Nieuw Guinea geen land van belofte, maar een uitdaging Thans offensief tegen de zee in het Noorden des lands nodig .Clowntje Rick Nieuwe walvisvaarder komt volgend seizoen in de vaart J Een aarzelende liefde Dr. J. van Baal Papoea moet steeds zelfstandig blijven Er wordt dan ook vleesmeel vervaardigd Deventer nu reeds in feeststemming I Feuilleton 4 Kou,Griep? DAMPO Overschakeling „koloniale op nationale" economie Nederlanders in Indonesië Kerkelijk Nieuws Arubanen zijn niet tevreden De „Wilpo" naar Italië verkocht H. D. LOUWES: „iSchiermonnikoog kan het Scheveningen van het Noorden zvorden KVP krijgt nieuw partij-orgaan Yoor de kinderen Inwoner 110. 50.000 wordt over een paar dagen verwacht BARTEUORISSTRAAT 20 TEL. 15439 MATRASSEN - REPARATIE Oppositie in Zierikzee tegen gemeentebestuur door Dorothy Quentin ZATERDAG 2 3 JANUARI 1954 De gouverneur van Nederlands Nieuw Guinea, dr. J. van Baal, heeft op een persconferentie zijn blijdschap uitgesproken over de toegenomen be langstelling voor dit gebied. Maar ook achtte hij een waarschuwing op haar plaats: de mogelijkheden van Nieuw- Guinea mogen niet worden overschat. Zij zijn er, maar zij liggen niet voor het grijpen. Nieuw Guinea is geen land van belofte, maar een uitdaging. In dit stadium gaat het er om steun punten te vinden, vanwaar uit men het land kan besturen en tot ontwik keling kan brengen. Dit proces kost tijd, het gaat niet aan de in Indonesië bruikbare methoden hier voort te zet ten. Mankracht is in geringe mate aan wezig, de vruchtbaarheid van de grond is gering. Perspectieven zijn er echter wel: de heterogene bosgebieden be vatten waardevol hout, sago kan van grote betekenis worden en hetzelfde geldt voor de visserij, de mijnbouw (olie en mineralen) en de landbouw. Indien de wetgever daaraan zijn goed keuring hecht, zal waarschijnlijk dit jaar nog een aanvang kunnen worden gemaakt met mechanische rijstbouw in Merauke. Ook het planten van cacao wordt over wogen. Men dient zich echter te hoeden voor een al te grootscheepse aanpak. Van een ADVERTENTIE Arbeidsveld van Nederlandse handelshuizen krimpt (Van onze correspondent te Soerabaja) De overschakeling in Indonesië van de zoals men dat daar noemt ..koloniale" naar de nationale economie schijnt zich in een vrij snel temoo te gaan voortzetten. In het laatste kwartaal van 1953 was inzake de verdeling van het voor import beschik bare deviezenibedrag al een nieuwe rege ling getroffen, die voor de in Indonesië ge vestigde buitenlandse (onder wie vele Ne derlandse) importeurs uitermate ongunsti? was. Voorheen immers kregen z>j ruim 57 percent toegewezen tegen ruim 42 percent voor Indonesische importeurs. Thans werd de verhouding 25 percent voor buitenlan ders, 75 percent voor Indonesiërs. Hierbij komt nog dat het totaal bedrag aan deviezen, dat voor imoort bestemd is, in de afgelopen jaren geleidelijk is ver minderd, waardoor de klap voor de buiten landse importeurs dubbel hard aankomt. Naar wij vernamen is het thans vrijwel zeker dat z-j onder meer in het geheel niet meer in aanmerking zullen komen voor de invoer van textiel. Van regeringszijde is men verder bezig met het inschakelen van de nationale im porteurs bij het invoeren van goederen, bestemd voor de industrieën, die tot nu toe zelf in hun importbehoeften voorzagen en die nu worden gedwongen hun bestellingen in het buitenland over Indonesische im porteurs te laten iopen. Bovendien hebben de grote industrieën in vele gevallen Nederlandse bedrijven die de binnen landse verkoop vain hun producten, zoals veel gebeurt, door derden (vaak Neder landse importkantoren) laten verzorgen, de mededeling gekregen dat zij voor deze verkoop zo spoedig mogelijk nationale be drijven moeten inschakelen. Het arbeids veld van de Nederlandse handelshuizen wordt dus in een snel tempo en aan aiie kanten vernauwd. Uit de aard van de zaak is 'net streven tot omschakeling van de koloniale naar de nationale economie bij de massa buiten gewoon populair. Echter wordt de totaal hoeveelheid kapitaal dat in Indonesië werkzaam is er niet groter door, terwijl er juist zo'n grote behoefte aan nieuw ka pitaal bestaat. Door een commissie uit de UNO is wel is waar berekend dat het noodzakelijk zal zijn, wil Indonesië het toch reeds zo lage inkomen per hoofd der bevolking handhaven, om jaarlijks bij een bevolkingstoename van anderhalf mil- lioen zielen een bedrag van 5 milliard roepiah te investeren. Helaas is er ook in het afgelopenn jaar nog niets te merken ge weest van kapitaalvorming van enige be tekenis uit de door het nationale bedrijfs leven ver-kregen winsten, terwijl de plan nen voor een investeringsbeleid ten aan zien van buitenlands kapitaal sinds jaar en dag bedolven liggen onder politieke me ningsverschillen. millioenenproject zou niets terecht komen. De ondernemingen moeten zo klein wor den opgezet, dat zij economisch nog net verantwoord zijn. Hierbij kan men lering putten uit de geschiedenis van Afrika en Azië in de laatste kwart eeuw: „Wij mogen de Papoea niet uitsluitend zien als potentiële houthakker en water drager. In welke functie hij ook ingescha keld wordt, hij zal daarin zijn zelfstandig heid niet mogen verliezen", aldus dr. Van Baal. Aantrekking van Nederlandse jongelui Op een vraag over hetgeen tot nu toe op Nieuw-Guinea tot stand is gebracht, verwees de gouverneur naar de luchthaven van Biak. een der modernste vliegvelden ter wereld. Langs de kust zijn betere scheepvaartverbindingen van de K.P.M. tot stand gekomen, coasters en scfcepen voor de zeevisserij zijn in de vaart gebracht. Een kantoor voor de mijnbouw werd opgericht, het bodemkundig bureau werkte dit jaar op volle toeren. Het bestuur kon worden geïntensiveerd door een nieuwe afdeling Geelvinkbaai, en een afdeling Fak Fak zal volgen. De aantrekking van jongelui uit Nederland voor lagere bestuursfuncties wordt voorbereid. In Hollandia kwamen enige nieuwe afzonderlijke diensten tot stand, en wel culturele zaken en gezond heidszorg. Er moet nog zeer veel gebeuren: Voor kleine vliegtuigen en helicoptères dienen kleine vliegvelden te worden aangelegd. Huizen, steden en havens moeten worden gebouwd om het apparaat, dat tot taak heeft het eiland tot ontwikkeling te bren gen, onderkomen te verschaffen. Als het bestaande plan daartoe wordt goedgekeurd, is men over enige jaren uit de moeilijk heden. Een belangrijk gedeelte van de bespre kingen, die dr. Van Baal in Nederland houdt, is gewijd aan de grote duurte van Nieuw Guinea. Dit is een ernstig probleem, want alleen bij lager prijzen is een behoor lijk bestaan op Nieuw-Guinea mogelijk en kan er sprake zijn van lonende export. Mogelijkheden voor Westerse onderne mers achtte dr. Van Baal vooral aanwezig op het gebied van mijnbouw, bosbouw, sa go en visserij. Wellicht, dat bij het slagen van het rijstproject ook de kansen in de agrarische sector zullen toenemen. De overheid wil gaarne hulp verlenen, maar niet op zodanige wijze, dat zij en de kapi- taalslast en het verlies-risico moet dragen. Overigens oordeelde dr. Van Baal het verstandig, dat ondernemers matigheid in hun initiatieven betrachten. De mogelijk heden zijn immers niet onbeperkt. Gevraagd naar de geest onder de ver schillende bevolkingsgroepen zei dr. Van Baal, dat iedere groep zijn eigen verlan gens heeft. De Papoea bijvoorbeeld wenst opgenomen te worden in het mechanisch bedrijf, de verlangens van Nederlanders en Indische Nederlanders zijn gericht op betere huisvesting en lagere prijzen. Bij allen is echter de bereidheid tot werken in dit harde land, waar de tegen slagen talrijk zijn en de gemiddelde man en de gemiddelde vrouw, die daar werkt en doorzet, verdient alle respect. Ten slotte deelde de gouverneur mede, dat men doen de is het bestuur van Nieuw-Guinea ster ker te decentraliseren. De residenten krij gen groter bevoegdheden. Het centraal be stuur heeft vooral een coördinerende taak, die verband moet houden met verdere de centralisatie van diensten. Intussen zal het nog vele jaren duren, vóór een volledig bestuur tot stand kan worden gebracht. De minister van Maatschappelijk Werk heeft ingesteld de commissie maatschappe lijke aangelegenheden van Nederlanders in Indonesië. Deze commissie heeft tot taak de minister van advies te dienen over het vraagstuk van het verlenen van rijksvoor schotten voor overtocht van Indonesië naar Nederland op maatschappelijke gronden in het algemeen, alsmede over de daartoe in gediende individuele verzoeken in het bij zonder. Voorzitter der commissie is de heer H. J. W. A. Meyerink te Arnhem. Leden zijn verder mr. P. H. G. M. Brugman te Haar lem en W. H. Lichtveld te 's Gravenhage. Ned. Herv. kerk Beroepen te Nijehaske-Haskerdijken (toez), H. F. Wolgen te Vollenhove; te Nuis (Gr.) (toez.), J. Boekee, em. en hulppred. te Drempt. Chr. Geref. kerken Beroepen te Rotterdam-C,, W. Heerma te Groningen (voorheen te Rotterdam). Geref. gemeenten Beroepen te Slikkerveer, W. Hage te Aalst. Beroepen te H. I. Ambacht A. v. Stuy- venberg te Nunspeet; te St. Annaland, Pa- terson (U.S.A.) en te Utrecht F. J. Diele- man te Yerseke, die bedankte voor Zeist. Geref. gemeenten in Nederland Beroepen te Vlaardingen F. Mallan te Bruinisse. Uit eïinf Het overleg met de West Willemstad op Curacao wordt van welingelichte zijde vernomen, dat het on derhoud van de Arubaanse delegatie met minister Kernkamp onbevredigend voor de Arubanen is verlopen. De status van Aruba zal namelijk niet ter sprake komen in de kleine commissie. De Arubaanse Eilandraad zal nu overwegen een delega tie naar de Koningin te zenden. Er zouden enige moeilijkheden gerezen zijn tussen de Nederlandse en de Antil liaanse delegatie over het waarborgen van een deugdelijk bestuur, met name ten aan zien van de positie van de gouverneur en vermoedelijk ook ten aanzien van het recht tot benoeming van de procureur-generaal en de leden der rechterlijke macht. Voor de Surinaamse delegatie schijnt het Neder landse standpunt niet onaanvaardbaar te zijn. Het 1579 b.r.t. metende s.s. „Wilpo" van de N.V. houthandel v/h William Pont te Zaandam is verkocht naar Italië (Mario Zoboli, Genua). Het schip, dat in Amster dam in dok ligt, zal Maandag worden overgedragen. De „Wilpo" is in 1922 in Engeland gebouwd, kwam later in handen van een Noorse rederij en voer van 194ö af onder Nederlandse vlag. Het Eerste Kamerlid H. D. Louwes heeft in een vergadering van de Gro ninger Vereniging van Handelaren de aandacht van de overheid gevraagd voor de waterstaatkundige problemen der beide Noordelijke provincies. Hun oplossing ligt volgens de heer Louwes in een offensief aan de Louwerszee, de Wadden, de Eems en de Dollard. Dit offensief zal veel geld kosten en dat zal voor een belangrijk deel uit 's rijks schatkist moeten komen. Nu dreigt het ge vaar, aldus de heer Louwes, dat het Zuid- Westen van het land alle aandacht en alle geld zal opeisen en dat de Noordelijke provincies daarbij op de achtergrond zullen raken. Het Zuid-Westen heeft een ver schrikkelijke waarschuwing gehad. Opeens bleek, dat de waterschappen hun dijken niet in staat van voldoende tegenweer had den kunnen houden en dat de provinciale besturen en rijkswaterstaat in hun toe zichthoudende taak tekort waren gescho ten. Volgens de heer Louwes heeft het ont broken aan het besef van gevaar en nood zaak van paraatheid. Dam naar eiland Schiermonnikoog Stad en provincie Groningen hebben vol gens de heer Louwes -nooit genoeg de grote betekenis ingezien die een dam met rijweg naar Schiermonnikoog voor alle drie zou opleveren. Het Noorden mist goede ont- spanningsgelegenheden. Schiermonnikoog kan die geven, als het door een dam over het wad gemakkelijk bereikbaar zou zijn geworden. Zowel de belangen van de landaanwin ning, als die van recreatie voor het Noor den van ons land kunnen de aanleg van deze dam rechtvaardigen. Het heeft vol gens de heer Louwes met name de stad Groningen aan visie en fantasie ontbroken. Schiermonnikoog zou een moderne bad plaats zijn, geworden, het Scheveningen van het Noorden, en een stroom van verkeer zou door stad en provincie Groningen zijn loop hebben genomen. Wat niet is, aldus de heer Louwes, kan nog gebeuren. Waar het nu om gaat, zo zei hij, is dat de landaanwinning op de wadden krachtig voortgaat, dat een strook langs de gehele kust, welke rijp is om in te dijken of dat binnenkort zal zijn, ook inderdaad wordt ingedijkt. Van deze nieuwe dijk zullen er dammen naar de eilanden moeten komen ter verovering van het gehele wad met als slot de afsluiting van de zeegaten. Tenslotte zei de heer Louwes dat als er eens een vredesverdrag met Duitsland moet worden gesloten ook de Eems-Dol- lard-vraagstukken zeer beslist geregeld moeten worden. ADVERTENTIE De partijraad van de KVP heeft gisteren in een vergadering in Utrecht besloten een nieuwe partijorgaan in het leven te roepen. Dit orgaan zal de naam „bestuurs raad" dragen en speciaal worden belast met de behandeling van partijtechnische en partij organisatorisch e onderwerpen. De oartijraad zelf zal zich voortaan beperken tot het politieke werk. Heden zou de raad een nieuwe voorzitter aanwijzen. De enige canüdaat, die is ge steld, is mr. H. W. van Doorn, substituut- officier van justitie in Rotterdam. Voorts zou prof. Romme spreken over het par lementaire werk van de Kamerfracties. Het besluit tot instelling van de bestuurs raad is een langdurige discussie vooraf gegaan, met name over de samenstelling van dit nieuwe orgaan. De kring Den Hel der had een amendement voorgesteld om de afgevaardigden van de kringen in de raad te beperken tot twee van iedere kring, met één meer voor elke 10.000 le den, die de kring heeft. Hiertegen rezen ernstige bezwaren van de zijde van de grote kringen, zoals Maastricht en Den Bosch, die meenden dat daardoor een wanverhouding in het leven werd geroepen ten gunste van de kringen met weinig le den. Het amendement kreeg echter de steun van het partij beestuur en werd ten- steun van het partijbestuur en werd ten slotte met 55 tegen 24 stemmen aangeno- De warmte van de zomer ivas nu weg; het kon 'soms flink waaien. En toen kregen de jongens opeens zin, een vlieger te gaan maken. Van 'ante Liezebertha kregen ze dun papier en een pot plaksel; toen maakten ze een geraamte van dunne stokjes, en daarop plakten ze het papier. Mei waterverf schilderden ze er leuke figuren op. en toen was de vlieger klaar. „Hij is leuk gewordenhe?", zei Bunkie tevreden, toen hij tiaar hun werkstuk keek. „Ja", gaf Rick toe. „Jammer, dat het nu te laat is geworden, maar morgenmiddag gaan toe 'm fijn oplaten!" Toen gingen ze naar bed, en ze zeiten de vlieger op hun kamertje: want stel je voor, dat Krulletje het in zijn kop zou krijgen, me; het ding te gaan ravottendan zou er niet veel van overblijven! En de volgende middag gingen ze met hun vlieger naar het veld. Rick had 'n flinke klos touw bij zich; dat bonden ze aan de vlieger, en toen hield Bunkie 'm op, tervnjl Rick de klos afwond en een eind verder ging staan. „Los maar!", riep hij loen In de te Amsterdam gehouden jaarver gadering van de Nederlancische Maat schappij voor de Walvisdhvaart N.V. zijn de aandeelhouders uitvoerig ingelicht over de thans bii Wilton F:jenoord te Schie dam in aanbouw zijnde nieuwe „Willem Barendsz", ever de nieuwe methoden voor de walvisvangst die thans bestudeerd wor den en over de plannen tot vervaardiging van bijproducten. De maatschappij bestudeert thans de mo gelijkheid, hélicoptères te gebruiken voor de vangst van walvissen. De Noren en een Japanse expeditie ge bruiken reeds hélicoptères voor verken- ninigGdoeleinden en een der grootste Engel se maatschappijen heeft er vier besteld. Deze toestellen Kunnen van het dek dei- moederschepen opstijgen en dalen. Ook is in studie genomen het doden van walvissen van de hélicoptères uit met electriciteit. De nieuwe walvisvaarder zal in het sei zoen 1955-1956 aan de vangst gaan deelne men. De oude „Willem Barendsz" blijft meevaren ais transport-tankschip, waar van er wellicht drie nodig zullen zijn, De traanproductie blijft de doorslagge vende factor in de exploitatie ook van de „Willem Barendsz II", waar de ruimte voor de tr aanf abri cage iets meer is ge comprimeerd, zqpat meer ruimte overblijft voor de bijproducten. Men zal op het nieu we schip 3 a 4.000 ton vleesmeel kunnen maken, hetgeen het maximum is van alle traan fabrieken ter wereld. De directie durft op projecten voor bevroren walvis vlees niet meer in te gaan. Voor mense lijke consumptie is dit een mislukking ge bleken. De „Willem Barendsz I", die thans aan de Zuidpool opereert, heeft in de eerste tien dagen van het seizoen geproduceerd 984 ton spermolie, hetgeen vrij gunstig werd geacht. De traanproductie bedroeg tot Woensdag 3.365 ton, hetgeen normaal is, hoewel iets lager dan op hetzelfde tijd stip van het vorig jaar. De maatschappij verkoopt haar traan productie vooruit aan de Nederlandse re gering tegen wereldmarktprijs. Er wordt naar gestreefd de aankopen van de rege ring vrijer te maken, zodat ook de hande laar aan bod kan komen. Vergeleken met andere vetten en oliën is de traan van bijzonder voordeel, waar tegenover de bijpassing vam het tekort door de staat krachtens overeenkomst (dit jaar voor meer dan f6 mill Loen) aan beteke nis verliest. Het is dan ook voor de Neder landse volkshuishouding van groot belang, dat het apparaat voor de traanproductie wordt vergroot. Technisch-economisch ge zien is het zelfs onredelijk te achten, dat de traanprijs niet hoger noteert, zo werd medegedeeld. De aftredende regeringsvertegenwoordi ger, de heer H. A. Fruin, stelde vast, dat de staat uiteindelijk geacht kan worden aan zijn trek te komen. Aan het einde van de garantieperiode zal het rijk f 14 miliioen aan belastingen nebben ontvangen. Na het bericht dat Deventer de geboorte van de 50.000ste inwoner zal begroeten door schenking van een gemeubileerd huis ten name van de verwachte baby, is de be volking van de Koekstad nog sneller toe genomen dan men had verwacht. Vandaar dat reeds Vrijdagmiddag in het kabinet van de burgemeester voorbereid gen werden getroffen voor de feesten de Deventernaren wachten, omdat me aangifte van de 50.000ste reeds Maanuaö; of Dinsdag verwacht. De burgemeester, mr. H. W. Bloemers,, zal met zijn echtgenote, gezeten in eên landauer bespannen met twee bepluimde schimmels, de gelukkige moeder en de jonge burger of burgeres gaan begroeten,, terwijl de kerkklokken van Deventer lui den en het carillon van de Lebuinustoren wordt bespeeld. De burgemeester biedt het gezin, dat door de geboorte wordt verblijd, een krentenbrood aan van de in het Oos ten des lands gebruikelijke grote afmetin gen. Er gaat op de Zaterdag na de ge boorte een optocht door de stad; alle De venternaren worden op die dag ten stad- huize verwacht bij een receptie, waar hun beschuiten met muisjes worden aangebo den en daarna zullen de cafés voor de De venternaren openblijven tot vier uur in de nacht. De schoolkinderen krijgen de muisjes op de beschuiten in de stedelijke kleuren, rood en wit. Vandaag was er gelegenheid voör de Deventernaren om bij te dragen aan het originele geschenk voor de baby. Herauten te paard gingen door de stad om met ba zuingeschal de burgerij een collecte aan te kondigen, welke gehouden werd door de in uniform gestoken leden van de dienst Bescherming Bevolking. ADVERTEN'l IE WINTERSPORTKLEDING ADVERTENTIE Bijvulling alleen met prima JAVAKAPOSC. la één dag retour. Jan. en Febr 10 korting op reparatie E. G. 1. v. d. WERFF en Zn. Van Marumstraat 18 Tel. 18900 Haarlem Enige tijd geleden is te Zierikzee door een aantal ingezetenen, die zich niet met het beleid van het gemeentebestuur, on der meer na de stormramp, kunnen ver enigen, een actie-comité in het leven ge roepen. Later heeft deze oppositie-groep zich gesplitst. De ene helft is thans bezig een nieuwe kiesvereniging te vormen voor de gemeenteraadsverkiezingen, welke bin nen enkele maanden in Zierikzee zullen worden gehouden. De kiesvereniging wordt genoemd „Het Roer Om". Binnenkort zal een openbare vergadering worden gehou den, waarna men zal trachten de in op richting zijnde kiesvereniging een vaste vorm te geven. Er heeft zich een voorlopig bestuur gevormd onder voorzitterschap van mr. K. A. Keuning, advocaat en pro cureur te Zierikzee. De nieuwe kiesver eniging heeft medegedeeld, het vertrouwen in de gemeentelijke overheid, dat volgens de opvattingen van de oprichters thans ontbreekt, te willen herstellen. 50) Maar ik kan niet zo goed schilderen, dat ik haar ziel op het linnen kan overbrengen! Nee, dat durf ik jammer genoeg niet aan". „Een strop voor je, dat je nu niet met haar een biertje bent gaan drinken!" Ma Tulip was plotseling niet meer in een spottende bui, integendeel. Haar dun ne lippen klemden zich op elkaar. „Pierre kaapte haar onder Gavin's neus weg", zei Terry grinnekend en hij draaide een kwart slag in de richting van Ma Tulip. Jij houdt niet erg van onze Rosie, hè? Dat is jammer, want ze is heus wel aardig, als je haar maar iets beter leert kennen". „Dat weet ik zo net nog niet. Ze trekt altijd met mannen op en doet zelfs 't werk van mannen". „Kom nou! Heel wat toneelmeesters in het Wast End zijn tegenwoordig vrouwen!" „Best mogelijk, maar zij zien er niet uit zoals Rosemary. Ze kan wel acteren, maar ik geloof toch dat mijnheer Herrick er verstandiger aan had gedaan als hij haar niet had geëngageerd. Met dat, lastige been kan ze 't nooit ver brengen en je zult zien dat ze over een poosje een berg herrie zal maken. Let maar op mijn woorden!" „Aha!", dacht Terry geamuseerd, „wat zou Rosemary volgens haar misdaan heb ben?" „Hoe kom je er bijvroeg hij een beetje nieuwsgierig. „Het arme kind is na tuurlijk hals over kop verliefd geworden op Val, maar hem laat dat vrij koud. Ze zal er wel overheen komen". Juffrouw Tulip keek nors. „Mijnheer Herrick zal nooit naar een andere vrouw kijken dan naar zijn eigen", verklaarde ze plechtig. „Och kom! Dat doet hij wel!" Terry lachte, dronk zijn glas leeg en keek ondeugend om zich heen. „Luister nu eens! Welke man kan er nu wat aan doen dat hij naar Rosemary kijkt?" „Mevrouw Herrick ziet er ook aardig genoeg uit in de ogen van de mannen. Naar haar kijken ze ook wel", zei de cos- tumière met een zekere zakelijke loyali teit, „maar dat meisje is slecht. Ik voelde 't gewoonweg toen ze bij ons kwam. Er hangt iets tragisch om haar heen; ze zal ons werkelijk geen geluk brengen. Dat ge loof ik vast en zeker". „Och, dat vervelende oude mens met haar bijgeloof en voorspellingen!", dacht Terry. „Had ik haar maar niet meegeno men. Ik had veel beter met Rosemary en Pierre mee kunner. gaan". „Arme Rosemary", zei Terry zacht. „Het enige tragische aan haar is dat ze als actri ce werd geboren misschien wel als een groot actrice en door dat verve lende ongeluk zal 't nu moeilijk voor haar zijn om geschikte rollen te vinden. Ik ben erg blij dat Val haar Frik liet spelen haar zelfvertrouwen in haar eigen capaci teiten is heus wel gerechtvaardigd. En heb je ooit gezien dat Gavin zijn tijd ver knoeide aan mensen, die 't toch nooit zou den leren „Ze lijmt jullie allemaal met één vinger en daarom geloof ik dat er eerder of later moeilijkheden komen!" Ma Tulip sprak met een ongewone hef tigheid en liet zich van de hoge barkruk glijden. „Bedankt voor 't biertje, Terry. We moeten voortmaken als we niet 't hele diner willen missen!" „Stamppot met corned-beat, zullen we daarom wedden? Ga je mee? Maar houd alsjeblieft op met je gemopper en die som bere voorspellingen!" Terry vond zijn goede humeur gauw te rug. Hij greep ma Tulip's arm en liep snel met haar naar het hotel. Jessie en een Maori-meisje dienden aan tafel. Het was geen stamppot met corned- beaf, maar een uitstekend toebereid diner; niet erg omvangrijk, maar keurig verzorgd: soep, vlees met uren. drie soorten groenten, appeltaart niet room en naar wens thee, water of één of ander vruchtensap. De koffie werd na afloop in de lounge geser veerd. Pierre, die zich tegenover Rosemary ver ontschuldigde, liep op een gegeven ogen blik naar zijn kamer en kwam even later bij de tafel terug, waar ze gezellig met zijn vieren zaten: Rosemary, June, Lucy Ward en Pierre. De Fransman had een fles bij zich, die hij met een dood-ernstig gezicht voorzich tig op tafel zette. De meisjes keken met ver-baasde gezichten toe en June reikte al naar die geheimzinnige fles, toen ze haar hand plotseling snel terugtrok; de blonde eigenaresse van 't hotel stevende met een verontwaardigd gezicht naar hen toe. ..Het spijt me, maar drinken is in dit hotel niet toegestaan. Ook niet als de gas ten 't zelf meenemen. Ik heb begrepen. Pierre stond op, boog minzaam en stak haar de fles toe, zodat ze precies kon zien wat 't was. „Een speciaal recept van mijn groot moeder", zei hij jongensachtig lachend. „Ik heb haar moeten beloven om iedere avond een glas te drunken, 't Is erg voed zaam en zit vol.... vol vitaminen, me vrouw! Er zit helemaal geen alcohol in!" De vrouw keek naar het etiket, haalde haar schouders even op en glimlachte. „O, dat verandert dan de zaak! Mijn man is altijd een beetje bang U be grijpt het wel we zouden moeten slui ten, als we drinken zouden toestaan". „Natuurlijk, dal begrijp ik! Wilt u soms een glas Pierre greep een glas en stond klaar om het goud-kleurige vocht in te schenken. „Nee, dank u wel. Eet u smakelijk". Glimlachend liep ze door de eetzaal, hier en daar even stilstaand om een praatje te maken. De leden van Herrick s gezelschap sloeg ze hierbij niet over. Er zaten enige tafeltjes verder enkele mannen, die ze nog niet eerder hadden ge zien, waarschijnlijk reizigers en twee fami lies, die kennelijk met vacantie waren. De kinderen staarden steeds maar weer naar de toneelspelers, speciaal naar Cor nelia en Val, die met de Abbotts en Eve- ritt Wills aan de middelste tafel zaten. Ze kwamen uit Auckland en ze hadden ken nelijk al 't een en ander over de Herrick Company gehoord. Ze voelden zich klaar blijkelijk erg gelukkig, nu ze in de gele genheid waren op hun gemakje eens dje acteurs en actrices te bekijken. „Ik ruik handtekeningen-jagers", zei Terry tot Gavin. ,,'t Zal hier gelukkig geen lange affaire worden. In de stad deelden we er per dag honderden uit!" De tweelingen begroetten Ma Tulip op verdacht-vriendelijke wijze. „Eet niet van die soep! Ik heb er al een stukje muizenstaart in gevonden er zat een kronkel in, waarschijnlijk omdat ze te lang gekookt heeft". Onverstoorbaar nam ma Tulip 't bord soep van Jessie aan en gaf met haar lepel een slag op Johnny's knokkels. „Waarom vertéllen jullie toch altijd van die leugens? Jullie zijn langzamerhand heus te oud. geworden voor flauwe grapjes en spreek alsjeblieft Engels en geen Amerikaans. Mijnheer Herrick vindt 't vervelend als hij jullie steeds maar „Oh, Yeah" en „I guess" hoort zeggen". „Ja Johnny, je moet zuiver Engels spre ken. Dat weet je best", zei Alan met een onverstoorbaar gezicht. „Geef mij die fles eens....", zei June tot Pierre en ze lachte toen ze 't etiket zag. Met nette krulletters stond er op ge schreven: „Pastinak wijn. Chateau Bri garde. 1897". „Blijft pastinak wijn zc lang goed vroeg ze onschuldig. Allen onderdrukten een lach, maar Pier re's gezicht bleef onbewogen en hij slaagde er zelfs in zijn trekken iets onschuldigs te geven. „Iiij is een ras-acteur", dacht Rosemary, die de grootste moeite had om een gichel- lach te bedwingen. Waarom nu juist „pas tinak"? Waarom 1897? „Zullen we 't eens proeven?", vroeg hij. Toen ze aarzelden, begon ze te lachen. „Pastinak Wijn": een (onschuldig lij kende) vlag, die een (alcoholische) lading moet dekken. Pastinaken: keukenbieten, bepaalde kool soorten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 6