Vertaalmachine, die óók de grammatica respecteert PANDA EN DE KALKERKAR Wereldnieuws Pakistans eerste probleem: acht millioen Moslim-vluchtelingen Qa-va-Seul Onafhankelijkheid bracht hele volksverhuizingen met zich mee Kleurige contrasten in hoofdstad Karachi De radio geeft Vrijdag Eerste Kamer boos op minister van O.K. en W. TocU het zo VJ DONDERDAG 21 JANUARI 1954 2 Voor 14.000 aan auto banden uit fabriek ontvreemd Tijdelijke wet Monumentenzorg NUTTIGE UITVINDING Méér dan automatisch gebruik van woordenboek Pyromaan uit Zwaag stond terecht BRILLEN voor KEIP De artsentarieven voor particulieren Jaarbeurs bemiddelt in expositie-geschil Veiling van oude Griekse en Romeinse munten Oppervlakte spanning (Van een medewerker) Pakistan is een land van uitersten. Geografisch reeds heeft het een bijzondere indeling: West-Pakistan en Oost-Pakistan zijn door ruim 1600 km India's territorium geschei den! West-Pakistan ligt aan de Arabische golf. Het wordt in het Oosten begrensd door India en in het Noord-Westen en Westen door het koninkrijk Afghanistan en het keizerrijk Perzië, of zo ge wilt Iran. OostijPakistan aan de Golf van Bengalen is bijna geheel door India's gebied omgeven, doch raakt nog even Birma. Het is een provincie van het dominion Pakistan, evenals bijvoorbeeld Pendjaab. Het eerste deel is droog, woestijnachtig gebied met een tekort aan water. Oost-Pakistan (Oost-Bengalen) daarentegen heeft een teveel aan water, het is het afwateringsgebied van de Ganges en de Brahmaputra en heeft een welhaast tropische plantengroei. De federale hoofdstad van Pakistan is Karachi, de geboorte plaats van de stichter van het land, Mohamed Ali Jinnah, de eerste gouverneur-generaal, die thans al gemeen „quaid-i-azam" of „grote leider" wordt genoemd. Het is tevens de belang rijkste havenplaats van het land, die ook dient als doorvoerhaven voor Afghanistan, dat geheel van de zee is afgesloten. Reeds bij aankomst op het grote moderne vliegveld, een van de grootste en drukste van Azië, treft de bezoeker een kleurig schouwspel. Donkerogige vrouwen in haar kleurige sari gehuld en haar in moderne kleren gestoken zusters, waardige en baar dige profeten met tulband en gladgescho ren Aziaten, gekleed volgens de beste Londense traditie, mengen zich vrijelijk tussen het Europese personeel van de in ternationale luchtvaartmaatschappijen en de vliegtuigpassagiers van alle denkbare pluimages. In één van de bureaux geeft een Pakistaanse in Europese kledij de be zoeker in onberispelijk Engels de gewenste inlichtingen. De vriendin, die zij op bezoek heeft, keert zich echter haastig van de mannelijke vreemdeling af en laat de sluier over haar gezicht vallen. Zij draagt nog de typische Islamietische boerka of „tentsluier", die niet alleen haar hoofd, doch ook haar gehele kleding bedekt. Op een reis door dit land kan men op de meest onverwachte plaatsen de vluchte lingenkampen tegenkomen: een onbeschrij felijke chaos van de ellendigste hutjes, op getrokken uit leem, karton, golfijzer, matt getrokken uit leem, karton, golf ijzer,matten en wat niet al. Zij liggen meestal in de lagere delen van de stad en staan dan ook ieder jaar in Augustus, als de stortregens vallen, blank. Dan storten reeksen hutjes in, huis raad spoelt weg en de algemene ellende is nauwelijks te overzien, Het vluchte lingenvraagstuk is dan ook een ware kop zorg voor de Pakistaanse regering. Nijpend woningtekort In 1947, toen Karachi tot federale hoofd stad van het toen tot stand gekomen Pa kistan werd gekozen, had de stad ongeveer 360.000 inwoners. Thans is dit aantal onge veer verdrievoudigd en heeft zij 1.130.000 en volgens sommigen zelfs 1.300.000 in woners. Het ligt voor de hand dat een zo snelle groei niet door de woningbouw bij gehouden kon worden. Het woningtekort is dan ook nijpend. Voorts zijn er dan nog de vluchtelingen, die in groten getalen door de stad aange- ADVERTENTIE SCHOENCRÈME - WRIJFWAS KOPERPOETS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.35 Schoolradio. 10.00 Kinderen en mensen, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Klein koor. 10.55 Radiofeuille ton. 11.15 Platen. 11.35 Orgel en zang. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen en platen. 13.30 Amusementsmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordracht en muziek. 15.10 Kamerorkest en solist. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Platen. 16.30 Muziekcauserie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Hawaiïanmuizek. 18.00 Nieuws. 18.15 Amuse mentsmuziek. 18.45 De Haverkist, hoorspel. 19.00 Kinderliedjes. 19.10 Gevarieerde mu ziek. 19.30 Mensen en conflicten, hoorspel met toelichting. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.10 Kamerkoor. 20.25 Benelux, cau serie. 20.40 De vrouwenemancipatie, cau serie. 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Lichte mu ziek. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Rhythmische muziek. 22.40 Vandaag, cause rie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmedeaelingen. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.35 Platen. 14.00 School radio. 14.30 Promenade-orkest. 15.00 Platen. 15.15 Voordracht. 15.35 Strijkkkwartet. 16.00 Tuinbouwpraatje. 17.20 Mozartvleugel en solist. 16.40 Platen. 17.20 Mozartvleugel en viool. 17.45 Friese uitzending. 18.00 Orkest concert. 18.20 Platen. 18.45 Muziek voor blaasinstrumenten. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichting, waarin opgenomen het emigratiepraatje door H. A. van Luyk. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest, koor en solist. 21.20 Terugblik op de Chris telijke Socialistsiche Conferentie 1953. 21.40 Lichte muziek. 22.10 Vocaal dubbelkwartet. 22.25 Langs wegen van kunst en schoonheid. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.15 Televizier; 20.25 Zes weken onder Nederlandse Emigranten; 20.40 Film; 21.10 21.45 Cabaret. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Orkest-concert. 12.30 Weerbericht. 12.35 Orkest-concert. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Orkest-concert. 16.20 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Kamerorkest. 18,30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Beiaardconcert. 19.45 Die Schöpfung, orato rium. 20.30 Kunstkaleidoscoop. 20.45 Die Schöpfung (vervolg). 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio Universiteit. 22.30 Pla ten. 22.45 Vlaamse muziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 m,). trokken werden. De helft van het huidige aantal inwoners heeft zich als vluchteling laten registreren en de armsten onder hen zoeken onderdak in de armzalige kampen. Wat zijn dit voor vluchtelingen? Toen in Augustus 1947 het Dominion Pakistan tot stand kwam, werd tegelijkertijd het Dominion India geboren. Te voren vormden zij tezamen Brits-Indië, met een Britse onderkoning aan het hoofd. Aanvankelijk gingen Moslims (de volge lingen van Mohamed) en Hindoes samen in de strijd voor de onafhankelijkheid. Omstreeks 1947 sloeg de Moslim-leider Mohamed Ali Jinnah echter een andere koers in, omdat hij tot de slotsom was ge komen dat Moslims en Hindoes niet samen zouden kunnen leven als niet een „neu trale" overheid, zoals Groot Brittannië, voor rust zou zorgen. Hij vreesde dat in een onafhankelijk Voor-Indië de Hindoes, die immers de over grote meerderheid in dit sub-continent zouden vormen, de Moslims onder de voet zouden lopen. En inderdaad, de leefwijzen van Hindoes en Moslims verschillen wel zeer. De Hindoes huldigen het kastenstelsel, dat nu overigens, althans bij de wet, afge schaft is, en de Moslims hangen een in wezen democratische godsdienst aan. De Moslims eten rundvlees, terwijl de koe bij de Hindoes een heilig dier is. Botsende vluchtelingenstromen. Het slachten van zo'n dier ontaardde dientengevolge vaak in een rel, welke mensenlevens kostte. Steeds waren er strubbelingen op godsdienstige feestdagen, waarop processie en tegenproeessie elkaar te lijf gingen en brandstichting en dood slag vaak het gevolg waren. Jinnah wist uiteindelijk zijn verdelings plan door te drijven, tegen de wensen der Engelsen en Hindoe-leiders, als Ghandi en Nehroe, in. Bij het verdelen van Brits-Indië in India en Pakistan kon men in hoofdzaak volstaan met het handhaven van de oude grenzen van staten en provincies. Alleen in Pen djaab en Bengalen was de bevolking niet in hoofdzaak of Hindoe, of Moslim. Deze twee gebieden moesten dus zelf weer verdeeld worden en tenslotte ontston den West-Pendjaab en Oost- Bengalen, die bij Pakistan kwamen en Oost-Pendjaab en West-Bengalen, die bij India kwamen. Toen het verloop van deze grenzen bekend werd, begonnen vloedgolven van vluchte lingen over en weer te stromen. Dit ging geenszins vreedzaam toe en vele duizenden verloren het leven. Tot nu toe zijn acht millioen vluchtelin gen uit India naar Pakistan gekomen, voor het overgrote deel Moslims, die zich niet zeker voelden in een Hindoe-omgeving, of lieden die gaarne onderdanen wilden zijn van Pakistan, dat met zijn ruim 75 millioen inwoners de grootste Islamietische mogend heid ter wereld is. Ongeveer vijf en een half millioen Hindoes zijn daarentegen uit West-Pakistan naar India getrokken. Straffen van 1 jaar en drie maanden tot 10 maanden gevangenisstraf zijn tegen de voornaamste daders van de diefstallen bij de autobandenfabriek Vredestein te En schedé geëist voor de Almelose rechtbank. In totaal werden bij deze fabriek buiten en binnenbanden gestolen ter waarde van ongeveer 14.000, Het complot bestond grotendeels uit werknemers van deze fabriek. De centrale figuur daarin was de 29-jarige magazijn bediende A. van de H. uit Losser, die de banden uit het magazijn haalde en ver stopte in een auto, waar ze 's avonds en 's nachts weer werden uitgehaald. De 38-jarige vulcaniseerder F. van der H. uit Enschedé bracht de banden naar de overzijde van het Twentekanaal, op aan wijzingen, gegeven met lichtsignalen. Deze vulcaniseerder verkocht de gestolen banden ook en hij kreeg daarvoor ongeveer 4000, waarvan hij 2700 afdroeg aan Van de H. en de 41-jarige K. D. uit Enschedé, die ook in het complot zat. ADVERTENTIE iuxHétH tuis! Uit het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over het wetsontwei-p tot verlen ging van de Tijdelijke Wet Monumenten zorg blijkt, dat vele leden, behorende tot verschillende fracties, ernstig bezwaar te gen de late indiening ervan hebben. Deze leden bepleitten, dat de Kamer, uit protest tegen de nalatigheid der regei-ing ter zake van de indiening van dit wetsont werp, het zou verwerpen. Naar aanleiding hiei*van vroegen andere leden, welke rechtstoestand op het stuk der momumen- tenzorg zal intreden, zo de Kamer inder daad tot verwerping van het wetsontwerp zou overgaan. Vele leden vroegen, of de minister van O., K. en W. zich er van bewust is, dat sedert 31 December 1953 straffeloos kan worden overgegaan tot sloping van onroe rend goed, hetgeen de bewindsman kenne lijk door het bevorderen van „verlenging" van de tijdelijke wet momumentenzorg wenst te voorkomen. „Is de minister van mening", aldus die leden, „dat men de bo venbedoelde slopers na inwerkingtreding van deze wet nog kan vervolgen? Zo neen en er is alle grond om zulks aan te ne men welke betekenis heeft dan de terugwerkende kracht, welke wordt voor gesteld?" (Van onze correspondent in Washington) Toen ik het eerst over de vertaalmachine hoorde praten te Washington, was mijn reactie onmiddellijk: „Nou ja, voor heel grof werk is het misschien iets, maar veel meer dan machinaal gebruik van een woordenboek kan het toch niet zijn". Ik was dus sceptisch en ik kan het me goed voorstellen, dat Nedei-landse lezers van dit artikel al even ongelovig zullen zijn als ikzelf. Ik ben echter de zaak meer au serieux gaan nemen, zodra ik hoorde, dat prof. Leon Dostert van de Georgetown Universiteit te Washington zich ernstig met het ontwerpen van die vertaalmachine bezig hield. Dostert is een merkwaardige figuur. Ik ken hem reeds jaren en noem hem nooit professor, maar altijd kolonel Dostert. In de oorlog was hij namelijk ver bindingsofficier tussen de Amerikanen en Fransen in Noord-Afrika en ook in univer sitaire kringen heet hij sindsdien kolonel. In Noord-Afrika heeft Dostert tot tolk ge diend bij zeer belangrijke militaire bespre kingen en van die tijd af is het vertalen hem blijven bezig houden. In Washington wex-d hij na de oorlog directeur van een instituut, waar onder anderen Amerikaanse militaire attaché's hun taai-opleiding kre gen. Behalve min of meer normale colle ge's moeten de studerenden daar urenlang luisteren naar lessen, die hun door geluids banden via koptelefoons in het hoofd wor den gepompt. Dat is een methode, waar mede Dostert veel succes heeft gehad. Proef op rekenmachine Gaat Dostert nu door dit ontwerp de ruiten van zijn eigen instituut ingooien? Hemzelf zal dat in elk geval geen schade doen, want hij heeft met zijn nieuw idee een maximale publiciteit bereikt: een ar tikel over zijn vertaalmachine op de voor pagina van de New York Times! Niet alleen aan Dostert kom de eer toe van deze vin ding, ook prof. dr. Paul Garvin van de Georgetown universiteit en dr. Cuthbert C. Hurd van de International Business Ma chines (I.B.M.) hadden aandeel in dit werk. I.B.M. is een bekende lettercombinatie in Amerika (en zo langzamerhand ook daarbuiten). Het is het fabrieksmerk van kleine en geweldig grote rekenmachines en het is de grootste van die machines, type 701, die men thans gebruikt heeft voor vertalingen. Het was nog maar een proef. Deze eerste vertaalmachine, die Russische teksten in ADVERTENTIE Eén jaar wegens 7 branden Tegen de 21-jarige timmerman K. J. D. uit Zwaag, die voi-ig jaar een zevental branden heeft gesticht in Zwaag en om geving, werd Dinsdag door de officier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank, mr. A. W. Holsteyin, een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek, als mede onvoorwaar delijke terbeschikkingstelling van de re gering geeist. D. zou op 28 November 1952 en 29 Ja nuari 1953 brand hebben gesticht in het veilinggebouw van De Vereniging Bangert en Omstreken te Zwaag. Tot twee maal toe was een loods, waarin veilingkisten en manden waren opgeslagen, voor een groot gedeelte afgebrand. Op 6 en 14 Januari zou de verdachte, die in het rapport „enigszins pyromaan met een grote mis dadige inslag" werd genoemd, bovendien brand hebben gesticht in een schuur van Café Klaver te Zwaag, waar ook veiling- kisten stonden opgeslagen. Deze branden werden in Augustus gevolgd door drie branden in hooibergen te Berkhout. De totale schade,door dit alles ontstaan, be- di-oeg bijna f 300.000. Toen hij korte tijd na de laatste branden werd aangehouden wegens een gepleegde looddiefstal, bekende hij ook de schuldige te zijn van de mysterieuze branden, die het gehele dorp in rep en roer hadden ge bracht. De verdediger meende dat zijn cliënt geen misdadige aanleg had maar als een ziekelijke pyromaan beschouwd moest worden. ADVERTENTIE GR. HOUTSTR. NAAST LUXOR Onlangs is een rapport van een interne studiecommissie gepubliceerd over de huis artsentarieven voor particuliere patiënten. Ter voorkoming van misverstand vestigt de Landelijke Huisartsen Vereniging er de aandacht op, dat niet dit rapport, maar het door de ledenvergadering der Huisartsen vereniging genomen besluit bindend is. Volgens dit besluit zijn de minimumtarie ven voor particuliere patiënten met een inkomen tot 7000 per jaar vastgesteld op 2,50 a 3,voor een consult tijdens spreekuur, en op 3,a 3,50 voor een huisbezoek. Dit besluit strekte meer tot gelijkmaking van de diverse plaatselijke tarieven dan tot een verhoging, aangezien deze bedragen in grote delen van het land reeds worden berekend. Het artsenhonorarium is altijd afhanke lijk geweest van sociale indicaties, zodat het inkomen van de patiënt, gezinsgrootte, levensstaat, en ziektefrequentie daarbij altijd een rol hebben gespeeld. Hierin is geen enkele wijziging gekomen. Het maxi mum-tarief, dat vóór de oorlog plaatselijk soms 10,was, wordt slechts sporadisch toegepast. Het bepalen van tarieven voor patiënten met een inkomen boven 7000 is geheel overgelaten aan de plaatselijke afdelingen. 11. „Hoe gaat het, Pampa?", vroeg profes sor Kalker. „Panda", verbeterde Panda. „Wat zei je?", vroeg de geleerde. „Ik zei, dat ik Panda heet", antwoordde Panda. „Dat weet ik", hernam professor Kalker, „we kennen elkaar immers reeds van vroe ger? Maar vertel nu eens, Pampa, waarom je mijn nieuwste uitvinding, de Kalkerkar hebt vernield". „Ja, bekorrah!", viel Pat O'Nozel in, „en wat heb je met de chauf feur gedaan?" „Ik kan het niet helpen", antwoordde Panda, „die chauffeur van u was een schurk. Hij zat in een complot, om samen met een lifter uw racewagen te stelen. Maar dat mislukte, omdat de wagen op hol sloeg". „Ach, ach", zei professor Kalker hoofdschuddend, „wie zou dat ooit van mijn chauffeur gedacht hebben? Hij had zo'n goedige snor!" Maar ondanks zijn goedige snor was de chauffeur inderdaad een schurk. Hij en de ongunstige lifter brachten juist een bezoek aan iemand, die er ook niet bepaald vertrouwenwekkend uitzag. „Ons complot is mislukt, baas Kraska", zei de chauffeur, „we wilden juist de Kalkerkar stelen, toen een kleine Panda er in wegreed". „Sufferds!", schold baas Kraska, „ik kan het beter zelf op knappen. Vooruit! Breng me naar profes sor Kalkers werkplaats!" Hij keek grim mig, toen hij in zijn auto stapte. „Ik MOET voorkomen, dat de Kalkerkar morgen op de race verschijnt", mompelde hij, „het is de enige wagen, die mijn auto's, de Kras- karren, kan verslaan!" het Engels overbracht, beschikte nog maar over 250 woorden. Taalkundigen weten echter wel, dat er heel wat mensen zijn, die per dag minder verschillende woorden gebruiken dan 250. Dostert en zijn medewerkers hadden woorden gekozen uit zeven categorieën, on der meer woorden uit het politieke-, het militaire- en uit het scheikundige vocabu laire. Een typiste, die zelf geen Russisch kende, typte in die taal bepaalde zinnen over en de gi-otendeels electronische ma chine typte vrijwel gelijktijdig in 't Engels zinnen als de hier volgende: „De kwaliteit van kolen wordt bepaald door het calo rieën-gehalte". Electronische hersenen Nu kan ieder zich wel een machine voorstellen, die het Nederlandse woord „tuin" weergeeft door het Engelse woord „garden". Dat is wat ik zou willen noemen het automatisch gebruik van een woordenboek. Maar men kan het zich moeilijker voorstellen dat een machine ook „weten" zal, dat het ver leden deelwoord dat in Nederlandse zinnen vaak achteraan komt in het Engels naar voren moet worden ge haald. Toch kan men ook zulke gram maticale kennis in het electronische brein opnemen en door middel van pons-kaarten machinaal zuiver laten behandelen. In de zin, die ik citeerde had de machine twee Russische naamvallen, die in het Russisch door uitgangen worden aangeduid (de genetief en de instrumentalis) in het Engels weer gegeven met behulp van de woorden „of" en „by". De I.B.M. gaat thans een speciale ver taalmachine construeren, die men over drie a vijf jaar in de handel wil brengen. Daarom, vaders en moeders in Neder land, tobt er niet al te zeer over wanneer uw zoon of dochter met onvoldoendes thuiskomt voor talen. Wanneer de kinde ren nog maar Nederlands en typen kunnen Ieren, zullen zij zich binnenkort machinaal in andere talen toch „verstaanbaar" kun nen maken. De tijd zal wel nooit komen, dat men een roman van Van Schendel of Aart van der Leeuw machinaal in een vreemde taal kan overbrengen, maar voor zakelijke mededelingen, politiek boodschappen en natuurwetenschappelijke uitwisseling van kennis liikt deze machine zijn nut te heb ben. Indien er tenminste haast bij de zaak is. want overigens zal voor vertalen niet temin het gezegde van kracht blijven, dat haastige spoed zelden goed is. Van 8 tot en met 12 Februari zal in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht de derde vakbeurs voor meubelen en woningtextiel worden gehouden. Een groot aantal fabri kanten wenst tot deze .vakbeurs zowel de détaillisten als het publiek toe le laten. De détaillisten hebben hiertegen geprotes teerd en al gedreigd met de tegenmaatre gel, deze vakbeui-s niet te zullen bezoeken. Door bemiddeling van het Jaarbeursbe- stuur is thans een compromis gevonden, waarmee beide partijen zich kunnen ver enigen. De meubelbeurs zal de eerste drie dagen uitsluitend toegankelijk zijn voor wedervei-kopers; de laatste twee dagen zal ook het publiek worden toegelaten. Aan de vakbeui-s wordt cjeelgenomen door 257 firma's, welke een expositie op pervlakte zullen bezetten van ruim 7602 vierkante meter. Was er een dag tevoi-en reeds veel be langstelling voor de veiling van oude mun ten en penningen uit belangrijke binnen- en buitenlandse collecties in Amsterdam, gistermiddag waren wel haast nog meer liefhebbers voor de bijzondere serie Griek se en Romeinse gouden,zilveren en bron zen munten en voor de verzameling bui tenlandse gouden en zilveren munten, die onder de hamer kwamen. Het hoogste bod van de middag was f 6150 voor een tien drachme-stuk van Syracuse op Sicilië, geslagen omstreeks 415 vóór Christus en vervaardigd door Kymon. De munt draagt aan de ene kant een afbeelding van de bosnimf Ai-ethusa en aan de keerzijde een Quadriga, een met vier paarden bespannen tweewielige wa gen. De waardevolle munt werd na enig bieden het eigendom van een buitenlander, die het stuk in opdracht liet kopen. Klacht. De laatste dagen komen in de Vlaamse pers klachten tot uiting afkom stig uit kringen van handel en in dustrie, over de Belgische diplomaten in het buitenland. Deze, zo is de teneur van de persstemmen, doen nog als of ze in de 19de eeuw leven, schijnen slechts belangstelling te hebben voor politieke vraagstukken en leggen een superieure minachting aan de dag voor de belangrijke economische problemen. De Belgische industrie zou. aldus be doelde bladen, dan ook een groot tekort gevoelen aan geschoolde handelsdi plomaten. Revolutie. Volgens de Indische socialisti sche leider Poersjottam Tricamdas zou een organisatie, die zich ten doel stelt „de democratische waarden te versprei den en voorlichting te geven", in het bezit zijn van documenten, waaruit blijkt, dat de communistische partij van India in het geheim een gewapende opstand beraamt. Tricamdas zeide, dat hij de herkomst van de documenten niet kon onthullen. In een er van wend verklaai-d, dat de communistische par tij „haar doeleinden niet op vreedzame, parlementaire wijze kan bei-eiken". Zwerftocht. Het Poolse passagiersschip „Batory" is Woensdagavond uit South ampton vertrokken met aan boord de 17-jarige Indiase jongen Ahmed Ali Mansoer, diie reeds sinds enkele maan den tegen wil en dank met het schip meevaart. Op 25 October vei-stopte Mansoer zich te Bombay aan boord van het schip om zich in Engeland in de schilderkunst te gaan bekwamen. Sindsdien heeft de „Batory" drie maal Engeland aangedaan, zonder dat de jon gen toestemming kreeg aan land te gaan. Ook in Polen, India en Pakistan kreeg hij geen landingsvergunning, om dat hij geen papieren heeft. Gedurende zijn zwerftocht waarbij hij reeds 32.000 kilometer heeft afgelegd, heeft Mansoer zich met schilder- en tekenwerk bezig gehouden. Gift. De plaatsvervangende Amerikaanse Hoge Commissaris Henry Parkman heeft Woensdag burgemeester Schreiber van West-Berlijn een gift in natura van het Amerikaanse volk overgedragen ter verdeling onder behoeftige bewoners van de stad. De gift bestaat uit 1,35 millioen kg. melkpoeder en 900.000 kg. boter. Staking. Woensdag hebben wederom 500 Britse electriciens een oproep tot sta king gehad. Op drie in aanbouw zijnde proefstations voor atoomenergie, te we ten te Aldermaston. Capenhurst en Cheshire', hebben de electriciens het werk voor een niet nader bepaalde pe riode neergelegd. Een grote voedselten- toonstelling in de „Olympia Exhibition Hall" te Londen weid Woensdag met kaarslicht, geopend. Slechts de hoofd zaal was voorzien van electrisch licht. Storm. Woensdag woedde een storm boven Oostenrijk, waarbij de wind af en toe een snelheid van ongeveer 125 kilome ter per uur bereikte. In Wenen werden zeventig personen gewond. Er werd aanzienlijke schade aangericht. Op de brandweer werd 140 maal een beroep om hulp gedaan. Plan. De Amerikaanse Senaat heeft Woens dag met 51 stemmen tegen 33 een wets ontwerp goedgekeurd, dat de V.S. machtigt met Canada mede te werken aan de uitvoering van een project, waarbij de St. Lawrence zal worden uitgediept zodat zeeschepen van de At lantische Oceaan naar de grote meren kunnen varen. Het wetsontwerp moet nog door het Huis van Afgevaardigden behandeld worden. President Eisen hower heeft krachtig gepleit voor het ontwerp om militaire en economische redenen. Aanslag. Het orgaan van de niet-commu- nistische Tsjechoslowaakse gemeen schap in Wenen, „Videnske Svobodne Listy", zegt uit zeer betrouwbai-e bron vex-nomen te hebben, dat op 7 Novem ber een aanslag gepleegd zou zijn op de Tsjechoslowaakse president, Zapotocky. De aanslag zou geschied zijn bij het plaatsje Rokycany, tussen Pilsen en Praag. Daarbij zouden vier leden van de lijfwacht van de president door schoten gedood zijn. Zapotocky zelf werd gewond, doch men wist niet of het door een kogel gebeurd was of door het ongeluk dat met zijn auto tenge volge van de schietpartij ontstond. Blanken. Voor een rechtbank te Nakoeroe (Kenya) hebben twee blanke officie ren van de Kenyase politiereserve be kend schuldig te ziin aan mishandeling van een bejaarde Kikoejoe. Zij hadden de inheemse uitgestrekt boven een vuur laten houden om hem aan het spreken te krijgen. Nadat de kleding van de man had vlam gehad en hij brandwon den had opgelopen, hadden zij hem naar een politiepost laten brengen en zijn wonden laten vei-zorgen. HET kleinste deeltje van de materie is vaak vergeleken met een zonnestelsel in het klein. Er is ook inderdaad veel over eenkomst tussen de banen die de electronen om de atoomkern beschrijven en de banen die de planeten om de zon doorlopen. Voor zover de vergelijking dus op het model van het atoom betrekking heeft, is zij zeer duidelijk en welsprekend, maar men mag haar niet toepassen op de aard van het atoom, want de atoom kern heeft een totaal andere bouw dan de om haar heen cirkelende atomen. Algemeen wordt thans aan genomen dat de stoomkern, die men vroeger voor onverander lijk en ondeelbaar hield, is op gebouwd uit neutronen en protonen. U hoort reeds aan de naam dat kerndeeltjes, zoals neutronen, neu'raal zijn en dus géén elcctrische lading bezitten. Daarentegen zijn de protonen positief geladen. Ziezo, meer theorie hebben we voor vandaag niet nodig. Uit eigen ervaring weet een ieder, dat gelijknamige polen elkaar afstoten, aus wc mogen hetzelfde verschijnsel verwuchten in de atoomkern, waar immers de positief geladen patronen elkaar om het hardst af stoten, terwijl de ongeladen neutronen geen electrische krachten in het veld brengen om dat te verhinderen. Maar de neutronen worden niet uit de kern weggeslingerd, zo dat het duidelijk is dat er in de atoomkern nog andere krachten moeten werken om de kern bijeen te houden. Want het is nu eenmaal niet mogelijk deeltjes met elkaar te verbinden als er alléén maar afstotende krachten werkzaam zijn. Nu moet op de voorgrond worden gesteld, dat van de aard van deze bijeenhoudende krachten in de atoomkern weinig of niets bekend is. De Amerikaan Gamow heeft het denkbeeld geopperd dat deze krachten te vergelijken zijn met de cohesie die de op- pervlaktespanning van het water veroorzaakt en die door zijn binnenwaarts ge richte kracht oorzaak is dat de waterdruppel zijn bolvorm krijgt. Gamow dus, heeft de atoom kern vergeleken mei een druppel; waarin de opper vlaktespanning zou heersen op gelijksoor tige wijze als in gewone vloeistoffen, waar bij dan echter wel bedacht dient te worden dat deze „kernvloeistof" totaal andere ei genschappen bezit dan elke andere vloei stof uit ons dagelijks leven. Immers, de dichtheid van de kernvloeistof moet maar liefst 240 billioen maal zo groot zijn als die van water, en om de daarbij optreden de krachten duidelijk te illustreren is de physicus Gamow althans in theorie met deze kernvloeistof bellen gaan blazen. Waaruit u alweer kunt zien, welk een grote belangstelling de natuurkundigen voor de bellenblazer ij aan de dag hebben gelegd. Laten we morgen de resultaten daarvan eens bezien. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 2