o Als een vorstin nam Rika Hopper afscheid van de hoofdstad Première van „Anastasia Zie Boven Techn. Bur. VSNKESTEIJN Crisis-dreiging kan Washington in andere koers dwingen Hoe lang wordt de staart van de komeet? Toeslag van vijf percent op de z.g. Indonesische pensioenen Het kooppubliek zal extra stevig worden bewerkt Zware gevechten in Indochina Voorschotten van 1 Januari af ZATERDAG 2 3 JANUARI 1954 3 Spaarbusje met één gulden voor jonggeborenen Journalist Hommerson overleden Inplaats van EVG Franse plannen voor Europese strijdmacht Indonesische regering doet beroep op artsen Ruslands 58ste veto in de Veiligheidsraad 99 Het was op slag van twaalven gisteravond, toen dr. J. Hulsker als vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op het toneel van de Amsterdamse Si adsschouwburg als eerste uit de rij van talrijke sprekers naar voren trad om hulde te brengen aan de ajscheid nemende actrice Rika Hopper, kort tevoren door haar collega's Marie Holtrop en Theo Frenkel sr. binnengeleid. Als een vorstin was zij gezeten op een kleine verhoging onder een lichtkroon in een luisterrijk ge drapeerd gordijnendécor, dankbaar glimlachend de hartelijk en oprecht geformu leerde woorden van waardering in ontvangst nemend. En niemand twijfelde aan de waarachtigheid van haar verzekering aan het slot, dat het een „heerlijke, verrukke lijke avond" voor haar was geweest, hoe moeilijk het haar ook moet vallen haar glorieuze loopbaan af te sluiten. Modern melodrama Voor deze gelegenheid is de keuze geval len op de Engelse toneelbewerking door Guy Bolton van het Franse televisiespel „Anastasia" van Marceile Maurette, door Jan Teulings vertaald en geregisseerd. De inhoud van dit stuk hebben wij al eerder in korte trekken weergegeven. Het is ge baseerd op het gerucht, dat in de twintiger jaren in Duitsland de ronde deed als zou de jongste dochter van Tsaar Nicolaas II van Rusland bij het bloedbad van 1918 in Jekateririenburg met hulp van een jonge soldaat zijn ontkomen. Zo krijgt men dan hier het geraffineerde en brutale spel te zien, dat drie aan lager wal geraakte Rus sische artistocraten bedrijven met een op deze Anastasia gelijkende drenkeling om zich in het bezit te stellen van de millioe- nen, die door hun voormalige heerser in het buitenland zijn belegd. Het is een romantisch sneelstuk in zwart en wit, zonder enige litteraire pretentie, zich slechts van de melodrama's van vroe ger onderscheidend door een tamelijk han dige navolging van Pirandello's goochelen met de waarheid: men wordt telkens weer in onzekerheid gebracht omtrent de identi teit van de jonge vrouw, die voor groot vorstin Anastasia moet doorgaan. Maar welke prachtige speelkansen liggen er in weggelegd en hoe voortreffelijk, werden deze uitgebuit in de eerste plaats door Rika Hopper, die pas in het tweede bedrijf, in een met hoogspanning geladen kring, ten tonele verschijnt. Als de lakei aankondigt: Hare Keizerlijke Majesteit! dan ziet men inderdaad, hoe moeilijk zij ook ter been mag zijn, een volstrekt vorstelijke vrouw verschijnen, aan wier ingeboren adel geen twijfel kan bestaan. Deze autoriteit be houdt zij de gehele verdere avond, ook in de scènes, die ontroeren door „gewone" menselijkheid, zoals het bijzonder mooie tafereel der „herkenning". Men had moeilijk voor Rika Hopper een geschiktere rol kunnen vinden, al had men haar ook nog zo graag voor het laatst wil len zien in een creatie uit het klassieke re pertoire, omdat zij hierin zowel de erfenis van de Bouwmeesters kon uitstallen als haar moderne verworvenheden demonstre ren. Hoe zij erin slaagt deze elementen tot een sluitend geheel te verenigen, is het ge heim dat haar tot een unieke verschijning in ons toneelleven maakt, als hoedanig zij onvervangbaar is. Men merkte dat pas goed in vergelijking met de anderen, die voor namelijk in hol. vakwerk bleven steken, met uitzondering echter van Caro van Eyck in de titelrol. En mevrouw Hopper mag voor dit uitmuntende tegenspel wel zeer dankbaar zijn, want het verleende de volle betekenis aan de door haar zo ma gistraal voorgestelde figuur van de kei zerin-weduwe. Niettemin moet de kennelijke inspanning van Johan Schmitz, John Soer, Robert Sobeis, Lo van Hensbergen en Jan Velze- boer met waardering worden vermeld. Fri- so Wiegersma 'maakte voor het tweede en het derde bedrijf een fraai décor en Jan Teulings had het geheel met vaardige hand in scène gezet. Misschien bestaat er na de voorstelling op 13 Februari in Haarlem nog gelegenheid nader op de prestaties der medewerkenden terug te komen. Nu werd alle aandacht gericht op Rika Hopper, uit wier carrière tijdens het gereedmaken van het toneel voor de huldiging twintig licht beelden werden vertoond met een geestig commentaar door haar kunstzuster Emma Morel, wier aanwezigheid in deze kwaliteit door het in avondkleding gestoken publiek op hoge prijs werd gesteld. Bloemen en geschenken De huldiging begon met een feestelijke dans door leden en solisten van Ballet Re cital, waarna dr. J. Hulsker als eerste een welsprekend bewijs van met weemoed bij het afscheid gepaarde waardering voor het in een bijna zestigjarige carrière gebodene leverde. Hij werd op de voet gevolgd door wethouder mr. R. van den Berg, die het gemeentebestuur van Amsterdam ver tegenwoordigde. De burgemeester en de andere wethouders moesten zich wegens een reis naar Schouwen-Duiveland laten excuseren. Namens het huldigingscomité sprak mevrouw S. Driessen, namens het spelende gezelschap „Theater" de directeur Kees van Iersel en namens de leden van dit jonge ensemble de bejaarde Jo Stern- heim. v Behalve een weelde van bloemen wer den mevrouw Hopper talrijke geschenken aangeboden, onder meer door de heer W. Ph. Pos, die haar een fotocopie overhan digde van de bladzijde uit het register, waarop zij destijds als leerlinge nr. 178 was ingeschreven. De gewezen toneelcriti cus P. A. M. van den Brocke declameerde een voor deze gelegenheid vervaardigd ge dicht en Marie Holtrop las als bijzondere verrassing een brief van de 87-jarige me vrouw B. Holtropvan Gelder, haar eer ste lerares, voor. Ook burgemeester d'Ailly had haar trouwens geschreven „een Dinsdag is de Rijkspostspaarbank begon nen met (bij wijze van proef) aan de ouders van jonggeborenen in een groot deel van het land een spaarbusje toe te zenden waarin zich een waardebon van f 1 (een gulden) bevindt. Het busje (5 bij 9 centimeter) heeft de vorm van een reclamezuil met een af neembaar kapje. Op het zuiltje kan men aantreffen reproducties van een achttal P.T.T. en R.P.S.-affiches in zeskleurendruk. De tegenwaarde van de bon wordt alleen dan ingeschreven, indien tevens een bedrag van ten minste J' 3 wordt ingelegd op een reeds bestaand of nieuw te openen boekje, ten name van de jonggeborene, mits deze nog geen half jaar oud is. In een aan de ouders gerichte felicitatie brief wordt het belang van het „vroegtijdig met sparen beginnen" uiteengezet. schattige brief!" zoals Rika Hopper haar gehoor verzekerde. Van de verdere sprekers moesten ge noemd worden de heren Guus Oster, A. Defresne en Johan Valk als vertegenwoor digers van de Nederlandse Comedie, be nevens een deputatie van conducteurs van lijn 7 van de Gemeentetram, waarmee me vrouw Hopper zich altijd naar de binnen stad en speciaal naar de Stadsschouwburg pleegt te begeven. Beter bewijs van haar populariteit kan men zich moeilijk denken. Deze krijgt men niet, om de woorden te citeren die Johan Bendien in het program ma schreef, door populair te doen: deze wordt pas na heel veel jaren verworven door wat men inderdaad heeft gepresteerd. In haar dankwoord verklaarde Rika Hopper er trots op te zijn, dat in haar hul digingscomité zoveel dames met academi sche graden zitting hadden genomen, om dat mede daardoor zo duidelijk de evolutie in de positie van de vrouw gedurende de laatste decennia werd aangetoond. Het pu bliek werd niet moede de scheidende ac trice bij iedere gelegenheid, die zich voor deed, toe te juichen. Waar zij de vitaliteij vandaan haalde om vervolgens nog aan een groot souper te harer ere deel te nemen, mag een raadsel heten. Doch laten wij dankbaar zijn, dat deze haar in staat stelt met „Anastasia" op tournée te gaan langs alle steden en plaatsen waar haar bewon deraars wonen. Laten wij hopen dat haar lichamelijke conditie het haar mogelijk maakt dit voornemen te volbrengen. DAVID KONING Toen mevrouw Rika Hopper gisteravond om zeven uur haar woning in de Henri Polaklaan verliet, gekleed in een zwarte bontmantel, werd zij door de praeses van het Amsterdams Studentencorps uitgeno digd plaats te nemen in de open landauer voor het maken van de tocht naar de Stadsschouwburg, waar zij haar afscheids- lournée als actrice zou beginnen. Het rij tuig werd geëscorteerd door de overige senaatsleden en door het bestuur van de Amsterdamse Vrouwelijke Studentenvere niging. Bij de ingang van het theater stond een dichte erehaag van belangstellenden om haar welkom te heten. (Van onze correspondent in Washington) republikeins bewind opnieuw in de ge dachten van velen verbonden wordt met een serieuze economische depressie. De belastingverlaging, die in de maak is, kan er reeds enigermate (zij het niet veel) toe bijdragen om een recessie te remmen. Zou de regering evenwel moeten overgaan tot de geforceerde uitvoering van openbare werken of tot een thans niet beoogde kost bare uitbreiding van de defensie, dan zou dit betekenen dat de crisis-dreiging Eisen hower en de zijnen gedwongen had aan zienlijk af te wijken van de koers, die zij thans nog bezeilbaar achten. Zelfs de grootste optimist in Amerika durft niet te voorspellen, dat 1954 een jaar zal worden van toenemende welvaart. De economische barometer is zo duidelijk ge daald, dat men niet op de stralende zonne schijn van 1953 kan rekenen. Maar hoe de economische voorspelling voor het ko mende jaar dan precies luiden moet, daar over lopen de meningen uiteen. Sommige economen durven wat perti nenter te zijn in hun beweringen dan de meeste dagbladschrijvers. De democrati sche senator Douglas bijvoorbeeld - vroeger professor in de economie - is van mening, dat het begin van een ernstige crisis reeds is aangebroken. Douglas is een integer man. Men kan moeilijk aannemen, dat hij niet eerlijk overtuigd is van wat hij zegt. Maar in het algemeen moet men toch op zijn hoede zijn, wanneer democraten depressie of „recessie" constateren. De wens kan niet alleen de vader worden van gedachten, maar zelfs van overtuigingen. Ook Eisenhower heeft daar dezer dagen op gewezen. Anderzijds moet men ook sceptisch staan tegenover de optimistische uitlatingen van economische adviseurs der huidige rege ring. Maar men beschikt toch over be paalde feiten, zal de lezer wellicht zeggen en hij zal zich afvragen, hoe de conclusies, die mén daar uit trekt, zo verschillend kunnen zijn. Het is bijvoorbeeld een feit, dat in het komende jaar de regeerings- uitgaven voor bewapening enzovoort voor het eerst sedert 1950 geringer zullen wor den.Wel niet zo heel veel lager (anderhalf milliard ongeveer) maar toch.... Ook de plannen der industriële ondernemingen zijn min of meer bekend: Minder investe ring in nieuwe fabrieken en machines. Wel niet zo heel veel minder, maar toch Hetzelfde geldt voor de particuliere wo ningbouw: in 1953 eenmillioen vijf en ze ventigduizend woningen, in 1954 ongeveer een millioen. Dit alles betekent: minder verdiensten en minder werk, doch op zich zelf geen ernstige crisis. De kopers Of het ernstig wordt, hangt af van de reactie der Amerikaanse kopers. Juist om dat de reactie dezer consumenten niet te voorspellen is, kunnen de verwachtingen voor 1954 zo uiteenionen. Geld om tekopen is er heus nog wel. De laatste drie jaar is er flink gespaard in Amerika. Maar niette min is het mogelijk, dat symptomen van achteruitgang de kopers voorzichtig" zullen maken. Misschien gaat men zeggen: „De auto kan nog wel een jaartje mee en laten we met het televisie-toestel maar wachten tot er misscien kleurentelevisie komt". Wordt zulk een reactie algemeen, dan be staat er gevaar voor een vrij ernstige deflatie en werkloosheid. Vrijwel niemand in Amerika zou echter de sombere beschou wingen willen onderschrijven, die de gere nommeerde Britse econoom Colin Clark in de Manchester Guardian heeft gepubli ceerd. De advertentie- en reclame-kunst is hier zo geperfcctionneerd, dat men ook aarze lende consumenten vaak nog tot kopen brengt. Bovendien zullen eventueel wat lagere prijzen en nog gemakkelijker afbe- talingsvoorwaarden de kooplust toch wel enigszins stimuleren. Als het de adver- tentiebureaux niet meer gelukt om een ernstige crisis te keren, dan is de regering er ook nog. Een regering, die er alles op moet zetten om te voorkomen dat een Hedenmorgen is te Zaandam overleden de journalist A. H. Hommerson, redacteur van ,„Het Vrije Volk" in de Zaanstreek. Men zal zich herinneren dat de heer Hommerson in 1952 vijftig dagen in het Huis van Bewaring te Amsterdam als gijze laar gevangen is gehouden, omdat hij als getuige in een rechtsgeding had geweigerd de zegsman te noemen, die hem de ge gevens had verstrekt voor een bericht, dat achteraf onjuist bleek te zijn en dan ook werd ingetrokken. Nadat de gijzeling van de heer Hommer son van 6 Mei tot 24 Juni had geduurd, deelde de officier van justitie te Amster dam aan de rechter-commissaris aldaar mede, dat hij van een vervolging van de onbekende zegsman afzag. De heer Hom merson werd daarop in vrijheid gesteld. Veertien dagen geleden is hij voor de behandeling van een maagaandoening in een ziekenhuis te Zaandam opgenomen. Daar is hij hedenmorgen overleden. Hij was 37 jaar, gehuwd en vader van vier kinderen. PARIJS (A.F.P.) Vier Franse senato ren hebben op een persconferentie gedach ten ontwikkeld over een eventuele oprich ting van een „Europese verdedigingsunie", die in de plaats van het verdrag voor een Europese verdedigingsgemeenschap zou moeten treden. De vier senatoren zijn Ma- roger, Sailer, Dèbre en Marcilhacy. Een unie, als door genoemde senatoren gedacht, zou berusten op deelneming van Groot-Brittannië, Noorwegen en Denemar ken, het weglaten van instellingen met politiek karakter, het handhaven van de wezenskenmerken van de nationale souve- reiniteit en deelneming van West-Duitsland op voet van gelijkheid met de andere leden. Volgens de voorstellers zou een derge lijke unie de in de huidige verdragen voor ziene waarborgen alsmede de doelmatig heid van het Atlantisch pact vergroten, doordat de verplichtingen van de niet- Europese statenleden tegenover Europa scherper omlijnd zouden worden. De unie zou een „Europese verdedigingsraad" heb ben en een door een algemeen secretariaat terzijde gestane „algemene afgevaardigde". De verdedigingsraad zou samengesteld worden uit de nationale ministers van defensie en tot taak hebben de opstelling van programma's voor bewapening der statenleden, de uitvoering van door de regeringen goedgekeurde maatregelen voor verhoging van de doelmatigheid der strijd krachten, het uitoefenen van controle, het geleidelijk opbouwen van een gezamenlijke Europese strijdmacht en het verdelen van de kosten over de leden. De „algemene afgevaardigde" zou de be sluiten van de raad moeten voorbereiden en uitvoeren. Onder hem zouden staan een „bureau van bewapening" en een „bureau van gezamenlijke strijdkrachten" voor de vorming, van een gezamenlijke strijdmacht. Die Europese strijdmacht zou gesteld wor den onder bevel van de Atlantische opper bevelhebber. De landen met gebieden over zee zouden vrijheid behouden om de nodige troepen voor de verdediging van die gebieden te reserveren. SEMARANG (Aneta) De minister van Gezondheid, Lie Kiat Teng, heeft een be roep gedaan op de particuliere geneesheren van buitenlandse afkomst in Indonesië om, zij het dan ook maar voor enkele uren per dag, in regeringsdienst te werken, in het belang der bevolking. De minister wees op het grote tekort aan artsen. Er zijn slechts omstreeks 850 artsen in dienst der regering. De helft hiervan is pensioengerechtigd en zal binnenkort de dienst verlaten. Voorts wees de minister er op, dat vorig jaar slechts 70 studenten van de geneeskundige faculteit zijn afgestudeerd. Dit jaar zal bij het aanstellen van nieuwe medici voorrang worden gegeven aan de gebieden buiten Java. Op het ogenblik zijn 200 buitenlandse doktoren in dienst van de regering. HANOI (Reuter) Uit de Delta van de Rode Rivier in Indochina worden zware gevechten gèmeld, waarbij guerilla-strij- ders door afleidingsmanoeuvres troepen pogen te onttrekken aan het Franse offen sief tegen de Vietminh-legors in het Zui den. Volgens een woordvoerder van het Franse opperbevel deden de opstandelingen drie vergeefse pogingen om de Vietnamese post Gian Khau in het gebied van Ninh- binh, 80 kilometer ten Zuiden van Hanoi te bestormen. Een Franse colonne, die de post te hulp snelde, werd fel -aangevallen waarbij, volgens berichten uit Franse bron aan beide zijde „zware verliezen" werden geleden. De belaagde post werd met artil lerie en door vliegtuigen van de Franse luchtmacht gesteund. Volgens radio-Viet- minh werden honderd militairen van de Franse unie gedood en 300 gevangen ge nomen, toen guerillastrijders zes kilometer ten Noorden van Ninhbinh een gemotori seerd bataljon onderschepten. Volgens de Fransen hebben de opstan delingen in de delta Donderdag 234 man aan doden verloren. Bij zuiveringsoperaties ten Oosten van Hanoi sneuvelden ongeveer 300 Vietminh-militairen. In Hanoi werd geschutvuur gehoord. Zware tanks reden door de straten. Inmiddels breiden de Fransen en Viet- nemezen, die Woensdag bij Toevhao op de kust van Annam landden, hun bruggen hoofd uit zonder tegenstand te ontmoeten. In genoemde stad worden mijnen en weg versperringen opgeruimd, die de opstan delingen hadden aangebracht, al vorens de wijk naar de omliggende heuvels te nemen. Vele Annamese inwoners zijn door de Vietminh-troepen meegevoerd. Volgens Parijse waarnemers poogt het. Franse opperbevel mogelijk de positie van zijn troepen te verbeteren met het oog op eventuele vredesonderhandelingen met de leider van de opstandelingen, Ho Tsji Minh. Men kan in de sterren kunde sommige dingen met grote zekerheid voor- spellen. Maansverduiste ringen bijvoorbeeld vol trekken zich (al of niet achter wolken!) precies op de berekende tijd: wij kennen haarfijn het me chaniek dat hier in be weging is. Andere gebeurtenissen laten zich echter niet be rekenen. Men kan b.v. niet zeggen hoe lang de staart van een komeet zal worden. Wij hebben in een vorige „Zie Bo ven" de verschijning van oen komeet aange kondigd: de staart van die kSmeet zullen wij, als alle omstandigheden gunstig zijn, Zondagmor gen vroeg, vóórdat het licht. wordtl boven de Zuidoostelijke horizon uit zien steken. En mis schien Maandag ook nog. Als u zich de tekening bij het vorige stukje nog herinnert dan zult u weten dat de staart van deze komeet op een ge geven ogenblik (Vrijdag 22 Januari) precies naar de aarde toe is gekeerd (de komeet loopt dan namelijk juist tussen zon en aarde door en de staart van de komeet wijst in een richting, van de zon af). Schatten hoe lang hij op dat moment is, is even moeilijk als het bepalen van de leng te van een potlood dat met de punt precies naar ons oog wijst. Zondag echter bevindt de komeet zich rechts van de zon en dan zal ook haar staart dus naar rechts wijzen. Dan wordt een schatting van de lengte pas goed moge lijk. Er speelt echter nog een kilo tallen millioenen meters bereikten. Zoals wij al eerder heb ben verteld, passeert deze komeet de zon uit zonderlijk dicht. Zo dicht, dat haar schijnsel al is dat even helder als dat van een ster van de eerste grootte in het zonlicht verloren zal gaan. Daarom zullen wij Kor-rtT kop 20N belde. andere factor mee: de staart van een komeet wordt, naarmate de ko meet dichter bij de zon komt, langer. Uit haar kop, die waarschijnlijk uit een conglomeraat van gassen, ijs, koolzuur- sneeuw en steentjes be staat, worden onder de druk die de zonnestra ling daarop uitoefent, grote hoeveelheden ma terie weggeblazenZo ontstaat die staart. Hoe dichter de komeet zich bij de zon bevindt, des te sterker ondergaat zij natuurlijk de invloed van die stralingsdruk en des te langer wordt haar staart. Er zijn kometen- staarten waargenomen, die een lengte van tien- haar moeten betrappen vóórdat de zon op is, en misschien zelfs.... vóór dat de komeet zelf op is. Wat wij dan zullen zien is natuurlijk niet de kop van de komeet zelf, maar haar staart, die boven de kim uitsteekt. Hel schouwspel zal er in principe zo uitzien als uit bijgaande tekening blijkt: de zon staat nog onder de horizon, de ko meet zelf eveneens, maar haar staart kan als zij een voldoende lengte be reikt boven de hori zon uitsteken. Die staart staat dus, zo schijnt het. op de horizon, en teel op de plaats waar even la ter de zon zal opkomen. G. v. W. De regering is voornemens met het oog op de huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeperking per 1 Januari 1954 ook aan gewezen overheidsdienaren van het voormalige Nederlands-Indië, hun na gelaten betrekkingen en de gerechtigden op een uitkering ingevolge de algemene oorlogsgevallenregeling, voorzover deze thans ten laste van Nederland komt en indien en voor zolang zij zijn gevestigd buiten het grondgebied van de republiek ADVERTENTIE HAARLEM - TEL. 25382 CENTRALE VERWARMING AUTOMATISCHE OLIESTOOK NEW YORK. (Reuter). De Sovjet- Russische vertegenwoordiger in de Veilig heidsraad heeft Vrijdag voor de 58ste maal'van z'-jn recht van veto gebruik ge maakt. Het Russische veto trof het Brits- Frans-Amerikaanse voorstel om een oplos sing te vinden voor het geschil tussen Is rael en Syrië over Israëlische bevloeiings werken in het dal van de Jordaan. Zeven in de Veiligheidsraad vertegen woordigde staten hadden voor het Weste lijke voorstel gestemd, twee, namelijk na tionalistisch China en Brazilië onthielden zich van stemming en de Sovjet-Unie en Libanon stemden tegen. De Westelijke resolutie beoogde gene- raal-majoor Bennike, stafchef van de com- misse van de UNO voor Palestina, op te diragen na te gaan of een oplossing kan worden gevonden voor dit geschil. De Sovjet-Russische vertegenwoordiger Wysjinski verklaarde de Westelijke resolu tie volstrekt niet te kunnen steunen, daar hierin geen gewag was gemaakt van het beginsel dat een oplossing slechts zou kunnen worden gevonden onder goedkeu ring der twee betrokken partijen. Indonesië, in aanmerking te brengen voor een toeslag. De daarvoor nodige wettelijke voorzie ningen zullen zo spoedig mogelijk bij de Staten-Generaal worden ingediend. De regering wil die toeslag in het alge meen toekennen boven de Indonesische burgerlijke en militaire eigen pensioenen, de daarmede in aard overeenkomende on derstanden bij wijze van pensioen en we- duwenpensioenen en wezenonderstanden, daaronder begrepen de landspensioenen; de ten laste van de republiek Indonesië ko mende wachtgelden of onderstanden bij wijze van wachtgeld; de pensioen- en wachtgelduitkeringen, welke aan gewezen overheidspersoneel van Indonesië toeko men ingevolge wettelijke garanties of inge volge de overneming door Nederland van de verplichting tot betaling, en de uitke ringen ingevolge de algemene oorlogson- gevallenregeling. Het ligt in het voornemen de toeslag toe te kennen van 1 Januari 1954 af. Zij zal in het algemeen 5 percent bedragen van het grondbedrag, nadat dit eventueel is verhoogd met duurtetoeslag en bijslag. In afwachting van de totstandkoming van de vereiste wettelijke voorziening zal de toeslag bij wijze van voorschot worden uitbetaald. Dit zal echter op zijn vroegst tezamen met de uitbetaling der uitkeringen over de maand Februari kunnen geschie den. De betaling van het voorschot op de toe slag op de wachtgelden en daarmede over eenkomende uitkeringen zal voorlopig per kwartaal geschieden. Op welke wijze de uitbetaling op alge mene oorlogsongevallenregeling-uitke- ringen zal geschieden, is nog niet vastge steld. Een enorme zandwoestijn omgeeft Ouwerkerk op Duiveland. Een foto van het drooggevallen dorp. (Luchtopname ANP-foto) Er stond een harde wind en de schilder, die door de straat fietste had moeite om er tegenin te trappen. In zijn linkerhand hield hij drie blikjes verf aan een hengsel- tje; de kwasten stonden rechtop in het wit, het groen en het crème. Het was begrijpelijk, dat hij bij de hoek zijn hand niet uitstak en slingerend door reed. De agent dacht er echter anders over, dus hij reageerde onmiddellijk met een „hé, afstappen daar!", toen hij de schilder zonder richting aangeven de hoek zag om zwenken. De schilder deed toen echter iets wat in onze rechtsstaat volstrekt niet toegestaan is. Hij negeerde het bevel, erger, hij zei langzaam en nadrukkelijk „Puh!'" Dat gaat natuurlijk niet. Recht is recht en de agent sprong dan ook direct op zijn dienstfiets en spurtte met het opschrijfboekje in de zak de zondaar achterna. Het werd een onge lijke strijd en na een paar honderd meter zat de schilder met zijn rijwiel klem tussen de stoeprand en de agent. „Zo", zei de agent. Hij knoopte zijn borstzakje open en haalde het bonboekje eruit. De schilder zag wel in, dat h,ij zwak stond, maar helemaal gewonnen gaf hij zich toch nog niet. Tergend langzaam antwoord de hij op de vragen van de politieman, waarbij hij spottend keek naar de kleding van de agent, de glimmende knopen, de donkere riem en de fraai gewelfde pet. Eindelijk was de agent klaar. Hij stopte zijn boekje weg. In zijn ogen blonk de overwinning en hij zei hall'-lachend: „dat zou wel eens een flinke boete kunnen wor denDat had hij niet moeten zeggen; de schilder nam het ook niet. Toen de agent weer wilde wegrijden, pakte de man een kwast en gaf zijn vijand een haal. Het was een mooie witte streep, bijna verticaal in het midden op de rug van de agent. Het werd natuurlijk een rechtszaak en de politierechter was niet van plan de ver dachte lankmoedig te behandelen. De open bare aanklager had er belediging en ver nieling voor gevonden en eiste vijftig gul den boete en een week voorwaardelijk. De rechter keek de schilder streng aan. Hebt ge nog iets te zeggen verdachte? Neen? Conform de eis van mijnheer de Officier, dan is het hiermee afgelopen. Ge kunt gaan, verdachte. Achter de schilder aan liep de agent- getuige de deur uit. Hij salueerde keurig. Maar de streep was nog niet helemaal uit zijn jasje. H. d. G.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 5