Drie Westelijke ministers zijn in Berlijn gearriveerd Weerbericht Franco is zeer tevreden Frans protest in Madrid OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nu Berlijn Indiërs verlaten kamp der communistische gevangenen Russisch schip zonk in Kieler Kanaal De betoging te Tetoean Maandag Grote Vier bijeen Oostenrijk wil een delegatie naar de conferentie zenden Nederlandse employé in Indonesië vermoord Het woord is aan Spaanse sinaasappelen door Britse ruiten Toenemende vorst Vaarroute voor een deel versperd Djilas blijft thuis Engels protest in Madrid Weerrapport Amerikaans vliegtuig bij Capri in zee gestort 68e JAARGANG No 166 ZATERDAG 23 JANUARI 1954 298e JAARGANG No 14 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Lossenrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MAANDAG zal de conferentie dei- Grote Vier te Berlijn aan vangen. De vier minis ters van Buitenlandse Zaken: Eden (Enge land), Foster Dulles (Amerika), Bidiauillt (Frankrijk) en Molotov (Rusland) zullen, elk temidden van een grote delegaties taf, als hoofdfiguren optreden. En men zal be ginnen met een week lang in de „Kom- mandatura" in de Amerikaanse zóne te vergaderen, waarna men gedurende de tweede week bijeen zal komen in het hoofdkwartier van de Russen, in de Oos telijke zóne van Berlijn. Etcetera. In het netelige vergaderzalen-probleem heeft Westelijk toegeven tenslotte inderdaad de oplossing gebracht- Dat was verstandig. Maar opnieuw is gisteren door het lossen van negentien kanonschoten een traditie gehandhaafd, die de volken wel een zonderlinge indruk moet geven van een conferentie, belegd om ontspanning in de wereld te bereiken en dus de vrede te dienen. Die negentien kanonschoten, wij hebben het vermeld, golden als „eresaluut om Berlijn als eon- ferentiestad in te wij dien". Een zonder linger symbool van ontspanning en bevor dering van de vrede dan dreunende ka nonschoten is nauwelijks denkbaar. Maar men gaat daar maar mee 'door. Ik heb daar meermalen over geschreven: het eerst nadat ik als jong journalist in Pairijs in de zomer van 1919 het ondertekenen van het vredesverdrag na de eerste we reldoorlog had bijgewoond. Deze ceremo nie in het Chateau de Versailles werd vol trokken temidden van een geweldige ge allieerde 1 egerparade. Een groot deel van de luchtvloot kruiste boven Parijs en Ver sailles en op het ogenblik van de onder tekening ging het zware geschut op de Mont Valérien donderen. De staatslieden betraden door de open deuren van de Galerie dós Glacés het kasteelterras, ge volgd door velerlei andere hoge omes eri door ons journalisten. Buiten, achter de trcepenafzettingen, stond een menigte te juichen, maar wij zagen het alleen.... aan de open monden. Wij hoorden het niet: het gejuich werd overstemd door het dreunende geweld van de Mont Valérien. En velen moeten met. mij toen verstaan hebben: dit is nou (boem) de vrede (boem), maak je maar niet blij (boem), wij zijn nog lang niet uitgeboemd (boem), tot straks (boem).... enzovoorts, ik weet niet meer hoeveel schoten het waren, maar wel een hele reeks. Tussen de eerste en tweede wereldoorlog in weid het Briand-Kellogg Pact „tot uitbanning van de oorlog" plechtig ondertekend en de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Frank Kellogg, begaf zich daartoe naar Europa aan boord van een zware slagkruiser.... boem boem.... tot uit banning van de oorlog. De tweede wereld oorlog volgde. De koude oorlog tussen de bondgenoten van Oost en West uit de tweede wereldoorlog volgde. Na vijf jaar gaan de Grote Vier eindelijk weer eens met elkaar praten om ontspanning te be reiken. Hoe wordt dat ingeluid? Met ne gentien kanonschoten! De beproefde sym boliek, de zwaarbeproefde symboliek mag ik wel zeggen, treedt opnieuw in werking. Nu gaan wij praten (boem). En wat heb ben wij (boem) van liet verleden (boem boem) geleerd? Boem! Wie dit geweld niet zo belangrijk acht vergist zich. Wie denkt dat het alleen maar een oud gebruik is nou ja onderschat het. Het is een waarlijk symbool van men selijke domheid. En ik hoop het nog te beleven, al zal ik voor die tijd nog wel menige herhaling moeten hebben gepleegd, dat de Pers zich in een algemeen protest, dat in ettelijke landen tot uiting komt, tegen deze onzin nige begeleiding va-n vred'espoigingen en vredessluitingen keert. Dat zou een diaad zijn, duidend op doordringend besef dat men die grootste aller misdaden, de oor log, dat onbeheerste exces van onvrede onder de mensen, moet uitroeien. Burgemeester Walter Schreiber van West-Berlijn heeft voor Maandag a.s. een beroep op de bevolking gedaan, om bij het begin van de conferentie dier Grote Vier, te half tien, drie minuten stilte in acht te nemen. Hij heeft de kanonschoten niet laten lossen. Hij vraagt niet om ge weld maar om stilte. De aanleiding zal velen zich even op de gebeurtenis doen bezinnen. Ik be ar ij p burgemeester Schrei ber dan ook beter dan de onnadenkende' knallers. En ik hoop dat velen, zich bezin nend, daarbij even hun gedachten zullen doen gaan over de tegenstelling tussen het geweld en de stilte, hun opgelegd. En dat zij hun keus zullen maken en zich deze ogenblikken blijvend herinneren. Wat de conferentie zal brengen weet niemand. In Molotov schijnt het raadsel belichaamd. Zijn diplomatiek verdeden maakt noch een verzoenende, noch een welgeslaagd-bemiddelende indruk. Maar hij stond in dat verleden onder dictator Stalin, die er niet meer is. Hij handelde onder diens bevelen. Zal het nu anders zijn? Molotov's optreden zal de houding van het tegenwoordige Russische, meer- hoofdige autocratische bewind duidelijk maken. R. P. Vrijdag deed zich in het Kieler Kanaal een botsing voor tussen het Deense schip „Karen Toft" (2.249 ton) en het Sovjet schip „Ligovo" (1.742 ton). Het Sovjetschip zonk op een afstand van ongeveer 20 me ter van de kant. Het hoofddek bleef boven water. De bemanning bleef aan boord doch de overige personen, 23 in getal, onder wie een vrouw met een kind, werden aan de wal ondergebracht. Een sleepboot zorgt ei voor, dat het vaartuig niet naar het mid den van het kanaal glijdt. Het Deense schip kreeg zware schade, doch kon zijn reis op eigen kracht voort zetten. Men neemt aan, dat de golven, ver oorzaakt door een Brits schip, dat in volle vaart door het kanaal voer, het Deense schip tegen het Russische vaartuig hebben geworpen. Er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. Het kanaal zal enkele dagen gesloten blijven voor schepen van meer dan 8000 ton en meer dan acht meter diepgang. De zwaan Cleofe, die in de dierentuin van Trento (Italië) wegkwijnde van verdriet over het verlies van haar mannetje, heeft tot troost een nieuwe minnaar gekregen. Zoais bekend stuurde Artis in Amsterdam de zwaan Galahad per vliegtuig naar Milaan, vanwaar hij in ijltempo naar Trento werd gebracht. Cleofe en Galahad ontmoetten elkaar in een vijver op het Dante-plein in Trento. Het gelukkige jonge paar". MADRID (Reuter) Generaal Franco heeft de Hoge Commissaris van Spaans Marokko, generaal Garcia Valino, een boodschap gezonden in antwoord op de boodschap, die generaal Valino hem ge zonden had na de betoging van Donder dag te Tetoean. In zijn antwoord geeft generaal Franco uitdrukking aan zijn grote voldoening over „de schitterende daad van steun, die te Tetoean door leden van de Moorse rege ring en de wettige leiders is gesteld na mens het Marokkaanse volk, waarmee wfj ons zo verbonden voelen zowel in ogenblikken van vreugde als in ogenblik ken van leed". „Een dergelijke nauwe verstandhouding tussen beide volken zou de bron moeten zijn van werkelijke voldoening voor allen, die hun leven en krachten wijden aan de taak om het Marokkaanse volk voort te helpen op de weg van herstel en welvaart. Moge God het volk van Marokko en hun achtenswaardige gezagsdragers en leiders zegenen en volop vrede en tevredenheid, die wij allen hun zo van harte toewensen, schenken". De Spaanse Hoge Commissaris voor Spaans Marokko, generaal Garcia Valino, had eerder aan generaal Franco rapport uitgebracht omtrent de demonstratie van de meer dan 400 Moorse leiders tegen de Sultan van Frans Marokko. De demonstratie, zo heeft Valino naar verluidt gerapporteerd, heeft aangetoond, DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ BERLIJN (Van de correspondent van het A.N.P.) Berlijn heeft gisteren de drie Westelijke deelnemers aan de Maandag te beginnen conferentie ontvangen. Achter eenvolgens kwamen de ministers Dulles, Bidault en Eden in de stad aan. Hun ge sprekspartner Molotov zou pas heden voet op Berlijnsc bodem zetten, waarschijnlijk pas nadat de Westelijke ministers reeds zullen zijn samengekomen om hun confe rentieprogramma's op elkaar af te stem men. De drie ministers kwamen van ochtend elf uur in het Franse hoofdkwar tier in Berlijn bijeen. De eerste verrassing, die de ministers in Berlijn bereid werd, was een officieel verzoek van de Oostenrijkse regering om (ot de onderhandelingen te worden toege laten, tenminste wanneer over Oostenrijk zal worden gesproken. De delegatie, die Oostenrijk naar Berlijn wil sturen, zou door minister Figl worden geleid. De West- Duitse regering, die uitdrukkelijk niet in de conferentie wenst te worden betrokken om het Oost-Duitse bewind geen gelijke kan sen te bieden, heeft in een der Berlijnse hotels een groot hoofdkwartier voor zijn waarnemers ingericht, dat met bijzonder veel propagandistisch vertoon belooft te gaan werken. De paar woorden, die de hoge gasten bij hun aankomst voor het legertje persmen sen beschikbaar hadden, hebben uiteraard weinig of geen opheldering over hun standpunt op de besprekingen gebracht. De Fransman liet het bij de hoop, dat de ministers er in zullen slagen in de komen de weken de spanningen in de wereld te verkleinen. De Britse minister heeft bij zijn aan komst bijzondere nadruk gelegd op het ge duld en de vasthoudendheid, die de Wes telijke partners bij de conferentie zullen moeten betrachten. Hij heeft tegelijkertijd nog een nieuwe domper gezet op de ver wachting van grote resultaten in het be raad over Duitsland, zo die al mochten be staan. Het probleem is van een zodanige omvang, zo zeide hij, dat niemand van een conferentie van enkele weken een volledige oplossing zou kunnen verwachten. Eden heeft daarmede naar de opvatting van waarnemers, niéts willen wegnemen van de gedrukte stemming, die er onder de naar eenheid verlangende Duitsers bestaat. Deze stemming is er door uitingen in Lon den en Parijs in de laatste dagen niet beter op geworden. Een pleidooi in de Londense „Times" voor een „reserve-plan" en Franse aanbevelingen voor „een verbeter de status quo" hebben daar blijkens een artikel in de Berlijnse „Kurier" aanleiding toe gegeven. Kennelijk wint in Duitse kringen de vrees veld, dat de partijen het er stilzwijgend over eens zouden kunnen worden dat voor de eerstvolgende periode geen andere oplossing voor het Duitse vraagstuk zou kunnen worden gevonden dan een die gebaseerd is op voortzetting der bezetting, en het nog verdeeld blijven van Duitsland. In Bonn hoeft Bondskanselier Adenauer andermaal te verstaan gegeven, dat zulk een overeenstemming naar Duitse mening geen oplossing van lange duur zou kunnen opleveren. De leider van de West-Duitse politiek heeft er nogmaals op gewezen, dat zonder een Duitse hereniging een ontspan ning in Europa niet denkbaar zou zijn. De aankomst De drie Westelijke ministers werden al len ontvangen door hun eigen Hoge Com missaris, hun eigen Berlijnse stadscomman- dant, en door het stadsbestuur van West- Berlijn. Het décor der, plechtigheden wis selde echter. Rond het middaguur streek de viermotorige „Columbine" van presi- sident Eisenhower, van Prestwick komend, op Tempelhof neer. Tegelijk daverden de saluutschoten uit vier op het vliegveld op gestelde Amerikaanse tanks. In een breed carré stond de erewacht van de zesde Ame rikaanse divisie opgesteld. Op de saluut schoten volgde de „Stars and Stripes" en daarna lichte muziek. Alles speelde zich in een kwartier af en toen gleed de lange autocolonne naar de villawijk Dahiem, waar de Amerikaanse minister zijn Ber lijnse tehuis heeft. Een uur later rangeerde men de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, mot groot gevolg, een half uur over het miezerige emplacement van het station Tegel iii het Noorden van Berlijn. Het sta tion is niet veel meer dan een opgekalefa terde barak, temidden van e;n grauwe om lijsting van huurkazernes en volkstuinen. Het barakstation was voor deze gelegen heid extra met een vernisje overtrokken. Het was versierd met Franse vlaggenbun- deltjes, vreemde attributen in deze zo som bere hoek van de vroegere Duitse hoofd stad. Er was niets van het vormelijke cere monieel van Tempelhof. Gemoedelijk rie pen de dames uit de salonrijtuigen oude bekenden op het perron toe. Joviaal werden de heer en mevrouw Bidault als oude vrienden begroet, en om stuwd door het grote gezelschap diploma ten en journalisten dat met de extra-trein uit Parijs was gekomen. Zij groetten de met rode tressen uitgedoste erewacht, die aan de andere zijde van het stationnetje was opgesteld. Éven keurig in het gelid stond daar een respectabele rij van eenvou dige Citroëns, die even later nog Noorde lijker toog, naar Jagersiust, aan de rand van de stad en ver van de walmende fa brieken van Tegel. Bidault heeft daar de nieuwe ambassade betrokken. Wanneer 's middags geen doedelzakken hun klaagzangen over Tempelhof hadden laten gaan, zouden de Berlijners nauwe lijks geweten hebben, dat ook minister Eden en zijn medewerkers waren aange komen. Stijlvol begroetten de fuseliers met tromgeroffel en doedelzakken de hoge gast. Ook nu klonken er saluutschoten, vóórdat de wagencolonne naar het Grune- wald reed, waar minister Eden zijn intrek heeft genomen in de villa van de Britse Hoge Commissaris. Later op de middag werden de hoge gasten na elkander door de burgemeester van Berlijn, dr. Walther Schreiber, op het Het orgaan van de Oost-Duitse commu nistische partij „Neues Deulschland" heeft de oproep van burgemeester Schreiber van West-Berlijn om Maan dagochtend bij het begin van de vier- mogendheden-conferentie drie minuten stilte in acht te nemen, een poging om de besprekingen te verstoren genoemd. In plaats van te zwijgen moeten de Duitsers luid aandringen op verminde ring van de internationale spanning en op een vreedzame oplossing van het Duitse vraagstuk, zo meent het Oost- Duitse blad. stadhuis van het Westelijke stadsdeel ont vangen. Drukte bij de pers Het voornaamste centrum van bedrijvig heid in West-Berlijn is thans het grote hoofdkwartier der pers, dat in een gebouw naast de zetel van de geallieerde bestuurs raad is ondergebracht. Alles is er koorts achtig in de weer om er voor te zorgen, dat het leger van journalisten over voldoende verbindingen met de buitenwereld zal be schikken. Ook in Oost-Berlijn wordt een perskwar tier ingericht, dat in het gebouw van Goeb- bels' vroegere propaganda-centrale wordt gehuisvest. In West-Berlijn vreest men echter, dat de Oostelijke gezaghebbers niet voldoende telefoonverbindingen beschik baar zullen hebben, wanneer de conferen tie eenmaal naar het Oostelijke, gebied zal worden verplaatst. Men denkt er daarom al over mobiele telefoonwagens te laten aanrukken naar de zónegrens, zodat de haastige journalisten eventueel een esta fetteloop daarheen zullen kunnen organi seren. DJAKARTA (Aneta). Woensdag avond om tien uur is een employé van de in het gebied van Bandjar gelegen rubber onderneming Meluwung, de 33-jarige C. Groenenstein, door een bewapende bende van vier man overrompeld en vermoord. De bendeleden klopten aan de woning van de employé en dwongen hem onder bedrei ging, hen voor te gaan naar het kantoor van de onderneming, waar hij vervolgens met een pistool werd gedood. Een radio en een schrijfmachine werden uit het kantoor geroofd. De administrateur was tijdens de overval niet op de onderneming. Het slachtoffer was ongehuwd. hoe juist Spanje de te verwachten gevol gen van de „ernstige fouten in de Franse Zóne" heeft voorzien. De Franse regering heeft een protest ge zonden tegen de „anti-Franse uitbarsting van Donderdag van de Spaanse Hoge Com missaris, generaal Valino". Het protest is door de Franse ambassadeur in Madrid aan de Spaanse regering overhandigd. In het protest is tevens het beroep van de Sultan van Frans Marokko vervat, waarin deze Frankrijk verzoekt de aandacht der Spaanse regering te vestigen op de „ge vaarlijke toestand en huidige en toekom stige gevolgen". Geen antwoord? Een woordvoerder der Spaanse regering heeft na afloop van een Vrijdag gehouden kabinetszitting verklaard: „De mogelijk heid bestaat, dat de Spaanse regering zal besluiten de Franse protestnota niet te be antwoorden, daar Franse regeringen in het verleden herhaaldelijk op deze wijze heb ben gereageerd op Spaanse protesten". De woordvoerder der Spaanse regering voegde hieraan nog toe: „Aan de andere kant biedt de Franse stap de Spaanse rege ring de mogelijkheid de wereld te bewijzen dat het de Fransen zijn, die de eenheid van het Marokkaanse rijk hebben verbroken en de overeenkomst van Algeciras, met de er bij behorende aanvullende verdragen, hebben geschonden". Generaal Valino heeft een amnestie af gekondigd. Alle gevangenen in Spaans Ma rokko, die vonnissen tot twee jaar uitzit ten, zullen vrijgelaten worden. Veroordeel den met vonnissen van drie tot zes jaar zullen hun vonnissen gehalveerd zien en vonnissen van zes tot 25 jaar zullen ver minderd worden met een kwart, een en ander ter gelegenheid van de demonstratie van Donderdag. BELGRADO. (Reuter). De afgezette communistische leider in Joegoslavië, Djilas, zal zijn voorgenomen bezoek aan Noorwegen en Zweden volgende maand niet brengen. Dit heeft een woordvoerder van de Joegoslavische regering meege deeld. Wlaaimir Dedijer die Djilas verdedigd heeft toen hij werd ontslagen, zal zijn be zoek aan genoemde landen waarschijnlijk evenens laten vervallen, aldus de woord voerder. A n o n y m a Enfincritiek zal iedereen wel altijd op iedereen hebben. (Rede in het jaar 1851). MADRID (Reuter en U.P.) De Britse regering heeft te Madrid geprotesteerd tegen te Vrijdag bij demonstraties uitge voerde aanvallen op gebouwen, waarin officiële Engelse diensten zijn onderge bracht. In het protest wordt gewezen op de schade, die door demonstranten is toegebracht aan het gebouw vau het Britse consulaat-generaal te Sevilla en aan dat van het vice-consuiaat te Granada. 2000 joelende en schreeuwende studen ten, die eisten, dat Engeland Gibraltar aan Spanje zou afstaan, wierpen gisteren stenen naar de Britse ambassade in Ma drid. In Sevilla demonstreerden 3000 opge wonden betogers voor het Britse consulaat, dat zij bekogelden met sinaasappelen. Hier bij sneuvelden verscheidene ruiten. Ook in Cordova kwam het tot demon straties van studenten, die vaderlandse liederen zongen en in spreekkoor anti- Britse leuzen aanhieven. Volgens de politie te Madrid vielen er geen ernstige gewonden te betreuren. Er werden geen arrestaties verricht. Enkele studenten liepen slechts lichte verwondin gen op van klappen met politieknuppels, toen de politie een charge uitvoerde om de demonstranten te verspreiden. Kort na 12 uur 's middags plaatselijke tijd macheerden de studenten van de uni versiteit te Madrid via de grote boulevard de stad in, terwijl zij „lang leve Franco" en „Gibraltar is van ons" riepen. In Granada gooiden betogers, voor de politie na verloop van 20 minuten tussen beide kwam, twintig ruiten in van de woning van de Britse vice-consul. Zij hesen de Spaanse vlag op het huis. Bij de gemeente Stcenwijkerwold op de nieuw ontgonnen gronden in het „Land van Vollenhove" verrijst op het ogenblik een nieuw dorp: Scheerwolde. Op de foto: Scheerwolde in wording. Ook aan riolering en wegenaanleg wordt de nodige aandacht besteed. Rechts een voorlopige lantaarnpaal PANMOENDJOM (Reuter) De Indi sche bewakingsstrijdkrachten hebben te middernacht het kamp van de pro-commu nistische gevangenen iii de gedemilitairi- seerde zóne van Korea verlaten. De laatste daad van de Indiërs was het openen van de toegang tot het kamp, zodat niet-gerepa- trieerde gevangenen hun lot in eigen han den kunnen nemen. De 21 Amerikanen die geweigerd hebben naar hun vaderland terug te keren, zijn te middernacht uit het Amerikaanse leger ont slagen. Generaal John Huil, de opperbevelhebber van de UNO. verklaarde, dat de ruim 22000 Chinese en Noord-Koreaanse gevangenen, die de zijde van de verbondenen hebben gekozen thans vrije mensen zijn geworden. De meer dan 14000 Chinezen zijn reeds aan boord van Amerikaanse landingsschepen op weg naar het nationalistisch-Chinese bolwerk Formosa. Chinese anti-communistische gevangenen, die Woensdag door de Indiase bewakings troepen aan de UNO werden overgedragen, hebben in brieven aan Amerikaanse mili tairen uiting gegeven aan hun „dankbaar heid" en „bewondering" voor het beleid van de verbondenen in de Koreaanse oor log en voor de wijze, waarop zij de anti communistische gevangenen hebben be handeld. Het commando van de Indische bewa kingstroepen op Korea heeft een schrijven gepubliceerd van de Noordelijken waarin gezegd wordt, dat de Indiërs de verant woordelijkheid moeten dragen voor iedere „ontvoering en verspreiding" van vrijge laten gevangenen van de UNO, die het communisme hebben verkozen. De secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, heeft Vrijdag verklaard, dat het vrijlaten van de anti-communisti sche gevangenen in Korea door de UNO zijns inziens niet in strijd is met de be standsovereenkomst. Hij noemde het vraag stuk bijzonder ingewikkeld, omdat het een actie van één partij betreft. Zijn persoon lijk standpunt kwam echter vrijwel op het zelfde neer als de mening van de West- Europese leden van de neutrale repatrië ringscommissie. De Noordelijken hebben vanochtend on verwachts een bijeenkomst, waarop ver bindingsmannen van beide partijen zouden spreken over hervatting van de inleidende besprekingen over de Koreaanse politieke conferentie, afgezegd. Aanklacht Amerikaanse legerautoriteiten hebben bekend gemaakt, dat korporaal Edward Dickenson, die krijgsgevangene der Noor delijken op Korea is geweest en aanvanke lijk weigerde gerepatrieerd te worden, doch in October van gedachten veranderde, in staat van beschuldiging is gesteld. Hem wordt „verstandhouding met de vijand" ten laste gelegd. Het K.N.M.I. deelt mede: De luchtdrukverdeling boven Europa is thans vrij standvastig. Boven Scandinavië handhaaft zich een krachtig hogedrukge- bied. Onder invloed daarvan stroomt met Oostelijke winden koude lucht uit Polen via Duitsland in de richting van ons land. In de afgelopen nacht temperde de bewol king de nachtelijke afkoeling, zodat slechts lichte vorst voorkwam. Tijdens het week eind zal er over het algemeen maar weinig bewolking zijn. De koude lucht uit Pelen zal dan het gehele land hebben over stroomd, waardoor de vorst zal toenemen. De kans op neerslag is voorlopig gering. Boven de Oceaan daalt de luchtdruk lang zaam. Daarmede samenhangend zal de Oostelijke wind in onze omgeving nog iets in kracht toenemen. (van hedenmorgen 7 uur) l - -Ë U g weers- ■o'P •o-g du e D toestand s c 5 t-* c- (U u 3'E 3^ z.5 Helsinki geen opgaaf ontvangen Oslo onbewolkt NNO 2 - -16 0 Stockholm nevel windstil ■12 0 Kopenhagen zwaar bew. NNO 6 -2 0 Londen zwaar bew. O 4 1 0 Amsterdam geheel bew. O 6 1 0 Brussel nevel ONO 5 -0 0,2 Parijs onbewolkt NO 6 -1 0 Bordeaux geheel bew. NO 5 7 0 Grenoble geheel bew. N 1 14 0 Nice motregen ONO 6 11 0,1 Warschau sneeuw NW 2 -10 0,1 Berlijn onbewolkt windstil -7 0 Frankfort zwaar bew. ONO 5 0 2 München sneeuw O 6 -3 0,3 Ziirich zwaar bew. NO 7 -1 2 Genève geheel bew. NO 8 1 0 Innsbruck geen opgaaf ontvangen Locarno geen opgaaf ontvangen Wenen geen opgaaf ontvangen Rome zwaar bew NNO 4 5 0 Neerslag laatste 24 uur °00<»03COOOOOOOCCCOCXXOOCCOC NAPELS (Reuter). Een Amerikaans militair vliegtuig, dat op weg was van Sici lië naar Napels, is Vrijdagavond ter hoogte van het eiland Capri in zee gestort. Een Italiaans korvet heeft de piloot van het vliegtuig opgepikt. Hij had zich met zijn parachute gered. De geredde piloot verklaarde, dat ten minste een van zijn twee metgezellen in het vliegtuig er uit gesprongen was vóór dat het toestel in zee stortte. MATIGE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Droog weer met matige vorst en over het algemeen weinig bewolking. Matige tot vrij krachtige Oostelijke wind. 24 Januari Zon op 8.33 uur. onder 17.12 uur. Maan op 23.43 uur. onder 10.02 uur. 25 Januari Zon op 8.32 uur. onder 17.14 uur. Maan op uur onder 10.15 uur. Maanstanden 27 Jan. 4.28 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 24 Januari Hoog water: 6.58 en 19.11 uur. Laag water: 2.34 en 14.52 uur. Maandag 25 Januari Hoog water: 7.31 en 19-46 uur. Laag water: 3.03 en 15.23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 1