RCH-Stormvogels in het Heemsteedse Sportpark iSpiec/el Sporten Rallye de Monte Carlo gaat Maandag van start R De opstellingen Sport op Zondag Haarlem „op de berg" tegen Wageningen Biljartprobleem Morgen cycle-cross bij. Kraantje Lek met tachtig deelnemers IJs en sneeuw wachten haast overal des vierhonderd deelnemende équipes 5 KORFBAL HOCKEY Overeenstemming over start Tour de France Schaakclub Haarlem tegen concurrent VAS Sport in 't kort der Twee boksers 200.000 dollar Siki uit de jungle Leeuw aan de ketting Verschil ZATERDAG 16 JANUARI 1954 DE BELANGSTELLING van de naar voetbal kijkende schare zal morgen wel geconcentreerd zijn op de wedstrijd RCH-Stormvogels, die in het Heem- steedse sportpark wordt gespeeld. Een volkomen open strijd naar onze mening. In de eerste plaats, omdat de Racing Club Haarlem kortgeleden de eerste overwinning behaalde en tekenen van herstel vertoonde en in de tweede plaats omdat Stormvogels dit seizoen verre van constant voetbal liet zien. Enkele ver rassend goede resultaten onder andere de overwinning op het sterke Haarlem werden afgewisseld met heel slechte onder andere de nederlaag tegen het verre van productieve Zwolse Boys. Een gelijk spel lijkt ons het meest waar schijnlijke resultaat. De andere club uit afdeling A Haarlem gaat tegen Wageningen een heel moeilijke wedstrijd tegemoet. „De wedstrijd op de berg" is al voor zovele clubs op een teleur stelling uitgelopen. Toch zien wij voor de roodbroeken wel een overwinning in het verschiet. Maar dan zullen toch alle krachten moeten worden ingespannen. In afdeling B ontmoet VSV op eigen ter rein Go Ahead, dat dit jaar nu eens niet tot de zwakke verenigingen behoort. De Velse- naren hebben een voorlopig veilige Voor sprong op de concurrenten en zullen die ook na morgen wel behouden. EDO gaat met twee nederlagen achter de rug naar Heeren veen om daar met de eersteklasser van die naam de strijd aan te binden. Wij geloven niet dan de Haarlemmers weer een misstap zullen begaan. Vooral niet nu de kansen op de bovenste plaats toch al zo gering zijn geworden. De standen in beide afdelingen luiden: A: NEC 13 8 4 1 20 30—12 Aiax 13 9 2 2 20 34—14 Haarlem 14 8 4 2 20 31—10 Leeuwarden 14 8 1 5 17 2820 DWS 14 6 4 4 16 21—18 Wageningen 13 6 3 4 15 3020 Ensch. Boys 14 4 6 4 14 2516 Stormvogels 14 6 2 6 14 2120 Elinkwijk 14 5 4 5 14 18—22 Be Quick 14 4 3 7 11 20—42 Heracles 13 3 4 6 10 18—23 Zwolse Boys 14 3 3 8 9 1132 Oosterparkers 14 3 2 9 8 1028 RCH 14 1 4 9 6 9—29 B: VSV 14 10 2 2 22 32—11 EDO 14 7 4 3 18 22—19 DOS 14 7 3 4 17 38—21 Go Ahead 13 6 4 3 16 24—22 Volewijckers 14 4 7 3 15 3535 Blauw Wit 14 5 4 5 14 28—24 AGOVV 13 5 2 6 12 23—20 Rigtersbleek 13 5 2 6 12 31—34 Heerenveen 14 4 4 6 12 3439 Sneek 13 4 3 6 11 21—30 GVAV 14 3 5 6 11 16—22 Enschedé 14 4 3 7 11 22—27 't Gooi 14 3 4 7 10 18—28 Vitesse 12 1 7 4 9 14—26 In de tweede klasse speelt HFC thuis tegen Rapiditas en moet winnen om in de running te blijven. Een gelijk spel lijkt ons waar schijnlijk. Schoten gaat tegen HVC in Amersfoort een haast zekere nederlaag tege moet. Animo Heady krijgt bij de korfballers de laatste kans om zich in de tweede klasse te handhaven. Het ontmoet namelijk Ooster park, de concurrent voor de onderste plaats. Zouden de Haarlemmers verliezen, dan staat de degradatie naar de derde klasse prac- tisch vast. Er is voor Animo Ready morgen echter een goede kans op winst. In de derde klasse krijgt Nieuw Flora be zoek van Aurora, dat sterker is. Voor Sport Vereent staat ook een belangrijke wedstrijd op het programma. De Santpoortenaren, die nog in degradatiegevaar verkeren, gaan bij BEP op bezoek, dat in dezelfde omstandig heden verkeert. Uit 13 wedstrijden behaalde Sport Vereent 7 winstpunten en BEP zes. Als de gasten een gelijk spel zouden behalen, dan zou reeds van succes kunnen worden ge sproken. Haarlem onderneemt de reis naar Amers foort, waar tegen Soesterkwartier wordt ge speeld. Thuis spelend won Haarlem mét 51. Maar Soesterkwartier is op eigen veld heel wat gevaarlijker. Dat ondervond enige we ken geleden de leider Victoria, die met een 3—2 nederlaag de terugreis moest aanvaar den. De gasten weten dus, dat zij op een felle tegenstand kunnen rekenen en terdege moeten oppassen voor een onaangename verrassing. Voor Oosterkwartier 1 en Watervliet 1 zijn geen wedstrijden vastgesteld. Wèl voor Oosterkwartier 2, dat in staat moet worden geacht om van DTV 2 te winnen. Kampioenschap HKB Voor het kampioenschap van de HKB wordt Zondagochtend van tien tot twaalf uur op het Gemeentelijk Sportterrein aan de Kleverlaan de wedstrijd Haarlem 2— Oosterkwarlier 3 gespeeld. De ploeg die wint, legt beslag op de kampioenstitel. Voor het eerst na vier weken (de Zondag voor Kerstmis was de laatste competitiedag) komen de hockeysters en hockeyers Zondag weer op het groene veld om een volledig competitieprogramma af te werken. Het is A DVF.RTFN'I'IE BARTEtJORïSSTRAAT 20 TEL. 13439 Latmvscht pantoffels 19.75 Gisteren is de slotbespreking gehouden tussen kolonel R. Beaupuis, commissaris- generaal van de Tour de France met ver tegenwoordigers van de gemeente Amster dam, de Tour de France Nederland, de Amsterdamse hötellerie en de V.V.V. Am sterdam. Tijdens deze bespreking is men in beginsel tot volledige overeenstemming gekomen over de kwestie van het onder brengen. Begin Februari komen twee ver tegenwoordigers van de Tour de France opnieuw naar Nederland om de nadere indeling in de hotels te regelen. Aangenomen mag nu worden, dat de Tour de France en de Nederlandse orga nisatie' van de Tour de France tot overeen stemming zijn gekomen. MEXICO IN EINDTOURNOOI. Mexico, dat met drie—een van de Verenigde Staten won, heeft zich geplaatst voor het eindtour- nooi otn het wereldkampioenschap voetbal in Zwitserland. Mexico heeft de vier wed strijden van het voortournopi gewonnen. Zo wel tegen de Verenigde Staten als tegen Haïti. Het doelgemiddelde was 19 voor en 1 tegen. evenwel met grote stelligheid te verwachten, dat door de aanhoudende regenval na de dooi een groot aantal velden nog onbespeel baar zal zijn. De verenigingen in Kennemer- land zullen er door de ligging het minst last van hebben. Voor de meeste elftallen bevat het program ma nu nog maar vier wedstrijden. Voor BMHC zijn dit ongetwijfeld de moeilijkste, vooral nu in de komende weken het even tueel behalen van westelijk kampioen schap tot de mogelijkheden behoort. Er zal echter nog hard voor moeten worden ge werkt. De Zondag om half drie op eigen ter- x-ein achter Zomerzorg in Bloemendaal te spelen wedstrijd tegen de naaste concurrent TOGO vraagt dan ook aller aandacht. Een zege zou de behaalde voorsprong nog meer kunnen vergroten, want BMHC blijft hoe de uitslag ook wordt dan toch nog de eerste plaats bezetten. Ook bij de dames is er een wedstrijd tus sen Bloemendaal en Den Haag. De dames van HHIJC komen om elf uur in Bloemen daal de stick kruisen met BDHC. Het zou een aardig succes zijn als de Bloemendaalse dames de waarschijnlijke kampioensploeg van de dames eerste klasse een of twee punten zouden kunnen afsnoepen. Overgangs- en promotieklasse Voor de competitie in de overgangsklasse gaat BMHC II de zware ontmoeting tegen Laren tegemoet en moet Alliance het op eigen terrein in het Heemsteedse Sportpark tegen het Rotterdamse Victoria opnemen. Een gelijk spel behoort hier niet tot de on mogelijkheden. In de promotieklasse heren heeft Eechtrop de mogelijkheid om de gelijkwaardige part ner Leiden, dat in Beverwijk op bezoek komt, klop te geven. BMHC III, op bezoek bij Ijsvogels, behoeft zeker niet kansloos te zijn en dit geldt eveneens voor HBS tegen Hil versum (om twee uur in Bloemendaal op het sportcomplex Bleek en Berg) waar van het voordeel vaneigen terrein gebruik ge maakt dient te worden. Zandvoort gaat op bezoek bij Gooi II, dat de beide punten wel in Bussum zal houden. Wat wij voor HBS tegen Hilversum schreven geldt ook voor de wedstrijd StrawberriesSchaerweyde, die eveneens om twee uur wordt gespeeld op de velden aan de Driehuizerkerkweg in Velsen. Bij de dames speelt BDHC II om twaalf uur in Bloemendaal tegen Groen Geel en hoewel de gasten hoger geclasseerd staan behoeft dit voor de thuisclub geen reden te zijn om te verliezen. Er zijn uitwedstrijden voor Rood Wit, BDHC III en Strawberries tegen respectievelijk Pinoké, Alliance en Amersfoort, waarbij de ontvangende clubs de beste kansen hebben. Morgen om twaalf uur begint in de Bil- derdijkzaal van restaurant Brinkmann in Haarlem de wedstrijd tussen het eerste tiental van de Schaakclub „Haarlem" en het tweede tiental van het V.A.S. uit Amsterdam. Beide tientallen zijn ernstige gegadigden voor de eerste plaats in de 2e klasse C van de Kon. Ned. Schaakbond. „Haarlem" staat er het beste voor, want zij heeft een match- punt meer en zou dus al met een gelijk spel tevreden kunnen zijn. De winnaar van deze ontmoeting heeft het kampioenschap prac- tisch in handen, want beiden moeten daarna nog twee wedstrijden spelen tegen tien tallen, die onderaan de ranglijst staan. Aan het eerste bord van „Haarlem" zal uitkomen Hans Bouwmeester, die Zondag jongstleden tezamen met grootmeester Pirc het Hoogovenschaaktournooi won en daar mede de meestertitel veroverde. xoecoooooooc»xooco3ofxxx»oooooeoy De eerste- en tweedeklassers uit het district Haarlem komen Zondag met de volgende opstellingen (te lezen van rechts naar links) in het veld HAARLEM Doel Snijders achter Odenthal en Kuys; midden: Boeree, De Voogd en Barends; voor: Jacob, Doets, Roozen, Brussee en Groeneveld. R. C. H.: Doel Wille achter Van Rheenen en Boekelaar; midden: Las- schuit, De Vos en Biesbrouck; voor De Jong, Koster, Gallis, Iionout en Couwenhov'en E. D. O.: Doel Van den Berg; achter: Walther en Bax midden Klooster, Dweelaard en Snijders; voor: Plaisir, Mul, Roodselaar, Koning en Prins STORMVOGELS: Doel: J. Venus; achter: Van den Oever en Ponte; midden: Post, H. Snoeks, Tol; voor: Luppens, F. Venus, Westers, J. Snoeks en. Drager. V. S. V.: Doel: Van der Wint; achter: Schoon, Kunst; midden: Tielrooy, Ha- seveld, Stijger; voor: Thoolen, Spaans, Verswijveren, Van der Kuil, De Graaf. SCHOTEN: Doel: Kessens; achter: Kloos ter en Joppe; midden: Hogendijk, Veen en Bot; voor: Geurts, Pelser, Van Oosten, Keulemans, Berendrecht. H. F. C.: Doel: v. d. Lee; achter: Dekker, Corbeth; midden: Bijleveld, Molijn en Hein Winter; voor Hans Winter, Joche- mus, Ort, Dj Nijs en Domhof. NEDERLAND B - BELGIë B. Op Zon dag 27 Juni zal op het sportterrein De Luiten in Roosendaal een korfbalwedstrijd worden gespeeld tussen de B-twaalftallen van Neder land en België. PLAATS VAN AFSTOOT Dit keer een stoot die met links effect gespeeld moet worden, omdat anders de bal B na de lange band aangedaan te hebben te veel naar rechts zou uit wijken. Het s'tootbeeld van dit biljartprobleem is als volgt: Bal B: V2 vol links; bal A i/s centimeter beneden het midden met een halve centimeter links effect; techniek: drijvend. tN EEN BAR, dichtbij cle Are de 1 Triomphe in Parijs, heeft op de twaalfde van deze maand heel wat keren het A voire santé geklonken. En wel op de verjaardag van een man, die nu ruim vijfentwintig jaar geleden één van de meest populaire sportlie den was in Frankrijk. Men heeft op die verjaardag natuurlijk herinne ringen opgehaald uit de carrière van deze ook na zijn afscheid van de sport zo veel en zo dikwijls besproken fi guur, die men in zijn jeugcl „le beau Georges" en op latere leeftijd „le traitre" noemde: GEORGES CAR- PENTIER, de cl'Artagnan van de boksring, die een niet gering aandeel heeft gehad in het tot bloei brengen van cle bokssport in Frankrijk. Iets waarvoor velen hem ondanks het feit dat hij voorstander was in cle oor log van cle Vicfiy-politiek en hij dus veel aan populariteit inboette nog dankbaar zijn. Vandaar die grote belangstelling bij Carpentiers zestig ste verjaardag in zijn bar in Parijs. MEN zal het op die twaalfde Januari Januari ongetwijfeld hebben gehad over de serie overwinningen van Georges (87 in getal) in officiële wedstrijden; mis schien ook nog wel even over de vijf on besliste partijen, maar vast niet over één van de dertien nederlagen, ..die Carpen- tier in zijn carrière leed. De nederlaag tegen Louis Phall, beter bekend als Batt ling Siki, de Senegalese neger. Vóór die geruchtmakende bokspartij had Georges vrijwel niets dan successen geoogst. Als dertienjarige al maakte hij naam en verwierf enkele titels in het Frans boksen, waarbij ook met de voeten tikken mogen worden uitgedeeld. In 1911 hij was toen zeventien jaar werd hij kampioen van Frankrijk in het weiter- gewicht en enkele jaren later juichte men hem toe als de Europees kampioen in die klasse. Toen hij een jaar later ook Euro pees kampioen werd in het middenge wicht, achtte zijn slimme manager Des- camps de tijd rijp hem tegen boksers van wereldklasse te laten uitkomen. En kele nederlagen volgden toen, maar al spoedig was Carpentier al weer niet te verslaan. VIER jaren tijdens de eerste wereld oorlog volgden, waarin Georges in militair uniform vocht tegen een tegen stander die zich niét binnen een kwartier murw liet slaan. In 1920 hervatte hij zijn De Haarlemse wielervereniging: IISV „De Kampioen" houdt op Zondag 17 Januari haar traditionele cycle cross van Kraantje Lek om de „Lou Braakman"-prijs. Voor deze wielerveldrit die vier maal door Gerrit Voorting en cén maal door Arend van 't Hof werd gewonnen bestaat in rennerskringen grote belangstelling. Zestien verenigingen met een totaal van tachtig renners zullen aan deze cycle cross waaraan ook een clubprijs verbonden is deelnemen. Het doorgaan van deze cycle-cross is overi gens lange tijd onzeker geweest, daar er van de autoriteiten geen toestemming werd ver- kx-egen om over de Duinlustweg te rijden. Doch een idee van Gerrit Voorting om over het terrein van de Sportschool (C.I.O.S.) te rijden, kon dank zij de relatie van trainer B. Kessler tot een oplossing gebracht worden. De laatste hindernis, die het „Kampioen"- bestuur toen nog in de weg stond, was een oversteekplaats over de Zanderijvaart. Hier bracht een Haarlems aannemer uitkomst door voor deze gelegenheid een noodbrug over het water te leggen. Het parcours, dat een lengte van vier kilo meter heeft en acht maal door de renners moet worden afgelegd, bestaat gi-otendeels uit zand- en gx-indwegen en smalle bos paadjes. De grootste belangstelling gaat uit naar het treffen tussen de vorige winnaars Gerrit Voorting en Arend van 't Hof. Daar naast zijn ook de Haarlemmers: Adrie Voor ting, Wim Voorting en Piet van Roon, de Beverwijker Jan Hofland, de Velser favoriet Henk Kuitwaard. de Amsterdammers, Patsy Willekes en Hein van Breenen, sterk fa voriet. Andere kanshebbers zijn: Aad v. d. Voort, Gijs Pauw, Tonny Luikse, Piet Vermast en Henk v. d. Broek, terwijl ook de oud we reldkampioen, Piet van Heusden present is. Daar alle categoi'ieën één wedstrijd rijden zijn er ook onder de jongeren nog favorieten, zoals Arie van Wetten (winnaar cycle-crsos Noordwijkerhout), de Heemstedenaar Piet Steenvoorden, de gebr. Wuurman, Wim Boo- gers en Cor Stroomer uit Wijk aan Zee. De stax-t is om twee uur aan het begin van de Zanderijvaart. De finish is bij het viaduct, te bereiken vanaf de theeschenkerij „Kraan tje Lek". Een terugblik op een spannend moment in de Rallye de Monte Carlo van 1950. Secret, Bequart, Barendregt en Gatsonides staan te becijferen of de Franse of de Hollandse équipe de klassementsproef heeft gewonnen. Later bleek, dat de Fran sen met hun Hotchkiss met miniem ver schil de tragere Humber van de Hollanders hadden geklopt. In deze zwaarste Rallye van na de oorlog kwamen slechts vijf wa gens zonder strafpunten aan. Dit jaar, nu geweldige sneeuwmassa's weer de Rallye routes bedekken, hebben de oude rivalen Becquart en Gatsonides hun krachten sa mengevoegd. Zij vormen samen een équipe. Zij gaan Maandag met een Ford Zephyr in Lissabon van start. Ruim vierhonderd Rallye-équipes gaan Maandag in acht plaatsen van start voor de lange ruk van drieduizend kilometer naar Monte Carlo. Vol hoop, maar vermoedelijk ook niet zonder heilig respect voor de moeilijkheden, die het weer hun dit keer in de weg lijkt te gaan leggen. Nu is het wel zo in de Rallye Monte Carlo dat, wanneer het weer er mooi uitziet, de deelnemers plotseling scheepsladingen sneeuw en ijs te verstouwen krijgen en dat omgekeerd, wanneer de verhalen vooraf de haren te berge doen rijzen, het een zacht eitje blijkt te zijn. Maar dit keer ligt de sneeuw op vele stukken en vooral op het laatste traject van Bourges naar Monte Carlo zo dik, dat het wel raar moet lopen als het niet zwaar zou worden. Om te beginnen is de route uit Athene door Joe goslavië nog steeds vrijwel onberijd baar. Athene is voor het eerst se dert lang weer als startplaats op de lijst gekomen. Vroeger was de Griekse hoofdstad zeer in tel, omdat men er extra-pun ten verzamelen fvVTlANTISCHF kon. Maar nu dit niet het geval is, vraagt men zich af wat de rijders waaronder zelfs beroeps-coureurs als Stirling Moss bezield heeft om hier vandaan EE7 s te vertrekken. En p Hur90s de starters uit Pa- mJÈÜ&lA lermo, die door het ondergesneeuwde Italië moeten, wacht ook geen vrolijke rit. Nee, slimmer zijn de genen geweest, die het zonnige Lissabon hebben uitvex-koren. Zij krijgen alleen het laatste traject dezelfde moeilijkheden als de anderen. En zij hebben nog een voordeel: dat laatste ti-aject, waarin ook de klassementsproeven zitten, krijgen zij als laatsten in helder daglicht te rijden. En vermoedelijk zal dan de sneeuw wel aardig vastgereden zijn. Over die klassementsproef, die voor het klassement wel doorslaggevend zal zijn, is inmiddels het een en ander te doen ge weest, al kan natuurlijk de tweede en laatste proef, een snelheidswedstrijd op het circuit van Monte Carlo (de Tulpen Rallye maakt school!) daar nog wel enige Georges Carpentier carrière als bokser en werd wex'eldkam- pioen halfzwaargewicht. Toen was het woord aan Descamps. De slimme Des- camps. Via de beroemde promotor Tex Rickard kwam een party tot stand tussen Carpentier en Dempsey, de enorm hard slaande en veel zwaardere Amerikaan tegen wie de Fransman geen schijn van kans had. In de vierde ronde ging Car pentier knock out, maar daar hadden beiden al rekening mee gehouden. Van ondex-geschikt belang, had Descamps al voor de aanvang gezegd. Wij krijgen tweehonderdduizend dollar en dat is voor het incasseren van een paar harde tikken goed betaald. Ook voor het herstel van Carpentier's goede naam en faam zorgde Descamps. Al spoedig volgde de ene ovex-winning op de andere. Het geld stx'oomde binnen. Descamps en Cax-pentier lachten. Wat kon hun voox-eerst nog gebeuren? De geld stroom zou nog jaren kunnen, voortdu ren. Risico was er niet bij. Georges kreeg tegenstanders tegenover zich die hij ge makkelijk aan kon en in andere partijen wel ze hadden toch geld genoeg en wat kon ze met dat enorme banksaldo nog overkomen? TOEN kwam de partij tegen Battling Siki. Een primitief product uit de jungle, zoals men hem noemde. Een bok ser, die de ene keer haast kinderlijk, de andere maal bijna dierlijk was in zijn op vattingen en reacties. Een neger voor wie na zijn zwerftochten door Frankrijk, Bel gië en Nederland vrijwel geen tegen stander overbleef onder de zwaarmidden- gewichten. Alleen Georges Carpentier, de wereldkampioen. Descamps hapte toe toen er over een partij tussen beide boksers onderhan deld werd. Bij de opening van de enox-me Buffalo Velodroom zou Georges Siki ont moeten. Duizenden betaalden toegangs prijzen, die voorheen nog nimmer betaald waren. Het werd een goudmijntje. Voor Carpentier zowel als Battling Siki. En risi co was er weer niet. Want de formidabele neger had in een ge heime overeenkomst zijn woord gegeven zich in een bepaalde ronde door Geox-ges uit te laten slaan. Descamps zat glimlachend in de zaal toen de partij begon en keek eens om zich heen naar de enorme mensenmassa, die zich onbewust liet bedotten. Straks zou hij de chèque wel even innen en weer eens uit gaan kijken naar een ander voor delig zaakje. Wat een vak toch dat ma nager spelenJe werd er slapend rijk bij. Toen kwam de zesde ronde van het gevecht. Carpentier was in de aanval. Zoals hij de vorige ronden vrijwel steeds geweest was. Toen kwam plotseling Batt ling Siki los. Zo fel als men hem nooit gezien had. Overal werd Carpentier ge raakt. En hax-d. Descamps schrok, even als Geoi-ges geschrokken was van de woesteling. Een Carpentier de haast onoverwinnelijke ging neer en werd uitgeteld. Siki had zijn woord gebroken, maar was wereldkampioen. De scheidsrechter dacht er anders over. Siki gediskwalificeerd door een foutslag, luidde zijn beslissing, Carpentier win naar! Maar hij had daarbij niet op de dui zenden in de zaal gerekend. We breken de boel af, schreeuwden ze. De beslissing werd hei-zien. Carpentier had afgedaan. Voorgoed. Siki stond haast naast z'n schoenen van verwaandheid. MAAR waar Carpentier altijd goed tegen had gekund de enorme po pulariteit dat richtte Battling Siki ten gronde. In de wolken over zijn succes en gefêteerd door zwermen nietsnutten, die het allegen op zijn geld hadden voorzien, raakte de neger zijn evenwicht kwijt. Hij smeet met geld, zette Montmartre op stelten, wandelde door het Bois de Bou logne met een jonge leeuw aan de ket ting, die hij af en toe verving door een kangei'oe, raakte dikwijls slaags met po- litie-agenten en beleefde het ene avon tuur na het andere. Trainen deed hij niet meer. Daar had hij geen tijd meer voor, omdat hij steeds meer dorst kreeg en eenvoudig niet uit de café's vandaan te krijgen was. Toen alles op was ging Siki weer oefe nen. Serieus zelfs. En Siki won weer. Kreeg dus weer geld en zette de bloeme tjes opnieuw buiten. Niemand begreep hoe hij het volhield. Maar Siki volhardde. Tot het moment waarop hij aan de Ier Mike Mc Tigue zijn wereldtitel verloor en hij na een paar maanden feest vieren, dat onver minderd doorging, platzak naar Amerika vertrok, waar men die vrolijke Frans ook wel eens wilde zien. Ook daar was het van hetzelfde laken een pak. Vechten, feest, vechten, feest. Viex-entwintig partijen won Siki, één ver loor hij. De enige in zijn gehele car rière, waarin hij knock out ging. Op 13 November 1925 was het lied uit. Op die dag namelijk haalde de politie van New Yox-k City zijn met kogel wonden over dekte lichaam uit een café in een be ruchte buurt. GEORGES CARPENTIER is deze week in goede gezondheid zestig jaar oud geworden. Louis Phall, alias Battling Siki, is niet eens aan zijn achtentwintigste verjaardag toegekomen. Twee boksers met een fortuin in hun vuisten. Maar wat een verschil. E. K. verandering in brengen. De eerste proef bestaat uit het afleggen van vier trajec ten van zeer verschillende lengte en zwaarte met een zo reglmatig èn zo hoog mogelijk gemiddelde tussen de 45 en de 65 km per uur. Dat betekent dat iemand, die bijvoorbeeld een exact gemiddelde van vijftig kilometer per uur op de vier trajec ten haalt, het heel aardig gedaan heeft. Maar iemand, die het met 51 km doet, wordt hoger geklasseerd. Het venijn van deze proef zit in het tweede traject, dat slechts 12 kilometer lang is en over de lang niet gemakkelijke Col des Lecques voert. Het hier gehaalde gemiddelde moet ook op de andere trajecten (ook dus op het eerste) aangehouden worden. Aange zien iemand, die dit traject nog nooit ge reden heeft, moeilijk kan weten, hoe hai-d hij op de Col zal kunnen rijden, kan hij net zo goed niet aan deze proef meedoen. Alleen zij die dag-in, dag-uit op deze (vooruit bekendgemaakt) trajecten naar stig onder alle omstandigheden heeft ge oefend kan dus enige hoop op regelmatig heid koesteren. Gatsonides' kansen Welnu, er is geoefend dat de stukken er af vlogen. Ook door enige van de negentien Nederlandse équipes, waax-onder Gatsoni des, de winnaar van vorig, jaax-, die dit keer uit Lissabon start en al heel vroeg naar het Zuiden is vertrokken. Evenals vorig jaar rijdt hij voor de Britse Foi'fl- fabriek met een Ford Zephyr en zijn voor bereiding is zoals gewoonlijk van een pijn lijke nauwgezetheid geweest. Als co-équi- pier heeft hij Marcel Bequart uitgezocht, de Fransman die hem in de dramatische Rallye van 1950, toen slechts vijf wagens strafpuntloos arriveerden, met miniem verschil de eerste prijs afsnoepte. Wan neer er dus een Nedex-lander is, die enige kans heeft om te winnen, dan is het Gatje, maar of de Ford Zephyr, die wel mee kon in de „klokjes-rit" van vorig jaar, voor het komende beulenwerk snel genoeg zal zijn, valt zeer te betwijfelen. Wat de wagens aangaat, komen de dure Europese sport- voitures eerder in aanmerking, maar ja, „Gatje" is een oude rot en hoe hax-der het sneeuwt, hoe lekkerder hij zich voelt. Bovendien zal het dit keer toch wel een loterij worden, waarin wisselende weers omstandigheden bepaalde groepen deelne mers ten zeerste kunnen bevoordelen. En wanneer op de smalle pasweg van de Col des Lecques een geslipte wagen de weg gaat blokkex-en, dan is iedere kans op een redelijk gemiddelde naar de maan, tenzij men over een helicoptère zou beschikken. Hulp-brigade Hoe het zij, het zal de Nedex-landse deel nemers niet aan hulp ontbreken, want de KNAC stuurt een speciale assistentie- brigade met walkie-talkies naar de Col des Lecques om de Nederlanders van alles op de hoogte te houden. En wie weet is er on der de andex-e Nederlandse Rallye-cx-acks zoals Ton, Barendregt of Langelaan, nog iemand, die voor een verx'assing kan zor gen. En per slot van rekening gaat het de meeste van de vierhonderd équipes, die Maandag vol goede moed uit Glasgow, Lis sabon, Monte Carlo, Athene, Oslo, Stock holm, München of Palermo zullen vertrek ken, niet om de zegekansen, die voor hen toch nauwelijks bestaan. Voor hen is het het toeristische avontuur, het tot een goed einde brengen van een vrijwillig aanvaar de opgave, die tellen. En natuurlijk de feestelijke dagen in het internationale Ral- lyewereidje aan het einde van de rit, die beginnen wanneer Donderdag de 21ste hun wagens bemodderd en vuil eindelijk in het „pare fermé" zullen staan. Voor degenen, die een vleugje van dit avontuur willen opsnuiven, mag gelden, dat het grootste deel van de Rallye-kax-a- vaan in de nacht van Dinsdag op Woens dag de controle bij het Apollo-paviljoen in Amsterdam zal passeren. Slechts de Lissa bon-, Palermo-.en Athene-starters komen hier niet langs. (A.N.P.) Op de 400 km lange weg van Belgrado naar Zagreb zijn meer dan 60 auto's in de sneeuw blijven steken, waar bij verschillende Rallye-rijders, die zich naar de startplaats Athene begaven. Het Servische ministerie van verkeer gebruik te een helicoptère om de passagiers, die enige ux-en ingesneeuwd waren, te bevrij den. Stirling Moss heeft op de Balkan de trein moeten nemen, omdat hij zijn Sun beam Talbot niet door de huizenhoge sneeuw kon krijgen. Aan officials van de Joegoslavische automobiel club heeft Moss medegedeeld, dat hij in Athene wil trach ten een andere wagen te charteren, opdat hij alsnog aan de Rallye kan deelnemen. Overigens is het de vraag, of het regle ment van de Rallye dit verwisselen van wagen toelaat.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7