geklaagd is over onverschilligheid en gebrek aan vakken nis bij de verkoopsters is met medewer king van het Arbeidsbureau een cursus voor verkoopsters tot stand gekomen, die sinds October in de Christelijke Huishoud school gegeven wordt, deels door lerares sen, deels door vakmensen. Er doen 21 meisjes aan mee, die zich bekwamen in de techniek van het verkopen, het inpak ken en het lakschrijven (prijskaartjes). Bij het vrouwelijk kantoorpersoneel daalde het aanbod van 33 tot 31 (v.j. 50). De vraag ernaar is ondanks een vlot ver lopende bemiddeling gestegen van 31 tot 58. Het aanbod van huishoudelijk perso neel zakte van 47 tot 33 en de vraag steeg van 158 tot 220. De daling in December was te danken aan het vrij gunstige gehal te van het aanbod, waardoor er meer be middelingsmogelijkheden waren. Het aan bod van ongeschoolde vrouwen steeg van 19 tot 29. De categorie minder validen toonde een stijging van het aanbod van 163 tot 207 door de afloop van velerlei seizoenwerk. Het aantal plaatsingen in vast werk van deze groep is echter zeer gunstig. Het aantal vreemdelingen dat in het ge west Haarlem werkt was op 31 Decem ber 801, waarvan 409 mannen en 392 vrou wen. De meesten zijn statenloos. Afgezien van deze meerderheid maken de Duitsers en de Belgen het grootste deeel van het aantal uit. In het vierde kwartaal van 1953 heeft de beroepskeuze-adviseur van het Arbeids bureau aan 9 mannen en 4 vrouwen advie zen voor beroepskeuze en aan 73 mannen en 43 vrouwen adviezen voor werkveran- dering verstrekt. Na arrest van lintje Raad: Donderdagmorgen stond voor de Haarlemse rechtbank de bakker E. A. J. B. uit Haar lem in hoger beroep terecht wegens het feit, dat hij op 17 Mei 1953 bij het kruis punt van de Rijksstraatweg-Bennebroeker- laan en Zwarte Weg met zijn bestelwagen een voor hem rijdende auto zou hebben in gehaald en daarbij op de voor hem linker weghelft gekomen zou zijn. De kantonrech ter had de feiten wel bewezen geacht, maar had tevens met het oog op de hiervoor be staande internationale regeling de verdach te ontslagen van rechtsvervolging. De amb tenaar van het Openbaar Ministerie was tegen dit vonnis in hoger beroep gegaan. Voor de rechtbank verklaarde de ver dachte, dat hij zich van het voorval niets kon herinneren, maar dat de mogelijkheid niet uitgesloten was, dat hij inderdaad de overtreding had begaan. Wel wees hij nog herhaaldelijk op het feit, dat hij op een voorrangsweg had gereden, zodat er, vol gens hem, voor het andere verkeer geen gevaar had bestaan. De Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman was het hiermee in het geheel niet eens en vroeg dc rechtbank de verdachte te veroordelen tot een geld boete van vijfentwintig gulden. Temeer daar de Hoge Raad ongeveer een maand geleden het passeren op of nabij een kruis punt wel degelijk strafbaar heeft geacht. De rechtbank zal op 28 Januari uitspraak doen. Donderdagmorgen heeft de Haarlemse rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen de negentienjarige bakker H. M. K., die ervan verdacht werd in Haarlem een aantal fietsen gestolen te hebben. De bak ker werd conform de eis van de Officier van Justitie, veroordeeld tot twaalf maan den gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Drie handelaars, die de fietsen hadden opgekocht, werden veroordeeld tot één maand gevangenisstraf. De vierde opkoper werd vrijgesproken. De 31-jarige Haarlemmer, die ervan werd beschuldigd dat hij tussen Maart en Juni 1953 de C.V. Nederlandse Chemische In dustrie in Rotterdam, bij welke firma hij als vertegenwoordiger in dienst was, voor een bedrag van tweeduizend gulden be nadeeld had, werd Donderdagmorgen ver oordeeld tot een gevangenisstraf voor de tijd van tien maanden en de voorwaarde lijke ter beschikking stelling van de rege ring. Sdifë De Provinciale Staten van Noordholland hebben in hun vergadering van Donder dagmorgen de begrotingen van de Provin ciale ziekenhuizen en van de Provinciale Bedrijven behandeld. Naar aanleiding van vragen antwoordde gedeputeerde de heer Rustige (C.H.), dat het vraagstuk van gediplomeerd per soneel een zeer moeilijk is. Getracht wordt personeel te verkrijgen en vorig jaar is voor een bedrag van f 9200 aan adver tenties uitgegeven voor personeel voor het ziekenhuis te Bakkum. 90 personen zijn aangenomen en 28 zijn reeds vertrokken. Voor het ziekenhuis te Santpoort is voor f 5500 geadveerteerd; 124 personen werden aangesteld en 30 hebben weer ontslag ge nomen. Volgens medici is het nodig één ver- pleger(ster) aan te stellen voor vier pa tiënten. Een voldoend aantal verplegers krijgt men niet en in de toekomst -zal dat zo blijven. Mogelijk zal iets bereikt worden door een andere wijze van verpleging, b.v. mannen door verplegers en vrouwen door verpleegsters. Ook zal een andere wijze van verpleging van ouden van dagen toe gepast moeten worden. Dit probleem is echter niet nieuw. Tenslotte sloot de heer Rustige zich aan" bij die leden, die hulde gebracht hebben aan het personeel der ziekenhuizen. Bedrijven Gedeputeerde de heer Prakken (Ar beid), behandelde vragen, die betrekking hadden op het Provinciaal Waterleidingbe drijf en het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf. De financiële positie van laatstge noemd bedrijf is gezond en de loonsver hoging kan worden opgevangen. Mogelijk kunnen kleine verlagingen van de tarieven worden ingevoerd. Door het igebruikne- mén van nieuwe machines zijn bezuini gingen op de uitgaven aangebracht. De waterprijs is met ingang van 1 Januari j.l. verhoogd; spreker noemde de verhoging niet groot. HAARLEM, 13 Januari 1954 ONDERTROUWD: 13 Jan.: H. H. W. du Maine en Ph. van Leeuwen; K. Deinum en D. A. Borst: J. P. Eekhout en C. J. Th. Ass- mann; P. N. Klaver en A. J. Kersten; J. Woudenberg en A. van Campen; A. Th. Corbée en M. J. J. de Bruin; J. G. W. la Fleur en C. P. A. van Bekkum; C. Rijlaars dam en A. de Vries; G. J. Boerlage en M. A. H. van Deursen; A. J. Ruiter en M. Bud- dingh. GEHUWD: 13 Jan.: F. A. de Kok en Th. M. Bosch; S. Bergers en M. ,T. van den Berg; C. J. Zonneveld en Th. M. Lagerweij: P. G. Pilanen en N. van der Sluis: H. J. F. Pie pers en C. E. Hamar de la Brethonière; H. A. de Heus en A. W. van Norden; J. H. van Latum en S. ,T. Backer; H. Valk en B. Be- kius; J. H. J. Bik en A. J. M. E. Walgering: P. de Vries en H. G. van Oosten; L. van der Keijl en J. E. Peperkoorn. BEVALLEN van een zoon: 12 Jan.: R. de Bie-Groenendaal; G. W. J. Tessclaar- Kooij; G. M. Loerakker-van der Zon; C. M. Martin-Feenstra; 13 Jan.: J. F. H. Bleeker- van Honschoten: C. P. Kruijer-van Brug gen; P. Kroon-Jongsma; J. Bastiaan-den Held. BEVALLEN van een dochter: 12 Jan.: J. M. Heesemans-Bakker; H. Spierings-van der Woord; H. M. Vendel-Huneker; C. M. Martin-Feenstra; 13 Jan.: C. Overdam-Ku- perus; L. F. Althuizius-Melchior. OVERLEDEN: 12 Jan.: N. Vels-Snocks, 33 j., Godfried van Bouillonstraat; A. Pelt, 74 j„ Gasthuisvest; Th. van den Eijkhoff, 74 j„ Vooruitgangstraat; J. W. Blom, 85 j., Zijl straat. De jonge Braziliaanse pianiste Lucy Salles, die in Rio de Janeiro de eerste prijs op een pianistenconcours heeft gewonnen, geeft deze winter concerten in Europa. Voor de Nederlandse sectie der Stichting Jeugd en Muziek, zal Lucy Salles in de tweede helft van Februari optreden. Onder auspiciën vu de Nederlandse Christelijke Reisveremging zal een der be kendste Zwitserse jodelkoren, het Tell- Jodle-'-Chor uit P-em, de volgende maand een zevental uitvoeringen geven in ons land. Het koor bestaat uit omstreeks zes tien mannelijke employé's van de Zwitser se spoorwegen, benevens enige vrouwelijke 9olisten. Het werd opgericht in 1933 met het doel om het jodelen op verantwoorde wijze in het buitenland te doen horen. Een bijzondere attractie zal het optreden van de vendelzwaaiers zijn. Het koor treedt op 18 Februari in Haar lem op. Het 19-jarige Haagse meisje Eleonora Harding, dat zichzelf op 4 Januari zoek maakte, toen haar familie zich voor Australië inscheepte, is thans terecht. Zij heeft zich Woensdagavond bij de Haarlem se politie gemeld. De Haagse voogdijraad heeft zich over haar ontfermd. Eleonora wilde niet emigreren en ver dween de dag vóór het vertrek naar Australië uit de ouderlijke woning aan de Appelstraat in Den Haag. Haar hartje bleef bij haar verloofde uit Haarlem. Sa men maakten zij zich uit de voeten. Toen gisteren haar signalement ver spreid werd, heeft het meisje zich bij de politie gemeld. BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL van 714 Januari 1954 GEBOREN: M. Vos—Schaafsma, z. G. M. Wassenaar—Wilhe'mus, z. M. C. SpoorKors, d., A. Heddema— Olivier, z. ONDERTROUWD: R. Vreedenburgh en H. G. Deden. C. G. E- Stockman en W. M. E- Smit. GETROUWD: J. J. Parson en J. G. Verbeek. N. Chr. Molenkamp en J. G. Duiveman. OVERLEDEN: M. van den BergGoudri- aan, 67 jaar. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 - Rilksstraatweg 246 B Ook voor alle Ziekenfond>en BINNENLAND Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen overweegt ernstig aan bezitters van de onderwijzers-acte die thans niet bij het onderwijs werkzaam zijn, maar die alsnog een betrekking als onderwijzer willen aanvaarden, een dergelijke overgang mogelijk te maken door het toekennen van extra diensttijd, mits deze overgang vóór 2 Januari 1955 geschiedt. Het provinciaal bestuur van Zeeland heeft de regering medewerking gevraagd voor de bouw van drie nieuwe veerschepen ten behoeve van het verkeer over de Wester- schelde. Deze schepen moeten honderd auto's tegelijkertijd kunnen vervoeren. De loongrens voor de toepassing van het Werktijdenbesluit voor kantoren en het Werktijdenbesluit voor koffiehuis- en hotel personeel is op f 5300 gesteld. Dit houdt in dat personeel van kantoren, koffiehuizen en hotels, dat een loon verdient tot f 5300. onder de voor hun groep vastgestelde werk- en rusttijden valt. Te Utrecht is overleden de heer W. Wachter, die van 1931 tot 1941 notaris te Sassenheim is geweest. In Januari 1941 werd hem op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Het bungalowbedrijf „De Miggelen- berg" te Hoenderlo op de Veluwe, dat in het voorjaar van 1953 werd geopend, is verkocht aan een verzekeringsmaatschappij. Deze zal het bedrijf voortzetten, maar tien bunga lows reserveren voor eigen personeel. Wegens zijn benoeming aan de univer siteit van California te Berkeley in de Ver enigde Staten heeft prof. dr. J. G. van der Corput, hoogleraar in de wiskunde aan de universiteit van Amsterdam als zodanig ontslag gevraagd. Een Nijmeegse jongen, die als vermist werd beschouwd, omdat hij niet uit Zwitser land. vanwaar hij Maandag was vertrokken, in Nederland was aangekomen, is Woens dag in Nijmegen gearriveerd. De jongen had in Chur de trein naar Nederland gemist, omdat de trein waarmede hij naar Chur reisde, door sneeuwval was opgehouden. Aan de heer H. H. G. Schouten is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als consul-generaal der Nederlanden te Wenen. De heer Schouten is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Het consulaat- generaal is thans als consulaire afdeling on dergebracht bij het gezantschap te Wenen. Tot perschef van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal worden benoemd mr. J. W. W. Huijnen, thans advocaat en procureur te 's-Graven- hage. Met ingang van 1 April is aan de hoofd ingenieur-directeur van de rijkswaterstaat ir. L. J. A. Bergansius wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eervol ontslag verleend met dankbetuiging voor de belangrijke den lande bewezen diensten, Ir. Bergansius is hoofd van de Directie We gen van Rijkswaterstaat. Daartoe in de gelegenheid gesteld door een verhoogde subsidie van de overheid zal de K. N. V. V. L., mede ten behoeve van de werving en voorselectie van civiele en mi litaire aspirant-vliegers, haar zweefvlieg- opleidingen een belangrijke uitbreiding ge ven. Zowel voor het zweefvliegcentrum Ter- let als voor de bij de K.N.V.V.L. aangesloten zweefvliegclubs zal een aantal nieuwe zweefvliegtuigen worden aangeschaft. Patiënten in het ziekenhuis Zuidwal in Den Haag. waar ook de lijders aan witte pokken zijn opgenomen, mogen geen be zoek ontvangen. Deze maatregel is genomen omdat een assistent van het ziekenhuis wit te pokken heeft gekregen, hoewel hij geen contact heeft gehad met het verplegend personeel van de barak, waarin de aan deze ziekte lijdende patiënten worden verpleegd. Een 28-jarige electricien uit Katwijk aan Zee is in de meelfabriek van de Neder landse Bakkerijen te Rotterdam om het le ven gekomen. Hij bevond zich voor werk zaamheden onder een koker op de eerste verdieping, toen een plank van de vijfde étage door de koker viel en hém op het hoofd trof. Hij was op slag dood. Van 25 tot en met 29 Januari wordt in het RAI-gebouw te Amsterdam onder de naam „Textielcontact" de derde federatieve textielgrossiersbeurs gehouden. Op de beurs wordt een overzicht gegeven van datgene, wat binnen- en buitenland aan nieuwe stof fen en nieuwtjes op kledinggebied bieden. Tot gewoon hoogleraar in de afdeling der scheikundige technologie aan de Tech nische Hogeschool is benoemd dr. ir. G. A. M. Diepen, thans lector aan de Technische Hogeschool. HAARLEM EN OMGEVING De begrafenis van de heer H. P. Ran- Zxjn sr. zal naar men ons meedeelt Vrijdag te één uur op de Algemene Begraafplaats aan de Kleverlaan geschieden. B. en W. hebben besloten de brug over de Delft, in het verlengde van de Orion- weg, die thans in aanbouw is, de Orionbrug te noemen. In het Semenarie Hageveld wordt bin nenkort een tentoonstelling gehouden van de werken der deelnemers aan de reizende portefeuille van „Kunst zij ons doel". Bij de opening zal Jan Wiegman een korte toe lichting geven. Koningin Elizabeth overziet, staande op de top van de Kaiti heuvel, de s'.ad Gisborne in Nieuw Zeeland. De bewoners van dit stadje hebben iets voor op alle andere bewoners van het Britse Gemenebest: zij kunnen iedere morgen als eersten de zon begroeien, want de eerste zonnestralen, die vallen in het Britse Gemenebest, verwarmen het stadje Gisborne. De Provinciale Staten van Noordholland hadden zich verenigd met een voorstel van de voorzitter om op de tweede dag van dc driedaagse vergadering de gewone dienst van de provinciale begroting af te hande len. Om halfzes moesten nog enkele hoofd stukken behandeld worden en vele leden waren reeds vertrokken. De voorzitter hield zich aan het besluit en vergaderde door tot zeven uur (des morgens om half- tien was men begonnen). Op het ogenblik van de verdaging der vergadering zaten met de voorzitter alle leden van Gedepu teerde Staten achter de verhoogde tafel en in de zaal zaten nog zestien leden van de Staten. De overgebleven leden hebben met be langstelling kennis kunnen nemen van de mededelingen van gedeputeerde Bouw man (K.V.P.) over het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Mr. Proper (Comm.) had tevoren op gemerkt, dat het orkest zich in gunstige zin ontwikkelt. De salariëring der orkestleden is lager dan dat van musici van andere orkesten; dit noemde spreker een onbevre digende toestand. Ook vroeg hij hoe het stond met de pensioenregeling. Mr. D e R o o s (Arbeid) zei de een gevoel te hebben, dat de gevaren voor het orkest der vroegere H.O.V. nog niet geweken zijn. Zijn er afspraken gemaakt met de provin cie en financierende gemeenten als er een tekort ontstaat op de exploitatie? Gaat de salarisverhoging met ingang van 1 Janu ari j.l. door en hoe staat het met de voor bereidingen van de pensioenregeling? De heer Bouwman antwoordde dat de salariëring en de pensioenregeling in het bestuur besproken zijn. Het rijk is be reid 50 der salarissen van de orkestleden (uitgezonderd de dirigent) te betalen. Hét is noodzakelijk, dat de salarissen verhoogd worden en elke dag hoopt men, dat dit in de goede richting gaat. Het orkest kan tot een goede ontwikkeling komen, als de musici weten, dat er voor hunoude dag gezorgd wordt. Met de Pensioenraad is het treffen van een regeling volgens de Pen sioenwet besproken. Is deze zaak in orde dan zal de stichtingsakte gewijzigd moeten worden. Spreker had het vertrouwen, dat spoedig een oplossing gevonden zal worden ten bate van de orkestleden, van het orkest en van de ontwikkeling er van. Er is thans drie maanden gewerkt. Mocht een tekort ontstaan, dan dient het stichtingsbestuur zich in verbinding te stellen met de provin cie en de 23 subsidiërende gemeenten. Nederlandse Opera en een andere opera. Enkele leden spraken over de Neder landse Opera en speciaal over de plannen een tweede opera op te richten. Gedeputeerde drs. Van den Donck (K.V.P.) antwooi-dde, dat Gedeputeerde Staten waardering hebben gehad voor de vroegere Utrechtse Opera, maar dat hun belangstelling meer uitging naar de Neder landse Opera, die in de provincie gevestigd is. Over een andere opera zijn nog geen verzoeken om medewerking binnengeko men. De resultaten dienen afgewacht te worden. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor te benoemen c.q. te herbenoemen aan de Gemeentelijke handelsavondschool met vijf jarige cursus te Haarlem tot leraar in vaste dienst met ingang van 1 September 1953 I. J. Merks; 2. J. Wagenaar; 3. J. G. Wille, allen te Haarlem; tot leraar in tijdelijke dienst, met ingang van 1 September 1953 tot uiterlijk 31 Augus tus 1954: 1. A. Bakker; 2. H. Bovenkerk; 3- R. A. G. Davidson; 4. W. H. Dcdert; 5. P. de Jong; 6. J. Kroon; 7. J. E. Lenstra; 8. A. E. van der Linden; 9. H Sandjer, allen te Haar lem; 10. G. van de Polder te Bloemendaal; II. D. Scheffener; 12. A. van der Struis, bei den te Heemstede; 13. G. Verkerk te Hillegom; tot leraar in tijdelijke dienst met ingang van 14 September 1953 tot uiterlijk 31 Augus tus 1954: J. F. H. Busking te Bloemendaal; aan de Gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs te Haarlem tot tijdelijk leraar voor het tijdvak van 1 September 1953 tot uiterlijk 31 Augustus 1954: 1. P. van der Ban; 2. H. J. Brüggeman; 3. J. M- van Cui- lenburg; 4. H. Fortgens; 5. J. P. Griffioen; 6. J. H. Krudde; 7. N. Kuipers; 8. J. W. Stout; 9. F. J. de Vries; 10. P. Wagenmakers; 11. H. J. Welsink; 12. J. Wemerman; 13. G. A. Zuiderduin. De viering van het koperen priesterfeest van kapelaan C. Bakker van de parochie Onze Lieve Vrouwe Hemelvaart aan het Valkenburgerplein welke Zondag met een kerkelijke herdenking en een druk bezochte receptie is ingezet, werd Woensdag beslo ten met een feestavond in het Minerva Theater. Ook dit onderdeel van de feeste lijkheden was door het huldigings-comité voorbereid in samenwerking met de ver schillende organisaties en verenigingen, welke in de parochie gevestigd zijn. Zoals verwacht mocht worden was het program ma geheel gebaseerd op het parochiële le ven, waarbij in het bijzonder de aandacht werd gevestigd op het grote werkzame aandeel, dat de jubilerende kapelaan hier bij vervult. Nadat kapelaan Bakker de stampvolle zaal betreden had, werd hem eerst een wel komstlied toegezongen, waarna de heer W. van Liemt als voorzitter van het huldi gings-comité een kort openingswoord sprak. Vervolgens bracht het zangkoor enige lie deren ten gehore, waarna de vertegenwoor digers van HBC, de Verkenners, de KJB, de Sportraad, de figuurzaagclub, enzovoort, hun sympathie voor de jubilerende kape laan tot uitdrukking brachten. Kapelaan Bakker ontving van de figuurzaagclub een schilderij. Na de pauze werd de HBC-revue „Van het sportveld naar de planken" opgevoerd, waarin de bemoeiingen van kapelaan Bak ker als geestelijk adviseur van HBC op een dikwijls geestige wijze werden onder- stieept. Ondubbelzinnig kwam hierbij tot uitdrukking, in welk een grote populari teit hij zich ook in deze kringen verheugen mag. Een en ander was oorzaak, dat deze revue bij het publiek een onmiskenbaar groot succes behaalde. Het laatste woord was ditmaal aan ka pelaan Bakker, die aan het slot van deze avond niet kon nalaten zijn warme erken telijkheid te betuigen voor de sympathieke hulde, hem door de parochianen bij zijn jubileum gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9