hcrtrfTr i e s" U kunt geen gekke nog wel dingen doen PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws „Focus" nu zelf in brandpunt der belangstelling Drie kinderen bij brand in Groningen omgekomen Zilveren redacteur Dick Boer gehuldigd 'n Sigaar is toch maar je ware Buurvrouw redde één der kinderen; brandweer vond andere drie De radio geeft Dinsdag Thans ook een broer van de arts O. ingesloten Toch ió het zo Formule Dubbel foto-jubileum in Bloemendaal Duinstrook on Ameland weggeslagen Kerkelijk Nieuws Otto B. de Kat schildert portret Jo Vincent ^maar de Regering heeft met haar jong- ste beslissingen de koopkracht toch verhoogd. U zit er nu wat ruimer in: u kunt eens een sigaar extra roken... het meest edele tabaksproduct dat u kunt verlangen! en de sigarenfabrikanten dragen het hunne bij. Zij hebben besloten, ondanks gestegen kostén, de sigarenprijzen niet te Verhogen. Een tweede reden dus, om wat meer te genieten van een goede sigaar of senorita! MATRASSEN - REPARATIE Kubelik dirigeert voor niet-Amstcrdammers Heringa Wuthrich De vergiftiging in Berkel MAANDAG 18 JANUARI 1954 Focus, het oudste Nederlandse fototijd schrift, is veertig jaar geworden. Dat is een zeldzame leeftijd voor zulk een blad in ons kleine taalgebied, waar men bovendoen aanvankelijk niet erg warm liep voor de fotografie-ails-hobby. .Jarenlang heeft het gros der Nederlandse amateurs bestaan uit „gelegenheidskie- kers", die zich alleen des Zondags en in de vacantie het bestaan van hun boxca mera herinnerden en het d'ing dan louter gebruikten om er hun familieleden en kennissen in alle mogelijke en onmogelij ke poses mee te vereeuwigen. Belangstelling voor fotoüitrtarafuur had den toen eigenlijk alleen de vakmensen en een klein aantal ernstige amateurs, zo dat de uitgave van Nederlandse boeken en tijdschriften op dit gebied een zeer ris kant avontuur was. Toch besloot Adriaan Boer, zelf een geestdriftig adept van, de lichtbeeldkunst., in 1914 tot dat grote avontuur, toen hij met enkele enthousiaste mensen in Bloemen daal zijn „Focus"-project op stapel zette. Op 10 Januari kwam het eerste nummer van dit „Tiendaagse Fotoblad voor Groot Nederland", uiteraard in een bescheiden oplaag, ter wereld. Op de voorpagina prijkte een geëlabo- reerde pentekening van een muze-met- brandglas een stukje symboliek dat ons nu lichtelijk ouderwets' aandoet. Maar Adriaan Boer's beginselverklaring, verder op in dat eerste nummer, is ook nü nog van kracht als het beproefde credo van Focus: „De beginnende amateur zal in dit blad een geduldig en behulpzaam vriend vinden, terwijl de gevorderde werker er gelegenheid in krijgt tot vermeerdering van zijn kennis en verruiming van zijn (foto grafische) gezichtskring". En verderop: „Het grote doel blijft bij dirt alles: de ver heffing der Nederlandse lichtbeeldkunst". Het lijdt geen twijfel of dit beginsel is de grondslag geweest voor Focus' groei en bloei. Al waren er moeilijke jaren vooral in de beide wereldoorlogen toch is het blad nooit ernstig im gevaar geweest, om dat het zich van meet af aan op het stand punt stelde, dat alleen de beste en vol ledigste voorlichting goed genoeg was voor zijn lezers. „Zélf doen" Daardoor kreeg het al spoedig gezag als de beste informatiebron voor de amateur, die in Focus op prettige, populaire manier op de hoogte gehouden werd van alle vor deringen en nieuwigheden van zijn hobby. Maar „Focus" was meer dan alleen een vraagbaak en een raadgever, het stimu leerde ook de geestdrift om alles „zelf" te doen, van het zelf-ontwikkelen en af drukken van foto's tot aan het bouwen van eigen vergrotingsapparaten en com plete camera's toe. Met ontelbare tips, schema's en werktekeningen, recepten, pro- cédé's en bijzondere technieken heeft het blad in de loop der jaren zijn lezers voor uit geholpen en er zijn verschillende ge vallen bekend van succesvolle beroeps fotografen, die hun hele carrière in feite te danken hebben aan het vuur dat Focus in hen ontstoken heeft. Adriaan Boer heeft het niet bij deze enige onderneming gelaten. Al gauw kreeg Focus een pendant in „De Fotohandel", het vakblad voor het beroepsfotografendom en reeds in 1915 publiceerde hij zijn handlei ding „De fotografie vereenvoudigd", die na jaren nog met de beste buitenlandse leerboeken kon wedijveren. Dat boekje is gevolgd door een hele reeks van bijzondere uitgaven waarvan vele, zoals bijvoorbeeld „Het Vergroten", „Het Fotoboek" en „Het Smalfilmboek" van Dick Boer, de tegen woordige directeur der N.V. Focus zich de reputatie van standaardwerken ver worven hebben. ADVERTENTIE Internationale faam kreeg het werk van Focus door de gelijknamige jaarlijkse foto salons, waaraan de beroemdste fotografen uit alle delen der wereld deelnemen en die ook door grote aantallen buitenlanders bezocht worden. Adriaan Boer nam het initiatief tot die tentoonstellingen, die op één uitzondering na steeds in het Amster damse Arti gehouden zijn en zijn zoon Dick heeft, na 't verscheiden van Adriaan Boer in 1940, ook die traditie met steeds stijgend succes voortgezet. Maar zeker even belangrijk is alles wat zij en hun medewerkers op „nationaal niveau" voor de verspreiding van hun mooie hobby ge daan hebben, in hun tijdschrift „Focus" en „Het Veerwerk" (voor amateur-smaifil- rners), in hun boeken, fotocritieken en in het eigen Focus-laboratorium. Wij zijn ervan overtuigd dat het voor een zeer groot deel aan hen te danken is dat de amateur-fotografie geleidelijk aan meer ingang gevonden heeft bij ons volk en dat is voorwaar geen kleiine verdienste! ZaterdiagmidHag heeft de jubilerende Focus-gemeenechap - die thans een vaste staf van 24 mensen telt - in de Kroonzaal van Brinkmaan haar veertigjarige arbeid feestelijk herdacht temidden van hondter- den trouwe vriendter uit binnen- en bui tenland. Bloemstukken, manden met fruit en andere geschenken overdekten de tafels, tussen welke zich urenlang de bezoekers verdrongen om Dick Boer (dlie tevens zijn 25-jarige zakenjubileum vierde), mede redacteur S. Haigeman en al de andere Focussianen geluk te wensen. Een van de eersten die hun opwachting maakten was Bloemendaals burgemeester, jbr. mr. C. J. A. den Tex - d'e eerste burgervader die op een gemeenteschool het facultatieve leervak „fotografie" invoerde! Hij werd gevolgd door een lange rij van camera- groten, zoals Cor van Weele en onze plaatsgenoot Jos Seholfen (bijgenaamd de grossier in médailles), en vrijwel al'e pro minenten uit de fotobranche. Voorzitter A. W. P. van Dalsum van de NAVF, snn-is jaar en dag door „organische" banden met Focus verbonden, kwairn Dick Boer het zejd'zame ere-lidmaatschap van zijn roemruchte fotoclub aanbieden, prae^es J. Th. F. Voorwalt van de Internationale Bond van Fotohandelsars hie'd een vurige lofrede op het thema „Van Bloemendaal begon de victorie", en V. C. N. Becker, grijze nestor der importeurs, haaldte her inneringen op aan de oertijd van het Focus-„complot", waar hij ook nog een vinger in de ontwikkelaar gehad heeft. Kortom, het was een allergenoegielijüiste reünie van gezworen camera-den, met veel toespraken, sherry cn vakjargon, waarover eigenlijk maar één ietwat komi sche schaduw viel: de feestfoto nvslukte! Dat was de foto dóe een bekende vak fotograaf van jubilaris Dick Boer en zijn gade z-ou maken, even gauw met zo'n flits lamp je. Driemaal drukte de man af, maar driemaal ook weigerde zijn flitsapparaaf - en dat ten overstaan van een zaal vol vakbroeders! Gelachen dat ze hebben Als gevolg van de Westerstorm is van de duinen ten Westen van Hollum op Ameland over een lengte van ongeveer 1000 meter een strook van vijf tot zeven meter weggeslagen. Aangezien de afkal ving der duinen gemiddeld 15 meter per iaar bedraagt en de beschermende duinen- strook angstvallig smal wordt, maken de eilandbewoners zich thans ernstig onge rust. Ned. Herv. kerk. Beroepen te Abbenbroek- Hcenvlict (oez.). W. F. Kuil, vic. te Hoog vliet. Aangenomen naar Delft (toez.) (a's zie- kenhuispred.), P. A. A- Kiusener te Feijen- oord. Benoemd tot geestelijk verzorger van de Sanatoria te 's-Graver.hage, Dr. J. C. Roo- se. em. pred. te Groningen. Gercf. kerken: Beroepen te Zuid-Beijer- land. M. T. Minnema te Monnikendam Aangenomen naar New-W<\stminster (Van couver! Canada, H. van Andel te 's-Graven- hage-W. Bedankt voor Surhuisterveen T. J. Hagen te Lemelerveld. Chr. Geref. kerken: Beroepen te Gouda. J. H. Vclema te Zwolle; te Tholen, P. v. d. Bijl te Driebergen. Het Amsterdamse comité Huldiging Jo Vincent, dat zich ten doel heeft gesteld een portret van deze zangeres ter plaatsing in het Concertgebouw aan te bieden, heeft de opdracht tot vervaardiging van dit schil derij gegeven aan de heer Otto B. de Kat te Overveen. Het comité verwacht, dat dit schilderij in de maand April zal kunnen worden aangeboden in aanwezigheid van Jo Vincent, tijdens een receptie in het Con certgebouw, waartoe de deelnemers aan het huldeblijk zullen worden uitgenodigd. ADVERTENTIE Uw winkelier heefl een rijkdom üan bekende merken in voorraad - al naar uw smaak en beurs. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Kamerkoor. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Musette orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 1-3.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Ameri kaanse muziek. 14.30 Platen. 14.40 School radio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel 18.25 Paris vous parle. 18.30 R.V.U.: De levenshuishouding: Het hart en zijn functie. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Koorconcert. 19.28 Causerie. 19.33 Platen. 20 00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.35 Lichte muziek. 21.55 Mededelingen. 22.00 Gevarieerde muziek. 22.05 Tiroler muziek. 22.45 De woelige wereld, causex-ie. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw, 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.340 Schoolradio. 11.50 Als de Ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Gevarieerd pro gramma. 14.50 Kamerorkest en solist. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Rege ringsuitzending: Nederland en de wereld: Nieuwe Indonesische sociale transferregeling. 18.00 Musette-orkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Philharmonisch orkest. 21.20 Kan een haan een ei leggen? 21.35 Bariton en piano. 22.00 Ouders en kinderen, rauserie. 22.15 Counter-tenos, ciavecimbel en viool. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Filmactualiteiten, gastenboek en weerbericht. 22.55 Film; 21.10 Cabaret. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 en 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Orkest, concert. 16.05 Platen. 16.20 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Verzoekprogramma voor de vrouw. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Orkest- stelen, Wat ±al baas Kraska woedend zijn. concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Viool en piano. j>5'1 aat allemaal door die ellendige kleine Een korte, felle brand in de Sledemen- nerstraat in Groningen heeft Zondagavond vier kinderen van de familie Kuiper in de slaap verrast terwijl de ouders afwezig waren. Drie van de kinderen zijn omge komen en een, dat door de buurvrouw werd gered, kwam er met enige brandwonden af. De brand was uitgebroken in de voor kamer van de woning, door welke oorzaak Is nog niet bekend. De oudste van de vier kinderen, het 7- jarige jongetje Rennie K„ kon door een buurvrouw uit de vlammen worden gered. Toen de brandweer bij het brandende huis arriveerde werd haar door de buren ge zegd, dat zich nog drie kinderen binnen moesten bevinden. Met zuurstofmaskers op drongen de brandweerlieden het huis bin nen. In de tussenkamer vonden zij de 6- jarige Grietje en in de achterkamer de 3- jarige Jan en in dezelfde kamer op de grond de 1V2 jarige Wiert. In zeer zorge lijke toestand werden de drie kinderen naar het Gronings Academisch ziekenhuis over gebracht, waar Grietje, Jan en Wiert zijn overleden. De recherche heeft een onder- ADVERTENTIE Bijvulling alleen met prima 7AVAKAPOK. In één dag retour. Jan. en Febr. 10 korting op reparatie E. G. 7. v. d. WERFF en Zn. Van Marumstraat 18 Tel. 18900 Haarlem zoek naar de oorzaak van de brand inge steld. Vijftien daklozen door brand in Warmenhuizen Zaterdag heeft een felle brand een grote boerderij en een op enkele meters daar van gelegen woonhuis in de as gelegd, waardoor drie gezinnen, bestaande uit 15 personen, dakloos zijn geworden. Tegen kwart over twaalf ontdekte de landbouwer A. Vergaai brand in de achterzijde van zijn boerderij aan de Dorpsstraat, midden in het dorp Warmenhuizen. De brandweer uit Warmenhuizen was spoedig ter plaatse en bestreed het door de felle Westenwind aan gewakkerde vuur met kracht. Noch van de boex-derij, noch van een daarachter ge legen grote schuur en van de woning viel veel te redden. De brandweer kon slechts uitbreiding van het vuur over andere wo ningen voorkomen. Van de boerderij gingen de inventaris en de gehele hooioogst ver loren. Het vee kon gered worden. De schade, die door de verzekering wordt ge dekt, beloopt in de duizenden guldens. De oorzaak is tot dusver nog niet bekend. Op Zondagmiddag 24 Januari wordt in het Concertgebouw te Amsterdam weder om een concert voor niet-Amsterdammers gegeven. Onder leiding van Rafael Kubelik speelt het Concertgebouw-Orkest de Sere nade voor strijkers van Dvorak, het Viool concert van Mendelssohn- en de Vijfde Symphonie van Tsjaikofsky. Solist is de violist 'Roman Totehberg. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES De recherche heeft gearresteerd de 38- jarige F. O., broer van de zich in voor arrest bevindende arts uit Berkel, die er van wordt verdacht zijn vrouw door het toedienen van cyaankali van het leven te hebben beroofd. In deze zaak zijn namelijk geruime tijd geleden twee briefjes geproduceerd, die aanwijzingen zouden bevatten, dat de vrouw zelfmoord had gepleegd. Deze brief jes, met potlood in blokschrift geschre ven, zijn in een onderzoek door schrift deskundigen vals bevonden. Tegen F. O., die verpleegd werd in het St. Petrus gesticht in Berkel, daar hij lij dende is aan kinderverlamming, zijn in verband daarmee verdenkingen gerezen. Zowel de verdachte arts O. als zijn ver dedigers hadden te kennen gegeven, dat deze briefjes door de vrouw van de arts waren geschreven. Het is nog niet opge helderd hoe deze briefjes in het Haagse Huis van Bewaring, waar de arts was in gesloten, zijn gekomen. Het onderzoek hiernaar is nog niet afgesloten. C Vangst. Britse soldaten, die in de woestijn in de buurt van Ismailia schietoefenin gen hielden, hebben Zaterdag acht Egyptenaren aangehouden, die op drie kamelen een grote hoeveelheid hasjish vervoerden. De smokkelaars boden de Britten grote sommen geld om te wor den doorgelaten. De soldaten waar schuwden evenwel de Egyptische dienst voor verdovende middelen, die onmid dellijk manschap-pen zond om de smok kelaars te arresteren. De Egyptische soldaten en politiemannen waren zo verheugd over de vangst, dat zij de Britten omheidsen. Verzoek. Spanje heeft Engeland verzocht het eendaags bezoek van Koningin Eli. zabeth aan Gibraltar, in Mei, niet door te laten gaan. Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, dat Enge land dit verzoek heeft afgewezen. Critiek. Vijf vooraanstaande Amerikaanse diplomaten hebben in een Zondag ge publiceerde brief aan de „New York Times" gezegd, dat de aanvallen van buitenstaanders op het Amerikaans mi nisterie van Buitenlandse Zaken „ramp zalige gevolgen" hebben en de nationale veiligheid van de Verenigde Staten in gevaar brengen. In de brief wordt niet gezegd wie met „buitenstaanders" wor den bedoeld. AFP tekent hierbij aan, dat de Amerikaanse senator McCarthy het ministerie hevig heeft gecritiseerd. Proces Hassan El Hodeiby, „opperste gids" van de ontbonden Mohammedaanse broederschap, en zijn naaste medewer kers zullen binnenkort door het revolu- tionmair tribunaal worden berecht, al dus heeft een officiële Egyptische woordvoerder Zondag medegedeeld. Zij zijn beschuldigd van een poging om het regiem van generaal Naguib omver te werpen. Blok. De Philippijnse minister vam Buiten landse Zaken, Carlos Garcia, heeft een verbond van de Zuid-Oost-Aziatische Staten Indonesië, Siam, Malakka, For mosa, Birma, de verbonden staten van Indo-China en de Philippiinen voorge steld, dat een economisch blok zou moe ten vormen dat sterk genoo.g zou moe ten zijn, om iedere aggressie van anti democratische krachten het hoofd te kunnen bieden. De eerste contacten, welke in deze richting zijn gelegd heb ben bemoedigende vooruitzichten gebo den, zo zei de minister. Verkiezingen. In Perzië zijn Zaterdag de algemene verkiezingen begonnen voor een nieuw parlement. Men neemt aan, dat zij meer dan twee maanden zullen duren, doch dat tegen het einde van Maart voldoende ledeh van de Madjlis (parlement) zullen zijn gekozen om een quorum te vormen. Het quorum is 70 en het totale aantal te kiezen leden is 136. De verkiezing vam de Senaat (60 zetels, gaat parallel met die voor de Madjlis. De verkiezingen duren zo lang, omdat de verbindingen vaak zeer ge brekkig zijn. De nieuwe Kamer zal een mogelijke overeenkomst met de Britten over de oliekwestie moeten behandelen. Reis. Zaterdagavond is een kleurig geschil derde nieuwe trein van zeven wagons uit Moskou vertrokken voor een reis van negen dagen naar Peking een af stand. van bijna 5000 kilometer. Deze reis vormt de inwijdingsrit van de eer ste rechtstreekse spoorverbinding tus sen Moskou en Peking. Er zijn geen passagiers. Het personeel bestaat uit Chinees sprekende Russen. De trein zal 31 Januari uit Peking terugkeren. Aansporing. De beveiligingsstrijdkrachten in Malakka werpen duizenden Nieuw, jaarsgroeten uit boven het oerwoud waar zich communistische verzetsstrij ders ophouden. Zij hopen dat voor het begin van het Chinese Nieuwjaar, op 3 Februari, velen zich zullen overgeven. Als Nieuwjaarsgeschenk, zo staat er op de uitgeworpen geschriften, kam een verzetsman 180 gulden verdienen. Voor zijn brengun krijgt hij 360 gulden. Vermindering. John Taber, voorzitter der begrotingscommissie van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden, heeft Zondag in een radiotoespraak ver klaard, dat de uitgaven voor militaire doeleinden en voor hulp aan het bui tenland in het 1 Juli aanvangende nieuwe begrotingsjaar waarschijnlijk met vijf milliard dollar zullen worden verminderd. De uitgaven zouden zo van zeventig tot 65 milliard dollar worden verminderd, hetgeen een sluitende be groting zou verzekeren. 8. Loeiend stoof de op hol geslagen race wagen heen, kwam als door een wonder de bocht door en verdween in wolken van stof en benzinedamp. De ongunstige lifter greep zich kreunend naar het hoofd. „Ons complot is in duigen gevallen", klaagde hij, „we hebben de Kalkerkar niet kunnen 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. lifter", mompelde de chauffeurde stof tussen zijn tanden knarsend, „als ik dat ventje ooit te pakken krijg!" Maar het zag er op dat ogenblik niet naar uit, dat iemand Panda zou kunnen achterhalen. Hij had het stuur gegrepen en trachtte het voort jagende snelheidsmonster zo goed moge lijk op de weg te houden. De wind floot hem gierend om de oren en elk ogenblik verwachtte hij, dat de rit op gewelddadige wijze zou eindigen. Plotseling ging het luik achterin weer open en Pat O'Nozel dook uit zijn schuilplaats op. De grote detective zette grote ogen op, toen hij Pan da achter het stuur zag staan. „Bekorrah!" riep hij uit, wat doe JIJ in de geheime Kalkerkar?! Stop de wagen ogenblikke lijk!" „Ik wou, dat ik het kon", hijgde Panda, „maar ik kan niet bij de rem zon der hot stuur los te laten!" zijn allerlei omstandigheden waarvan Jlj we ons weinig rekenschap geven wan neer het regent. Stappen we door een ste vige plensregen, dan staan een paar dingen ons weliswaar duidelijk voor de geest, maar we zijn gewoonlijk niet zwartgallig genoeg om alle nare dingen tegelijk op te merken. We lopen te mopperen dat de regen ons bijvoorbeeld pal in het gezicht kletst. Ac- coord. Maar in de ruimte gezien, kan de regen uit twee richtingen komen, t.w. Oosl-West (of omgekeerd) en Noord-Zuid (of omgekeerd)of uit een combinatie van deze twee richtingen. Duidelijk? Met uzelf is het al net een- der gesteld, d.w.z. waarheen u ook gaat, steeds loopt u naar een punt waarvan de richting door de lijnen Oosl-West en Noord-Zuid kan worden vast gelegd. Dit is ook duidelijk. Nu heeft een ondernemend man eens uitgerekend hoe nat een mens in de regen kan worden en hij heeft deze wetenschap in een formule vastgelegd. Daarbij diende niet alleen re kening le worden gehouden met elke rich ting die de regen en het nat wordende slachtoffer kunnen hebben, maar ook met de snelheden waarmee de regen kan vallen en de snelheid die een mens kan omwik kelen om gauw thuis te komen. Daarmee is de kous nog niet af, want ook de lengte, breedte en dikte van de wandelaar is be palend voor de hoeveelheid regen die op hem neervalt. En de dichtheid van de bui niet te vergeten, en de tijd waarin we aan die nattigheid zijn blootgesteld, de snelheid van de wind, de hoek waaronder de wind ons in het gezicht blaast, enz., enz. Het werd een rekenarij om van te duizelen, maar de onderzoeker van dit vraagstuk liet zich door al die wisselende factoren niet ontmoedigen en dank zij de door hein op gestelde formule weten we thans niet al leen hoe nat we kunnen worden, maar óók en dat is het belangrijkste met welke snelheden we naar huis moeten lopen om zo min mogelijk nat te worden. De con clusies die wij uit de verschillende tabellen en grafieken kunnen trekken, zijn werke lijk verbluffend. Want met de koele cij fers voor ogen wordt ons voorgerekend, dat we het beste doen met zo hard moge lijk naar huis te hollen, ongeacht de vraag of we de bui vlak in het gezicht hebben, of dat de regen rechtstandig neerplenst. De onderzoeker merkt hierbij laconiek op dat het interessant is te weten dat de mens als bij intuïtie handelt volgens de wiskun dige uitkomst van het pro bleem, gelet op het feit dat de mens van oudsher reeds ge wend is hard te lopen om de regen te ontgaan! Maar nu wilt u wellicht ook weten wat u moet doen indien u de regen in de rug heeft? Welnu, niets eenvoudiger dan dat! Als n.l. de hoeveelheid regen die op de dwarsdoorsnede van uw lichaam valt, ver meerderd met de regen die u opzij heeft, geringer is dan de hoeveelheid regen die op uw rug terecht komt, doet u verstandig u te bewegen met dezelfde snelheid als waarmee de regen in de richting van uw rug valt. Tenzij de breedte van uw lichaam groter is dan uw totale lengte, maar dat zal waarschijnlijk niet vaak voorkomen. In alle andere gevallen moet u toch ook weer hard naar huis hollen. Verder kan aan de hand van de formule, welke wij u de vorige keer verstrekten, worden uitgerekend hoe onze snelheid moet zijn als regen en wind voortdurend, zowel van richting als van snelheid veranderen. Maar u zult het verder ivel geloven, vrees ik. Misschien wilt u liever weten hoe groot de grootste regendruppel kan worden? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2