Conferentie der Grote Vier zal op tijd kunnen beginnen Reeds 152 doden geborgen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Mohammedaanse broederschap door Naguib uitgerangeerd Westelijken hebben volste vertrouwen: Nieuw Russisch voorstel kan de moeilijkheden overbruggen Het woord is aan Koninklijke dank voor hulp na de ramp Sabotage oorzaak van Comet-ramp? Nieuw lawinegevaar in Oostenrijk Gemeenschappelijke zitting der K.S.G. Voorbereidende studies voor Duits aandeel India wil terugzending van krijgsgevangenen Auto reed de haven van Delfzijl in ii nhK 68e JAARGANG No 159 VRIJDAG 15 JANUARI 1954 Begroting 1954 goedgekeurd Aantal alastrimgevallen thans 23 Duitse pers over Dulles' rede De E.D.G. Veldmaarschalk Papagos komt naar ons land V.S. vrezen ernstige gevolgen Twee vnn de drie inzittenden zijn verdronken Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad BONN (Reuter). Woordvoerders der geallieerde Hoge Commissie in Duitsland hebben medegedeeld dat een nieuw Sov jet-Russisch voorstel inzake het Berlijnse gebouw, waar de vier mogendheden-hc- sprekingen zullen worden gehouden, ter kennis is gebracht van de Britse, Franse en Amerikaanse regeringen. Naar verluidt hebben de Russen voor gesteld dat de vier ministers van Buiten landse Zaken 25 dezer te West-Berlijn, in het vroegere gebouw van de geallieerde bestuursraad, hun eerste bijeenkomst zul len houden. De volgende dag zou dan in Oost-Berlijn worden vergaderd en daarna zouden de ministers zelf hun plaatsen van samenkomst bepalen. Volgens de Washingtonse correspondent van het Amerikaanse blad „New York Times", James Reston, is de Amerikaanse regering bereid het Russische voorstel te aanvaarden. BONN (A.N.P.) Geallieerde kringen in de West-Duitse hoofdstad hebben het volste vertrouwen, dat, ondanks het nog ontbreken van overeenstemming over de plaats van samenkomst der vier ministers, de Berlijnse conferentie op 25 Januari een aanvang zal kunnen nemen. Zij wijzen alle Duitse berichten, die reeds spreken over de mogelijkheid van verdaging van de confe rentie, met nadruk af. Van een afbreken der besprekingen is, aldus een der geallieerde woordvoerders, geen sprake. De vier commandanten heb ben bij hun laatste bijeenkomst in het Franse hoofdkwartier gezamenlijk beslo ten om de zaak de regeringen voor te leg gen en pas weer bijeen te komen, nadat zij nieuwe instructies zullen hebben ont vangen. Geallieerde woordvoerders nemen aan, dat nog deze week de besprekingen zullen worden voortgezet. Er wordt op gewezen, dat de bespre kingen tot het laatst in vriendschappelijke sfeer hebben plaats gevonden. Ook de technische voorbereidingen, die na de keuze van een gebouw nog nodig zullen zijn, zijn niet van zodanige aard, dat men reeds nu in tijdnood zou verkeren. De veertig uren van bespreking waren begonnen met een voorstel van Westelijke zijde om alle besprekingen in het gebouw van de geallieerde bestuursraad in West- Berlijn te houden, en met de Russische wens om de Sovjet-Unie als gastvrouw te laten optreden in het nieuwe gebouw van de Russische ambassade. Nadat deze voorstellen waren afgewezen hebben de Westelijke commandanten zich bereid getoond de conferentie afwisselend in Oost- en West-Berlijn te houden. De Russen wensten daarbij na elke conferen tie te wisselen en dus beurtelings te ver gaderen in het gebouw van de geallieerde bestuursraad en in het Russische hoofd kwartier in Karlshorst. De Westelijken daarentegen meenden, dat wanneer al ge wisseld zou worden alle vier sectoren hun beurt zouden krijgen zoals ook bij de voor conferentie het geval is geweest. Toen men het daarover niet eens kon worden heeft de Russische vertegenwoor diger voorgesteld de eerste samenkomst te houden in het gebouw van de geallieerde bestuursraad en de tweede in Karlshorst. Daar zouden de ministers dan zelf kunnen beslissen, waarheen zij voor hun derde en volgende bijeenkomsten zouden gaan. Dit voorstel is door de commandanten aan de regeringen voorgelegd. Het dispuut over de plaats der conferen tie was Donderdag in de corridors van het Bondsgebouw in Bonn het gesprek van de dag. Daarbij meenden vertegenwoordigers van de regeringspartijen in de moeilijk heden reeds een bevestiging te zien van de hen door Adenauer gegeven wenk om de verwachtingen voor de conferentie niet te hoog te spannen. In regeringskringen sprak men van be treurenswaardige en bedenkelijke voor tekenen, die tot een grote mate van scepcis moesten aanmanen. De Duitse twijfel aan de mogelijkheid om de conferentie nog op de vastgestelde tijd te laten beginnen, schijnt wel voorna melijk te zijn gebaseerd op het officiële pessimisme, dat in Bonn hoogtij viert. Dr. Adenauer heeft nog deze week voor zijn Christelijke fractie verklaart, dat hij geenszins in een verandering van de Russi sche inzichten gelooft en woordvoerders van zijn partij meenden deze opvatting bevestigd te zien nu volgens hen duidelijk is gebleken, dat ook aan de Russische tac tiek van onderhandelen niets veranderd is. Adenauers vrees Dr. Adenauer heeft bij zijn besprekingen met de fracties van de Bondsdag doen uit komen, dat hij het grootste gevaar ziet in een langdurig rekken van de besprekingen. Daardoor zou naar zijn mening het isolatio nisme in de Verenigde Staten weer het hoofd kunnen gaan opsteken en voortzet ting van de politiek van Europese integra tie door de Bondsrepubliek een illusie worden. Het vertrouwen, dat de Franse en Ita liaanse partners tenslotte toch nog deze integratie trouw zouden blijven, is in Bonn reeds zeer geslonken. Weliswaar heeft men Donderdag in Bonn, naar verluidt mede op Amerikaanse aandrang, de procedure dei- grondwetswijziging ten behoeve van het È.V.G.-verdrag op gang gebracht, doch men deed dit niet zozeer in de hoop daarmee de aarzelende partners een stimulans te geven, dan wel om daarmee voor de Rus sen duidelijk te maken, dat men in Bonn geenszins terug wil komen van het besluit om een actieve militaire rol te gaan spelen. In dit verband past ook de opmerking, die dr. Adenauer deze week in het interne beraad met zijn partij heeft gemaakt over Duitslands militaire rol in het geval het tot een Amerikaans-Russische afspraak inzake atoomenergie zou komen. Zulk een over eenkomst zou naar Adenauers opvatting bewapening van Duitsland meer noodzake lijk maken dan ooit, omdat dan het gewicht der conventionele wapens weer zou toe nemen. De wijze waarop Amerikaanse autoritei ten in de laatste weken de socialistische leiders in Duitsland in vertrouwen hebben genomen, zou er naar de opvatting van waarnemers op kunnen wijzen, dat zij de principieel tot bewapening bereid zijnde oppositie meer in de besprekingen voor een toekomstige oplossing willen gaan inscha kelen. 298e JAARGANG No 7 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Disraeli (tenminste: volgens Mark Twain): Er zijn drie soorten van leugens: leugens, vervloekte leugens en sta tistieken. Duitse piloten en grondpersoneel worden in Engeland en daarna in Amerika opgeleid, om straks de Duitse luchtvaart nieuw leven in te blazen. Op de jota een Duitse leer ling-vlieger met zijn Engelse instructeur in een „chipmunk" lestoestel boven Ho.mble (Southampton). Koningin Juliana heeft persoonlijk brie ven gericht aan de staatshoofden van de vele landen, welke zich bijzonder hebben onderscheiden bij de hulpverlening aan Nederland na de watersnoodramp in Februari1953. In de brieven getuigt de Koningin na mens de Nederlandse slachtoffers der ramp en mede namens alle landgenoten van haar diepe dankbaarheid voor de verleende hulp. Deze hulp, zo schrijft de Koningin, bewijst dat menselijke saamhorigheid niet aan bepaalde landsgrenzen gebonden is. LONDEN (Reuter) Een woordvoerder van de BOAC heeft Donderdagavond te Londen verklaard, dat sabotage als oorzaak van het ongeluk van het Cornet-straalvlieg tuig, dat Zondag bij Elba neerstortte, niet uitgesloten wordt geacht. In commentaar op een Zuid-Afrikaans radiobericht, volgens hetwelk Italiaanse technici hadden verklaard dat sabotage wordt vermoed, zei hij: „Op het ogenblik hebben wij geen directe aanwijzingen, doch voor zover het ons aangaat is het een theorie, waarnaar een onderzoek w-ordt in gesteld." CAïRO. Reuter/AFP). De Egypti sche minister voor Mohammedaanse reli gieuze zaken is Donderdag besprekingen begonnen met Oelema's (Mohammedaanse ouderlingen) over de mogelijkheid van sa menwerking met de regering van een afge scheiden groep leden der Mohammedaanse broederschap. Deze groep verzette zich te gen een indertijd door de leiders uitgevaar digd verbod om lid te worden van de be vrijdingsbeweging, die door de regering wordt gesteund. Het was een botsing tus sen leden van de bevrijdingsbeweging en studenten die lid zijn van de Mohamme daanse broederschap, die Woensdag leidde tot het verbod van de broederschap. De leider van de afgescheiden groep, Sa- lah Asjmawy, verklaarde Donderdag, dat hij fnet de regering onderhandelt om de broederschap en haar rijke bezit voor in beslagneming te behoeden. Persoonlijk zei hij vóór samenwerking met de regering te zijn „niet om de regering, maar om de zaak van Egypte en de Islam als geheel". De chef van het kabinet van vice-premier Nasser heeft bekend gemaakt, dat bij huis zoekingen in gebouwen van de broeder schap in verschillende steden belangrijke voorraden wapens en munitie zijn gevon den. Kolonel Anwar Sadat, lid van de re- volutionnaire raad, heeft gisteravond offi cieel de ontbinding van de Mohammedaan se broederschap, de inbeslagneming van haar fondsen en de arrestatie van de lei ders wegens samenzwering met de Britten om generaal Naguibs bewind omver te werpen, bekend gemaakt. Hij zei, dat Tre vor Evans, secretaris voor Oosterse zaken aan de Britse ambassade, het contact met de broederschap onderhield. Eerder op de dag had een woordvoerder van de Britse ambassade Egyptische be richten omtrent een samenzwering met de broederschap tegen de regering „grove nonsens" genoemd. Ook Salah Asjmawy, de leider der dissi dente broederschapsleden, verklaarde eer der op de dag, dat de broederschap anti- Brits was en hij liet zich schamper uit over berichten, volgens welke de opperste gids, dr. Hodeiby, was aangehouden wegens sa menzwering met de Britse ambassade. Luitenant-kononel Zakaria Mohieddin, minister van Binnenlandse Zaken en lid van de revclutionnaire raad, heeft mee gedeeld, dat de toestand in geheel Egypte rustig is. Hij verklaarde, dat in totaal 450 personen zijn gearresteerd, van wie er 20 inmiddels na een kort onderzoek weer op vrije voeten zijn gesteld. WENEN, (Reuter) Volgens de jongste officiële cijfers zijn in geheel Oostenrijk 130 personen levenloos geborgen uit de sneeuwmassa's. Een aantal slachtoffers wordt nog vermist. In Zwitserland zijn 22 lijken gevonden. Er dreigen nieuwe lawi nes, maar het reddingswerk gaat onafge broken voort ondanks een inmiddels opge komen mist. Hefschroefvliegtuigen kon den echter door de mist niet aan het red dingswerk deelnemen. De liga der Rode- Kruisverenigingen heeft medegedeeld, dat Canada, Engeland, Nederland, Noorwegen en Zwitserland hulp voor de slachtoffers hebben aangeboden. Het Zweedse Rode Kruis heeft ongeveer zeventig duizend gulden voor hulp aan de slachtoffers ter beschikking gesteld. In het „rampdal" Walsertal in Vorarl- berg zijn 1500 man bezig met reddings- wei-k, 250 van hen in Blons, waar veertig mensen zijn omgekomen. De hoop, dat achttien personen in Blons nog gevonden zullen worden, neemt af. Een boer, die Donderdag gered werd, was 53 uur onder de sneeuw bedolven. Vrijwilligers uit ge heel Europa zijn naar Walsertal gekomen. In de meeste delen van Oostenrijk is Donderdag sneeuw gevallen en er wordt nog meer verwacht. Warmere lucht, die reeds in het Westelijk deel van het land was gekomen, verplaatst zich thans ook naar het Oosten, waardoor het gevaar voor lawines toeneemt. De regering heeft alle Oostenrijkers verzocht een bijdrage te schenken aan een speciaal „lawine fonds". Het hoofd van de dienst van Vorarlberg, welke waarschuwingen uitgeeft ingeval van lawinegevaar, heeft de ramp toege schreven aan veelvuldige weersverande ringen in het begin van de maand. De sneeuw had zich niet voldoende vast kun nen zetten. Toen de temperatuur steeg, stortte de gehele sneeuwmassa in de dalen. Spoorwegarbeiders te Dalaas, waar een trein door een lawine werd meegesleurd, zeiden: „Eerst hoorden wij een schel sis send geluid, vervolgens een dof gerommel. Een der zware rijtuigen vloog als een speelgoedballonnetje omhoog en werd over een rots, 130 meter verder, geslingerd". In Zwitserland zijn twintig doden te betreuren. Vier personen worden nog ver mist sedert Maandag. Men heeft weinig hoop nog overlevenden aan te treffen. In het Rijnland is opnieuw sneeuw ge vallen. Hët peil van Rijn en Donau is Don derdag sterk gestegen. In San Antonio, aan de Italiaanse zijde van de gerens met Oostenrijk, is een huisje onder een lawine bedolven. Twee kinderen vonden de dood. Ontbossing wreekte zich Onze correspondent in Oostenrijk seint: Evenmin als een Oostenrijker zich moei lijk kan voorstellen wat watersnood be tekent, evenmin kan ook een volk dat ach ter zijn dijken en duinen woont, er idee van krijgen welke verwoestingen een la wine meestal met zich brengt. Ofschoon wij zelf nu al jaren in Wenen wonen, is ons de omvang van een lawine-catastrophe nooit zo duidelijk geworden als in deze dagen. Door de plotseling invallende dooi kwa men geweldige sneeuwmassa's hoog op de bergen in beweging, ze raakten los en De nieuw- gekozen president van de Franse Nationale Vergadering Le Troquer heeft een bezoek gebracht aan zijn voorganger Edouard Herriot in het Hotel dè lm Présidence" te Parijs. Le Troquer reikt Herriot (zittend) de hand. vormden lawines van ongekende afme tingen, die in hun val steeds groter werden en dan met donderend geweld in het dal neerploften. Dan worden bomen als luci fers versplinterd, huizen en boerenhoe ven, die op de hellingen staan, verdwijnen als speelgoed en diep in het dal komt deze taaie en zware massa tot stilstand en ver smoort onder haar last een geheel dorp. Dat is bijvoorbeeld het geval met Blons, St. Gerold en Fontanella. Daar de sneeuw massa's door de dooi loodzwaar en wate rig zijn geworden is elk spoor van leven daaronder binnen een paar uur verstikt. De meeste dorpen zijn van elkaar afge sneden en zelfs de meest moderne techniek beschikt niet over de nodige werktuigen om de slachtoffers snel uit te graven. De natuur neemt wraak op de mensen en zij is het ten slotte die haar slachtoffers weer prijst geeft. maar dan is het te laat. De natuur neemt werkelijk wraak op de mens, omdat hij de natuurlijke schutswal- len tegen de lawines heeft gesloopt. Want de bossen op de berghellingen zijn de beste verdediging die de natuur zelf tegen de sneeuwmassa's heeft opgesteld. De kracht van een lawine wordt gebroken, wanneer hij door een bos wordt opgevangen. Maai de oorlogvoering en het winstbejag hebben de mens er toe gedreven om zoveel bossen te rooien en zoveel hout te kappen dat een groot aantal bergen kaal is geworden. Doch de mens is niet in alle opzichten schuldig aan de catastrophe, want er zijn bergstreken met steile rotswanden, waar geen boom kan groeien. Dat zijn de be kende streken waar altijd lawinegevaar dreigt en waar de techniek te kort schiet. STRAATSBURG, 15 Januari In Juni j.l. was in het parlement van de Kolen- en Staalgemeenschap een belangrijke mede deling gedaan. De Hoge Autoriteit der K. S.G., ook wel genoemd de Kolen- en Staal regering, was bereid met het parlement te praten, niet alleen over het gevoerde beleid, maar ook over het toekomstig be leid. Dit was meer dan waartoe de letter van het Kolen- en Staalverdrag verplicht. Bij die gelegenheid had de Hoge Autoriteit gezegd, dat men bijvoorbeeld in 1954 de buitengewone zitting aan het te voeren investeringsbeleid zou kunnen wijden. Deze buitengewone zitting van het K.S.G.- parlement is gisterochtend begonnen. Er zullen nog andere onderwerpen dan het investeringsbeleid aan de orde komen. Dat is maar goed ook, want het is wel duidelijk dat over het investeringsbeleid nog niet veel concreets kan worden gezegd. Over de investeringsmogelijkheden immers is nog niets zeker, voordat men weet hoe groot de Amerikaanse lening aan de K.S.G. zal zijn en welke voorwaarden er aan zullen zijn verbonden. De totstandkoming van deze leningsovereenkomst gaat niet zo vlot als verwacht werd. Jean Monnet, de voor zitter van de Hoge Autoriteit, heeft in zijn openingsrede enkel kunnen mededelen dat de onderhandelingen met de Amerikaanse regering zijn begonnen. De geldmiddelen van de K.S.G., bestaande uit de heffing die de Hoge Autoriteit aan de bedrijven oplegt, bedragen op het ogenblik 48 mil- lioen dollar, de heffing over de eerste helft van 1954 meegerekend. Monnet deel de mede dat hiervan 35 millioen zijn uit getrokken voor een garantiefonds voor leningen, wat de credietwaardigheid van de K.S.G. bepaalt. Gistermiddag werd de begroting be handeld, ingeleid door mr. Sassen, het Nederlandse Eerste Kamerlid. Totaal dei- uitgaven bedraagt 80.221.000 Belgische francs (82.257.500 in 1953). Men heeft voorzien in de uitbreiding van het secre tariaat van 58 tot 90 man. Er kwamen protesten tegen deze uitbreiding en tegen het gemiddelde salarispeil. De Belg Struyen trachtte een symbolische vermin dering van de post personeel door te drij ven, doch de meerderheid wees dit af. De begroting werd goedgekeurd. Sinds gisteren is een nieuwe alastrim- patiënt in het gemeente-ziekenhuis aan de Zuidwal opgenomen. Het is een electriciën uit Rijswijk, die op bezoek was geweest bij een chirurgische patiënt in het zieken huis. Totaal zijn er thans in Den Haag 23 alastrim-gevallen. BONN (A.N.P.) Dulles rede over de nieuwe Amerikaanse strategie heeft in de Duitse pers grote aandacht getrokken. Men spreekt over een nieuwe „Dulles doctrine", die naar men verwacht ook voor de Euro pese verdediging van grote invloed kan zijn. De Frankfurter Allgemeine schrijft: „Ofschoon ook deze rede voor de verdedi ging van West-Europa geen alternatief zag voor de E.V.G., toch maakten de medede lingen van Dulles het duidelijk, dat in de gewijzigde Amerikaanse plannen het aan tal der divisies in Europa aan betekenis heeft verloren. Het gaat Amerika nu niet meer in de eerste plaats om het beschik ken over een grote troepenmacht zo dicht mogelijk aan de rand van het machtsge bied der Sovjet-Unie. Het plan van de Europese verdedigingsgemeenschap heeft echter zijn oorsprong in deze vroegere ver dedigingsvoorstelling gevonden. De socialistische Neue Presse vraagt zich af of deze rede niet in bedekte vorm aankondigt, dat, wanneer de E.V.G. een maal geboren zou zijn, de Amerikaanse troepen ook uit Europa zouden worden te ruggetrokken. Het antwoord op deze vraag zal volgens het blad niet alleen voor de Sovjet-Unie, doch vooral ook voor Frank rijk van het grootste belang zijn. De Fran sen zullen volgens het socialistische blad weinig opgetogen kunnen zijn over het feit, dat Dulles zich over de Europese ver dediging niet duidelijker heeft uitgespro ken. De beide ministers van Buitenlandse Zaken hebben geantwoord op het eindver slag van de Eerste Kamer betreffende de wet tot goedkeuring van de Europese De fensie Gemeenschap. Wat betreft de samenwerking tussen En geland en de E.D.G. werden te Parijs on derhandelingen gevoerd, welke hebben ge leid tot een voor Nederland alleszins be vredigend resultaat. Dit resultaat vond zijn belichaming in een ontwerp-verdrag tussen de zeven betrokken mogendheden, dat thans ter parafering gereed ligt. Na onder tekening namens de staatshoofden zal het door de regering ter goedkeuring aan de Staten-Generaal worden voorgelegd. De regering heeft hierbij steeds het standpunt ingenomen, dat met publicatie van de tekst behoort te worden gewacht totdat deze formeel vaststaat, dat wil zeg gen totdat het huidig ontwerp namens de staatshoofden is getekend en door de deelnemende mogendheden een vroeger tijdstip van publicatie wordt overeenge komen. Dit is nog niet geschied. Ingevolge het protocol betreffende de „interim-commissie" heeft deze commissie onder meer tot taak „alle gegevens te ver zamelen, die het commissariaat bij de uit voering van de dringendste, hem opgelegde taken kunnen helpen". Daartoe behoort ook een raming van de meest noodzakelijke materiële behoeften van het te vormen eerste echelon der Duitse strijdkrachten, waaronder de op korte termijn na het in werking treden van het verdrag benodigde kazernementen en andere legeringsruim ten, oefenterreinen, etc. Een dergelijke ra ming is alleen mogelijk, indien gelijktijdig hiermee wordt nagegaan, waar in grote lijnen de Duitse eenheden waarschijnlijk zullen worden gelegerd. De werkzaamheden van de interim-com missie mogen alleen bestaan uit „voorbe reidende studies en plannen, die de rege ringen niet binden en generlei uitvoerings maatregelen bevatten". De Griekse eerste minister, veldmaar schalk Papagos en zijn echtgenote zullen van 2 tot en met 4 Februari ons land be zoeken. Zij zullen de gasten zijn van de Nederlandse regering. De Griekse eerste minister zal onder meer vergezeld zijn van de Giekse minister van Buitenlandse Za ken, Stefanos Stephanopoulos, de minister van Algemene Zaken en van de Pers, Pa- nayotis Sifneos en de directeur-generaal van Politieke Zaken van het kabinet van de minister-president, generaal Christos Karadgenis. Het programma voor dit be zoek zal nog nader worden uitgewerkt. Veldmaarschalk Papagos zal aan de Ko ningin en aan het Nederlandse volk de dank overbrengen van Griekenland voor de Ne derlandse hulp- en steunverlening bij de aardbevingsramp, welke Griekenland heeft getroffen. WASHINGTON (Reuter). Generaal Ridgway, chef van de generale staf van het Amerikaanse leger, heeft Donderdag ver klaringen afgelegd voor de Amerikaanse senaatscommissie voor de buitenlandse be trekkingen. In antwoord op een vraag van de leider der republikeinse senaatsfractie, William Knowland, over het voornemen van India om de 21.000 thans onder hoede der Indische bewakingstroepen staande krijgsgevangenen twintig Januari, dus drie dagen eerder dan de in de bestandsover eenkomst genoemde datum, weer naar de Noordelijken en de verbondenen terug te zenden, zeide de generaal: „Indien dit waar is, ben ik van mening dat een dergelijke vervroegde terugzending ernstige gevolgen kan hebben". Arthur Dean zal, zo is Donderdag te Washington vernomen, Zondag uit de Ver enigde Staten naar Korea vertrekken. Dean was de Amerikaanse onderhandelaar op de thans opgeschorte onderhandelingen te Panmoendjom. Generaal Thimaja, de bevelhebber der Indische bewakingstroepen heeft beide partijen verzocht vóór 16 Januari te ant woorden, of zij bereid zijn, op 20 Januari om negen uur 's ochtends te beginnen de gevangenen weer onder haar hoede te ne men. Een woordvoerder van de Indiase generaal deelde mee, dat Thimaja de ver bondenen en de Noordelijken niet gevraagd heeft, of zij het eens zijn met zijn besluit. De Zweedse en de Zwitserse vertegen woordiger in de neutrale commissie hebben zich eens verklaard met het besluit van de voorzitter, al hebben zij bezwaar tegen en kele punten van het schrijven. Een auto, waarin drie personen zaten, is Donderdagavond in de haven van Delf zijl gereden. Twee der inzittenden zijn ver dronken. In de haven van Delfzijl waren drie schepen, die in opdracht van de Indonesi sche regering zijn gebouwd, aan de op drachtgeefster overgedragen. Aan boord van deze schepen hadden twee employé's van een machinefabriek uit Hoogezand de laatste hand aan de machine-installatie ge legd. Toen zij gereed waren, werden zij door een auto van de fabriek afgehaald. Op de terugweg is de chauffeur waar schijnlijk misleid door de straatverlichting en het water ingereden. De auto kantelde voordat zij in het water viel. Door de voor ruit te verbrijzelen wist de naast de chauf feur zittende heer J. Boekholt uit Hooge zand uit de auto en vervolgens op het droge te komen. De beide andere inzitten den kwamen om het leven. Het zijn de 46- jarige J. Zuidemn, die een vrouw en één kind, en de 32-jarige G. Visser, die een vrouw en twee kinderen achterlaten. De auto is later ernstig beschadigd uit het water opgehaald. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand s S «g 5C 55 Z.S Helsinki geen opgaaf ontvangen Oslo zwaar bew. ZZW 1 0 1 Stockholm geheel bew. ZZW 12 3 0,1 Kopenhagen half bew. ZW 9 2 0 Londen geheel bew. WZW 7 12 - Amsterdam zwaar bew. ZW 8 8 0,1 Brussel geheel bew. ZW 4 8 3 Parijs motregen WZW 6 10 2 Bordeaux motregen ZZW 8 11 2 Grenoble regen ONO 1 2 18 Nice onbewolkt NW 4 4 0 Warschau geen opgaaf ontvangen Berlijn nevel ZZW 2 2 0 Frankfort regen ZZW 6 3 2 München sneeuw ZW 4 1 0,2 Zürich regen ZZW 4 2 6 Genève regen windstil 2 5 Locarno motregen O 4 2 0,1 Wenen nevel ZW 2 -7 8 Innsbruck sneeuw windstil -2 2 Rome onbewolkt N 10 5 0 Neerslag laatste 24 uur ■XXVmyyxyvyrvyyv irvvr* x*xm onoooODorr* VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen of motregen en later verspreide opklaringen. Krachtige tot stormach tige Westelijke wind Morgen overdag minder zacht. Maanstanden 19 Jan. 3.37 uur: Volle maan. 27 Jan. 4.28 uur: Laatste kwartier 16 Januari Zon op 8.41 uur. onder 16.59 uur. Maan op 14.01 uur. onder 6.50 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrüdae 15 Januari Hoog water: 12 24 en uur. Laag water: 7.46 en 20-19 uur. Zaterdag 16 Januari Hoog water: 1.06 en 13.34 uur. Laag water: 9.02 en 21.33 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1