Gronden langs de Zeeweg worden voor veertig mille overgedragen Kerkdiensten „Colombe" van Jean Anouilh S.S.-er, die zich meldde, dient gratieverzoek in Bloemendaal Heemstede Vermiste Hillegomse jongen gevonden Heieen Pimentel in titelrol HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Bloemendaal en Zandvoort accoord N ieu w j aar shi i eenkomst Haarlemse Ex-po-gé's Piloot nog niet buiten levensgevaar Extra beiaardbespeling Plunderde in hongerwinter in Haarlem en omgeving Jubileum P. W. Heerschop Inzameling voor de Stille Armen Christenvrouwenbond houdt vergadering Esperanto-uitgave van boekje over Haarlem Adoptiecommissie bejaarden gaat tuinfeest organiseren Bakfiets met brood reed het Spaarne in De Grote Markt Geen plantsoen, maar sierplaveisel Advies van Heemschut Nachtdienst apotheken Vrije Universiteits-avond in Kloppersingelkerk „Focus" jubileert Kerkelijk Nieuws Oude kastanje omgewaaid Aelbertsbergweg wordt voetpad Winsten van gas- en waterbedrijven Motorrijder reed de Slaperdijk af Raadslid M. J. Goedee stelt vragen over huurverhoging ZATERDAG 16 JANUARI 1954 Naar pas thans bekend wordt heeft de gemeenteraad van Bloemendaal zich op 17 September accoord verklaard met het principe-voorstel van B. en W. tot over dracht van een tweetal stroken grond ter weerszijden van de Noordboulevard te Zandvoort aan de gemeente Zandvoort voor de som van f 40.501). In de Donderdag te houden raadsvergadering zal het defini tieve besluit worden genomen. Het betreft hier een aangelegenheid tus sen de gemeenten Bloemendaal en Zand voort, waarover veel te doen is geweest. Bij Koninklijk Besluit van 4 Augustus 1951 zijn de gronden aangewezen voor onteige ning ten algemene nutte (herstel en ver breding van de boulevard). Om de te ont eigenen gronden alsnog bij minnelijke overeenkomst te verkrijgen hebben B. en W. van Bloemendaal met de gemeente Zandvoort een basis voor overeenstem ming tot stand gebracht. De basis voor overeenkomst hield het volgende in: de ge meente Zandvoort betaalt voor de in eigen dom te verkrijgen gronden f 40.500. Bloe mendaal laat haar aanspraak op rentever goeding vallen. Zandvoort betaalt de •transportkosten, waarbij op volledige me dewerking van de zijde van Bloemendaal kan worden gerekend om deze zoveel mo gelijk te bepei-ken. Zandvoort betaalt de kosten van deskundigen, terwijl overigens iedere partij de eigen kosten da-aagt. De bestemming van de gronden blijft zoals de gemeente Zandvoort in de onteigenings procedure heeft gesteld. Ten aanzien van de regeling dat aan de gemeente Bloemendaal wordt gegaran deerd dat op de strook strand en duin, ge rekend van de grens tussen beide gemeen ten tot een lengte van 200 meter in Zuid waartse richting, generlei gelegenheid tot nachtverblijf zal worden toegestaan, is in de verordening „ordemaatregelen" van het strandschap Zandvoort opgenomen. Het college meent, dat de bepaling voldoende waarborg biedt ten aanzien van de door de gemeente Bloemendaal gewenste „vrije strook". Een en ander betekent dus een verheu- daarvan, naar het oordeel van uw college in aanzienlijke mate uit boven het huur- peil van in deze gemeente gebouwde ge lijksoortige woningen? 3. Is uw college bij gehele of gedeelte lijke bevestigende beantwoording van de vorige vraag bereid om de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, die bij de beantwoording van de interpellatie- Burger (Bommer) in de Tweede Kamer der Staten-Generaal over ditzelfde onder werp op de mogelijkheid daartoe wees, een gemotiveerd voorstel te doen om de huur verhoging voor de betreffende woningen tot een lager percentage te beperken? Gisteravond hield de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Ex- politieke gevangenen uit de bezettingstijd in de sociëteit „De Vereniging" aan de Zijlweg haar nieuwjaarsbijeenkomst. Voorzitter K. R. van Staal herdacht de predikant van het Oranjehötel, ds. G. Bos, dr. Albert Plesman ook een oud-politiek gevangene de gezant in Finland, de heer A. J. Th. van der Vlugt, en de raadsheer in het Gerechtshof van Leeuwarden, mr. J. Weidema. De volle zaal hoorde deze herdenking staande aan. Nadien gaf de heer Van Staal een kort jaaroverzicht en hij waarschuwde tegen de pogingen van de communisten om in hun strijd tegen het E.D.G.-verdrag ex- politieke gevangenen te betrekken. Daarna trad de familie Van Putten voor het voetlicht als Thomasvaer en Pie ternel met een door de heer K. Roosjen berijmde nieuwjaarswens. Ook dokter Van Ravenswaay hield nog een opgewekte toespraak waarin hij aan drong in 1954 de in het vorige jaar zo krachtig gebleken eenheid onverzwakt te bewaren. Er was muziek en een prettige stemming. Naar de Mariastichting ons hedenmorgen meedeelde, is de toestand van de aldaar ter verpleging opgenomen luitenant ter zee vlieger derde klasse, J. Timmer, die Woensdagmiddag met een Marinevliegtuig bij Zandvoort verongelukte, vergeleken met gisteren, iets verbeterd. Het levens gevaar is evenwel nog niet geweken. De stadsbeiaardier Arie Peters zal op Dins dag 19 Januari van twaalf uur tot half een ten extra beiaardbespeling geven ter ere van de verjaardag van Prinses Margriet. Het programma zal bestaan uit Oranje-liederen. gende minnelijke schikking over de „plaagstrook", zoals in Zandvoort de Bloemendaalse gronden langs de Zeeweg wel eens gekscherend wei-den genoemd. Wij hebben in de afgelopen maanden deze ontwikkeling reeds gemeld. Zij werd bereikt nadat de door de Haarlemse rechtbank aangewezen deskundigen tot de conclusie waren gekomen, dat de Zand- voortse taxatie van de gronden 36 mille juister was dan de Bloemendaalse, die aanvankelijk om de twee ton lag en later verminderd werd tot ongeveer 140 mille. Over de aanmelding en arrestatie van de 37-jarige oud-S.S.'er P. S., waarvan wij gisteren melding maakten, wordt nog be richt, dat hij op 11 Maart 1947 door het bijzonder gerechtshof te Amsterdam bij verstek is veroordeeld, nadat tegen hem achttien jaar gevangenisstraf was geëist. P. S. was één van een drietal S.S.'ers, dat in het begin van de hongerwinter in Haar lem en omgeving onder bedreiging met vuurwapenen levensmiddelenwinkels en boerderijen plunderde. Op St. Nicolaas- avond deden de drie S.S.'ers een overval op het huis van een schilder te Heemstede, waar de gereedliggende pakjes in beslag werden genomen. S. is verder gevangen bewaarder geweest in het Huis van Bewa ring te Amsterdam en portier in het S.D.- gebouw aan de Euterpestraat aldaar. Van de zijde der Amsterdamse justitie vernemen wij nader, dat S. na zijn aan melding direct is opgesloten, aangezien indertijd een bevel tot onmiddellijke in hechtenisneming tegen hem is uitgevaar digd. S. heeft bij de Kroon een gratiever zoek Ingediend. Vandaag viert de heer P. W. Heerschop, haltechef A bij de Noord Zuid Hollandse Vervoermaatschappij, zijn zilveren jubileum bij het bedrijf. Hij is werkzaam op het Sta tionsplein. In zijn woning is hij vanmorgen gehuldigd, waarbij de directeur, de heer J. J. Jurrissen, het getuigschrift met médaille van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel aanbood. De heer Th. Hetem, chef van de Uitvoerende dienst, voerde het woord namens de directie en overhandigde een ge schenk in enveloppe. Ook kreeg de heer Heerschop bezoek van een deputatie van het jubileumfonds; hem werd een geschenk aangeboden. Het Comité voor de Stille Armen betuigt zijn hartelijke dank aan allen, die het met hun bijdragen hebben gesteund. In totaal is 15.500.49 ontvangen. Met voldoening mocht het comité con stateren, hoezeer deze Kerstgiften werden gewaardeerd. Helaas liet de opbrengst niet toe allen, die een verzoek hadden inge diend, te helpen. De afdeling Haarlem van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt op Maandag 18 Januari in het Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104, haar maandelijkse ledenvergadering. De heer J. J. G. Boot, burgemeester van Hilversum, zal spreken over het onderwerp: „Sociale zekerheid en persoonlijke verant woordelijkheid"- Dit is de laatste vergadering voor de split sing der afdeling in Haarlem-Centrum en Haarlem-Noord Het boekje dat Willem Leonard over Haar lem schreef en dat met een gemeentelijke ga rantie in het Nederlands. Frans en Engels verscheen, zal nu ook in het Esperanto en het Duits worden uitgegeven- B. en W. vragen de raad daartoe aan de uitgever-drukker, de N.V. Grafische Industrie te Heemstede, een garantie te verlenen van 5.822.50. De Esperanto-uitgave is belangrijk met het oog op het van 31 Juli tot en met 7 Augustus in deze stad te houden 39ste Esperantowereld- congres De feestavond, die de adoptie-commissie voor eenzame bejaarden, onder leiding van de heer J, W. Th. Fibbe Sr.. de oudjes op 6 Ja nuari heeft aangeboden, was wij schreven het reeds ten volle geslaagd te noemen. Dat blijkt ook wel uit de vele dankbare brieven, die verscheidene bejaarden en ook de bestu ren van verschillende verenigingen voor ouden van dagen naar de commissie hebben gestuurd- Op ontroerende wijze brachten de oudjes dank voor deze voor hen onvergete lijke avond. Gisteravond hebben bestuur en feestcom missie van het adoptiecomité vergaderd om te bespreken, wat men nu de oudjes eens zal aanbieden. Op deze vergadering zijn de plan nen om een groot tuinfeest te houden, nader uitgewerkt. Besloten werd, op 5 Juli. aanvang 7 uur 's avonds, een feest te houden in de tuin van café-restaurant Dreefzicht, die speciaal voor deze gelegenheid vergroot zal worden, Men hoopt meer dan duizend bezoekers in de feestelijk versierde en verlichte tuin te kun nen ontvangen. Een cabaretgezelschap zal er het zijne toe bijdragen, om ook deze avond uitstekend te doen slagen De commissie heeft zich wederom verzekerd van de medewerking van het Rode Kruis en de ïnvalidenbond. Alleen dit: de commissie heeft voor haar plannen weer veel bijdragen nodig. De avond van 6 Januari is. dank zij de bijdragen, een financieel succes geworden. De heer Fibbe en de zijnen hopen nu maar, dat ook voor het feest op 5 Juli de nodige contanten bijeenge bracht zullen worden. Daarom volgt hier nog eens. voor hen. die het nog niet kennen, het adres van de penningmeester, de heer J. R. van Beek. Van Hogendorpstraat 13, tel. 12567, giro 56918- Wanneer men namelijk een bij drage van 2.levert, heeft men de kosten van één bejaarde op zich genomen. Maar ook met een bijdrage van 0.50 is de commissie al gebaat, want alle kleine beetjes helpen. Bonnen voor deze bedragen worden uitge geven. Tenslotte vermelden we nog, dat, wanneer het op de 5de Juli mocht regenen, het tuin feest een dag zal worden uitgesteld. Vrijdagmiddag omstreeks twee uur reed een onbemande bakfiets met brood van een Haarlemse bakkerij tussen de Langebrug en de Melkbrug het Spaarne in. Terwijl de bezorger bij een klant aan het afrekenen was, werd zijn bakfiets door de sterke wind voortgeduwd, zij zwenkte naar links en reed het water in. De daar rondzwervende meeuwen vonden in het uit de wagen wegdrijvende brood, de koek en de beschuit een dankbare prooi. De bakfiets was nagenoeg vol, daar de bezor ger aan het begin van zijn wijk bezig was. Met behulp van een kraanwagentje werd het licht beschadigde voertuig weer op het droge gebracht. B. en W. van Haarlem zullen nog prae- advies uitbrengen over een brief van de Bond Heemschut over het aanzien van de Grote Markt. De Bond, die op het ogenblik van ver zending van de brief (9 Januari) blijkbaar nog onkundig was van het feit, dat de Haarlemse raad al op 30 December beslo ten heeft tot de aanleg van een tijdelijk plantsoen, brengt een aantal bezwaren te berde die volgens hem tegen bloemver- siering op de Grote Markt zouden pleiten. „In deze zo sterk stedelijke omgeving, die zijn grote charme juist dankt aan de sterke stedelijke sfeer, moet een plantsoen ernstig detoneren. Indertijd heeft zo'n plantsoentje bestaan rondom het stand beeld van Coster. Het kreeg al spoedig de bijnaam van „het presenteerblaadje" en zijn verdwijnen werd algemeen toege juicht", zo schrijft de Bond. De Bond wijst op de mogelijkheid van een sierplaveisel. In de 17e eeuw was de Markt volgens een zeer eenvoudig decora tief patroon bestraat. Copiëring daarvan is uiteraard niet mogelijk, daar een indeling in trottoirs, rijbanen en vluchtheuvels on vermijdelijk blijft, waarbij vooralsnog handhaving van de doodse asfaltvlakken voor de rijbanen niet zal zijn te ontgaan. Echter is het mogelijk de voort voet gangers bestemde gedeelten, thans even eens met grauw materiaal bestraat, van een sierlijker en fleuriger decoratief pla veisel te voorzien. Indien men daartoe zou willen overeaan zal de Markt reeds een zeer veel vroliiker aanblik bieden, ook in de winter, zonder dat het stedelijk karak ter wordt seschaad. Indien het dan nog noodzakelijk wordt geoordeeld, in de zomermaanden bloemen aan te brengen, zou de sierbestrating zo danig gecomponeerd kunnen worden, dat op passende punten bloembakken van goede vorm kunnen worden ongesteld. In dien men de beulantin» tot deze bakken zon beperken, zou een zeer veel waardiger geheel ontstaan, dan bij de onrustiger ver siering van thans het geval is. Wellicht is het mogelijk deze bakken niet van beton, doch door een ceramisch bedrijf te doen vervaardigen. De rode aarde kom men, die te Amsterdam in gebruik zijn, harmoniëren beter met. het stadsbeeld, dan welk betonnen product ook. Bos en Vaart-apotheek. Bos en Vaartstraat 26. telefoon 13290. Centraal-aootheek, Grote Houtstaart 78, telefoon 10500. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tele foon 10354. Noorder-aootheek, Jan Gijzenkade 181, telefoon 23821. Na enige keren tot uitstel gedwongen te zijn geweest, heeft de Haagse Comedie gisteravond in de Haarlemse Schouwburg eindelijk de langverwachte voorstelling van „Colombe" van Jean Anouilh kunnen geven. Van de zijde van het publiek be stond hiervoor een grote belangstelling en deze bleek zowel door de kwaliteit varf het stuk als door die der opvoering ruim schoots beloond te worden De première van dit „pièce brillante" nu bijna drie jaar geleden te Parijs ont ketende een storm van verontwaardiging, die zich keerde tegen de zo populaire schrij ver, die zich niet had ontzien met zijn dui delijke toespelingen op Sarah Bernhardt een idool van vele generaties met onge motiveerde moedwil ontluisterd te hebben. Een groot deel van „Colombe" wordt in derdaad in beslag genomen door een cari- catuur van het theater, waaraan Anouilh (en juist daarom nam men hem dit bela chelijk maken zo kwalijk) zijn roem te danken heeft. In sommige commentaren werd gespro ken van een „belediging van de nagedach tenis van Sarah Bernhardt" en men noem de deze te groter, omdat haar genialiteit, die al haar grillen gemakkelijk kan doen vergeven, nergens uit blijkt. Zij was een actrice, zo heeft een Engelse criticus eens geschreven, die „nooit anders deed dan zichzelf overtreffen". Omtrent de eeuw wisseling, de tijd waarin ook „Colombe" zich afspeelt, zei Maurice Baring van haar: „Als Sarah Bernhardt thee schenkt en daarbij vraagt of de bezoeker één dan wel twee klontjes suiker gebruikt, dan klinkt dat even poëtisch als de mooiste versregel, die ooit uit de ganzeveer van Shakespeare vloeide". La divine Sarah, de goddelijke Sarah, noemde men haar. Uiteraard had een ac trice van haar formaat haar opzienbarende buitensporigheden en vluchtige caprices, die aanleiding hebben gegeven tot boek delen vol anecdotes, deels op feiten en overlevering berustend, deels apocrief. Hoe kort haar triomfantelijke en tot op hoge leeftijd geprolongeerde loopbaan ook ach ter ons ligt, reeds nu is het moeilijk hier waarheid van verdichtsel te onderscheiden. En het zijn juist die menselijke excentrici teiten van haar artistieke grootheid, die Jean Anouilh in zijn tekening van de tragé- diënne Madame Alexandra heeft verwerkt, met weglating echter van ieder spoor van bewijs van haar fenomenale prestaties. Dit alles behoeft ons echter niet verder te in teresseren dan ter vaststelling van het feit, dat het hierdoor bijzonder moeilijk wordt gemaakt deze rol aanvaardbaar te spelen, hetgeen onze bewondering voor het optre den van Fie Carelsen slechts kan vergroten. Ernstiger weegt de beschuldiging, dat het De Ring Haarlem van de Vrije Univer siteit in Amsterdam hield gisteravond in de Gereformeerde Kerk aan de Klopper singel een bijeenkomst, gedeeltelijk van propagandistische, gedeeltelijk van kunst zinnige aard. De opening geschiedde dooi de heer ds. A. M. Boeijinga, voorzitter van de Ring Haarlem. De spreker op deze bijeenkomst was prof. dr. W. H. Gispen, die deel uitmaakt van het professoren-college der Vrije Uni versiteit, welke sedert haar oprichting in 1880 zo sterk is uitgegroeid, dat zich thans ruimtemoeilijkheden voordoen. „In dat jaar 1880", aldus de spreker, „werd begonnen met drie professoren en vijf studenten, die de keus hadden tussen een Letterkundige-, een Jurische- en een Theologische faculteit. Nu geven er 76 hoogleraren en andere docenten onderricht in Theologie, Rechten, Letterkunde, Wis- en Natuurkunde, Economie en Medicijnen, aan ruim 1700 studenten, van verschillen de nationaliteit en verschillend geloof. Deze sterke uitbreiding heeft enkele moeilijk heden met zich meegebracht betreffende de ruimte voor practische studie. De medi sche faculteit, welke nog slechts drie jaren aan de Universiteit is verbonden, heeft klinieken nodig: in geld uitgedrukt twee milïioen gulden. Een collecte heeft reeds de helft opgebracht. De actie wordt voort gezet, opdat met Gods hulp en de uwe de ontwikkeling der Vrije Universiteit voort gang kan vinden." Verdere medewerking werd verleend door het Gereformeerd Evangelisatie Zang koor „Jubilate Deo", onder leiding van de heer H. Sondorp, die tevens het orgel be speelde in twee sonates voor orgel en hobo van Telemann en Loeillet. De solo-hoboïst was de heer H. J. Butter. Enkele gedichten, onder andere van We- rumeus Buning en Aart van der Leeuw, werden voorgedragen door de heer H. Veenstra. Voorts werd de film „Als een schoon boek" vertoond, welke het Chris tendom door alle tijden tot onderwerp had. De bijeenkomst werd besloten zoals zij be gonnen was, met een samenzang. Driemaal dikker dan een normaal Focus- nummer is de jubileum-editie, waarmee dit oudste Nederlandse fototijdschrift deze week zijn veertigjarig bestaan herdenkt. Het bevat, behalve de gewone vaste rubrieken, verschil lende fraaie kleurenreproducties, waaronder ook een viertal dieptebeelden voor beschou wing door een bijgevoegde, rode en groene stereobril. Een ganse reeks van bijdragen van erkende experts zoals generaal Van Albada (over stereofotografie). H. J. G. van Baxtel (Fotografie ten dienste der politie), L. A. Dupré. M. Woldringh (kleurenfotografie) en, natuurlijk van redacteur Dick Boer zelf behandelt de voornaamste aspecten van de moderne cameratechnieken. Daarnaast is aandacht gewijd aan de wordingsgeschiedenis van de fotografie, waaruit blijft dat Focus met deze ontwikkeling steeds gelijke tred heeft gehouden en dat het blad zich daarnaast steeds ten doel stelde (en nog altijd ten doel stelt): „de verheffing van het artistieke peil der Nederlandse lichtbeeldkunst". Dat wijlen Adriaan Boer, die het blad op richtte, en zijn zoon Dick Boer, die thans de redactie voert, daarin geslaagd zijn, behoeft voor de vrienden van Focus geen betoog; deze jubileum-uitgave is daar trouwens weer een aantrekkelijk bewijs te meer voor Ned. Herv. kerk Beroepen te Amsterdam-W. G. Lans te Amsterdam; te Veenendaal (vac. J. Bak ker) H. A. v. Slooten te Wierden. Doopsgez. Broederschap Beroepen te VeendamPekela mej. da. J. W. Zuidema te Irnsum-Poppingawier. Geref. gemeenten Beroepen te Lisse L. Kieboom te Waar- denbrug. stuk een beetje als los zand aan elkaar hangt, in feite een reeks revueschetsen is, soms zeer vermakelijk en in andere mo menten met een ondertoon van zeer we zenlijke tragiek. Maar men vergeeft hem dit gemakkelijk, omdat er enkele van de mooiste scènes in voorkomen, die sinds jaren voor het toneel werden geschreven. In het bijzonder de onthullende gesprekken over mannelijke jalouzie en echtelijk wan begrip moeten hiertoe gerekend worden. „Colombe" is de geschiedenis van een eenvoudig bloemenmeisje, dat op het eerste gezicht verliefd wordt op een pianist. Deze wordt kort na zijn huwelijk opgeroepen voor de militaire dienst en laat, door tus senkomst van zijn zich soepel naar de dagelijkse verhoudingen plooiende half broer, zijn vrouw achter in de hoede van genoemde Madame Alexandra, zijn moe der. Het gevolg is, dat dit vlindertje haar intrede doet in het decadente toneelleven met zijn mondaine intriges en zelfverheer lijking, waarin zij zich ontpopt als een lichtzinnige genotzoekster, die al spoedig haar echtgenoot ontrouw wordt. Het is een cynische comedie, een spel van haat eigen lijk, maar men komt er en dat is het wonderlijke bij Anouilh voldaan glim lachend vandaan, met het gevoel een pret tige avond te hebben beleefd, ondanks de uitbarstingen van perversiteit, woede en wreedheid. Dit is voornamelijk te danken aan de eigenaardige zuiverheid van de titelheldin, die plotseling de kans krijgt zichzelf te ontdekken. Het was een prachtige rol van Heieen Pimentel, één van onze allerbeste actrices, die wij veel te zelden te zien krij gen. Dit kinderlijke vrouwtje, met haar grote onschuldige ogen, haar stralende ver bazing om haar eigen schoonheid in nieu we kleren, haar echte eerlijkheid tegenover het leven, zal men niet licht vergeten. Het was jammer, .dat Jan Retèl, hoe consciën tieus hij zich ook van zijn taak kweet, niet het juiste type bleek voor haar rechtlijnige echtgenoot, veeleisend uit een egoïstische behoefte aan eer en deugd. Veel beter aan de gestelde situaties wist de zich met wufte zwier bewegende Luc Lutz als de opper vlakkige Armand te beantwoorden. Verder moeten nog genoemd worden de kletszieke kleedster van Marie Meunier, de rancu neuze secretaris van Gerard Hartkamp en de drie oude snoepei-s van Henri Eerens, Theo Frenkel en Johan Valk. Wim Vesseur maakt wederom de koste lijke décors, allerlei plaatsen in een thea ter voorstellend. Het geheel is door Cees Laseur met begrip en fantasie in scène ge zet. Het zou mij niet verbazen, als „Colom be" nog eens naar Haarlem kwam zweven. Laten wij het hopen. DAVID KONING. Op het buiten Wildhoef te Bloemendaal is vanmorgen vroeg een kantanjebooni, staande bij de Kennemerweg omgewaaid. Daarbij is een hek vernield en het verkeer was vanmorgen enige tijd gestagneerd. De kastanje behoorde tot de oudste van het buiten. ZONDAGSDIENST Dc artsendiens't van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waargeno men door de arts H. D. G. A. Immink, Bloe- mendaalseweg 126, Bloemendaal, telef. 23449; die van de Overveense huisartsen tot Zondag avond elf uur door de arts P. M. Wijkmans, Julianalaan 130, Overveen, telefoon 10071. De dienstdoende wijkverpleegster is in het zelfde tijdvak als de doktoren, zuster J. J. M. de Bruin, Platanenlaan 10, Bloemendaal, tele foon 25769, bij geen gehoor 10920. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort.wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 23 Januari in spoedgevallen verzorgd door de Elswout apotheek (drs. A. P. W. v. d. Ham), Bloemendaalseweg 341, Overveen, telefoon 16760 en de Santpoortse apotheek (drs. K. Zijp), Bloemendaalsestraat- weg 145, Santpoort-station, tel. K 2560 - 8249. Wegens het steeds toenemend verkeer met bromfietsen komt het B. en W. van Bloemen daal gewenst voor ten opzichte van de wan delpaden in het Bloemendaalse bos, die nog niet ais „voetpad" aangeduid zijn en ten aanzien van dc Aelbertsbergweg het berijden van die paden met bromfietsen te verbieden. Het genot op die paden van de wandelaars toch wordt ernstig beknot door het gevaar en de hinder van meestal in snelle vaart hen passerende bromfietsen. De paden werden tot nu toe niet als „voetpaden" aangeduid, omdat het berijden met gewone rijwielen geen overwegend bezwaar ontmoette. Wil men nu het bromfietsen op die paden weren dan zullen deze ook niet met rijwielen zon der motor bereden mogen worden, aldus delen B. en W. aan de gemeenteraad mee. Het wegenverkeersreglement heeft aandui dingen voor een „voetpad" en voor een „rij wielpad". De aanduiding „voetpad" sluit het ;ebruik van elk mechanisch vervoermiddel uit, dus ook van fietsen. De gewone aandui ding „rijwielpad" stelt het verkeer daarop ook open voor bromfietsen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de Aelbertsbergweg (pad tussen de hockeyvelden op Zomerzorg) en alle paden in het Bloemen daalse bos, welke nog niet als voetpad zijn aangeduid, tot „voetpad" te bestemmen. In het jaar 1953 heeft het Gemeentelijk Gasbedrijf van Bloemendaal een winst ge boekt van f 56.573 en het Gemeentelijk Waterbedrijf een winst van f 35.827. B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeente raad voor f 7500 van de winst van het gasbedrijf ten goede te laten komen aan de algemene dienst en een bedrag van f 49.073 te reserveren door storting in een reservefonds voor vernieuwing en onder houd van het bedrijf. Voorts stellen zij voor f 15.000 van de winst van het water bedrijf ten goede te laten komen aan de algemene dienst en f 20.827 te ï-eserveren door storting in een reservefonds. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 17 Ja nuari worden te Heemstede waargenomen door dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 38763 en dr. L. Wijnberg, Beethovenlaan 36, tel. 35734. Wijkverpleegster: zr. Langeveld, Van Ho gendorpstraat 21, tel. 16291, b. g. g. 39818. Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772; Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, tel. 38197. ZONDAG 16 JANUARI 1954. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. A. J. van Rhijn. 3.30: Consistoriekamer, Liturgische dienst voor slechthorenden. 7: Zie Nieuwe Kerk, 7 uur Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen, van Heemstede. 7: Ds. J. J. Siezen, van Peize. B. K. W. dienst. Zangdienst van 6.457. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. P. J. Mackaay, van Oegstgeest. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. W. J. van Elden. Bakenesserkerk, Vrou westraat. 9.30: Kinderkerk. Dr. A. J. Ras- ker. 10.30: Jeugddienst Dr. P. L. Schoonheim van Leiden. Gebouw Vryz. Hervormden, Ja- cobstraat. 10.30: Prof. Dr. W. Banning, van Driebergen. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. W. Th. Verbeet. 10.45: Ds. S. H. J. Voors. Diaconessenhuis, Haze paterslaan. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Ds. E. Pot. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Oost. Zomerkade 10: Dhr. A. van der Hoeff. West, Leidsestraat 10: Dhr. A. Verhoeff. Centrum, Oude Groenmarkt 10: Dhr. J. de Smalen. Alle-Dag-Kerk Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met Gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Ron- detafelbespreking. Broederkerk, Parklaan 34 Ned. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. 10 en 4.30: Dhr. K. Asmus, van Zwijndrecht. Woensdag 7.30: Ds. Cirkel, Ede. Eglise Wal- lonne, 10.30: Service présidé par le pasteur J. F. Bauda-az, Church of England, Kinder huissingel 3 p. m. Evensong, Rev. Mossman. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7: Adr. Bakker, Rotterdam. Woensdag 8: H. van Doorn, Heiloo. Zuiderkapel, Zui derstraat 15. 10: Dhr. Joh. van Oostveen, Evangelist te Voorburg. 5: Dezelfde, Evan gelisatiesamenkomst. 8: Jeugdsamenkomst 0.1.v. G. Abbink. Dinsdag 7.45: Bijbelklas o. 1. v. Rev. Cornie, Vanderbreggen, Rijnsater- woude. Opwekkingssanienkomsten, Zuider straat 15. Donderdag 8: Ds. I. Vasseur, Kam pen. Broedergemeente, Parklaan 34. Zater dag 7.30: Liturgische Zangdienst. waarna familie-avond in de pastorie. Zondag 7: Ds. Schutz. 12: Zondagsschool. Vrije Evang. Gemeente. 10 en 4.30: Evang. C. J. W. Faasen. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes. Dins dag 8: Jeugdclub (15-18 j.) aan de kerk. Donderdag 7.30: Ds. G. Kroes, Wees- en Oudeliedenhuis. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C.P. Hoekema, Peuzelaarst. 3. 10.30: Jeugdd. Dr, Mr. J. A. Oosterbaan. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. P. de Ruig. Lyceum-Aula, ing. van Merlenstraat. 9: Ds. J. W. Vlaanderen, Blokzijl. 5: Dr. P. J. Richel, Heemstede. Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. J. W. Vlaanderen. Geref. Kerk. Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. v. Dam Ger. Gem., L. Margarethastraat 13. 10 en 4: Leesdienst. Vrijdag 7.30: Ds. v. d. Ketterij. Oud-Geref. Gem. Nederland. 4.30: Leesdienst Donderdag geen dienst. Oud-Katholieke Kerk. Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel. 10.30 en 7: Ds. J. W. Wee- nink. 8: Jeugdsamenkomst. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heiligingsdienst. 7: Openluchtsamenkomst Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssamenkomst. 12 en 4.30: Kinder samenkomsten. o.l.v. Majoor M. Souverein. Donderdag 8: Openbare samenkomst. Pink stergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. Zaterdag 16 Jan. 8: Bijzondere dienst van het Nederl. Pinkster Jeugdverbond. 10: E. Schuurman. 7.30: Bijzondere samenkomst met medew. Tengevolge van de storm Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft de 34-jarige Haarlemse monteur G. H., die met zijn motorfiets over de Slaperdijk reed, ver moedelijk door toedoen van de storm, de macht over het stuur verloren. Hij reed met zijn motorfiets de dijk af en sloeg enige ma len over de kop. Met een schedelbasisfrac- tuur is hij in het Joannes de Deo-ziekenhuis opgenomen. De motorfiets werd zwaar be schadigd. Jeugdclub „Gideon". 10: Zondagsschool. Donderdag 7.45: Samenkomst. Vrijdag 8 u.: Jeugdavond. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbre- ken). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Jac. v. Ruysdaellaan 7, Heemstede. Maandag 3: Sa-i menkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Gemeente Gods, Parklaan 21. 10: Cultureel gebouw IJmuiden Samenkomst. 7.30: Sa- menkomst Parklaan 21. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Aan- biddingsdienst (met H. Avondm. en Preek) 19.30: Eredienst met Evangelieverkondiging Dinsdag 20: Damesbij belklas. Woensdag 16.30: Kinderbijbelklassen. Donderdag 20: Bijbelstudie voor allen. Vrijdag: 20: Bijbel, lezing (Noorderkapel, Minahassastraat). De Christengemeenschap. 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Mensenwijdingsdienst. Volle Evangeliegemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst. Dhr. J. H. Schat. 12-13: Zondagsschool. 7: Bijzondere Opwekkings samenkomst. Getuigenissen, Zang en Mu ziek. Medewerking Br. v. d. Heijde, Am. sterdam, Br. W. de Jong, Haarlem. Donder dag 8: Bidstond. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Ze- vendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Her- steld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Soefi-heweging, Nassauplein 8, 11: Universele Eredienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. C. Menting, A'dam. Christ. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensostraat Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. Immanuëlkerk. 10: Ds. G. Koch, H. Avondmaal. 7: Ds. G. Koch, Dankzegging. Ned. Prot. Bond, geb. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. P. v. d. Veer. Stichting „retra". Kapel (einde Minahassastraat) Woensdag 8: Ds. I. Vasseur, Vrij Evang. pred. te Kampen. Ger. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel 55- 57. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Sionskerk, Eksterstraat 8.45: Ds. J. A. van Arkel. 3.30: Ds. L. Hoorweg Jr. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris, Voorbereiding H. Avondm. Leger des Heils, Ceramstraat 4. Zaterdag 7: Bidstond. 7.30: Straatzang in Haarlem-Noord. Zondag. 10: Heiligingssamenkomst. 7: Open luchtsamenkomst Soendaplein. 8: Opwek kingssamenkomst. 12 en 5: Jeugdsamenkom- sten. Maandag 7: Straatzang Bloemendaal. Dinsdag 2.15: Gezinsbondsamenkomst. 8: Ouderavond (Prijzen uitdelen). Woensdag 2 en 4: Jeugdontspanningssamenkomst. Don derdag 8: Openbare heiligingssamenkomst. Leiders: kapiteins J. van Huizen. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. B. van Gelder, Haarlem. Jeugddienst. 19: Dr. M. v. dv Voet, Haarlem-N. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Henkels. H. Avondmaal. 19: Ds. van Nieuwenhuijzen, H. Avondmaal. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Adr. Oskamp. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16, H'stede. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort, Voorg. v. d. Afdeling. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Ds. J. A. de Klerk. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. E. Zijlstra, Aerdenhout. Camp laan. 10: Dr. A. Dondorp 5: Ds. A. M. Boeijin ga. Ger. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Dienst. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost, H. Avondmaal. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Mej. Dr. Nic. A. Bruining N. H„ 's Gravenhage. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10: Ds. C. Gilhuis, te 's Gra venhage. bevestiging van Cand. C. Klapwijk 5: Intrede Ds. C. Klapwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. R. van der Mast. 10.30: Dr. J. H. Stelma, H. Avondmaal. 19: Ds. R. van der Mast, H. Avondmaal. 9: Jeugdkapel 12-15 j. in „Ma- ranatha". 10.15: Jeugdkerk 16-20 jaar in Maranatha. Donkerelaan. Dhr. J. W. Jong bloed. 11.45: Zondagsschool. 5 en 6 jaar Kleuterschool Boslaan 7—12 jaar. Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieter- weg 4. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder, Dg„ Hrl. Geref. Kerk. Voorbereiding H. Avondmaal. 9, 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole. 19.30: Ds. H. M. Buitink, van Amsterdam. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woens dagavond geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 5: Dr. Ch. de Beus, H. Avondmaal. 19.15: Sa menzang. 19.4520.15: Oecumenische Avond stilte. Ds. C. P. Hoekema, Doopsgez. Pred. te Haarlem. 10: Jeugdkapel 12-15 jaar in „Irene", Elswoutslaan 1, Dhr. J. C. v. d. Leek. 10.15: Zondagsschool. Julianakwartier Kon. Wilhelminaschool, Dompvloedslaan. 12-13: Zondagsschool. Ramplaankwartier, Irene, Elswoutslaan 1. Geref. Kerk. 10 en 5: Dienst. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. S. L. Knottnerus. H. Avondmaal. 5: Ds. Chr. Eerhard. H. Avondmaal en Dankzegging. Chr. Geref. Kerk. 10: Leesdienst. 6: Ds. Eer- land van Lisse. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. H. Avondmaal. 7: Dezelfde. H. Avondmaal en Dankzegging. Doopsgez. Gemeente. 10: Ds. N. Mesdag. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros. H. Avondmaal en nabetrachting. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. M. C. Don. Voorber. H. Avondmaal. 3: Ds. J. A. van Boven. Abbenes. 9.30: Ds. P Kloek, Voorber H. Avondmaal. 3: Ds. H. C. Don. Betlielkapel 10: Ds. J. A. van Boven, Bev. ambtsdragers. Geref. Kerk. 9.30: Ds. D. Hoornstra. 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Vi caris L. C. Baljé. 7: Dezelfde. Geref. Kerk. 10 en 3: Dr. G. E. Meuleman, H. Avondmaal. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. Ter Steege, bevestiging ambtsdragers. „De Toorts". 9: Ds. D. Ter Steege. „De Kapel". 7: Ds. J. van den Berg, IJmuiden-West. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon, Voorber. H. Avondmaal. 7: Dr. H. van der Loos, Jeugd dienst. West. Sionskerk. 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. H. Doop. 7: Ds. J. Kroon. Kapel Sionskerk. Jeugdkerk (Jongeren 12-16 j.) 9: Mevr. De Milde. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 9.30: Jeugdkapel Drs. J. L. Feijten. 10.30: Ds. G. R. Oldeman, H. Av.maal. 7: Ds. C. de Ru, H. Avondmaal en dankzegging. Ned., Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Dr. A. H. van Biemen, van Bentveld. 7: Ds. J. C. G. Fischer, Jeugdpredikant te Amsterdam. Jeugddienst. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. in „Ons Huis" Dinsdag 8: Joh. H. van Oost veen, Evangelist te Voorburg. Geref. Kerk. Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 7: Ds. J. T. Wiersma, van Wassenaar. Jeugddienst. Geref. Kerk. 10: Ds. E. Nijhuis, van Valkenburg. 4: Ds. H. Post, van Rijnsburg. Geref. Kerk, Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. H. Avondmaal. Geref. Gem. 10 en 4: Leesdienst. Oud-Geref. Gemeente. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Ger. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. H. Avondmaal. Vrijdagavond om half negen is de tien jarige Willem Schenk, die sedert Dinsdag middag werd vermist, slapende aangetrof fen in de bollenschuur van de firma Da- men aan de Irenelaan te Hillegom. Toen de familie Damen bezoek had, kwam het gesprek ook op de vermiste jongen. Me vrouw Damen, die het radiobericht niet had gehoord, zeide, dat sedert enkele da gen een jongetje, dat opgaf Van Buren te heten, bij de schuur was geweest. Zij had het kereltje een boterham gegeven. Ook gisteravond was hij daar gezien. Men be sloot de politie te bellen. Deze heeft de schuur doorzocht en in een van de daar staande kisten de jongen slapende aange troffen. Het Haarlemse raadslid M. J. Goedee (Arbeid) heeft aan het college van B. en W. een aantal schriftelijke vragen gesteld, die alle betrekking hebben op de huur verhoging. De heer Goedee heeft gevraagd: 1. Wat is op het ogenblik de gemid delde huur van elk complex woningwet woningen, na 5 Mei 1945 tot stand geko men, voorzover daarvoor steun uit 's Rijks kas is verleend op voet van de „Beschik king Bijdragen Woningwetbouw 1948"? 2. Gaan deze huurprijzen of één of meer

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10