Steno Ned. Eng, Frans Duits Zandvoort overweegt de viering van het 650-jarig bestaan Ml v. Empelen Kort en bondig SLEUTEL WEG? Wilt U Uwtuinveranderen Roni Kalma vertolkte „Die Winterreise" Voor zendingen A. B. C. Subsidies voor zang en muziekverenigingen Noordhollands orkest naar Goes ZATERDAG 16 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Landing, vuurwerk en historisch spel y\r* ZIJLSTR.5 CENTRALE VERWARMING „DE SLEUTELSPECIALIST" Tuinbouwbedrijf Films voor de HKG Tweede wintertentoon stelling in Bloemlust te Lisse „Leermoeilijkheden en hun achtergronden" Bijdrage voor de KEMA Jonge Toonkunstenaars Lezing voor studiekring van de V.V.D. Burgerlijke Stand van Haarlem Ambtsjubileum A. Kok bij de domeinen Geen algemene regeling voor hulp aan kunstenaars Honderd gulden per uitvoering Garnizoens-commando wisselt 15 Januari Concert door „Sursum" Wilhelminastraat 47 Tel. 18441 Ds. J. C. Salverda 25 jaar predikant in Hoofddorp Zijspan zocht eigen weg, motorrijder gewond In een oude „Blafferd" van het klooster in Esmond, daterend van 1120, staat het volgende geschreven: „Frater Godefridius dedit, pro anima matris, sua terram iuxta Santfort". Vertaald luidt dit: „Broeder Godfried gaf, voor de ziel van zijn moeder, zyn land nabij Zandvoort". Het is de eerste maal, dat Zandvoort in oude kronieken wordt genoemd, al vinden we dc naam Bentveld reeds vermeld in het jaar 960, onder de goederen van Sint Maarten in Utrecht. Bij grote steden is het moeilijk, de juiste tijd te bepalen, waarop de eerste mensen zich er vestigden, lastiger wordt dit nog, wanneer men met kleinere plaatsen te doen heeft. In verband met het reeds vroeg hoge bevolkingscijfer in Kenne- ,-nerland, waar Willebrord reeds voor 700 preekte mag worden aangenomen, dat Zandvoort al vroeg bestaan heeft, doch inet zekerheid weet men dienaangaande niets. Die zekerheid omtrent Zandvoorts be staan komt pas in het jaar 1304, het jaar»- dat Witte van Haamstede, de zoon van Floris V, uit Zeeland, waar hij een kas teel op het eiland Schouwen bezat, naar Holland kwam en de Vlamingen, die Hol land hadden veroverd, verdreef. Een oude kroniek verhaalt het ons als volgt: „Heer Witte van Haemstede quam uit Zierikzee met eenen hoeckboot ende seylde buten omme ende quam an tot Santvoerd ende quam binnen Haerlem. Daer vielen hem bij de Carmelaers, (Kennemers) alle, ende hij ontwant sijnen standaert met een blauwen bastoene. Doe riepen sij alle, man ende wijf: „Godt hebts danc, die ons dit bloet van Hollant heeft toegesant" ende toghen allen mit hem uit ende sloegen die Vlamingen ende verjachden se tot Leyden toe." De grote slag, die toen geleverd werd had plaats bij het Manpad, waar de naald nog heden ten dage aan deze gebeurtenis herinnert. Van 1304 af is de geschiedenis en ont wikkeling van Zandvoort vrij nauwkeurig alle eeuwen door te volgen. Als jaar van definitief ontstaan van de tegenwoordige badplaats wordt dan ook algemeen het jaar 1304 aangenomen. Zandvoort bestaat dus dit jaar officieel 650 jaar, een feit, dat verschillende inwo ners niet onopgemerkt is voorbijgegaan en zelfs ontving het gemeentebestuur reeds een verzoek, om hieraan zo mogelijk dit door een nog nader vast te stellen langstelling echter steeds groeiend en de directeur van de Stichting Touring-Zand- voort, de heer J. Th. Hugenholtz, deelde mede, dat de stichting zal trachten een historische landing van Haemstede op on geveer hetzelfde punt, waar hij in 1304 landde, dat is ongeveer bij kilometerpaal 69 (drie kilometer ten Zuiden van de Strandweg) te organiseren. Daaraan wil de stichting een historische optocht ver binden. Tenslotte zal een groot vuurwerk de dag besluiten. Ook andere verenigingen zijn niet on gevoelig voor de viering van het jubileum. De schrijver A. D. Hildebrandt, die in Zandvoort woont, treft met de heer C. Kuyper voorbereidingen voor het ontwer pen van een historisch spel over Zand voort, dat in de openlucht zal worden op gevoerd. Het ligt in de bedoeling het spel door Zandvoortse amateur-toneelvereni gingen gezamenlijk te laten opvoeren. ADVERTENTIE ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 jaar aandacht te herdenkings-programma, schenken. Het gemeentebestuur heeft de zaak om nadere uitwerking in handen gegeven van stichting „Touring Zandvoort" om te on derzoeken, wat in deze kan worden ge daan. Aangenomen moet echter worden, dat dit jaar van een officiële herdenking weinig zal kunnen komen. Naar men ons verzekerde, vragen zovele belangrijke za ken de komende maanden de aandacht, dat de tijd van voorbereiding voor het organi seren van herdenkings-evenementen te kort moet worden geacht: de kwestie van het circuit, het gouden jubileum van de gymnastiekvereniging „Oefening staalt spieren" en de daaraan verbonden feeste lijkheden. Men achtte een eventuele her denking, die grondige voorbereiding ver eist, mede verantwoord in de loop van het volgend jaar, indien althans algemeen de wens zou bestaan, hieraan aandacht te gaan besteden. Bij de Zandvoortse inwoners is de be- ADVERTENTIE dan is het nu tijd om dit te be spreken. Onze Tuinarchitect zal U gaarne bezoeken voor advies. Binnenweg 18 Telefoon 3-80-80 Heemstede Het programma van' de filmvoorstelling der Haarlemse Kunstgemeenschap in het Rembrandt-theater vermeldde Donderdag avond de fijngeestige en plezierige film van Jacques Becker „Antoine et Antoinette", waarin men vooral wordt meegesleept dooi de feestelijke schildering der alledaagse dingen in het leven van een jong Parijs gezin. Het tempo is beslissend voor de uit werking der gebeurtenissen en men her kent de meesterlijke filmer die Becker is uit het feit dat hij het steeds zo snel neemt dat hij u overrompelt. Daarom is de film een ronduit verrukkelijke historie waar naar het een genoegen is te kijken. Er wordt met een hartverkwikkend animo in gespeeld. Het programma vermeldde voorts een filmpje geïnspireerd door Debussy's piano stukken, maar te elfder ure moest het wor den vervangen door „Een bezoek aan Pi casso" van Paul Haesaerts dat boeit door haar grilligheid en het spel dat de schilder er zelf in speelt. Men krijgt in vluchtige beelden Picasso's veelzijdigheid voorgezet, men wordt gefrappeerd door zijn verschei dene technieken, maar de innerlijke aan drift wordt vrijwel niet aangeroerd. Het geen ook blijkbaar niet voorzat bij de ma ker. Als introductie is dit filmpje dan ook aardig, maar eenzijdig. Fr. Na de zeer druk bezochte Kersttentoon stelling verwacht de Stichting „Bloem lust" te Lisse opnieuw vele duizenden be zoekers voor de tweede wintertentoon stelling, die op Dinsdag 19 Januari be gint. De directeur-generaal van de voed selvoorziening ir. J. A. P. Franke zal deze expositie van vroege bolgewassen des mor gens om elf uur openen. Deze tentoon stelling zal tot en met Zaterdag 23 Januari geopend zijn. Aan de tentoonstelling is opnieuw een bloemschikwedstrijd voor amateurs ver bonden. Cursussen in het bloemschikken hebben in de laatste jaren in de bollen streek veel opgang gemaakt. De deelne mers en deelnemsters strijden om wissel- prijzen. Voorts heeft de tentoonstelling een vak technische kant, omdat in een der hallen van het tentoonstellingsgebouw van de H. B.G. een mechanisatietentoonstelling, spe ciaal voor het bloembollenbedrijf, wordt gehouden. Dr. L. v. Gelder, school-psycholoog te Amersfoort, sprak voor de „Vereniging van Ortho-Paedagogen en anderen" over Leer moeilijkheden en hun achtergronden. De jonge wetenschap, school-psychologie, heeft reeds een belangrijke bijdrage geleverd tot één probleem. Die van 't leerproces op de school. Duidelijk is bewezen, dat dit proces een zeer samengesteld karakter draagt, waar mee de oude school in zijn uniform-proces van luisteren en zien geen rekening hield. Iets wat door intuïtieve paedagogen als Jan Ligthart e.a. reeds lang begrepen werd. Wij weten thans aldus spreker dat elk kind zijn eigen wijze van leren heeft, die dikwijls slecht aansluit bij 't statische proces van aanbieden van te voren vast gestelde leerstof. De levensdoelen van het kind vallen niet of zelden samen met die van de school. Niet alleen de aanleg is van betekenis, zoals men al te vaak denkt. De levenssituatie speelt zijn zeer grote rol, die vormend en misvormend kan zijn. 't Ont breken van regelmaat, orde, gewoontevor ming, doch ook van goede relaties in de naaste omgeving, geven het kind een ge voel van onveiligheid. Gedurende de eerste 6 levensjaren heeft het kind nog zijn eigen wijze van reageren door een vrij soepel gedragspatroon.. Men merkt de afwijkingen niet zo, of denkt, dat ze nog wel zullen verdwijnen. In de school met zijn plotseling omlijnd leerprogram, zakelijker houding en prestatie-eis komen de gebreken dan snel naar voren. Veel domheid is schijn-domheid. De aanleg is dikwijls redelijk tot goed, doch zij is in gekapseld door emotionele verstoringen. Leren is geen zuiver intellectueel proces. Het kind is geen optelsom van verstand, geheugen en concentratie, maar een bele vende en ontdekkende realiteit. De vraag hoe hij iets doet, hoe hij zijn ervaringen opbouwt, welke hulpmiddelen hij daarbij gebruikt en of hij zich geborgen voelt in 't schoolse en huiselijke milieu is er thans een van de eerste orde. Het kind in zijn situatie heeft in de school-situatie nog te weinig stem. Aanvangsfouten zijn de gevaarlijkste. Zo bestaat er een te abrupte breuk tussen de goede kleuterschool en de eerste klasse dei- lagere school. Veel kinderen zijn niet schoolrijp, en mislukken in dit eerste jaar met blijvende gevolgen. Een belangrijke mijlpaal zal bereikt zijn, als de traditie eenmaal bestaat, dat deze eerste klas in de kleutersfeer wordt gehouden. Het Lager Onderwijs moet zichzelf mo gen zijn. Het heeft zijn eigen functie, die niet aileen of in de eerste plaats is: voor bereiding voor de Middelbare school. Want ook hier zal veel moeten veranderen. Se lectie-eisen en rechtlijnigheid met een te kort aan persoonlijk contact wreken zich ook daar. Er zijn bewijzen te over, dat emotionele en lichamelijke factoren soms de aanlegsfactoren sterk drukken en mis lukkingen zouden voorkomen zijn, wanneer b ij voorbeeld een goede samenwerking tus sen medicus, psycholoog, school en ouders had bestaan. Bij het teamwork, zoals dat thans gaat bloeien, heeft de school zijn belangrijke plaats. Bij deze taken van geestelijk hygiëne is deelgenootschap van de school een eerste eis. Deelgenootschap echter vooronderstelt wederzijdse mededeelzaam heid. Zo die er is of komt, zullen veel kin dermisère en blijvend mislukken tot het verleden gaan behoren. In de Woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om machti ging aan het college te verlenen aan de KEMA te Arnhem de toezegging te doen, dat de gemeente Haarlem bereid is ten behoeve van de vergroting van het be staande k o r t s 1 u it'l a borat or i u m voor de duur van twaalf jaar, ingaande 1958, bij dragen te verstrekken. De bedragen va riëren van f 13.121 (in 1958) tot f 18.788 (in 1969). Ter toelichting deelt het colle ge mee, dat tengevolge van de voort schrijdende ontwikkeling op het gebied van de electriciteitsvoorziening en de daarmee gepaard gaande stijging van de te beheersen afschakelvermogenis de capaci teit van het bestaande koirtsluitlaborato- rium van de KEMA te Arnhem - hetwelk dient om schakelaars, bestemd voor grote stroom sterk ten en hoge spanningen te beproeven en te onderzoeken op hun deug delijkheid, te klein is geworden.. Het ligt in de bedoeling van de KEMA het venmo gen van het laboratorium, dat thans 1200 MVA (Mega-Volt-Ampère) bedraagt, op te voeren tot 3000 MVA. Met deze vergro ting is een bedlrag van f 6.225.000 ge moeid. De exploitatie van het bestaande laboratorium is tot dusverre steedis moge lijk gebleken, dank zij de jaarlijkse bij dragen van de aandeelhouders, waartoe ook Haarlem behoort. B. en W. achten het gewenst bijdragen te verlenen. Zo men weet stelt het Comité voor jonge Toonkunstenaars aan het begin van hun loopbaan staande musici in de gele genheid de eerste stappen op het gebied van de concertpractijk te doen. Het kan echter geen kwaad er met het oog op de muziekavond, die de bas-bariton Rooi Kalma en de pianist Rutger Schoute gis teren in de Renaiissancezaal van het Frans Halsmuseum gegeven hebben, op te wij zen dat genoemd comité nog verder gaat in zijn culturele bijstand en ook aan kun stenaars, die geen debutanten meer zijn, maar toch reeds enige bekendheid heb ben verkregen, zijn bemiddeling voor een openbaar optreden verleent. Rorn Kalma en Rutger Schoute brachten op deze avond Schuberts veeleisende lie derencyclus „Die Winterreise" - een werk, waarvan men de uitvoering zeker niet aan volstrekte debutanten zou hebben durven toevertrouwen. De „Winterreise" was het laatste grote vocale werk van Schubert. Op zijn sterfbed heeft hij nog de correctie van de drukproeven ter hand genomen. Meer nog dan in zijn andere liederen cyclus („Die schone Müllerin") heeft Schubert zich hier uitgesproken. In de gedichten van Wilhelm Muller, die ge dragen worden door de herinnering aan eer. ieven met teleurstellingen en zonder de verwachte vervulling, vond Schubert een beeld van zijn eigen ervaring. Het woord werd tot een stimulans voor de op welling van muziek, waarin verbittering, ongestild verlangen, de huiveringwek kende vergetelheid in de dood, een op flikkering van hoop en daarnaast weer uitzichtloze noodlotsberusting een diep aan er ij n ende uitdrukking vond. Zozeer heeft Schubert met zijn geniale muziek inhoud aan de gedachten gegeven, er de zuivere weerspiegeling van eiigen ziele- leven van gemaakt, dat de persoon van de dichter volkomen terucgetreden is. Rom Kalma had zich met de vertolking van dc „Winterreise" voor ean uiterst moeilijke taak gesteld. Want het is niet voldoende om te beantwoorden aan de vocaal-technische etsen of cm de algeme ne stemming van de liederen te brerren. Met de meesterlijke eenheid van klavier begeleiding en tekstgedachte d ent de her- scbeppineseenheid samen te gaan. Fn het is al verheugend te mogen vermelden, dat Kom Kalma. die een jong, zij het d-an niet meer een debuterend kur-f ernaar is. in zeer veel opzichten aan de onzanüjke eisen heeft kunnen voldoen. Aanvankelijk was zijn voordracht neg niet overtuigend, De gevoelswaarde der woorden werd nog te veel veronachtzaamd en te vaak viel het op hoe de sonoriteit van de stem door invloed van sommige vocalen riet be waard kon blijven. Maar bij de verdere voortgang van de vertolking leken Innerlijke remnvoaen weg te vallen en vooral fan „Frühlings- traum" af ging Rom Kalma een vocr- dirachtpcil bereiken, dat inderdaad in drukwekkend genoemd kon wo-den. Teen ging men beseffen hoe vaak dsze liederen onrecht aanged'aan wordt door de uitvoe ring ervan zon dier enige samenhang met de cyclus. Hoe veel meer zin kregen nu liederen als Die Post, Die Krahe, Der Wegweiser of Der Le'ermann! Over het geheel genomen heeft Rom Kalma getoond een bijzondere dispositie voor liedvoordracht te bezatten. Maar er dnieut nog gewerkt te weden aan vervol making om tot werkelijk onvergetelijke prestaties te komen. Niet onvermeld mag blijven, dat Rem Kalma de gehele cy clus met bewonderenswaardig? zekerheid uit het hoofd zong. De pianist Rutger Schoute begeleidd'e de zanger bescheiden, nauwgezet en met gevoeligs klank. Hij werd door Rom Kalma dankbaar betrok ken in de warme bijvalsbetuigingen van een auditorium, dat zo verstandig was de liederen voordracht geen enkele maal dccr tussentijdis applaus te verstoren. F. ZWAANSWIJK Lonen en welvaartspeil Donderdag heeft in hötel Roosendaal te Overveen een studie - b ij eenkomst plaats gehad van de afdelingen Haarlem en Bloe- mends-al van de VVD. Inleider was de heer Jac. Fahrenfort, die sprak over het onderwerp: Lonen en wel vaartspeil. Spreker verheugde zich over de grotere belangstelling, die tegenwoordig bestaat voor onderwerpen van economische aard, al is het begrip voor verscnijnseieri met een economische ondergrond niet al tijd even helder. Meer en betere voorlich ting op dit- gebied zal veel kunnen uitwer ken, ook in kringen van arbeiders, van wie er helaas te weinig lid zijn van de WD, ofschoon er niets in het streven van deze partij is, dat hen er van terug behoeft te houden. De WD streeft de welvaart na van de hele gemeenschap, dus met inbe grip van de arbeiders. Wij moeten ons zelf- critiek niet besparen, aldus spreker en het is voor velen in onze kring nodig meer be grip te tonen voor de wensen en verlan gens der arbeidersklasse. Komende tot dc kern van het onderwerp schetste de heer Fahrenfort wat wij onder nationaal inkomen moeten verstaan, hoe dit nationaal inkomen zich de laatste jaren heeft ontwikkeld en hoe de verdeling daar van plaats vond. Voor 1953 mag het na tionaal inkomen (het eerste halfjaar om gerekend op jaarbasis) globaal worden aangenomen op f 19.2 milliard tegen f 18.4 milliard over 1952. De gezindiuishoitdingen trekken daarvan het grootste deel tot zich, n.l. f 13.6 milliard, de overheid f3.6 mil liard. Voor investeringen in bedrijven mag worden aangenomen f 2 milliard, terwijl f 200 rnillioen werd ingeteerd op voorraden. Nu is het duidelijk, dat de gemeenschap niet meer kan verteren den zij zelf netto voortbrengt en het loslaten van meer be stedingsmiddelen (uil lonen en andere in komsten) op dezelfde hoeveelheid goede ren moet evenals inschakeling van ver- bruikscrediet leiden tot hegere prijzen. Slechts indien er meer per arbeider wordt geproduceerd kan de meerdere vraag door loonsverhoging worden opgevangen tenzij de andere partipanten in het nationaal in komen (de overheid en het bedrijfsleven, de laatste voor investeringen) minder uit geven. De arbeidsproductiviteit is echter de laatste tijd inderdaad gestegen (7 boven het voor-oorlogse peil), een punt waarop spreker dieper inging. Op deze grond en mede waarschijnlijk om dat slechts een klein deel van de loonsver hoging, die omstreeks f 300 a 350 rnillioen zal uitmaken, voor verbruiksgoederen zal worden besteed, was spreker niet erg pes simistisch over de stijging van de kosten van levensonderhoud. Wel zijn er span ningen in bepaalde productiehuishoudingen (café's, hotels, dagbladen, kappers, enz.), maar aie raken de kosten van levensonder houd slechts in zeer beperkte mate. Dat kan men geen spiraalbeweging noemen. Een verder opvoeren van de lonen zou ons echter ongetwijfeld in een dergelijke spi raalbeweging, dus in de inflatie doen be landen. Dit dient te worden voorkomen. Op deze inleiding volgde nog een geani meerde discussie. HAARLEM. 15 Januari 1954 ONDERTROUWD: 15 Jan.. E. M. Houwe- ling en J. M. van der Hulst; P. A. M. Kop en Chr. T. Teunissen. BEVALLEN van een zoon: 13 Jan.. P. KarstenKoopal, 2 z.; 14 Jan., M. Versteeg de Swart; 15 Jan., C. D. van Loenen Roosen. BEVALLEN van een dochter: 14 Jan., M. E. RienstraHam :M. J. Schoffelmeervan Praag: S. H. Klerk—Delfos; 15 Jan., G. M. UmansChristiaans. OVERLEDEN: 12 Jan.. J. B. Tegeler—Ru- beling, 88 j., Westerhoutpark; 13 Jan.. J. Spoelstra, 82 j„ Kleverlaan: 14 Jan., C. L. de WinterLipmann, 72 j.. Nestorstraat: A. Blansert. 86 j„ Jansstraat; M. D. van Dijk. 80 i.. Julisnastraat; M. van den Berg, 77 j., Westerhoutstraat. Vrijdag is ten kantore van de Inspecteur der domeinen te Haarlem aan het Staten Bolwerk de heer A. Kok, die gedurende 40 jaren in dienst is bij de overheid, gehul digd. Hij werd toegesproken door de heer C S. Heerma van Voss, Inspecteur der do meinen, die onder anderen liet uitkomen welke prettige samenwerking hij in de loop der jaren heeft gehad met de jubilaris. Namens het ministerie van Financiën bood spreker de jubilaris een geschenk in enveloppe aan. Daarna spraken collega's, die dankten voor de prettige verstandhouding, die er op de Inspectie altijd heerst; zij boden een geschenk aan. Namens de directie van 's Rijksbelastin gen en domeinen te Amsteixlam richtte de heer Halsema waarderende woorden tot de heer Kok, waarna de gelukwensen door vertegenwoordigers van diverse dien sten werden aangeboden. Ook dankten diverse pachters voor de goede samenwerking, die in de loop dei- jaren tot stand is gekomen. Na de huurverhoging ADVERTENTIE groot of klein is BESTELDIENST ABC niet te evenaren BARREVOETESTRAAT 2 HAARLEM Tel. 18528 - na 6 uur 14810 - 14155 Een van de slachtoffers van de lawine te Blons (Oostenrijk), wordt per slede naar het hulpcen'.rum gebracht. Men passeert juist een bushalte. B. en W. van Haarlem hebben de raad voorgesteld afwijzend te beschikken op het verzoek van het bestuur van de Beroeps vereniging van beeldende kunstenaars uit de Nederlandse Federatie van beroepsver enigingen van kunstenaars om met het oog op de huurverhoging hulp te verlenen aan beeldende kunstenaars, die aan de gemeen te in eigendom toebehorende woningen of ateliers in huur hebben, en ook aan die kunstenaars, die geen woning of atelier van de gemeente in huur hebben. Omtrent dit verzoek hebben B. en W. de mening ingewonnen van de directeur van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken. In zijn advies komt de directeur tot de con clusie, dat het bezwaarlijk is een alge meen geldende toezegging te doen, doch dat het de voorkeur verdient elke aanvrage om hulp afzonderlijk te beoordelen. Burgemeester en Wethouders van Haar lem hebben besloten ter verdeling van het in 1953 voor het eerst op de gemeentebe groting opgenomen bedrag van vijfduizend gulden ten behoeve van de amateur mu ziek- en zangverenigingen aan deze ver enigingen in principe een bedrag toe te kennen van honderd gulden per openbare uitvoering. De openbare uitvoering of het open bare concert, die uiteraard naar het oor deel van B. en W. van vo'doendè artistiek gehalte moet zijn, moet crior een naar het oordeel van B. en W. vcfd'cend aantal be zoekers zijn biigewoond. De ckiu- van het concert moet tenminste uur hebben bedreigen en het aantal spe'ers moet tennr.nrie. vijftien zijn bil kamermuziekuitvoeringen, twintig voor uitvoeringen van een fanfarecorps, 25 voor uitvoeringen van een harmonie en het aantal zangers bij een zanguitvoering moet tenminste dertig bedragen. De jaarrekening 1952 moet naar het oordeel van B. en W. aanleiding geven tot het toekennen van'een subsid'to en de aan de uitvoering verbonden kosten; als mede de inkomsten moeten worden opge geven. Het programma, vermeldende de ten .gehore gebrachte minziek nummers moet worden medegedeeld. Aan een muziek- of zangvereniging zal voor ten hoogste twee openbare uitvoeringen per jaar een subsidiebedrag worden toegekend. Uiter aard dient de muziek- of zangvereniging, voor het in aanmerking komen van deze gemeentelijke subsidie, in Haarlem geves tigd te zijn en tenminste driekwart der medewerkende leden moeten inwoners van Haarlem zijn. Met ingang van 15 Januari is het gar- nizcenscommando Haarlem overgegaan van de luitenant-kolonel der A.A.T., Joh. Flink, aan de majoor der Zware L.U.W.A., W. J. van Westerhoven, Koudehornka- zerne. Uitvoering op 1 Februari van Requiem van V on Brucken F och Naar wij vernemen zal het Noordhollands Philharmonisch Orkest op Maandag I Februari in het kader van de herdenking van de slachtoffers van de watersnood in Goes aan een uitvoering van het Requiem van G. H. G. von Brucken Fock meewerken. Deze uitvoering zal door de omroep wor den uitgezonden. Solisten zijn Mea Naberman, sopraan; Watty Krap, mezzo-sopraan; Annie Woud, alt; Wiebe Drayer, tenor en Laurens Bogt- man, bas. Een combinatie van Zeeuwse koren voert de koorpartijen uit. Het geheel staat onder leiding van de Zeeuwse dirigent Jan Kousemakers. De uitvoering heeft plaats in de Grote of Magdalenakerk in Goes, welke 1500 toehoorders kan bevatten. Op 1 Februari zal in Goes ook een ten toonstelling van schilderijen van G. H. G. von Brucken Fock, een. Zeeuw van geboor te, die vele jaren in Heemstede woonde, worden geopend. Daartoe is overleg met de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, gepleegd. De christelijke muziekvereniging „Sur sum" is gewoon jaarlijks in de eerste maand van een nieuw jaar voor leden, do nateurs en belangstellenden een concert te geven. Het vorige jaar kon dit concert ech ter niet worden gegeven. „Sursum" concerteert onder leiding van de heer J. A. Meng Zaterdagavond 23 Ja nuari in hotel Vreeburg in Bloemendaal. Het programma voor de pauze wordt ge heel door het muziekkorps gevuld. Het pro gramma van zes nummers omvat onder andere na de mars en ouverture de Fête Oriëntale van Edmond Avon, de Hollandse Suite van J. R. van der Glas en de Triomphmars uit „Aida" van G. Verdi. Na de pauze treedt het gezelschap „Slot en Sleutei" op met een gevarieerd pro gramma van zang, muziek en voordracht. Bovendien treedt op het Tyroler orkest „de Alpenjagers" onder leiding van H. Meijer. BINNENLAND Iemand die in Den Haag kort na mid dernacht in de Grote Markstraat op de tram stond te wachten, zag een man aan een ge parkeerde auto morrelen. Twee andere man nen stonden in' een portiek op de uitkijk. Zij kwamen plotseling op hem af, vroegen waar hij zich mee bemoeide en ranselde hem af. waarna het drietal in het duister verdween. De mishandelde bleek een gebroken i-ech- terbovenarm, een gekneusde schouder en een blauw oog te hebben. Thans is het Koninklijk Besluit ver schenen waarbij het gezantschap der Neder landen te Rome tot ambassade wordt ver heven. Tevens is dr. II. M. Boon, die gezant was, tot ambassadeur benoemd. Aan de heer B. Kleijn Molekamp, ge zant van Nederland te Buenos Aires, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als ambtenaar van de buitenlandse dienst onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem aan de Koningin en den lande bewezen. De heer Kleijn Molekamp is be noemd tot consul-generaal der Nederlanden te Barcelona, buiten bezwaar van 's lands schatkist. De haven van Baltenoord onder Nieuwe Tonge, die sinds de ramp van 1 Februari was afgesloten, is heropend. Ook is het gemaal van de polder weer in dienst gesteld. Binnenkort is een Koninklijk Besluit te verwachten waarbij mr. D. U. Stikker, ambassadeur te Londen, tevens tot gezant in Reykjavik wordt benoemd. De huidige accreditering van onze gezant te Dublin, jhr. J. W. H. Snouck Hurgronje, bij de republiek IJsland zal worden beëindigd. Prins Bernhard zal van 16 tot 19 Januari in zijn qualiteit van inspecteur-generaal een bezoek brengen aan generaal Gruenther, de opperbevelhebber der atlantische strijd krachten in Europa te Parijs, en aan diens naaste medewerker, generaal Norstad. In Den Haag is een 37-.iarige vertegen woordiger aangehouden die de auto van zijn firma, die hij in gebruik had. voor 700 gul den te Apeldoorn had verkocht. Vandaar reisde hij naar Baarle Nassau, waar hij dit geld op de speelbank inzette en alles verloor. De Hamburg-Amerika Lijn zal spoedig haar vooroorlogse dienst op Indonesië her vatten. Als eerste schip zal het nieuwe turbine-vrachtschip „Dortmund", na te Hamburg, Bremen en Antwerpen geladen te hebben, begin Maart van Rotterdam naar Indonesië vertrekken. Tussen Sittard en Heerlen is een auto bus, waarmee 18 mijnwerkers op weg waren naar de staatsmijn Emma, van de weg ge reden en over de kop geslagen. Be bus werd vrijwel geheel vernield; de inzittenden wer den slechts licht gewond. De vervolging tegen een fabrieksarbei der uit Nijmegen, die dezer dagen bij een weddenschap een levende muis opat en tegen wie proces-verbaal was opgemaakt wegens dierenmishandeling, gaat niet door. De man heeft aan de politie verklaard, dat hij met één hap de muis onmiddellijk had gedood door haar de kóp af te bijten. Dit kan vol gens de officier van justitie niet als dieren mishandeling worden beschouwd. Dijkgraaf en Hoogheemraden van het Hoogheemraadschap van Rijnland brengen ter algemene kennis, dat door de vergade ring van vertegenwoordigers der gemeenten heden als Hoofdingeland-plaatsvervanger is aangewezen de heer P. M. M. van der Weij- den. te Noordwijkerhout. De Marine Luchtvaartdienst hield Vrij dagmiddag op haar basis Valkenburg, nabij Leiden, een show. Zij presenteerde voor een groot aantal Amerikaanse en Nederlandse burgerlijke en militaire autoriteiten haar nieuwe aanwinsten: de „Neptune P2V-5", de „Avenger TBM-3W2". de „Beecheraft SNB-5" cn de „Sikorsky S-55". HAARLEM EN OMGEVING Evenals voorafgaande jaren zal de Ken- nemer Oratoriumvereniging onder leiding van de heer Piet Halsema op 1 April de Johannes Passion uitvoeren in het Concert gebouw te Haarlem. B. en W. van Bloemendaal hebben be noemd tot leden van de Beroepscommissie ingevolge artikel 8 van de Schadevergoe dingsverordening van de gemeente de heren mr. C. W. Thöne te Bloemendaal (voorzit ter). Ch. E. Visser te Overveen en mr. Th. A. Wesstra te Haarlem: als secretaris zal op treden mr. L. C. Kolff, ambtenaar ter secretarie Dr. W. H. C. van Esveld treedt perio diek af als lid van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Bloemen daal. B. en W. van die gemeente hebben de raad de volgende aanbeveling aangeboden: 1. dr. Van Esveld; 2. mr. J. C. P. Vrij. De zittingsduur van de heren J. A. C. Bleeker en J. P. van Haaster als leden van de commissie tot wering van schoolverzuim te Bloemendaal is met ingang van 1 Januari j.l. verstreken. B. en W. stellen de gemeen teraad voor de heren opnieuw te benoemen. Een vacature is ontstaan door het vertrek van de heer F. Versluis. B. en W. hebben de raad de volgende aanbeveling aangeboden: 1. H. Kuys, die met ingang van 1 Maart 1954 als hoofd van de Graaf Florisschool zal op treden; 2. mevrouw A. J. EsselmanWiers- ma te Vogelenzang. ADVERTENTIE Woensdag 20 Januari zal het een kwart eeuw zijn geleden dat ds. J. C. Salverda door wijlen ds. C. Koenekoop van Meppei in Hoofddorp werd bevestigd als predikant van de Nederlands Hervormde Gemeente Haarlemmermeer. Ds. Salverda werd op 3 Augustus 1891 in de Hervormde pastorie van Wons ge boren, bezocht het stedelijk gymnasium in Doetinchem en studeerde vervolgens aan de Rijks Universiteit in Utrecht. Nadat ean- didaat Salverda in Mei 1918 door het Pro vinciaal Kerkbestuur van Zeeland was toegelaten tot de Evangeliebediening in de Nederlands Hervormde Kerk .verbond hij zich 15 December van datzelfde jaar (1918) na vooraf te zijn bevestigd door ds. J. Groeneweg, aan zijn eerste gemeente, Lemele. In 1923 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van Heino. Ds. Salverda heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges. De Haarlemse motorrijder G. v. H. merkte gisteren op de Zeeweg iin IJmui- den, dat de verbinding tussen zijn zijspan en die motor brak. Het zijspan koos een eigen weg, v. H. dook over het stuur op straat en moest met. letsel per ziekenauto thuisgebracht worden.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9