Kort en bondigi Export van bloembollen steeg in 1953 met vijf procent Kerkdiensten 't Spectrum speelde „Loods aan boord" TAXI bestellen? Engelse uitgave van boek van dr. E. H. Krelage SLOT DEFECT? ZATERDAG 23 JANUARI 1954 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Cees van IJsseldijk exposeert in 't „Huis met de Kogel" Burgerlijke Stand van Haarlem Nachtdienst apotheken Prof. dr. G. J. Bleeker hield lezing over Egypte Nog 26 Alastrim- patiënten Comet breekt record Jubileum bij GEB (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) In het jaar 1953 werd aan bloembollen 7.007.762 meer uitgevoerd dan in 1952 en dat is precies 5%, heeft het Bedrijschap voor sierteelt-producten uitgerekend. Er werd in totaal voor 143.094.142 aan bollen, knollen en wortelstokken aan het buiten land verkocht. Verleden jaar hebben de gladiolen de eer van de uitbreiding gered; dit jaar hebben de tulpen, hyacinten, nar cissen en al het bijgoed deze aan zichzelf gehouden. In het eerste half jaar werd er. naar cijfers van het CBS, voor 18 1/4 millioen gulden aan gladiolen verzonden, wat slechts een kwart millioen meer was dan in 1952. Deze kleine vooruitgang is veroorzaakt door een prijsdaling van dit artikel; er werd n.l. 1.4 millioen kg. meer uitgevoerd. Deze prijsdaling is niet te vinden bij de zgn. hoofdsoorten; in beide jaren bedroeg de gemiddelde prijs per kilogram tussen de 2.70 en 2.75. De totale exportcijfers over 1952 en 1953 waren: 50.065.712 kg. tot een bedrag van 136.086.380 en 53.847.756 kg. ter waarde van 143.094.142. Er is in de loop der jaren tussen de Verenigde Staten en Engeland een wed loop ontstaan, hoewel men er zich daar waarschijnlijk niet van bewust is, naar de eerste plaats op de bollenexportlijst. Enge land staat bovenaan wat de afneming per gewicht be'reft, n.l. 14.595.011 kg. (waarde ƒ30.191.344) en de V.S. wat de waarde betreft 43.586.872 (gewicht 14.260.760 kg.). Zweden heeft zich nog steeds op de derde plaats genesteld, hoewel hier het zelfde geldt met West-Duitsland a!s bij Engeland en de V.S. Zweden importeerde 5.359.044 kg. voor 18.316.151 en West- Duitsland 6.618.971 kg. voor 14.678.299. Frankrijk tracht toch op iedere manier haar naam Van „onberekenbare" te hand haven. In het begin van het exportseizoen zag het er droevig uit. Er leek niets van de uitvoer terecht te komen, maar toch werd voor een bedrag van 9.037.147 ge kocht. De iets kleinere corsage kostte haar verleden jaar 8.576.376. Canada komt met 5.433.915 op de zes de plaats, ook weer een lichte vooruitgang en wordt gevolgd door Italië met een im port van 3.372.416. België en Zwitser land behoren eveneens tot de multimillion- nairs (al zijn het geen gemakkelijke!), met 3.260.000 en 3.318.000. Finland, Dene marken, Guernsey (voor het eerst) en Noorwegen hebben iets meer dan een mil lioen afgenomen en verder hebben 145 landen de rest van de honderddrieënveertig millioen volgemaakt. Bij die rest behoort Oost-Duitsland, dat nu voor 285.000 af nam, wat een toeneming van 111.000 be tekent. Het is in het klein als in het groot. Heeft de man met de smalle beurs eens geld om een bloemetje te kopen, dan doet hij het. Heeft een staat het geld dan ziet men ook een vooruitgang. De statistiek van de bloembollenexport weerspiegelt wel erg duidelijk hoe het de landen gaat. Joego slavië gaat het wat beter sinds het op eigen benen staat en ziet, ieder jaar neemt de import van bloembollen toe. In 1953 was de stijging van 2.968 naar 42.497 aanzienlijk. Men leest over de economische moeilijkheden van Israel en zie een daling in de aankoop van bloembollen en knollen van 87.000 naar 23.000! Rhodesia gaat ADVERTENTIE ^4 elke woensdagavond in TRESLONG - HILLEGOM In de anMekbamd'el ,,'t Huis met de Ko gel" in de Speksiraat te Haarfem is op de eerste verdieping van dit pand een aardig expositiezaal!je vrijgemaakt met dte be doeling om daarin van tijd tot tijd ten- toonisteliimgen te houden van oud'e en ook hedendaagse schilderkunst, prenten en te keningen. Als eerste exposant treft men er van hedten aif de Amsterdamse schild-er Cees van IJsrcldbik. die met een aantal recente olieverfschilderijien uitkomt. Hij behandelt daarin .ongeacht een enkel s'tül- ieven en portret, het altijd weer aantrek kelijke onderwerp van hot Parijse stads gezicht en het Zuid-Franse Landschap. Het werk pretendeert niet meer te zijn dan het is: eenvoudige, ongecompliceerde schilöierkunot, weergeving van pittoreske pleintjes en straatjes, d.e bruigsien dte zich van oever tot oever over de Seine strek ken met eon zich in de grijze atmosfeer aftekenend profiel van de Dame des In valides in het verschiet. Van eon roeiboot, gemeerd aan een Zui delijke oever, met bergformaties aan de andere zijdis van het water, maakte Van IJsseldijk een van zijn beste doeken. De toets is daarin vaster en overtuigender d:an in de meeste andere werken, die niet altijd getuigen van een door studie ver worven stelligheid en daardoor wat on zeker van voordracht zijn. Men zou deze schilder een grotere concentratie op het onderwerp toewensen, wat c'lan iin een verder stadium tot een sterker zelfbe wustzijn en vollediger ontplooiing van de eigen persoonlijkheid zou kunnen voeren. Dat er wel gevoeligheid in de waarne ming bij hem aanwezig is, bewijzen een portretstudie van een jongeman en een enigszins schetsmatig dames portret. Deze twee werken laten de beste kant van zijn talent zien en bengen daardoor de meeste beloften. OTTO B. DE KAT HAARLEM, 22 Januari 1954 BEVALLEN van een zoon: 21 Jan., C. M. Bos—Rootlieb; A. Brouwer—Eveleens; S. L. VrijburgBrand. BEVALLEN van een dochter: 21 Jan., A. van der ZalmSoer; M. VosAvis; 22 Jan., E. M. P. LenaartsHartman; P. Dammers Siemons. OVERLEDEN: 20 Jan.. J. E. Rol. 75 j„ Lorentzkade; C. Oldenburg, 53 j., Aelberts- hergstfenat; 21 Jan.. R. G. J. Lammerse, 14 m., Steenbokstr^at; T. de Jone, 85 j., Spaarne. zich ontwikkelen lazen wij in de Economi sche Voorlichting; het klopt, want n 1952 werd voor 5.825 geïmporteerd en in 1953 voor 26.684. Volgens deze statistiek is het ook juist, dat Indonesië het niet zo best maakt; de import van bollen en knollen daalde van 4.855 tot 24.Amerika heeft Japan op de vingers getikt „Pas op voor je eco nomie". Het scheelde de bloembollen-ex port 10.000, die ze minder ontving. Het bovenstaande is natuurlijk niet vol te houden, hoewel er toch een kern van waarheid in zit. Uit deze kern zijn twee dingen (nog eens) te leren, ten eerste, de bloembollenexport is uiterst conjunctuur gevoelig en ten tweede, de exporteurs laten nooit af en schijnen iedere markt steeds als terriers vast te houden. Ieder klein gaatje schijnt te worden gevonden. De heer D. W. Lefeber zei niet voor niets op de algemene vergadering van de Ko ninklijk Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur, dat hij gaarne zijn petje afnam voor de exporteurs. Tenslotte be werken een 600-tal firma's 157 landen en. zoals blijkt voortdurend met succes. Wel hebben zij een machtige reclamecampagne achter zich staan, maar dat neemt niet weg, dat zij slechts door een enorme werkkracht de voordelen hiervan moeten zien te con solideren. Ze zijn ook nooit tevreden en blijven doorgaan met het uitbreiden van de export. Zij zullen trachten de 200 millioen tp halen, wat dan waarschijnlijk wel een mijlpaal zal worden genoemd, maar die exporteurs en reizigers hebben al zo onnoemlijk vele mijlen achter zich liggen, dat ze bij die zeker niet een poosje zullen gaan rusten, want op hun schouders rust de taak om ongeveer een twintigduizend mensen aari het werk te houden. Daarbij spreken we nog met eens over de bedrijfstakken, die aan de bloembollencultuur en export le veren en er dikwijls weer van afhankelijk zijn. ADVERTENTIE een verstandige vrouw koopt uitsluitend gemitlnlseerde wol en wolgoedl Firma Duym en Keur, Keizerstraat 6, tele foon 10378. Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruis weg 30, telefoon 10043. Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tele foon 23525. Teyler-apotheek, Teylerplein 79, tel. 17946. A mateurtoneel Gisteravond hebben wij in een eivolle St. Bavo de amateur-toneelgroep ,,'t Spec trum" aan het werk gezien en dat was van dien aard, dat men er zelfs de onbe hagelijke kilte in de zaal gevolg van een defecte verwarmingsketel bij vergeten kon. De keus was gevallen op Jan Fabri- cius' „Loods aan boord" een tendenz- stuk, waarin alles draait om de figuur van een vrouw, die onder het mom van moeder liefde haar kinderen tyranniseert. Deze dualistische figuur, op beheerste, sobere wijze uitgebeeld door Gré BaardmanAd miraal, kwam nochtans niet geheel en al uit de grondverf, maar belandde gelukkig ook nergens in de sfeer van het melodra ma. Om haar heen zag men een hele reeks van aardige typeringen met als besten de hengel-lustige pantoffelheld van Joon Pos en de resolute jongste zoon van Joop Smits, wiens droogkomische chargeeren heel wat lachsalvo's uitlokte. Al waren er ook zwak kere broeders en zusters, „afzwaaiers" za gen wij niet. Behalve in het begin van het tweede bedrijf toen Jan van Eijsden's lange monoloog als kapitein Fabian nogal wat aan spontaneïteit miste werd er over het algemeen met vaart en élan gespeeld. Een bijzonder woord van lof verdient het décor van de plattelandsgelagkamer, dat er met zijn tapkast en glimmende bierkraan verrassend reëel uitzag. De champagnefles paste echter niet al te best in dit boerse milieu. Regisseur en spelers mogen met voldoe ning terugzien op deze vlotte vertoning, die gegeven werd ten bate van het jeugdhuis bouwfonds der Gereformeerde Jeugdcen- trale Haarlem. ADVERTENTIE Dan 18000 bellen Prof. dr. C. J. Bleeker hield voor de le den van de Nederlandse Protestantenbond im het gebouw aan de Berkenstraat, een lezing, getiteld: „Mijn ontmoeting met het oude en moderne Egypte". De hoogleraar bezocht vorig jaar het land aan de Nijl en heeft daar gedurende zes weken het oude, mysterieuze en het moderne, strijdbare Egypte beter leren kennen. De stoere en toch sierlijke bouw werken uit de tijd van de Farao's impone ren ons en ook door de speciale sfeer gaat er van dit geheimzinnige Oosten een zeld zame bekoring uit. Dr. Bleeker was de on verstoorbare kalmte van de Egyptenaar opgevallen. Niemand neeft haast in dat land, zei hii. Want des winters is het te mooi, en des zomers te warm om te wer ken. Caïro en Alexamdrië zijn, aldus spreker, tegenstellingen in velerlei opzicht. In Caïro overheersen stof en droogte, Alexamdrië ligt echter in een zeeklimaat dat nu en dan regen met zich brengt en de stad een fris ser accent verleent. De Europese wijk van Caïro ligt op een eiland in de Nijl en biedt alle comfort die een Eul*>peaan zich maar wensen kan. De hoofdstraat echter toont een heel ander beeld. Op Vrijdag de heilige dag ziet men daar de Moslim het ritueel gebed ver richten, temidden van een voortsnellend verkeer. De tram rijdt via de grote brug Bulag naar de wijk van die naam die een indruk geeft van Egyptisch leven: links en rechts bevinden zich kleine winkeltjes waar men vaak handwerk uitoefent en waarin de Europeaan zich enig geduld moet betrachten omdat de op Oosterse wijze gesloten koop pas na veel loven en bieden tot sland komt. Het Egyptische volk is voorkomend en beleefd, maar men geeft de vreemdeling geen betrouwbare inlichtingen. Het onder wijs is er minder ontwikkeld dan bij. ons; de universitaire opleidingen vergelijkt men het best mei de middelbare scholen in Ne derland. Natuurlijk heeft de heer Bleeker ook de drie pyraimiden, Cheops, Chefren en My- cerinos bezocht; vooral de eerste trof hem door haar antieke schoonheid. Te Sakara bevindt zich een pyramide in trapvorm: hierin komt duidelijk de gedachte aa.n op stijging (uit het dodenrijk) tot uiting. Ook Luxor dat per trein via het Nijldal te be reiken is, herbergt een schat van oude, waardevolle monumenten. Te Aswan, bij de eerste stroomversnel ling van de Nijl, ligt de grens van het oude Egypte. Daar merkt men pas goed dat men zich in Afrika bevindt. Alexandrië, het oude centrum der Helle nistische beschaving, heeft een grotere Europese bevolking. Spreker besloot met op te merken dat wat de Westerse mens in het algemeen bezit: een zekere dorst naar waarheid en de barmhartigheid bij de Egyptenaar ver te zoeken is. De onverschilligheid waar mede men de naaste daar bejegent heeft diepe indruk op de heer Bleeker gemaakt. Prof. Bleeker besloot hierna zijn lezing, die hij toelichtte met een aantal licht beelden. Weer is een alastrim-patiënte als genezen uit het ziekenhuis te 's-Gravenhage ont slagen, zodat er nog 26 zieken zijn. Het aantal observatiegevallen is met één ver meerderd en bedraagt thans 13. Het betreft hier een verpleegster van het ziekenhuis. Het is echter twijfelachtig of dit een alas- trim-geval is. Men heeft echter het zekere voor het onzekere genomen en deze ver pleegster voorlopig geïsoleerd. KHARTOEM. (Reuter). Een Britse „Cornet", een straalverkeersvliegt.uig. is Vrijdag in zes uur en 22 minuten van het Londense vliegveld Hatfield near Khar toem gevlogen. Hiermede is het record op dit traject, dat op naam stc-nd van een Avro „Lincoln" bommenwerper met veer tien uur, 25 minuten en 47 seconden, ruim schoots gehalveerd. De „Cornet" werd bestuur door kolonel John Cunningham, er waren dertien per sonen aan boord. De afstand Londen-Kihartoom is bijna 5000 kilometer. De gemiddelde snelheid van de „Cornet" was 722 kilometer pea- uur. In het Weekblad voor Bloembollencul tuur deelt de heer H. J. V(oors) mee, dat in de loop van dit jaar in Amerika de ver schijning is te verwachten van de Engelse bewerking van het standaardwerk van dr. E. H. Krelage over de bloembollencultuur „Drie eeuwen bloembollen-export". Hier door zal een wens in vervulling worden gebracht, waarin dr. Krelage en het bloem bollenvak eenstemmig zijn. Reeds 5 jaar geleden heeft dr. Krelage de Engelse tekst aan de uitgever afgele verd. Langdurige ziekte van deze en het moeten voorgaan van andere publicaties, hebben de verschijning van het werk ver traagd, maar thans is de herziening van de tekst gereed en legt de bejaarde schrij ver de laatste hand aan de bijwerking van de tekst met de nieuwste economische gegevens. Het laat zich dus aanzien, dat het boek in de loop van dit jaar het licht zal zien. Het boekwerk wordt minder uitgebreid dan het oorspronkelijke Nederlandse werk, dat wel zeer omvangrijk is. Wat de inhoud betreft kan worden meegedeeld, dat de hoofdartikelen over de afzonderlijke ar tikelen: hyacint, tulpen, narcis, enz. onver kort zijn opgenomen, alsmede het hoofd stuk over de geschiedenis van de export in het algemeen en naar de afzonderlijke landengroepen, met enige bekortingen. De overige hoofdstukken zijn niet in de Ame rikaanse bewerking opgenomen maar som mige gegevens zijn in andere hoofdstukken verwerkt. Het Departement van Landbouw heeft de cliché's uit de Nederlandse uitgave wel willend ter beschikking van de Ameri kaanse uitgave gesteld, zodat de veie waardevolle, ook de gekleurde, afbeel dingen in het nieuwe boek zullen kunnen voorkomen. Het werk zal verschijnen onder de titel: „Three centuries of flowering bulbs in the Netherlands". Uitgevers: Chronica Bota nica (Dr. F. Verdoorn) te Waltham, Mas sachusetts U.S.A. Dr. Krelage mag zich, ondanks het klim men der jaren, in een uitstekende gezond heid verheugen. Uiterlijk moge hem zijn bejaard-zijn kunnen worden aangezien, uit niets anders blijkt, dat hij op 28 Januari zijn 85ste verjaardag hoopt te vieren. Enige maanden geleden hebben de heer en mevrouw Krelage hun woning aan de Stolbergstraat verwisseld met veel meer beperkte ruimte in een tehuis voor be jaarden te dezer stede. Het zal hem en me vrouw Krelage dus niet mogelijk zijn op die dag bezoek te ontvangen, zodat geluk wensen hen slechts schriftelijk kunnen be reiken. Het hoofdbestuur zal met het zenden van een bloemengroet de gevoelens vertolken van allen, die zich verheugen in de vitali teit van de oud-voorzitter en hem nog menig jaar in goede gezondheid van harte toewensen. Over de Engelse uitgave schrijft de heer Voors: „Wij kunnen gerust aannemen, dat zeer velen in het buitenland, die in staat wa ren om het boekwerk: Drie eeuwen bloem bollenexport in de Nederlandse tekst te lezen, dit ook gedaan hebben, maar het vormde toch een wezenlijke belemmering voor het verspreiden van de kennis om trent de ontwikkeling en betekenis van het bloembollenbedrijf in Nederland. De tot in détails onovertroffen wijze waarop de schrijver, puttend uit de beste bronnen, de ontwikkeling van het bloembollenvak heeft beschreven, maakt, nu er een Engelse bewerking komt, diens arbeid voor de buitenlandse relaties van ons vak bereik baar. En dit is de waarde van de moeizame arbeid die dr. Krelage op hoge ouderdom heeft willen presteren, daarmee zeer velen onder ons aan zich verplichtend. Door deze dienst aan het vak heeft hij de propaganda voor onze bloembollencultuur opnieuw een machtig hulpmiddel geschonken". Op 1 Februari hoopt cle heer J. S. de Groot, technisch ambtenaar eerste klas bij het Gemeentelijk Energie Bedrijf, zijn zil veren jubileum in dienst der gemeente te vieren. Hij kwam als onder-opzichter in tijdelijke dienst bij het Electriciteitsbedrijf en op 1 Juli 1930 kreeg hij een vaste aan stelling als adjunct-inspecteur. Op 1 Jan. 1943 werd hij bevorderd tot inspecteur, welke titel op 1 Januari 1948 veranderd werd in technisch ambtenaar. Sedert 1 Januari 1953 is de heer De Groot technisch ambtenaar eerste klasse. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL 11493 De Schouwense Dijk is in de rampdagen slechts met de grootste moeite voor doorbraak behoed. Door het grote gat bij Schelphoek vooral stuwde een enorme hoeveelheid water bij elke vloedstand tegen deze dijk, de Oostelijke afsluiting van Schouwen. Teneinde de polders beoosten deze dijk veilig te stellen, heeft Waterstaat de Schouwense Dijk onmiddellijk doen verhogen tot 3.50 m. N.A.P. Thans wordt de laatste hand gelegd aan de verhoging van deze dijk. (Luchtopname ANP-foto) ZONDAG 24 JANUARI 1954 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Dhr. J. W. Jongbloed, Theol. Cand. 7: Zie Nieuwe Kerk, 7 uur. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. E. Pot. 7: Ds. G. Koch, van Haarlem-N. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 1.0.30: Ds. G. J. Waardenburg, H. Doop. 7: Dr. H. van der Loos, Evangelisatiedienst. 6.45: Zangdienst. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Dr. A. J. Rasker. Bakenesserkerk, Vrouwestr. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. P. van Eijsden Jr. 10.30: Jeugddienst, Ds. F. J. Pop, van Drie bergen. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacob- straat 6. 10.30: Ds. J. H. Klein Wassink, van Alkmaar. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. de Nie. 10.45: Ds. J. A. de Klerk, van Heemstede. Diacones- senhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. J. Möhrin- ger. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dr. J. van Dorp, van Heemstede. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. D. Boer. Oost. Zo merkade 10: Dhr. J. de Vink. West, Leidse- straat 10: Dhr. W. C. de Groot. Centrum, O. Groenmarkt. 10: Dhr. F. H. Geursen. AIle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met Gerepatrieer den in de Pastorie der Broederkerk, Park laan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking. Broederkerk, Parklaan 34. Ncd. Herv. Evang., Parklaan 21, Woensdag 7.30: Ds. Hovius. Eglise Wallonne. 10.30: Service pré- sidé par Ie consistoire. Haarl. Stads Evan gelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7: Ds. J. Segaar, Schiedam. Woensdag 8: Br. W. Hoekendijk. Amsterdam vertelt over het Zendingswerk in Indonesië. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Rev. G. Brucks, Doorn. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Rev. G. Brucks met zang en muziekensemble. Dinsdag 7.45: Bij belklas o.l.v. Rev. Cornie Vanderbreggen, Rijnsaterswoude. Opwekkingssamenkomsten Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. J. Visser, Amsterdam. Broedergemeente, Parklaan 34 Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zon dag 10.30: Ds. H. Schutz. 12: Zondagsschool. Vrije Evang. Gemeente. 10 cn 4.30: Rev. J. J. van Capelleveen. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. 10.30: Ds. G. Kroes, Jeugdgebouw Schoter- weg hoek Pijnboomstraat. Donderdag 8.15: Vrijz. Luth. Kring in „Rustoord". Prof. Dr. M. A. Berk. Vrijdag 8: Jongerenkring aan de kerk. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Dr. Mr. J. A. Oosterbaan. Jeugddienst Peuze- laarsteeg 3. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Ber kenstraat 10. N. P.' B., H.-N. 10.30: Ds. S. M. Daalder. Haarlem-O. Wijklokaal N. H. K. Zomerkade 19.30: Ds. C. P. Hoekema. Rem. Gereform. Gemeente, 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. O. Gracht 57-59. 10: Dr. A. Dondorp, Heemstede 5: Ds. W. M. Le Cointre, Amsterdam. Ly ceum-Aula, ingang van Merlenstraat. 9: Ds. W. M. Le Cointre. 5: Dr. A. Dondorp. Zuid- Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk Begijnhofkapel 9 en 4.30: Ds. A. Bos. Ger. Gem., L. Margarethastr. 13. 10 en 4: Lees- dienst. Oud-Geref. Gem. in Nederland, Park laan 21. 4.30: Leesdienst. Maandag 7.30: Ds. Toes, van Kinderdijk. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. Geels. Voorberei ding H. Avondmaal. Oud-Kath. Kerk. Kin derhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Gemeente, Begijnhof kapel. 10.30 en 7: Candidaat Jac. Tromp. 8: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 8: Bidstond. Le ger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Heili- gingsdienst. 7: Openluchtsamenkomst Ged. Oude Gracht. 8: Verlossingssamenkomst. 12 en 4.30: Kindersamenkomst. Dinsdag 2.15: Vrouwenbond. Donderdag 8: Openbare Sa menkomst o.l.v. Majoor M. Souverein. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dienst des Woords. Voorg. E. Schuur man. 10: Zondagsschool. 7.30: Bijzondere sa menkomst met medew. van zang cn muziek. Donderdag 7.45: Bebedskring. Vrijdag 8: Jeugdavond. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken) Bijbellezing. Parklaan 21. Donderdag 8: K. Rozendal. Ned. Chr. Geineenschapsbond, Jac. v. Ruysdaellaan 7, Hst. Maandag 3: Sa menkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Gemeente Gods, Parklaan 21. 10: Cultureel Geb. IJmuiden. 7.30: Samenkomst. Parklaan 21. Gemeente van Christus, Spruitenbosstr. 9. 10.15: Eredienst (met H. Avondmaal en predicatie). Kinderbijbelklassen tegelijker tijd. 19.30: Evangelie verkondiging. Dinsdag: 20: Damesbijbelklas. Woensdag 16.30: Kin derbijbelklassen. Donderdag 20: Bijbelstudie voor allen. Vrijdag 20: Evangelisatie dienst in Noorderkapel. Indischestr. 190. Volle Evangeliegemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst. Dhr. J. Zeegers. 12-13: Zondagsschool. 7: Opwekkingssamenkomst. Verschillende sprekers. Medew. Zangkoor. Donderdag 8: Bidstond. Zevende-Dags Ad ventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdag morgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Baptislen Gemeen te, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Predi king. Kerk van Jezus Christus van de Hei ligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Chris tian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zending- kerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Apostolische Gemeente, Ja- cobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening Soefibeweging, Nassauplein 8. 11: Univer sele eredienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Har- monia", Jansstr. 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. J. P. Smits, Haarlem. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensostraat Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk. 10: Ds. G. Koch. 7: Dr. J. H. Stelma, van Bloemcndaal. Im- manuëlkerk 10: Dr. H. v. d. Loos. Doopsgez. Gemeente, geb. N. P. B., Berkenstraat 10. 10.30: Ds. Daalder. Stichting „Petra", Kapel (einde Minahassastraat). Woensdag 8: Dhr. D. Verhoef, te Aalsmeer. Alg. Chr. Jeugd- Gemeenschap „Gideon", Molenaerstr. 18. Donderdag 7.30: Bijzondere filmdienst rnet lezing o.l.v. Dhr. P. Nieuwenhuijzen uit Den Haag. in somenwerking met de Jeugd club „Gideon". Leeft, boven 10 jaar. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel 55- 57. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. A. M. Boeijinga. 3.30: Ds. J. A. van Arkel. Noord- Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10.30: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. H. Avondmaal en Dankzegging. Leger des Heils, Ceramstraat 4. Zaterdag 7: Bidstond. 7.30: Straatzang Haarlem-Nrd. Zondag. 10: Heiligingssamenkomst. 7: Open luchtsamenkomst Soendaplein. 8: Verlos singssamenkomst. 12 en 5: Jeugdsamenkom- sten. Maandag 7: Straatzang Overveen. Dins dag 2.15: Gezinsbond. Woensdag 2 en 4: Jeugdontspanningssamenkomsten. Donder dag 8: Heiligingsamenkomst. Leiders kapi teins J. C. van Huizen. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. F. R. A. Hen- kels. 19: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. Ka pel Nieuw Vredenhof 10.30: Dr. J. H. Stelma, Bloemendaal. 19: Ds. P. Brinkman (Purmer- land). Aula Chr. Lyceum 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Prof. M. A. Beek, Hoogleraar, Amsterdam. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Br. C. J. Oostenrijk. Doopsgez. Kring, geb. N. P. B. aan de Postlaan. Dinsdag 8: Mevr. E. v. Leeuwen-Havedoes uit Amster dam. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. B. C. Hofland. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Dienst AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.30: Jeugdkapel 12-15 jaar Wijkgebouw „De Stal". Relig. Kring, Eiken laan 5. 10.30: Dr. A. van Biemen, N. H., Bentveld. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Jeugddienst o.l.v. Ds. J. A. van Boven te Nieuw Vennep. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Klapwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. J. H. Stelma. 10.30: Ds. R. van der Mast. I 9: Jeugdkapel 12-15 j. in Maranatha. Don-1 BINNENLAND Behalve de jeugd van Stavenisse hebben ook de schoolkinderen van Middelharnis, Sommelsdijk en Den Bommel versnaperin gen, toiletartikelen en allerlei speelgoederen bijeengebracht voor de Oostenrijkse kinde ren in de door de lawines getroffen gebieden. Het Nederlandse Jeugd-Rode Kruis heeft zich belast met de verzending en 500 pak ketjes uit de verzameling samengesteld. Een bus uit Hoorn, die een 19-tal arbei ders van de N.V. Koek- en Beschuitfabriek Hille en Zoon te Zaandam naar huis ver voerde, moest op een smalle dijk in de buurtschap 't Kalf uitwijken voor een tegen ligger, en gleed van de weg. De bus viel op haar kant in een sloot. Alle inzittenden konden ongedeerd via de deur de wagen verlaten. Burgemeester Schokking van Den Haag heeft in gebouw Houtrust de 59e tentoonstel ling van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging Avicultura geopend. Bij de opening was een aantal vertegenwoordigers van Bel gische, Franse, Engelse en Duitse pluimvee fokkerij aanwezig. „Ik voel me ook een beetje pluimveehouder", zo zeide burge meester Schokking in zijn rede, „ik ben na melijk houder van de ooievaar in het stads wapen". De krijgsraad te Velde-Oost te Arnhem heeft de zaak tegen de reserve-majoor A. H. terugverwezen, nadat de auditeur-militair een voorwaardelijke militaire detentie had geëist van twee weken en een geldboete van tweehonderd gulden, subsidiair vijfentwintig dagen. H. heeft terecht gestaan onder be schuldiging dat hij als commandant van het opleidingskamp der nationale reserve nabij Arnhem niet zou hebben ingegrepen toen hij wist dat de vrijwilligers spiritualiën kochten en gebruikten tijdens samenkomsten in het kamp. Voor de rechtbank te Dordrecht is een maand geëist tegen de firmant van de hout handel Q te Oud-Beijerland aangezien in zijn bedrijf een ongeluk zou zijn gebeurd door onvoldoende beveiliging van een cirkel zaag. De zager G. A. van de Sijde was bezig geweest met het zagen van hout. Een stuk hout was op de cirkelzaag gevallen en daar na met kracht tegen het hoofd van de zager geslingerd. Het bestuur van de Nederlandse Tele visiestichting heeft tot administrateur be noemd mr. J. J. H. M. Peters te 's Graven- hage. De heer Peters is secretaris geweest van de vakgroep voor de schoenen en leder industrie. In 1947 ging hij naar Indonesië, waar hij drie jaar bij het gouvernement werkzaam was. Sinds 1 Mei 1952 was mr. Peters secretaris aan de Televisieraad, die op 1 Januari werd opgeheven. Door de Noord-Oostenwind, die na de storm van enige dagen geleden is komen op zetten, zijn de berm en de stortberm van de Wadden-Zeedijk bij het Horntje op Texel in de buur van de Mok over ruim honderd meter weggezakt. In het dijkgedeelte op de zeebodem is een groot trechtervormig gat geslagen. Tien meter uit de dijk is de diepte 7 tot 8 meter en 20 meter van de dijkvoet 12 meter. In totaal beslaat de verzakking een oppervlakte van 1 hectare. Bij het Directoraat-generaal Indonesië van het ministerie van Buitenlandse Zaken is ingesteld de afdeling rehabilitatie Indi sche oorlogsslachtoffers. Als hoofd dezer af deling zal ontreden de heer R. K. A. Bertsch, mr. J. W. van Hoogstraten is plaatsvervan gend hoofd. Bromfietsen, uitgerust met een hulp motor van het merk J.L.O. type F-48, zijn gelijkgesteld met rijwielen. HAARLEM EN OMGEVING De heer F. Kolb te Haarlem slaagde aan de Landbouwhogeschool te Wageningen voor het propaedeutisch examen bosbouw- ingenieur. Als opvolger van de heer F. Versluis, tot 1 September hoofd van de Graaf Florïs- school voor openbaar lager onderwijs te Vogelenzang is met ingang van 1 Maart benoemd de heer H. Kuys. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland zal inplaats van Donderdag 28 Januari Vrijdag 29 Januari audiëntie verlenen. In het Jeugdhuis te Spaarndam zal de toneelgroep „Ardeleon" op Maandag 25 en Woensdag 27 Januari voorstellingen geven van het Amerikaanse blijspel in drie be drijven „Voorschrift van de dokter", dat ver taald is door Bert Brussel. Regisseur is Chr. van Warmerdam. De openbare kleuterschool No. 5 houdt op Donderdag 28 Januari in het schoolge bouw Leidseplein 33 een ouderavond ter herdenking van het 25-jarig bestaan van de school. Deze avond zal worden opgeluisterd met muziek, zang en film. Tot de vijftien Haarlemse raadsleden, die Woensdagavond tegen de uitsluiting van het Ambtenarencentrum uit het Georgani seerd Overleg hebben gestemd behoorden ook wethouder D. J. A. Geluk en mr. G. H. J. de Leeuw (Arbeid). Hun namen waren in het verslag weggevallen. kerelaan. 11.45: Zondagsschool. 5 en 6 jaar Kleuterschool Boslaan. 7-12 jaar Jeugdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieter- weg 4. 10.30: Ds. W. J. H. Hubeek, Rem. Leiden. Geref. Kerk 8.45, 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole, H. Avondmaal en Dankzegging. 19.30: Ds. H. M. Buitink, van A'dam. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis Woensdag en Donderdag geen dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Warners uit Utrecht. 10.15: Zondagsschool. Julianakwartier, Kon. Wilhelminaschool, Dompvloedslaan. 12-13: Zondagsschool. Ramplaankwartier, Irene, Elswoutslaan 1. Geref. Kerk. 10 en 5: Dienst. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. Zander, uit Warmond. 19: Ds. W. Sirag, uit Vlaardingen. Jeugddienst. Chr. Geref. Kerk 10: Leesdienst. 17: Ds. Floor, Nw. Vennep. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. A. J. Engels. Zaandam. „De Toorts". 9: Ds. A. Oskamp, Heemstede. „De Kapel" 7: Ds. D. Ter Steege. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Vi caris Baljé. 7: Ds. J. C. Salverda, Herden kingsdienst. Doopsgez. Gemeente. 10: Ds. N. Mesdag. Ger. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. van Boven, H. Avondmaal. 3: Ds. M. C. Don, H. Avondmaal en Dankzegging Abbenes. 9.30: Ds. M. C. Don, H. Avondmaal 3: Ds. J. A. van Boven, H. Avondmaal en dankzegging. Bethelkapel. 10: Ds. J. H. van Beem van Amsterdam, voorbereiding H. Av. 7: Ds. G. A. Alma, van Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda, H. Doop. 7: Vicaris L. C. Baljé Geref. Kerk. 10 en 3: Dr. G. E. Meuleman. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord, H. Av. 7: Dezelfde. Dankzegging H. Av. West. Sionskerk. 10.30: Ds. J. Kroon. Voorber. H. Avondmaal. 7: Dezelfde. Kapel Sionskerk Jongeren 12-16 j. 9: Dhr. J. Hoed. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk. plein. 9.30: Jeugdkapel. Spr. H. Vis, 10.30: Ds. A. Offeringa. em. Pred. te Scheveningen 7: Ds. A. A. Wildschut, pred. te Amsterdam Jeugddienst. Ned. Prot. Bond. Brugstraat 15 10.30: Ds. L. H. Ruitenberg, van den Haag. Geref. Kerk. Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Dins dag 8: Samenkomst in „Ons Huis". Spr. Joh. A. van Oostveen, evangelist te Voor burg. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. Moerenhout van Katwijk aan Zee. 5: Ds. C. Jongeboer. Ned. Prot. Bond. 10.15: Ds. J. v. Goudoever van Leiden. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. Jac. Eringa, van Oegstgeest. Geref. Kerk art. 31 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. H. Avondmaal. Geref. Gem. 10 en 4: Leesdienst Oud Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Borland.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 7