Een. knus milieu De eerste lenteboden TRALIES LIBELLE Zoeken van eetbare paddenstoelen riskante onderneming Baby's achter De Staat maakt gebruik van ruime kapitaalsmarkt COUPON Recept voor appelen Van Beinum terug U ziet méér in WANDELINGEN LANGS DE WINKELRAMEN Zweeds gerecht CHAMPIGNONS ALS VOORGERECHT Verzending van zeepost Vragen uit Eerste Kamer over spoorwegongelukken EXTRA: Gratis iedere week het Effecten- en Geldmarkt Verkooplokaal NOTARISHUIS INBOEDELVEILING 2/5 FEBRUARI '54 ZATERDAG 23 JANUARI 1954 oor de^ü rouw Een rijkvoorziene vindplaats van champignons in een natte herfst. De meisjesstudente die nog bij haar ouders thuis woont heeft weliswaar geen grote kamer nodig om te werken, maar zij moet toch een eigen hokje hebben waar zij kan blokken, haar vrienden en vriendinnen ontvangen en een eigen sfeer scheppen. In zo'n „hokje" is geen plaats voor een kolos saal bureau. Als zij er een tafeltje, twee gemakkelijke stoelen en een boeken kastje in heeft staan zal er zelfs voor een klein bureautje nauwelijks plaats over zijn. In dit mmgtm geval is "n bureau dat aan de muur M hangt de enige op- -®| lossing. Dit hang- bureautje is om zo te zien net een smal kastje. Vóór de onderste helft zit geen deurtje maar een klep die naar beneden wordt qpengcsla- gen. Is de klep vastgezet dan heeft men een prachtig bureaublad. In het kastje dat achter deze klep was verborgen ziet men een paar handige laatjes en vakjes voor briefpapier en enveloppen, voor inkt en ander bureaugereedschap. Onze stu dente kan ook deze laatjes gebruiken voor haar geheimen. Ze zijn veilig ach ter slot als zij de klep van het kastje weer naar boven klapt en afsluit. Boven de klep zijn nog een paar laden die plaatsruimte bieden. Een dergelijk bureau-kastje neemt al heel weinig ruimte in, ten eerste omdat het aan de muur hangt en ten tweede omdat het kastje met gesloten klep de breedte heeft van ten hoogste de helft van een gewoon bureau. Iets dergelijks op ruimtebesparing zag ik dezer dagen in een kunstzinnige meu belzaak. Dat was een dressoir van licht berkenhout. Dit dressoir staat met vier sierlijke pootjes op de grond. Het heeft eveneens een neerkleppende deur voor de linkerbovenhelft. De klep is aan de binnenzijde bekleed met formaica, een stof die geen enkele onhebbelijkheid be zit: brandt niet, vlekt niet, barst niet en kan niet stuk, kortom, doet alles niet. Achter de klep zijn een paar uitschuif- bare messenbakken en een flinke ruimte voor alle mogelijke dingen. Onder deze ruimte, onder de klep dus, zijn twee deurtjes te zien waarachter enkele diepe vakken zijn. En achter de kastdeur van de rechterhelft van het dressoir zijn- voldoende planken gemaakt om ontbijt-, eet- en glasservies op te plaatsen. De linkerhelft van dit meubel kan heel goed meteen als bureau dienen. De klep is dan bureaublad en de messenbakken worden gebruikt voor schrijfgereed schap en dergelijke. De kastjes onder de klep gebruiken we dan voor alles ~wat in een bureau thuis hoort en de rechterhelft doet dienst als dressoir. Dit meubelstuk is veel groter en neemt meer plaats in dan het hangbureau- kastje, doch het biedt ook veel meer bergruimte. Het is geïmporteerd uit Zweden. Uit Denemarken komen.de papieren lampekappen. Zij zijn alleraardigst, zien er helemaal niet goedkoop uit en zijn toch laaggeprijsd. Het papier is ge prepareerd, zodat het niet kan door branden. De kappen zijn geplisseerd en met de hand gevouwen. Om de kap stof vrij te maken duwt men deze omhoog en schuift hem dan van de metalen sup port af. Ge kunt het zich het beste voor steilen als ge een blocnotevelletje op vouwt als een waaier en daarna de twee korte zijden aan elkaar plakt. Meer niet. Dan is de lampekap bijna al gereed. Er is natuurlijk nog wat vakkundig ge- frutsel bij om hem om de support te kunnen houden, maar het systeem lijkt heel eenvoudig. De kap geeft een zacht, vriendelijk licht en is verkrijgbaar als plafonnière en als schemerlamp. Er was in deze zaak ook een staande schemerlamp met een schattig bamboe kapje en voorts alle mogelijke metalen lampen. De kappen zijn van gespoten metaal. Er is bijvoorbeeld een lamp aan de muur met een arm die uitgeschoven kan worden. Staat de tafel tegen de muur dan laat men de arm kort, wil men voor de verandering de tafel nu eens in het midden van de kamer zetten, wel, dan wordt de arm een metertje uit geschoven en het licht schijnt even stra lend als elders over de vrolijk gedekte tafel. Mocht men de tafel in de hoek willen plaatsen, dan draait men de lamp-arm die kant op. Een practisch instrument dat in verschillende kleuren wordt gelevei-d. De metalen lampen zijn tegenwoordig dikwijls in meer of min dere mate geperforeerd, de kappen ten minste. De bedoeling is waarschijnlijk om met de lichtstralen die door deze gaatjes kruipen dartele zonnestraaltjes te suggereren. In ieder geval is het ef fect wel grappig. ANNEKE Beef Lindström. (4 personen) 300 gr. gemalen rundvlees, 50 gr. ge malen spek, 2 kleine gekookte aard>- appelen, 2 kleine ingelegde rode bie ten of augurken, 2 eetlepels fijnge hakte ui, 1 ei, zout peper, boter of margarine. Meng het gemalen rundvlees met het spek en de fijngestampte aardappelen. Voeg zout en peper toe.- Verdeel de rode bieten in dobbelsteentjes en roer ze voorzichtig door het gehakt. Meng de fijngehakte ui rauw of gefruit door het gehakt. Roer het ei er door en maak het gehakt op smaak af. Maak van het gehakt ronde niiet te dunne biefstukjes en laat die aan beide zijden mooi bruin bakken. Schik de biefstukjes op een warme schaal en giet het bak vet er over. Dien de biefstukjes met gekookte of gebakken aardappelen op. DE BELANGSTELLING VOOR EETBARE PADDENSTOELEN dateert al uit de grijze eenheid. In ons land echter worden paddenstoelen in veel mindere mate ge geten dan in het buitenland, hetgeen in hoofdzaak te wijten is aan sensationele berichten over vergiftigingen. Dit laatste heeft een zekere angst bij het publiek gewekt. Een angst, die ten dele misplaatst is, doch daarentegen een voorzichtigheid in de hand heeft gewerkt, die zeer noodzakelijk blijkt. Het uit elkaar houden van giftige en niet-giftige paddenstoelen is dan ook alléén mogelijk, wanneer men zélf de verschillende soorten in al hun bijzonderheden zo grondig leert kennen, dat men ze te allen tijde als deze of gene giftige of eetbare paddenstoel zal kunnen herkennen. Dit onderscheid kaai verkregen wor den door de gezochte paddenstoelen aan de hand van beschrijvingen of af beeldingen te bestuderen. Ook het onderzoek van het materiaal op de vindplaats zelf is van belatng, omdat men-daardoor pas enig idee krijgt van de verschillende typen en afwijkingen in vorm en kleur, die bij eenzelfde soort kunnen voorkomén. Men vertrouwe daarbij vooral niet alleen op gekleurde plaatjes of op datgene wat leken ervan vertellen, want hulp en advies van deskundigen op dit gebied, is absoluut onmisbaar. Een waarschuwing is hier boven dien gewenst bij de beoordeling van Een Duitser heeft een handig apparaatje bedacht en in fabricage gebracht, dat de vele fietsende Nederlandse vrouwen misschien van het lastige euvel van de opwaaiende rokken bij het fietsen kan afhelpen. Hij construeerde een instru mentje, bestaande uit twee glazen bal letjes, die door een klem tegen elkaar worden gedrukt. Met een houder wordt het apparaatje aan de stand van de fiets bevestigd. Men hoeft niets anders te doen, dan de zoom van de rok lussen de tegen elkaar geklemde bolletjes te leggen. De rok wordt vastgehouden zo lang men óp de fiets zit. Stapt men ech ter plotseling af, dan hoeft men niet bang te zijn daardoor de rok te scheu ren, want de bolletjes laten onmiddel lijk de stof los. wel en niet-eetbare paddenstoelen door middel van zintuigelijke gewaarwor dingen als geur, smaak en „verkleu ring", want ook dit kan tot zeer ernsti ge vergissingen leiden. Het zou hier echter te ver voeren een nauwkeurige beschrijving te geven van alle niet-giftige paddenstoelen. Wij zouden daar trouwens het gevaar van vergiftigingen niet mee wegnemen, omdat zoals reeds gezegd, het zoeken van eetbare paddenstoelen een riskante onderneming blijft. Derhalve zullen wij ons hier alleen bij de champignons bepalen. Een soort, die men gemakkelijk kaai onderschei den van andere eetbare paddenstoelen en waarvan wij tot slot dan nog enige recepten geven. Champignons De akker- en weidechaimpazmons zijn twee zeer smakelijke, niet giftige soorten. Eerstgenoemde champignon heeft aanvankelijk een bolvormige hoed. die later gewelfd of klokvormig uitgroeit. In het begin door een velum met de steel verbonden, wit, roomkleurig of lichtgeel, dikwijls met gele en bruine vlekken. Zijde-achttig glanzend en ia- ter veelal geschubd Dik-vlezig. De plaatjes aan de anderkant van de hoed zijoi eerst vuil-wit, vervolgens grauw-rose en tenslotte bruinzwart. De akker-champignons staan dicht op elkaar, doch vrij. De steel kan 15 cm lang worden, is wit of geelachtig van kleur en heeft meestal een knolvormig uiteinde. Deze steel draagt bovendien een brede, afhangende manchet, die doorgaans uit twee lagen bestaat en enigszins is geschubd. Ook de steel is zijde-achtig glanzend: vrij slank, vaak gekromd en vol. Het vlees van deze champignon is in het begin wit en wordt bij ouder worden geel. De akker champignon ruikt soms naar anijs. De weide-champignon heeft in het begin eveneens een bolvormige hoed, doch deze wordt spoedig gewelfd. De champignon heeft een gedeeltelijk velum, geelachtig of lichtbruin, en is soms rose of purperachtig gevlekt. Bij ouder worden vaak donkerbruin zwart, zijde-achtig, of bruin geschubd. De paddenstoel is dik-vlezig. De plaatjes zijn eerst wit, zeer spoedig rose of vleeskleurig en later purper-kleurig tot bruin-zwart. Ook deze champignons staart vrij en dicht op elkaar. De steel We leven nog in de winter, we lopen nog in dikke jassen en warme laarzen, en bekommeren ons weinig om élégance. Maar, de eerste lenteboden hebben zich al aangekondigder zijn reeds sneeuwklokjes, de eerste lammetjes en kuikentjes zijn al geboren, en er zijn zelfs al vrouwen, die plannen maken voor een komende schoonmaak. Na de uitverkoop zal men ook weer voorjaarskleding in de winkels kunnen kopen. En het is bekend, dat, wanneer het voorjaar werkelijk „in de lucht is", er slechts weinig vrouwen zijn, die de aantrekkingskracht van de kleding étalages kunnen weerstaan. Het zijn vooral de hoedjes, in vrolijke kleuren, die rose, witte, gele, genopte, dingsigheidjes, die veler aandacht trekken. Wie tooit zich niet gaarne met hel witte hoedje van de foto (links), of met de originele strohoed ivaarop vogeltjes voor de vrolijke versie ring zorgen? (midden). En welke vrouw houdt in het voorjaar niet van een grapje als deze Indianentooiin zwarte tulle (rechts)? kan 10 cm lang worden, is onderaan dikwijls wat breder dan boven en draagt een dikke, witte of roomkleu rige, afstaande manchet. Meestal glad, soms vezelig-schubbig. De steel is vlezig en gevuld. Het vlees is wit, bij ouder worden doorgaans rood-achtig en heeft geen bijzondere geur of smaak. Beide champignons groeien in wei landen, parken, en tuinen. Bij voorkeur op mestrijke plaatsen! De akker-champignon wordt ook wel in bossen gevonden, waar de weide champignon niet voorkomt. In het bos echter kan men zich bij het zoeken naar champignons vergis sen, daar hier ook de „Amanita" groeit, een paddenstoel, die de jonge champig non evenaart. Wie dus champignons zoekt om deze als lekkernij te nuttigen, doet verstan dig zich alleen te bepalen tot die, welke in het weiland groeien en waarvan de plaatjes reeds duidelijk een rose of bruine tint vertonen. Wil men echter helemaal geen risico's lopen, dan wende men zich tot de groentenhandelaar. Deze zal U onge twijfeld kunnen helpen! C ham pignon-ger echten Gesmoorde champignons: »/i kgr. champignons, 3 sjalotten, zout, 40 gr. boter. Toevoegen: peper, citroensap, aroma en 30 gram bloem. Aangestoken en harde stukjes wegsnij den. De champignons doorsnijden en wassen. Sjalotjes snipperen en bakken in de boter en de champignons hierin met zout, peper, citroensap en aroma in 10 min. gaar smoren. Het vocht binden met aangemengde bloem. Ragoöt van champignons: 400 gr. champignons. 4 dl. bouillon en vocht van de champignons, 45 gr. boter, 35 gr. bloem. Toevoegen peper, citroensap, witte-Bordeaux- wijn, eidooier en room of gekookte melk. Ook hier weer aangestoken en harde «tukjes verwijderen. Zo nodig een paar keer doorsnijden, wassen en in 10 gr. boter met een beetje citroensap in 10 min. gaar smoren. Van boter, bloem, bouillon en vocht een saus maken en deze afmaken met peper, citroensap, wijn, eidooier en room of melk. Champignonsoep: 1 liter bouillon of water en bouillon blokjes, 100 gr. of V8 blikje cham pignons, 45 gr. boter. 35 gr. bloem. Toevoegen: peper, citroensap, wijn, eidooier en een 1/2 dl. room of ge kookte melk. De champignons schoonmaken, in kleine plakjes snijden en in een beetje boter met de bouillon 5 min. laten koken. Van de resterende boter, bloem en bouillon een gebonden soep maken. De overige ingrediënten hieraan toevoegen en de champignons als vulling gebrui ken. Indien men een blikje champig nons heeft gekocht, daai het champig- nonnat voor de soep gebruiken en de fijn gesneden champignons hieraan toevoegen. Appelbeschuiten. 4 beschuiten of cocósmacronen, 2 ap pelen, 2 eetlepels suiker. K cus- tardvla, jam, geconfijte kersjes. De beschuiten of macronen bestrij ken met jam. De appelen boren, schillen en doormidden snijden. De appelen zachtjes gaar bakken in bo ter of margarine, in een gesloten pan. Ze bestrooien met wat suiker. Na af koeling de appelen op de beschuiten leggen met de bolle kant boven. De custardvla er over schenken. Boven op een versiering maken van stukjes geconfijte kers. Appelpannekoek. 2 kleine appelen, 250 g (bijna 3 kop jes) bakmeel, 2l!t dl melk, zout, bo ter, margarineolie of vet. Van bakmeel, zout en melk een glad beslag maken. De appelen boren, schillen en in schijven snijden. In de koekepan het vet heet laten worden. Een paar schijven appel er in leggen en zoveel beslag er om schenken, dat de bodem van de pan geheel bedekt is. De koek vlug bruin bakken, dan langzaam bakken totdat de boven kant droog is. De pannekoek keren en de tweede kant vlug bruin bak ken. Appelen en beslag opbakken en de pannekoeken warm of koud geven met bruine of witte suiker of stroop. Vruchtencrème. 1 appel1 sinaasappel, een banaan, 4 eetlepels suiker, 4 eetlepels rozijnen, 5 dl yoghurt. De rozijnen wassen. De banaan fijn maken. De sinaasappel uitpersen en het sap met de banaan en de yoghurt mengen. De appel fijnsnijden en met de rozijnen en de suiker door het mengsel roeren. De vruchtencrème in een schaal of sinaasappelhelften overdoen. Met het lijntoestel uit New York is gisteren de eerste dirigent van het Con certgebouw-Orkest, de heer Eduard van Beinum, na een reis van enige weken uit Amerika in Nederland teruggekeerd. In het passagiersrestaurant op Schiphol heeft hij aan de pers het een en ander over zijn ervaringen in de Verenigde Staten verteld. Hij was daar als gastdirigent van het Phi ladelphia Orchestra, waarmede hij concer ten heeft gegeven in Philadelphia en New York. Het orkest doet hem, wat concerte ren betreft, aan dat van het Concertge bouw denken. De leden zijn hartelijke, prettige mensen om mee te werken. Werk van Bruckner hadden zij nog nooit ge speeld. Van deze componist wordt in het algemeen in Amerika heel weinig op het répertoire genomen. Slechts één Neder lands werk, namelijk „Ricercare" van Hen drik Andriessen, heeft Eduard van Beinum met het orkest uitgevoerd. Het had een groot succes. In October van dit jaar zal het Concert gebouw-Orkest, naar wij reeds eerder be richtten, een tournée van ongeveer twee maanden door de Verenigde Staten maken. Ruim veertig concerten zullen dan worden gegeven. Met de volgende schepen kan zeepost, worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: ms „Willem Ruys" (3 Febr.); naar Nieuw Guinea: ms „Banka" (4 Febr.); naar de Ned. Antillen: ss „Bre da" (26 Jan.); naar Suriname: ms „Nestor" (6 Febr.); naar Zuid-Afrika: ms „Pretoria Castle" (23 Jan.); naar Canada: ss „Rijn dam" (23 Jan) en ms „Westerdam" (28 Jan.); naar Zuid-Amerika: ms „Tara" (27 Jan.); naar Uruguay: ss „Alcantera" (1 Febr.); naar Australië: ss „Strathnaver" (23 Jan.); naar Nieuw Zeeland via Enge land (23 Jan.). Het Eerste Kamerlid de heer De Vos van Steen wijk (WD), heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat schriftelijk vragen gesteld over drie spoorwegonge lukken in het laatste weekeinde, bij één waarvan een dode en een ernstig gewonde waren te betreuren. „Is de minister niet van oordeel, dat, gelet ook op de spoorwegongelukken, die in de laatste tijd zijn Voorgekomen, een onderzoek naar de oorzaken daarvan door een onpartijdig college gewenst is?", zo luidt een van zijn vragen. Voorts infor meert hij naaf de bereidheid van de minis ter te bevorderen, dat nu spoedig wordt overgegaan lot de instelling van een Raad v'oor de Spoorwegen, die een soortgelijk onderzoek zou kunnen instellen als waar mede thans de Raad voor de Scheepvaart en de Raad voor de Luchtvaart zijn belast voor scheepvaartrampen en ongevallen met vliegtuigen. ADVERTENTIE i>'t Sfe Sfc. Üfc Sfa ëfe éfe Een ontroerende reportage over kinderen in de cellen van een Nederlandse vrouwen gevangenis vindt U in Libelle van 30 Ja nuari. Hierin ook: De Moderne Bruid Een serie prachtige Parijse foto's van de nieuwste mode op het gebied van bruidstoiletten. In het nummer daarop: Cinemascope kan de wereld veroveren Een nieuwe fase in de geschiedenis van de film breekt aan. De tip van de week is een rubriek waarmee U geld kunt verdienen. U merkt het wel, elke week kunt U erop rekenen: leuke kinderblad TOMBOLA óf maande lijks een complete roman-bijlage. Maak elke week In 1954 extra gezellig met Libelle in huis en zie de nieuwe reportages. ALTIJD FRIS LEVENDIG ACTUEEL I Vul nu deze coupon Inl Ik abonneer mij I 30 op LIBELLE f 3. NAAM: - ADRES, 22 cent per week .90 per kwartaal WOONPLAATS: Ik kies als GRATIS bijlage wekelijks het kinderblad TOMBOLA maandelijks de roman-bijlage A.U.B. met blofcletters Invullen en het nlel gewenste doorstrepen. In een open enveloppe, waarop 2 ct. postzegel zenden aan: LIBELLE, Nassauplein 7, Haarlem, Postgiro 268670. 'Jff -®- <J5 -iiï- v..- zjs De aankondiging van de nieuwe staats lening heeft opnieuw de aandacht geves tigd op de ruime geld- en kapitaalmarkt, welke reeds geruime tijd in ons land be staat en die de rentestand tot dusver nog steeds heeft doen dalen. In het afgelopen jaar zijn er twee leningen uitgegeven, de eerste in Maart met een rentevoet^ van 33/A% en tegen een koers van 99%, de tweede in Augustus met een rentevoet van 3'A% en tegen een koers van 100%. Thans wordt een lening van 300 millioen aan geboden tot de koers van 99%, maar niet een rentevoet van B/% en met een loop tijd van 40 jaar, wat wil zeggen dat het netto-rendement 3.36% bedraagt. Hieruit blijkt wel dat er voor de kapitaalbelegger, die zijn geld in obligaties van de Staat, be legt, per saldo niet veel overblijft. Want ook van de renteopbrengst moet immers belasting worden betaald en in de meeste gevallen resteert er dan niet meer dan ca. 2%. En terwijl arbeid en diensten in onze tijd steeds hoger worden betaald, blijft- het kapitaalrendement dalen. Het is intussen begrijpelijk dat de regering de lage rente stand benut om de vlottende schuld te con solideren, ook al betekent dit dat de rente lasten van de Staat zullen stijgen. De situatie van de staatsfinanciën wordt er gezonder door. Sinds het begin van 1953 zal er, na het slagen van de thans aange boden lening, waaraan niet behoeft te wor den getwijfeld, een bedrag van 1040 mil lioen zijn geconsolideerd en de regering zal vooreerst met de consolidatie nog wel voortgaan, teneinde allengs de Nederlandse staatsschuld zoveel mogelijk met zoge naamd lang geld te financieren. Minister Van de Kieft heeft er in zijn rede te Groningen aan herinnerd, dat de grote institutionele beleggers jaarlijks een bedrag van rond 1 milliard hebben te be leggen, dat is ca. 80 millioen per maand en zolang zij zich daarbij voornamelijk op de obligatiemarkt richten is er weinig kans dat de rentestand stijgt. Het aanbod van zogenaamd risicomijdend kapitaal is te op merkelijker omdat sinds de laatste maan den ook een groter aanbod van zogenaamd risicodragend kapitaal valt te constateren, zoals blijkt uit de stijgende omzetten en stijgende koersen op de aandelenmarkt. Het is wel duidelijk dat de particuliere beleg ger zich zoveel mogelijk van de obligatie- markt afwendt nu het effectief rendement van betrekkelijk kort lopende staatslenin gen als bijvoorbeeld de 3% Investerings certificaten en de 3% Nederland 1962/64 tot ca. 2.9% is gedaald. Het is voornamelijk de nog altijd gun stige positie van de Nederlandse betalings balans, die de grote geldruimte veroorzaakt. Uit de jongste weekstaat van de Nederland se Bank is gebleken dat er nog steeds een ruime toevloed van buitenlandse deviezen is, waarvan weer een deel in goud is om gezet, zodat thans van de totale voorraad goud en deviezen ad 4344 millioen, 2920 ADVERTENTIE Dir. W. N. WOLTERINK wLaJS Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel (K 25001 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst millioen uit goud bestaat, dat is circa twee derde van het totaal. De monetaire positie van Nederland is thans wel bij uitstek gunstig en deze om standigheid op haar beurt weer oorzaak dat ze nog steeds gunstiger wordt. De Neder landse gulden is een harde valuta geworden en dit is een van de redenen, waarom het buitenland de laatste tijd voor Nederlandse fondsen meer belangstelling aan de dag legt, waardoor uiteraard de deviezenpositie wordt versterkt en de geldimimte wordt vergroot. Bij de E.B.U. is Nederland na Duitsland en België de grootste crediteur. Nederland met 370 millioen, België met S 400 millioen, Duitsland met 832 mil lioen, Zwitserland met 315 millioen. Daar entegen hebben Engeland en Frankrijk elk een tekort van meer dan 800 millioen, waaruit wel blijkt dat van een evenwich tige verhouding tussen de aangesloten lan den nog geen sprake is. Terwijl aan de ene kant Engeland alles moet doen om zijn positie te verbeteren, wordt Duitsland met zijn overschot bij de E.B.U. verlegen en overweegt het de invoer aanmerkelijk te verruimen, een gezonde maatregel, waartoe ook de V.S. zouden moeten overgaan. Het is onder deze omstandigheden geen wonder dat de Nederlandse regering be sloten heeft tot vervroegde aflossing van ca. 143 millioen op de schuld aan Enge land, welke oorspronkelijk 45 millioen bedroeg en waarvan thans nog ca. 20 millioen uitstaat. Voorts is begin Januari de laatste maandelijkse termijn van 12/ millioen aan België afgelost, terwijl het nog resterende bedrag van rond 50 millioen straks met het nagenoeg even grote crediet van Nederland aan België zal worden ver rekend. De Nederlandse regering maakt dus „schoon schip", hetgeen aan de over zichtelijkheid van de onderlinge financiële verhoudingen ten goede komt. Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt voorts, dat het Rijk bij de bank nog over grote tegoeden beschikt. Haar saldo is thans tot 1075 millioen ge stegen, waarnaast nog een bijzonder saldo, ontstaan uit de Marshallhulp, van 1000 millioen aanwezig is. Hier staat echter tegenover dat de Nederlandse Bank nog altijd 700 millioen van het Rijk te vor deren heeft wegens de overneming van Duits schatkistpapier, dat waardeloos bleek, terwijl de bank voorts nog over 516 millioen schatkistpapier beschikt, een schuld dus van het Rijk, welke echter, wan neer men dat wil, aan de banken zou kun nen worden overgedragen. Want ook de banken zitten nog altijd ruiiH in het geld. Bijna 300 millioen heb ben ze renteloos bij de Nederlandse Bank gedeponeerd en teneinde hun rentabiliteit niet verder te verkleinen zal het gewenst zijn dat het Rijk of de Nederlandse Bank straks weer tot de uitgifte van nieuw schatkistpapier overgaat. Intussen wordt er gewacht op maatrege len, welke het internationaal kapitaalver keer verruimen.. Onder normale omstan digheden stroomt het water in de richting waar het niveau het laagst is, omgekeerd zoekt het kapitaal belegging daar, waar hei renteniveau het hoogst is, waarbij dan uiteraard de solvabiliteit van de geld- nemers in aanmerking wordt genomen. Maar zelfs in de V.S. is, gelijk men onlangs kon lezen, voor kapitaal een hoger rende ment te maken dan ten onzent. Ook in België is dat het geval.

Haarlem's Dagblad | 1954 | | pagina 9