IN DE WERELDPOLITIEK Tweede acte van het spel „Djilas Agenda voor Haarlem Eerste Kamer over verhouding met Suriname en N.-Guinea Een Eeuw Geleden Begroting Overzeese Rijksdelen Regering volgt prijs stijging nauwlettend Arbeidsonrust in Engeland stijgt r Hoe is het ontstaan?"^ Cijfers over de criminaliteit Watersnoodmonument te Melissant Koningin op expositie „Kunstenaars Helpen" Eindhoven geeft drie ton voor schilderwerken „Miss Sherlock Holmes" Op 31 December waren er bijna 100.000 werklozen Deze week bespreking in Stichting van de Arbeid Geschilderd portret van Evert Cornells Ontbreken van export bedreigt tuindershestaan Kerkelijk Nieuws Staking van electriciëns volgens vakbond een succes Hoge onderscheiding voor prof. G. A. van Poelje Hans Henkemans naar Salzburger Festspiele Dit woord: SMEERKANES A Een daling in 1953 Uit dj Opregte Haarlemsche Courant van 19 Januarij 1854 DINSDAG 19 JANUARI 1954 In het Voorlopig Verslag van de commis sie van rapporteurs van de Eerste Kamer over de begroting van overzeese rijksdelen hebben enige leden aangedrongen op meer licht in de verhouding Nederland-Suri- name. Het had deze leden echter getroffen, dat de minister op de vraag „of Suriname het Nederlandse standpunt met reserves tegemoet is getreden", antwoordt „dat beide landsregeringen, evenals de delega ties ter conferentie de voorstellen aan vaardbaar achten als uitgangspunt voor het overleg in de kleine commissie". Gaarne zouden deze leden vernemen, of alle par tijen de voorstellen van ultimo Juni j.l. hebben aanvaard als de onvervangbare grondslag of slechts als het uitgangspunt van de nieuwe onderhandelingen. Overi- gens konden ook zij zich wel verenigen met de opvatting, dat een uitvoerige ge- dachtenwisseling over het toekomstige sta tuut van het Koninkrijk onder de huidige omstandigheden niet gewenst is. Vele leden, die er mede accoord gingen, dat in de Staten Generaal niet zou worden vooruitgelopen op het thans voortgezette overleg, konden toch niet nalaten, te dien aanzien de opmerking te maken, dat ook voor de betrekkingen tussen Nederland, Suri name en de Nederlandse Antillen geldt, dat de graad van innigheid der samen werking niet noodzakelijkerwijze wordt bepaald door de engheid van de juri dische banden, welke die samenwer king beheersen. Inzonderheid kwam het hun onredelijk voor, de ontwikkeling van de nieuwe rechtsorde tussen de drie genoemde rijks delen meer aan banden te leggen dan de ontwikkeling van de internationale rechts orde, waarop de artikelen 58 en volgende der grondwet betrekking hebben. Status van Nieuw-Guinea Vele leden verklaarden 's ministers me ning te delen, dat het regeringsstandpunt omtrent de status van Nieuw-Guinea thans voldoende bekend is. Hoewel zij van oor deel waren, dat de meest juiste oplossing in casu slechts in het internationale kader zou kunnen worden gevonden, gevoelden zij thans geen behoefte er aan, de discussie daaromtrent opnieuw te openen. Wèl betwistten zij, dat er in de Partij van de Arbeid van een frontwijziging sprake zou wezen. Zo vestigden zij er de aandacht op, dat er van de zijde dier partij nooit propaganda was gemaakt voor over dracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië. Vele andere leden stelden er in verband met telkens opnieuw opduikende geruchten over plannen der Indonesische regering met betrekking tot Nieuw-Guinea prijs op, andermaal van hunnentwege met nadruk als hun mening te kennen te geven, dat voortzetting van de jure en de facto bij het Koninkrijk der Nederlanden berustende souvereiniteit over West-Nieuw-Guinea, in het belang der bevolking aldaar, ook in de komende jaren een onaantastbaar beginsel van de Nederlandse politiek behoort te blijven. Verscheidene leden wensten reeds thans met grote nadruk te bepleiten, dat alles moet worden gedaan om het geregelde overlég tussen de gouverneur van Nieuw- Guinea en het departement te 's-Graven- hage zoveel mogelijk te bespoedigen. Zij achtten het gewenst, dat het departement niet pretendeert, allerlei détails te kunnen beooi-delen en te wijzigen. Het is voorgeko men, dat het departement op ondeskundige wijze verandering bracht in de hoeveelheid en de samenstelling van de aangevragde geneesmiddelen voor de medische dienst op Nieuw-Guinea, hetgeen grote moeilijk heden heeft veroorzaakt. Naar de mening van de hier aan het woord zijnde leden heerst nog te veel de gedachte, dat iemand met ervaring uit het voormalige Neder- lands-Indië reeds hierdoor in staat is, in casu als deskundige mede te beslissen. De raad van Melissant heeft het initia tief genomen tot het oprichten van een monument op de algemene begraafplaats dezer gemeente, waar 56 slachtoffers van de watersnood uit Stellendam begraven lig gen. Omdat tijdens de ramp de begraaf plaats te Stellendam onder water stond, is het merendeel der slachtoffers in het na burige Melissant ter aarde besteld. De opdracht voor het gedenkteken is verleend aan de beeldhouwster mejuffrouw G. Ru eter te Sloterdijk, die onder meer het Vondelgedenkteken bij de vroegere wo ning van de dichter in de Warmoesstraat te Amsterdam heeft ontworpen en na de bevrijding in opdracht van de gemeenten Amsterdam, 's-Gravenhage. Rotterdam en Utrecht een monument vervaardigde als dank-voor de door Zweden verleende hulp. DINSDAG 19 JANUARI Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch Orkest, 8 uur. Gebouw Lange Margarethastraat 13: Grote Groen land-avond, m.m.v. Anthonie van Kampen en Sicbe van der Zee, 14 jaar, 8 uur. Hötei „De Leeuwerik": Demonstratie patroonteke nen, 8 uur. Luxor: „Welkom Mr. Marshall", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De zeven hoofdzonden", 18 jaar, 6.45 en 9.15 uur. City: „Wanda de zondares", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Schandaal om een kind", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: ,,'n Dorpsschandaaltje", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jolanda, de dochter van de Zwarte Piraat", 14 jaar, 8 uur. Roxy: „Rio Grande", 14 jaar. 8 uur. Minerva: „Arseni cum en oude kant", 18 jaar, 8.15 uur. WOENSDAG 20 JANUARI Koningin Emmaschool, ingang Raafstraat: Cultureel comité „Over de Brug", filmverto ning, 8 uur. Kloppersingelkerk: Concert door het „Bartimeus"-koor, 8 uur. Kapel Minahassastraat: Stichting „Petra", spreker ds. J. Vasseur, 8 uur. Hotel „De Leeuwerik": Demonstratie patroontekenen. 10, 2, 4 en 8 uur. Luxor: „Welkom Mr. Marshall", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ,„De zeven hoofdzonden". 18 jaar, 1.45, 4.15. 6.45 en 9.15 uur. City: „Wanda de zondares", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Schandaal om een kind", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Jo: ,,'n Dorpsschandaallje". 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jolanda, de dochter van de Zwarte Piraat", W jaar. 2.30. 7 en 9.1* ^ir. Roxy: „Rio Grande", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Vele leden constateerden met voldoe ning, dat de belangstelling voor Nieuw- Guinea in Nederland vooral ook in de kringen van het particuliere bedrijfsleven groeiende is. Dezelfde leden bepleitten een snelle verbetering van de rechtspositie dei- ambtenaren. Vrij algemeen achtte men een uitbreiding van de luchtkartering en voor al van de interpretatie der luchtfoto's van het grootste belang om tot plannen voor verdere ontwikkeling van Nieuw-Guinea te komen. Men had zich afgevraagd, of. de te dien einde uitgetrokken bedragen niet aanmerkelijk dienden te worden verhoogd. Enige leden hadden met belangstelling kennis genomen van 's ministers mede delingen met betrekking tot de op Nieuw- Guinea gedetineerde vertegenwoordigers van de Republiek der Zuid-Molukken. Nochtans waren deze leden er niet van overtuigd, dat tegenover die vertegenwoor digers zowel de voor 's lands belang meest verantwoorde als de jegens hen meest tegemoetkomende houding was aange nomen. Koningin Juliana heeft gistermiddag met haar secretaresse, mevrouw N. Smitt-Avis, een bezoek gebracht aan de slottentoon- stelling „Kunstenaars Helpen" in het Rijksmuseum te Amsterdam. Op deze tot 8 Februari durende expositie, die Vrijdag middag door Prins Bernhard werd ge opend, zijn schilderijen, tekeningen en beeldhouwwerken bijeengebracht, door kunstenaars afgestaan voor de loterij, waarvan de opbrengst voor het Rampen fonds bestemd is. De Koningin werd rondgeleid door de voorzitter van de coördinatie-commissie Kunstenaars Helpen, de heer J. J. Voskuil. Na de rondgang, die drie kwartier duur de. heeft de Koningin een aantal loten ge kocht. De gemeenteraad van Eindhoven heeft Maandagavond besloten een crediet van 300.000 te verlenen ten behoeve van de aanvulling van de basiscollectie van het stedelijk Van Abbe-museum. Aangekocht zal worden een beperkt aan tal belangrijke schilderwerken, waarbij men onder meer het oog heeft op een werk van Picasso uit 1909, waarvoor een prijs van 122.000 wordt gevraagd. De basis collectie van het museum bestaat uit wer ken van schilders van voor 1914, als ach tergrond en ter fundering van de in aan leg zijnde verzameling werken van expres sionisten en tijdgenoten. „De Toneelvereniging" heeft gisteravond in het Centraal Theater te Amsterdam onder regie van A. Defresne de eerste op voering gegeven van de komische thriller „Miss Sherlock Holmes" van George Batson met Carla de Raet in de hoofdrol. Blijkens mededelingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek waren er op 31 December 1953 in ons land 99.800 werk lozen, waarvan 91.200 mannen. Een maand daarvoor, op 30 November 1953, was het aantal werklozen 74.400, waarvan 66.300 mannen. Het totale aantal werklozen op 31 De cember 1953 bedroeg in de nijverheid 32.900, in de handel 4.800. in de landbouw 16.000, in het verkeer 10.400, in de groep kantoorpersoneel, ambtenaren en onder wijzend personeel 6.100. Van de losse ar beiders waren er 16.000 werkloos. Bij de nijverheid wordt het grootste aantal werk lozen gevonden in de bouwnijverheid, na melijk 16.800. In December 1953 kwamen bij de ar- beidsbureaux 19.700 aanvragen van werk gevers en 14.300 aanbiedingen van werk nemers binnen. Op 31 December 1953 waren op D.U.W.- objecten 20.400 arbeiders werkzaam tegen 15.900 op 30 November 1953. Men vreest ernstig dat de basiliek van St. Agatha en Barbara te Oudenbosch moet worden afgebroken. Deze kerk werd in de jaren 1865 tot 1880 naar het voorbeeld van de SI. Pieter te Rome gebouwd. Zij heeft een 68 meter hoge koepel, de basiliek zelf is 80 meter lang. Volgens deskundige raming zal een afdoende restauratie meer dan een millioen gulden kosten. In dc loop van deze week zullen, naar verwacht wordt, in de Stichting van de Arbeid besprekingen worden geopend over de gevolgen van de talrijke prijsverhogin gen, die sedert het bekend maken van de jongste loonronde hebben plaats gevonden. Op het ogenblik worden, naar Het Pa rool meldt, de gevolgen vam de prijsverho gingen, die in de kring van de Stichting van de Arbeid sterk de aandacht hebben, intern besproken in de onderscheidene or ganisaties van werkgevers en werknemers. Deze week zullen deze groepen in de Stichting van de Arbeid bijeen komen om tezamen de consequenties van al deze prijsverhogingen voor het evenwicht tussen lonen en prijzen te bespreken, en zich te beraden over eventueel te nemen maat regelen. Ook in regeringskringen geeft men er blijk van dat de prijsstijgingen met argus ogen zijn gevolgd. Men vestigt er in deze kringen de aandacht op, dat vele van deze prijsstijgingen geenszins het gevolg zijn van de loonronde, en dat het vooral stijging van de prijzen op de wereldmarkt is ge weest, welke een stempel op de prijsstij gingen van de laatste tijd heeft gedrukt. Maar men ontkent niet, dat het voor de uitwerking op het prijspeil weinig verschil maakt of de prijsstijging gevolg is van stij ging der prijzen op de wereldmarkten of dat zij voortvloeit uit de loonronde en ne- venversch ij 11selen daarvan. Belangrijker acht men de vraag of deze prijsstijgingen van invloed zijn op de direc te levensbehoeften en hoe groot deze in vloed is. Daaromtrent meent men in dit stadium nog niet voldoende gegevens te hebben. Een door de Larcnse kunstschilder Wil lem van Nieuwenhoven geschilderd por tret van Evert Cornelis, die van 1909 tot 1919 tweede dirigent is geweest van het Concertgebouw Orkest en daarna eerste dirigent van het Utrechts Stedelijk Orkest, zal Vrijdagmiddag aan het bestuur van de N.V. Het Concertgebouw te Amsterdam I worden aangeboden. Het initiatief hiertoe werd genomen door oud-leden van het orkest, de Amsterdamse kunstkring Voor Allen, het Utrechts Stedelijk Orkest en de Nederlandse Bachvereniging. De afdeling Langedijk van de Hollandse Maatschappij van Landbouw heeft in een dezer dagen te Noordscharwoude gehouden vergadering gesproken over de slechte toe stand in de sector vam de grove tuinbouw. Er is thans bijna geen export van bewaar- kool met als gevolg lage prijzen en een grote doordraaiMen heeft besloten zidh in verbinding te stellen mei de andere stand- organisaties en veilimgsvereniginigen. Ge tracht zal werden steun te verlenen aan de georganiseerde tuinbouw, door middel van een weerstandsfonds, waarvan de gelden uit 's rijkskas zouden moeten kamen. Het vorig jaar werd nog een grote ex- porttransactie van bewaarkool afgesloten met Oost-Duitsland, doch thans is van een dergelijke exportmogeliikheid nog niets bekend, de huidige weersgesteldheid be vordert ernstig het rottingsproces in de kool. De tweede acte in het spel „Djilas" heeft zich Zondag in Belgrado afge speeld en totnutoe is het nog een blijspel gebleven, voorzover men althans het verloop ervan wil beschouwen in het licht van de waarlijk zeer ern stige aangelegenheid, die het gegeven vormt. Het is geen kleinigheid, die de communistische partij van Joegoslavië heeft moeten verwerken. Haar eigen vice-president en prominent theoreticus, een der „bouwers van de partij'' zoals dat heet, heeft in een reeks artikelen voorgesteld de partij geruisloos in het niet te laten verdwijnen, of tenminste haar oppermachtigheid in binnenlands-politieke zaken te liquideren tot een vorm van politieke meningsuiting naast andere. Westelijke invloed in optima forma! Dat heeft Tito, de dictator, toegegeven en de consequentie was duidelijk: Djilas moest verdwijnen en het euvel van zijn dwaling zou moeten worden uitgesneden. Djilas is nu afgezet als vice-president der partij en voorzitter der Natio nale Vergadering. Maar van een executie, noch van een proces wegens verraad, wordt gesproken en hij mag zelfs lid der partij blijven, om zijn- medewerking te verlenen aan de verdere uitbouw van het „socialisme". En Djilas heeft na deze beslissing met een opgewekt speechje afscheid ge nomen. Plet nieuwe Joegoslavië.... Maar het spel is nog niet uit. Djilas staat niet alleen en het lijkt er zelfs op, dat hij tal van openlijke medestan ders heeft. Het Joegoslavische „communisme" staat in dok, om herzien te worden Er is tegelijk weer een tipje opgelicht van de sluier, die nog steeds de bedoelin gen van Tito ten opzichte van het Westen bedekt. Tito heeft de gelegenheid, die het afzweren van Djilas hem bood, aangegre pen om de doorgewinterde communisten in zijn land te laten weten, dat hij niet van plan is de Westelijke „democratische-kapi- talistische" staatsvorm te aanvaarden en zich verder met het Westen in te laten dan de vraagstukken van de buitenlandse poli tiek eisen. Het desavoueren van Djilas is klaarblijke lijk een deel van Tito's geruststellende ma noeuvre tegenover de „harde koppen" der partij, die er zelfs een contra-revolutie voor over zouden hebben om de commu nistische partij oppermachtig te doen blijven en daarvoor het offer-Tito zonder gewetenswroeging zouden brengen. Het is een feit dat overdenking waard is, dat Tito de artikelen van Djilas tevoren heeft gelezen en publicatie toestond, al merkte hij daarbij op dat hij „het niet in alle op zichten met de strekking ervan eens was". Later zo luidde zijn apologie tegenover het centrale comité der partij ondekte hij dat Djilas ver over de schreef ging. Een goed verstaander zou eruit kunnen opmaken, dat Tito voorstander is van een omschakeling der communistische denk beelden wat de praktijk trouwens heeft bewezen doch d#t hij bang is voor te grote schokken en het proces liever wat meer tijd laat. Het feit dat hij Djilas verder ongemoeid wil laten en zich nog eens uitdrukkelijk tegen de Russische methode der gewelddadige zuivering heeft uitgesproken, wijst er trouwens wel op dat er in dit opzicht al heel wat veranderd is in de' „communistische" denkwijze in Joegoslavië. Djilas kreeg gelegenheid een toespi-aak te houden, nadat de beslissing van zijn aftreden was genomen, en hij merkte daarbij niet zonder humor op: Ik ben altijd een vrij man geweest en ik hoop het te blijven. Hij zal het blijven, dank zij de beschaafde opvattingen van Tito, waar tegen blijkbaar ook in het centrale comité geen verzet bestaat. Het is trouwens wel duidelijk dat Djilas niet een uitzonderlijke, eigen mening, doch die van een groep verkondigde, waarmee het omschakelingsproces der communisti sche theorieën wel onmiskenbaar is be gonnen. Het is bovendien verrassend dat de Joegoslavische persbureaux zo vrijmoe dig de interne ruzie naar builen brengen in openhartige verslagen. Het Westen, dat de gang van zaken in Joegoslavië nog altijd met enige achter docht volgt en zich afvraagt, welke weg dit land zal kiezen bij zijn onmiskenbare tocht naar het Westen, is door deze ge beurtenis met Djilas weer wat wijzer ge worden. Het zou eruit kunnen concluderen, dat een voormalig satelliet van Moskou met voorzichtigheid behandeld moet wor den wanneer het erom gaat, zo'n land los te weken uit de complexen, waarin het verzeild is geraakt. Een nationalistische politiek als die van Tito, afwerend gericht tegen Oost maar ook tegen West, is bij uit stek geschikt om op een gegeven moment een nuttige bijdrage te leveren voor een ordening van een eertijds zo roerig deel van Europa als de Balkan, wanneer er zekerheid voor betrekkelijke onaantast baarheid kan worden verkregen. Een fede ratie bijvoorbeeld is voor Joegoslavië de aantrekkelijkste vorm van samenwerking met andere landen. Doch als- men probeert zo'n land in een machtsstructuur te binden, waarin het opnieuw afhankelijk zou wor den van een wereldmacht, komen de moei lijkheden en de reacties onmiddellijk. Dit zou ook en in nog belangrijker mate kunnen gelden voor China, dat na de dood van Stalin in een onzekere verhouding met Moskou is komen te verkeren. De nieuwe politiek van Washington tegenover China, die is aangekondigd doch waarvan nog geen symptomen te bespeuren zijn, zou in de eerste plaats rekening moeten houden met het feit-dat de binnenlandse structuur van dit land taboe blijft, hoe onaangenaam de gedachte ook kan zijn dat het een com munistische structuur is. In dit \erband is dc kwestie Indonesië evenzeer de aandacht waard. In het midden latend wat ten aan zien van Indonesië is besloten op Bermuda als er iets besloten is moet toch worden bedacht dat de binnenlandse situa tie in dit land een aangelegenheid der In donesiërs is en dat men niet tevoren reeds kan uitgaan van het standpunt, dat een bepaalde binnenlandse ontwikkeling, die zich langs de lijnen der bestaande binnen landse politieke situatie voltrekt, een in grijpen van buiten af noodzakelijk zal maken. Of zulk een ingrijpen op de lange duur de binnenlandse situatie in Indonesië zou kunnen stabiliseren, is zeer onwaar schijnlijk. doch daar gaat het niet om. De ontwikkeling in Joegoslavië heeft bewezen dat men niet ongestraft de aspiraties van een vrijheidslievend volk kan negeren en dat de reactie op geweld of te weinig eer bied voor de rechten van dat volk steeds weer als een boomerang werkt. In het Midden-Oosten (Egypte en Perzië) en in het Verre Oosten (India en China) is een al te nadrukkelijke aanhechtingspolitiek van het Westen falikant uitgelopen. Een nieuwe en doelmatiger strategie in dat opzicht zou het Westen op de duur heel wat bruikbaarder en toegewijder vrienden verschaffen, vooral als zij er zeker van konden zijn dat zij in hun eigen aange legenheden baas in huis zouden blijven. J. L. Ned. Herv. kerk Beroepen te Rijssen D. v. d. Ent Braat te Opheusden. Aangenomen naar Engelbert-Wester- broek M. A. Slaager, voorg. Ver. van Vrijz. Herv. te Alblasserdam-Nieuw-Lek- kerland. Bedankt voor Rotterdam-Delfshaven (vac. A. Adriani) A. J. Hovy te Almelo. Benoemd tot vicaris te Vlaardingen W. J. Schönhardt, cand. te Groningen. Beroepen te Veen (N.Br.) H. K. v. Win gerden te Kockengen. Aangenomen naar Antwerpen (2e pred. pi.) Th. C. E. da Costa te Oudenbosch. Gcrcf. kerken Bedankt voor Lioessens J. D. Kruithof te Zijldijk (Gr.) Beroepen te Bunschoten-Spakenburg (vac. dr. H. B. Visser) A. C. Kersten te Opperdoes. Bedankt voor Voorburg (vac. J. H. Mul der) J. v. Leeuwen te Oudemirdum. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Pretoria (Zuid-Afrika) C. v. d. Waal te Leerdam. Aangenomen naar Avereest-Dedems- vaart F. v. d. Bos, cand. te 's-Gravenhage, die bedankte voor Tiel-Zaltbommel en voor Zuidbroek. Doopsgcz. Broederschap Aangenomen naar Veendam-Pekela mej. da. J. W. Zuidema te Irnsum-Poppinga- wier. Gcrcf. gemeenten in Nederland Tweetal te Vlaardingen: M. v. d. Kette rij te Alblasserdam en F. Mallan te Brui- nisse. Chr. Geref. kerken Beroepen te Utrecht-C. I. de Bruyne te Hilversum-C. Ds. G. Taverne Nadat hij Vrijdagavond een scherpe rede gehouden heeft over de gang van zaken in de Ned. Herv. kerk en over zijn schorsing als predikant bij deze kerkformatie heeft ds. G. Taverne, iaatstelijk Ned. Herv. pre dikant te Hoogeveen, daar eigen diensten van de Presbyteriaanse Herv. gemeenten georganiseerd. Zij zijn Zondag voor het eerst gehouden. Geref. kerken Op 1 Jan. j.l. waren er in de Geref. ker ken 170 predikantsplaatsen vacant tegen 172 op 1 Jan. 1953. In kerken met meer dan één predikantsplaats waren 18, in ker ken met minder dan 150 zielen 40, in ker ken met 150200 zielen 20, en in kerken met meer dan 200 zielen 92 vacatures. De grootste geheel vacante kerk is die van Boskoop (1379 zielen), de kleinste Hoenza- Driel (33). Ds. P. B. Westerdijk In de ouderdom van 84 jaar is te Am sterdam overleden ds. P. B. Westerdijk, emeritus-predikant der Doopsgezinde Broederschap, in wier midden hij vroeger een zeer vooraanstaande plaats heeft inge nomen. Hij ging in 1935 met emeritaat. (Van onze correspondent in Londen) Volgens de leiders der actie van de Brit se electro-monteurs is de 24-uurs staking van gisteren een groot succes geweest. De stakingsoDroop was gericht tot 30.000 man, merendeels in dienst van aannemers van belangrijke werken, zoals liet atoom- energiestatioji, de nieuwe televisie-stad van de B.B.C. bij Londen, olieraffinaderijen en mijnen. Vorige week was de actie ingezet door een reeks „guerilla-stakingen" in de door de communistische vakbondslciding spe ciaal daartoe uitgezochte bedrijven, waar van de stopzetting een maximum schade berokkent aan de Britse economie en de fensie. Deze gu er i 11 a - stek trage n, de tweede serie na die van September, waren geen onver deeld succes, want er waren vele arbeiders die weigerden het stakingsbevel op te vol gen. Zii staan onder dubbele druk. Ener zijds is er het dreigement van de werkge vers dat zij elke dag staking zullen beant woorden met een dag uitsluiting, ander zijds het dreigement van ce bond tot royement van de arbeiders, die weigeren te staken. De toestand is daardoor verward. De bond heeft tot dusverre arbitrage gewei gerd. In Londen staakten gisteren 7000 electro- monteurs. In het gehele land werd de sta king van gisteren bil 3000 firma's gepro clameerd. Er werden tientallen massa-de monstraties gehouden, waar de stakers zich achter de leiding plaatsten en blanco vol macht gaven voor verdere actie. Het gaat thains hard tegen hard. Uitslui ting, die vandaag verwacht werd, als ant woord van de werkgevers op de staking van gisteren, zal mogelijk op haar beurt door de vakbonden beantwoord worden met besmetverklaring van de bedrijven in kwestie. Het kan op deze manier een langdurige reeks van stakingen worden en het ogen blik lijkt thans gekomen dat het kabinet zal kunnen ingrijpen. Met spanning kijkt men naar het Lagerhuis, dat vandaag voor het eerst na het Kerst-reces weer bijeen kwam en waar minister Monckton waar schijnlijk een verklaring zal afleggen. De actie is een protest tegen de weige ring van de werkgevers tot toekenning van de geëiste loonsverhoging. Een lager aan bod was door de vakbond afgewezen. Communistische agitatie is niet de enige oorzaak van de stakingen, die, welk mis baar de extremisten aan de ton ook maken, zonder werkelijke grieven met mogelijk geacht moet warden. Het conflict duurt reeds tien maanden en het geduid van de betrokken arbeiders schijnt uitgeput. De algemene onrust in de industrie is ongetwijfeld gestimuleerd door het succes dat het. spoorwegpersoneel met zijn drei gement van staking vlak voor Kerstmis heeft gehad. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nas- sau prof. dr. G. A. van Poelje, lid van de Raad van State, voorzitter van de Staats commissie voor de Pensioenwetgeving. De pianist Hans Henkemans zal met het Mozarteum-orkest te Salzburg onder lei ding van Josef Paumgartner optreden gedurende de Festspiele 1954. Een smeerkanes is een vuilpoets, een viezerik, eigenlijk: iemand met een zeer hoofd. Een kanis is een rond mandje, zoals door vissers wordt gebruikt. In het Grieks is kanna: riet en vandaar: rieten mandje. Door de ronde vorm ge lijkt zo'n mandje enigszins op een menselijk hoofd. Dit klinkt misschien een beetje vreemd, maar men vindt de zelfde betekenisovergang in het woord test, dat in het Latijn luidt: testum en in die taal aarden pot betekent. Daaruit is ook het Franse téte: hoofd ontstaan. Verder zou men nog kunnen vergelij ken ons woord kersepit dat ook veel vuldig wordt gebruikt voor hoofd. Volgens berekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in het eerste en tweede kwartaal 1953 de indexcijfers inzake de criminaliteit in Nederland ge daald ten opzichte van 1952. In vele ge vallen zijn deze cijfers evenwel nog boven het peil van de jaren 1935-1938. De veroordelingen wegens misdrijven vermeld in de Wegenverkeerswet daalden van. 3057 in het eerste en tweede kwartaal van 1952 tot 2679 in de overeenkomstige kwartalen van 1953. Nog altijd maken de veroordelingen voor het rijden onder in vloed van alcohol het allergrootste deel van de veroordelingen uit: eerste halfjaar 1952: 2466 en eerste halfjaar 1953: 2057. Uitgezonderd het doorrijden na een onge val (stijging van 166 tot 234) en het ver oorzaken dood door schuld bij een ongeval (stijging van 17 tot 34) liepen in het eerste halfjaar 1953 de veroordelingen in alle andere soorten misdrijven, vermeld in de Wegenverkeerswet, terug. „Joyriding" komt nog vrij veelvuldig voor: 185 veroordelingen in het eerste half jaar 1953 tegen 231 in de overeenkomstige periode van 1952. Amsterdam spant hierbij met 65 veroordelingen de kroon, 's-Herto- genbosch laat de hoogste cijfers zien in zake het rijden onder invloed van alcohol (695) en inzake het doorrijden na een ongeval (61). Het aantal veroordelingen in ons land inzake andere misdrijven, uitgezonderd eenvoudige stroperij en bedelarij, land loperij en overtreding van het souteneurs verbod, is in het eerste halfjaar 1953 totaal 18.387 geweest tegen 22.753 in het eerste halfjaar 1952. Vermogensmisdrijven, die de grootste groep van de misdrijven vormt (8676 ver oordelingen in het eerste halfjaar 1953 tegen 11.525 in het eerste halfjaar 1952), zijn evenwel verhoudingsgewijze nog meer gedaald dan het totale aantal misdrijven. Het aantal veroordelingen voor misdrij ven tegen de zeden en voor ruwheidsmis- drijven tegen dieren en goederen is nog boven het peil van de jaren 1935-1938. Het minder ongunstig worden der crimi naliteitscijfers doet zich voor bij alle res sorten van de gerechtshoven. Sprekend is volgens het Centraal Bureau voor de Sta tistiek de daling van het totale indexcijfer van het ressort 's-Gravenhage voor het eerste kwartaal 1953 tot 102 tegen 153 in het eerste kwartaal 1952. De indexcijfers zijn wat betreft het eerste kwartaal 1953 het hoogst in Leeuwarden, namelijk 143 tegen 189 in het eerste kwartaal 1952 en wat betreft het tweede kwartaal 1953 in 's-Hertogenbosch, namelijk 134 tegen 175 in het tweede kwartaal 1952 Egypte sluit handelsverdragen met communistische landen Egypte heeft Maandag met Roemenië een handels- en betalingsovereenkomst geslo ten. die voorziet in een goederenuitwisse ling ter waarde van een half millioen Egyptische ponden. Roemenië zal olie en olieproducten, levensmiddelen en chemi caliën leveren in ruil voor katoen en ka toenen goederen, fosfaat, uien, sponsen en glas.. Besprekingen, die met de Sovjet Unie, Hongarije en Polen worden gevoerd, zullen naar verwachting binnenkort tot het slui ten van een handelsovereenkomst met deze landen leiden. Getergde burendie nacht aan nacht uit de slaap werden gehouden door de hond Sally" van een zekere heer Peter Taran- tino uit Shorewood (Wisconsin), hebben teneinde raad de hond voor de vrederechter gedaagd en beschuldigd van „burenge rucht". De jury pleegde 38 minuten over leg, toen werd bekend gemaakt, dat Sally schuldig werd geacht. Hij werd veroordeeld tot een boete van S 25, te betalen door zijn baas. Foto: de hond, zijn baas en.de rechter. PARIJS. De generaal baron Fagel. die gedurende 40 jaren als gevolmagtigde minister te Parijs de drie Souvereinen heeft vertegenwoordigd, die elkander, na 1814, op den troon der Nederlanden zijn opgevolgd, heeft thans den ouderdom van 82 jaren bereikt en zal naar zijn vader land terugkeeren. Hij draagt met zich mede de liefde en achting van alle Fran- schen, die hem zoolang in hun midden hebben gezien, en de dankbaarheid der Nederlanders, welken hij zoo vele en be langrijke diensten heeft bewezen. In den oorlog heeft hij. op het slagveld van Wagram, het leven van zijnen vorst gered. Na de troonbeklimming van Willem I heeft hij zich uitsluitend bezig gehouden met de werkzaamheden des vredes.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5