Djilas staat niet alleen in zijn „rebellie" tegen partijdictatuur Politieke manoeuvres van Fransen in Vietnam V.S. nu al kopschuw voor kwestie-China Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitbarsting van Merapi op Java; 25 bewoners omgekomen Surséance is in het belang van de crediteuren Joegoslavisch communisme op de helling Openlijke discussies in het centrale comité Het woord is aan Staatssecretaris Jacquet zou overdracht van souvereiniteit aan Bao Dai willen De conferentie van vier Evacuatie van 18.000 mensen, die eerst niet weg wilden, aan de gang Bij faillissement geen uitkering te verwachten; anders 10 procent Dr. C. van de Wetering op Celebes ontvoerd Comité van actie voor opheffing verordening 68e JAARGANG No 162 DINSDAG 19 JANUARI 1954 298e JAARGANG No 10 Amerikaanse wenk aan Indonesisch adres Markiezin de Santillana in Rome overleden Machinist overboord geslagen en verdronken Zweeds schip gestrand Leiding Holland-Nautic: Di nsdagm iddag-slu i ti tig Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BELGRADO, (United Press, Reuter, AFP) Er is enige verwarring ontstaan in de Joegoslavische hoofdstad naar aanleiding van de meningsverschillen in de boezem der communistische partij. Het centrale comité dezer partij heeft, zoals gemeld is, haar vice-president Djilas, die tevens voorzitter van het parlement en vice-premier in de regering is, uit zijn partijfuncties ontslagen naar aanleiding van „rebellie". Djilas heeft echter medestanders, onder wie de prominente communist Dedijer, die even eens lid is van het centrale comité; Dedijer heeft een felle verdedigingstoespraak gehouden en de vrijheid van meningsuiting een van „de fundamenten der vooruit gang" genoemd. Belgrado wacht in spanning op het verloop van deze partijcrisis. Volgens radio-Belgrado verklaarde De dijer, dat mannen zoals Djilas „niet elk jaar worden geboren". Zijn inziens was de Joegoslavische revolutie onsterfelijk ge worden, omdat „zij niet haar eigen kinde ren opat". Dedijer vroeg zich af, waarom de partijleiding Djilas niet op vriendschap pelijke wijze had geholpen, toen zijn eerste omstreden artikelen waren verschenen. Als lid van de redactie van het blad, waarin de gewraakte artikelen zijn gepubliceerd, voelde Dedijer zich mede-verantwoorde lijk voor de inhoud. „Iedere slag die op Djalas hoofd neerkomt, voel ik als een slag op het mijne", zo zei hij. Overigens was 'hij van mening, dat de artikelen van Djilas aanvankelijk in brede kring instem ming hadden gevonden. Zelfs vice-presi dent Kardelj had hem (Dedijer) gezegd, dat hij het er weliswaar niet mee eens was, maar dat zijn bezwaren niet van funda mentele aard waren. Direct nadat hij was uitgesproken, stond Djilas op, die zich distancieerde van het geen zijn vriend had gezegd. Hij noemde Dedijers uitlatingen zonder politieke in houd. Volgens een door het persbureau Tan- joeg verspreid bericht heeft Pijade, lid van het centrale comité op genoemde bij eenkomst een geheel ander geluid laten horen. Pijade verweet Djilas, dat zijn ar tikelen de neiging weerspiegelden om een fractie binnen de liga van communisten te vormen en tot een meer-partijenstelsel te komen. „Djilas heeft van een geweldige ijdelheid blijk gegeven door zijn denk beelden in zijn artikelen neer te leggen, maar hij heeft het niet nodig geoordeeld, de wijzigingen, welke hij beoogde, met de andere leden van het uitvoerend comité te bespreken", aldus Pijade. „Terwijl zijn beste kameraden de zware last van de staatszaken droegen, schreef Djilas zijn artikelen, flaneerde langs de straten en bezocht café's", zo verklaarde Pijade, die Djilas' artikelen „schandelijke geschriften en politieke pornografie" noemde. Over de uitlatingen van Dedijer zei hij, dat deze alleen maar „sentimentele tranen vergoot". Partijleiders uit Montenegro en Slovenië waren van oordeel dat Djilas uit de partij moest worden gestoten. De re geringschef van Bosnië wilde deze maat regel ook ten aanzien van Dedijer nemen. De Joegoslavische stafchef van het leger, generaal Dapoevic, voor wie Djilas het in een van zijn artikelen had opgenomen, ver klaarde niets van het stuk te hebben ge weten. Mitra Mitrovic, de Servische com munistische leidster, van wie Djilas is gescheiden, zei dat zij het met enige om streden artikelen eens was, hoewel zij hem in lange tijd niet had gesproken. Zij gaf echter toe, dat de publicaties veel schade hadden aangericht. Bij voorbaat verklaarde zij ieder besluit ten aanzien van haar voormalige echtgenoot te zullen steunen. Intussen blijkt Djilas zijn ontslag als president van het Joegoslavische parle ment ingediend te hebben nog voordat het centrale comité van de communistische partij besloten had hem ook deze functie te ontnemen. WASHINGTON (A.F.P.) In gezagheb bende Amerikaanse kringen heeft men verklaard, dat de Indonesische regering nog geen enkele stap bij de Amerikaanse regering heeft gedaan om haar mede te delen, dat de Indonesische regering door gebrek aan andere afzetgebieden gedwon gen is strategische materialen aan com munistisch China te verkopen. Deskundigen in Washington wijzen er in dit verband op, dat het voornemen van In donesië om aan communistisch China rubber te verkopen, reeds enige tijd be kend is. Men merkt hierbij echter op, dat er nooit enige sprake van is geweest, dat Indonesië andere strategische materialen dan rubber aan communistisch China zou verkopen. (Van onze correspondent in Rome) In het afgelopen week-end overleed le Rome na een langdurige ziekte de markie zin Anne Diaz de Santillana geboren Jonk man, zuster van de voorzitter van de Eerste Kamer van de Staten Generaal. Voor de kleine Nederlandse kolonie is het verschei den van mevrouw De Santillana een groot verlies, maar nog veel meer is het dit voor de uitgebreide, internationale kring van vrienden diplomaten, politici, letterkun digen waarvan zij gedurende vele jaren de spil is geweest. Ruim 25 jaar te Rome gevestigd, was zij door haar ongemene in telligentie, haar eerlijk en sterk karakter cn de grote bekoring die als vrouw van haar uitging, het middelpunt geworden van een bijzonder deel, het meest ontwikkelde, van de internationale „society", die Rome tot een wereldstad maakt. Wie het voorrecht heeft gehad haar ge regeld te mogen ontmoeten en in haar gast vrij huis te verkeren, zal Anne de Santil lana niet licht vergeten. In tegenwoordigheid van de naaste fa milieleden, de ambassadeur bij het Quiri naal, de gezant bij de H. Stoel en een groot aantal vrienden, is het stoffelijk overschot Zondag ter aarde besteld op het niet- Katholieke kerkhof van Rome bij de poort van Sint Paulus. Op ditzelfde kerkhof rust ook haar vader, die tijdens een reis in Italië gestorven is. Tijdens een hevige storm is de machi nist van het Groninger kustvaartuig „Tin- da", dat op weg was van Amble in het graafschap Northumberland (Engeland) naar ltzehoe aan de Elbe, overboord ge slagen en verdronken. Het is de 37-jax'ige R. K. van der V. uit Groningen. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Robert Browning: Hij zeide: Wat is Tijd? Laat Nü aan honden en aan apen. De Mens heeft Altijd. (A Grammarian's Funeral) STORNOWAY (Schotland), (ANP/Reu ter) Het Zweedse schip „Etna" 1.645 ton, is Dinsdagochtend in de Minch aan de Schotse Westkust aan de grond gelopen. De reddingboot van Stornoway is uitgevaren om hulp te verlenen. De „Etna" was op 16 Januari uit Liverpool naar Denemarken vertrokken. De reddingboot heeft inmid dels de bemanning van de „Etna" aan boord genomen en is naar Stornoway terug gekeerd. WASHINGTON. (United Press). Autoriteiten in Washington verklaarden gisteren, dat de Amerikaanse gedelegeer den naar de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier in Berlijn Rusland s plan voor een gesprek over de wereldvrede met communistisch China zullen verwerpen. Zij zeiden dat de Verenigde Staten zelfs bezwaar zullen maken tegen een langdu rige bespreking voor het vooi'stel teneinde de conferentie in Bcrijn niet van haar doei te doen afwijken namelijk de bespre king van de Duitse en de Oostenrijkse kwesties. De conferentie in Berlijn begint op 25 Januari en het wordt als vaststaand aangenomen dat de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, Rusland's cis zal herhalen dat communistisch China zal worden uitgenodigd tot het bijwonen van een conferentie van de Grote Vijf ter be spreking van de wereldspanningen. Er is zelfs kans dat Molotov zal voorstellen dat zulk een confex'entie zal wohlen gehouden gedurende de laatste stadia var. de bespre kingen in Berlijn. Een Amerikaanse autoriteit zeide: „We hebben gezegd dat iedere regering, die op de conferentie in Berlijn vex-tegenwoordigd is, zijn standpunt mag uiteen zetten betref fende de kwestie van een Vijf Mogendhe den Conferentie, maar deze uiteenzetting mag niet te lang duren. Wij verwachten geen overeenstemming over een later te houden bijeenkomst met communistisch China". De Oost-Duitse minister-president, Otto Grotewohl, heeft in een door het officiële Oost-Duitse persbureau ADN gepubliceer de verklaring een opsomming gegeven van de kwesties ter behandeling door de ko mende conferentie te Berlijn. Volgens deze verklaring is de kwestie van verkiezingen in geheel Duitsland of de Duitse kwestie als geheel niet te beschouwen als het hoofd probleem op deze conferentie. Het sleutel probleem voor de gehele wereld is „vei ligheid en vrede voor de wereld", aldus Grotewohl. Andere voorname problemen, die besproken zouden moeten worden, zijn volgens de verklaring de besprekingen tus sen de Sovjet-Unie en de Vex-enigde Staten over controle op de atoomkracht, de eiken- DJAKARTA, (Aneta en Un. Press) Bij een uitbarsting van de beruchte nabij Djokja gelegen Merapikrater zijn gisteren 25 personen omgekomen en 66 gewond. Om 7 uur voelde men twee aardschokken, waarna tegen het middaguur een grote gloedwolk volgde, die in de richting van Kampong Klakag dreef (richting Bojolali). De slachtoffers vielen, toen door de zwa re bewolking en regen, de gloedwolk daal de. De politie en militairen evacueerden de bevolking van de bedreigde gebieden. Zo werden tot Maandagmiddag ruim 2000 personen geëvacueex-d. Uit de krater daal de een lavastrooin in de richting Bojolali. In Selo viel 16 centimeter as. Het uitzicht bedroeg daar slechts vier meter. In Poer- wakarta en Ambarawa werden asregens gemeld. Het ministerie van Sociale Zaken richtte te Solo een gaaikeuken in. De evacuatie- en reddingsmaatregelen wax-en acht maan den geleden reeds voorbereid toen de eerste tekenen van een uitbarsting geconstateerd werden. De gouverneur van Midden-Java, Budiono, begaf zich in de middag naar het bedreigde gebied. De autoriteiten waren reeds voorbereid daar aanhoudend onderaards gerommel en twee aardschokken de komst van de erup tie hadden aangekondigd. Zij ti-offen snel hulpmaatregelen en zonden afdelingen po litie en militairen naar het x-ampgebied. In korte tijd wai-en tweeduizend personen naar veiliger streken overgebracht. De evacuatie zal in totaal naar schatting 18.000 personen omvatten. BeAvoners wilden niet weg De evacuatieplairuxen dateren van acht maanden geleden. De bewoners van de gevarenzone wilden echter tot nu toe niet zwichten voor de aandrang naar elders te verhuizen, zulks niette genstaande er in het afgelopen jaar verscheidene tekenen waren die er op wezen dat er een nieuwe hevige uit barsting van de Merapi op komst was. Moeritno, de resident van Kedoe, deelde mede dat volgens de vulcano- logische dienst de volgende eruptie, die van vandaag dus, heviger zou zijn dan die van 1930. Hij deelde mede tij dens de bespreking in Magelang, dat volgens vulcanologen de vulkaan nog steeds gloeiende lava bevatte. De bevolking van de twaalf dorpen in de onmiddellijke omgeving van de Merapi teit in totaal ongeveer 18.000 zielen. Eén uur na de uitbarsting was de top van de vulkaan geheel bedekt met gloeiende as, aldus berichten uit Magelang. De gloeien de lava bereikte spoedig het dorpje Tlo- golele, op de grens van Bojolali en Mage lang. In de ïoop van de middag daalde een asregen op Magelang neer. De 25 tot dus verre gemelde doden vielen in het dorpje Djerakah, niet ver van de top van de vul kaan op de Noordoostelijke helling gele gen. ning van de Chinese volksrepubliek en haar opneming in de kring der grote mo gendheden en de Oostenrijkse kwestie. De drie Westelijke ministers van Buiten landse Zaken zullen waarschijnlijk reeds vrijdag in Berlijn aankomen. De-Franse minister, Georger Bidault, zal worden vergezeld door zeventien ambte- nai'en van zijn ministerie, onder leiding van secretaris-generaal Alexandre Parodi, die in 1951 zijn land heeft vertegenwoor- digd op de mislukte besprekingen met de Sovjet-Unie. De Britse delegatie zal uit een vijftigtal leden bestaan. Minister Eden en zijn naaste medewerkers vertrekken Vrijdagochtend per vliegtuig naar Beidijn, alwaar leden van de Britse Hoge Commissie in Duitsland zich bij het gezelschap zullen voegen. Minister Dulles vertrekt Donderdag per vliegtuig uit de V.S. De voornaamste woordvoerder van zijn departement, Henry Suydam, gaat enige dagen eerder om te zamen met andere Amerikaanse functio narissen regelingen voor de pers te treffen. Wat de faciliteiten voor de correspon denten betreft, zullen er in het internatio nale pershuis 202 telefoonverbindingen, waarvan 25 procent via de radio, ter be schikking staan. In het moderne, elf ver diepingen tellende gebouw tegenover het gebouw van de geallieerde contróleraad wordt dag en nacht aan de laatste tech nische voorbei-eidingcn gewerkt. Bondskanselier Adenauer heeft maat regelen genomen om alle teugels van de veelzijdige West-Duitse bemoeiingen om de Berlijnse conferentie te beïnvloeden, in eigen hand te houden. Daartoe is thans in het ministerie van Buitenlandse Zaken een bijzonder afdeling in het leven geroepen, die onder pex'soonlijke leiding van dr. Ade nauer staat. Ter verzekering van de ver binding met de uit vijftien personen be staande waarnemingspost van de bonds regering in Bexdijn heeft de regering niet alleen telefoon- en telexverbindingen laten aanleggen, doch heeft zij ook een vliegtuig gecharterd. In Bonn zal professor Ha 11stein als Adenauers plaatsvervanger in de bijzondere afdelingen werkzaam zijn. In een circulaire aan de concurrente crediteuren raadt de gedelegeerd commis saris. daarin gesteund door de beide be windvoerders, van de Maatschappij tot exploitatie van de scheepswerf en machi nefabriek Holland-Nautic N.V. te Haarlem deze groep schuldeisers aan toe te stem men in een definitieA'e surséance van be taling. De crediteurenvergadering waarin over het verlenen van de definitieve surséance wordt beslist, Avordt op 1 Februari gehou den. In het alternatief: surséance of fail lissement dienen de concurrente crediteu ren te ovcrAvcgen, dat in het eerste geval hun een uitkering van minimaal tien pro cent van hun vorderingen kan Avorden ge garandeerd, terwijl het in geval van fail lissement geen uitzicht op een uitkering bestaat. In de circulaire woaxllt erop gewezen, dat de onderhandelingen over de verkoop van het bedrijf niet op korte termijn afge sloten kunnen worden. De mogelijkheid bestaat dat, hangende die outderhaindlelaingen het complex tijdelijk wordt verhuurd. De voornaamste financier van de Hol land-Nautic, de Continentale Handelsbank DJAKARTA (Aneta) Zondagmorgen zijn tAvee buitenlanders op weg van Makas sar naar Malino door een bende ontvoerd; het zijn dr. C. van de Wetering van de Stichting Culturele Samemverking in Ma kassar en dr. Wahl, een Duitse arts, die verbonden is aan het centraal ziekenhuis in Makassar. Zij waren met twee dames per auto op weg naar Malino en ter hoogte van Goa werden zü door een bende aan gehouden. De dames werden in vrijheid gesteld. De in dit gebied gestationneerde legereenheid kreeg instructie een onderzoek in te stellen. De persofficier van het territorium Oost- Indonesië, kapitein Rahasia, verklaarde Maandag dat Zondag twee auto's van Ma kassar naar Malino reden. In de eerste wa gen zaten dr. Wahl en dr. Van de Wetering, in de tweede zat de Zwitserse zaakgelas tigde, René Naville. De laatste wagen stopte even buiten Makassar, omdat de in zittenden foto's wilde maken. De eerste auto reed door en werd ter hoogte van Goa aangehouden door een bende van twaalf man. Dr. Wahl en dr. Van de Wetering werden in de bossen weg gevoerd. Vóór de uitrit naar Malino had Naville bij de fungerend commandant, Warouw, inlichtingen gevraagd over de veiligheid op de weg naar Malino, waarop hem geantwoord werd, dat de weg Makas- sar-Malino vergeleken kon worden met de weg van Bandoeng naar Soekaboemi, Avaar op ongeregelde tijden bendes actief zijn. in Amsterdam, heeft toegezegd bij een de finitieve surséance 75 mille beschikbaar te stellen ten bate van een accoord met concurrente crediteuren, hetgeen een uit kering van 10 dier vorderingen mogelijk zal maken. Wanneer de verkoop van de fabriek meer dian tweeëneenhalf mi'll'ioen ople vert kan de uitkering aan crediteuren ver hoogd worden. Daarbij moet worden op gemerkt, dat credietgevers een vijf mil- lioen hebben te vorderen, terwijl machines en voorraden zijn overgedragen aan de Herstelbank, die 2.2 millioen gulden heeft verstrekt in de vorm van een eerste hypo theek op de onroerende goederen van de Holland-Nautic. Verder moet er 225.000 aan belastingen worden voldaan. Enig risico van achteruitgang van de be langen der concurrente crediteuren in ge val van surséance is niet aanwezig. De leiding krijgt de gelegenheid het bedrijf riiet geforceerd en zo gunstig mogelijk te verkopen, hetgeen eveneens de belangen der concurrente crediteuren ten goede kan komen. Geven de crediteuren dé voorkeur aan een faillissement, dan is er geen kans dat er nog iets van hun vorderingen te recht komt. De surséance zal ongeveer anderhalf jaar moeten duren. Van onze correspondent in Parijs) Dezer dagen is Mare Jacquet, de Franse staatssecretaris \roor de relaties met de ver bonden staten zoals hier tegenwoordig het vroegere departement van koloniën wordt genoemd naar Indo-China gevlo- gen, een reis, waarover in Parijse politieke kringen nog al wat geruchten de ronde doen. De militaire tegenslagen van de Fransen en de inheemse troepen der laatste weken zijn gepaard gegaan met hoogst ernstige politieke moeilijkheden in Saigon. Er heeft daar een langdurige regeringscrisis ge heerst, die nu pas is afgesloten met de vor ming van een nieuw kabinet, onder leiding van prins Buu Loc, een neef van keizer Bao Dai, die trouwens zelf ook een zeer werkzaam aandeel aan de oplossing der moeilijkheden heeft gehad. Het nieuwe kabinet bestaat uit figuren, die de politiek van Bao Dai in het algemeen wel onderschrijven en die bijna allen hun opleiding aan Franse universiteiten heb ben genoten. De nieuwe regering wordt echter door geen enkele politieke partij uit de Noordelijke gebieden gesteund, terwijl ook de geestelijkheid zich afzijdig heeft gehouden. Daardoor valt de politieke basis van het kabinet dat overigens uit compe tente figuren zou bestaan, moeilijk zeer degelijk te noemen. Men neemt over het algemeen wel aan dat Bao Dai met het kabinet Buu Loc nu zijn laatste troef zal moeten spelen. Zou deze regering, waarop hij zijn duidelijk persoonlijk stempel heeft gedrukt, even eens voor de anti-Franse elementen moe ten wijken, dan zou dat voor de keizer een nederlaag betekenen die men practisch wel zijn politieke dood mag noemen. Om dat het politieke leven in de Vietnam- staten op een bijzonder beweeglijke grond slag is gevestigd, doet men er verstandig aan zich op verrassingen voorbereid te houden. Een der grootste moeilijkheden is wel dat er in Indo-China nog nooit alge mene verkiezingen hebben plaats gehad zodat eigenlijk niemand betrouwbare ge gevens over de kracht der voor- en tegen standers van Bao Dai kan leveren. Het is echter wel duidelijk geworden dat offi ciële kringen in Parijs tot voor kort de nei ging hebben gehad de voorstanders van de keizer, die het symbool en de garantie voor de samenwerking met Parijs in het kader van de Franse Unie is, zéér sterk te over- schatten. Gezien die wat dubbelzinnige positie, heeft Bao Dai om zijn politieke figuur in het eigen land te kunnen redden, weinig andere keuze dan een vrij radicale heroriëntering jegens Frankrijk. En de opmerkzame toeschouwer is het sedert verscheidene maanden dan ook niet ont gaan, dat de keizer inderdaad bezig was zijn draai te nemen. Duidelijker gezegd: wil hij zich handhaven tegenover de op positie in het eigen antionale kamp, dan zal hij hoogstwaarschijnlijk zijn beloften aan en verbintenissen met Frankrijk moe ten desavoueren. De grote vraag is nu hoe Frankrijk op zo'n koerswijziging zal reageren. Mare Jacquet, een der afvallige Gaullisten, staat bekend als een politicus met oog voor de werkelijke verhoudingen, die daarom be reid zou zijn iedere kans aan te grijpen om een einde aan de catastrofale oorlog in Indo-China te maken. Men herinnert zich, dat hij na de vredes- aanbiedingen van Ho Chi Minh door mid del van een interview in een Zweeds dagblad, dat initiatief, in tegenstelling met premier Laniel, met voortvarendheid begroette. Ook heeft Jacquet onlangs nog verklaard, dat het voor Parijs tijd is te breken met de traditionele politieke vor men waarin de vriendschap met Indo-Chi na is gegoten. Voor Jacquet, die de steun heeft van Reynaud en de hele linkervleu gel van de regering, schijnt de oorlog in Vietnam hoofdzakelijk nu een prestige- kAvestie te zijn geworden. Een prestigekwestie die zeker de goede relaties met Amerika in groot gevaar zal kunnen brengen, maar die overigens niet langer de enorme offers billijkt, die van Frankrijk worden geëist. Concessies Indien het tot vredesonderhandelingen met Ho Chi Minh zou komen en dat moment zal waarschijnlijk niet zo heel ver meer verwijderd zijn dan zal Frankrijk uiteraard concessies moeten doen Avaaraan de papieren Franse unie vermoedelijk als slachtoffer zou moeten vallen. Jacquet zou die concessies daarom maar liever op dit moment, in vrijheid, aan de regering van Bao Dai doen om zo zijn wankel bewind te versterken en tevens het Franse gezicht te redden. Dit zou de enige weg zijn om de vriendschap te bewaren van figuren die mét de leidsels van het binnenlands bestuur ook het lot \'an de toekomstige Frans-Indo-Chinese relaties in handen houden. Die relaties zullen in elk geval theoretisch en practisch sterk van karakter moeten wijzigen. Engeland heeft echter aangetoond dat door een tijdige vrijwillige wijziging van banden met vroegere kolo niën de toekomstige belangen van het moederland nog het beste worden gegaran deerd en op dat voorbeeld wordt door mannen als Reynaud en Jacquet dan ook bij herhaling gewezen. Of zij al dan niet bij figuren als Bidault, die voor alles het oog op Washington gericht houden hun in zichten zullen zien zegevieren, het lijkt er wel sterk op, dat er in Saigon momenteel een beslissende fase is ingetreden voor de uiteindelijke politieke liquidatie van de oorlog in Indo-China. Op 13 Januari j.l. heeft president Naguib van Egypte last gegeven tot opheffing van de „Mohammedaanse Broederschap", die wordt beschuldigd van samenzwering tegen de regering. De belangrijkste leiders van de Broederschap werden gearresteerd. De hoofdgidsvan de Mohammedaanse Broederschap in Egypte, Sjeik Hassan el Hodeibi (links), Salah Aboe Shadi en andere leiders van de Broederschap na hun arrestatie in de politie-auto. Aangemoedigd door het resultaat van de enige tijd geleden gehouden enquête, waar bij 52 sigarenwinkeliers zich uitspraken voor opheffing van de Dinsdagmiddag sluiting, heeft zich in Haarlem een comité van actie gevormd. In het comité hebben zitting winkeliers, die uitsluitend sigaren- Avinkelier zijn, dus zonder neA'enberoep. De uitwassen en overtredingen van de verordening om op Dinsdagmiddag de zaak gesloten te houden zijn, aldus het comité, voldoende bekend en het comité zal niet rusten voordat de opheffing van deze ver ordening een feit is. De wijze, waarop de actie gevoerd wordt, is thans in studie ge nomen. Het comité bestaat uit: J. H. M. van der Pigge, voorzitter; mevrouw M. C. Ooms Vissers, secretaresse; L. Braakman en T. J. Molenkamp. Het adres van het secreta riaat is: Grote Houtstraat 133. (A'an hedenmorgen 7 uur) weers- toestand s-c M Sc «-• r« Ui co C ri £2 ÖS -2 3 r- Sa He- Z-S Helsinki licht bew. W 6 -9 1 Oslo sneeuw windstil -6 0.1 Stockholm half bew. ZW 1 -10 0 Kopenhagen sneeuw ZZW 4 1 0,1 Londen geen opgaaf ontvangen Amsterdam geheel bew. ZW 10 3 0 Brussel zwaar bew. ZZW 4 2 6 Parijs nevel ZZO 4 -2 0 Bordeaux onbewolkt windstil 1 0 Grenoble onbewolkt windstil -4 0 Nice on bewolkt NW 5 5 0 Warschau half bew. WNW 4 -2 0 Berlijn regen WZW 4 3 0,1 Frankfort mist ZW 2 -0 0,2 München nevel ZW 4 4 0,4 Zürich mist ONO 1 -5 0 Genève licht bew. windstil -5 0 Locarno licht bew. OZO 2 -3 0 Wenen geen opgaaf ontvangen Innsbruck licht bew. windstil -7 0,2 Rome onbewolkt NNO 4 2 0 Neerslag laatste 24 uur xxxjccocmxvYvn fvv~-vjr xyx* >OOOCXX)COOOCXXX>CXXX*XXXXX50000' ZACHT WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met plaatselijk wat regen of motregen. Matige tot krach tige. langs de Waddenkust wellicht harde Zuid-Westelijke wind. Zacht weer. 20 Januari Zon op 8.38 uur. onder 17.05 uur Maan op 19.00 uur onder 9.07 uur. Maanstanden 19 Jan. 3.37 uur: Volle maan. 27 Jan. 4.28 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 19 Januari Hoog water: 3.55 en 16.08 uur. Laag water: 11.58 en uur. Woensdag 20 Januari Hoog water: 4.37 en 16-48 uur. Laag water: 0.17 en 12.36 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1