Nederlander MacKinley in Prix d'Amérique LAXEER-AKKERTJES Kort en bondig Zondag de course van het jaar Grote krachtmeting van Europa 's beste dravers op Hippodrome de Vincennes Minister Staf naar de V.S. Galahad en Cleofe Brandverzekeraars doen afstand van hun „regres-recht" S.E.R. zal weldra zijn advies uitbrengen Europees leren denken Zang en pianospel in Militair Tehuis C. Oldenburg overleden 4% „Bartiméus" zong in Kloppersingelkerk DONDERDAG 21 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Candidaten-damtournooi wereldkampioenschap Sport in 't kort Help Uw darmen bij hun zo belangrijk werk. Neem eens per week 1 of 2 Hoge Raad: geld wisselen bij automaat niet strafbaar Butskop naar museum Dokters, juristen en KNAC vragen veiliger wegen hebben elkaar gevonden Uitspraken rechtbank Accoord verwacht tussen artsen cn ziekenfondsen Geen verhaal hunnerzijds op veroorzakers van brandschade Wereld-Gezondheids organisatie helpt Nieuw Guinea Ambonees tot 12 jaar veroordeeld Bijeenkomst van de jongerengroep der B.E.F. (Van onze paardensport-medewerker) Op het Hippodrome de Vincennes, Parijs' grootste draversbaan, begint de spanning tot koortshoogte te stijgen. Het is de spanning, die aan een grote course voorafgaat en waar die grote course dit keer de grootste van alle is, namelijk de Prix d' Amérique, is iedereen in de hoofdstad van het Franse paar- denland in de weer voor de grote dag van Zondag. Oo Vincennes zelf spreekt en denkt niemand meer over wat anders dan over de grote course die met zijn ruim honderddui zend gulden aan prijzengeld de allerbeste dravers van Europa naar Vincennes heeft gelokt. Maar ook in de Parijse bistro's van de P.M.IJ., de Franse totalisator, houdt deze ..grande épreuve" alle paardensportliefheb bers al in haar ban, en menige stal-tip wordt er al stiekum langs de peukjes Gauloise in luistergrage oren gefluisterd. Trouwens niet alleen in Frankrijk gaat dit zo- Want met de zorgvuldig ingepakte dra vers, die in de afgelopen week uit Italië, Zweden en Duitsland in Parijs zijn aange komen om zich in Vincennes al tijdig in vorm te lopen, zijn de gedachten van ontel bare draverliefhebbers meegereisd. De Ita lianen dromen van hun Karamazov, van de moedige Tryhussey en van de snelle Ame rikaanse imports Scoth Harbor en Mighty Fine, de Duitsers op een herhaling van Per- mits zege van vorig jaar en heel Zweden weet, dat meester-pikeur Nordin zijn Frances Bulwark speciaal voor deze course heeft geprepareerd. En dan zijn er de Hollanders die Zondag middag, wanneer op de Hilversumse drafbaan de startbei voor de vierde course gaat, voor hun geestesoog de rood-wit-blauw-oranje gestreepte casaque van Geersen zullen zien, die met MacKinley, het enige Nederlandse paard, daar ver weg in Vincennes het pres tige van de Nederlandse draverfokkerij gaat verdedigen. Natuurlijk zullen er ook in Vin cennes zelf honderden landgenoten zijn om deze moedige en in Nederland vrijwel onver slaanbare hengst de course van zijn leven te zien lopen. MacKinley: het wonderpaard dat in de afgelopen twee jaar bij trainer Geersen ineens als een ster omhoog schoot, dat. voor luttel geld gekocht, in twee jaar voor zijn eigenaren een halve ton bijeen- draafde, dat grote courses won in het buiten land en de harten stal van ieder, die hem in zijn trotse gangen naar de zege zag snellen. Of hij nu ook deze grootste course van alle zal kunnen winnen Wel, er moet al enig nationaal chauvinisme aan te pas komen om hem een redelijke outsiders-kans toe te meten. Niet dat deze hengst de klasse niet heeft. Hij won van deze zomer in Enghien een élite-course over 2900 meter in de fabu leuze kilometertijd van 1.21.9. Hij heeft ver scheidene van de grote kanonnen waartegen hij Zondag de strijd moet aanbinden, reeds geklopt. Maar tot nu toe is de vorm zoek. En een onsje vorm is soms meer waard dan een pond klasse. De hengst heeft een zeer zwaar seizoen achter de rug, loopt liever in de warmte van de zomer dan in de guurte van de winter en de course op Vincennes vraagt met zijn 2600 meter en de meedogen loze helling voor de laatste bocht een paard in top-conditie. Grote concurrenten Zou hij in de afgelopen week de glanzende vorm van deze zomer terug gevonden heb ben. dan zouden de zaken anders liggen. Maar zelfs dan zou de opgave buitengemeen zwaar zijn. Want de hengst, die voorzichtig gestart moet worden, zal vermoedelijk verloren ter- Het wedstrijdrooster voor het candidaten- tournooi dammen is bij loting vastgesteld en ziet er als volgt uit: Eerste ronde: Zaterdag 13 Februari to Lei den. aanvang 5 uur: KingHuisman, Guig- nardDemesmaecker. Tweede ronde: Maandag 15 Februari te Leiden 6 uur: HuismanGuignard, Fanelli King. Derde ronde: Dinsdag 16 Februari te Dor drecht 6 uur: GuignardFanelli, Demes maeckerHuisman. Vierde ronde: Woensdag 17 Fabruari te Dordrecht 6 uur: FanelliDemesmaecker; KingGuignard. Vijfde ronde: Donderdag 18 Februari te Rotterdam 6 uur: DemesmaeckerKing; HuismanFanelli. Zesde ronde: Vrijdag 19 Februari te Rot terdam 6 uur: HuismanKing, Demes maeckerGuignard. Zevende ronde: Zaterdag 20 Februari te 's Gravenhage 5 uur: GuignardHuisman, KingFanelli. Achtste ronde: Maandag 22 Februari te Naaldwijk 6 uur: FanelliGuignard, Huis manDemesmaecker. Negende ronde: Dinsdag 23 Februari te Leiden 6 uur: DemesmaeckerFanelli, Guig nard—King. Tiende ronde: Woensdag 24 Februari te Leiden 4 uur: KingDemesmaecker; Fanelli Huisman. GEEN WIJZIGING IN QUARANTAINE BEPALINGEN. De Australische regering heeft geweigerd de quarantaine-bepalingen ten behoeve van de hippische nummers van de Olympische Spelen in 1956 te ver anderen. JEUGD HOCKEYWEDSTRIJDEN. Op Zaterdagmiddag 30 Januari zullen op de velden van BMHC te Bloemendaal de jeugd- selectiewedstrijden worden gespeeld. De beste hockeyspelers zullen worden uitverko ren het Noordhollands jeugdelftal te vor men. Uit de spelers van de verschillende provinciale en districtsjeugdelftallen wordt dan later het Nederlands jeugdelftal geko zen. Het meisjesteam zal in de Paasvacantie in Bloemendaal tegen Engelse jeugd spelen. DWT BLIJFT DOORSPELEN. In Zaan dam heeft DWT 1. tegen Nereus 1 voor de bekercompetitie dames, de laatste wedstrijd gespeeld en met tweenul gewonnen. Door deze overwinning behoort DWT tot de beste vier van afdeling A en gaat over naar de afvalrondes. KIRCHON VERBETERDE WERELDRE CORD. De Rus Kirchon verbeterde giste ren in Kiev het wereldrecord tweehandig drukken in de vedergewichtsklasse en bracht het op 105,500 kg. Het oude record stond op naam van de Japanner Nan met 105 kg. sedert November 1939 en werd in Juli 1951 door Del R'osario (Phill.) geëgaliseerd. BRITSE ATHLETEN NAAR OOST EUROPA. Voor de eerste maal zullen Britse athleten dit seizoen in Oost-Europa aan de start verschijnen. Zij zullen deel nemen aan internationale wedstrijden, die op 26 Juli in Krakau worden gehouden. Ook zullen Britse vertegenwoordigers in een internationale athletiek-ontmoeting, die in Boekarest van 24 tot 26 September op het programma staat, uitkomen. HET INTERNATIONAAL SCHAAKTOUR- NOOI IN SPANJE. Na de vijfde ronde van het internationaal schaaktournooi in Tarra gona (Spanje) heeft onze landgenoot Prins de leiding met 4Va punt. Toran (Spanje) staat tweede met 4 punten en Bertram (Spanje) derde met 3Vé punt. rein moeten terugwinnen op paarden, die stuk voor stuk grote kampioenen zijn. Er staan er 33 ingeschreven en al zullen daar van vermoedelijk niet meer dan twintig hun inschrijving gestand doen, de grote cracks Harbor (een nieuwe Amerikaanse import), met Tryhussey, die vorig jaar pas vlak voor de finish zwichtte, met de reus Karamazov. De Zweed Frances Bulwark, Europa's snelste paard, is het gehele jaar op deze course voor bereid. En natuurlijk is er de ganse Franse stayers-cavalerie, gehard op Vincennes' moordende piste. De winnares van twee jaar terug, die dus ook deze keer 25 meter voor- gift moet geven, de Franse merrie Cancan- nière begint haar vorm al te krijgen. En verder zijn er Feu Follet X, het snelste paard van Vincennes (2250 meter in een km.-tijd van 1.19.6) en de ongeklopte Fandango die eveenals de in blakende vorm verkerende Eboué Wilkes eigenlijk een montè-paard is. Charley Mills heeft de keus uit Fortunato II, die MacKinley eens klopte en eens van hem verloor, en Enfant des Houlles. Zware taak Nee, de stuurman van MacKinley en de ADVERTENTIE hengst zelf wacht een haast bovenmenselijke taak. Het zal tussen haakjes van de baan afhangen of Geersen of zijn leerling Piet Smit de hengst zal rijden. Bij harde baan zal de grote man zelf zijn enorme ervaring in de schaal kunnen leggen. Is het pad echter zwaar, dan zal de lichte pikeur Smit, jong maar vol talent, zijn krachten mogen melen met Nordin, Charley Mills, Chyriacos, Alles- sandro Finn en de andere corypheeën van de sulkey. Een prognose in deze course, waar zes of meer paarden nek aan nek de finish plegen uil te vechten, is meestal een slag in de lucht, temeer daar er zo veel afhangt van de loting en een al of niet gelukkige positie in de course. De grote kanspaarden zijn, naar onze smaak, Cancannière, Frances Bulwark, Eboué Wilkes en Feu Follet X. De outsiders zijn Fandango, Karamazov, Tryhussey, Fortunato II en, nu ja, vooruit dan maar MacKinley. Niet alleen uit chauvinisme maar ook van wege de moed en de bereidwilligheid van de hengst om boven een verlammende vermoeid- uit te stijgen en zijn allerlaatste te geven. Maar wie er wint, de slordige honderdduizend toeschouwers zulen vermoedelijk een course te zien krijgen, die zij hun leven lang niet zullen vergeten. Want zelden heeft de in schrijflijst zo geschitterd van grote namen. Nu ligt de draversbaan van Vincennes nog stil te wachen, maar Zondag zullen tien duizenden op de tribunes de slag volgen die Europa's beste dravers op de sintels zullen uitvechten. De sigarenwinkelier J.B.V, te Schiedam werd ontslagen van rechtsvervolging door de economische rechter te Rotterdam van de hem ten laste gelegde overtreding der Winkelsluitingswet doordat hij door een luikje, naar de winkel leidende, geld wis selde ten behoeve van het kopen na slui tingstijd van de winkel door middel van een automaat. De economische rechter zag hierin een „bedienen" in de zin der wet. De Hoge Raad heeft heden een tegen dit vonnis door de officier van justitie in gesteld cassatie beroep verworpen. De Hoge Raad overwoog, dat de bediening heeft plaats gehad niet met betrekking tot het in de winkel uitgeoefende bedrijf, doch met betrekking tot het bedrijf, dat hij uit oefende door middel van automaten, ter wijl deze vorm van bediening nergens strafbaar is gesteld. Het. dier dat, zoals gemeld, dezer dagen op Schiermonnikoog is aangespoeld, blijkt inderdaad een „butskop" te zijn. De buts kop, wiens Zondagse naam hyperodon ampullatus luidt, behoort tot de tandwal vissen. Het aangespoelde exemplaar, dat 7 meter lang is en ongeveer 7 ton weegt, heeft een blauwgrijze kleur. Het zal wor den overgebracht naar het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie te Leiden. De beide colleges van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Geneeskunst, de Nederlandse Juristen vereniging en de K.N.A.C. hebben zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat ge wend met voorstellen tot herziening van het wegenverkeersreglement ten behoeve van de practijk van het verkeer en het verkeersrecht. Zij hebben o.m. verzocht de „bijzondere voorrang" van de stadstrams te doen vervallen: bij kruisingen het recht- doorgaande verkeer voorrang te verlenen, voorschriften te ontwerpen voor overgan gen van voetgangei's, waaraan niet meer zal zijn te ontkomen en het loslopen van honden op drukke verkeerswegen tegen te gaan. Ook wordt meer samenwerking in de wegenverkeerswetgeving in Benelux- verband bepleit. Ir. C. Staf, de minister van Oorlog en Marine, zal zich in de tweede helft van Februari naar Washington begeven. Hij zal daar gaan informeren hoeveel mililtaire hulp ons nog van Amerikaanse zijde te wachten staat. De V.S. hebben tot dusver 75% van uitrusting en bewapening voor de Nederlandse strijdmacht geleverd. Ook in het lopende jaar zullen zij nog steen blijven verstrekken. Over de twee volgende jaren verkeert men echter nog in het ongewisse. Inlichtingen van Amerikaanse zijde hier over zijn daarom zo belangrijk, omdat in Den Haag verdeeldheid heerst over het aantal divisies dat Nederland zal inbrengen voor de Westelijke verdediging, namelijk drie of vijf. De minister hield vast aan vijf en rekende daarbij op Amerikaanse hulp. In de V.S. is echter de afgelopen maanden een sterke tendens waarneembaar om ook de militaire hulp aan andere landen te beknotten. TRENTO (United Press). Galahad, de Nederlandse zwaan, heeft gisteren zijn triomfantelijke ent.rée gemaakt op de vij ver van het Dante-park in het Italiaanse stadje Trento, ten aanschouwe van 3.000 juichende schoolkinderen en burgers. Een zijden lint met de Nederlandse kleuren sierde zijn hals en tot ieders vreugde gedroeg hij zich als een hoffelijke Amsterdammer. Niet zodra had commendatore Birnno Gardella, gemeenteraadslid van dit Al penstadje, hem in de vijver gezet, of hij stuurde recht op Cleofe af, de zwaan die al twee maanden wegteert omdat haar echtgenoot tegen een trein was gevlogen. De twee liefkoosden en kusten elkaar met de snavels. Iedereen juichte van plezier. Een an der paar witte zwanen op de vijver en nog een echtpaar fraaie Australische zwarten gleden statig in convooi naar het geluk kige paar. Gala had was per t.rein in Trento gear riveerd, nadat hij met een KLM-vliegtuig van Amsterdam naar Milaan was gevlo gen. Galahad bracht een onrustige nacht door op het regionale touristenbureau dat voor het kleine park op de Piazza Dante zorgt. Mogelijk heeft hij gevreesd de hoofdschotel van het diner van de bur gemeester te worden. Maar 's ochtends nam commendatore Gardella Galahad in zijn armen. Hij droeg hem het plein op en de grote menigte riep spontaan „Viva Ga lahad, Viva Olando". Vervolgens werd de Amsterdammer aan plaatsvervangend burgemeester Aldo Du- cati voorgesteld. Maar toen reedis had Ga lahad de blik gericht op de vijver en Cleofe en toen hij eindelijk water onder zich had, wist hij wat hem te doen stond. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen de drieënveertigjarige vertegenwoordiger D. R. uit Aalsmeer (veertien dagen geleden is ten onrechte Uithoorn genoemd), ver dacht van verduistering in dienstbetrek king: hem was ten laste gelegd, dat hij in de afgelopen jaren bedragen, in totaal 14000, niet had afgedragen aan de Coöpe ratieve Aankoopvereniging Haarlemmer meer, waarbij hij sedert 1946 in dienst was, De uitspraak luidde een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan twee maan den voorwaardelijk, met aftrek van voor arrest. De zevenendertigjarige koopman F. van der V. te Amsterdam, die als directeur van een op te richten naamloze vennoot schap, een auto van het bedrijf verkocht had voor 2.250 en het geld in België had opgemaakt, werd wegens verduistering veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest. De commissie die onlangs is ingesteld tot het uitbrengen van rapport over de artsen- honorairia is met haar advies gereed geko men. Het zal Zaterdag definitief worden vast gesteld, waarna de Vereniging van Huis artsen en de Ziekenfondsen gedurende drie dagen gelegenheid hebben het rapport te bestuderen voordat het op 28 Januari in de Ziekenfondsraad in behandeling komt. Verwacht wordt dat op basis van dit rap port tussen de huisartsen en de zieken fondsen overeenstemming zal worden be reikt. (Van een verslaggever) Veroorzaakt men anderen schade dan kan men in het algemeen tot vergoeding van die schade worden verplicht. Dat geldt ook voor iemand door wiens schuld brandschade ontstaan is aan de eigendom men van een ander. De praktijk is evenwel meestal, dat die ander zich wendt tot zijn brandassurantie- maatschappij om van haar de geleden schade vergoed te krijgen. Is dat gebeurd, dan kan de verzekeraar proberen, zijner zijds het schadebedrag van de veroorza ker terug te vorderen. Dit recht tot het verhalen van de schade op verantwoor delijke „derden" Is de verzekeraar toege kend bij artikel 284 van het Wetboek van Koophandel en wordt het regresrecht ge noemd. Sinds meer dan een eeuw hebben de brandassuradeuren in ons land echter van dit recht geen gebruik gemaakt, omdat de aansprakelijke „derden" in de practijk toch maar zelden - en dan nog veelal ten koste van lang procederen - de door hen veroorzaakte schade terugbetalen konden. Bovendien stonden die „derden" vaak in zeer nauwe relatie tot de verzekerde (b.v. zijn kinderen, logées e. d.)zodat toepas sing van het regresrecht onvermijdelijk pijnlijke situaties tussen de verzekeraar en de verzekerde zou scheppen. Om al deze redenen namen de brand assuradeuren steeds liever de schade voor eigen rekening, hetgeen de reputatie van hun bedrijfstak zeer ten goede is geko men. In de laatste tijd zijn enkele brandver zekeraars echter van die oude stelregel afgeweken. Zij lieten enkele veroorzakers van brandschade dagvaarden en deze werden in civiele procedures ertoe ver oordeeld, de verzekeraars schadeloos xe stellen. Als precedent was dit zeer bedenkelijk, omdat nu in feite iedereen weer aan het risico blootstond te eniger tijd voor een door hem (of zijn kinderen of personeel) veroorzaakte brandschade te worden aan gesproken. Er ontstond den ook na het bekend worden der genoemde vonnissen een zekere onrust, die zich vooral uitte in een rush op de W.A.-verzekeringen, waar men zich wilde dekken tegen het risico "an aansprakelijkheid voor brandschade. Daardoor ontstaat een ingewikkeld me chanisme van tweeërlei verzekeringen, waarbij noch de assuradeuren van beide branches, noch ook het publiek - d'at op deze wijze ook nog de premiekosten voor een aansprakelijkheidsverzekering zou moeten dragen - gebaat zijn. Om deze ongewenste ontwikkeling een halt toe te roepen heeft een groep Neder landse bra n d ver zek er ingsma atscha ppij en reeds begin vorig jaar in advertenties be kend gemaakt dat zij afstand doet van haar verhaalsrecht op derden terzake var, de door haar uitbetaalde brandschaden. Dit voorbeeld is thans op initiatief van de Vereniging van Brandassuradeuren in Ne derland overgenomen door vrijwel alle brandverzekeraars (inclusief de buiten landse maatschappijen die in ons land .werken en tezamen ongeveer 93 percent van het brandverzekeringsbedrijf ten on- >.ent omvattend). In een nieuwe adverten tie, die een dezer dagen in de couranten verschijnt, zullen deze maatschappijen ge zamenlijk formeel afstand doen van hun recht van verhaal op de veroorzakers van brand en van explosie- en bedrijfsschade (voor zover deze laatste het gevolg is van brand of explosie). Men zij er echter op bedacht, dat deze afstand van „verhaals recht" alleen slaat op brandschade- en be drijfsschade-, doch niet op transport- of automobielschade-polissen. waarop naast andere gevallen ook brandrisico gedekt wordt, ook indiien zulke polissen getekend zijn door maatschappijen die de aange kondigde advertentie mede ondertekenen zullen. De komende ouderdomsverzekerinz Nu de noodwet-Drees te zijner tijd ver dwijnen gaat om plaats te maken voor een definitieve ouderdomsverzekering, is daar op in de Tweede Kamer bij verschillende gelegenheden gezinspeeld. Van de zijde dei- regering is bovendien al meerdere malen betoogd, dat men zo weinig mogelijk wijzi gingen in de Noodwet wil aanbrengen, om dat men binnen afzienbare tijd met een definitieve verzekering wenst te komen. Al geruime tijd ligt dit probleem bij de Sociaal Economische Raad, doch de materie is zeer gecompliceerd en vormt een studie object voor de subcommissie voor sociale aangelegenheden. In een besloten vergade ring van de S.E.R., die op 26 Februari wordt gehouden, zal nu een concept-advies van deze commissie worden behandeld Over de inhoud van dit concept kon men nog niets mededelen, doch de gedachten gaan uit naar een wettelijke ouderdoms- regeling voor de gehele bevolking, zonder onderscheid van gemeenteklassen, zonder vaststelling van een „weistandsgrens" en met handhaving van de ouderdomsvoorzie ningen in particuliere ondernemingen. De Wereldgezondheidsorganisatie zal steun gaan verlenen bij de opbouw van het volksgezondheidswezen op Nieuw-Guinea. Dit is op het hoofdkwartier van de U.N.O. te New York medegedeeld door dr. A. J. Patterson van Nieuw-Zeeland, die dooi de W.G.O. belast is met de verbetering van de volksgezondheid in de gebieden van de Westelijke Pacific. Dr. Patterson kondigde aan, dat dit jaar een studiebeurs zal wor den verleend aan een arts op Nieuw- Guinea voor de bestudering van tubercu lose en dat het volgend jaar twee artsen van Nieuw-Guinea in de gelegenheid zul len worden gesteld om aan de universiteit van Singapore een studie te volgen in openbare gezondheidszorg. De rechtbank te 's Ilertogenbosch heeft de 27-jarige Ambonees J. T. wegens moord op zijn vrouw conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar. In October heeft hij zijn vrouw over de leuning van de Maasbrug te Grave gewor pen, waardoor de vrouw verdronken is. Aan het eind van het vorig jaar heeft het bestuur van de Beweging van Euro- pse Federalisten (B.E.F.) te Haarlem be sloten een jongerengroep op te richten en het voorlopig bestuur daarvan belegde gisteren een bijeenkomst in de Radiozaal van Brinkmann. Het voorlopig bestuur wordt gevormd door de heer J. C. Buiten dijk uit Santpoort, en de dames W. de Wit uit Haarlem, A. A. van Zutphen en P. M. van der Putten uit Haarlem. De laatste, die tevens secretaressse van de B.E.F. te Haarlem is, nam het initiatief tot de op richting van de Jongerengroep. Ondanks de bekende door de examens vooruitgeworpen schaduwen kwam er een flinke groep jongelui luisteren naar de spreker op deze eerste bijeenkomst, mr. C. C. van Iielsdingen. voorzitter van de B.E.F. te Haarlem. Hij gaf een uiteenzetting van de activiteit van de Europese federalisten in ons land en vestigde telkens de aan dacht op het grote tekort aan belangstel ling ten aanzien van de geweldige Euro pese problemen waarop zij stuiten. De B.E.F. heeft in ons land nog slechts 5000 leden en dat noemde mr. Van Hels- dingen beschamend voor een land, dat altijd in de gedachtenwisseling over inter nationaal recht zo'n grote rol heeft ge speeld. Van de duizend academisch ge- vormden in Haarlem, bij wie de beweging belangstelling trachtte te wekken reageer den slechts 25; van de 50 verenigingen in Haarlem, aan wie een lezing over de Euro pese eenwording werd aangeboden ant woordde slechts één. Omdat de Europese zaak vooral een zaak van de jeugd is, is een jongerengroep op haar plaats om de jeugd te leren, wat de oudere generatie zo moeilijk kan worden bijgebracht: Euronees denken en de vraag stukken niet meer zien binnen de enge nationale grenzen. Hij gispte redeneringen ris die van: „het komt vanzelf wel" of „mijn partij is er vóór en die zal haar best wel doen". Dat doet tekort aan de waarde van het individu. „Men wil zich toch niet als schapen laten leiden?", zo rien mr. Van Iielsdingen, „in de bezettingstijd werd er voor ons gedacht, laten we blij zijn dat we het nu zélf weer kunnen doen". De heer C. van Aken van het landelijk secretariaat van de B.E.F. hield na de pauze een toespraak, waarin hij er aan herinnerde dat de eerste krachtige impuls voor de Europese eenheid uit de inter nationale gezelschappen in de kampen voor politieke gevangenen van de Duit sers is voorgekomen en na de oorlog op ve'erlei wijzen gestalte heeft gekregen. Hij noemde de belangrijkste stappen die op de weg naar de Europese eenheid zijn gezet en zeide voorts, dat de staatslieden, die aan dit ideaal werken vooral ook de jeugd achter zich moeter. weten. Mej. Van der Putten gaf ten slotte een uiteenzetting van de plannen der jonge rengroep (eens per maand vormingsavon den en corresoondentie indien mogelijk ge volgd door uitwisseling tussen deze jonge ren en die in andere Europese landen). Voor militairen van het gérrmznen Haar- lem heeft, dg Culturele commissie van het. Protestants Interkerkelijk Thuisfront giste ren in het Militair Tehuis aan de Jansweg een muziekavond belegd. De zangeres Wil helmine Matthès en de pianist Marinus Voorberg, die hieraan medewerkten, had den een programma samengesteld, dat niet loodzwaar was door allerlei muzikale ge wichtigheden, maar dat met goed gekozen werken van Bach. Handel, Schubert, Brahms op kunstzinnig peil bleef en dat met negro Spirituals, volksliedjes en koste lijke variaties over „Aan den oever van een nnellen vliet" va.n Peter van Anrooy al een zeer direct aansprekend karakter ver kregen bad. Door een muziekuitvoering elders in onze stad 'kon ik slechts de tweede helft van de avond bijwonen, zeer tot miiri spilt, want ik had gaarne Wilhelmine Matthès ook in de liederen van Handel, Schubert, Mahler en Brahms willen horen. Over de aard van de stem van deze zangeres hebben de ver tolkingen van de Spirituals en de volks liedjes toch wel voldoende opheldering ge geven. Wilhelmine Matthès heeft een mooi getimbreerde alt. Soms kreeg ik de indruk van een diepe contra-alt. die van nature moeilijk in toom gehouden kan worden, maar die nochtans door de zangeres aan merkelijk beheerst wordt. Zo kon zij de tere, gevoelige accenten van de negerlie deren en de volksliedjes goed laten spre ken, maar ook de imponerende klank voor „Het hemels Jerusalem". In Wilhelmine Matthès schuilt waarschijnlijk een drama tische kracht van Wagneriaanse allure. Marinus Voorberg toonde bii de begelei ding van de zang zijn slagvaardigheid en zijn muzikaliteit en bij de vertolking van de Variaties van Van Anrooy bovendien nog zijn ontwikkelde pianistiek en zijn zin voor geestige uitbeelding. Aan het slot van de avond dankte de le- gerpredikant majoor ds. K. van den Braak de solisten voor wat zij hadden geschon ken.. P. ZWAANSWIJK In zijn woning aan de Aelbertsbergstraat i;-. w-anr'pm °,;,-+eravond op 53-jarige leeftijd overleden de heer C. Oldenourg, in leven een bijzonder gezien lid eerst van Stormvogels en later van Haarlem. Nadat Cock Oldenburg eerst bij Stormvogels een bijzonder succesvol voetballer was ge weest en zelfs een maal (in 1926) in het Nederlands elftal Coc/c Oldenburg. 20«(swerd gekozen (in men hem als actief^ntwerpen tegen Bel- voctballer in zijn Sië) werd hij lid van jeugd kende. „Haarlem", waar hij ook direct in het eer ste elftal werd gekozen.. Hij deed zich daar kennen als een all-round speler, die Haar lem vooral gedurende de periode dat deze vereniging in de tweede klasse speelde vele diensten heeft bewezen. Aanvankelijk speelde hij in de voorhoede, doch later had men in hem een zeer verdienstelijke spil, die zich vooral onderscheidde door zijn grote uithoudingsvermogen. De thans over ledene speelde in totaal 124 wedstrijden in het eerste elftal van de roodbroeken en maakte 37 doelpunten. De overledene zal op Zaterdag 23 Januari aanstaande om half een op de Noorder begraafplaats in Haarlem ter aarde worden besteld. BINNENLAND In de polder Schouwen is men thans druk aan het „visrapen". Voordat het stroomgat bij Schelphoek werd gesloten is vrij veel vis de polder binnengezwommen. Nu de droogmaling in het eindstadium ver keert, bestaat er voor deze vis geen uitweg meer. Waar het water verdwijnt, blijft de vis op het land liggen. Velen die een maaltje vis willen hebben, zijn nu aan het rapen gegaan. Er is hier en daar reeds handel in „raapvis". Negen maanden gevangenisstraf, waar van vier voorwaardelijk, heeft de Amster damse rechtbank opgelegd aan de 36-jarige vertegenwoordiger F. van der E. uit Nij megen, aan wie ten laste was gelegd dat hij op 19 November een auto had bestuurd toen hij onder invloed van sterke drank verkeerde er getracht had een agent te overrijden. Zijn rijbewijs werd voor de tijd van twee jaar ingetrokken. De Nederlandse Oorlogsgravenstich ting heeft in Hannover een centrale be graafplaats ingericht voor 400 Nederlanders, die tijdens de oorlog zijn omgekomen en thans begraven zijn in verscheidene kleinere plaatsen rondom Hannover. De stichting heeft reeds twee van dergelijke kerkhoven inge richt in Bremen en Hamburg. Een derde in Lübeck is op de beplanting na gereed. De nieuwe kruiser „De Ruyter" die op 18 Januari uit Vlissingen vertrok voor zijn eerste grote reis, is heden in de Noorse hoofdstad Oslo aangekomen, begroet door saluutschoten van het oude fort Akershus. Het schip blijft er drie dagen. Toen na de stormramp de evacuatie van Zierikzee werd gelast zijn de ouden an dagen uit het Ned. Hervoimd rusthuis ..Ons Huis" naar het paleis „Het Loo" te Apel doorn overgebracht. De terugkeer van deze evacué's was tot dusver onmogelijk omdat arbeiders hun intrek in het rusthuis hadden genomen. Op 1 Februari wordt „Ons Huis" ontruimd en waarschijnlijk kunnen de ge- evacueerden er op 15 Februari terugkeren. Een gezin van 12 personen in Zwarte- meer in Drente is door brand dakloos ge worden. De keet, waarin zij woonden, raakte om half negen gisteravond door onbekende oorzaak in brand en is totaal in de as ge legd. Slechts een bus met zilvergeld kon worden gered. Zowel de brandweer van Kla- zinaveen. als het regionale korps uit Emmen rukte uit. doch men kon de brandende woon keet niet bereiken, doordat deze zeer afge legen in het hoogveen lag. De Emmer ploeg keerde onverrichterzake terug. De brand weer van Klazinaveen gelukte het ten slotte. de keet te voet op ongeveer 100 meter afstand te bereiken, doch zij kon nog slechts nablussingswerk verrichten. In Hoek van Holland is het negenjarige zoontje van de familie W. Korteland om het leven gekomen toen het door een open slaand raam in een schuur wilde klimmen. Het raam viel neer op de nek van de jonden, die vrijwel terstond dood was. De procureur-generaal bij het Haagse hof alhier heeft bevestiging van het vonnis in eerste aanleg, namelijk een week gevan genisstraf, geëist tegen de eerste-jaarsstudent in de medicijnen R. E. J. T. Hem was ten laste gelegd, dat hij te Noordwijk op. 9 Augustus 1953 zich beledigend ten opzichte van de Koningin zou hebben uitgelaten. In het Sint Antoniusziekenhuis te Hel mond heeft mevrouw J. MatheiAarst uit Deurne het leven geschonken aan een drie ling. twee jongens en een meisje. Het gezin telde reeds vier kinderen. Tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf is geëist tegen een 30-jarige ex-bankbediende uit Amsterdam, die een 59-jarige veehouder uit Leeuwarden voor f 102.000 en een Am sterdamse makelaar voor f 10.000 had opge licht. Voor de rechtbank beweerde hij, dat hij voor de Engelse Geheime Dienst werkte en dat hij grote bedragen had moeten beste den om de hand te leggen op bepaalde dos siers. Daardoor was hij in financiële moei lijkheden geraakt, naar hij zei. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, zal Vrijdag geen spreekuur houden. Het koor van het Chri^fe'iik Blinden instituut „Bartiméus" te Zeist is een goed ensemble. Dat heeft men al dikwijls bij een optreden van het koor voor de radio kun nen constateren. Het was daarom zeker verklaarbaar, dat er voor het. concert, dat het koor gisteravond In de Kioppersinael- kerk gegeven heeft, zoveel belangstelling getoond werd. Nu kon men de jonge zange ressen en zangers van ..Bartiméus" eens horen zonder tussenkomst van de zender en het ontvangtoestel en daardoor kon men de zuiverste indruk van hun zingen krijgen. De dirigent Mees van Huis heeft het uiteraard heterogene 9temmenmateriaal tot een goede eenheid weten te versmel ten. Daartoe heeft hij de koorleden zorg vuldig geïnstrueerd wat hun te doen staat ten aanzien van het klankvolume. En zij hebben blijkens de vertolkingen op het concert van gisteravond goed begrepen, dat het ontwikkelen van een beschaafde, mooie koorkiank met beheerste nuance ringen noodzakelijk is voor het verkrijgen van een kunstzinnig resultaat. Men denke echter niet, dat hierbij de expressieve kant van het zingen verwaarloosd werd. Integendeel. Zo beheerst als de klank ontwikkeling bleef ook het tot uitdruk king brengen van de tekstgedachte en het scheppen van de overeenkomstige sfeer. En daarom kregen werken als Wie wohl ist mir, Wohl mir dass ich Jesurn habe en Jesus ist das schönste Licht van Joh. Seb. Bach en Erquieke mich mit deinem Licht van A. Beeker een dieptreffende zin. Aangrijpend was het met lichte klank gezongen Welf ade, ich bin dein müde van Joh. Rosenmüller en het bemoedi gende Auferstehen van K. H. Grann. Twee solisten uit het koor konden zich onderscheiden: een sopraan, dde Dir, dir, Jehova van J. S. Bach met heldere klank vertolkte en een andere sopraan: Dé van Oenen, die met zuivere klank en zeer mu zikaal een oud-Nederlands lied zong en die ook de belangrijke solopartij in Men- delssohns hymne Hör mein Bitten op zich genomen had. welke partij zij met veel begrip ten gehore bracht. Ook het koor toonde zich in dit werk van zijn goede zijde. De organist Stoffel van Viegen bege leidde het koor en solisten nauwgezet en met goede registratie. Als solist speelde hij het Praeludium en de Fuga in d van Bach (uit Acht kleine Preludien und Fu- gen), waar hij uiteraard geen moeite mee had. Met veel waardering hebben wij nog geluisterd naar Jan Boer, een leerling van het instituut, die een knappe voor dracht gaf van het koraal voorspel Wachet auf, ruft tins die Stimme. Het tweede gedeelte van het concert, alsmede de onderwijsdemonstratie en de toespraak van de propagandist P. de Bruyn moeten in dit verslag onbesproken blijven, omdat onze aandacht gisteravond ook elders gevraagd werd. P. ZWAANSWIJK

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 11