Goede kans op overwinning voor Haarlem, EDO en VSV Spiegel I der Sporten De opstellingen 4380.- (ondern.prijs) Sport op"Zondag Moeilijke wedstrijden voor korfballers Renault Vier Biljartprobleem Nederlandse profs over de N.B. V.B. Engelsman Adams leidt na klassementsproef Initiatiefnemer Van Lent geroyeerd Eerste nederlaag van de Harlem Tigers Courses in Hilversum ZATERDAG 23 JANUARI 1954 7 KORFBAL HANDBAL Rally e de Monte Carlo Skiën in Kitzbühel Rumoer in de NBVB Zondag geen hockey De basketballcompetitie Russen naar Europese zwemkampioenschappen Over football pools Dag en nacht Geduld Pond per minuut Andere landen Om de damtitel van Kennemerland Jjlj het bezien van het programma clat de voetbalverenigingen uit Haarlem JD en omgeving morgen wacht, is het vooral duidelijk dat de clubs, die in de bovenste regionen van de eerste klasse afdelingen staan geen punten behoeven te verliezen. Haarlem komt op eigen veld tegenover het Amsterdamse D.W.S., dat weliswaar op de vierde plaats staat, doch toch een verre van constante vorm vertoonde in de loop van dit voetbalseizoen. V.S.V. ontmoet in Sneek de eerste klasser van die naam en kan zelfs gemakkelijk winnen, terwijl E.D.O. in het Noorder Sportpark in Haarlem tegen Enschedé toch ook een vrij gemakkelijke zege moet kunnen behalen. Zowel voor Haarlem als E.D.O. en V.S.V, voorzien wij dan ook een overwinning morgen. Die overwinning van Haarlem is overi gens noodzakelijk om de bovenste plaats te behouden in afdeling A. Want we geloven niet dat de grote concurrenten Ajax en N.E.C. tegen respectievelijk Wageningen ep Leeuwarden ernstige fouten zullen maken. En E.D.O. zal de zege verder nodig hebben om V.S.V. zij het op grote af stand te kunnen blijven volgen. De achterstand bedraagt reeds vijf punten en dat wil dus zeggen dat er geen punt meer verspeeld mag worden door de rood zwarten. R.C.H. geven wij in de uitwedstrijd tegen Enschedcse Boys een redelijke kans op een gelijk spel. De voorhoede van de Racing mag nu wel nog niet zo schotvaardig zijn als verleden jaar, een feit blijft dat de de fensie na het weer meespelen van Wille een geduchte versterking heeft gekre gen. Stormvogels ontmoet thuis Heracles, een tegenstander van mindere kracht en dat wil zeggen dat de IJmuidenaren op moeten passen. Het begint namelijk lang zamerhand wel duidelijk te worden dat tegen zwakkere tegenstanders minder goed gespeeld wordt dan tegen sterkere. De uitwedstrijd werd destijds met een-nul verloren. De standen in de eerste klasse A en B zijn als volgt: Haarlem NEC Ajax DWS Elinkwijk Wageningen Leeuwarden Stormvogels tónsch. Boys Heracles Be Quick Zwolse B. Óosterp. RCH In de tweede klasse gaat H.F.C. naar Utrecht om daar naar alle waarschijnlijk heid een overwinning te behalen op Hol land, dat echter zeer zeker (het staat op de een na onderste plaats) verbeten tegen stand zal bieden. Schoten speelt ook al in Utrecht tegen U.V.V. en maakt een kleine kans op een puntenverdeling. Ken- nemers—Watergraafsmeer is een geheel open stfijd. Voor morgen staat de Haarlemse twaalf tallen een zwaar wedstrijdprogramma te wachten. 15-22 VSV 15-24 14-21 DOS 15-10 14-21 EDO 15-19 15-18 Volewijckers 15-17 15-16 Go Ahead 14-16 14-15 Blauw Wit 15-16 15-15 Rigtersbleek 14-14 15-15 Heerenveen 15-13 15-14 AGOW 14-12 14-12 GVAV 14-11 15-11 Sneek 14-11 15-11 Enschedé 15-11 15- 8 't Gooi 15-10 15- 7 Vitesse 12- 9 ADVERTENTIE kost een 4-deurs sedan met verwarming, rolhoes en temperatuurmeter. Gaat 100.000 K.M. mee zonder dure reparaties. Brandstofverbruik 1 op 17. GARAGE DEN HOUT WAGENWEG HAARLEM In de tweede klasse krijgt Animo Ready bezoek van Swift dat door de nederlaag van Roda tegen Amsterdam-Zuid Zondag jongstleden, weer een ernstig gegadigde voor de kampioenstitel is geworden. Daar om is het niet aan te nemen, dat de Haar lemmers in staat zijn om Swift één of twee winstpunten af te nemen. Oosterkwartier I gaat op bezoek bij Z. K.V., waarvan in Haarlem slechts met een-nul werd gewonnen. Bovendien ver keert Z.K.V. nog in degradatiegevaar, zo dat de bezoekers op een warme ontvangst kunnen rekenen. Haarlem I speelt Zondag zijn laatste uitwedstrijd tegen Holver. Een lastige ont moeting daar beide ploegen nog kans op de bovenste plaats hebben. In Haarlem won Holver met zes-vijf en ook de komende ontmoeting zal wel weer een spannend ka rakter dragen met als resultaat wellicht een gelijk spel. Er bestaat by de Franse clubs, die Neder landse profs in hun gelederen tellen enige ongerustheid ten aanzien van de oprichting van de Nederlandse Beroepsvoetbal Bond. Wanneer namelijk de FIFA de NBVB niet erkent en zulks blykt het geval te zyn en Nederlandse profs zich bij deze bond aan sluiten, zullen de Franse clubs geen enkele schadeloosstelling kunnen eisen, omdat de NBVB door de internationale voetbal-orga nisatie als een dissidente bond wordt be schouwd. Het zal ongetwijfeld naar aanleiding van bovenstaande zijn geweest, dat het Franse sportblad „1* Equipe" een enquête onder de belangrijkste in Frankrijk spelende Neder landse profs heeft gehouden. Uit deze en quête is gebleken dat de voor Nantes uit komende Van Geen onmiddellijk bereid zou zijn zich bij een Nederlandse profclub aan te sluiten. Wanneer althans aan zekere finan ciële voorwaarden zou worden voldaan. „Mijn vrouw is Nederlandse en wij zouden beiden graag naar Nederland terugkeren. De voorzitter van de NBVB, de heer Swart, heeft mij verteld dat het in de bedoeling ligt volgens het Belgische premie-stelsel te gaan werken". Van der Hart: riskant De Kubber (Bordeaux) juichte de oprich ting van de Nederlande bond toe. Op de vraag, of hij tot de gegadigden behoort, ant woordde hij echter. „Ik weet het niet. Ik heb er nog geen mening over". Van der Hart (Rijssel) vertelde, dat hy bfj zijn bezoek aan Nederland aan het eind van het vorig jaar door de NBVB was bena derd. Hij had er nog niet ernstig over na gedacht. „Wanneer de FIFA de Nederlandse bond niet erkent, denk ik er niet over mij aan te sluiten. Het is voor een beroepsspeler erg riskant op kwade voet met de interna tionale organisatie te komen." Rijvers (Stade Frangais) dacht er hetzelfde over. „Wanneer het een dissidente bond is, komt er toch niets van terecht". Appel (Reims) en Vreken (Nantes) toonen zich geen van beiden geïnteresseerd. Appel zei zelfs dat hij „onder geen ei.kele voorwaarde in Nederland zou spelen". En Vreken ver telde zijn voetbalcarrière t<- willen eindigen. „Ik ben getrouwd met een Frangaise en mijn ideaal is mijn Franse diploma voor oefen- meester te behalen om dan een kleine club aan de rivièra te gaan trainen". Van de Harder (Bordeaux) was geen reactie ontvan gen. „1' Equipe" tekent evenwel aan dat de NBVB voor de ex-Hagenaar gezien zijn Jeaütijd weinig perspectieven zal bieden. PLAATS VAN AFSTOOT Deze stoot zal voor de ongeoefende bil jarter vele moeilijkheden opleveren in verband met het klotsgevaar. Herhaald oefenen zal de speler echter in staat stellen op de duur de klots te voorkomen. Men moet daarom bal A op verschillende afstan den leggen van de korte band om zodoende de nuace van het amortiseren te leren ken nen. (Onder amortiseren verstaat men het temperen van de loopkracht van de speelbal, waarbij het de bedoeling is de speelbal zo veel mogelijk bij de derde bal te kunnen houden om de twee ballen bij de derde te verzamelen). De bal moet in het bovenstaan de voorbeeld met links effect gespeeld wor den, daar bal B naar rechts moet uitwijken om bij bal C te komen. Het stootbeeld is als volgt: bal B: vol rechts; bal A centimeter boven het mid den, links zij-effect; techniek: drijvend. De eerste- en tweedeklassers uit het district Haarlem komen Zondag met de volgende opstellingen (te lezen van rechts naar links) in het veld: HAARLEM: Doel: Snijders; achter: Odenthal en Kuys; midden: Boeree, De Voogd en Barends; voor: Jacob, Doets, Roozen, Brussee en Groeneveld. R. C. H.: Doel: Wille; achter: Van Rheenen en Boekelaar; midden: Las- schuit, De Vos en Biesbrouck; voor: De Jong, Koster, Gallis, Honout en Couwenhoven. E. D. O.: Doel: Van den Berg; achter: Walther en Bax; midden: Klooster, Dweelaard en Snijders; voor: Plaisir, Spiers, Roodselaar, Koning en Mul. STORMVOGELS: Doel: J. Venus; achter: Van den Oever en Ponte; midden: Post, H. Snoeks, Tol: voor: Luppens, F. Venus, Westers, J. Snoeks en Drager. V. S. V.: Doel: Van der Wint; achter: Schoon, Kunst; midden: Tielrooy, Ha- seveld, Stijger; voor: Thoolen, Spaans, Verswijveren, Van der Kuil, De Graaf. SCHOTEN: Doel: Kessens; achter: Kloos ter en Joppe; midden: Hogendijk, Veen en Bot; voor: Geurts, Pelser, Van Oosten, Keulemans, Berendrecht. H. F. C.: Doel: v. d. Lee; achter: Dekker, Corbeth; midden: Bijleveld, Molijn en Hein Winter; voor Hans Winter, Joche- mus, Ort, De Nijs en Domhof. KENNEMERS: Doel: Wilkes; achter Le- jeune en Peggeman; midden: Droog, Schaaper en v. d. Plas; voor: He Jan sen, Ha Jansen, v. d. Sluis, Mosk en Michel. <X)OOOOOOOOOOCXXXXX)OOOOOOOOOOOOOOOOOOOC)OOOOCOOOOOOOOOCOCO In de derde klasse B gaat Aurora op be zoek bij Z.K.C. in Zaandam. Ook hier zul len de bezoekers moeten oppassen om geen puntenverlies op te lopen want anders wordt de achterstand op het leidende Hespa te groot. Hetzelfde geldt voor Wa tervliet dat in Amsterdam tegen het stug spelend Meo speelt. Toch moet Wedemeyer c.s. in staat worden geacht om deze wed strijd te winnen. Hespa komt voor de derde maal naar Haarlem en wel tegen Sport Vereent. Beide vorige malen respectievelijk tegen Aurora en Watervliet verloor leider Hespa. Zou Sport Vereent dit kunststukje evenaren, dan varen Aurora en Watervliet er wel bij, aannemende dat deze ploegen winnen. Een tweemans bob giert naar beneden langs het gevaarlijke slede-traject in Cortina, tijdens de oefenritten voor de komende wereldkampioenschappen twee- en viermans bobs. De beroemde baan van Cortina is gelegen in de dik besneeuwde Dolomieten en heeft over zijn lengte van 1700 meter 16 gevaarlijke bochten. Aan het kampioenschap voor tweemans bob, die Zondag en Maandag zullen worden gehouden, zal door acht landen worden deelgenomen. Voor bet inhaalprogramma in West A trekt Concordia (dames) naar Amers foort om daar de gelijknamige tegenstand ster met goede kans op succes te ontmoe ten. De IJmond-dames krijgen het lastige Tonegido op bezoek en zullen er goed aan doen op haar tellen te passen. In de afdeling Haarlem zijn aller ogen gericht op het duel, dat H.O.C. met Fo resters krijgt uit te vechten. H.O.C. zal gebrand zijn op revanche voor de in Heiloo geleden nederlaag en wij achten de rood- broeken sterk genoeg voor het behalen van de zege. Intussen zal Rapiditas als eerste belanghebbende op een neder laag van Foresters de H.O.C.-speelsters wel aanmoedigen. Immers, twee verlies- punten voor Foresters betekent een prac- tisch onbedreigde eerste plaats voor Ra piditas. In de tweede klas dames komen de re serveteams van H.O.C. en Foresters tegen elkaar uit, waarbij wij H.O.C. 2 een kans op een gelijk spel geven. Bij de heren verwachten we, dat Con cordia 2 aan het langste eind gaat trekken in de wedstrijd tegen B.G.V. 2. SCHEIDSRECHTER HOCK f. FBOND. De heer J. C. van der Neut te Haarlem, lid van de Kennemer Hockeyclub Strawberries, is geslaagd voor B scheidsrechter van de Koninklijke Nederlandse Hockeybond. Na 24 uur rekenen werd Vrijdagavond het resultaat bekend gemaakt van de 24e rallye, zoals deze tot en met de klassementsproef van Gap naar Monte Carlo was verlopen. Daaruit bleek, dat de Engelsen Ronald Adams en James Titterington met Jaguar, gestart in Monte Carlo, de leiding hebben genomen met 17,800 pnt., gevolgd door Louis Chiron, die buitengewoon regelmatig de vier sectoren heeft gereden en met zijn Lancia op de tweede plaats kwam te staan met slechts 0,2 punt verschil met de leider. De race op het circuit, welke heden Za terdag gedurende de gehele dag wordt ge houden zal de beslissing moeten brengen, tvaarbij Louis Chiron, die in Monte Carlo woont en het circuit op zijn duimpje kent, met zijn Lancia goede kansen op de over winning heeft. Honderd équipes zullen meerijden, de overige 230 teams, die in Monte Carlo zijn aangekomen, zijn dus uitgeschakeld. De volgende Nederlandse deelnemers zijn tot de laatste selectieproef, de stratenwedstrijd, toegelaten: 50. Hulsker en Duyzings met Fiat 1400, 83,800 pnt.; 57. Barendregt en Langestraat met Willies, 84,900 pnt.; 61. Greeve en Eschauzier met DKW 86.000 pnt.; 63. Gatsonides en Becquart met Ford Zephyr 86,600 pnt.; 75. Van den Bergh en Schieck met Opel Kapitan 89,900 pnt.; 77. Dassen en Hertzdahl met Volkswagen 89,200 pnt.; 79. Hazemeijer en Verzijl met Jaguar 89,600 pnt.; 85. Flinterman en Van der Heijden met DKW 90.200 pnt. De volgende Nederlandse équipes, die dus niet meerijden met de stratenwedstrijd, zijn als volgt geklasseerd: 105. Arndt en De Rooy met Morris Minor; 123. De Rijk en De Rijk Jr. met Simca Aronde; 202. Daroczi en Fran ken met Fiat 1400; 236. Kuipers en Edelijn met Ford; 240. Slotemaker en De Stoppelaar met Ford Zephyr; 269. Proos Hoogendijk en Seitz met Sunbeam Talbot; 288. Heidendahl en Ton met Peugeot; 312. Beekman en Van der Vlugt met Simca Aronde; 327. Zwart en De Boer met Opel Olympia. 328. Blansjaar en Sellies met DKW. De Duitse skiloopster Mirl Bucher won de dames reuzenslalom, de eerste wedstrijd van de internationale skiweek in Kitzbühel. Tengevolge van een föhn in de nacht van Donderdag op Vrijdag moest een andere pisite worden gebruikt, zo slecht waren de sneeuwcondities te Kitzbühel. Mirl Buchner won in 1 min. 18.05 sec. met op de tweede plaats Erika Mahringer (Oostenrijk) 1.19.03, derde werd Lotte Blattl eveneens Oostenrijk in 1.19.05. De lange afstandswedstrijd over 15 km. wred gewonnen door de Italiaan Delladio in 53 min. 21 sec. Tweede werd de Oosten rijker Sepp Scheeberger in 54.41 en derde Aere Nalli (Finland) in 55.23. De reuzenslalom voor heren leverde een overwinning op voor de Oostenrijker Toni Spiess, die in 1 min. 26.7 sec. eerste werd. Stein Erikson (Noorw.) eindigde in 1 min. 26.8 sec. op de tweede en Pravda (Oostenr.) in 1 min. 27.2 sec. op de derde plaats. Na de heer De Natris, die zich om gezond heidsredenen terugtrok, heeft nu ook de initiatiefnemer van de Nederlandse Beroeps voetbal Bond, de heer Van Lent, geen bemoeienis meer met de NBVB. Naar de mening van de andere bestuurs leden van de bond zou de heer Van Lent te weinig contact gehouden hebben met het bestuur en te veel op eigen initiatief hebben gehandeld. Ook over de besteding van gel den zou de heer Van Lent geen verant woording hebben afgelegd. Tijdens een vergadering van het bonds- bestuur werd daarop besloten de perscom missaris en initiatiefnemer te royeren. Deze heeft inmiddels met andere relaties contact opgenomen en besloten een nieuwe bond op te richten. Een en ander is voor het bestuur van de profclub Amsterdam aanleiding geweest zich voorlopig uit de NBVB terug te trekken. In verband met de door het KNMI ver wachte strenge nachtvorst zijn alle wedstry- den van de Koninklyke Nederlandse Hockey Bond, vastgesteld voor Zondag 24 Januari, afgelast. Ook deze week was in de basketballcom petitie vrijwel geen enkele verrassende uit slag te noteren. Vrijwel alle favorieten won nen hun wedstrijden met groot verschil. Dat dit verschil bij SC HaarlemHHC zo groot zou worden (5431) hadden wij echter niet verwacht. De HHC'ers verdedigden hun kansen ook wel erg slap, waarvan de Haar lemmers keer op keer van profiteerden. Uljee met 23 en Jansma met 20 goals had den een groot aandeel in de score. HOC daarentegen liet heel wat meer zien. Na een 80 achterstand, wilde het na een aantal gemiste kansen eindelijk lukken en werd de score 84. Nadat Oosterkwai-tier de voorsprong weer tot 124 vergroot had, was het laatste deel der eerste helft echter weer voor HOC 15—12. OK scoorde na de rust weer het eerst en met een strafworp werd het 1812. Twee fraaie afstandsschoten van Snel brachten de stand daarna weer op 1816. Toen ging het uithoudingsvermogen een woordje mee spreken. OK bleek de langste adem te hebben en binnen korte tijd werd de voorsprong vergroot tot 2816, waarna het einde kwam met 3221. Vooral HOC kan op een behoorlijke wedstrijd terug zien en zal de komende wedstrijden zeker optimistisch tegemoet kunnen zien. Dames Bij de dames wezen de kopploegen de tegenstandsters met groot verschil terug. HOC won nu met 33—8 van Rapiditas, ter wijl HGA met 37—15 de meerdere bleef van PSVH. In de tweede klasse heren ging het heel wat spannender toe. Antilopen 2 had zeker driekwartdeel van de wedstrijd een geringe achterstand en wist pas in het laatste gedeel te een beslissende voorsprong te nemen. Het werd toen zelfs nog 3618. De verrassing kwam op het einde der avond. Na een hard en enerverend duel wis ten de Oosterkwartier-reserves Harlem Tigers de eerste nederlaag toe te brengen. Nadat Tigers een 9—4 voorsprong genomen hadden, leken zij op hun volgende overwin ning af te stevenen. Men had echter kennelijk niet gerekend op de niet aflatende vechtlust der OK'ers en nadat die eenmaal een voorsprong genomen hadden, gaven zij die niet meer uit handen. De spanning in deze klasse is hierdoor weer toegenomen. De uitslagen waren: Meisjes: HOC BIHJ 10—17. Junioren: HHC—Oosterkwartier 25—37; IHJOosterkwariter B 6419. Dames: Rapiditas—HOC 833; Rapiditas 2—SCH 2 10—8; PSVH—HGA 15—37; HGA 3 Excersitia 1419; PSVH 2HVC 3 1926. Heren: HOC 2—BBC 31—6; SCH—HHC 54_31; Rapiditas 2—Exercitia 21—55; Scho ten 2PSVH 2 17-27: HHC 2-ZBVS 17—24; IHJ 2—Antilopen 2 18—36; HOC—Ooster kwartier 21—32; H. Tigers—Oosterkwartier 2 21—29. Rusland heeft voor de Europese zwem kampioenschappen, die van 31 Augustus tot 5 September in Turijn worden gehouden, in principe voor elf deelnemers ingeschreven. Het zal de eerste keer zijn -dat Rusland in de strijd om de Europese zwem-titels uit komt. s~\nlangs is in Engeland overleden W John Jervis Barnard. De Engelsen, die dat bericht tussen het sportnieuws in hun dagblad lazen, vroegen zich met verbazing af, wat de dood van die man toch wel met sport te maken kon hebben. Want wie had ooit van John Jervis Barnard gehoord. Was hij soms een ster geweest uit de dagen dat het sportnieuws slechts een paar regels per dag besloeg? Het bericht van zijn dood bracht opheldering. Barnard, die een enzeventig jaar oud werd, was de uit vinder van de „football pool", het gok- systeem dat iedere week de aandacht heeft van millioenen Engelsen, die hun sixpence offeren omdat ze denken en soms hun hele leven lang blijven den ken dat ze nog eens het geluk zullen hebben in één slag rijk te zijn. Zo werd de uitvinding van Barnard tot de op zes na rijkste industrie van Engeland, waarin in een voetbalseizoen niet 77iiti- der dan vijftig millioen pond sterling ter waarde van een half milliard Ne- derlandse guldens 077igaat. DE ENORME GROEI van de „football pool" heeft John Jervis Barnard wel mee gemaakt, maar de revenuen heeft hij er niet van gehad. Het begin van zijn „pool" was al niet wat Barnard er van gedacht had. Want nadat hij de uniform van de Coldstream Guards had uitgetrokken en hij al gauw een paar honderd voetbal enthousiasten voor zijn idee had gewon- nee, bleek al spoedig dat de duizenden wekelijks naar voetbal kijkende mannen en vrouwen wat huiverig stonden tegen over deze manier van gokken. Dat is geld weggooien, zei men. De kans om iets te winnen is al klein en als je dan het geluk hebt bij de prijswinnaars te zijn, dan krijg je nog vrijwel niets terug. Zo werd het Barnard spoedig duidelijk dat hij zonder een grootscheepse reclame voor zijn „football pool" niet verder kon werken. Voldoende geld voor een reclamecampagne had hij niet en boven dien werd zijn gezondheid door zijn veel te harde en inspannende werken zo slecht dat hij al gauw geen krachten meer had om zijn werk naar behoren te vervullen. En toen zijn idee door anderen op bredere basis werd voortgezet kon John Jervis al gauw niet meer mee en deed zijn klanten aan één van de vele firma's op dat gebied over. En die waren er genoeg. Die van John Moores bijvoorbeeld. Moores, die op 27-jarige leeftijd met trouwplannen rond liep, maar niet aan geld kon komen om zijn meubelen te betalen. John Moores werd de grootste ,,pool"-exploitant. Toen hij op een dag het invulformulier van een „pool" voor ogen kreeg, wist hij plotseling heel zeker dat daar een fortuin aan te verdienen was. Hij nam ontslag als tele grafist bij de transatlantische maat schappij in Liverpool, won zijn collega's Colin Askham en Bill Hughes voor zijn plannen en begon met grote ijver aan de exploitatie van een „football pool". En toen werd hij slapend rijkdacht u. Het werd hard werken om het hoofd boven water te houden. Elke vrije minuut besteedde het drietal om hun „pool" bij de mensen aan te prijzen en tijdens het weekeinde werd dag en nacht gewerkt met alle beschikbare familieleden om de stapels inzendingen na te kijken en te sorteren. Askham en Hughes konden het niet bolwerken. Ze keerden terug naar hun seintoestellen en lieten John Moores alleen. Moores hield vol. Hij leerde geduld te hebben en de naar voetbal kijkende schare tijd te geven de mogelijkheden te bezien, die er bij het voorspellen van voetbaluitslagen lagen. Zijn Littlewood- „pool" zo genoemd naar de tweede naam van zijn vroegere collega Askham groeide langzaam. Hetgeen voor een niet gering gedeelte te danken was aan de hulp, die Moores kreeg van zijn drie Dit is Jack Coulton, een verzekeringsagent uit Engeland, die op één dag schatrijk werd doordat hij winnaar werd van twee pools tegelijk. Het juist voorspellen van een aantal voetbaluitslagen bracht hem wel wat op ook. In de Littlewood-pool won hij 75.000 pond sterling en i?i de Vernon-pool 34.000 pond sterling. Hetgeen hem dus in Nederlands geld uitgedrukt ruim een millioen honderdvijftigduizend gulden op bracht. broers, die allen hun betrekking opzegden (één kwam er zelfs voor terug uit Australië) en bij John in dienst traden. In 1928 was het eindelijk zo ver dat de broers vierduizend pond hadden overge spaard om hun zaak in een naamloze ven nootschap te veranderen. Toen was het hek van de dam. Een reclamecampagne volgde en tien jaar later had de N.V. voor 270.000 pond sterling aan aandelen uitge geven. De klanten bleven daarna in groten ge tale toestromen. John's personeel was al spoedig net zo omvangrijk als van een groot handelskantoor, hetgeen misschien meer begrijpelijk wordt als men weet dat de omzet per jaar ongeveer twintig mil lioen pond sterling bedroeg. Zo leverde het idee van Barnard mil lioenen op. Niet alleen voor Moores, maar ook voor anderen. Zoals bijvoor beeld voor de exploitant van de Copes- „pool", die destijds werd opgezet door een kappersbediende .uit Londen; en die van de Murphys-„pooT', die iedere week vele tienduizenden Schotten een kans op een fortuin geeft. Of de Vernon-„pool", even eens uit Liverpool, die nu een kwart van de totale jaaromzet over geheel Groot- Brittannië heeft, hetgeen niet minder dan twaalf millioen pond bedraagt. De exploitanten van de „football-pools" verdienen nu geld als water. Hetgeen wel duidelijk wordt als men weet dat van de omzet van vijftig millioen pond sterling vijfentwintig millioen pond wordt uitbe taald aan de winnaars en ongeveer vijf tien millioen aan belastingen en verkopers van coupons. De overige tien millioen is voor de exploitanten. Cijferaars heoben uitgerekend dat bijvoorbeeld Moores en Vernon ieder ongeveer één pond sterling per minuut verdienen. Hetgeen in Neder lands geld ruim zeshonderd gulden pev uur is, of wel veertienduizend vierhon derd gulden per dag Ook andere landen in Europa namen Barnard's idee over. Het wedden op een tevoren vastgesteld aantal wedstrij den werd ook populair in Zwitserland, Denemarken, Finland, Zweden en Noor wegen. In tegenstelling tot Engeland en de Verenigde Staten, is het daar echter niet de bedoeling om particulieren grote winsten te laten maken. Zeker niet. In veel gevallen organiseert de regering van het land of de sportbonden de „pools" of houden er toezicht op. Waarbij van de winsten een belangrijk gedeelte wordt besteed aan de lichamelijke opvoeding en sport, zoals de bouw van gymnastiek lokalen of de aanleg van sportterreinen, het aanschaffen van materiaal of soms ook de uitzending van sportlieden naar het buitenland. John Jervis Barnard is gestorven. Zijn idee blijft voortbestaan. In het belang van enkele doorzetters, die er millioenen aan verdienen, en ten bate van de sport die er in enkele gevallen ook wel bij vaart. Voor Barnard alleen jammer dat hij slechts de groei van zijn „pools" heeft meegemaakt en niet de vruchten er van heeft mogen plukken. E. K. Voor de Prix d'Amérique, die Zondag in Vincennes wordt gelopen, bestaat van Neder landse zijde zoveel belangstelling, dat de draverijen in Hilversum hiervan de nadelige gevolgen ondervinden. Een grote schare paardensportaanhangers maakt de reis naar Frankrijk om daar de nationale crack Mac- Kinley aan het werk. te zien tegen de Euro pese en Amerikaanse draver-élite. Hierdoor zijn in Hilversum de velden maar matig be zet. hoewel dit aan de aantrekkelijkheid van enige nummers niets afdoet. In de eerste plaats is er de 2800 meter lange Kaïros-prijs, waarin Oriënt Expres G zijn revanche kan nemen op O Bonni, die enige weken geleden op zulk een verrassende wijze naar de over winning baggerde. Vermoedelijk zal ook Nerva van de partij zijn, doch zijn her optreden moet worden afgewacht. In de serie-draverij maakt Quichotte na e en lange rust haar rentrée. Buiten deze klasse-serie heeft Jan van Leeuwen nog de beschikking over Oranje J en Kondor, een zeer sterk trio, waarmede hij deze course in handen heeft. De concurrentie komt van Mr. Fried en de keuze van Ten Hagen. De vor— waarin Prince Maire nu verkeert, is wel zodanig, dat hij de Volontaire-prijs voor zijn rekening kan nemen, lenzij Rudolf G en Quita Hanover hem nu weer te vlug zouden zijn. De Venutar-prijs is door een aantal ont heffingen voor leerling-pikeurs wel moeilijk te voorspellen, doch voor Jan van Leeuwen, die zijn paarden in een uitzonderlijk goede vorm weet te houden, ligt opnieuw een zege in het verschiet en wel met Odysseus K, die hiermede zijn overwinningenreeks kan voort zetten. De trouwe Otella en On of Eve zijn de grootste rivalen in dit aantrekkelijke nummer. In de Buck-prijs zal het paard, dat de minste fouten maakt de zege kunnen boeken, daar het niet bepaald klasse-materiaal is dat aan de start verschijnt. De voorkeur gaat uit naar Quant a. Moi, die het regeimatigste is en Paul en Quasi A de baas kan blijven. Indien Pretty Miss voor de sulky tot dezelfde snelheid k mt als in monté-courses zal zij nog een gevaarlijk outsider zijn- Het openingsnummer zal een duel worden tussen Rosa Dear en Rocena, welke ontmoe ting wij eerstgenoemde zien winnen. Nu Roodenburg de merrie Olga Axworthy eindelijk in vorm heeft moet zij in het slot nummer Meeske S kunnen weerstaan. Van een falen van dit twee-tal zou Lex V kun nen profiteren. De voorwedstrijden om de persoonlijke kampioenschappen dammen van Kennemei-- land zullen op 1 Februari beginnen. Deel nemers zijn: Hoofdklasse Haarlem: J. J. v. d. Loo („Hil- lrgom")J. Boerkoel en G. Hekelaar (beiden Haarlemse Damclub): W. de Jong, H. van Berk en J. Poppen („Het Oosten"): L. Fopma en A. F. van Leuffen (KNC); A. Douma („Oosterkwartier"). Hoofdklasse Mmuiden: F. Postma, W. van Wort, P v. d Berg, L. C. Vooijs. H. Swier en J. van Straten (allen „IJmuiden")J. Bom (Beverwijkse Damclub). Eerste klasse A, Haarlem: G. Faaij (Ver. Kath. Dammers): W. Verhaijde en H. Ie Noble (beiden KNC); W. Roest („Cruquius") H. Ruiter („Hillegom"). Eerste klasse B. Haarlem: J ter Haak 'KNC); G. Post („Oosterkwartier"); C. van Maaren („Cruquius"); W. Persoon („Hille gom"); F. Claudius („Het Oosten"). Eerste klasse C, IJmuiden: W. J. van Hattem en H. van Nieuwenhuizen (beiden) „IJmuiden"). Tweede klasse A, Haarlem: Tj. Verbeek („Cruquius"); C. Vrolijk (Haarlemse Dam club), J. v. d. Hoogen, H, Schaap en L. Vis ser (allen KNC); J. Tuin („Het Oosten"). Tweede klasse B. IJmuiden: J. Waal, J. Visser, H. Leeuw, P. v. d. Bos en E. Schadé (allen „IJmuiden").

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 3