Parlement en Hoge Autoriteit in goed contact met elkaar Victor E. van Vriesland sprak over „De Onverzoenlijken" „Medeplichtigheid door gebrek aan voorstellingsvermogen Comets gaan weer de lucht in Treinbotsing bij Dieren Resolutie investeringen eenstemmig aangenomen Stroomvoorziening was Zondagnacht in de war Kerkconcert in Oud-Schoten MAANDAG 18 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Uitreiking prijzen Kunstenaarsverzet Hulp aan lawine slachtoffers in Oostenrijk Sabotage niet uitgesloten Leerling-conducteur kwam om; machinist gewond Fangio wint G,P. van Argentinië Europese Kolen- en Staalgemeenschap Vertraging in treinenloop Haarlemse hulp voor jeugd van Oude Tonge Feestavond voor leden in de K.A.B. Eindexamens gymnasia en middelbare scholen Motorfietser overleden Haarlemse politierechter veroordeelde bakker M. D. van Dijk overleden Muziekavond voor militairen A. van Viersen nam afscheid bij Boom Ruigrok Ontruimingstermijn en van onbewoonbaar verklaarde woningen verlengd Bijeenkomst voor ouders van „Carprcra"-padvinders Zilveren jubilaris bij Droste gehuldigd Concert in Immanuelkerk De graficus Ap Sok en de novellist Rein Blijstra hebben Zaterdagmiddag in het Stedelijk Museum te Amsterdam ieder f 1000 ontvangen als prijzen, respectieve lijk voor beeldende kunst en voor letter kunde, toegekend door de Stichting Kun stenaarsverzet 1942-1945. De uitreiking ge schiedde in aanwezigheid van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals, de secretaris generaal van dit departement, mr. H. J. Reinink, de burgemeester van Amsterdam, mr. Ara. J. d'Ailly, de hoofdstedelijke wet houder van Kunstzaken, mr. A. de Roos, de voorzitter van de voorlopige Raad van de Kunst, mr. dr. P. J. Witteman en tal rijke kunstenaars. De voorzitter van de stichting, de heer L. P. J. Braat, opende met een korte rede, herinnerend aan de doelstelling: de geest van de gevallen kunstenaars levend te houden. Aangaande het werk van Sok roemde de heer K. G. Boon, voorzitter van de ad viescommissie, diens eigen visie en tech niek op het gebied van de grafiek, welke kunst zich in Nederland in een periode van opbloei bevindt. Sok, aldus spreker, is een begaafd en veelbelovend kunstenaar, die waardig de Nederlandse tradities voortzet en bij zijn experimenten niet in technische proefnemingen is blijven steken. De sober heid en directheid van zijn uitdrukking, zijn wilskrachtig vasthouden aan een zelf gekozen ideaal, maken hem een uitzonder lijk goede representant van zijn generatie. De 52-jarige journalist Rein Blijstra werd door Jan Engelman in zijn kwaliteit van voorzitter van de adviescommissie voor letterkunde geprezen als virtuoos novellist, die twintig jaar lang met succes heeft ge werkt aan een litterair genre, waarvan het zo moeilijk is een definitie te geven, dat de jury ook op de kwantiteit heeft gelet. De heer Blijstra heeft zoveel gereisd, dat de titel van zijn laatste bundel ..Europa mijn vaderland" zeker gerechtvaardigd is. De heer Blijstra, aldus spreker, is naar de geest een Europeaan, in zijn hart een Nederlander en in zijn nieren een Fries. Slachtoffers van fascisme Victor E. van Vriesland hield daarna een rede, die ruim een uur duurde, met als on derwerp: „De onverzoenlijken". Spreker noemde de laatste wereldoorlog de grootste ramp, die ooit in de geschiedenis van de mensheid was voorgekomen en somde een groot aantal getallen op van gevallenen, ontleend aan gegevens, verstrekt door het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie: het totaal verlies aan mensenlevens wordt op 55 millioen geschat. Hierbij waren een kleine 49 millioen niet-Duitsers. De Rus sische strijdkrachten verloren vermoedelijk ongeveer 8.5 millioen manschappen, het aantal omgekomen Russische burgers wordt op 7 millioen geschat. Polen leed in Europa met 5,9 millioen doden het zwaar ste verlies, gevolgd door Joegoslavië met 2 millioen. Japan en China verloren naar schatting tezamen ruim 7 millioen militai ren en 6 millioen burgers. Het aantal gesneuvelde militairen in de tweede wereldoorlog was bijna drie maal zo hoog als in de eerste: ongeveer 25 mil lioen tegen ruim 9 millioen. Het aantal burgerslachtoffers in de tweede wereld oorlog bedroeg het vijftigvoud van dat in de eerste: ongeveer 25 millioen tegen een half milllioen. In Nederland sneuvelden bij leger en marine 5.500 officieren en manschappen. Tevens verloren 1.350 zeelieden het leven. Men schat, dat in alle landen tezamen in de tweede wereldoorlog 35 millioen perso nen meer of minder zwaar gewond werden tegen ruim 21 millioen in de eerste we reldoorlog. Geëxecuteerd door de Duitsers werden in Nederland ongeveer 2000 personen. Hiervan werden in twee jaar tijds 160 le den van acht illegale organisaties na een zogenaamd proces ter dood gebracht. On- telbaren vielen zonder vorm van proces. In de concentratiekampen in Nederland kwamen ongeveer 1.500 mensen om, in kampen en gevangenissen in Duitsland on geveer 15.000. Ten gevolge van oorlogs handelingen in Nederland verloren 20.400 burgers het leven. De hongerwinter vergde 16.000 mensenlevens. Men neemt aan, dat de verliezen door hogere sterfte tijdens de bezettingsjaren, globaal geschat, ongeveer 60.000 zijn geweest. Het totaal aantal doden in de Duitse kampen is niet precies bekend. In de eigenlijke concentratiekampen zijn onge veer 5 millioen Joden om het leven ge bracht. Aan te nemen, dat er nog enkele millioenen andere slachtoffers zijn ge weest, lijkt niet overdreven. Omtrent het aantal verliezen aan Joodse levens in Euro pa lopen de meningen van de deskundigen uiteen. De cijfers liggen tussen de 4 en 6 millioen. In Nederland woonden 140.000 Joden, van wie 104.000 of 105.000 om het leven kwamen. Mislukte zuivering Sprekend over de na-oorlogse reactie op het nationaal-socialisme en verwante fas cistische sti'omingen, die de theorie gele verd hebben waarop de daden van deze moorden zijn gegrondvest, zei de heer "Van Vriesland onder meer: „De ontoereikend heid van de zuivering moge diep betreu renswaardig zijn geweest, erger is de af brokkeling en het teloor gaan van de geest, waaruit het verzet was voortgeko men en die zich verantwoordelijk had ge voeld voor de bescherming van de beste vaderlandse vrijheidstradities van gedach te, kunst, wetenschap en cultuur, van de menselijke persoonlijkheid. Men is door de ontwikkeling van de samenleving na de oorlog en door de tegenwoordige maat schappij niet alleen teleurgesteld in de idealen van het verzet, men is het verzet ook gaan haten. Behoudens in uitzonde ringsgevallen, waar een eminent kunste naarschap de weerzin overwint, wil het publiek geen litteratuur en geen toneel meer over de oorlog en de oorlogsmisère. Onder de gemakkelijke, kunstmatige leuze van zogenaamde vergevingsgezindheid wordt de gedachte, aan wat de grootste eer van ons vaderland was, het verzet, weggedrongen als men iets oneervols moest vergeten. Tegenover dit alles stellen zich de ..onverzoenlijken". Zij hebben een slech te naam. Wraakzucht en haat worden als beweegreden hun voor de voeten gewor pen". Wat is hun rechtvaardiging, zo vroeg spreker zich af. „Het gevaar van neo- nazisme en van een herleving van het oude nationaal socialisme en fascisme neemt in de hele wereld steeds meer toe. In Nederland wordt critiek op gewezen collaborateurs afgewimpeld met de mede deling, dat het langzamerhand al zo lang geleden is. De nationale feestdag wordt af geschaft en men kan het velen niet eens kwalijk nemen, dat zij dit nauwelijks kun nen betreuren, omdat zij geen reden tot feestelijke herdenking zien, waar overal de vijanden van vroeger langzamerhand weer op de voorgrond treden en in Duitsland zelfs als de eerste figuren op de hoogste posten komen. De mislukte zuivering was een eerste symptoom van de terugkeer van een mentaliteit, die het nationaal-socialis- tische en fascistische gevaar opnieuw duldt, mogelijk maakt en ontkent." Nieuwe gevaren Volgens spreker is Duitsland weer bezig zich met Amerikaanse hulp een leidende positie in Europa te verwerven. Indien de vooroorlogse staatslieden even veel voorstellingsvermogen zouden hebben gehad als de meeste kunstenaars, aldus Victor van Vriesland, zou de oorlog mis schien nooit zijn uitgebroken. Dit was alleen mogelijk door gebrek aan vermogen om zich voor te stellen, wat in de Duitse kampen en in het Duitse gewone leven mis daan en geleden werd. Dit tekort aan voor stellingsvermogen hield tevens in tekort aan liefde en belangstelling en menselijke verbondenheid, het maakte de andere lan den moreel regelrecht medeplichtig aan Duitslands bewapening en verdragsschen dingen na Hitiers opkomst. Het werd poli tiek neutraliteit genoemd, maar van ethisch en karakterologisch een lijdelijkheid die, door bangelijk de misdaden toe te laten, onzedelijkheid werd. voor zover het althans geen domsluwe politieke berekening was. Volgens spreker zouden millioenen levens zijn gespaard, indien de staatslieden van 19331939 dank zij meer verbeeldings kracht „minder rustig hadden geslapen, nacht en dag." In het vervolg van zijn rede oefende spreker critiek uit op Duitsland, waar „alles bij het oude is gebleven." Hij noem de voor wat ons eigen land aangaat, diverse voorbeelden van vroegere collaborateurs, die niet lang nadat de oorlog was afgelopen weer belangrijke posities konden innemen. „Het is harde noodzaak wanneer men deze figuren in geen geval meer op culturele sleutelposities wil terugzien, waar zij hun cellenbouw en ander ondermijnend werk kunnen voortzetten. Zij mogen niet meer de topposities verkrijgen, die hun de macht geven om morgen in dezelfde mate de reci dive, die op hoge uitzonderingen na reeds in hun hart leeft, tot werkelijkheid te maken. De onverzoenlijken, vooral de kun stenaars onder hen, zich verantwoordelijk voelend jegens de gemeenschap, verzetten er zich met kracht tegen dat de genoemde groepen weer infiltreren op die plaatsen in het openbare geestesleven, waar zij als publicist of op andere wijze kunnen bij dragen tot de opinievorming van ons volk of tot de opvoeding en het onderwijs van onze jeugd. De verzoenlijken. die dit juist bevorderden, zij die zo edelmoedig en zo grootmoedig heten, maken zich ten aanzien van deze delinquenten en van de voorbe reiders van nieuwe nationaal-soeialistische omwentelingen, oorlogen en misdaden, zender de minste twijfel schuldig aan medeplichtigheid." Van Vriesland besloot zijn luid toege juichte rede met een aanhaling uit het boek Genesis: „Moge in dit land niet tevergeefs gezocht worden naar dat handjevol recht vaardigen, om der wille van wie eens be loofd werd, gans een stad te sparen." De Care-missie in Den Haag (giro 512679), deelt mede, dat zij uit Wenen be richt ontvangen heeft, dat de hulp van de Care-organisatie in volle gang is. Reeds de eerste dagen werd in de dringendste be hoeften van een groot aantal gezinnen, die door de lawines getroffen zijn, voorzien, door de uitreiking van voedsel, dekens en textielpakketten. Ook in Nederland werd al aan de hulpactie deelgenomen. Er zijn reeds vele giften ontvangen. De jeugd van Stavenisse heeft gisteren in enkele uren tijds een inzameling van versnaperingen voor de getroffen kinderen in Oostenrijk gehouden. Er werden 400 chocoladerepen, rollen zuurtjes en derge lijke bijeengebracht. De versnaperingen zullen via het Jeugd-Rode Kruis naar Oos tenrijk worden gezonden. LONDEN (Reuter). de B.O.A.C. heeft medegedeeeld, dat van Maandag af de „Cornets" van de maatschappij gaan vlie gen, precies een week na het ongeluk bij Elba, waarbij 35 personen om het leven kwamen. Er zullen echter geen passagiers vervoerd worden zolang niet alle toestel len aan een veiligheidstest zijn onderwor pen. De B.O.A.C. deelt verder mede, dat langs de routes in het Midden-Oosten „speciale veiligheidsinspecteurs" gestationneerd zul len worden. Een onderzoek heeft uitgewe zen, dat het recente ongeluk niet te wijten is geweest aan zwakheden in de construc tie. De verklaring zegt verder, dat de vluch ten die heden begonnen slechts oefening ten doel hebben en het meer bekend raken met de toestellen. Oe B.O.A.C. zegt verder, dat de moge lijkheid van sabotage niet over het hoofd wordt gezien. Reuter tekent hierbij aan, dat het onderzoek naar het ongeluk zich kennelijk ook concentreert op de mogelijk heid, dat een plotseling ingetreden ongun stige weersgesteldheid het ongeluk op ruim 9000 meter hoogte heeft veroorzaakt. De Britse minister van Verkeer heeft medegedeeld, dat een openbaar onderzoek naar de ramp met de „Cornet" zal worden ingesteld, daar de Italiaanse autoi-iteiten hebben medegedeeeld, dat het ongeluk buiten Italiaans territoriaal gebied was ge schied en dat zij daarom het verdere on derzoek in handen van de Britse regering zouden geven. Mohammed Sadek el Karmoeti, bevel voerend officier op de internationale lucht haven Cairo, heeft, na het doorkomen van berichten dat het ongeluk met de „Cornet" mogelijk aan sabotage te wijten zou zijn, zeer strenge maatregelen getroffen om de veiligheid der van dit vliegveld gebruik makende vliegtuigen te verzekeren. Slechts degenen, die in het bezit zijn van passen, die na een nauwkeurig onderzoek door de geheime dienst van het Egyptische leger, door de afdeling „veiligheid" van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken en dooi de douane-autoriteiten op de luchthaven zijn afgegeven, worden op het vliegveld toegelaten. Bij alle toegangen van het vliegveld zijn politieposten geplaatst. De omgeving van elk geland vliegtuig wordt onmiddellijk door de politie afgezet. In de nacht van Zaterdag op Zondag is een leerling-conducteur van de Nederland se Spoorwegen om het leven gekomen en een machinist gewond, toen een uit de richting Zutphen komende goederentrein even voor het station Dieren-Docsburg achter op een stilstaande goederentrein botste. Van beide tremen ontspoorden enige wagens. De electrische locomotief van de ene trein drong in de laatste wagen van de andere, waardoor deze wagen in brand geraakte. De leerling-conducteur H. A. Hofkens uit Rijen, geboren in 1928. die zich in deze wagen bevond, kwam om het leven. De machinist van de eerstgenoemde trein, B. Zwarts, uit Nijmegen, werd zwaar ge wond naar een ziekenhuis te Velp over gebracht. Naar de oorzaak van het ongeval wordt een onderzoek ingesteld. Tengevolge van de ontsporing en het defect raken van do electrische boven leiding is het baanvak Zutphen-Dieren- Doesburg versperd. Ter vervanging van de treinen is een autobusdienst ingelegd. De Nederlandse Spoorwegen raden de reizigers aan zoveel mogelijk van andere reisroutes gebruik te maken. Ontsporing te Alkmaar Op het spoorwegemplacement te Alk maar is Zaterdagmiddag tegen twee uur een rijtuig tijdens het rangeren ont spoord, waardoor de hoofdsporen naar Heerhugowaard versperd raakten. Tot Zaterdagavond kwart voor acht was trein verkeer tussen Alkmaar en Heerhugo waard niet mogelijk. De reizigers werden per autobussen vervoerd. BUENOS AIRES (A.N.P.). De Argen tijnse coureur Fangio heeft de Grote Prijs van Argentinië gewonnen, de eerste van de races die meetellen voor het wereldkam pioenschap formule 1. Het eindklassement luidde: 1. Fangio <Arg.) met Maserati; 2. Farina (It.) met Ferrari: 3. Gonzalez (Arg.) met Ferrari; 4. Trintignant (Fr.) met Ferrari. (Van een bijzondere medewerker) STRAATSBURG, Zaterdagochtend. Tenslotte is er uit de korte buitengewone zitting van het kolen en staal-parlement, bijeen om over het investeringsbeleid te spreken, toch wel iets tevoorschijn geko men. Een van de resultaten is een met al gemene stemmen aangenomen resolutie, die ook de Hoge Autoriteit, naar haar pre sident, Jean Monnet, verklaarde, kon onderschrijven. Zij voelde zich er zelfs door gesteund. Ja. meer nog: Monnet con stateerde, met voldoening naar het scheen, dat door de discussie van deze dagen en de resolutie een vorm van samenwerking tussen dc Hoge Autoriteit en het parlement was ontstaan als er nog nooit tevoren was geweest. En hij legde zich vast op de toe zegging van overleg om de twee maanden tussen de Hoge Autoriteit en de parle mentscommissie voor de investeringen. Dat werk in en met de commissie blijft achter gesloten deuren. Het parlement in tussen, in het openbaar vergaderende, heeft in haar resolutie uitgesproken, dat het weliswaar nog niet alle gewenste in lichtingen heeft gekregen; maar het heeft er akte van genomen, dat de onderzoe kingen van de Hoge Autoriteit in de toe komst nauwkeuriger inlichtingen mogelijk zullen maken. Met de beginselen van het investerings beleid der Hoge Autoriteit stemt het par- Vannacht omstreeks kwart voor drie is in enkele plaatsen de electriciteitsvoorziening enkele ogenblikken uitgevallen ten gevolge van een storing in de koppellijn Leiden- Velsen. Later in de nacht heeft deze sto ring zich herhaald. Zij ging toen gepaard met een storing in de koppeling Utrecht- Amsterdam. De onderbreking in de elec triciteitsvoorziening heeft zich onder meer voorgedaan in Rotterdam, Den Haag, Lei den, Velsen, Amsterdam en Hilversum. Naar de oorzaak wordt een onderzoek in gesteld. In Haarlem heeft zich een diepe span ningsdaling voorgedaan, waardoor een groot aantal electrische klokken is stil gaan staan. Nergens is de stroomlevering onder broken geweest. Ook de Nederlandse Spoorwegen hebben van de storing nadelen ondervonden. Van omstreeks vijf uur tot kwart over acht is vertraging opgetreden tussen Rotterdam en Moordrecht ten gevolge van een storing in het lichtseinstelsel. Tussen vier uur en kwart over zes heeft zich voorts vertra ging voorgedaan op verschillende lijnen rondom Amsterdam. Omstreeks half tien vanochtend reden de meeste treinen weer volgens de dienstregeling. Tengevolge van een bij het gemeente- electriciteitsbedrijf nog onbekende storing in het 150 kw koppelnet zijn de Amster damse centralen in de afgelopen nacht losgeraakt van het koppelnet. Tengevolge van het overschrijden van de maximale stroomsterkte in de verbindingskabels tus sen de Centrale Hemweg en de Centrale Noord werden deze om ongeveer 4.40 uur uitgeschakeld, waardoor beide centralen los van elkander kwamen. Het gebied, gevoed door Centrale Hem weg, ondervond geen storing, aangezien de capaciteit van de aldaar draaiende ma chines ruimschoots voldoende is voor de rechtstreeks vanuit die centrale gevoede onderstations. Cetnrale Noord kon met slechts één ketel in bedrijf het overblijvende gedeelte van de stad, het Gooi en de Nederlandse Spoor wegen niet voeden, en kwam door de zware overbelasting tot stilstand. Door het her stellen van de verbinding met de Centrale Hemweg kon Centrale Noord weer op gang worden gebracht. De verbinding met het Gooi en de Nederlandse Spoorwegen kon worden hersteld. Het in bedrijf nemen van Centrale Noord voor de gestoorde gebieden van de stad kon slechts zeer geleidelijk geschieden, omdat de snel opkomende be lasting van de ontwakende stad zodanig op deze centrale diende te worden geschakeld, dat niet opnieuw een situatie van over belasting zou intreden. De laatste inschakeling geschiedde te 6.30 uur, waarmee de storing tot het ver leden behoorde. nnert u Ach nog uit uw kinderjaren de kwelling van de lepel levertraan? We kregen een schep suiker na of sinaasappel, meeste kinderen op deze foto vinden het vet maar akelig; er zijn er maar een paar, die hun mond vol bravour opensperren I levertraan wordt uitgedeeld door zusier E. H. Sweeney van het Oakfield dagverblijf voor kinderen te Clifton. I lenient in: eerste doel is verlaging van de kostprijzen en een zo hoog mogelijk niveau I van werkgelegenheid, levenspeil en ar beidsvoorwaarden. Enkele preciseringen zijn daarbij vermeld: na vier jaar een to tale verhoging van de productie van cokeskolen niet 15 min. ton en een be langrijk deel van de eerste door de E.G.K.S. gefinancierde investeringen te ge bruiken voor de bouw van arbeiders woningen. Het parlement vestigt in zijn resolutie evenwel de aandacht op nog enige punten: zoals coördinatie van het investerings beleid zoveel mogelijk ook met landen bi> ten de E.G.K.S.; en het uitwerken van dui delijke denkbeelden ten aanzien van de reorganisatie of wederaanpassing van be drijven die, sociaal en economisch, voor de gemeenschap een onevenredige belasting vormen. In een volgend deel van de resolutie wordt de wens geuit, dat de Hoge Autori teit spoedig financieringsmiddelen ten be hoeve van investeringsprojecten ter be schikking van de ondernemingen kan stel len. Vóór de gewone zitting-1954 (die 11 Mei begint) wenst het parlement een uit eenzetting van de financieringsvoorwaar- den. Verder wordt de Hoge Autoriteit ge vraagd een regeling vast te stellen voor de verdeling over de ondernemingen van de fondsen die zij voor een bijdrage in de fi nanciering zal kunnen verschaffen, zulks op basis van normen die de werkelijke kost prijzen der ondernemingen vergelijkbaar maken. Het vei'heugt het parlement, dat de Hoge Autoriteit al gelden heeft gereserveerd om moeilijkheden op te vangen, voor het ge val dat bij de toepassing van het verdrag der E.G.K.S. werkkrachten worden ge troffen. De Hoge Autoriteit zal samen met de betrokken regeringen de nodige onder zoekingen op dit gebied moeten voortzet ten. De resolutie is maar een onderdeel van het resultaat van deze buitengewone zit ting. Het feit dat zij eenstemmig is aange nomen en de gunstigge reactie van de Hoge Autoriteit zijn wellicht van nog meer belang. Deze twee feiten wijzen er op, dat er over belangrijke punten eenstemmig heid te bereiken was en dat de ontwikke ling van de parlementaire democratie in de E.G.K.S. zich gunstig voortzet. Aanvankelijk leek deze buitengewone zitting voorbarig. Na de laatste dag kan men zeggen, dat zij in elk geval nut heeft gehad. Men zou haar ook voorlopig kun nen noemen. De tweede Dinsdag in Mei. wanneer de gewone zitting reglementair moet beginnen, zal men wellicht meer kunnen zeggen. Die gewone zitting zal, zo stelde voor zitter Spaak in uitzicht, een week of twee duren. Waarschijnlijk in de tweede week van de zitting zal het E.G.K.S.-parlement weer samen met de Raadgevende Verga dering van de Raad van Europa ver gaderen (de zg. Assemblée jointe), een vorm van bespreking, die door beide in stellingen op prijs blijkt te worden gesteld. De afdeling Spaarndam (waartoe ook behoort Oud-Schoten) van de Hervormde Jeugdraad te Haarlem komt de eer toe als eerste van de Haarlemse jeugdorganisaties een concrete bijdrage voor de hulpactie voor dc jeugd van Oude Tonge gereed te hebben. Deze afdeling van de jeugdraad heeft besloten de opbrengst van een kerkconcert, dat op Zaterdagavond 30 Januari in de Sionskerk aan de Eksterstraat in Oud- Schoten door de Koninklijke Liedcrtafel „Zang en Vriendschap" wordt gegeven, af te staan voor dc onder auspiciën van de Nederlandse Jeugdgemeenschap te organi seren hulpactie „De jeugd van Haarlem helpt de jeugd van Oude Tonge". Het concert, dat onder leiding staat van de dirigent Jack P. Loory, wordt gegeven aan de vooravond van de herdenking van de ramp, die ook Oude Tonge zo wreed trof. De alt Bep MissetVan Andel ver leent haar medewerking, onder meer met een uitvoering van de Bijbelse liederen van Antonin Dvorak. De organist Piet Boekei uit Hoorn is solist in werken van Buxte- hude, Telemann, Bach en Ernst Pepping. Het koor zingt werken van da Palestrina, Gounod, Schubert en enige bekende negro spirituals. Zondagavond heeft de afdeling Hoofd dorp van de K.A.B. in hotel „De Land bouw" de jaarlijkse feestavond gehouden voor leden en besturen van verwante orga nisaties. Op deze avond, die werd voorbe reid door de nieuwe voorzitter, de heer P. Koolbergen, verzorgde het „Klein Zaal kunst Ensemble" uit Zaandam het muzi kale gedeelte, afgewisseld door conférences door de heer W. Thewes. In de pauze had een verloting plaats ten bate van de kas „Hulp in nood". Voorts werd nog mede werking verleend door „The musical players". De eindexamens gymnasium A en B en de staatsexamens gymnasium A en B zullen dit jaar worden afgenomen op 19, 20 en 21 Mei. Voor de eindexamens en staatsexamens HBS A en B zijn als data vastgesteld 24. 25, 26 en 31 Mei en 1 en 2 Juni. Het eindexamen Middelbare school voor meisjes is bepaald op 31 Mei en 1 en 2 Juni, dat aan de Han delsdagschool met 3-jarige cursus op 31 Mei tot en met 3 Juni. Handelsdagschool met 4-jarige cursus op 24. 25, 26 en 31 Mei en 1 en 2 Juni, en Handelsavondschool met 3- en met 5-jarige cursus op 17, 18, 19, 20, 24, 25 en 26 Mei. Naar wij vernemen is de 34-jarige Haar lemse monteur G. H., die Vrijdagmiddag omstreeks vijf uur met een motorfiets, ten gevolge van de storm de Slaperdijk afreed en met een schedelbasisfractuur in het Joannes de Deo-ziekenhuis werd opgeno men, inmiddels overleden. Maandagmoi'gen stond voor de Haarlem se economische politierechter, mr. J. Bletz, een bakker uit Zwanenburg, J. W. terecht, die ervan verdacht werd in strijd gehan deld te hebben met de verordening sane ring Bakkerij bedrijf 1945. De bakker zou namelijk ontbijtkoek ver kocht hebben waarbij waardepunten cadeau gegeven werden. Voor een aantal van [leze punten konden de klanten dan een koektrommel krijgen. Hoewel de bakker als zijn verdediging aanvoerde, dat een kruidenier naast hem ook dergelijke koeken verkocht, wees de Officier van Justitie mr. J. Wiarda er toch op, dat het bedrijfschap voor de bakkerijen een dergelijk cadeaustelsel afkeurt. Hij eiste een principiële straf in de vorm van één dag hechtenis voorwaardelijk met één jaar proeftijd. De politierechter mr. J. Bletz veroor deelde de bakker tot een geldboete van één gulden subsidiair één dag hechtenis. In de ouderdom van 81 jaar is te Haarlem overleden'de heer M. D. van Dijk, oud-leraar tekenen aan de H.B.S. a. Hij is op 15 Januari 1873 in Driebergen geboren en begon zijn loopbaan bij hel onderwijs op 1 September 1894 als leraar tekenen aan de tekenschool voor aankomende leerlingen te Wageningen. Daar bleef hij tot 31 December 1898; de heer Van Dijk werd leraar aan de Burger Am bachtsschool te Utrecht. Twee jaar later ver trok hij naar het Koninklijk Instituut voor de marjne te Willemsoord, eerst gedurende een jaar als tijdelijk leraar en daarna als leraar in vaste dienst. Op 1 November 1914 aanvaardde de thans overledene de betrek king van leraar aan de HBS a en tot 1 Sep tember 1936 is hij aan deze school verbonden geweest. Toen verliet hij het onderwijs we gens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd. De heer Van Dijk is vele jaren voorzitter geweest van de Nederlandse Vereniging voor tekenonderwijs. Zijn verdiensten zijn in 1930 erkend door de benoeming lot ridder in de orde van Oranje Nassau. Vandaag is zijn stoffelijk overschot in stilte ter aarde besteld op de algemene begraaf plaats te Haarlem. Woensdag 20 Januari zal in het Protestants Militair Tehuis aan de Jansweg een muziek avond worden gegeven door de toonkunste naars Wilhelmine Matthes en Marinus Voor berg. Deze bijeenkomst gaat uit van de Cul turele commissie van het Protestants Inter kerkelijk Thuisfront. Na meer dan vijfenveertig jaar gewerkt te hebben bij de drukkerij Boom Ruijgrok heeft de heer A. van Viersen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen van het bedrijf. In tegenwoordigheid van het personeel heeft dc heer K. R. van Staal hem namens de directie toegesproken. Hij herinnerde niet alleen aan de plichtsbetrachting van de schei dende in het bedrijf, maar ook aan bet vele, dat de heer Van Viersen in het openbare leven heeft verricht. Aan de sociale opbouw heeft deze zijn krachten gegeven. Tenslotte bood hij een geschenk in enveloppe aan. De heer J. M. Boom, eveneens directeur, haalde een aantal herinneringen op en sprak de beste wensen uit voor de toekomst. Namens de afdeling Haarlem van de Alge mene Nederlandse Grafische Bond dankte.de heer Verdoorn de heer Van Viersen voor hetgeen hij voor de vakbeweging heeft ge daan. Tüdens de toespraken kwam tot uiting, dat de heer Van Viersen bij hel personeel zeer gezien was, dat zijn werk als voorzittter van de jubileumcommissie gewaardeerd is i dat hij in de Haarlemse speeltuinbeweging belangrhk werk heeft verricht. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de ontruimingstermijnen van de onbe woonbaar verklaarde woningen aan de Burgwal 81. Kokstraat 5rood, Koolsteeg 3, 5 en 7, Lange Herenvest 44, Lange Margare- thastraat 46 en aan de Zonnesteeg 10, met twaalf maanden te verlengen, aangezien thans nog geen tijdstip kan worden be paald, waarop de bewoners van deze hui zen andere passende woongelegenheid zal kunnen worden toegewezen. Voor de ouders der ,,Carprera"-padvind- sters werd dezer dagen een bijeenkomst belegd, die tot doel had het contact tussen ouders en padvinderij levend te houden. Mevrouw J. van Nispen-Van Wely sprak op deze bijeenkomst haar idee uit over de waarde van de hedendaagse padvinderij. Zij noemde allereerst het spel van verken nen door de gi'ote voorganger van deze beweging lord Baden Powell, psychologisch zeer juist uitgedacht, daar het in deze tijd nog niets aan waarde heeft ingeboet. In tegendeel, zo zei de spreekster, er is bijna geen jeugdbeweging, die niet iets van de padvinderij heeft overgenomen, hetgeen bewijst, dat de jeugd naar deze vorm van verenigingsleven zoekt. Mevrouw Van Nispen betoogde voorts, dat de ouders verplicht zijn als ruggesteun op te treden bij de opvoering van hun kin- dereh in „het derde milieu"; de jeugdbe weging, waarvan zij altijd iets meekrijgen, dat voor het latere leven van belang kan zijn", aldus de spreekster. Later op de avond werd door iedere kring en ieder vendel nog iets ten beste gegeven. Zaterdag is de heer J. H. Senff, secretaris van de directie van Droste's cacao- en choco ladefabriek in Haarlem, in een bijeenkomst van de directie, commissarissen en vertegen woordigers van het personeel gehuldigd naar aanleiding van het feit. dat. hij vijfentwintig jaar bij het bedrijf werkzaam is geweest. De .ïubilaris werd onder meer toegesproken door een van de leden van de directie, de heer M- W. Sa vrij Droste, door de president-commis saris. mr. Hintzen. door de voorzitter van het .lubileumfonds. de heer Guit. die namens het gehele personeel het woord voerde en door de heer Haanstra. namens de vertegenwoordi gers. De directie bood de heer Senff een bureau aan en van het personeel ontving hij een schemerlamp. Schotens Christelijk Gemengd Koor be staat in December van dit jaar veertig jaar Als eerste van een aantal concerten zingt het koor op Woensdag 27 Januari in de Im manuelkerk in de Van Egmondstraat. Dit concert, onder leiding van Geert de Boer is gewijd aan werken van W, A. Mozart die op deze dag tweehonderd jaar geleden werd geboren. Uitgevoerd wordt onder meer de Mis in C gr. terts, de zogenaamde Krönungs- messe. Aan het concert werken enige sofis ten mee. Anton Krelage verzorgt de piano-

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10