Spanje manoeuvreert verder in Marokkaanse crisis Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT E.D.G. Niet te gauw geloven aan sabotage bij ramp met Cornet Amerikaans plan voor atoombases Frankrijk zendt marine-eskader, verlof van Franse troepen ingetrokken Engeland voor crisis, zegt Lord Balfour Het woord is aan Eerste atoomduikboot vandaag te water Israel waarschuwt de grote vier Overdracht gevangenen in Korea voltooid Russische meisjes zijn heel aardig' 68e JAARGANG No 164 DONDERDAG 21 JANUARI 1954 298e JAARGANG No 12 Naguib houdt vol Luitenant Timmer is herstellende Aangereden fietsster maakt het goed Dr. Subandrio ambassadeur van Indonesië in Moskou Brits minister voor de burgerluchtvaart: Berlijnse conferentie Thans 27 lijders aan alastrim Aannemer en zes bouwvak arbeiders bij botsing gewond Watervlo vóelt radio-activiteit Amerikaanse studenten: Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET VERDRAG inzake d'e Europese Defensie Gemeenschap is gis tenen door de Eerste Kamer aanvaard met 36-4 stemmen, dus met zeer grote meerderheid. Van de aanwezige veertig leden stemden alleen de Kamerpresident mr. J. A. Jonkman (P. v. d. A.), het Christelijk-Historische lid prof. Gerretson en die beide commu nisten tegen. De Kamerpresident, die ern stige bedenkingen tegen het verdrag had en die maanden geleden reeds in een aparte nota aan die regering had kenbaar gemaakt, waarop weer een antwoord nota was verschenen, verliet ditmaal zijn presidienitszetel en liet zich daarop tijde lijk vervangen om zijn bezwaren nogmaals uiteen te zetten. In ons verslag in dit nummer vindt men de samenvatting ook van zijn betoog. Hij heeft daarin de me ning uitgesproken dat men de internatio nale rechtsorde niet deugdelijk bevordert ails men in een boven-nationale organisa tie een lid opneemt (Duitsland) dat voor de hereniging en voor het sluiten van het vredesverdrag nog niet als volwaardig kan worden beschouwd. Hier zij daarom trent opgemerkt, dat aan d'e vooravond van een conferentie der Grote Vier te Ber lijn, waarop de hereniging van Duitsland zal worden nagestreefd, die situatie met het E.D.G.-verdrag inderdaad zeer ondui delijk is. Mr. Jonkman acht het ook on aannemelijk omdat het wantrouwen tegen Duitsland het gebrek van zijn oor sprong is. De Eerste Kamer heeft het in grote meerderheid wel aannemelijk geacht en door haar besluit, voligend'e op de aanne ming door de Tweede Kamer, is de ratifi catie door Nederland nu een voldongen feit geworden. Maar dat betekent pas het begin, wat de aanvaarding door de be trokken landen betreft. Wij zijn in dit ge val nummer één en wie de eerstvolgende zal zijn is nog niet eons duidelijk. Het Belgische parlement is voorshands in zijn debat blijven steken; de Italianen hebben aanzienlijke vertraging ondiervondlen door hun regeringscrisis; in Frankrijk verkeert het lot van de E.D.G. nog in onzekerheid, ofschoon daar in de laatste tijd wel meer kans op een gunstige beslissing schijnt te zijn gerezen. Wat d'e Duitsers aangaat is het niet verwonderlijk dat zij, piet de con ferentie der Grote Vier in het vooruitzicht, geen haast meer hebben gemaakt. Inder daad zouden de resultaten vain die confe rentie ever het Dui'tse vraagstuk ails zij resultaten oplevert weer grote veran dering in de stand van zaken kunnen brengen. Helder is die stand van zaken geenszins en men moet nog maar afwachten wat uit de brouwketel van Europa te voorschijn zal komen. Daarom is er geen reden om de ratificatie van dit aan overladenheid met bepalingen, aan uiterste ingewikkeldheid laborerende E.D.G.-verdirag als een ge beurtenis van bijzonder belang te begroe ten. Men kan met ingenomenheid gewag maken van het betoog dat de waardige nestor van de Eerste Kamer, prof. An erna, gehouden heeft om aan te tonen dat in de huidige verhoudingen liet vasthouden aan volstrekte nationale souvereiniteit ondoen lijk is gebleken. Er bestaat geen werkelijk nationaal defensierecht, omdat defensie alleen maar mogelijk is door hogere dan nationale bindingen voerde hij o.a. aan. Men kan dit verdrag optimistisch zien als een noodzakelijke stap op de weg die naar de Europese gemeenschaps-vorminig leidt, maar men kan zich ook afvragen of deze stap op dit moment wel de meest geluk kige is. Dat laatste doen wij, inmiddels de hoop koesterend dat in de verdere ontwik keling naar een Europese eenheid in bre der dan militair verband deze phase geen remmende zal blijken te zijn. De beducht heid van de president van de Eerste Ka mer is zeker niet gering te achten. R. P. WASHINGTON, 21 Jan. (Reuter). De Amerikaanse luchtmacht heeft het plan, een keten van opslagbases voor haar spe ciale wapens daaronder atoombommen, over de gehele wereld aan te leggen. Dit plan is aan het licht gekomen, nadat de republikeinse senator Francis Case, voor zitter van een subcommissie van de Senaat voor de Strijdkrachten, had bekend ge maakt, dat-zijn commissie IIV2 millioen dollar heeft gevoteerd voor de aanleg van „depots voor speciale wapens". Volgens een rapport van de commissie hebben „belanghebbende regeringen" de Amerikaanse regering reeds machtiging verleend tot het inrichten van „atoom arsenalen" op haar gebied. Senator Case verklaarde, dat de projecten eerder voor zagen in faciliteiten voor het gebruik van atoomwapens dan in atoomwapens zelf. Hij voegde er aan toe, dat volgens de bestaan de wet, slechts de president het transport van atoomwapens en hun gebruik kan goedkeuren. In een vraaggesprek met een correspon dent van het Engelse blad „Daily Mail" heeft de Egyptische president, generaal Naguib, verklaard, dat Egypte niet zal toe geven in de kwestie van het Suez-kanaal. „Wij hebben beslist onze laatste concessie gedaan",zei hij. Generaal Naguib had verder gezegd, dat hij bereid was een militair bondgenootschap te sluiten met Groot- Brittannië en de V.S. „doch uitsluitend op voet van gelijkheid". Naar wij vernemen, gaat de toestand van luitenant ter zee vlieger Timmer, die 13 Januari met een Marinevliegtuig nabij Zandvoort neer stortte en sindsdien in de Mariastichting verpleegd wordt, langza merhand vooruit. Direct levensgevaar is thans geweken. De 18-jarige fietsster A. H., die gister middag in de Jansstraat door een vracht auto werd aangereden, is met een hoofd wond en vermoedelijk een hersenschudding in de Mariastichting opgenomen. Haar toe stand is gunstig te noemen. PARIJS (Reuter) Frankijk heeft langs de Frans-Spaanse grens in Marokko mili taire voorzorgsmaatregelen genomen om eventuele ongeregeldheden als gevolg van de bijeenkomst van Marokkaanse hoofden te verhinderen, aldus hebben regerings ambtenaren Woensdag te Parijs medege deeld. De bijeenkomst zal deze week te Tetoean in Spaans-Marokko worden ge houden. Het verlof der Franse troepen in Marokko is ingetrokken. Franse regerings ambtenaren zeiden, dat het „routinemaat regelen" betreft, die altijd wanneer er ongeregeldheden dreigen, worden getroffen. Volgens een bericht uit Oran is een Frans eskader onder bevel van admiraal Robin in Mers el Kebir in Algerië aangekomen. Het bestaat uit de kruiser „Gloire", het vlieg- dekschip „Lafayette", het escortcvaartuig „Terrible" en een aantal torpedobootjagers. Volgens een zegsman te Toulon, vanwaar het eskader was vertrokken, houdt dit oefe ningen in de Middellandse zee. Op een vraag, of het vertrek verband hield met de bijeenkomsten te Tetoean, gaf de zegsman geen commentaar. In Franse diplomatieke kringen in Parijs is verklaard, dat de aankomst van het eskader in Mers el Kebir geen enkel ver band houdt met de ontwikkeling in Spaans- Marokko. Ook worden berichten tegenge sproken, volgens welke de Franse ambassa deur in Madrid Dinsdag op het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een protest heeft overhandigd. Hij heeft slechts om opheldering over de toestand gevraagd, aldus verklaarde men in deze kringen. Gisteren besprak de Spaanse ambassa deur in Parijs, graaf De Casa Rojas, het zelfde onderwerp met minister van Buiten landse Zaken Bidault. Franse kringen verklaren intussen dat zowel de Verenigde Staten als Engeland Parijs verzekerd hebben, dat men de Franse positie „welwillend" beschouwt. Een Amerikaanse woordvoerder weiger de te bevestigen dat concrete garanties ge geven zijn, maar hij voegde er aan toe dat Washington sterk geïnteresseerd is bij vrede en stabiliteit in Marokko. Hij doelde hiermee op de vier grote luchtbases die de Amerikanen in Marokko bouwen. De Amerikaanse woordvoerder verklaarde dat overleg heeft plaats gevon den zowel in Parijs als in Washington zodra over de crisis bericht werd. Twee plannen Volgens Franse berichten overweegt de Spaanse hoge commissaris Rafael Garcia Valino een van de volgende twee plannen in Spaans-Marokko te steunen. Hij zou öf aanhankelijkheid betuigen aan ex-Sultan Sidi Mohammed, die door de Fransen naar Corsica is gestuurd, óf Kalief Moulay el Hassan Ben el Mehdi als „regent" van de afgezette Sultan aanwijzen. De nieuwe Sultan is nooit formeel erkend in de Spaanse zóne. Eigenlijk is Spaans-Marokko al zo onge veer gescheiden van de acht maal grotere Franse zóne, maar op grond van het ver drag van 1906 en het Frans-Spaans verdrag van 1912 handhaven de twee naties de offi ciële eenheid van Marokko. De Fransen beweren nu dat de Spaanse stap die verdragen zou vernietigen door op heffing van de officiële eenheid van Marokko. LONDEN 21 Januari (Reuter) Lord Balfour, de president van Lloyds Bank, heeft Engeland ervoor gewaarschuwd dat dit land wederom een economische crisis te wachten staat. Hij zeide, dat tenzij Engeland het economisch veel beter doet dan thans geschiedt, zelfs een lichte inzin king in de wereldhandel (en dit kan in de eerst komende jaren te enigertijd nauwe lijks worden voorkomen) acute moeilijk heden zal kunnen veroorzaken. Twee dingen zijn noodzakelijk: een grote stij ging in productieve investeringen in het binnenland en voldoende inkomsten uit het buitenland teneinde een aanzienlijk overschot mogelijk te maken. In zijn ver klaring naar aanleiding van het jaarver slag van genoemde bank over 1953 merkt Lord Balfour nog op dat Engeland ge handicapt door te zware belastingen en dreigende inflatie achter schijnt te zijn geraakt bij de algemene economische vorderingen van Europa. Het Spaanse antwoord is, dat men niet geraadpleegd is toen Sultan Sidi Moham med verleden jaar aan de dijk is gezet. De werkelijke basis van het geschil, zeg gen waarnemers, is het botsende streven naar invloed in Noord-Afrika en de Arabi sche landen. Protest De Sultan van Marokko heeft, na een Woensdag onder zijn leiding te Rabat ge houden bijeenkomst, besloten bij de Franse regering te protesteren tegen de beweging in Spaans-Marokko, die gericht is op het verstoren der geestelijke eenheid van en het aan het wankelen brengen van het wereldlijk gezag over Marokko. Een hoge zegsman van de Arabische liga verklaarde zich ingenomen met de Spaanse stap om Spaans-Marokko autonomie te geven en hij zeide dat dit de eerste stap zou zijn van de bevrijding van Noord-Afrika. Bevestigd werd, dat Ahmed Shoukairy, assistent-secretaris generaal van de Arabi sche liga, de kwestie besproken heeft met Spaanse autoriteiten in Madrid en onlangs met luitenant-generaal Valino, de Spaanse hoge commissaris in Tetoean. Men verklaarde dat Shoukairy Valino, die bekend staat om zijn hekel aan de Fransen, zeer hulpvaardig bevond. Shoukairy heeft, toen hij in Tetoean was, ook de mogelijkheid onderzocht van oprich ting van een „Marokkaanse regering in ballingschap", die het Franse deel van het protectoraat vertegenwoordigt, met een hoofdkwartier „niet ver uit de buurt" van Tetoean en met de verbannen Sultan als titulair hoofd. „Zeer waarschijnlijk zou Kalief Moulay Hassan hoofd van zulk een regering wor den," verklaarde de zegsman. DJAKARTA (A.F.P.) De huidige am bassadeur van Indonesië in Londen, dr. Subandrio, is benoemd tot ambassadeur van Indonesië in Moskou, aldus is officieel medegedeeld. De minister van Buitenlandse Zaken, de heer Sunarjo heeft medegedeeld, dat het agrement van de regering van de Sovjet-Unie is ontvangen via de Hoge Commissaris van Indonesië in Den Haag. Dr. Subandrio is de eerste ambassadeur van Indonesië in de Sovjet-Unie. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Ben Jon son: Laat voor mij een kus in het glas En ik zal niet vragen om wijn. (Aan Celia) (Van onze correspondent in Londen) De Britse minister voor de burgerlucht vaart, Lennox-Boyd, die in Italië de her denkingsplechtigheid van de bij de ramp van de Cornet omgekomenen heeft bijge woond, is thans in Engeland teruggekeerd. In het Lagerhuis verklaarde hij dat aan de mogelijkheid van sabotage geen bijzon dere betekenis dient te worden toegekend. Het zou jammer zijn als het onderzoek na-.r andere oorzaken in het gedrang zou komen doordat uitsluitend aan sabotage zou wor den gedacht. De regering zal niet vooruitlopen op de resultaten van het gedetailleerde techni sche onderzoek. Lennox-Boyd sprak de hoop uit dat dit onderzoek het vliegen over de hele wereld veiliger zal maken. Vier Comets van de BOAC zijn reeds grondig getest zonder dat dit enig licht op de oor zaak van het ongeluk heeft geworpen, zeide de minister. Aan deze verklaring kan nog worden toegevoegd dat de druk- en trekproeven waaraan vleugels en romp der toestellen werden onderworpen, gelijk staan aan het effect van 10.000 vlieguren. Geen enkele structuurfout kon worden ontdekt. De Britse marine zal thans met Italiaanse hulp trachten het wrak van de GROTON (Connecticut, V.S.), (A.F.P.) Vandaag wordt de „Nautilus", de eerste onderzeeboot ter wereld die door atoom kracht wordt voortgestuwd, van de ma rinewerven van de „General Dynamics Corporation" te Groton, in de Amerikaan se staat Connecticut, te water gelaten. De „Nautilus" is in negentien maanden tijds voor rekening van de Amerikaanse marine gebouwd. De bouwkosten hebben ongeveer 55.000.000 dollar bedragen, namelijk veer tig millioen voor de duikboot zelf en vijf tien millioen voor de kernreactor, die de voortstuwingskracht voortbrengt. De „Nautilus" is de vierde Amerikaanse onderzeeër van deze naam. De eerste da teert van 1800. Deze was, als proefneming, door ir. Robert Fulton gebouwd. Een tweede atoom-onderzeeboot, de „Sea Wolf" is thans eveneens op de marinewer ven van de „General Dynamics Corpora tion" te Groton in aanbouw. De „Sea Wolf" zal in het 1 Juli aanvangende nieuwe be grotingsjaar worden opgeleverd. De „Nautilus" is ongeveer honderd me ter lang, met een waterverplaatsing van drieduizend ton. De bemanning telt tach tig a honderd koppen. De snelheid onder water is van officiële zijde opgegeven als „meer dan twintig mijl". Officieus wordt echter vernomen, dat zij tussen dertig tot vijfendertig mijl per uur ligt. De actieradius is theoretisch onbeperkt. De „Nautilus" zou verscheidene malen achtereen een reis om de wereld kunnen maken, zonder dat zijn energiebron aan vulling zou behoeven. De onderzeeër beschikt over zes torpe- do-lanceerbuizen, De afgeschoten torpedo's worden door draadloze besturing naar hun doelen geleid. De strijd in Tonkin (Indochina) duurt voort. Franse en inheemse infanterie steekt een riviertje over nabij een kerk in het dorp Song-Tra-ly. Cornet te bergen, waarbij gebruik zal wor den gemaakt van onderwater-televisie. De minister wilde niet ingaan op aller - leid speculatieve berichten over het onder zoek. Hoewel niet hij, doch de maatschappij zelf een tijdelijk vliegverbod voor de Cornet had uitgevaardigd, hetgeen hij een ver standige maatregel achtte, rust toch op de minister een aanzienlijke verantwoordelijk heid bij het weer in gebruik stellen van de machines. Dit zal zo goed als zeker ge beuren voor het officiële onderzoek gereed zal komen. Juist omdat de reputatie van de Cornet het eerste straalvliegtuig ter wereld voor passagiers dat sneller is dan het snelste jachtvliegtuig tijdens de oor log op het spel staat, is de regering uiterst voorzichtig met haar conclusies. Zij wil zeker niet de schijn wekken van een gemakkelijke uitvlucht door andere moge lijkheden bij voorbaat uit te sluiten, ook al zou er veel op sabotage kunnen wijzen. In onofficiële berichten is gemeld dat er een ontploffing in de staart zou hebben plaats gehad. Een tijdbom in de bagage ruimte? Fijne metaaldeeltjes in de lichamen van gevonden slachtoffers zouden het door slaand bewijs van een ontploffing zijn. De vraag is of deze toestellen niet te snel in gebruik zijn genomen voordat men weet welk effect de enorme snelheden op het materiaal uitoefenen. Het reeds ge maakte aantal vlieguren en de vluchten, die de Koningin-moeder, Prinses Margaret en de Hertog van Edinburgh met Cornets hebben gemaakt, zijn voor de Engelsen echter het bewijs dat dit toestel even vei lig is als welke andere machine ook. Radio-Jeruzalem heeft medegedeeld, dat Israel een waarnemer naar de Berlijnse conferentie zal zenden. De Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, Mosje Sjaret. heeft volgens de radio voorts mede gedeeld, dat Israel de aandacht der „Grote Vier" verzocht heeft het „gevaar voor een wedergeboorte van het Duitse militarisme". Israel maakt zich bezorgd over de ge volgen van een herbewapening van Duits land, aldus Sjaret. Ook Italië zal een waarnemer sturen. „Concessies" Een lid van het centraal comité der Oost- Duitse communistische partij heeft Woens dag op 'n bijeenkomst te Berlijn ondermeer verklaard: „Oost-Duitsland is, wat betreft het punt van het vormen ener voorlopige regering voor geheel Duitsland, bereid concessies te doen, doch het wil een be paalde kliek, die belust is op oorlog en weerwraak, niet de kans geven haar doel te bereiken". Radio-Moskou heeft de samenstelling bekend gemaakt van haar delegatie naar de conferentie te Berlijn. De voornaamste gedelegeerden zijn Molotov, minister van Buitenlandse Zaken. Andrei Gromyko, de eerste onder-minister van Buitenlandse Zaken, Jacob Malik, ambassadeur in Enge land, Georgi Zaroebin, ambassadeur in Amerika, Sergei Winogradov, ambassadeur in Frankrijk, Andrei Poesjkin, een lid van het collegium van het ministerie van Bui tenlandse Zaken. De Volkspolitie in de Russische sector van Berlijn wordt sedert Woensdagmiddag paraat gehouden. Alle officieren en man schappen moeten twaalf uur aan een stuk dienst doen. Deze maatregel is genomen met het oog op de aanstaande vier-mogend- hedenconferentie. m de bedrijven in de Russische zóne van Duitsland worden bovendien, naar gemeld wordt, „vrijwilligers" geworven, die tijdens de viermogendhedenconferentie bij aan komst en vertrek van de vier ministers van Buitenlandse Zaken twee rijen zullen vor men om te tonen, dat zij „bereid zijn het leven van de gemachtigden van de Sovjet- Unie met hun lichaam te beschermen". Bij een persoon, die zich reeds ter obser vatie in het ziekenhuis aan de Zuidwal in Den Haag bevond, is alastrim geconsta teerd. Het aantal lijders is daardoor tot 27 gestegen. Van dertien personen, die ter observatie in het ziekenhuis zijn opgenomen, konden gisteren vier worden ontslagen. De verjaardag van prinses Margriet. De jarige laat vol trots het vulpotlood zien, dat zij heeft gekregen. Een aannemer en zes arbeiders uit Wyehen en omgeving zijn gisterochtend gewond geraakt toen de bestelauto, waar mee zij op weg waren naar hun werk, na bij Nijmegen tegen een stilstaande vracht auto uit Arnhem opbotste. Vermoedelijk is de bestuurder van de bestelauto verblind geraakt door een tegenligger. Alle inzit tenden van de bestelauto werden gewond. Drie arbeiders moesten in het Canisius- ziekenhuis te Nijmegen worden opge nomen. De overige inzittenden konden per andere gelegenheid hun reis voortzetten. cxdoooooo°oo°oooooooooooooooocxx3c»>3cooooocoooooooooooc« NEW YORK (United Press). De wetenschap heeft een wezen ontdekt, dat de gave heeft onmiddellijk le ont dekken of het blootstaat aan radio actieve bestraling, een eigenschap die de mens in het atoom-tijdperk te stade zou komen. Dat wezen is de gewone watervlo, die een gevoel schijnt te bezitten, dat hem waarschuwt wanneer hij radio-actieve stralen op zich gericht krijgt. Mensen en, voorzover bekend, alle andere dieren, bezitten dat vermogen niet. Zij merken de straling pas als het te laat is en de aangerichte schade zich gaat openbaren. Onderzoekers van de universiteit van Michigan hebben dit ontdekt, maar zij weten nog niet hoe het waarschuwings systeem van de ivatervlo werkt. Zij hebben hun ontdekking gedaan door x-tralen op een aquarium te richten. De watervlooien die in de straal kwamen, haastten zich eruit en die erbuiten wa ren, zorgden dat zij er niet in kwamen. Men zint nu op middelen om een voor de mens nuttige practische toepassing van deze watervlooien-eigenschap te verkrijgen. 55 .5 5 PANMOENDJOM. (Reuter). In de vroege ochtenduren van vandaag is de overdracht van anti-communistische Noord-Koreaanse en Chinese krijgsgevan genen aan het opperbevel van de UNO vol tooid. Ruim honderd gevangenen 72 Chinezen en 32 Noord-Koreanen ver zochten alsnog te worden overgebracht naar communistisch of neutraal gebied. In totaal hebben de Indiase bewaIcingstroepen 7.658 Noord-Koreanen en 14.228 Chinezen overgedragen. Het opperbevel van de UNO heeft be kend gemaakt, dat de gevangenen Zater dag in vrijheid zullen worden gesteld, de datum die in de bestandsovereenkomst is genoemd. Inmiddels hebben vier Ameri kaanse schepen te Intsjon reeds Chinezen aan boord genomen, die naar Formosa zul len worden overgebracht. Amerikaanse functionarissen voorspellen dat het. meningsverschil tussen de UNO en de Noordelijken over de krijgsgevangenen tot nieuwe vertraging in de inleidende vre desbesprekingen te Panmoendjom zal lei den. De Indische bewakingstroepen zullen zich op 22 Januari te middernacht terug trekken uit het Noordelijke kamp, waar pro-eommunistische gevangenen worden vastgehouden. De gevangenen, een aantal Zuid-Korea- nen, Amerikanen en een Brit, zullen na het vertrek der bewakingstroepen vrij zijn om te gaan waarheen zij willen, aldus heeft de voorzitter van de neutrale repatriërings commissie, de Indische generaal Thimaja, verklaard. In 'de haven van Intsjon in Zuid-Korea heeft zich hedenochtend een aanvaring voorgedaan tussen een bootje, dat vijftig Amerikaanse mariniers vervoerde, en een schip met Chinese krijgsgevangenen, die naar Formosa zullen worden vervoerd. Vier Amerikanen vonden de dood, 24 werden gewond en de overige 22 worden nog vermist. PARIJS (United Press). De Russische meisjes zijn heus niet onaardiger dan die in andere landen en de liefde in de Sovjet- Unie is precies dezelfde als die overal el ders. Tot deze conclusie zijn zes jeugdige Amerikanen gekomen, die in hun kwaliteit van redacteuren van Amerikaanse studen tenbladen een bezoek van drie weken aan de Sovjet-Unie hebben gebracht. De aardigste meisjes vonden deze jonge lui aan de universiteit van Charkov. En de Sovjet-mannen schenen helemaal niet ongevoelig te zijn voor de charmes van het zwakke geslacht. Jongens en meisjes ontmoeten elkaar vrijelijk in de Sovjet-Unie. Er zijn veel danszalen. In de universiteit van Moskou zijn er zelfs drie. En de Russen dansen heel goed. „Wij hoorden daar de „hotste"- vorm van de St. Louis Blues die wij hadden kunnen denken," zei David Barney, een 27-jarige student van Read College. De meisjes doen Marilyn Monroe con currentie aan, meende Dean Schoelkopf, de 21-jarige redacteur van het blad van de universiteit van Minnesota. „Wij moesten trouwens veel van onze denkbeelden omtrent het Russische volk herzien," voegde de 21-jarige Craig Lovett van Knox College in New Roehelle, N.Y. eraan toe. „Wij hadden gedacht armoedige, zorgelijke en grimmig-politieke mensen te zien. Maar de Russen hebben een groot gevoel voor humor en wij hebben heel wat afgelachen." (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand tso óg ■£g S ni M w 5 fcS W r« üh Hc- z.S Helsinki geheel bew ONO 7 -5 0 Oslo zwaar bew N 6 -4 0,4 Stockholm sneeuw ONO 5 -3 8 Kopenhagen zwaar bew. NNW 9 2 5 Londen regen W 6 11 1,1 Amsterdam regen NNO 3 2 8 Brussel regen W 6 10 20 Parijs motregen W 5 10 0,1 Bordeaux geheel bew windstil 7 0 Grenoble zwaar bew. windstil -3 0 Nice zwaar bew. NW 7 4 0 Warschau sneeuw WNW 13 -1 0,1 Berlijn onbewolkt W 8 2 1 Frankfort regen ZW 5 8 3,5 Miinchen regen WZW 10 5 2,1 Zürich geheeJ bew W 5 5 0 Genève onbewolkt ZZW 1 -2 0 Locarno geen opgaaf ontvangen Wenen regen WNW 7 6 3 Innsbruck regen windstil 3 3 Rome geheel bew. ZW 1 9 0 Neerslag laatste 24 uur «xooocotxmYx-ncfvrt'a oorxxjoocooooot>rxx«r*DCOooriooooooooc IETS KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met opklaringen en plaatselijk mist. In het Zuiden van het land aanvankelijk nog enige regen. Iets kouder met vannacht hier en daar lichte vorst. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. 22 Januari Zon op 8.35 uur. onder 17.09 uur. Maan op 21.25 uur onder 9.37 uur Maanstanden 27 Jan. 4.28 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 21 Januari Hoog water: 5.15 en 17.26 uur. Laag water: 0 58 en 13.16 uur. Vrijdag 22 Januari Hoog water: 5.52 en 18.03 uur. Laag water;. 1,35 en 13-52 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1