Een directe en algehele annexatie acht burgemeester niet waarschijnlijk R. Prosée directeur van H.B.S. A Jubileumconcert Mannenkoor „Electrisch Materieel" Nieuwjaarsrede in Bloemendaalse raad Burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex heeft eervol ontslag aangevraagd Bloemendaal Hoofddorp Lisse Botsing op de Fonteinlaan ^Brieven aan de redactie Amsterdamse Beurs DONDERDAG 21 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD ÖVRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Kampioenschap 1ste klasse in Heemstede Jaarvergadering HPG Ds. J. G. Salverda gehuldigd Vrijwillige brandweer hield jaarvergadering Ambtenaren vierden feest Geen voorrang verleend Gelooft in de noodzakelijkheid van de vijfjarige gespecialiseerde H.B.S. „Spoorweg in Amsterdam moet ondergronds worden" Toch nog gladheid in Rallye Monte Garlo „Ambtelijk zijn mijn wensen aan de raadsleden en de gezinnen voor 1954 slechts van kracht tot 1 Juli van dit jaar, omdat ik Hare Majesteit verzocht heb mU met ingang van die datum eervol ontslag te verlenen", aldus begon hedenmiddag burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex in de vergadering Van de gemeenteraad van Bloemendaal zijn Nieuwjaarsrede. Daarom zou de rede wat langer zijn en misschien wat vrijmoe diger dan anders het geval was geweest. Sprekende over de kansen ten aanzien van het voortbestaan der gemeente zeide de bur gemeester, dat toen hij in 1931 in Bloe mendaal kwam de gemeente juist verminkt was door grondverlies aan Haarlem en de gevolgen werkten nog sterk na. De annex atie is een compromis geweest dat niemand heeft bevredigd. Het heeft de centrum gemeente niet voldaan en de rand-gemeen- ten verbitterd. Thans is er een element verdwenen, dat vroeger een annexatie van een forensen-gemeente aantrekkelijk maak te: het financiële voordeel van de operatie, immers de belastingvluchtheuvels zijn op geruimd. Een directe en algehele annexa tie achtte spreker dan ook niet waarschijn lijk. „Ik heb gesproken van een algehele annexatie: het gevaar voor een gedeelte lijke annexatie acht ik niet geheel uitge sloten". Nieuwe vijand is de theoreticus- planoloog De burgemeester vervolgde: „Want er is een nieuwe vijand opgestaan, dat is de theoreticus-planoloog. Ik acht een goed staf-officier want dat is de planoloog zeer hoog. Een man die de nodige gegevens kan verzamelen, ordenen en daaruit richt lijnen voor een te volgen gedragslijn kan afleiden, voor hem alle eerbied. Maar als hij aan de imponderabilia komt, aan de morele factoren van een samenleving, dan vrees ik hem. Wanneer ik hoor van de projecten van de Commissie-Ter Veen, aan afnemen van een bepaalde strook Bloe mendaal hier en van het bijvoegen daar, dan vrees ik nog meer. Een plaatselijke samenleving wordt gedragen door enkelen die zich van de band van hun woonplaats bewust zijn, maar die band kan niet wille keurig hier worden afgesneden en daar weer worden aangeknoopt. Ds loyauteit van een inwoner, van de plaatselijke bestuur der is geen vloeistof, die men gemakkelijk uit een bokaal in de andere overgiet. Daarbij komt, dat het schijnbaar zake lijk verantwoorde van het jaar 1925 in 1950 een blunder kan blijken. Ik hoef slechts uw aandacht te vestigen op het Ramplaan- kwartier, dat in 1927 voor Bloemendaal verloren is gegaan, maar waarvan de in woners, door een brede strook open grond van het Haarlemse gouvernement geschei den zijn. Thans erkent ook een ervaren planoloog, dat deze verminking van Over- veen een technische fout is geweest. Absorptie Een gevaar dat nog sterker dreigt is absorptie. Ik zag voor het eerst het gevaar duidelijk, toen een van de hogere ambtena ren bij de Gewestelijke Uitbreidingsplan nen betrokken, mij zeide: „Wij kennen geen gemeentegrenzen meer". Hier verlaat men reeds de vaste bodem der werkelijk heid. Maar wat is-daarvan een gevolg? Ik heb een sterke tendenz bemerkt om alle aangesloten bouw van kleinere woningen op Haarlems gebied te houden en deze verder in Bloemendaal niet toe te laten. Theoretisch m.i. zeer juist. Men redt na tuurschoon en voor de nieuwkomer is het van weinig belang of hij aan deze of gene zijde van de grens woont. Maar voor de Bloemendaalse autochthoon is dat van groot belang. Hij is gegroeid in de Bloemendaal se samenleving en wil daarin blijven. Moet hij door woningnood gedwongen naar Haarlem verhuizen? Moeten zijn kinderen die in Bloemendaal zijn opgevoed, zich Donderdag 28 Januari, 's avonds om half acht nemen de wedstrijden een aanvang, waarbij het kampioenschap van de eerste klasse van het district Haarlem van de Ko ninklijke Nederlandse Biljartbond als inzet geldt. De winnaar hiervan zal dan later uit komen in de wedstrijden om het gewestelijk kampioenschap. De organiserende vereniging is ditmaal de B. V. „Groenendaal", zodat de wedstrijden gespeeld zullen worden in haar clublokaal café-restaurant „Het Hof van Heemstede" aan de Valkenburgerlaan te Heemstede. Het wedstrijdrooster vermeldt voor Donderdag 28 Januari en Vrijdag 29 Januari telkens zes partijen, voor Zaterdag 30 Januari tien par tijen en voor Zondag 31 Januari weer zes partijen. De laatste avond zullen dan direct om acht uur de huldiging van de nieuwe kam pioen en de prijsuitreiking plaats vinden. De kampioen van het vorig jaar, de heer Henk Oomen van de B. V. „S.V.V." te Haar lem. heeft zich opnieuw onder de deelnemers geplaatst. De lengte der partijen is vastge steld op 200 caramboles. De volgende biljarters zullen aan deze kam pioenschappen deelnemen: B. Bosse van B. V. „Ï.V.O."; L- G. Engwerda van B. V. „O.V.S."; C. Hellingman van B. C. „Park Sociëteit"; J- Kooyman van Heemst. B. V. „Groenendaal"; H. Oomen van B. V. „S-V.V."; M. v. d. Putten van Heemst. B. V. .,'t Centrum"; C. Scholten van B. C- „Hof van Holland" en M. v. d. Vaart van B. C. „Park Sociëteit". Als reserves zijn aangewezen: H. Meeuwen oord van B. V. „A.D.O." en L. Tuin van B. V. „De Zon". De Heemsteedse Zwem- en Poloclub H.P.C. houdt Woensdag 27 Januari haar jaarvergade- rinp in de zaal van de Cafétaria aan de Bin nenweg. De agenda vermeldt onder meer de gebruikelijke jaarverslagen van de penning meester en de secretaris en een voorstel be schermheer. Deze avond zullen verder de prestatie-bekers aan de winnaars worden uit gereikt. In zijn Nieuwjaarsrede heeft de burge meester van Bloemendaal ten aanzien van het voortbestaan van de gemeente gezegd, dat hij eens op een vraag hier over volmondig „ja" heeft geantwoord in de volle overtuiging, dat juist als anderen onzeker zijn over de toekomst van Bloemendaal, „het ons zou passen onze hoop en onze zekerheid van het voortbestaan der gemeente op een mo- numentale wijze tot uiting te brengen". BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: A. G. van Vliet—Sweijen, z.; M. HuismanGeerlink, z.; C. M. Heere mansBersee, d.; N. E. de Jonge Mulock Houwer—van der Breggen, z.; H. C. Pijpers Clemens, d. ONDERTROUWD: N. C. M. Roozen en H. E. Wijnands; H. Bakkeren en N. A. Cassee; J. Eringa en E, N. Steenhuizen. GEHUWD: W. W. Groenendijk en A. Th. Pulleux; H. M. van Roozendaal en G. van Leer sum. OVERLEDEN: Wed. C. M, J. v. Pampus— Vermeij, 68 j.; A. J. F. Telchuijs, 73 J. vestigen in Haarlemse buurten? Moeten wij dus een hele laag bevolking als ongewens- ten beschouwen? Kan Bloemendaal alleen het recht hebben recreatiegebied voor de grotere bevolkingscentra te zijn? Hebben lagen van de eigen bevolking geen recht meer op de Bloemendaalse bodem? Theo retisch planologisch heel juist en als wij dan nog een paar stappen verder doen dan komt men tot de theoretisch juiste maat regel om deze ongewensten te deporteren naar een gebied waar zij, planologisch ge zien, meer op hun plaats zijn. Bloemendaal zou veranderen Wanneer men dit programma eenmaal verder uitvoert, raakt Bloemendaal zijn eigen persoonlijkheid kwijt. Het verandert in een recreatie-gebied, in een reservaat en een speeltuin, zonder eigen leven. Dat mag het nooit zijn en dat mag het nooit worden. Daarom is het zo diep te betreu ren, dat de Bloemendaalse raad, die tegen al deze plannen geen krachtig feit heeft gesteld, niet met enthousiasme en energie in kort« tijd een raadhuis heeft gebouwd als een symbool van zijn eigen wil, van eigen vitaliteit, van eigen levenskracht. De op 1 Januari 1953 gevormde commissie ad hoe heeft een jaar daarna zijn taak terug gegeven en Burgemeester en Wethouders verzocht dit de raad mede te delen. Dit college zal het rapport aan de raad over leggen, na zijn eigen bedenkingen daar over te hebben geformuleerd. Het sluit geenszins de mogelijkheid uit dat men misschien toch nog tot een overeenstem ming kan komen. Maar de kans op een eendrachtige triomphantelijke daad is ver keken. Het voqrtbestaan van de gemeente Bloe mendaal ligt niet in onze handen. Maar mocht het bestaan als zelfstandige gemeen te ophouden, laat dit dan niet zo zijn, dat zowel onze vrienden als onze vijanden kun nen zeggen: „ze hebben het verdiend". Huisvesting B. en W. hebben de verrassende mede deling gekregen van Gedeputeerde Staten dat Bloemendaal geen woningtekort meer heeft. Gelukkig worden wij van een voor barige vreugde weerhouden door de vol gende passage: „Met nadruk wijzen wij in dit verband er nog op, dat het woning tekort, zoals dat, blijkens het hiervoor ge stelde theoretisch is berekend, in genen dele identiek is te achten met de in de ge meenten bestaande woningnood." Nu lijkt het mij toe aldus jhr. Den Tex dat wij de woningnood, de werkelijke, de drukkende, de schrijnende woningnood moeten lenigen. Het theoretische woning tekort kan ons daarbij onverschillig zijn. Geen van de gezinnen, waar men ondraag bare samenleving ondergaat kan men te vreden stellen met de mededeling dat wij theoretisch geen woningtekort hebben. Hun drukt de werkelijkheid en de theorie deert hun niet. Maar op dit „theoretisch" woningtekort wordt de toewijzing voor de komende jaren gebaseerd en zo komt men tot het ontstellend getal van 41 woningen in drie jaren. Reeds thans is het aantal on toelaatbare samenwoningen 49. Wat zal dit over drie jaar zijn als wij moeizaam de laatste snede van het toegestane bouw volume verwezenlijken? De theorie, de be rekeningen, de dossiers dringen zich te veel in tussen ons en de nood, die wij moe ten bestrijden. Gedeputeerden vertrouwen dat de ge meentebesturen open oog zullen hebben voor de vele moeilijkheden, waarvoor het College zich heeft gesteld gezien. Maar ik kan niet geloven dat Gedeputeerden een open oog hebben voor de vele moeilijk heden, waarvoor Bloemendaal staat. Anders zouden zij zich niet verzet hebben tegen de bouw van 140 woningen aan de Domp- vloedslaan, dat nu reeds sinds 1951 in de koelkast ligt. Wat hadden die 140 woningen voor onze ingezetenen niet kunnen be tekenen? Meer ruimte, meer rust in het gezin, meer menselijke waardigheid. Maar dit terrein aan de Dompvloed is agrarisch gebied heet het. Een andere reden, die opgegeven is, is dat de wande laar uit Haarlem een geleidelijke overgang moet hebben van de stadsbebouwing tot de bossen van Lindenheuvel. Er zijn vele redenen opgegeven, maar de voornaamste is: Bloemendaal moet recreatie-terrein blijven. Aantal slachtoffers van het verkeer neemt toe Elk jaar wordt in Nederland door ver keersongelukken een volle achtklassige (8 x 38 leerlingen) school opgeruimd. Allen omgekomen door onachtzaamheid en door onkunde. Wat de volwassenen betreft, stijgt ook het getal doden. Kort na de oor log twee per dag, is het thans drie per dag. En het aantal verkeersongevallen blijft stijgen. De leiding der Bloemendaalse politie is reeds lang bezig de agenten dit te leren, dat kleine verkeerszonden, die men vroeger door de vingers zag, thans vaak de bron van grote ongelukken zijn en niet meer veronachtzaamd mogen worden. De on wetendheid speelt in het verkeer nog een zeer noodlottige rol. Deze onwetendheid moeten wij aanpakken. Niet bij de kinde ren, daar werkt het schoolverkeersonder- wijs reeds goed, maar bij de volwassenen. Met volle medewerking van B. en W., met de gaarne gegeven hulp van de Ver eniging voor Veilig Verkeer moeten wij Jhr. mr. C. J. A. den Tex zien hier een verkeerscursus voor volwas senen op gang te brengen, onder de zin spreuk „Leer en leef lang". Op die wijze kunnen wij zeer zeker hel aantal verekersongevallen verminderen. Aan de gemeenteraad vraag ik, niet alleen het nodige crediet goed te keuren, maar ook morele steun te geven. Dan kunnen wij de wassende lijn van verkeersongevallen in deze meente alleen maar een weinig terug dringen, al kunnen wij slechts twee levens van de 8 x 38 redden, dan nog moeten wij hier doen, wat wij ook maar enigszins kunnen doen, aldus besloot de burgemees ter zijn rede. In de stampvolle zaal van De Beurs te Hoofddorp heeft Hervormd Haarlemmermeer, tezamen met naar schatting 700 belangstel lenden van heinde en verre, ds. J. C. Salverda die gisteren 25 jaar Hervormd predikant in deze plaats was, gehuldigd. Talrijke vrienden, gemeentenaren en oud- gemeentenaren, alsook vertegenwoordigers van andere kerkgenootschappen en van een respectabel aantal verenigingen en organisa ties waren aanwezig om de familie Salverda eens nadrukkelijk te doen weten, dat men de persoon en het werk van de nu 62-jarige predikant zeer hoog schat. Namens de gemeente werd de jubilaris een solon-ameublement aangeboden. Verscheidene sprekers spraken woorden van dank en waar dering voor hetgeen de predikant in Haarlem mermeer. doch ook nog ver daarbuiten heeft gedaan, gedurende de 25 jaar van zijn ambte lijke dienst in Hoofddorp. Men schroomde niet telkens weer het volle licht te werpen op de sympathieke persoon van de prediker. De heer M. J. van Nieuwenhuizen had de leiding van deze door de gemeente aan ds. Salverda aangeboden receptie en huldiging. Ds. Salverda dankte aan het eind van de avond voor de eer die hem te beurt viel en de lof die hem was toegezwaaid. Zondag zal een bijzondere herdenkings dienst in de Hervormde kerk van Hoofddorp worden gehouden ter gelegenheid van het ■jubileum. De opper-brandmeester de heer J. C. van der Drift, directeur van Openbare Werken, heette de leden van de Vrijwillige brand weer van Lisse Woensdagavond welkom op de jaarvergadering van de Vrijwillige brand weer. Het jaar 1953 was, aldus de heer Van der Drift, een gunstig jaar geweest; slechts negen branden of brandjes hebben plaats ge had, echter met verlies van de Magierus- ladder welke bij de brand in de H. B. G. ver loren ging. Lisse leed een schade tot een be drag van 220.083. De secretaris de heer K- A. Nieuwenhuis bracht het jaarverslag uit; aan 21 deelnemers werd het diploma uitgereikt. De penningmeester van de ontspannings club de heer Beelen, bracht verslag uit over zijn beheer. In verband met het vijfjarig be staan dezer club werd de heer Beelen een mand met fruit aangeboden. Door de on tspanmngs veren igi ng van de PTT in de bollenstreek werd Woensdag avond in gebouw Rehoboth een gezellige feestavond gehouden met medewerking vam de eigent leden. Voorzitter De Graaf was dankbaar gestemd voor de grote be langstelling welke voor deze avond werd getoond, en voor de vlotte wijze waarop de spelers de aanwezigen hebben doen ge nieten van spel en muziek. FORUM-AVOND IN HET K.A.B.-GEBOUW Woensdagavond werd in het K.A.B.-gebouw een Forum-avond gehouden. Het Forum was samengesteld uit de heren pastoor Roelvink, dr. Delfgauw, J. Bakker en de heer J. van der Meer. Voorzittter was de heer J. Schoorl. Bij de vraag over het woningvraagstuk was de mening van het Forum, dat vermoedelijk in 1960 het woningvraagstuk zal zijn opge lost, echter dient er met klem aangedrongen te worden op ruimere en grotere huizen. Loonsverhoging en huurverhoging vormden tevens een bron van bespreking. Hierbij werd door het Forum gewezen op belasting-verla ging. Het Forum had geen bezwaar tegen het gebruik maken van een financierings-insti- tuut, echter wel tegen het afbetalingssysteem. Nadat nog vele vragen waren beantwoord dankte voorzitter Schoorl het Forum. Wegens het niet verlenen van voorrang zijn gistermiddag omstreeks zes uur twee personenauto's op de Fonteinlaan, in de buurt van de Hertenkamplaan, tegen el kaar gebotst. De auto van mevrouw J. M. K.-B. uit Heemstede reed na de botsing door een ijzeren hek van een huis aan de Fonteinlaan heen en kwam tegen het huis tot stilstand. De auto, die zwaar bescha digd werd, moest worden weggesleept; het hek werd over een afstand van vier meter beschadigd. De echtgenote van een Haar lemse directeur, die in de andere auto zat, liep een wond aan het voorhoofd op. Na in het Diaconessenhuis behandeld te zijn, kon zij weer naar huis gaan. Tegen de Delftse student P. G. B. is veertig gulden, subsidiair 20 dagen geëist omdat hij op 12 Juni 1953 een ambtenaar van het ministerie van Oorlog in het gezich zou hebben geslagen, bij wie hij om uitstel van militaire dienst was komen vragen. Toen wij de vorige week melding maak ten van het voorstel van B. en W„ waarbij de heer R. Prosée als eerste geplaatst was op de voordracht voor het directeur schap van de Hogere Burgerschool A in Haarlem, hebben wij daarbij aangetekend, dat zijn benoeming vele leerlingen en oud leerlingen tot vreugde zou stemmen. Zij kunnen nu inderdaad verheugd zijn, want de Haarlemse raad heeft gisteren de heer R. Prosée, waarnemend directeur van de school sinds October 1952, in die functie benoemd. Wanneer iemand een dergelijke alge mene sympathie geniet dankt hij die in de eerste plaats aan zijn karaktereigenschap pen. In een gesprek met de nieuwe directeur is ons wel gebleken, dat de heer Prosée het liever niet over zichzelf heeft, maar over zijn school en dan niet zozeer de school als instelling, maar de school als gemeenschap van jonge mensen op doortocht naar de maatschappij. Wij formuleren dat niet zon der bedoeling, want de heer Prosée streeft naar een nauwe aansluiting van het onder wijs op H.B.S. A op de eisen van de prak tijk. En dat is wel zeer begrijpelijk voor een man, die zelf uit een kantoorpraktijk van vele jaren in het onderwijs terecht kwam. „Mijn praktische ervaring op boek houdkundig, handelswetenschappelijk en bedrijfseconomisch gebied heeft er niet weinig toe bijgedragen, dat ik meen in staat te zijn geweest mijn lessen in deze vakken iets te geven van de kleur en de levendigheid van de praktijk waartoe zij opleiden", zegt hij. En hij acht zich bijzonder gelukkig samen te kunnen werken met een lerarencorps, waarvan de belangstelling zich ook sterk richt op de sociale en maatschappelijke as pecten van het leven. Natuurlijk hebben wij ook gesproken over de positie van de H.B.S. A als gespe cialiseerde school in een tijd welke zo gunstig blijkt te zijn voor het lyceale schooltype. De heer Prosée heeft niets tegen lycea, zelfs al hebben de stichting van Coorn- hert- en Lorentzlyceum een halvering van het aantal leerlingen van H.B.S. (thans 250 scholieren) tengevolge gehad. Maar hij is er 'diep van overtuigd, dat de H.B.S. A, even als trouwens de H.B.S. B, een geheel eigen taak heeft en in het spectrum van onze schoolvariëteiten niet kan worden gemist. Vooral nu er een tendenz bestaat de H.B.S.-opleiding zes jaar te laten duren is het noodzakelijk tegemoet te komen aan de behoeften van die grote groep welke zich een opleiding van een dergelijke lange duur (bij doublering wordt het immers zeven jaar) materieel niet kan permitte ren. De heer Prosée beschikt trouwens over cijfers, waaruit blijkt, dat velen van andere scholen bij mislukking daar terugkeren naar de vijfjarige H.B.S. A omdat men (als men van een zesjarige opleiding komt) daar een jaar inloopt. Waarbij nog komt, dat het ook zijn voordelen heeft als het onderwijs van de aanvang af op een be paald doel is gericht, ook al worden de spe cifiek economische vakken pas na de derde klasse gegeven. Het bovenstaande deed ons de H.B.S. A als een „werkschool" kwalificeren. Daar mee bedoelen we niet, dat er op andere Het mannenkoor „Electrisch Materieel" vierde Woensdagavond zijn twintigjarig bestaan met een jubileum-uitvoering in het gemeentelijk Concertgebouw. Dit koor, bestaande uit Haarlems personeel van de Nederlandse Spoorwegen alhier, werd ja renlang met succes geleid door de heer K. Zeilmaker. Sinds kort wordt die taak ver vuld door de heer E. H. Kerkhoven, die voor deze feestelijke gelegenheid een be hoorlijke bezetting bij elkaar had. Met deze kern is een flink koor op te bouwen, dat over vijf jaar met glans zijn zilveren jubi leum zal kunnen vieren. De naam van de dirigent wekt allicht verwachtingen inzake opera-programma's, want het is een publiek geheim, dat hij aan dit genre zijn hart verpand heeft. Het was dan ook niet verwonderlijk dat deze avond, al was het dan slechts voor één nummer, het koor ingeschakeld werd in een opera finale, namelijk de slotscène uit „Lucia di Lammermoor" van Donnizetti, waarin de tenor Abe Hoekstra en de bas Gerard Kruithof solisten waren en de pianiste Rie Vring-Servaas de begeleiding verzorgde. En het dient gezegd te worden dat het koor hierbij een goede beurt maakte. Verder kwam men knap voor de dag met „Landerkennung" van Grieg met mooi gezongen solo van Kruithof en vertolkte men ook zeer verdienstelijk „Ons Holland" van Zweers. Bij deze beide stukken met begeleiding, voegde men ten slotte ook nog het dubbelkorige „Festgesang an die Künstler" van Mendelssohn, dat (evenals „Ons Holland") met accompagnement van koperokest gedacht is en oorspronke lijk bedoeld is voor een massaal koor van tweeduizend zangers. Dit alles moest men van zich afzetten om de goede bedoelingen te waarderen het stuk uit te voeren met piano, koor en solistenkwartet, bestaande uit de heren Hoekstra en Groeneveld (te noren) en Kruithof en Smit (bassen). In de finale kwam men tot een opmerkelijk goed resultaat. A-capella-koorzang was met een drietal nummers vertegenwoordig, helaas niet van de beste soort. „De Bruid" van H. J. den Hertog is, op een enkele strofe na, erg ver bleekt, van „De Gypten" van Hespe is al leen de dansscène in het midden enigs zins te aanvaarden en Kools heeft in „Gol- dene Nacht" ook niet bijster veel te ver tellen, maar dat is tenslotte toch al is het weinig oorspronkelijk nog het beste vakwerk en het heeft de verdienste, dat het goed klinkt. De heer Kerkhoven wist in dit stukje een goed klankgeheel te ver krijgen; dit was eigenlijk de mooiste koor zang van de avond. Medewerking werd verleend door het Dameskoor E.M.N.S. dat blijkbaar nog in zijn beginstadium is, maar met een Italiaans duet een goede belofte gaf, even als met „Dag in de Lente" van O. Koop. Ondertussen zouden enkele frisse sopranen bij dit ensemble zeer welkom zijn. Men zong ook het „Ave Verum" van Mozart, althans de melodie van de componist; wat daar verder door een knoeier bijgeprutst werd, is echter meer dan ergerlijk. Laat men van deze bewerking gauw een vuur tje stoken en er dan niet meer over praten. De beide solisten, de tenor Abe Hoekstra en de bas Gerard Kruithof, oogsten veel succes met hun Italiaanse opera-aria's. Beiden beschikken over fraaie stemmen, de tenor bovendien over een sterk, tot uitbun digheid luidend temperament, dat hij zal moeten Ieren beheersen om de kwaliteiten van zijn orgaan geen geweld aan te doen en ze gaaf te bewaren. Als begeleidster van solisten en koor verrichtte mevrouw Rie Vring-Servaas zeer verdienstelijk haar taak. JOS. DE KLERK. R. Prosée scholen minder hard, maar zeker wel andersoortig wordt gewerkt. Er schiet noodzakelijkerwijs op de H.B.S. A minder tijd over voor de ook broodnodige „franje", voor de culturele en geestelijke verdieping. Ook daar heeft de heer Prosée oog voor en hij ondervangt dat bezwaar zoveel als hij kan. Hij nam het initiatief tot kunstgeschiedenislessen en de inrichting van een expositielokaal. Hij gaat ook met de eindexaminandi een week naar de Volkshogeschool in Bergen om zijn leer lingen ook iets mee te geven van anaere aard dan boekhouden, handelscorrespon dentie en straks ook machineschrijven. Dat laatste is een novum: de vernieuwing schrijdt ook voort in de practische vakken. Wat dat betreft is de Haarlemse H.B.S. A trouwens al lang haantje de voorste met haar lessen in Spaans, Russisch, Bahassa Indonesia en stenografie. Daarnaast vindt de heer Prosée het heerlijk, dat ook leraren bereid zijn in hun eigen tijd met de jongens mee te doen, zo als met judo en volleyball. Uit dit alleFmoge blijken, dat het gezel schap directeuren en rectoren van Haar lems middelbare scholen is verrijkt met een man, die niet in de eerste plaats eigen eer en gewin zoekt, maar voor alles de be langen wil behartigen van de jonge levens die hem op onderwijsgebied zijn toever trouwd. Huldiging in H.B.S. A Hedenmorgen heeft men in de aula van de H.B.S. A de nieuwe directeur een grootse hulde bereid, waarbij de onder directeur drs. W. Kuiper, de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, één der leerlingen, de amanuensis, de heer J. Arbouw, de voorzitter van de oudercom missie, de heer G. H. Onstein en de rector van het op het ogenblik in het gebouw var de H.B.S. ondergebrachte Stedelijk Lyceum, dr. K. Huibregtse hem hebben toegespro ken. Allen waren zij het er over eens, dat de heer Prosée een zeer geziene figuur is, zowel bij alle onderwijskrachten, die met hem te maken hebben, als bij de leerlingen, die hem hedenmorgen bij zijn binnentreden van de aula een langdurige ovatie brach ten. De nieuwe „baas" dankte in een geestige toespraak de sprekers van hedenmorgen, in het bijzonder ook het gemeentebestuur, dat een zo groot vertrouwen in hem stelt. Zijn vooropgezet plan, de school hedenmiddag vrijaf te geven, kon dank zij de goed keuring van zijn chef, wethouder Geluk doorgang vinden, zodat de jeugd het er unaniem over eens was, dat hij zijn nieuwe loopbaan uitstekend begonnen is! Advies van ir. P. Per dijk aan Amsterdamse raad De raadgevend ingenieur P. Perdijk te Amsterdam heeft ais vijfde van zijn reeks publicaties over „Amsterdam's problemen" de gemeènteraad van Amsterdam een adres aangeboden, dat de spoorwegen be handelt. Ir. Perdijk legt in dit adres het accent op de noodzaak van een ondergrondse spoorweg onder de hoofdstad. Hij sluit daarbij aan op een enige jaren geleden verschenen plan van de Nederlandse Spoorwegen om een normaal electrische spoorweg aan te leggen van Kijkduin via Den Haag, Leiden en Schiphol en (onder gronds) naar Amsterdam (Leidseplein). Over de ondergrondse spoorweg zegt hij, dat deze op het bovengrondse verkeer kan werken „als een stofzuiger" „Men kan er gemakkelijk in enige minuten een afstand mee afleggen, waarvoor men bovengronds een half of een heel uur nodig heeft". Voor Amsterdam heeft N.S. reeds een eerste opzet gemaakt, doch men heeft blijk baar geen kans gezien, zijn ondergrondse onder de binnenstad door te voeren en is halverwege, bij het Leidseplein, blijven steken in een kopstation. In afwijking van het N.S.-plan geeft ir. Perdijk in overweging, de Schiphol-lijn en de Amstelveense lijn niet onder de ring baan ondergronds door te voeren, maar daarop met ruime bogen hoog aan te slui ten. MONTE CARLO (United Press). Een half dozijn deelnemers aan de Rallye de Monte Carlo is in moeilijkheden gekomen in Auvergne en enige zijn daarbij gewond. Tachtig km. voorbij Clermont-Ferrand begonnen de moeilijkheden in een spiegel gladde bocht waar drie wagens uit Monte Carlo en een uit Glasgow op een kluitje kwamen, maar in staat waren de tocht voort te zetten. Het waren twee Britse, een Franse en een Duitse ploeg. Even later slipte de Noorse ploeg Ber- telsen-Schnitler (308) in dezelfde bocht. Bertelsen werd gewond. De Britse ploeg Imhof-Baxter moest zich terugtrekken toen haar Humber uit de zelfde bocht in de greppel vloog en de voorruit sneuvelde. Baxter werd tamelijk ernstig gewond, verklaarden de officials. Op het traject van St. Flour naar Lan- geac leverden mist en ijs moeilijkheden op. Verscheidene deelnemers zeiden dat dit het moeilijkste stuk was dat zij tot dus verre in deze sterrit gehad hadden. De moeilijkheden die de natuur veroor zaakte werden vergroot door een troepje jongelieden, die een stuk weg hadden vol- geschept met sneeuw en daarna wielspo ren gemaakt, die leidden naar een met ijs bedekt veld. De politie zeide dat de jongens hoopten geld te verdienen door de rijders op de weg terug te helpen. Zes Britse ploegen liepen in deze val en protesteerden verbitterd toen zij bij de controlepost te Puy strafpunten kregen. Onder een aantal andere ploegen die in Puy strafpunten opliepen bevonden zich de Nederlandse équipes Van Lammeren- Van Voorden en Zwart-De Boer. (Verkort weergegeven) De militaire pensioenen. In de Eerste Kamer heeft de heer Derksen een harts tochtelijk beroep op minister Beel gedaan te willen bevorderen, dat de staatscom missie-Van Poelje, die zich met bestude ring vain het vraagstuk der pensioenwet- ge ving bezig houdt, op zo kort mogelijke tijd zal komen met een tussentijds rapport over een tijdelijke aanpassingsregeling voor oud-gepensionneerden. Minister Beel heeft verklaard dat de nood der oud-ge pensionneerden inderdaad dringend is en dat hij daarom de staatscommissie-Van Poelje verzocht heeft op de kortst moge lijke termijn voorstellen te doen. Zelfs heeft de minister aanwijzing gegeven, dat men alles niet te secuur moet uitzoeken. Als een streefdatum voor de militair ge- pensionneerden geldt: voor de marine ge- pensionneerd vóór 1 Juli 1947 .en voor de landmacht gepensionneerd vóór 1 Januari 1948. Het is te begrijpen dat deze berichten de gepensionneerde overheidsdienaren van vóór genoemde data, die uitsluitend van hum pensioen moeten leven, een weinig hoop geven dat binnen niet te lange tijd een reeds vele jaren gekoesterde wens in vervulling zal gaan. Ook al zal er een 5 toeslag als compensatie voor de huurver hoging op de pensioenen gegeven worden, de diverse prijsverhogingen die sinds 1 Januari zijn ingetreden zullen het de ge- pensionneerden nog moeilijker maken de eindjes aan elkaar te knopen. De levensverhoudingen van thans zijn geheel anders dan 32 jaar geleden toen de Pensioenwet 1922 in werking trad. In ieder geval, er wordt aan een herziening van een verouderde wet gewerkt. L. H. Zwaar verkeer Waarom rijdt men met vrachtauto's door het centrum als men evengoed een andere route kan nemen?, aldus luidt een vraag van de Haarlemse verkeerspolitie. Als beroepschauffeurs kunnen we be grijpen, dat men weinig gesteld is op de veel plaats innemende combinaties, maar we betwijfelen of het juist is om ter ver mijding van verkeersongevallen het zware verkeer de binnenstad te ontzeggen. Men krijgt hierdoor de indruk, dat alleen het zware verkeer schuldig is aan ongevallen. Maar laten we de wielrijders niet vergeten. Als men met een zware combinatie voor het stopbord in de Jansstraat staat is de wagen in enkele seconden omzwermd door fietsers. Met zessen naast elkaar peddelt men even later in de richting Schoten, om geparkeerde wagens heen en onderling in halende. Als men bij het Frans Halsplein de stoet kwijt raakt mag men als chauffeur niet mopperen. Op grond van opgedane ervaringen in de binnenstad, het volgende advies: Ten eerste inhaalverbod voor wielrijders op het spitsuur, op straffe van inbeslag neming van de fiets, bijvoorbeeld voor vierentwintig uur. Ten tweede vluchtheu vels voor autobuspassagiers, waarlangs de fietsers rechts kunnen passeren. De route Delftlaan-Leidsevaart of om gekeerd is voor vrachtwagenchauffeurs al lesbehalve ideaal. De Delftlaan vertoont kuilen en knikken en ver verliest op deze route veel tijd. Bestuurders van zware combinaties zien niet op tegen enkele kilometers omrijden, mits zij hun een slecht wegdek en her haaldelijk schakelen besparen. C. VAN DOORN OCOOOOOOOCCOCJOOOOOCCOCJOOOOOOC WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3'/, Nederl.'47 99% 99% A.K.U 187 187 231K 230% Philips Gloeil. 208'/] 207% Kon. Petroleum 352% 352 A'dam Rubber 109% 109 Holl. Amer. Lijn 148 148 N. Scheepv. Unie 137 137 H.V.A 129 127% Deli Mij 107% 108% Amsterd. Bank 184% 184% Ned. Handel Mij. 170% 170% Rotterd. Bank 177% 177% Twentsche Bank 179 179 Anaconda Copper 32% 32% Bethlehem Steel 523/io 52 Republic Steel 48% 48% Shell Union 79 79 20% 20% 40 40

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 8