Verheugende toeneming der belangstelling voor Interscholair Jeugdtournooi Tussen draden, spoelen en buizen werkt de radiozendamateur „Klokken van Haarlemzullen weer luiden Unieke manifestatie van artistieke vrije tijdsbesteding van jonge mensen Vondels „Lucifer" Twee aanrijdingen op Zijlweg <^Brieven aan de redactie Radio Moors Santpoort Kansel en toneel" Bloemendaal Heemstede ZAT FR DAG 2 3 JANUARI 19 54 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT lil ZIJLSTR.56 OLIESTOOKINSTALLATIES Voordracht van prof. Asselbergs Meer organisten Ook cabaret Eén-acters gevraagd Vijf gemeenten stichten zwembad in Beemster Dr. P. J. R. Modderman sprak over grafheuvel- onderzoek Filiaalbedrijf verlaagt eveneens de prijzen Gearresteerden steunden en bevoorraden benden Merapi blijft ernstig gevaar opleveren Fabrikantenbond en FIM worden het niet eens Kort nieuws PAoNP SANTPOORT IN DE AETHER Kaj Munk voor de NCVB Volksonderwijs 40 jaar Verjaagde kudde „Krijt op Tijd" Voor de achtste keer zal in Februari en Maart het Haarlems Interscholair Jeugd tournooi worden gehouden. Welk een groei, die van een verblijdende belangstelling zowel bij jeugd en ouderen getuigt, dit jaarlijks weerkerende evenement heeft onder gaan, blijkt wel het best uit de volgende cijfers: in 1947 was een schoolbevolking van 3000 meisjes en jongens bij het Tournooi betrokken, thans zijn het 14.000. In het eerste jaar kon volstaan worden met een gecombineerde uitvoering in de Concertzaal van muziek en voordracht; thans zijn niet minder dan drie sehouwburgvoorsteliingen voor toneel, voordracht en dans nodig en twee muziekuitvoeringen in de Concert zaal. De tentoonstelling van tekenen en handenarbeid trok het eerste jaar 900 belang stellenden, het vorig jaar ruim tweeduizend. Het eerste jaar werd het Interscholair Jeugdtournooi alleen voor de middelbare scholen in Haarlem en Bloemendaal geor ganiseerd, thans kunnen niet alleen de middelbare, maar ook de Ulo- en de kweek scholen, zomede het nijverheidsonderwijs in al zijn geledingen in Haarlem, Bloe mendaal, Heemstede en nu ook in Zandvoort meedoen. Ook de buitenwereld toont meer en meer interesse voor dit in den lande geheel enige tournooi. De N.C.R.V. heeft wederom aangekondigd met band en microfoon naar Haarlem te komen; Polygoon en de televisie gaven ook al van hun belangstelling blijk en de Weense „Arbeiter- zeitung" was gisteren met een correspondente op de persconferentie present. Het organiseren van het tournooi - dat al lang geen tournooi meer is, omdat niet (meer) de competitie om de beste presta tie, maar de demonstratie van het artis tieke niveau als geheel van de schoolbe volking in Haarlem en omgeving voorop staat - stelt uiteraard hoge eisen aan de leiding. Daarbij staat als een paal boven water, dat ddt tournooi, geboren uit een initiatief van scholieren, in wezen ook altijd een aangelegenheid van de meisjes en jongens blijft. Zonder hun geestdrift, hun enthousiasme zou het Interscholair jeugdtournooi al spoedig doodbloeden. Maar de organisatie zelf groeide de jeug dige initiatiefnemers al het eerste jaar over het hoofd, zodat het maar goed was, dat een paar eveneens door deze idee gegre pen leraren de zakelijke" kant van het tournooi overnamen. Met grote dankbaarheid moet gewag worden gemaakt van de nog niet ver flauwde, eerder toegenomen activiteit van de heren dr. J. R, H. de Smidt (muziek), H. Elsinga (fotografie), en Ewout de Kat tekenen), mevrouw M. H. de Vaal-Muller voor voordracht, toneel en dans en de heer P. J. Bouckaert voor handenarbeid en handwerken. De heer D. West van de afdeling On derwijs neemt het Comité heel wat werk uit de hand door als secretaris te funge ren. Het geheel onder voorzitterschap van Haarlems wethouder van Onderwijs, Kunstzaken en Lichamelijke Opvoeding, de heer D. J. A. Geluk, die ook van het begin af in woord en daad van zijn grote ingenomenheid met het Interscholair Jeugdtournooi heeft blijk gegeven. Daarbij kan hij zich erover verheugen, dat hij voor het Jeugditournooi nu eens ADVERTENTIE Op uitnodiging van de vereniging „Ge loof en Wetenschap" sprak Vrijdagavond prof. dr. Willem Asselbergs (Anton van Duinkerken) voor een talrijk gehoor in de Stadsschouwburg over Vondel's „Lucifer". De Bijbel, aldus prof. Asselbergs, is de eer ste bron van Vondel voor het scheppen van de karakters in zijn „Lucifer". Vondels dramatiek is oorzaak van veel misverstand. Men verwijt hem dat hij geen onderscheid in zijn figuren legt, dat zij ofwel „blanke' engelen ofwel duivelen zijn zonder dat zij in hun aard verschillen. Dat is niet juist. Vondel's zogenaamde langdradigheid be tekent geen verveling. Zijn draden zijn lang, maar er zit een oneindige speling in en een mensenleven is er voor nodig om de schoonheid daarvan ten volle te ver staan. Wanneer men de karakters van de onderscheidene figuren in de „Lucifer" be kijkt, dan vertegenwoordigt Beëlzebub ae verbeelding, Belial de wil, Apollion het verstand en tenslotte Lucifer de staats zucht, hetgeen men moet verstaan als een streven naar een plaats, die hem niet toe komt. Deze engelen in een staat van be proeving worden gesteld tegenover Rafael (de liefde), Gabriel (de hoop), Uriel (de trouw) en Michael (de kracht van het ge loof). Ook deze engelen verkeren in een slaat van beproeving, maar zij onderwer pen zich aan Gods raadsbesluit. Zo is er dus wel degelijk differentiatie èn in de karakters èn in de dramatische omstandig heden, waarin de partijen tegenover elkaar worden geplaatst. Het kernprobleem voor heel de dramatiek in de „Lucifer" ligt in de zucht van Lucifer om als „eerstge borene" voor Adam de plaats te bekleden, die Christus toekomt. Hij beschouwt zich als de eerstgeborene, dus ook voor Chris tus, die mens zal worden uit Adams zaad. „Laat ons God in Adam eren." Hierin ligt de dramatiek van de „Lucifer" besloten. Professor Asselbergs verdiepte zich voorts in de reien, waarvan hij de Lofzang op God als een meesterwerk van dichtkunst roemde en wees op de eigenschappen, die Vondel God toekent en waarin hij met de Thomistische opvattingen overeenstemt. De uitroep „Dat is God!" moet los gezien wor den van de strophen, die daarna als een gebed deze rei besluiten, zo betoogde hij. Hij wees voorts op de demonische wer king van het „Helaas, helaas, helaas, waar is ons heil gevaren," welke zin tot 'n leuze wordt. Tenslotte verdiepte professor Assel bergs zich in de vraag waarom deze stof Vondel zo aantrok. Hij wees op de mee slepende verderfelijkheid van de verkeerde keuze, welke in de „Lucifer" is uitgedrukt. Hij bracht daarmee in verband de strijd, die in Vondel's hart zelf woedde, gedreven als hij werd door de felheid van zijn ge voelens, die de staatszucht niet uitsloten. Maar Vondel boog zich als wij voor het „homo factus est", het mysterie, waartegen Lucifer zich kantte. De voorzitter van „Geloof en Wetenschap" mr. F. Vorstman leidde de spreker in en sprak een hartelijk dankwoord. geen subsidie hoeft te vragen: het be druipt zichzelf. Ook dat is een prestatie wanneer men bedenkt welke bedragen nodig zijn voor de huur van Concertzaal en Schouwburg, voor het drukken van de 14.500 circulaires voor de leerlingen en zovoort. De leerlingen betaden slechts twee kwartjes voor een toegangsbewijs. Mede om financiële redenen heeft men dan ook afgezien van médailles en herin neringen. De selectie geeft natuurlijk wel romp slomp, vooral voor de muzieek. De „nor male" instrumentalisten komen bij dr. De Smidt aan huis: die heeft tenminste twee dagen voor die audities nodig. Voor die solisten, die een ietwat uitzonderlijk in strument bespelen, worden andere op lossingen gekozen. De „hoorcommissie" gaat naar het huis van een jeugdige harpiste, die zich heeft aangemeld, en de organisten mogen zich op een Zondag morgen op het orgel in de Waalse kerk laten horen. Het feit, dat de jongens de kans krijgen het grote orgel in de Concertzaal te be spelen heeft stimulerend op het aantal aanmeldingen in die groep gewerkt. Ook zijn er dit jaar heel wat meer fluitisten. Intussen blijven de pianisten nog steeds ver in de meerderheid: 80 van het aan tal aanmeldingen. Verder zijn er natuurlijk weer koren en orkestjes. De prestaties van de laatsten blijven weinig stabiel, omdat de sehoo1- ensembles sterk afhankelijk zijn van de toevallige aanwezigheid van een paar zeer bekwame spelers, vooral onder de blazers. Daarom ook is het moeilijk om tot een vast interscholair orkest te komen. Er zijn dit jaar drie aanmeldingen van toneelgroepjes, terwijl het Coornhertly- ceum met een cabaretprogramma acte de présence geeft, waarvan ook de teksten en de muziek door de leerlingen zelf zijn ge schreven. Twee meisjes van het Kenne- mer Lyceum hebben ook een eigen stuk geschreven. De Da Costa-kweekschool komt uit met een pantomime op de Sint-Nicdlaasavond van De Genestet. Opvallend is, dat er in de leeftijdsgroep tot en met 15 jaar minder opgaven zijn dan verleden jaar: zes tegen 25 in 1953. Eén meisje zal uit eigen werk voordragen. In de groep boven de vijftien jaar bleef het aantal aanmeldingen normaal, bijna twintig. Elf tournooi-lustigen zullen een kans krijgen. Voor het ballet werden acht aanmel dingen genoteerd, waarvan één groeos- dans, twee duetten en vijf solodansen. Op merkelijk is op dit gebied de activiteit van twee Ulo-scholen: de KeteLaarschool en de Hildebrandschooi De belangstelling was zo groot, diat de voorstellingen in de Stadsschouwburg on 27 Januari en 3 Februari worden uitge breid met een avond op 9 Februari. Een belemmering in de sector der to- neelbijdragen vormt het gebrek aan voor schoolgebruik geschikte één-acters. Daarom heeft de voorzitter van het co mité de heer D. J. A. Geluk de gedachte geopperd voor het volgend jaar een prijs vraag uit te schrijven voor dergelijke stukken. Het comité beschikt nog over een „reservepotje", waaruit deze prijs vraag bekostigd zou kunnen worden. De schifting blijft altijd een moeilijk punt, te meer omdat de schuchteren moeilijk aan bod komen. Al is het wel zo, dat de uitvoerende commissie nogal eens een candidaat tóch een kans geeft, dde de „officiële" vuurproef van vriendjes en leraren niet heeft doorstaan. En wat bijvoorbeeld het tekenen betreft: dit moet minder gezien worden als een De raad van Beemster heeft als eerste van vijf samenwerkende gemeenten zijn fiat gegeven aan de stichting en exploitatie van een openluchtzwembad in de Zuid- Oost-Beemster, dat ongeveer 200.000 zal gaan kosten. De gemeenten Beemster, Pur- merend, Kwadijk, Middelie en Ilpendam zullen gemeenschappelijk dit openlucht- bad gaan exploiteren en de geldlening, nodig voor de stichting, garanderen. Het zwembad zal bestaan uit drie afzonderlijke bassins, -namelijk een groot bad met een lengte van vijftig meter (wedstrijdformaal) en een diepte, die van 1 tot 3Vs meter op loopt, verder een instructiebad en een kleuterbassin. Rondom is een groot gras gazon geprojecteerd en een restaurant met terras. Het bad is berekend op 20,000 baden per jaar. Het exploitatietekort, dat op ongeveer 8000 per jaar wordt geraamd, zal worden omgeslagen naar het aantal inwoners van de deelnemende gemeenten. Het gehele recreatie-oord zal een hectare beslaan. Voor een voetbalterrein zal hog een hec tare worden gereserveerd. Volgens de ar chitect, de heer C. Bos te Beemster, kan het zwembad vier maanden na de aanleg in gebruik worden genomen. Hoeveel werk er voor het Interscholair Jeugdtournooi moet worden verzet blijkt uit het volgende: alleen al door de ivegens de' grote belangstelling extra ingelaste Schouwburgvoorstelling op 9 Februari moest de heer Elsinga 63 tele foongesprekken voeren, terwijl hij 90 keer werd opgebeld. Zonder mijn vrouw zou ik dit werk niet kunnen doen", zegt hij en bij de andere comité-leden gaat het al niet anders. demons tra tie van begaafdheid of van technische beheersing dan wel als uit drukkingsmiddel voor het kind. Vandaar het devies van Ewout de Kat: alles wat binnenkomt wordt opgehangen. Tenmin ste voorzover de plaatsruimte strekt. Dit jaar, uit kostenbesparende overwe gingen, wordt de expositie weer in het Huis Van Looy gehouden (Zaterdag 20 Februari tot en met Zondag 7 Maart). Voor de foto's komt ook meer belang stelling. De heer Elsinga vindt fotografe ren een prachtig middel voor de leer lingen om oog voor schoonheid te krijgen; door de fotografie kan men tot waardering van schilderkunst komen. Tenslotte nog een enkele opmerking over handenarbeid en handwerken. De laatste jaren werden de inzendingen zowel kwan titatief 'als kwalitatief steeds minder. Daarom is thans bepaald, dat meisjes en jongens nu ook dit werk op school mogen maken. Resumerende kan men zeggen, dat het jaarlijkse Interscholaire Jeugdtournooi een prachtige aanvulling betekent op het werk van de Commissie voor de Culturele Vorming van de Schooljeugd. Blijft de jeugd ten aanzien van het werk van die commissie passief (dat wil zeggen: zij luistert of kijkt), voor het jeugditournooi levert zij zelf een actieve bijdrage. En om dat laatste is het tenslotte 'begonnen. De Zijlweg is Vrijdagmiddag omstreeks half vijf twee maal de plaats geweest, waar verkeersongevallen voor persoonlijke en materiële schade hebben gezorgd. Het eer ste ongeluk gebeurde op de beruchte krui sing van de Zijlvest en de Zijlbrug/Zijl- straat. Een Studebaker, bestuurd door de vlootaalmoezenier van het Marine Hospi taal te Overveen, komende van de Zijlweg en rijdende naar de Zijlstraat, heeft te laat de met grote snelheid van de Raaks af komende Citroën-personenauto, be stuurd door een inwoner uit Haarlem- Noord, opgemerkt en is tegen deze auto aangereden. De aangereden auto kwam pas vele meters voorbij de Zijlstraat op het Oostelijk trottoir tot stilstand, en werd zowel van voren als opzij ernstig bescha digd. De auto van de aalmoezenier had schade aan de voorkant. De straat lag ove rigens bezaaid met glas maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Man aangereden De 55-jarige Haarlemse tuinder P. S. werd ongeveer tegelijkertijd aangereden door een vrachtauto van de firma J. P. Mollérs uit Leimuiden. Dit geschiedde ter hoogte van perceel 147 nabij de Juliana- laan. De man wilde met zijn fiets de Zijl weg oversteken van de fabriek van Hin af naar de Delftstraat en heeft daarbij waarschijnlijk de van het viaduct Zijlweg afkomende vrachtauto te laat opgemerkt. Met een ernstige hoofdwond is hij naar het Grote Gasthuis overgebracht. De vrachtauto had een remspoor van onge veer zes meter, en stuitte op de fiets, die totaal werd vernield. Voor de Archaeologische Werkgemeen schap, afdeling Kennemerland, sorak dr. P. J. R. Modderman, wetenschappelijk mede werker bij de Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek, over grafheuvel- onderzoek in midden-Nederland. Op de Veiuwe werden in de zomer van 1952 door spreker een aantal grafheuvels ontgraven, gelegen op een militair oefenterrein in de omgeving van Ermelo, die met vernieling bedreigd werden. Enige heuvels bleken tot zeven maal toe voor begravingen gebruikt te zijn waartoe men steeds een nieuwe heuvel over de oude opwierp. De oudste grafvondst dateerde van plus minus 2000 jaar voor Christus. Door de vroegere heuvelbegroeiïngen zijn verkleuringen in het zand ontstaan, die de afscheidingen tussen de verschillende heu vels aanduiden. In de heuvels heeft men urnen en vuursteenwerktuigjes gevonden. Na zorgvuldige afschaving van de bodem werden een aantal lijksilhouetten aan het1 licht gebracht. De oudste begravingen werden in hurkhouding verricht en bevat ten bijgraven, later begroef men de doden in gestrekte houding op hun rug, daarna was lijkverbranding lange tijd gebruikelijk, waarvan men de brandplaalsen heeft kun nen blootleggen. In de oudste graven ontdekte men met visgraatmotieven versierde bekers, die ook in het Gooi en Drente tot in Denemarken worden gevonden. Sommige heuvels ver toonden grondsporen van een hutje, dat om de dode was gebouwd, andere heuvels bleken omringd door een greppel. Ook paalconstructies konden vastgesteld wor den, zij vormden een omheining waarbin nen de doden vaak in een krans begraven werden. Latere dateringen worden bemoei lijkt door het ontbreken van grafgiften. Belangrijke grafsilhouetten worden in hun geheel uitgegraven en in speciale kisten bewaard, nadat de lijkresten door plastic zijn geprepareerd. De gevonden skeletten worden nauwkeurig gemeten en zijn van veel betekenis voor de anthropologische wetenschap. Uit de bronstijd heeft men velerlei resten van kledingstukken gevon den, vooral in Denemarken komen deze in de boomkistgraven en in het veen veel voor. Hierdoor heeft men een vrij duidelijk beeld gekregen over de leefwijze van de praehistorische mens. Een serie lantaarnplaatjes brachten de opgravingen en vondsten in beeld. Na de pauze beantwoordde de spreker vele vragen, waarna de voorzitter, mr. C. M. J. de Jongh, de heer Modderman voor zijn leerzame voordracht hartelijk dankte. Nadat een groot Nederlands levensmid- delenbedrijf had besloten tot prijsverla gingen van diverse artikelen over te gaan, heeft een vrijwillig filiaalbedrijf, waarbij llhü zelfstandige kruideniers zijn aange sloten, een dergelijk besluit genomen voor jamsoorten, bakmeel, cakemeel, patent bloem, biscuitsoorten, vermicelli, rijst, li monade en slaolie. Vice-premier Wongsonegoro DJAKARTA. (Aneta). De vice-mi nister-president, mr. Wongsonegoro, heeft in een te Makassar gehouden persconfe rentie over de recente arrestaties van Ne derlanders verklaard. d?.t het onderzoek in deze zaak nog niet gereed is. Volgens de eerste aanwijzingen stelde de beweging zich ten doel het verlenen van steun aan en het bevoorraden van benden. De beweging, die in West-Java is ontdekt, schijnt ofschoon hierover nog geen ze kerheid bestaat verbindingen te hebben gehad met die in andere gebieden. DJAKARTA. (Aneta). „De situatie van de Merapi is ernstig, doch niet onrust barend. Alle maatregelen zijn getroffen, en mooht een werkelijke uitbarsting volgen, dan kunnen wij deze met vertrouwen te gemoet zien, in de wetenschap, dat alles is gedaan, wat menselijkerwijs mogelijk kan worden geacht". Dit verklaarde het hoofd van de vulkanologische dienst, de heer De Neve, Vrijdag aan Aneta voor zijn vertrek naar Djakarta in gezelschap van de gouverneur van Midden-Java, de heer Budiono, en de sultan van Djokja, Ha- menko Buwono. In een oproep van gouverneur Budiono wordt gezegd, dat de krater thans nog is afgesloten door een prop, die op een met vrees afgewacht moment, wel eens zal kunnen worden uitgestoten, gevaar en ver derf brengend naar alle richtingen. Er is begonnen met de evacuatie van de inwo ners van de bedreigde gebieden. Het eva- cuatiegebied zal een streek omvatten met een straal van 15 tot 20 km. van de berg top. De gouverneur deed een beroep op alle inwoners tot het oprichten van de co- mité's voor steun aan de slachtoffers. In Brussel is onder leiding van de voorzit ter de heer Robert Hohl (Zwits.) een ver gadering gehouden van het Bureau Perma nent des Constructeurs Motorcyclistes (de Internationale Motor Fabrikantenbond) wel ke op uitnodiging van de Engelse delegatie werd bijgewoond door de heren P. J. Nor- tier en G. J, Bruinsma, resp. voorzitter en lid van de sportcommissie van de Internationale Motorfederatie (F.I.M.). Een van de punten die ter tafel kwamen was de kwestie van de wereldkampioen schappon, waarover zoals bekend een diep gaand verschil van mening bestaat tussen de Fabrikantenbond en de F.I.M. In een poging om tot een oplossing van dit pro bleem te komen is in Brussel van de zijde van de F.I.M. voorgesteld besprekingen te houden tussen de sportcommissie van dat lichaam en ten drietal „racende" fabrikanten, een voorstel dat door de Fabrikantenbond werd verworpen. Aangezien deze bond zijn standpunt onwrikbaar handhaafde (wereld kampioenschappen van zes wedstrijden, waarvan die in Engeland, Italië en Duitsland altijd moeten gelden voor de W.K. en die in de andere landen om de twee jaar) is de bijeenkomst geëindigd zonder dat beide par tijen nader tot elkaar waren gekomen. Op een doodlopende landweg te Sleeu- wijk trof men een onbeheerde auto aan, die bij nader onderzoek eigendom bleek te zijn van de heer Hagenbeek uit Hamburg. De heer Hagenbeek verbleef dezer dagen te Rotterdam. De auto werd gestolen bij zijn hotel, waar hij logeerde. De radio bleek uit de auto te zijn gehaald, maar het toestel kon worden achterhaald bij een handelaar in Gorinchem, aan wie de dief het toestel had verkocht. De auto is naar Rotterdam ge bracht. Aan de Vrye Universiteit is geslaagd voor het candidaatsexamen economie de heer J. J. Overbeek te Haarlem. (Verkort weergegeven) Schijnbaldakijnen II. Het spijt mij niet mr. J. A. P. C. ten Boikkel dlat de „Grote Markt-dtiscussie" een einde bad ge nomen, geprezen hèm die haar nieuw leven ingeblazen heeft, echter niet de wijze waarop. Allereerst zou ik de verantwoordelijke cultuurdrager willen adviseren zijn levens verzekering te verhogen of nog beter zich te distanciëren van een stad als Haarlem, waar zelfs in deze verlichte eeuw nog Meesters in de Rechten blijken te wonen die prae-historische straffen wensen uit te delen aan baldakijnen-bouwers. Emigreren dus maar, een profeet is nooit geëerd in eigen land. Wat zou er van Rembrandt terecht zijn gekomen-als dergelijke wraakzuchtige lie den in zijn tijd hun eisen zó gesteld had den na zijn „fiasco" de Nachtwacht? En hoe lelijk zo'n 20e eeuws lijk aan de gevel van het stadhuis. Persoonlijk heb ik meer respect voor het misprezen object, dan voor veie andere he dendaagse cultuuruitingen welke de Grote Markt ontsieren. Bijvoorbeeld'de batterij van gestroomlijnde vehikels welke je met hun glanzende bumpers de toegang tot de Vleeshal moeilijk proberen te maken, óók door Meesters in de rechten daar neerge- plant als zij in het theater gaan genieten van liefde en leed aan de lopende band, of op het terras van een café-restaurant, bij een glaasje Coca-Cola, genieten van de schrille lichtreclames. Neen, indien wij van de Grote Markt een cultuur-monument willen maken, dienen wij haar voor alle 10e en 20e eeuwse uit vindingen af te sluiten, zélfs voor Nylon kousen en Be-bobhemden. Hellebaardiers aan de poorten om ongerechtigheden te weren, en ik meen dat dan zelfs het bal dakijn niet zal ontsieren! M. D. A. SMOORENBURG P-S. En dan niet meer Grote Markt maar Groote Markt. Red'actie! PAoNP ZIJN DE ROEPLETTERS van het radiozendstation van de heer L. J. v. d. Tooien in Santpoort, voorzitter van de VERON, de vereniging voor experimenteel radio-onderzoek in Nederland. Het is de landelijke vereniging van radio-amateurs, die zich bezighoudt met proefnemingen op zend- en ontvangstgebied, zowel met telegrafie, telefonie en thans ook met televisie. Al in 1925, toen de radio nog in de kinderschoenen stond, werd in Parijs de internationale vereniging van amateurs opge richt. Steeds meer landen hebben zich erbij aangesloten en thans is er bijna geen land meer op de wereld, dat niet in deze unie is opgenomen. De radio-amateur is sterk internationaal georiënteerd. En hoe kan het anders. Voor deze mensen bestaan, wat hun hobby betreft, geen grenzen. Op de eigen golflengten kunnen zij experi menteren en ervaringen uitwisselen met collega's over de gehele wereld. Zij hebben het voorrecht, direct contact te kunnen opnemen met andere amateurs, hetzij in Rome, Bilbao, Haarlem, Montreal, Uitgeest of Sidney. Nu zijn al deze verbindingen niet zo een voudig te maken. Ondanks de in doorsnee grote technische kennis en de uitgebreide apparatuur, zijn de amateurs wei degelijk afhankelijk van atmospherische omstan digheden en lang niet iedere avond of nacht is geschikt, om contacten te leggen met stations op grote afstand. Het blijkt soms, dat een verbinding op een bepaalde golf lengte onmogelijk te maken is, terwijl op een andere golf de condities prima zijn. Zo langzamerhand is men er achter gekomen, wat hiervan de oorzaken zijn. Door jarenlange waarnemingen, die hoofdzakelijk door amateurs gedaan zijn, is het mogelijk geworden vooruit te voor spellen, op welke uren van een bepaalde dag verbinding met bijvoorbeeld Yokoha ma tot de mogelijkheden behoort. Ook bij de zee- en de luchtvaart hebben de mar conisten met dezelfde problemen te kam pen. Nog onlangs werd een tip van de sluier opgelicht, toen bekend werd, dat een van de experts van de K.L.M. nauw keurig had uitgerekend, wanneer contact met de machine in de Christchurch-race mogelijk was. Diezelfde K.L.M.'er is in zijn vrije tijd een enthousiast zendamateur en hij werkt voor de golflengtebanden, die door de amateurs gebruikt mogen worden, iedere maand de mogelijkheden uit en pu bliceert deze in het verenigingsblad. Verbeteringen Ook op ander terrein maken de amateurs zich zeer verdienstelijk. Het laat zich be grijpen, dat door.deze radiotechnici, die avonden en nachten aan hun liefhebberij geven, verbeteringen worden uitgevonden. Vooral in de jaren voor de laatste oorlog, ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM 95 Excursie naar de tunnel Voor het organiseren van een excursie naar de in aanbouw zijnde tunnel te Velsen heeft het bestuur van Santpoort's Bloei contact opgenomen met de bevoegde in stanties. De besprekingen hebben tot resul taat gehad, dat er op een Zaterdagmiddag een rondleiding zal plaats hebben, waar voor belangstellenden, ook niet-leden, zich schriftelijk kunnen wenden tot het secre tariaat van Santpoort's Bloei. Gisteravond kwam de bijna voltallige afdeling Santpoort van de interkerkelijke vereniging Nederlandse Christen Vrouwen bond bijeen in de Herv. Kapel. Mevrouw BuizerdKemper opende de avond en leidde de huishoudelijke vergadering, welke voorafging aan de lezing van ds. D. ter Steege: Kansel en Toneel. Op aardige wijze bracht hij zijn gehoor via de theetuinen van West-Java, waar hij als veldprediker gediend heeft, in aan raking met de grote figuur van deze avond, de Deense dominee, toneelschrijver en ver zetstrijder Kaj Munk. Ook in ons land is Munk bekend gewor den door zijn, door de journalist Johan Winkler vertaalde reeks boeken en toneel stukken. Twintig jaar lang heeft hij van de kansel zijn miniatuur dorpje toegesproken. Zijn preken waren geen juweeltjes, maar zijn handjevol vissers en kleine boeren had er genoeg aan. Ondertussen schreef Kaj Munk verscheidene toneelstukken. Jarenlang wachtte hij op bericht van het bestuur van de Kopenhaagse Stadsschouwburg. Einde lijk werd een van zijn stukken opgenomen en het bleek een grandiose mislukking te zijn. Ook het Nederlands Volkstoneel is eens bijna failliet gegaan aan een van zijn stukken. Later heeft „het Woord" daaren tegen maanden en maanden op het pro gramma gestaan. Kaj Munk was een zeer productief schrijver. Te kust en te keur kan men kiezen uit zijn prekenbundels, verza melingen, toespraken en artikelen, toneel stukken en zijn autobiografie. De inval van de Duitsers tijderjs de laat ste oorlog werkte zeer op zijn gemoed en deze vroeger pro-Duitse schrijver en pre dikant werd de spil van het Deense verzet. Juist in deze maand is het tien jaar geleden dat hij door de Duitsers op lafhartige wijze door een schot in de rug om het leven werd gebracht. Namens de aanwezigen bracht de voor zitster ds. Ter Steege dank voor zijn in teressante en boeiende lezing. Het bestuur van de afdeling Santpoort van „Volksonderwijs" heeft, ter gelegen heid van het veertigjarig bestaan van de afdeling, de Kennemer Toneelkring uitge nodigd op Zaterdag 6 Februari a.s. in „Zo merlust" een opvoering te geven van het blijspel „George en Margaret" van Gerald Savory. Op Woensdag 3 Februari komt het mario netten-theater „Pitoek" in het Hervormd Jeugdhuis voor de leerlingen van de open bare scholen. Voor de kleintjes wordt 's morgens „Mannetje Piggelmee" opge voerd; 's middags voor de groteren „Jan Pierewiet". Ook in de zaal van café „Zomerlust" werd gisteravond in het kader van de Oost- Priester-Hulp de aangrijpende film „Ver jaagde Kudde" vertoond. Vooraf vernam de bijna volle zaal het een en ander over het geestelijk leven achter het ijzeren gor dijn en van de ellende en armoede, welke door de uit Oost-Duitsland verdrevenen in hun evacuatie-kampen in het Westen ge leden werd en wordt. toen de radio verfijnd werd, hebben zij vaak nieuwe mogelijkheden ontdekt, die door de industrie werden overgenomen. Zo hebben zij meegewerkt aan de ontwik keling van de gecompliceerde en voor leken onbegrijpelijke radiotechniek. Meer tot het hart sprak de hulp, welke zij na de Februaristorm van het vorige jaar verleenden, door het contact tussen het rampgebied en de rest van Nederland te herstellen. Maar doorgaans blijven de radio-amateurs achter de schermen en hoort men weinig van hen. Eigen taal Zij leven in hun eigen wereldje van dra den, spoelen en buizen en spreken een eigen taal, een jargon, dat voor de buiten staander onbegrijpelijk is. Oorspronkelijk is het Engels geweest, maar in de loop der jaren is het een aaneenschakeling van af kortingen geworden. Bij het telegraferen is iedere letter er één en vooral vroeger, toen het veel moeilijker was elkaar goed te ontvangen dan thans met de moderne toestellen, kon het plotseling onmogelijk worden elkaar te verstaan. Hoe vlugger iets kon worden gezegd, des te beter. Voor een radioamateur is het volgende heel be grijpelijke taal: r fb es tks fr fb qso x ur sigs dc t8 w5 r7. De buitenstaander doet maar beter zich er niet in te verdiepen! Met de telefonie kwam hierin wel veran dering en was het Engels ook niet meer de algemeen gebruikte taal. Spaans, Duits en Frans worden nu ook gehoord op de ama teurbanden en tussen twee Nederlandse statibns wordt zelfs, zij het met vreemde woorden doorspekt, Nederlands gesproken. Zij vertellen elkaar van de bevindingen met nieuw-bedachte schakelingen en vreemdsoortige antennes, over de moge lijkheden, welke een bepaalde radiobuis biedt en vragen rapporten over de ruis- verschijnselen van hun nieuwe versterker. QSO met een VK Het wordt als sport opgevat om een ge sprekje te voeren met amateurs in ver ge legen landen. „Ik sloeg gister nog. een Ja panner aan de haak en had daarna een QSO met een VK" vertelde een amateur trots aan een collega. Bij navraag bleek dit laatste te betekenen, dat de gelukkige een gesprek had met een amateur in Australië. Maar ook een QSO met iemand in Luxemburg wordt als een aardige pres tatie beschouwd. Niet om de afstand, maar omdat er maar een paar amateurs in dat landje wonen. Natuurlijk was het een Amerikaan, die ontdekte, dat er in Monaco in het geheel geen amateurs wonen. Prompt ging de man er zijn vacantie door brengen en vroeg een zendvergunning aan in het kleine vorsten dom aan de golf van Genua. De heef v. d. Tooien bezit de QSL-kaart van de Ameri kaan. Het is namelijk gewoonte, dat ieder gesprek door een QSL-kaart wordt beves tigd. Het zijn aardige herinneringen voor de ontvangers en soms dienen zij als be wijsstuk voor wedstrijden, die door de ver eniging worden uitgeschreven. Op enkele ervan staat vermeld: WAC; een aandui ding, dat de betreffende amateur het'certi ficaat: Worked All Countries in zijn bezit heeft. Dit wordt, na de vereiste kaarten getoond te hebben, door de internationale vereniging uitgereikt. Het radio-amateurisme is een boeiende liefhebberij. Zo denkt de heer v. d. Tooien erover en dat zeggen ook zijn vele hon derdduizenden medeliefhebbers, verspreid over de gehele wereld. Zij voelen zich als een wereldje apart in de grote wereld en doorgaans onopgemerkt door de laatste. De biljartvereniging Krijt op Tijd heeft het opgenomen tegen de Haarlemse vereni ging Flora. Er wordt een handicapwedstrijd gespeeld in 6 ronden, drie uit en drie „thuis". De Santpoorters hebben op de eerste avond, welke in het clubcafé Zomerlust gehouden werd, niet veel geluk gehad. Met 82 kregen zij er van langs. Zij zinnen nu cp wraak, welke op 28 Januari in Haarlem genomen dient te worden. ZONDAGSDIENST De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van Ledenmiddag twee uur tot Maandagmorgen acht uur waar genomen door de arts C. Eenhoorn, Bloe- mendaalseweg 17, Bloemendaal. telefoon 25589; die van de Overveense huisartsen tot Zondagavond elf uur door de arts C. G. J. Bos, Zijlweg 17, Overveen, telefoon 11431. In hetzelfde tijdvak als de doktoren is de dienstdoende wijkverpleegster zuster M. G. van der Loo. Dr. D. Bakkerlaan 78, Bloe mendaal, telefoon 22528. De Zondags-, avond- en nachtdienst van de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort wordt van hedenavond zes uur tot Zaterdag 30 Januari in spoedgevallen verzorgd door de Bloemendaalse apotheek (mej. J. M. E. Reycrs), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181. Ook is ge opend Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, telefoon K 2560 8284. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten voor Zondag 24 Ja nuari worden te Heemstede waargenomèn door dr. P M. v. d. Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903 en dr. J. G. M. van Wal- sem, Bronsteeweg 32, tel. 38377. Wijkverpleegster: zr. Langeveld, Van Ho- g •ndorpstraat 21, tel. 16291 (b.g.g. 39818). Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, tele foon 38320. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: H. Balk en S. J. Salo- m°ns; A A_ van Dam en p Ch_ Jordan_ GETROUWD: J. B. Hellen en H. H. Bakker. GEBOREN: Yvonne, d. van P. C. Pieren en Ch. M. Mantje; Leenderd, z. van L. Kui per en A W. Ruijgrok; Lennard Jan. z. van a! vj Swens en A. J. van der Hoeven; Aleide, d. van H. D. Vooren en J. A. van Gel der; Adriana Petronella, d. van J. Schouw en D. v. d. Craats. „OVERLEDEN: Mej. G Blokhuis, 86 j.; Wed. H. M. E. Hooghoudt—Smeman, 57 j.; H. E J. Billenkamp, 72 j.; Wed. M. Gout— Gout 82 j.; wed G. M. Rolff-Mansveld, 54 j.; N. J. G. Sikkel, 56 j.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 10